^^M |3 m^4l §y Q Rommelmarkt Pinl(sterzang Een bewogen jaar voor Zuid-Hollands Landschap K^ruistockt Haar LeMlngrad llgHj Muzikaal feestje i /ÜVNBiËDiNG I Kerkdiensten Ger. Gemeente 'Hemelvaart en Pinksteren' in solo- en samenzang in de Augustijnenkerk te Dordrecht ^m.'M% ^^^B te Goedereede in Goedereede VERVOLGVERHAAL EIIAIIDBI-niEUWS P&ilP ^KÊÈk'^'-i" Klaas Jan Mulder in Tholen Orgel en samenzangconcert in Grote Kerk SRA Jongerenavond Zingen in de Visafslag op Tweede Pini^sterdag Oud papier Meiissant Bij Muziekschool Goeree- Overflakkee: Algemene Muzikale Vorming in het nieuwe schooljaar Raadsvergadering bij Radio Goeree Lokaal Rommelmarkt Radio Goeree Lokaal j Eilanden-Nieuws, Antwoordnummer 183, 3240 VB Middelharnis Uit jaarverslag 2003 blijkt: Voorne-Putten en Goeree Bergen werk verzet Groeiend aantal beschermers VERKOPING VROUWENVERENIGING •I^aiga-trilogie: - deel 1 JOH.G.YJEENHOF PAGINA 5 DEïSDAG 25 MEI 2004 Op zaterdagmiddag 29 mei zal om 15.30 uur een korte zangdienst met meditatie worden gehouden in de Augustijnenkerk. De gast vrije evangelisatiecommissie van deze histo rische ruimte is blij dat zij op deze maande lijkse Opendeurdienst in de week voor Pink steren de bekende concertzanger dr. Pieter Vis heeft kunnen vinden om dit uur met ver schillende sololiederen op te luisteren. In deze zang- en woorddienst zal ook weer de mezzosopraan Inez Wong Chung-Slot, ook wel genoemd 'de zingende oogarts uit Dordrecht', in enkele soli en duetten te horen zijn. Ds. W. van Weelden uit Oud- Alblas zal de korte meditatie verzorgen. U bent van harte uitgenodigd om mee te zingen en wel onder de bezielende leiding van Pie ter Vis. In het kader van zijn 25-jarig diri gentschap en 40-jarig zangersjubileum heeft de bas-bariton voor deze middag diverse geliefde gezangen en geestelijke liederen uitgezocht. Ze werden door hem al vele malen op grammofoonplaat of cd-opnamen vastgelegd. De gezangen zoals: 'Ga niet alleen door het leven'; 'Heer, ik hoor van rijke zegen'; 'Ik wandel in het licht met Jezus' zijn op veler verzoek op dit programma geplaatst evenals het populaire lied 'De Heilige Stad' van Stephen Adams. De orgelbegeleiding is in handen van de talentvolle musicus Lennert Knops (22 jaar), uit Nieuwe Tonge; op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee. Zo speelde hij al eerder op het recentelijke gerestaureerde Maarschalkerweerdorgel van de Augustij nenkerk. Regelmatig is Lennert met zijn mentor Vis op diverse kerkconcerten te horen, zoals op diens jubileumconcert van -.«wv ^B Het duo Lennert Knops en Pieter Vis. de afgelopen decembermaand. Van hen ver scheen ook in 1999 een succesvolle Kerst- cd. Als organist maakte Knops tevens ver schillende solo cd-opnamen en vormt hij een wederhelft van een muzikaal duo samen met zijn verloofde Maria Baas, harpiste uit Papendrecht. Van hen beide kwam recente lijk hun tweede harp en orgel-cd uit. In de avonduren is Lennert Knops actief als orga nist bij diversen koren en dirigent van een jongerenkoor. Inmiddels was hij in het afge lopen winterseizoen nog te beluisteren in de serie radio-uitzendingen rond bekende orga nisten en hun repertoire van de EO. Op zaterdag 29 mei hoopt de bekende Kam per organist, pianist en dirigent Klaas Jan Mulder een orgelconcert met samenzang te geven op het monumentale van Dam orgel in de Grote Kerk van Tholen. Klaas Jan Mulder (1930) is organist van de Nieuwe Kerk in Kampen en dirigent van het Christelijk Kamper mannenkoor "Door Een dracht Verbonden". Ook vele Zeeuwse koren heeft hij als gast organist verschillen de malen begeleid. Van Klaas Jan Mulder is het bekend dat hij graag in Tholen speelt, vanwege het mooie orgel en omdat hij er graag de