Wegafsluitingen Dagexcursie naar Brugge en Damme ElllktlDEn-tllEUWS 0) Onlangs vonden herdenkingen van de holocaust plaats. Toen Duitsland in 1945 gecapituleerd had, ging er een golf van nieuwe hoop de wereld door. Alleen de ouderen onder ons zullen zich dat moment herinneren. Het Hitler-regime had bij alle onheil dat het had aangericht zijn vurige pijlen vooral op de Joden gericht. Kort na het eind van de Tweede Wereldoorlog kwamen de meest gruwelijke foto's vanuit de concentra tiekampen in de publiciteit. Toen werd pas écht duidelijk wat voor onbeschrijfelijke tragedie het Joodse volk getroffen had. Wie er kennis van nam, was diep verontwaardigd en verslagen. Men begon aan de wederopbouw met het vaste voornemen dat wat had plaatsgevonden, nooit meer gebeuren mocht. Dat blijkt nu een illusie te zijn geweest. De herdenking van de holocaust vindt plaats in een tijd waarin het antise mitisme weer allerwegen - onder de gecamoufleerde naam van antizio nisme - op een onrustbarende wijze de kop opsteekt. Daarom is het nodig dat we nog eens herinnerd worden aan de gruweldaden die het Joodse volk getroffen heeft. Hitler is niet meer. Nazi-Duitsland is ten onder gegaan. We beseffen dat twee situaties nooit ten volle met elkaar te vergelijken zijn. Toch zien we heel wat parallellen tussen toen en nu. Opnieuw waart de geest van Hitler en zijn trawanten binnen onze gren zen en daarbuiten volop rond. Zijn het nu niet de Duitsers die hun aan vallen op de Joden hebben gericht, nu is het vooral de islam. En zeg nu niet dat het om een handjevol fundamentalisten gaat. Daar begon het in Duitsland ook mee. In enkele artikelen willen we laten zien hoe uiteinde lijk het gehele Duitse volk - op slechts een enkele uitzondering na - een aandeel had in de moord op zes miljoen Joden, waaronder anderhalf miljoen kinderen. Hoe kon zoiets gebeuren? Hitler aan de leiding Een staatsgreep Nazi-propaganda yVatis nazisme? S.A. wordt S.S. Hitler, de Führer vH Pinksterconcert IVIartm IVIans en John Propitius PAGINA 8 Om nooit te vergeten Bijeenkomst NSDAP 1935. De nazipartij werd onder de naam Duitse Arbeiderspartij in januari 1919 in Mün- chen opgericht. Hitler sloot zich er in sep tember 1919 als veertigste Ud bij aan. Hij maakte al spoedig naam als redenaar. In februari 1920 werd de naam van zijn partij veranderd in Nationaal Socialistische Arbeiderspartij (NSDAP). Dat gebeurde tijdens een massabijeenkomst waarbij Hit ler het partijprogramma voorlas, dat vijf entwintig punten bevatte. Daarin klonken toen al antisemitische klanken door, ook de eis tot gebiedsuitbreiding. Na de Eerste Wereldoorlog hadden zich - vooral in Bei eren - Freikorpsen gevormd, die beston den uit oud-strijders, allen vrijwilligers. Zij en een aantal rechtse officieren sloten zich aan bij de militaire afdeling van de nazipartij, de S.A. (Sicherheitsabteilung). Op een buitengewone ledenvergadering in juli 192i werd Hitler benoemd tot voorzit ter van de partijHij kreeg daar dictatoria le bevoegdheden. Aanvankelijk was de nazipartij een rechtse splintergroep, die buiten Beieren nauwelijks enige bekend heid genoot. Zij behaalde haar eerste suc cessen tijdens de inflatie van de Rijks- mark, die zo ingrijpend was dat de rege ring de haar opgelegde oorlogsschulden niet meer kon betalen (1923). Dien tenge volge werd het Rijnland door Franse en Belgische troepen bezet. Hitler raakte al vroeg bevriend met wat invloedrijke per sonen. Eén van hen was de oorlogsheld generaal LudendorffOok stroomden er financiële bijdragen van grootindustriëlen in de kas van de partij. Zo werden de deu ren naar invloed en macht langzamerhand opengezet. In november 1923 maakten Hitler en Ludendorff van de politieke onrust gebruik in een poging de nationale regering in Ber lijn omver te werpen. Dat werd een fiasco. Ze werden gearresteerd en van hoogver raad beschuldigd. Hitler wist het proces tot een enorme propagandastunt te maken. Hij haalde uit naar het corrupte regeringssys teem van de zogenaamde 'Joodse repu bliek'. Hij kreeg