Jubilerende woningbouwvereniging laat haar leden delen in feestvreugde Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Overdenking KruisPocht naar LeniMgrad u uit de Heilige Schrift EIIAIIDBI-raEUWS Ophalen oud papier VERVOLGVERHAAL Geschenkbonnen ter waarde van huurverhoging Jubileumpresentje Huurverhoging Voordeel Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoek? 26e Wandeltocht op Goedereede-Havenhoofd Koorzangavond Ool^ensplaat Thema 'Pinksteren' Ridderspoor Prachtige vaste plant in diverse blauwe tinten. mi vins moGvtooo? tini IN BUKKIC umiE coEoi vmiottG? UIEN aiTEIliTE Ooitgensplaat •3fa.iga.-<rilogie deel 1 JOH. G, YEENHOr- PAGINA 5 VRyDAG 21 MEI 2004 Vorig jaar oktober stond Eilanden Nieuws al stil bij het jubileum van Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' te Goedereede. Vijftig jaar lang is zij actiefin de Goereese samen leving als het op woningbouw en woningbeheer aankomt. Beloofd werd dat in 2004 nog op verschillende manieren op dit jubileum zou worden teruggekomen. Afgelopen dinsdag avond kregen de leden van de woning bouwvereniging hun aandeel in de feestvreugde. Aan het begin van de 81e algemene leden vergadering in verenigingsgebouw 'Oost dam' in Goedereede, stond voorzitter P.A. Braber stil bij het heugelijke feit. Hij wees de leden erop dat in september dit jaar nog uitgebreid op het jubileum zal worden terug gekomen tijdens een feestelijke bijeen komst. Volgens Braber vond het bestuur namelijk dat ter gelegenheid van het jubi leum ook 'iets voor de leden moest worden gedaan'. Want: "de leden maken de vereni ging", aldus de voorzitter. Het bleek voor de bestuurders van de woningbouwvereniging echter niet eenvoudig te zijn geweest om een originele attentie voor de leden te vinden. Badhanddoeken, washandjes of pennen met het logo van 'Beter Wonen' leek het bestuur niet zo geschikt. Men koos voor een attentie die te maken heeft met zowel het vijftigjarig jubileum als met de jaarlijkse huurverhoging. Iedereen die per 1 april lid van de Goereese vereni ging was, krijgt vier Irisbonnen van 12,50. Dit bedrag komt vrijwel neer op de jaarlijk se huurverhoging, die per 1 juli van dit jaar is vastgesteld op 4,17 per maand. Daar naast is het totaalbedrag van 50 ook gelijk aan het aantal jaren dat de vereniging thans reden geeft tot de jubileumviering. Al met al betalen de leden-huurders in 2004 dus geen Voorzitter P.A. Braber van de Woningbouwvereniging overhandigt de cadeaubonnen aan J. de Visser, de voorzitter van de Huurdersvereniging. huurverhoging! Overigens is de huurverho ging bij Woningbouwvereniging Goederee de de laagste in de hele regio, zo liet het bestuur weten. Nu zouden kritische leden kunnen denken dat volgend jaar het bedrag van de huurver hoging wel forser zal zijn om de kosten van de Irisbonnen terug te verdienen... Braber nam deze critici echter de wind uit de zeilen door mee te delen dat de kosten voor de cadeaubonnen uit de verenigingsreserves worden betaald. Om er een speciaal tintje aan te geven werd het eerste p^et van vier cadeaubonnen tij dens de vergadering officieel overhandigd aan de voorzitter van de Huurdersvereni ging, de heer J, de Visser, die namens de leden verklaarde dit presentje beslist op prijs te stellen. De leden van Woningbouwvereniging Beter Wonen zullen deze maand eveneens hun bonnen ontvangen. Braber sprak de wens uit dat de leden deze attentie zullen waarderen en er een goede bestenuning voor zullen vin den. Verder maakte het bestuur bekend dat ter gelegenheid van het jubileum nog een bedrag zal worden geschonken aan 'een goed doel'. Over bedrag en doel zal de Goe reese gemeenschap op een later tijdstip wor den geïnformeerd. Het lidmaatschap van een woningbouwver eniging kan dus ook zijn voordelen hebben, zoals in Goedereede bleek. Ook het bezoeken van de ledenvergadering kan voordelig zijn, zo bleek verder, want alle aanwezigen - zowel leden als niet-leden - gingen dinsdagavond met een cadeaubon naar huis! In de maanden mei en juni van dit jaar wor den vrouwen die zijn geboren in het jaar 1959 in de regio's Voome-Putten-Rozen- burg, de Hoeksche Waard en Goeree-Over- flakkee opgeroepen voor het