Gemeenteraad Middelharnis evalueert Nieuwjaarsfeest; reservering voor toe komst geeft discussie. Sparta toch kampioen Nationale Reddingbootdag gezellig en druk Rommelmarkt EIIIMIDBI-IIIEtJWS "Bedrag opnemen in begroting is accepteren van vernielingen Corporatiesector in 2003 opnieuw verbeterd Bazar Gymvereniging 'Kwiek' Actuele informatie oppervlaictewater OP www.zuid-holland.nl Super megabingo In Ooitgensplaat 'Mlffl "Sj^eef- en Belevingstuin 0$ Regenboog Graag willen wij nogmaals dank zeggen aan de vele gulle gevers, sponsors en iedereen die op wat voor manier dan ook hun bijdrage hebben geleverd aan de realisatie van Speel- en belevingstuin De Regenboog. De Regenboog Ebbe en Vloed PAGINA 9 VKUDAG 14 MEI 2004 Tijdens de laatst gehouden verga dering van de gemeenteraad van Middelliarnis kwam een rapport aan de orde waarin de oud- en nieuwviering 2003-2004 in de gemeente Middelharnis werd geë valueerd. Uitgebreid werd hierover door de raad gediscussieerd. De jaarwisselingen in de gemeente Middel harnis hebben de laatste jaren de gemeen schap veel geld gekost. Het schadebedrag van de vernielingen naderde in sommige gevallen het respectabele bedrag van 100.000 euro. Naar aanleiding van die hoge kosten heeft het college besloten om tijdens de afgelopen nieuwjaarsnacht een 'oud en nieuwparty' in 'De Staver' te organiseren. Het resultaat was dat ongeveer 700 jongeren het feest bezochten en wat ook voor de gemeente heel belangrijk was: er werd aan zienlijk minder schade aangericht door rond zwervende jongeren in de nachtelijke uren en een vermindering van het schadebedrag met 60.000 euro. Naar aanleiding van die oud en nieuwviering is een evaluatierapport opgesteld en de raadsleden konden hun zeg je doen over de conclusies van het rapport. Uit het rapport blijkt dat velen de oud en nieuwparty als een succes hebben ervaren. En gezien dit succes vraagt het college aan de raad om ook voor de toekomst een derge lijk feest te organiseren. De raad werd voor gesteld om voor 2005 een bedrag in de begroting op te nemen van 40.000 euro. En juist dit laatste voorstel bleek aanleiding tot discussie te geven. De heer C.J. van Dam van de SGP verklaar de naar aanleiding van het rapport en de oud en nieuwviering 'gemengde gevoelens' te hebben. De lagere kosten en het vrij rustige verloop van de nacht evenals het overleg met de omwonenden, konden zijn goedkeuring wegdragen. Maar het hoge kostenplaatje van 56.000 euro vond hij niet acceptabel. Om nu al het gevraagde krediet te voteren kon zijn goedkeuring niet wegdragen, zeker gezien het feit dat de gemeente 850.000 euro moest bezuinigen. Graag zou Van Dam zien dat de raad nog eens nadacht over de invulling van de oud- en nieuwviering in de komende tijd. De SGP diende dan ook een amendement om niet op voorhand een bedrag beschikbaar te stellen, want "een bedrag opnemen in de begroting is accepteren van vernielingen". Opgelucht De heer W.I.M. Hooyman van de PvdA, was opgelucht dat de oud- en nieuwparty een redelijk succes is geworden. Hij vond het jammer dat men er niet eerder mee is begon nen. Wel zag Hooyman graag nog wat meer duidelijkheid over de situatie in Stad aan 't Haringvliet, want uit het rapport blijkt dat er vanuit deze kern weinig jongeren het feest hebben bezocht en juist in de plaats was er sprake van behoorlijke overlast. In dit ver band adviseerde Hooyman om in het vervolg niet één keer een busrit vanuit de andere ker nen te verzorgen, maar hij pleitte voor een pendeldienst. CDA-er M.M. van Sluis vond het rapport een 'goed inzichtelijk stuk', maar hij miste de vergelijking met meerdere jaren. Hij vroeg zich af waarom er niet geprobeerd om de schade, die volgens hem door een klein aantal jongeren wordt aangericht, niet kan worden verhaald op die jeugdigen. Verder zag hij ook problemen met het sluitend maken van de begroting. Bij monde van mevrouw Van den Nieuwen- dijk verklaarde het ABB ook gemengde gevoelens te hebben rondom de oud- en nieuwviering. "Aan