massale samenzang begeleid.. Ook nu komen de liefhebbers van samen zang aan hun trekken, want er is gekozen voor een groot gedeelte samenzang van Psalmen die in teken zullen staan van het Pinksterfeest. Op het programma staan o.a koraalbewer kingen van Klaas Jan Mulder zelf en Ps 72 van ComeUs de Wolf. Van Johann Sebasti- aan Bach wordt de Preludium en Fuga (BWV 552) uit de Grote orgelmis gespeeld. Daarnaast werken van o.a Felix Mendels- sohn-Bartholdy, Widor, e.a. Enkele van de werken staan ook op de nieuwe CD die Klaas Jan Mulder onlangs heeft opgenomen in de Grote Kerk van Doesburg. Bij vele musici, koren en natuurlijk de luis teraars is het van Dam orgel, in combinatie met de prachtige akoestiek van de Grote Kerk, een geliefd instrument om concerten te houden en CD's op te nemen. Om er voor te zorgen dat dit kan blijven plaatsvinden, is het belangrijk dat het orgel goed onderhou den wordt. Daarom zal er tijdens dit concert ook een collecte worden gehouden voor het onderhoud van dit mooie instrument. Ook de opbrengst van de entreegelden is volledig bestemd voor dit doel. De kosten van deze avond worden nameüjk volledig betaald door onze sponsors. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan om 19.30 uur open. De entree bedraagt voor volwassenen 5.00. Voor kinderen tot 12jaar€2.00. Voor verdere inlichtingen: Ad van Oudenaarde (0166 - 604644) of Dick Gunst (0166 - 603508). Allen hartelijk wel kom! SOMMELSDIJK - Vrij zijn. Even vrij van je dagelijkse verplichtingen. Wat een rust kan dat geven. Maar vrij zijn van je schuld bij God. Dat geeft een vrijheid die je nooit meer kwijtraakt. Wat heb jij er voor over om in die vrijheid te mogen leven? Wat houdt het in om 'vrij' te zijn? Daar hoopt Ds. A. Simons dinsdag 8 juni over na te denken voor de Stichting Refor matorisch Appèl Het thema zal zijn: 'Vrij heid in de Geest'. Deze SRA-avond wordt weer gehouden in verenigingsgebouw 'Vita Nova' aan de Van Aerssenstraat in Som- melsdijk. De avond begint om 19.30 uur, jong en oud is van harte welkom! Jij leest deze uitnodi ging nu. Wil jij deze avond vrij maken om te komen luisteren naar het Woord van Hem? Wil je meer weten over de SRA? Kijk dan op www.jongerenavonden.nl, of bel: 0187- 681342. Op zaterdag 29 mei organiseert het comité de jaarlijkse rommelmarkt weer. Deze zal gehouden worden rond de haven van Goede reede en de opbrengst is bestemd voor het project Operatie LifeLine. Deze zal bijbels, bijbelstudiemateriaal en hedbundels ver spreiden in Sudan en materiaal ontwikkelen om jongeren in Nederland te stimuleren hun bijbel te gaan lezen. De markt begint om 09.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Zoals ieder jaar is er weer een groot en gevarieerd aan bod aan kramen en activiteiten. Voor de kin deren is er envelop trekken, loUybakken en het luchtkussen. Verder kan men de buik vullen met natuurlijk vis, patat, pannenkoe ken en oliebollen. Tevens zijn er handge maakte artikelen, plantjes, tweedehands boeken en weer veel rommel. De evangeli satiecommissie zal deze dag aanwezig zijn om uw vragen te beantwoorden betreffende Het Woord en over het doel. Kortom; de rommelmarkt in Goedereede biedt voldoen de voor het hele gezin. De organisatie hoopt velen op deze dag te mogen ontmoeten en bovenal Gods zegen te ontvangen om deze dag weer tot een succes te maken. Veel koorzang en samenzang in een visaf slag! Op 31 mei (Tweede Pinksterdag) is er in de Visafslag te Stellendam een massale koor- en samenzangavond. Vanaf 16.30 uur bent u er hartelijk welkom voor een kop kof fie met een heerlijke bolus, of voor een broodje warme worst, of voor nog meer lek kers. Er zijn ook boeken, cd's, kaarten en cadeauartikelen te koop. Medewerking aan deze avond verlenen het Dirkslands Mannenkoor en Christelijk Man nenkoor 'David' uit Lisse, beide onder lei ding van Frans Cornet, en jeugdkoor 'luven- ta' uit Dirksland onder leiding van John Blonk. Verder werken mee bariton Karel Bogerd en een fluitistengroep met panfluit, dwarsfluit en blokfluit. Koor- en samenzang worden op het orgel begeleid door Jan Hoek en Martien de Vogel. Ds. C. Gielen uit Mid- delhamis verzorgd het openings- en appèl woord. De zangavond begint om 19.