bevolkingson derzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhol landse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitno diging voor het onderzoek. Vervolgens kun nen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huis arts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onder zocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is (010) 2890250. Is een vrouw reeds onder behan deling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het ant woordformulier terugsturen naar de GGD. Dit formulier is bijgevoegd bij de uitnodi gingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet- deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle ge vallen mogelijk. In de baarmoederhais kun nen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijf jaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verandering op tijd te ontdekken en kan baarmoeder halskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker in Nederland ingevoerd. Na in-voering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhals kanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratori umkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spatel- tje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opge stuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuiu-d. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje tech nisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet automatisch baarmoederhalskanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Adresgege vens laijgt zij via de gemeentelijke basisad ministratie. Gegevens kunnen worden uit gewisseld met de informatiesystemen van de huisartsen. Op deze uitwisseling en regi stratie van gegevens is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. Als vrouwen hier bezwaar tegen willen maken of meer willen weten over het bevolkings onderzoek dan kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 09.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op tel. (0181) 652440. "Die in de schuilplaats van de Allerhoogste is gezeten, die zal vernachten in de schaduw van de Almachtige. Ik zal tot de Heere zeggen: mijn Toevlucht en mijn Burg! Mijn God, op Wie ik ver trouw." (Psalm 91:1-2) Het is niet bekend wie deze psalm heeft gemaakt. De naam van de dichter ontbreekt. Het is wel duidelijk dat deze mens zich vei lig weet in God. God is voor hem een Schuil plaats, wat er ook gebeurt. We zijn van die kwetsbare mensen. Er kan van alles met ons gebeuren, met onze gezondheid, in het ver keer, of door terreur. Dat is beklemmend. Want ja, waar zijn we veilig? En - i's er eigenlijk wel geborgenheid? Mag de dichter van psalm 91 het antwoord geven? Er is veiligheid! God is een Schuil plaats. Het woord kennen we uit de oorlogs jaren. Tijdens een razzia kropen mensen in een schuilplaats, in de hoop niet gevonden te worden. We kunnen ook denken aan plotse ling noodweer. Je bent op de fiets onderweg - opeens stroomt het water uit de hemel en is de lucht vol bliksemschichten. Wat een opluchting als je dan ergens een schuilplaats vindt, een beschutting waar je droog staat. Nu, zo'n Schuilplaats is God. En veel meer dan dat. Opvallend zijn de namen waarmee de dichter van deze psahn Hem belijdt. Hij is de Allerhoogste en de Almachtige. Hij staat boven alle dingen die gebeuren. Hij is ook bij machte om te beveiligen door de dood heen. Nee, dat wil niet zeggen datje niks kan over komen. Als God je Schuilplaats is, dan kun je tóch ziek worden. En dan kun je ook een ongeluk krijgen of het slachtoffer worden van geweld. Maar in dat alles houdt God je vast. God is een Schuilplaats dwars door nood en dood heen. Kan ik dat begrijpen? Nee. Daarvoor schieten niet alleen woorden maar ook verstand en begrip te kort. Maar als de Allerhoogste en de Almachtige is God een unieke Schuilplaats. In God mag een mens geborgen zijn. Maar - dat spreekt niet vanzelf En dat geldt ook niet automatisch voor ieder mens. Daar is de Bijbel duidelijk en eerlijk in. Van natu re, vanuit onszelf kennen we God niet, en schuilen we ook niet in Hem. Dat is onze zonde: de breuk met God. We leven buiten die Schuilplaats. En hoe komen we nu in die Schuilplaats? Alleen