de belachelijk lage straf van vijfjaar opgelegd. In de gevangenis schreef hij 'Mijn Kampfwaarin hij zijn politieke ideeën ontvouwde en waarin hij de superioriteit van het arische ras aangaf. Al eenjaar later kreeg hij gratie. Na zijn ontslag uit de gevangenis begon hij met het organiseren van de partij en toonde hij zijn gezag. Bij de Rijksdagverkiezingen van 1928 haalde de nazipartij echter niet Een straat versierd met vlaggen. De demagoog /-Mi a ij meer dan 2,6 procent van de stemmen. Het was in de periode van 1923-1929 dat het ene kabinet het andere opvolgde van wege politiek geharrewar. Dat vervreemd de de kiezers van de democratische partij en. Vooral de middenklassers en de kleine landbezitters werden zwaar de dupe van de enorme inflatie. Dat had tot gevolg dat men bij de presidentsverkiezingen - al was het met enige tegenzin - de rechtse veld maarschalk Von Hindenburg koos (1925). Dat gaf hem de bevoegdheid om de rijks- kanselier en diens medewerkers aan te stellen en te ontslaan. Hij was ook gerech tigd maatregelen te treffen om orde en gezag te handhaven, zelfs de noodtoestand uit te roepen. Omdat Von Hindenburg de ware aard van Hitler en de zijnen niet onderkende, was hij schuldig aan de opmars van de nazi's. De nazi's blonken uit in het voeren van propaganda en het organiseren van indruk wekkende massameetingen, waar de Sieg- heil groet niet van de lucht was. Gekozen werd voor oud-Germaanse symbolen, zoals het swastika-teken, dat onder meer op de nazivlaggen te zien was De leden van de S.A. droegen vanaf 1926 bruine hemden: het officiële nazi-uniform. Deze bruinhemden hielden opzichtige militaire parades met krijgshaftige muziek, gingen de straat op, terroriseerden en vermoord den tegenstanders, verstoorden linkse bij eenkomsten en zweepten het publiek op. Ernst Röhm, een bikkelharde majoor, had daarbij de leiding. Het aantal leden van de S.A. groeide van 3000 in 1923 naar 700.000 in 1933. Tegen het soort burger oorlog dat ze ontketenden waren politie en-, justitie niet opgewassen. Een demonstra tieverbod voor de S.A. in 1932 kwam te laat. Pas in 1929, ten tijde van de wereldwijde economische crisis, werden de nazi's belangrijk. In dat jaar werd in Neurenberg een indrukwekkende nazibijeenkomst gehouden die aanhangers uit heel Duits land trok. Rijke zakenlieden en industrië len waren er als eregasten uitgenodigd. Zij gingen er diep onder de indruk van daan. Ook studentenverenigingen werden door de naziziekte besmet. Een campagne tegen het betalen van oorlogsschulden werd ingezet. Het was in een tijd dat het aantal werklozen de 6 miljoen bereikte (1932). De helft van de Duitse gezinnen had met de werkloosheid te maken De angst bij de arbeiders- en middenklasse om werkloos te worden, veranderde in haat. Velen sloten zich bij de communisten aan, maar de meesten kozen voor de nazi's die met hun hatelijke propaganda de massa inprentte dat de Joden overal achter zaten. Had de verkiezing van 1928 de nazi's slechts 12 zetels opgeleverd, twee jaar later kwamen ze met 107 vertegenwoordi gers in de Rijksdag (het parlement) en werden ze de op één na grootste partij. Hitler ging samenwerken met andere rechtse oppositiepartijen. Begin 1932 kwam er een eind aan het zevenjarige presidentschap van de toen 84- jarige Von Hindenburg. Om te voorkomen dat een nazi president zou worden, deden de democratische partijen een dringend beroep op hem om nog aan te blijven. Hin denburg kreeg bij de verkiezingen 53 pro cent van de stemmen. Hitler 36,8 en een communist 10,2. Omdat een door Von Hindenburg aangestelde kanselier (Von Papen) voor de Rijksdag niet aanvaardbaar was, ontbond hij de Rijksdag en moesten in juli 1932 opnieuw verkiezingen worden gehouden. De nazi's stegen van 107 naar 230 zetels en werden de grootste partij. Ze hadden toen 33 procent van de stemmen gekregen. Uiteindelijk bood Von Hinden burg in januari 1933 Hitler het rijkskanse- lierschap op een presenteerblaadje aan. De Hitlerpartij is ontstaan uit de nederlaag die de Duitsers tijdens