de ene kant is het goed verlopen, maar in Stad is het toch nog heel rumoerig geweest". Zij pleitte voor goed overleg met alle betrokkenen en met name de jeugd, wat ruim tevoren plaats zal moeten vinden. Haar fractie is voorzichtig om ook voor de toekomst geld te reserveren en zij steunde het amendement van de SGP. VDB'78 verklaarde niet mee te gaan met het SGP-amendement. De heer J.L. Groenen dijk was enthousiast over het de oud- en nieuwviering en vond dat het beschikbaar gestelde bedrag rendement heeft opgeleverd. Wel is hij er van overtuigd dat het slagen van dit evenement geen garantie is voor succes in de komende tijd. Hij vond het belangrijk dat er - via de jongerenwerkers - met de jon geren gesproken gaat worden over de inhoud van het toekomstige feest. "Laat de jeugd maar zeggen of het feest gevuld moet wor den met live-muziek of met optredens van verschillende d.j.'s." aldus Groenendijk. Dissonantje De VVD is altijd een voorstander geweest van het organiseren van een oud- en nieuw party. De heer R. Ozinga vond dat de orga nisatie is geslaagd in de opzet. Wel vond hij het jammer dat er in Stad door de overlast een 'dissonantje' was. Hij pleitte dan ook bij een volgende party voor meer aandacht voor de jeugd van Stad en Nieuwe Tonge. Hij vond het geen bezwaar dat er een bedrag op de begroting werd gereserveerd want "Zolang er oud en nieuw is hebben we met schades te maken". Verder pleitte de VVD- er ervoor om ook overleg te voeren met de gevestigde horecaondernemers. De heer R.A. de Roover van de Christenu nie was ook positief over de proef want het feest voorzag in een behoefte voor zowel de jeugd als de gemeente "want deze laatste heeft de behoefte om minder geld uit te geven aan schades". Ook de ChristenUnie had bezwaar tegen het opnemen van een bedrag in de begroting. Graag zou hij de mogelijkheden onderzoeken of de gemeente eventueel nog op de consumpties zou kun nen verdienen. Dan zou wat hem betreft onbeperkt gedronken kunnen worden; hij doelde dan natuurlijk op geen alcoholhou dende dranken. Burgemeester De Vries, als verantwoordelij ke collegelid, verklaarde dat het college een bedrag op wil laten nemen in de begroting omdat de organisatie dan vroeg genoeg weet over welk bedrag men kan beschikken. Wel verklaarde mevrouw De Vries dat er geke ken wordt of de schade die in Stad aange richt verhaald kan worden op de daders, want de namen van de vandalen schijnen bekend te zijn. Het amendement van de SGP werd verwor pen, dus zal er een bedrag van 40.000 euro op de begroting voor 2004 worden gezet. De fmanciële positie van de woningcorpora tiesector is opnieuw verbeterd en kan als sta biel worden omschreven. Dit meldt het Cen traal Fonds Volkshuisvesting in zijn jaarver slag over 2003. Het aantal financieel zwakke corporaties is opnieuw gedaald van 27 in 2002 naar 23 in 2003. Daarnaast wordt gewerkt aan de afronding van een drietal saneringen. In 2003 zijn geen nieuwe ver zoeken om saneringsleun ingediend. Even min zijn verzoeken om projectsteun inge diend. Verzoeken om saneringsleun worden in 2004 niet verwacht, wel bestaat de moge lijkheid dat corporaties inspelen op de mogelijkheid om via een vereenvoudigde procedure in de loop van 2004 projectsteun aan te vragen. Deze steun is bedoeld voor corporaties die met een omvangrijke taak werkzaam zijn in de herstructurering. Uit het jaarverslag van het Centraal Fonds blijkt dat het aantal corporaties is afgenomen van 579 naar 552 in 2003. Tezamen bezitten zij 2,4 miljoen huurwoningen. Het markt aandeel van corporaties is in 2003 ongeveer gelijk gebleven, een kleine 37% van de tota le woningvoortaad. Het weerstandsvermo gen is gestegen tot 15,1 miljard euro op basis van de historische kostprijs en 33,2 miljard euro op basis van de door corporaties opge geven bedrijfswaarde. Het Fonds corrigeert dit weerstandsvermogen en vergelijkt dit vervolgens met het door hem bepaalde mini maal noodzakelijk weerstandsvermogen. De daaruit