door de Heere Jezus. God heeft Hem gegeven om ons te redden. Hij heeft aan het kruis gehangen om onze zonden weg te nemen. En toen was God voor Hem geen Schuilplaats. God heeft Hem ver laten. Alleen daarom kunnen we bij de Heere terecht. En we sporen elkaar aan om de toe vlucht te nemen tot God. Bij Hem kunnen we terecht, ook al is er veel mis gegaan in ons leven. God staat open voor zondaren. Nu, dat wist de dichter van psalm 91. Het is treffend hoe het begin van deze psalm luidt. Vers 1 is een algemene belijdenis in de derde persoon. Die in de Schuilplaats van de Aller hoogste is gezeten, die zal vernachten vei- üg zijn) in de schaduw van de Almachtige. Als je het zo zegt, kan het nog over een ander gaan. Maar in vers 2 gebruikt de dichter de eerste persoon. De zal tot de Heere zeggen: Mijn toevlucht en mijn Burg! Mijn God, op Wie ik vertrouw. Hoort u hoe persoonlijk dat is? De en mijn! Dat is geloof Dat je zelf schuilt in God. Datje op Hem vertrouwt. Dat is nodig. Anders moet God eenmaal tegen ons zeggen: "De ken je niet. Je wilde Mij niet die nen." Dat betekent de eeuwige ondergang. Daar moeten we niet licht over denken. En daar willen we elkaar ook voor waarschuwen. De Heere God breidt Zijn handen naar ons uit, opdat we tot Hem gaan. "Heere, hier ben ik. Een klein, zondig, kwetsbaar en mis schien ook angstig mens. Mag ik veilig zijn in U?" Zulke mensen wijst God niet af. Inte gendeel! Die neemt Hij aan. Als Zijn kind. En die zijn voor eeuwig geborgen. Tóch geborgen! In de Schuilplaats van de Aller hoogste. Weet u hoe een oud belijdenisge schrift van de kerk dat heeft genoemd? "De enige troost in leven en in sterven". Want Ik ben het eigendom van de Heere Jezus Die mij nooit zal laten vallen. Over veiUgheid gesproken! Op woensdagavond 26 mei a.s hoopt de Eben-Haëzerschool te Goedereede- Havenhoofd haar jaarlijkse wandeltocht te houden. De starttijd is tussen 18.00 uur en 19.00 uur. Er zijn drie verschillende rou tes, van ca. 5, 10 en 18 km. U krijgt voor elke route een duidelijke routebeschrij ving mee. Na inlevering van de startkaart met controlestempels krijgt iedereen een aardigheidje als herinnering. Uiterste tijd van binnenkomst is 21.30 uur. Aan het einde van de tocht kunnen de lopers een lekker bakkie koffie of een glas limonade drinken met gratis wat lekkers erbij. Deel namekosten voor de wandeltocht bedra gen 1,50 voor kinderen (basisschoolleef tijd) en 2,50 voor ouderen. De opbrengst van de tocht is geheel bestemd voor de Eben-Haëzerschool. Het startadres is Blauwe Distelstraat 31 te Goedereede- Havenhoofd. Wanneer: donderdag 27 mei, aanvang 19.30 uur, kerk open 19.00 uur. Wat: samenzang, koorzang en solo zang. Waar: Gereformeerde Kerk 'De Mag neet', Zuid Achterweg, Oolt- gensplaat. Medewerkenden: Chr. Gem. Koor 'Jubilate' o.l.v. Kees den Braber, Kinder koor 'De Plaetse Zangertjes' o.l.v. Evelien Grootenboer, solo zang Kees den Braber, Orgel Marcel Saarloos. Allen hartelijk welkom. Toegang gratis. DIRKSLANO, VROONWEG 23,0187-601354. DONDERDAG VRIJDAG KOOPAVOND Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mijn ouders hebben nog een Wedgwood eet servies voor 12 personen in de kast staan, dat ze nooit durfden gebruiken. Waarom is dat serviesgoed zo duur in vergelijking met andere fabrikaten Antwoord: Omdat de famiüe Wedgwood altijd de beste vaklieden en knapste ontwer pers aantrok en de eindcontrole van alle pro ducten haarscherp is. Bij de laatste inspectie worden producten die niet 1(X)% loepzuiver zijn, minder gaaf aanvoelen of een verkeer de klank hebben, zonder aarzelen aan digge len gegooid. Tweede keus Wedgwood bestaat dus niet. De stichter Josiah Wedg wood (1730-1795) stamde uit een potten bakkersfamilie en na een leertijd bij een oudere broer werkte hij enige tijd als kleine ambachtsman. In 1769 richtte hij met een zeer kunstzinnige koopman, Thomas Bent- ley, bij Stoke on Trent een grote fabriek 'Etruria' op, waar omheen een flink dorp van die naam ontstond. Dank zij zijn uitvin ding van de roomkleurige 'Queens Ware', die aanvankelijk heel goedkoop verkocht werd, en daarna van het verbeterde Egyp- tisch-zwarte aardewerk dat onder de naam 