Invalshoek op Europa kan enorm verschillen Aftrap preventieproject in Dirksland i \0no^ Avondvierdaags Ooitgensplaat tln^ Ophalen oud papier f CliAi1II£l1-raEUW5 SP en CDA kruisen degens MIDDELHARNIS - Het ging over alle mogelijke onderwerpen: van geneti sche manipulatie of modificatie van landbouwgewassen tot fraude met Europees geld, van het niveau van het Nederlandse onderwijs tot de dure euro, van topinkomens van miljoenen tot het sociale beleid en van het legali seren van recreatiewoningen tot de vorming van een Europees leger. En over de meeste onderwerpen waren René Roovers (SP) en Cornells Visser (CDA) het hartgrondig oneens, dins dagavond tijdens het door de eilande- lijke SP georganiseerde politiek café in het Diekhuus te Middelharnis. Of de hoop, uitgesproken door avond voorzitter Wim Herstel, dat mensen nu op 10 juni gemotiveerd naar de stembus gaan, bewaarheid wordt, moet nog worden bezien. Proteststemmers Sociaal gezicht Tandenloze tijger Met z'n allen de verslaving te lijf DIRKSLAND - "Na deze avond zeg gen we niet 'dit was het dan', maar 'dit moet nog veel worden'." Met deze woorden sloot ambtenaar Henk van Oostenbrugge van de gemeente Dirks land de startbijeenkomst af, die dins dag werd gehouden om een nieuwe stap te zetten in het project 'het Geheim van Goeree-Overflakkee'. Het project is gericht op verslavings preventie bij jongeren. Begin dit jaar ging het eilandelijk van start, terwijl dinsdagavond de 'oprichting' van een lokaal netwerk binnen de gemeente Dirksland werd gemarkeerd. Zo'n netwerk is nodig om het project lokaal in te voeren. Om signalen uit te wisse len, beleid te ontwikkelen en uit te voeren, en een sluitend aanbod te creëren van activiteiten en hulp op het gebied van verslavingspreventie. Vroegtijdig signaleren Zes doelstellingen Meer, meer, meer In het verborgene Relatievorming Liberalisering Verkeerd verdeeld in Oude Tonge Uitslagen Damclub 'Denif en Zet' Zomercompetitie 4e ronde f^::::M^^^ Zaal opeB 16.30 uur 2 E'. Medewerking verlenen: Dirkslaöds Mannenkoor uit Dirksland Chr. Mannenkoor 'David' uit Lisse Jeug^UfcEOor 'luventa' uit Dirksland Dirigenten: Frans Cornet en John BI Organist: Jan ]|[oé|ty Bariton: KareFBogiei||% Fluitgroep met panÉitltëiii dwarsfluiten en blokfluiten Appèlwoord: ds. C. Gielen ^et haring, boeken, cade :tê W^ Toegang MIDDELHARNIS PAGINA 12 SiiiJk'ïi.'Sc^BnliillJiiiiH^lëi^iSr. '^•iiiimsiiiiï^ëivi'iiaÈfi^^ VRUDAG 28 MEI 2004 Is Europa belangrijk? Is het belangrijk genoeg om te gaan stenimen? Heeft Europa een sociaal gezicht? Over dit soort vragen ging het. Comelis Visser, twaalfde op de CDA-lijst voor de Europese verkiezingen, en René Roovers, numtner twee op de SP- lijst, kruisten de degens en kregen bovendien vragen op zich afgevuurd vanuit het halfvol le zaaltje. Ze begonnen met een statement van vijf minuten. Roovers zei dat Europa niet iets is dat de meeste mensen de hele dag bezig houdt. "Merkwaardig, en dat is politici aan te rekenen", aldus de SP'er uit het Brabantse Dongen. Hij had in zijn woonplaats wat mensen ondervraagd, en wat bleek? "Dat mensen ontzettend kritisch zijn over Europa. Sommigen van hen ontstoken spontaan in toom over de euro. De prijzen zijn gestegen, ondanks de belofte. Dat is een slechte zaak, het zet het vertrouwen in Europa en minister Zalm op de tocht. Mensen zijn ook bang dat Nederland een soort provincie wordt en aan de leiband moet gaan lopen van Duitsland, Frankrijk en Engeland." "Er is een grote onderstroom van Eurokri tiek", vervolgde Roovers. "En als er straks een lage opkomst is, dan is dat aan de politi ci te wijten. Zij hebben nooit de mening van René Roovers van de SP (links) en Comelis Visser van het CDA, kandidaten voor het Europarlement hielden een debat in verband met de verkiezingen voor