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen: O tot 5 jaar gratis, 6 tot 12 jaar 3 en 13 jaar en ouder 5. Voor gezinnen geldt de speciale prijs van 17. Parkeren is gratis! Tijdens de avond zal er een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor Stichting Ont moeting. Uit tip: 's Middags een wandeling over het strand of in de duinen, vervolgens eten in de visafslag en daarna genieten van een prach tige zangavond! Kom u ook? Op woensdag 26 mei a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Melissant. Het ophalen begint om 18.00 uur. Wilt U het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Op vrijdag 28 mei 2004, vanaf 19.00 uur staan de deuren van het kerkgebouw in Goe dereede weer open voor de jaarlijkse Pink- sterzangdienst. U bent allen hartelijk wel kom. Het programma wordt deze avond opgeluisterd door het Christelijk Kinderkoor 'KADOSJ'uit Goedereede. Het kinderkoor staat onder leiding van Berdien Dekker. Het koor bestaat nu ruim een jaar en kan nog best wat zangertjes gebruiken. Ben je nieuwsgie rig geworden, kom dan eens kijken en mee zingen op de vaste woensdagmiddag van 16.15 tot 17.00 uur als er gerepeteerd wordt in verenigingsgebouw 'De Ark'. Je bent van harte welkom. Het kinderkoor wordt vrijdag begeleid door een muziekgroepje: Henk Tebrugge (key board), Conni Tanis, Lydia van Koppen en Maroeska Soeteman (dwarsfluit) en Klasine Sperling (gitaar). Willeke Breederveld zal een declamatie houden. De leiding deze avond berust namens de kerkenraad bij Jan Klepper, ouderling van de Hervormde Gemeente Goedereede; door hem zal de opening, schriftlezing, declamatie en slui ting worden verzorgd. De samenzang zal op het orgel worden begeleid door Henk Tebrugge, waarbij Bettine Sperling op de panfluit mee zal spelen. De aanvang van de zangavond is 19.30 uur. De kerk is om 19.00 uur open. De toegang is gratis. Bij de uit gang zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na afloop is er koffie/thee in verenigingsgebouw 'de Ark', waar deze avond gezellig wordt afgesloten. Muziek maken is heel leuk. Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen. Speciaal voor jonge kinderen bestaat de mogeUjkheid om Algemene Muzikale Vorming te volgen aan Muziekschool Goeree-Overflakkee. De les sen zijn bedoeld voor kinderen die in augus tus beginnen in groep 4 van de basisschool. Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt weer begonnen met groepen van ongeveer 10 kinderen die 45 minuten per week les krijgen. Het ontwikkelen van de elementaire muzikale vaardigheden staat centraal, de cursus is een goede vooropleiding voor het later leren bespelen van een muziekinstru ment. Vooral spelenderwijs zullen de kinde ren vertrouwd gemaakt worden met o.a. het notenschrift, de toonhoogtes, de maatsoor ten, de ritmes, etc. Veel zingen, zelf muziek maken op het Orff-instrumentarium, naar muziek luisteren en met allerlei klankspelle tjes aan de gang gaan, maakt de lessen tot een leuke en leerzame belevenis. De lessen van het nieuwe schooljaar starten op vrijdag 27 augustus 2004, de deelname kosten zijn 100,00 per jaar. U kunt uw kind opgeven tot 1 juli 2004 door een aanmeld- formulier/prospectus aan te