'Black basalt' voor sierlijke borstbeelden, wanddecoraties met reliëf en medaillons gebruikt werd, kreeg het bedrijf een goede naam. Wereldberoemd werd Josiah echter door zijn ongeglazuurde glasachtige aarde werk, dat hij 'Jasper' noemde en door-en door in diverse tinten kon kleuren. In de Tweede Wereldoorlog werd de fabriek ver woest, maar daarna in moderne stijl her bouwd te Barlaston. Het familiebedrijf is nu omgezet in een concern met 15 fabrieken, waarbij enige vermaarde en roemrijke mer ken, die tezamen aan zo'n 7.000 uitgezochte vakmensen een goed belegde boterham ver schaffen. Hoe komt men aan die uitdrukking 'kat in bakkie hebben' Antwoord: De 'kat' was de buit of poet bij diefstal en werd een soldatenterm voor sol dij, later ook loon, opbrengst. 'Katjesdag' was betaaldag. 'De kat in 't bakkie' stond voor: de opbrengst (van café of winkel) in geldia. Een kassa wordt ook wel eens 'katte- bak' genoemd. Waarom krijgen we wel vrij op Hemel vaartsdag, maar nooit op de toch ook belangrijke Goede Vrijdag? Antwoord: Omdat in ons land de Hemel vaartsdag wel en Goede Vrijdag niet tot de erkende nationale feest- en gedenkdagen behoort. Dat komt doordat in vroeger tijden meer nadruk viel op de gehele Lijdensweek en die omvatte Palmzondag, Groene Maan dag, Vale Dinsdag, Schorsel of Schortel Woensdag, Witte Donderdag, Goede Vrij dag en Stille Zaterdag. Zowel de kerkelijke als de wereldlijke overheden begrepen, dat men het volk niet de gehele week vrij kon geven. Pas de laatste jaren zijn de werkge vers 'vrijgeveriger' en sluiten vele bedrijven en instellingen al donderdagavond voor een vierdaagse paasvakantie. In tal van westerse landen is daar geen sprake van. Kun je de idtlopers van uien voor de maal tijd gebruiken? Antwoord: Ja, als look bijvoorbeeld, door ze fijn te snipperen en door de sla te mengen, of met een andere groente mee te koken. De oud papier commissie van de Gerefor meerde Gemeente te Ooitgensplaat hoopt donderdag 27 mei a.s. weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt verzocht het papier uiterlijk 17.30 uur goed gebundeld buiten te willen zetten. -S:^?!-. -40- De ketel klapt uit elkaar, maar daarvan is niets te horen daar het geluid verloren gaat in het geweld dat over het station raast. De vrouwen zijn doornat van modder en zweet dat hen met stralen in hun ogen loopt. Maar ze kruipen verder van het bombardement weg. Een paar maal valt er een bom op korte afstand in het land. Dan worden ze door de trillingen en de luchtdruk omhoog geworpen. De hele greppel is vol vrouwen die zich als mollen voort bewegen. Eén van hen krijgt het te kwaad en wil overeind springen. Voor men haar tegen kan houden springt ze uit de greppel en holt het land in. Als een spookfiguur met wapperende haren rent ze weg van het duivels geweld. Ze is nog maar nauwelijks tien meter weg als een bomscherf haar tegen de vlakte slaat, waar ze met opengereten rug blijft liggen. Er is niemand die zich naar het slachtoffer durft te begeven, want wie zich boven het maaiveld vertoont, maakt een grote kans om door de rondvliegende scherven getroffen te worden. Het bombardement duurt nauwelijks tien minuten, dan zijn de bommenwerpers verdwenen. De trein en het station branden als laaiende fakkels. Spookachtige vlammen zetten de omgeving in een macaber licht. De overlevenden komen uit alle richtingen aanstrom- pelen. Er zijn nogal wat Russische en Poolse vrouwen bij. Toen men de deuren van hun wagons niet open deed hebben ze de ramen uitgetrapt, waardoor nog een gedeelte hun leven kon redden. Nauwelijks zijn de vliegtuigen verdwenen of reddings ploegen komen om te redden wat er nog te redden valt. 'Hier verzamelen', roept een man met bulderende stem. Mannen en vrouwen die er het leven hebben afge bracht, strompelen apathisch naar het punt van samen komst. Ondertussen zoeken velen naar gewonden en doden die er bij tientaUen zijn. De vrouwen worden weggeleid naar een gebouw waar ze opgewacht wor den door vrouwen en meisjes. Ze krijgen sterke drank en brood. 'Hier, drinken.' Een oudere vrouw houdt Elsa een groot glas met Schnapps voor. 'Nein.' De vrouw kijkt haar verwonderd aan. 