het Europese parlement op 10 juni. de mensen gevraagd. Niet-stemmers zijn proteststemmers, maar wij zeggen: als je niet stemt, gebruik je je recht niet. Bovendien: wie zwijgt stemt toe. Mensen die willen dat Europa democratischer en socialer wordt, zouden moeten stemmen op een partij die kritisch staat tegenover het huidige beleid. Op de SP dus." Volgens Roovers moet Euro pa zich niet ontwikkelen tot een neoliberale superstaat, die zich bezighoudt met details en die een sociaal gezicht ontbeert. Zijn tegenstrever Comelis Visser was het eens met de gedachte dat Europa zich niet te diep in landelijke en lokale bevoegdheden moet mengen. Maar over het sociale Europa had hij een heel andere visie. "In de jaren zeventig en tachtig zijn landen als Spanje, Portugal, Griekenland en Ierland lid gewor den. Dat waren toen armere landen en die mochten meeprofiteren van de Europese Unie. Van een kille sanering van kleine boe ren, zoals gebeurde in Mexico, was geen sprake. Europa geeft namelijk steun voor herstracturering, omscholing en infrastruc tuur, zodat armere gebieden ook kunnen meekomen. Dat heeft in die landen tot een opbloei van de economie geleid. Europa heeft een sociaal gezicht, geen kille markt. Met Europa laten we zien dat we iets in ons mars hebben." Op de vraag hoe het dan komt dat er steeds meer werkloosheid is gekomen en de socia le zekerheid is afgenomen, antwoordde de CDA-politicus, dat Europa daar niet debet aan is. "Het is de economie die niet mee komt. In China groeit de economie 5 procent per jaar, terwijl wij niet in staat zijn om een slag te maken naar concurrentiekracht en innovaties. De economie moet weer concur rerend worden." Roovers kreeg de vraag wat de SP in het Europees Parlement doet, terwijl de partij te boek staat als anti-Europees. "Europa is op een groot aantal punten ondemocratisch en het sociale gezicht ontbreekt. Het is goed dat er een partij is die de vinger op de zere plek legt. Het Europees Parlement is een tanden loze tijger, maar de SP laat een ander geluid horen." Hij noemde als afschrikwekkend bedoelde voorbeelden ook de fraudes met Europees geld en het rondpompen van geld via Brussel. Het lokale netwerk in Dirksland staat nog in de kinderschoenen en bestaat al uit de GGD Zuidhollandse Eilanden, die ook de project coördinator levert, DeltaBouman, Stichting De Hoop, het Regionaal Dienstencentrum, het eilandelijke jongerenwerk, de wijkagen ten en de gemeente zelf. Voor de startbijeen komst in het gemeentehuis waren verschil lende hulpverleners, verenigingen, kerken, scholen, instellingen etc. uitgenodigd, met de bedoeling het netwerk te vergroten. "We hebben al heel wat bereikt", zei Vin cent de Knegt, preventiemedewerker van DeltaBouman, in de pauze. "Er zitten onge veer twintig betrokken instellingen in de zaal. En, wat ook heel belangrijk is, de ver slavingsproblematiek is bespreekbaar. Er is een zekere openheid." Van Oostenbrugge zei tevreden te zijn over de opkomst van de door cabaretier Johan Cahuzak opgeluister de bijeenkomst, en over de gevarieerde pluimage van het publiek. Wel gaf hij de aanwezigen een duidelijke boodschap mee: 'wees aïs een missionaris en draag uw betrokkenheid uit naar anderen', zodat de broodnodige participatie toeneemt en het lokale netwerk nog meer kan groeien. Burgemeester Stoop van de gemeente Dirks land onderstreepte het belang van het pre ventieproject met de stelling, "dat we er niet zijn door repressief op te treden tegen over last en dragsgebruik. We zijn ook verant woordelijk voor het treffen van maatregelen in preventieve zin. Wij moeten de problema tiek samen, met elkaar, aanpakken. Probeer vroegtijdig te signaleren, in verenigingsge bouwen, in sportkantines en op scholen; ook op basisscholen doet de problematiek zich al voor." Een