vragen bij de administratie van de Muziekschool in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis, tel.: 482400 (tussen 9.00 en 12.00 uur), fax: 489115. E-mail: muziekschool@hetdiekhuus.nl. Op woensdag 26 mei a.s. is er in de Gemeen te Goedereede een extra raadsvergadering. Naast de reguliere raadsvergadering van donderdag 27 mei wordt in de extra raads vergadering gedebatteerd over de vermo gensverklaring van de UFA (visafslag Stel lendam). Beide raadsvergadering beginnen om 19.30 uur en zijn vanaf 19.00 uur live te volgen in het politieke programma 'PoUvak' van Radio Goeree Lokaal. Radio Goeree Lokaal zendt 24 uur per dag uit via FM 105.6 en op de kabel 105.9 Mhz. Radio Goeree Lokaal houdt op zaterdag 26 juni 2004 al weer voor de zevende keer haar jaarlijkse rommelmarkt. Van 's morgens 09.00 tot 16.00 uur verkoopt de lokale omroep van de gemeente Goedereede weer heerlijk gebakken vis, verse Hollandse nieu we haring en is het RGL-terras de gehele dag geopend. Natuurlijk mag er op een rommel markt geen tweede hands spullen (rommel) ontbreken. Hiervoor is Radio Goeree Lokaal op zoek naar tweede hands spullen zoals, glaswerk, boeken, Ip's, potten, pannen, etc, maar liever geen grote spullen zoals meu bels. Heeft u op zolder of in de schuur nog spullen staan en u wilt er van af, neem dan contact op met één van de volgende tele foonnummers: 0187-682830, 0187-684956 of 0187-492887, liefst tussen 19.00 en 21.00 uur; de spullen worden dan bij u thuis opge haald. Door uw medewerking aan deze rom melmarkt zorgt u ervoor dat Radio Goeree Lokaal haar werk kan blijven doen en 24 uur per dag beluisterd kan worden via FM 105.6 en op de kabel 105.9 Mhz. STELLENDAM - Woensdagmiddag 26 mei en vrijdagmiddag 28 mei is er weer een muzikaal feestje met Mozart Muis en Beet hoven Beer voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Er zal weer worden gezongen, gedanst, gesprongen, geklapt en gekleurd, en... er wordt een kijkje genomen achter de muzika le deuren. Dit is een (vervolg kennisma king met Mozart Muis en Beethoven Beer, zonder enige verplichting. Wilt u uw zoon/dochter opgeven of wilt u meer infor matie, dan kunt u bellen naar Pianoschool Van Toor, telefoon: (0187) 493552. I In het kader van ons 75-jarig jubileum is door dhr. J. van Hoorn een puzzel- i j boekje met bijbelse vragen samengesteld. Hebt u daar belangstelling voor, j I dan l<unt u door het invullen van uw naam en adres dit boekje bij ons bestellen i voor de prijs van 4,00. De verzendkosten nemen wij voor onze rekening! I I I Hierbij bestel ikex. van het bijbels puzzelboekje voor 4,00 per stuk i I I I Naam:i I I I I I Adres:i I I I Postcode/woonplaats:i I Knip dit gedeelte uit en stuur het in een ongefrankeerde envelop naar: i II Het jaar 2003 was voor het Zuid-Hol lands Landschap een 'bewogen jaar'. Dit blijkt uit het onlangs verschenen jaarverslag van de natuurbescher mingsorganisatie. Zo was er de aan- koopstop voor gronden van het Minis terie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) die zorgde voor het missen van kansen. Anderzijds was er de extreem droge en warme zomer. Het hooibeheer werd erdoor verge makkelijkt, maar de libellen verdwe nen uit de opgedroogde duinvalleien op Voorne. "Ondanks de aankoopstop voor gronden slaagden we erin om in 2003 de oppervlakte aan natuurgebieden in eigendom en/of in beheer binnen de provincie met 75 hectare uit te breiden tot een totaal van 3503 hecta re," vertelt Gerard van den Berg, directeur van het Zuid-Hollands Landschap. "Veel dank zijn we hierbij verschuldigd aan de provincie Zuid-Holland die de moed had om 15 miljoen euro beschikbaar te stellen om knelpunten bij natuuraankopen op te lossen. Per 