voortvloeiende toekomstige investe ringscapaciteit is licht gegroeid van 10 mil jard euro naar 10,9 miljard euro. Winst verkoop huurwoningen De verbetering van de vermogenspositie is vooral een gevolg van de winst uit verkoop van huurwoningen, gecompenseerd door onrendabele investeringen bij nieuwbouw. Voor de komende jaren wordt een verdere De Sparta II dames die woensdag kampioen werden. De Sparta II dames zijn woensdag in de laat ste thuiswedstrijd tegen De Kulck kampioen geworden door met 3-1 te winnen. Er was veel spanning aan vooraf gegaan, omdat de dames de laatste uitwedstrijd tegen De Krie- kel in Ouddorp met 3-1 hadden verloren. Dit was niet nodig geweest als de ploeg met wat meer accuratesse en inzet hadden gespeeld. Sparta moest nu twee sets winnen om kam pioen te worden. De Kulck, de nummer twee op de ranglijst, moest vier sets winnen voor het kampioen schap. Alles was dus nog aanwezig voor een spannende wedstrijd. Sparta, dat de toss had gewonnen, begon direct met een goede opslag en liep zo uit naar zeven punten voor sprong. Het veldspel was nu goed verzorgd, geen misverstanden, geconcentreerd blijven. met 25-12 werd de eerste set afgesloten. De tweede set verliep evenzo naar wens, hoewel De Kulck in het begin nog goed bij bleef, maar ook deze set werd met 25-12 afgeslo ten, zodat de dames kampioen werden in hun afdehng. Dat De Kulck nog een set wist te winnen, deerde niet. In de laatste set werd dit weer rechtgezet door deze met 25-22 te winnen en daarmee een 3-1 overwinning, een verdien de uitslag. Het team werd geplaagd met twee gebles seerden, gelukkig waren er steeds goede invallers. Het damesteam bestond uit Lettie de Bruin, Petra Groen, Hanneke Maijers, Arie Rosmo len, Wilma Slikker, Marleen Quist en Atie Wolters. verbetering verwacht. Opvallend zijn opnieuw de sterk gestegen bedrijfslasten bij de corporaties. Het Fonds heeft hiervoor zeer sterk de aandacht gevraagd van bestu ren en raden van commissarissen in de cor- poir'atiesector. Naast de beoordeling van de financiële positie heeft het Fonds in 2003 ook een aantal deelonderzoeken gedaan bij financieel gezonde woningcorporaties. Deze onderzoe ken maken deel uit van de uitbreiding van het financiële toezicht. Daarbij is aandacht besteed aan corporaties met een hoog nega tiefjaarresultaat, een dalend verloop van het weerstandsvermogen en de ontwikkeling van de bedrijfswaarde. Daarnaast heeft het Fonds in 2003 voor het eerst rendements kengetallen gepubliceerd op basis van de door het Fonds voorgestane bedrijfswaarde. Dit zal dit voorjaar een vervolg knjgen. Het Fonds vraagt in zijn jaarverslag opnieuw de aandacht voor de verbetering van de kwa liteit van de informatievoorziening. In een tweetal publicaties kwam naar voren dat de informatievoorziening van besturen zowel naar de eigen raden van commissaris sen als naar de externe toezichthouder(s) verbetering behoeft. In het ene onderzoek werd een analyse gepleegd van de door cor poraties aangegane verbindingen. Niet alleen dient de informatievoorziening te worden verbeterd, maar ook moet meer gewerkt worden aan concrete stappen voor integraal risicobeheer. In het andere onder zoek ging het om inzicht te verkrijgen in het feitelijk functioneren van de interne toe zichthouders bij woningcorporaties. Naast de informatievoorziening vielen het gebrek aan zelfevaluatie op en de beperkte taakop vatting bij de interne toezichthouder. De sec tor is ten aanzien van dit laatste gevraagd daar de komende twee jaar met concrete ver beteringen te komen. In het kader van het rechtmatigheidtoezicht zijn naast de reguliere activiteiten voor de Minister van VROM de statuten van alle corporaties opnieuw beoordeeld als gevolg van een wijziging in de regelgeving. Dit heeft nagenoeg geheel in het verslagjaar kunnen plaatsvinden. Het Centraal Fonds is een Zelfstandig Bestuursorgaan en treedt op als adviseur van het Ministerie van VROM. Taken zijn het houden van financieel en rechtmatigheidtoe