uitspraak die de vertegenwoordi gers van twee basisscholen alleen maar kon den beamen. In groep 8 worden de eerste glazen bier gedronken, en de ouders spelen nog vaak een aanmoedigende rol ook, ver telde een van hen. De ander meldde dat kin deren in groep 3 of 4 soms al rondlopen met de mentale last van ouders die aan de drank zijn. Stoop, tot alle aanwezigen: "Als u er rüet bent om ons te helpen, komen we er nooit. Overheden hebben een primaire verant woordelijkheid, maar samenwerking met allerlei organisaties en instanties is een essentieel onderdeel van de aanpak. Laten we samen aan 't werk gaan." Om iedereen nog even het kader te schetsen somde Iris Vertooren van de GGD de doel stellingen van het project en het plan van aanpak nog eens op. De zes doelstellingen van het Geheim van Goeree-Overflakkee: terugdringen van het alcohol- en drugsge bruik op het eiland plus de negatieve gevol gen hiervan; het verhogen van de kennis en vaardigheden over verslavende middelen onder jongeren; een snellere verwijzing naar de hulpverlening van de grond krijgen; ouders en intermediairs informeren en ondersteunen, zodat ze vroegtijdig kunnen signaleren en handvatten krijgen om met de problematiek om te gaan; de verslavingspro blematiek onder de aandacht brengen van een breder publiek; het creëren van bestuur- üjke betrokkenheid door het actieplan lokaal in te voeren. Via het plan van aanpak moeten deze does tellingen worden gerealiseerd door middel van preventie, het organiseren van de hulp verlening en het ondersteunen van de hand having. Preventie bestaat voornamelijk uit voorlichting, en wel in drie 'settings': op school, in de vrije tijd en in het gezin. Is verslaving dan zo'n groot probleem onder jongeren? Ja, was het duidelijke antwoord van de preventiewerkers De Knegt (Delta Bouman) en Van der Zaag (De Hoop). De eerste maakte duidelijk dat het gebruik van dmgs sinds de jaren zestig enorm is toege nomen. "In de zestiger jaren was er de con text van ontevredenheid, van een afzetten tegen de burgermaatschappij. Nu gaat het veel meer om genieten. Gewoon: drinken en drugs gebruiken. Meer, meer, meer. Het is iets grenzeloos geworden. Toen gebruikten bepaalde groepen, maar nu is het wijdver breid. De sterkte is groter geworden - de THC van toen is vertienvoudigd - en de leef tijd is lager. Kinderen van 12, 13 jaar die blowen is geen vreemd verschijnsel." Harry van der Zaag van de protestants-chris- telijke hulpverleningsinstelling De Hoop liet een rapport zien met de veelbetekende titel 'Mijn kind doet dat niet'. "Dat is het ergste wat je kunt zeggen", aldus de preventiewer ker. Ontkennen, doodzwijgen heeft geen zin en leidt alleen maar tot verder afglijden, luidde zijn boodschap. "Er is sinds de jaren zestig, zeventig ontzettend veel veranderd. Jongeren, ook uit christelijke kring, komen tegenwoordig vroeg of laat in aaiu-aking met verslavende middelen. Er is geen verschil meer tussen Rotterdam en Dirksland. Als je jong bent wil je ontdekken, wil je experi menteren. Maar hoe ga je daarmee om? Wij proberen intermediairs, ouders, jongeren werkers, raadsleden, kerken, scholen te ondersteunen met informatie, training en voorlichting." Volgens Harry van der Zaag is alcohol in christelijke kring het meest gebruikt én geaccepteerd. Ook het verhaal van wijkagent Gerrit Boen der liet aan duidelijkheid weinig te wensen over. "Hier worden ook harddmgs gebruikt. Volop!" Hij schetste de moeite om de handel aan te pakken. "Je pakt de handelaars op en denkt het probleem te hebben opgelost. Maar het gat wordt automatisch weer opge vuld. De handel aanpakken is een van de moeilijkste dingen. Je hebt informatie nodig en bewijs. Vergeet niet dat heel veel in het verborgene gebeurt", aldus de wijkagent. De aanwezigen in het