1 januari 2004 is de aaiikoopstop geluk kig weer opgeheven. De realisering van de Ecologische Hoofdstructuur, een netwerk van hoogwaardige natuurgebieden door de provincie en Nederland, kan hierdoor weer voortvarend ter hand worden genomen." Uit monitoring blijkt dat het met de natuur waarden in de natuurterreinen van het Zuid- Hollands Landschap nog altijd goed gaat. Op de Slikken van Voorne zijn Rode-Lijst- soorten zoals engels gras, zeeweegbree en fraai duizendguldenkruid waargenomen. In de Duinen van Oostvoome zijn de resultaten van de Gentianenvallei het vermelden meer dan waard. Aangetroffen soorten zijn teer guichelheil, stijve moerasweegbree, vlees- kleurige orchis en groenknolorchis. De brede rietoevers langs de Holle Mare op Voorne boden onderdak aan broedvogels zoals de blauwborst, bosrietzanger, slob- eend, kleine karekiet en de bruine kiekendief (met zelfs vier jongen!). In de bunkers van Voorne was het weer goed toeven voor watervleermuis, gewone grootoorvleermuis en baardvleermuis. Bij de Oudelandse Zeedijk en de Preekhil- polder op Goeree zijn de inlagen het soor- tenrijkst. Hier komen moerassoorten als riet zanger, baardmannetje en watertal voor. Tijdens een insectenonderzoek op de Klei- stee in Ouddorp werden 21 soorten dagvlin ders ontdekt, waaronder bruin blauwtje, ica- rusblauwtje en hooibeestje. Daarnaast zijn de veldkrekel, blauwvleugelsprinkhaan en een bijzondere graafwespensoort (Bembix rostrata) waargenomen. Om de soortenrijkdom in de terteinen van het Zuid-Hollands Landschap te behouden en uit te breiden, is het voeren van een gericht beheer noodzakelijk. Ook in 2003 zijn er weer heel wat werkzaamheden uitge voerd. Zo werd op het Groene Strand bij Voorne een duinrei aangepakt. Oevers zijn verflauwd en overbodige betonnen construc ties zijn verwijderd. De duinrei zal het Groe ne Strand verder vematten en daarmee het moerassysteem versterken. Door de extreme droogte was er in het ter rein de Kleistee niet zoveel maaiwerk nodig als anders. De terreinmedewerkers van het ZHL konden extra tijd steken in het verwij deren van braamstruweel en eikenopslag op de zandwallen. Hierdoor komen er weer kansen voor de kenmerkende en waarde volle vegetatie van eikvaren en korstmos sen. In de beweide Westduinen zijn evenals in de voorgaande jaren enkele grote groeiplaatsen van de herfstschroeforchis tijdelijk uitgeras- terd. Hierdoor kunnen de orchideeën vol doende tot bloei en zaadzetting komen. In Klein Profijt op Midden IJsselmonde wer den delen van de hoger liggende paden (laningen) vanuit cultuurhistorisch oogpunt geknot. Het gebied bestaat voor de rest gro tendeels uit wilgenvloedbos, waar de natuur haar eigen gang kan gaan. Het rietgors werd deels weer gemaaid om de populatie zomer- klokjes in stand te houden. In de eendenkooi werd veel werk verricht aan het op orde hou den van rietschermen en vangpijpen. De gracht rond het Kasteel van Rhoon werd in het voorjaar gebaggerd. Zo'n vierduizend kubieke meter bagger moest hier verwijderd worden. Het ZHL is blij met de steun van een - ook in 2003 - groeiend aantal beschermers en de inzet en bijdragen van vrijwilligers, overhe den, bedrijven, fondsen en de Nationale Postcode LoterijHet ZHL zet zich in om het hierdoor aanwezige draagvlak de komende jaren vast te houden en te versterken. Kijk voor meer informatie op: www.zuidhollandslandschap.nl. MELISSANT - Hedenavond - dinsdag 25 mei - 19.30 uur, ds. P. Mulder. NIEUWE TONGE - Woensdag 26 mei, 19.30 uur, ds. J. J. Tanis,. DIRKSLAND - Woensdag 26 mei, 19.30 uur, ds. A. Schot. Vrouwenvereniging 'Kleine Kracht' van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge hoopt op 2 juni a.s. van 10.00-16.00 uur haar