de Eerste Wereld oorlog hadden geleden. Die moest gewro ken worden. Nazisme is een vorm van fas cisme. Fascisme minacht democratie, dus ook een parlement, een grondwet en men senrechten. Als vertegenwoordiger van het volk treedt een leider op de voorgrond. Fascisme manipuleert de media, zorgt voor geavanceerde transportmiddelen - zoals het vliegtuig - om op deze wijze een voor sprong op de tegenstanders te veroveren. De NSDAP had ongeveer 18 maanden nodig om zijn greep op de samenleving te consolideren. Eenmaal aan de macht trok ken ze zich van bestaande regels niets meer aan. Het democratische constitutio nele systeem werd afgeschaft, rivalen wer den buiten spel gezet, het briefgeheim werd geschonden, de vrije meningsuiting werd beknot, het recht van vergaderen werd opgeheven en op alle terreinen van het leven werd geïnfiltreerd. Partijdag van Nazi's voo: ■^J"i De Duitse adelaar op de Nazi-swastika. Nog geen maand nadat Hitler rijkskanse- lier geworden was,' werd het Rijksdagge bouw in brand gestoken. De noodtoestand werd uitgeroepen - een toestand die nooit meer werd opgeheven en die aangegrepen werd om iedereen die de nazi's onwelge vallig was uit de weg te ruimen. De com munisten kregen de schuld van de brand. Duizenden van hen werden gearresteerd en in de (eerste) concentratiekampen opgeslo ten. De communistische partij werd buiten het parlement geplaatst. Dat leverde de nazi's de meerderheid op. Er kwam een wet die de regering toestond wetten te maken buiten de Rijksdag om, zogenaamd om op deze wijze rust en orde te kunnen handhaven. In feite werd hiermee de parle mentaire constitutionele staat om zeep geholpen. De ene na de andere partij ont bond zichzelf. Op 14 juli 1933 had Duits land nog één partij. Dat was de NSDAP. Nu ging Hitler binnen de eigen gelederen schoonschip maken. Rivalen werden uit de weg geruimd. Eén van de slachtoffers was Ernst Röhm, de wrede S.A.-leider. De S.A. was in de ogen van Hitler te sterk geworden en de arrogante Röhm vormde voor Hitler een bedreiging. Hij en anderen werden in de Nacht van de Lange Messen (^juni 1934) vermoord. De S.A. werd omgevormd tot een leger - de Reichswehr - dat Hitler voor zijn oorlogsplannen nodig had. In de plaats van de S.A. kwam de S.S. (Schutzstaffel - beschermingseenheid) oorspronkelijk de lijfwacht van Hitler. Deze stond onder leiding van Heinrich Himmler, de belichaming van de völkische nazi-ideologie van bloed, ras en bodem. De S.S. moest op partijbijeenkomsten de politieke leiders beschermen. Himmler maakte van de bodyguard een keurkorps, dat al spoedig de 200.000 leden gepas seerd was. Een S.S.-er beloofde onwankel- baire trouw aan de Führer. De S.S. had een drieledige taak: 1. De S.S. had de leiding over de politie macht. In juni 1936 werd Himrnler als hoofd van de politie aangesteld. Hij installeerde de S.D. (Sicherheitsdienst- veiligheidsdienst), een lichaam dat de hoofdrol zou gaan spelen bij de naziter- reur en rassenmoord; 2. De S.D. moest geheime informatie bin nen de partij verzamelen; 3. De S.S. moest voor de uitbreiding van concentratiekampen zorgen. Hitler greep de dood van president Hin denburg (op 2 augustus 1934) aan om de ambten van president en kanselier in zich te verenigen. Hij werd nu de machtige Führer van het Duitse Volk en ook nog opperbevelhebber van het leger. Hitlers persoonlijke besluiten kregen de kracht van wet. In alle deelstaten werden gouver neurs - leden van de partij - aangesteld. (wordt vervolgd) Hoofd van de S.S. was Heinrich Himmler, vroeger handelaar in gevogelte. Hij werd de man van de rassenwaan en degene, die de Duitse gruwelen organiseerde. VRIJDAG 21 MEI 2004 In verband met het uitvoeren van asfalte- ringswerkzaamheden dient de verbindings weg van de rechterrijbaan A4 (westbaan) naar de linkerrijbaan Al5 (noordbaan) twee maal tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluitingen vinden plaats gedurende de periode in weken 23 en 24: van vrijdag 4 juni 2004 20:00 uur tot maan dag 7 juni 2004 05:00 uur; en - zaterdag 