gemeentehuis van Dirksland kwamen dinsdagavond tot de con clusie dat het 'investeren' in de jeugd van groot belang is. "Een verantwoordelijkheid van de maatschappij", vond Vincent de Knegt. "Contact met jongeren is een basis voorwaarde voor het ontwikkelen van een eigen identiteit. Investeer in het overbrengen van normen en waarden. En wat voor voor beeld laten we zien? Het is immers bekend dat de jeugd kopieert. Bevorder levensvaar digheden en creativiteit om een eigen plekje in de maatschappij te verwerven. Hebben jongeren zo'n plek niet, dan is middelenge bruik vaak het alternatief. Dus investeer in jongeren om ze te leren iemand te zijn, om een zinvol leven te leiden. Dat moeten we met z'n allen doen: ouders, verenigingen, kerken, de politie, scholen; noem maar op." Hoe moeilijk dat ook is. Want, zoals iemand uit het kerkelijk jeugdwerk aangaf, "de jon geren waar het mee gebeurt, bereik je niet. Wij bieden een alternatief, maar daar komen alleen de meest positieve jongeren van onze gemeente. Wie je kwijtraakt, verdwijnt. Je ziet ze ontsporen. Waar kunnen wij ze mee vasthouden? Wat moeten we bieden?" Van der Zaag zei wel kansen te zien om jongeren binnen de boot te houden. Ook hij kwam, net als zijn collega van DeltaBouman, uit bij investeren. Al legde hij het accent nog iets meer bij een minder autoritaire houding bij ouders, naast 'relatievorming'. Dirksland mag dan op Rotterdam lijken, in ten minste één opzicht is de plattelandsgemeente echter nog in het voordeel: "Wij kennen elkaar nog", aldus een van de aanwezigen, die er tevens voor pleitte elkaar "niet met de nek aan te kijken" en er samen voor te gaan. Met z'n allen. De SP-kandidaat voor het Europees Parle ment bekritiseerde de druk vanuit Brussel op de nationale begroting - een maximaal begrotingstekort van 3 procent is toegestaan - die volgens hem gevolgen heeft voor de uitgaven aan onder meer onderwijs en gezondheidszorg. Cornehs Visser stelde daar tegenover dat Europa constant bezig is zaken als veiligheid en arbeidsvoorwaarden naar een hoger plan te tillen. Het debat, dat af en toe behoorlijk fel was, kwam tot een hoogtepunt toen de onderwer pen 'privatisering' en 'euro' op tafel kwa men. Volgens Roovers hebben privatiserin gen en liberaliseringen geleid tot slechtere spoorwegen en busbedrijven. Visser roemde echter de impuls van bedrijfsmatig werken, die deze ontwikkelingen met zich hebben meegebracht, en kwam op de proppen met de lagere telefoontarieven, "waar iedereen van profiteert". Ook bij de Europese munt was de invalshoek tussen SP en CDA ver schillend. Waar René Roovers bleef tamboe reren op de trom van de hogere prijzen, kwam zijn 'collega' met de voordelen van de handel door de introductie van de euro, plus het wegvallen van valutarisico's en wissel- kosten. Roovers over de mening van Visser: "De euro is inderdaad een economisch pro ject. De voordelen liggen bij de ondernemin gen, bij de bedrijven, en de nadelen zijn bij de gewone mensen terechtgekomen. Daar om moeten mensen met een AOW'tje nu hun spaarcenten aanboren. Het is goed mis gegaan met de euro." Toen daar ook nog het 'beknibbelen op de gezondheidszorg en de thuiszorg' en de 'onaanvaardbare topsalarissen' bij werden gehaald, werd de discussie zowaar nog een beetje verhit. De SP'er zei 'nu echt boos' geworden te zijn toen Comelis Visser zijn remedie nog eens herhaalde, dat de econo mie weer beter moet gaan draaien, waardoor er ook meer geld komt voor bijvoorbeeld sociaal beleid en de gezondheidszorg. "Het gaat er niet om dat het geld er niet is, het gaat erom dat het verkeerd verdeeld wordt. Haal het geld waar het zit!", riep Roovers uit. De SP'er meldde dat zijn partij ook geld wil stoppen in de sociale ontwikkeling van de nieuwe Oost-Europese lidstaten. "Hier mag geen