jaarlijkse verkoping te houden. Men ont moet u graag in de kerkgebouw aan de Oran jestraat. U steunt hiermee zowel de zending als de aflossing van de kerk. -41- Daarom zullen jullie zo spoedig mogeUjk heringedeeld worden. Wanneer precies kan op dit moment nog niet gezegd worden. Maar lang zal dat niet duren. Vandaag nog komt er aanvulling, zodat de uitrustingen op peil gebracht kunnen worden. Morgen weten we zeker meer. Er zijn enkele hutten in gereedheid gebracht. De ruimte is beperkt maar het is er beter dan buiten. Er moeten dertig man in één vertrek huizen, dus een beet je inschikkelijk zijn. DadeUjk is er koffie en over een uur eten halen. Ik zal de groepen aftellen. Die begeven zich direct naar hun verblijfplaats. Begrepen?' 'Jawohl Feldwebel.' 'Schon gut.' Hij wenkt met z'n hand dat het wel in orde is. 'De eerste tien rijen, vertrekken, marsss.' De hut biedt net genoeg plaats voor de dertig mannen. Het is er warm, wat op dat moment het belangrijkste is. De ruimte is te beperkt om genoeglijk rondom het vuur te gaan zitten. Het is behelpen. Ook met het slapen zal dat het geval zijn. Met het inrichten van hun verblijf zijn ze vlug klaar; slechts een enkeling is nog in het bezit van zijn uitrusting en de meesten bezitten niets meer dan de kleding die ze aan hun lijf hebben en dat is niet veel. Wollweber en korporaal Schreijer komen de hut in. 'Ruimte maken vrienden', klinkt een stem bij het vuur, 'men komt ons de ijzeren kruizen uitreiken.' Majoor Wollweber grijnst. Schreijer weifelt, zijn gezicht vertaadt dat hij de woorden niet op prijs stelt. Maar wijselijk doet hij er het zwijgen toe. De aanval van de partizanen heeft hem aan het denken gezet. De manier waarop de majoor hem aankeek, toen ze zich moesten verzamelen na de aanval is hij niet vergeten. Groot wantrouwen hadden die ogen uitgedrukt. Maar men kon hem niets bewijzen. Inuners, dat hij zich tij dens het gevecht had verscholen in een klein keldertje onder één van de huizen, dat zal nooit iemand te weten komen. Hij huivert nog bij de gedachte dat de dood in pelzen en schapevachten gekleed, zo dicht bij hem is geweest. Maar ze hebben hem gelukkig niet ontdekt. Van angst had hij het in zijn broek gedaan. Eerst later had hij dat ontdekt. In wezen heeft hem dat diep aan gegrepen, maar hij heeft zich voorgenomen daarvan nooit iets te laten merken. Zijn optreden zal nog harder worden; tegenover zijn ondergeschikten zal hij zich waarmaken. 'Mannen, wie is er nog in het bezit van etensketel en mes, lepel en vork?' Dat zijn er niet veel meer. 'Dadelijk komt er eten, we zullen een beetje moeten improviseren, er zijn conservenbUkken die als etens- bak dienst kuimen doen. Probeer van een maat een vork of lepel te lenen, of eet gewoon met je vingers.' 'Wat schaft de pot vandaag?' 'Bonesoep gemaakt van Russisch paardevlees, Hon gaarse aardappels en Italiaanse bonen.' 'Eet smakelijk! Van de Russen hebben we al genoeg te eten gehad; het ligt ons nog zwaar op de maag', roept een soldaat van de gewezen derde compagnie met wrange humor in zijn stem. De maaltijd smaakt overigens voortreffelijk, al is het wel behelpen wat het eetgerei betreft. De meesten slur pen de hete soep uit een groenteblik, waarschijnlijk afkomstig uit de officierskeuken. Men heeft de moeite niet genomen om de etiketten er af te halen. De solda ten kijken dan ook verwonderd als ze een blik krijgen waarvan de inhoud 'Made in England' verraadt. Ze maken er grappen over: 'Hé Theo, kijk eens wat ik hier heb; een aandenken van onze Engelse kameraden.' 'Heel mooi Walter, maar het is jammer dat men de inhoud eerst heeft ingeslikt voor ze jou het blik gaven.' 