12 juni van 08:00 uur tot 18:00 uur of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer middels routeborden worden omgeleid. Bijzonderheden: Verkeer richting A15 (Europoort) zal wor den omgeleid via afrit 17 (Pemis) en Vonde lingenweg, middels omleidingborden met routenummer 3. In verband met de openstelling van de Calandtunnel dient de rechterrijbaan (zuid- baan) van de rijksweg N15 (Maasvlakte - Rotterdam) tussen de afritten 11 (Havens 5500 - 5700) en 14 (Rozenburg, Havens 4250-5225) tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats in week 25: zaterdag 19 juni 2004: 08:00 tot 18:00 uur; of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer middels routeborden worden omgeleid. Bijzonderheden: Het verkeer in de richting Rotterdam zal worden omgeleid over de Rozenburgse Slui zen middels omleidingborden met route- nummer 1 In verband met de openstelling van de Calandtunnel dient de verbindingsweg van de hnkerrijbaan A15 (noordbaan) naar de rechterrijbaan N57 (westbaan) tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats in week 25: zaterdag 19 juni 2004 08:00 tot 18:00 uur; of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer middels routeborden worden omgeleid. Bijzonderheden: Het verkeer in de richting N57 (Brielle, Hel- levoetsluis) zal worden omgeleid via afrit 11 (Havens 5500-5700), Merwedeweg, Moe zelweg en Saarweg, middels oinleidingbor- den met de letter B. Contactpersoon met betrekking tot deze afzetting is: de heer J.F.L. Rensman, tele foon: 010-4724011. Op maandag 31 mei Tweede Pinksterdag, geven de vermaarde organisten Martin Mans en John Propitius een orgelconcert in de Laurenskerk in Rotterdam. Zij laten hun improvisatiekunst spreken op het grote Mar- cussen orgel. Elke improvisatie wordt voor afgegaan door koraalspel. De improvisaties gaan over pinksterliederen zoals: 'Ik hoor trompetten klinken. Daar ruist langs de wol ken, Jeruzalem, stad van goud en Psalm 108'Éénmaal in het programma improvise ren ze over hetzelfde thema namelijk 'Jeru zalem, stad van goud'. Beide organisten staan bekend om hun improvisatietalent en hebben een eigen stijl ontwikkeld. Het pro gramma is zeer toegankelijk voor jong en oud. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 8,- en voor kinderen onder de 12 jaar 3,-. Kaarten zijn verkrijg baar aan de deur vanaf 19.15 uur. Zaterdag 5 juni 2004 organiseert de VU Hellevoetsluis een dagexcursie naar Brugge en Damme, de prijs is 70,-. Leden 64,-. Tijdens deze dag maakt u op een bijzondere manier kennis met deze twee Vlaamse centra van cultuur. 6.30 uur: Vertrek van Hellevoetsluis. Ca. 9.30 uur: Aankomst Brugge. t/m ca. 10.45 uur: Bezoek aan het unieke Stedelijk Museum voor Volkskunde. 17de-eeuwse godshuizen herbergen een collectie oude voorwerpen per thema in verschillende decors van weleer: een klasje, schoenmakerij, hoedenmakerij, kuiperij, Vlaamse woonkamer, suiker bakkerij, apotheek, herberg... Het muse um werd recent uitgebreid met o.m. een kleermakerij, een confectiewinkel, een glasblazerij en een authentiek slaapkame rinterieur. U krijgt een stencil met volle dige informatie. Tijdens dit bezoek drinkt u koffie in museumherberg 'De Zwarte Kat' Ca. 11.15 uur: Rondvaart door Brugge. Ca. 11.45 uur: Tijdens dit traditionele onder deel van de dag leert u veel over deze prachtige stad. 12.00-13.00 uur: Lunch in Brouwerij 'De Straffe Hendrik'. 14.00-14.30 uur: Na een wandeling door het Begijnhof gaat u aan boord van 'De Lam me Goedzak' en vaart u naar Damme. 15.30-16.30 uur: Iets drinken in een gezellig restaurant in Damme. 15.30-16.30 uur: Bezoek aan het museum van de Vlaamse volksheld Tijl Uilen spiegel. 16.30-17.15 uur: Vrije besteding in Damme. Pralinekes kopen? Ca. 19.30 uur: Terug in Hellevoetsluis. Tijdens deze dagtocht kunt u drie consump ties in de bus nuttigen, die bij de prijs zijn inbegrepen. Opgave: Jan Lageweg, tel. (0181) 312387 (na 21.30 uur). VU Infobalie tel. (0181) 318358 (ma/vrij 13.00-16.00 uur)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8