zicht op woningcorporaties, de sanering van financieel zwakke corporaties en het verle nen van financiële steun aan volkshuisves tingsprojecten. Gymvereniging 'Kwiek' uit Melissant organiseert een bazar op 21 mei op het pleintje bij 'Melishof' in Melissant. De bazar begint om 14.00 en eindigt rond 20.00 uur. Er is van alles te doen, zoals: raden van boodschappeimianden, blik gooien en enveloppen trekken. Er is ook een boeken- en rommelmarkt, een grabbel ton, een snoepkraam en er zijn lekkere hapjes te koop zoals vis en patat. Ook zijn er tal van andere activiteiten. Heeft u nog spullen voor de ronunelmarkt of bepaalde vragen? Dan kunt u contact opnemen met het bestuur: tel. (0187) 60 33 59. Afgelopen zaterdag 8 mei was het niet alleen Nationale Molendag en Natio nale Fietsdag, maar ook Nationale Reddingbootdag, ditmaal al weer voor de elfde keer. Alle reddingboten van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij presenteerden zich aan het publiek. Alle stations waren geopend en vele belangstellen den meldden zich bij de boothuizen, natuurlijk het liefst om een eindje mee te mogen varen met de reddingboot. Zo ook op de stations van Goeree. Echter, diegenen die zich naar het Ouddorp- se haventje begaven om de 'Griend' de Gre- velingen op te zien stuiven, hadden pech. De bemanning van Ouddorp had alles gereed gemaakt voor transport van de reddingboot naar de oude vissershaven, toen de motor van de Unimog, waarmee het transport zou plaatsvinden, in brand raakte. Gelukkig kon dit snel geblust worden, maar door gebrek aan vervoer kon de reddingboot niet meer worden ingezet. In het Ouddorpse boothuis was ook de kleine reddingboot 'Meerval' aanwezig. Met een tractor werd dit bootje later op de dag toch nog naar zee gebracht voor een actie in het Brouwershavense Gat. In Stellendam kon het publiek wel genieten van een tochtje langs de Haringvlietsluizen. De Willemtje, de reddingboot voor het Haringvliet, en de 'Christien', de redding boot voor het buitenwater, die momenteel de 'Prinses Margriet' vervangt die voor een onderhoudsbeurt op de werf ligt, voeren de hele dag af en aan vanaf het boothuis bij de buitenhaven van Stellendam, met gasten aan boord. Ze hebben ruim 20 tochten gemaakt en hadden ongeveer 550 mensen aan boord. Die genoten allen van de tocht. Wel moest deze dag het varen met passagiers enkele malen worden onderbroken voor een echte actie. Een echte actie was er trouwens ook al op 5 mei, enkele dagen voor de Nationale Red dingbootdag. Toen werd het station Stellen dam gealarmeerd door de Kustwachtpost Ouddorp voor een surfer in problemen bij de SAM boei. Een half uur later waren de man nen uit Stellendam ter plaatse, maar de red dingboot uit Hoek van Holland had de surf er al opgepikt, dus kon de 'Christien' terug keren naar haar station. Rond 11.30 uur op 7 mei alarmeerde de kust wachtpost de bemanning van de 'Willemt je', nu voor een mayday. Zo snel mogelijk uitvaren dus, maar onmiddellijk na het uit varen kwam er al bericht dat hulpverlening niet meer nodig was. Het betrof het jacht 'High Tyde', dat bij de Haringvlietbrug in de problemen was geraakt. Op de Nationale Reddingbootdag zelf, op 8 mei, waren de reddingboten vanzelfspre kend zeer snel inzetbaar. De bemanning was aan boord en alleen de passagiers moesten aan wal gebracht worden voor de tocht naar het noodgeval werd gemaakt. Via de kust wachtpost kwam om 14.25 uur een alarme ring binnen voor een surfer in de problemen bij het Brouwershavense Gat. Dit is het gebied van de Ouddorpse 'Griend', maar die was - zoals hierboven reeds vermeld - niet inzetbaar. De 'Willemtje' werd er heen gestuurd, maar de Ouddorpse redders wilden toch niet verstek laten gaan en brachten met een tractor de kleine 'Meerval' te water. Daarmee bereikten ze als eersten de surfer, direct daarna gevolgd door de 'Willemtje'. Gezamenlijk bevrijdden de twee bemannin gen de surfer uit zijn benarde positie. De 'Meerval' nam hem mee naar het strand en