'Jullie zeuren te veel', mengt Karl-Heinz zich in het gesprek. Hij houdt met twee handen een conservenblik omldemd en laat de inhoud slurpend in zijn mond ver dwijnen. 'Het is in het leger net als overal. Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best. Begrijpen juUie niet dat ergens heel in de hoogte, waar de grote kopstukken zitten, er geen vijanden bestaan! De werk loosheid wordt opgelost door een paar miljoen honger lijders zoals wij op te ruimen. De bonzen maken wel uit wanneer dat genoeg is. Dan gaan we herbouwen wat door zinloosheid in de vernieling is geschoten. Er is dan weer voor een ieder werk in overvloed. De kas sa rinkelt. Geld stinkt niet vrienden. Tegen de tijd dat ze ons de mond gesnoerd hebben, worden marken, dol lars en ponden netjes op een hoop geschikt. Men ver deelt de poet vrienden, en daarvoor laten ze ons omko men. En als er over jaren weer een zelfde situatie zich voordoet, dan, kameraden, zal hetzelfde zich herhalen. Als de markt verzadigd is, komt er werkloosheid. De grote maimen die de buit binnen hebben gehaald, hou den de centen vast. Wij schreeuwen om werk, brood voor moeder en de kinderen. Dan komt er wel een of andere dwaas, die ons met gouden beloften een gewel dige toekomst voor ogen stelt. Een toekomst, die jam mer genoeg door een even grote dwaas als gevaarlijk wordt bestempeld. Dan begint het: Agressie hier, pro vocatie daar. De twee dwazen verwijten elkaar dat de ideologie van de één gericht is om de ander naar bene den te helpen. Ieder voor zich ziet een groot gevaar in de ander. Men gaat bewapenen. Hoera schreeuwen wij, onze economie draait geweldig; er worden kanonnen, oorlogsvliegtuigen en nog meer rotzooi gemaakt. Tot dat er zoveel is dat het geen zin meer heeft om nog meer te maken. En hoe houden we dan werk, hoe krij gen moeder en de kinderen brood? De wapentjes die wij gemaakt hebben worden gebruikt. We hebben hier kunnen zien hoeveel er dan gemaakt moet worden om de hoeveelheid op peil te houden. Dat gaat op den duur ook niet meer, de fabrieken die de wapentjes maken worden gebombardeerd, waarmee gelijktijdig enkele duizenden mensen overhoop worden geschoten. Aan het front laten ze ook nog een kwart van de bevolking afslachten en dan zijn we weer precies waar we wezen moeten. We beginnen van voren af aan. En geleerd hebben we niets, helemaal niets. De mens heeft een vel voor zijn hersens als een os voor z'n knieën.' Er wordt gelachen om de felle uitval van Karl-Heinz en de soldaat van het gewezen derde grijnst: 'Wat jij daar zegt kan waar zijn, dat gaat ons verstand te boven. Van politiek hebben we geen verstand en wat dat te maken heeft met deze blikken, waarover we het in principe hadden, ontgaat mij helemaal.' 'Dat je een ezel bent is aan je domme gezicht wel te zien. Die blikken zijn wie weet waar op de Engelse buit gemaakt. Dat is voer, dat voor ons niet bestemd is. Dat krijgen de hoge omes voorgeschoteld. Wij mogen dan dankbaar zijn als we het door hen leeggegeten groenteblik'als voerbak mogen gebruiken. Hier is een speciale maaltijd gebruikt. En wie, mijne heren, krij gen het neusje van de zalm voorgeschoteld? Niet Jan Soldaat. Ik zeg jullie: Hier heeft een stel dure rakkers aan de voertrog gezeten. En die zijn hier niet voor niets in deze woestenij geweest. Dat dure bezoek heeft be- sUst, wat er met ons gaat gebeuren. En dat ze zo vlug weer zijn weggegaan, duidt er op dat het bezoek zich ter plaatse niet op z'n gemak heeft gevoeld. Ik trek daaruit mijn conclusies.' Er wordt cyiusch gelachen; toch zijn er enkelen die door de woeste uitval van Heinz gaan nadenken. Dat hij niet helemaal ongelijk had, blijkt als later majoor Wollweber en een kapitein in de hut komen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5