'Trinken', gebiedt ze. Elsa schudt haar hoofd. 'Ich trinke nicht.' Het is een bevel om te drinken. De vrouw roept enkele mannen die, in het SA uniform gekleed, wat achteraf staan te kijken. Eén van hen komt naderbij en kijkt Elsa minachtend aan. Dan neemt hij het glas over en houdt dat Elsa voor. Ze durft niet meer te weigeren en neemt het aan. De kerel glimlacht en laat zijn blik met welgevallen langs haar lichaam glijden. De drank brandt door haar keel en ze krijgt een gevoel of inwen dig vlammen door haar hchaam slaan. Maar na tien minuten ziet ze de wereld minder hopeloos en een gevoel van lusteloosheid overvalt haar. Ze krijgen brood en koffie en worden dan in een loods ondergebracht. De volgende morgen is er weer een ste vig ontbijt en nadien is er gelegenheid om zich eens goed te wassen. Met man en macht is men doende om de schade aan het station te herstellen. Maar de gevolgen van het bom bardement zijn zo hevig geweest, dat het wel een week zal aanlopen voor aUes gerepareerd is. Daarop wacht men niet. Als de vrouwen weer gegeten hebben komt er een trein de spoorbaan oprijden vanaf het gedeehe dat onbeschadigd is gebleven. Ze worden er via de rails heen gebracht en korte tijd later zet de trein koers in oostelijke richting. 'De ben benieuwd waar wij naar toe gebracht zullen worden', zucht Adelheid Bergmayer. 'We gaan richting Polen, dat is zo te zien al duideUjk', antwoordt Gerda. 'We moeten het maar afwachten', zucht Hanna gela ten. En iets anders zit er ook niet op. Met motorsleden zijn ze afgehaald en naar een klein dorpje gebracht. Daar zullen alle over levenden opnieuw bij een ander onderdeel worden ingedeeld. Het zijn een stel armzahge kerels, zoals ze daar staan bij een paar grote houtvuren, waarbij ze zich enigszins trachten te warmen. Sommigen van hen hebben alles verloren. In hun dunne jassen klappertanden ze van de kou en kijken apathisch in de vlammen. Een Feldwe- bel komt aanlopen en schrijft de namen en legemum- mers op. De man, een soldaat van de oude stempel, kijkt de mannen meewarig aan als hij hun gegevens noteert. Zacht mompeh hij: 'Die kerels zijn op sterven na dood. Wat een ellende.' Majoor WoUweber en korporaal Schreijer zitten in één van de hutten en brengen verslag uit over het gebeur de. Franz Fischer, Franck Muller en Karl-Heinz Stiermann zitten gehurkt naar de vlammen te kijken. Ze zeggen weinig; kou en ontbering begirmen hen parten te spe len. Karl-Heinz werpt voortdurend kwade blikken naar de hut, waarin de majoor en korporaal Schreijer zijn ver dwenen. Uit de schoorsteen kringelt rook en warme lucht omhoog en dat ontlokt Karl een serie verwensin gen aan het tweetal, wat tevens inhoudt dat hij zich nog in redelijke welstand bevindt. 'Dat ellendige zwijn en die dik gegeten WoUweber zit ten daar lekker bij de warme kachel en ons laten ze hier blauwbekken. Zwijnerij van de bovenste plank. Als er een aanval komt moeten wij de kastanjes uit het vuur halen en nauwelijks is de lucht weer helder of dat tuig speelt weer de mooie man. Maar ik zeg jullie: Mijn naam zal veranderd worden in Iwan de verschrikkelij ke of ik zet het die lui een keer betaald.' Franz en Franck kijken met meegevoel naar hun maat, die met een woedende bük de deur van de hut in de gaten houdt. Een kwartier nadat de Feldwebel hun namen heeft genoteerd komt de man terug en roept de nieuwkomers bij elkaar. 'Alle manschappen waarvan ik de namen heb opge schreven aantreden. Hier!' Hij wijst voor zich in de sneeuw. Langzaam komen de soldaten aanstappen. Aan heel hun houding is te zien dat ze geestelijk en moreel aan het eind van hun krach ten zijn. 'Met drieën opstellen', beveeh de Feldwebel gemoe delijk. Aan dat bevel wordt, zij het langzaam, voldaan. 'Mannen', begint hij, 'jullie hebben de vuurdoop gehad. Graag had ik jullie een poos met verlof gestuurd, maar aangezien er duizenden kameraden met dezelfde moeilijkheden zitten, is zoiets niet uitvoer baar. Wat er wel gaat gebeuren is het volgende: Het is nog steeds de bedoeling dat wij deze oorlog wirmen. Ook aan jullie is het grote voorrecht behouden, daar aan mee te werken. {wordt vervolgd).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5