de 'Willemtje' keerde terug naar Stellen dam, om haar tochtjes met belangstellenden te vervolgen. De laatste tocht met passagiers was zaterdag aan de gang, toen er via de Kustwachtpost Ouddorp bericht binnenkwam dat er een surfer in problemen verkeerde bij het auto strand. De passagiers van de 'Willemtje' werden overgezet op de 'Christien' en de 'Willemtje' spoedde zich naar de surfer. Deze uit Zwijndrecht afkomstige man werd op het strand afgezet. Op de terugweg naar het station ontdekten ze nog een surfer in moeilijkheden. Ook deze werd naar het strand gebracht, waarna kon worden terug gekeerd naar het station. Al met al is het weer een gezellige drukke dag geweest voor de reddingbootbemannin- gen. Ook de reddingwinkel, in het boothuis in Stellendam aanwezig, deed goede zaken. De KNRM ziet terug op een geslaagde dag. Het zwemseizoen breekt weer aan. Dit betekent dat de provincie, net als ieder jaar, actuele informatie over de zwemwa terkwaliteit verstrekt. Vanaf 1 mei is de provinciale zwemwaterwebsite in de lucht en de zwemwatertelefoon bemand. Bij de 110 officiële zwemlocaties, die regelmatig door de waterkwaliteitsbeheerders en de provinciale inspecteurs worden gecontro leerd, staan herkenbare borden. Er is ook een nieuwe zwemwaterfolder met algeme ne informatie en adviezen. Tevens houdt de provincie dit zwemseizoen een foto wedstrijd. Het zwemseizoen duurt van I mei tot eind september. Als de waterkwaliteit of de aanwezigheid van bijvoorbeeld blauwwie- ren daartoe aanleiding geeft, neemt de pro vincie maatregelen. Dat kan een negatief zwemadvies of zelfs een zwemverbod zijn. Geldt er voor een zwemlocatie een maatregel, dan staat bij die locatie ook een ander bord dan het gebruikelijke informa tiebord. Daaronder hangt bovendien nog een informatiekastje met daarin een toe lichting over de reden van de maatregel. Op verschillende manieren kan informatie worden verkregen. Via kinderdagcentrum van de Gemiva-SVG Groep www.zuid-hoIIand.nl/service/zwemwater biedt de provincie naast actuele informatie ook informatie per zwemlocatie, de kaart met de 110 zwemlocaties, algemene infor matie en adviezen. Een e-mail sturen met een vraag over de zwemwaterkwaliteit kan via zwemwater@pzh.nl. Antwoord volgt dan zo spoedig mogelijk. De zwemwater telefoon (070 441 75 50) is tussen 8.30 en 16.30 uur te bellen voor vragen en het mel den van gezondheidsklachten. Buiten kan tooruren draait een informatiebandje. De gratis zwemwaterfolder ligt onder andere bij de WV's, gemeentehuizen en bibliotheken. De zwemwaterfolder is ook verkrijgbaar bij de afdeling Cortununicatie van de provincie Zuid-Holland, telefoon 070 441 66 22. Fotowedstrijd De provincie zoekt leuke, mooie en sfeer volle foto's van de Zuid-Hollandse zwem locaties. Daarom is dit jaar een fotowed strijd uitgeschreven. Foto's kunnen voor 1 september 2004 worden ingestuurd en worden onder andere gebruikt op de pro vinciale website en in diverse publicaties. Het reglement staat op de website en is via de zwemwatertelefoon op te vragen. Er zijn verschillende prijzen te winnen, waar onder een digitale camera. Op vrijdag 21 mei organiseert v.v. OFB te Ooitgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prijzen, boodschappenmanden, planten,vleesschotels en div.mooie artike len. In de superronde is een vleescheque te win nen t.w.v. 70,= te besteden bij Slagerij Buth. U bent welkom in verenigingsgebouw t Centrum te Ooitgensplaat. De aanvang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gratis. OUDE TONGE - Op zaterdag 22 mei 2004 houdt verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge van 10.00-16.00 uur weer haar jaarlijkse rommelmarkt. Er is weer van alles te doen: enveloppen trekken, rad van fortuin, verkoop van oliebollen en vis; vanaf 13.00 uiu" zijn er huifkartochten door het dorp, en natuiu'lijk is er weer de verkoop van veel artikelen op de rommelmarkt, ledereen is van harte welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9