arm achtererf van West-Europa ont staan met goedkope arbeid en bemanning voor het Europese leger." Maar Comelis Van maandag 7 tot en met vrijdag 11 juni wordt er door de Christelijke Basisschool De Hoeksteen in Ooitgensplaat weer de avond vierdaagse georganiseerd. De organisatie heeft ook dit jaar ervoor gekozen voor vijf avonden, waarin de vierdaagse kan worden gelopen. Er kan gekozen worden uit 5 en 10 km. De start vindt plaats vanaf CBS 'De Hoek.steen' (ingang Julianastraat). Er kan mee worden gewandeld door betaling van het startgeld ten bedragen van 4,-. De start is steeds om 18.00 uur, maar de 5 km vertrekt op vrijdag om 18.30 uur. Vanaf nu kunnen liefhebbers zich opgeven, men kan hiervoor op school terecht, bij A. van Putten (632346), Prunuslaan 41 en bij de start van de Avondvierdaagse. Op school is er iedere avond koffie/thee en limonade te verkrijgen tegen een geringe vergoeding. Morgen, zaterdag 29 mei zal het Oud papier in Oude Tonge weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9.00 uur 's morgens buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Nederlandse Hervormde Kerk te Oude Tongen. Bij voor baat hartelijk dan. Visser bereikte hij niet met zijn sociale plei dooi. De CDA'er zei niets te voelen voor 'allerlei sociale projecten'. Nogmaals bracht hij zijn vertrouwen onder woorden op de markt en de economische ontwikke ling, waardoor de sociale omstandigheden ook vooruit zullen gaan (zoals Spanje, Ier land etc. aan den lijve hebben ondervon den). Helemaal aan het eind was er toch een onderwerp waarover Visser en Roovers het zelfde dachten: de legalisering van recreatie woningen als woonhuis. Beide kandidaten vonden dat dat nou echt een item is waar Brassel zich niet mee moet bemoeien. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK A. Doom - M. Klink Joh. Wolfert - J. van Hoorn M. Goedegebuur - J. A. Dekker H. Bijdevaate - J. Jordaan D. Wolfert - Jac. Wolfert B. du Pree - J. Lodder R. Jacobs - J. A. Nipius ..1-1 ..0-3 ...0-3 ..0-3 ...3-0 ..0-3 ...3-0 De twee koplopers Doom en Klink zaten tegenover elkaar. Het werd een partij waar niet al te veel risico's genomen werden. Het ging gelijk op en vóór het eindspel begon, werd tot remise besloten. Joh. Wolfert kwam in de partij met Van Hoorn al vrij snel een schijf achter te staan. Met een mooie combinatie maakte Van Hoom een eind aan de strijd. Goedegebuur, altijd een lastige tegenstan der, speelde tegen Dekker een partij vol ver rassingen. In een wat moeilijke stand wist hij ten koste van twee stukken een mooie slag- zet te maken. Het offer was te groot. Dekker zag kans met een paar knappe zetten de par tij winnend af te sluiten Twee gelijkwaardi ge spelers Bijdevaate en Jordaan moesten het tegen elkaar opnemen. Jordaan wist met een iets beter positiespel in het eindspel voordeel te behalen en de winst voor zich op te eisen. En dan was er de broederstrijd tussen D. en Jac. Wolfert, een onvoorspelbare wedstrijd, maar wel altijd spannend. In deze partij wist D. Wolfert langzaam maar zeker voordeel op te bouwen en uiteindelijk de winst naar zich toe te trekken. B. du Pree had deze avond een erg zware tegenstander aan Lodder. Deze wist de partij al snel winnend te beëindigen. Jacobs, die het zwaar heeft in de zomercompetitie, was er weer eens voor gaan zitten. En daar werd Nipius, ondanks goede tegenstand, het slachtoffer van. De spanning zit er volop in. Klink, Doom, Van Hoom en Dekker staan aan de kop, elk met 8 punten. o -^i ^N" .V>' o" O^ 0-5 jaar: gratis 6-12 jaar: 3 euro 13 jaar en ouder: 5 euro gezinsprijs: 17 euro :t:,l»,y. St!clrttal^|a^^^^||gï CV)inité Goeree- Óvcrnakkee: 492281/ 484266 Deze advertentie is ivede ivogeiiji< gemaakt door: Dorpsweg 5, OUDDORP

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 10