Schouws Jeugdorkest in concert Spelen met kleur Een Europese ontmoeting in de Hoei(sche Waard Zingen in de Visafsiag Presentatie nieuwe orkestwerken Oost-Europa werkgroep Middelhamis bezocht Roemenië 'Uitvinders spieken in de natuur' Stichting De Ondergrondse Kerk helpt de christenen in Noord - Korea p/f^^^llill Live uitzendingen Radio Superstar EIIAIIDi^l-ttlEUWS Jaarvergadering DVN Goeree-Overflakkee »^*i«^^ili*^^*- Op zaterdag 22 mei 2004 geeft het Schouws Jeugdorkest o.l.v. Marien Stouten een concert in de Grote- of Sint Nico- laaskerk te Brouwershaven. Na een jaar studeren en con certen geven is het de beurt aan Brouwershaven om de nieuwe orkestwerken te presenteren aan het 'thuisfront'. Het programma bestaat uit bewerkingen van psalmen en gezangen en enkele bekende klassieke werken. EXPO in Museon Den Haag: Bezoeker wordt zelf uitvinder Klittenband en mossellijm Toeval en gepland Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Kleur kan de uitstraling van planten versterken. Door planten in potten qua kleur op elkaar af te stemmen, wordt het geheel nog mooier. Blauwpaarse bloeiers InpalmW eq. PAGINA 6 VRUDAG 14 MEI 2004 Het Schouws Jeugdorkest werd opgericht door mevrouw Mahepaard uit Nieuwerkerk, bedoeld als vrijwilligersorkest voor een eenmalig kerstconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee om het kinderkoor Jed- aja' uit Nieuwerkerk te begeleiden. Maar vanwege de positieve reac ties werd het orkest voorgezet. Marien Stouten nam begin 2003 de leiding op zich. Regelmatig wordt er gestudeerd in de muziekkamer van de familie Stouten te Kerkwerve. Marien componeert en bewerkt zelfde muziek voor het orkest. Hij speelt zelf op het orgel en dirigeert tevens het orkest. Zijn broer Christiaan bespeelt de vleugel. Het orkest heeft een wisselende bezetting naar de instrumenten die er zijn. Momenteel zijn er violen, dwarsfluiten, trompetten en een trombone. Vorig jaar verscheen de CD 'Orgel en Orkest' van het Schouws Jeugdorkest. Deze CD werd onder grote belangstelling gepresenteerd in Brouwershaven. Het programma van het concert bestaat uit diverse onderdelen. Er worden verschillende bekende geestelijke liederen gespeeld zoals: 'Gij, Die alle sterren houdt' en 'Er komen stromen van zegen'. Ook spelen zij bekende klassieke werken zoals: 'Serenade' van J. Haydn en de Toccata uit de 'Suite Gotique' van L. Boëllmann. Dit laatste werk is van origine een orgelwerk, maar Marien heeft dit bewerkt voor orkest. Enkele orkestleden zullen hun instrument ook solistisch laten horen. Zo kunt u luisteren naar de combinatie van viool en orgel, trompet en orgel en dwarsfluit en orgel. Ook spelen de broers Christiaan en Marien samen op orgel en vleugel. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 3, kinderen onder de 12 jaar mogen gratis naar binnen. Er zal ook een collecte worden gehouden voor de restauratie van de kerkvloer. Voor meer informatie kijkt u op www.marienstouten.nl. Het Museon in Den Haag opent op 17 april de tentoonstelling 'Copyright Nature, uit vinders spieken in de natuur'. De tentoon stelling laat zien hoe de natuur als inspiratie dient voor uitvindingen in de samenleving én dat veel van onze uitvindingen eigenlijk al heel lang bestaan in de natuur. 'Uitvinders spieken in de natuur' is geschikt voor ieder een vanaf 6 jaar is te bezoeken tot en met 15 november 2004. De expositie is tot stand gekomen door een samenwerking van het Museon met de organisaties Northern Light (Amsterdam), Kiss the Frogg (Delft) en Bruns (Westerhoven), respectievelijk ver antwoordelijk vcor inhoud,ontwerp, multi media en tentoonstellingsbouw. Bezoekers kunnen op interactieve wijze zelf uitvindingen doen en ervaren hoe ingenieus de natuur voor oplossingen heeft gezorgd. De werking van sneeuwschoenen wordt bij voorbeeld door middel van een (sneeuw)bal- lenbak(!) uitgelegd, het principe van sonar wordt verduidelijkt en de expositie laat zien hoe apen zichzelf bij ziekte genezen. Aan de hand van tien verschillende dieren en plan ten wordt de overeenkomst ontdekt tussen natuurlijke producten en producten ontwik keld door de mens. Veel van onze gebruiksvoorwerpen zijn gemaakt door heel goed naar de natuur te kij ken. Zo komt het idee voor klittenband voor onze sportschojnen en kleding van de zaad dozen van de klis, een distelachtige plant en mosselen dienen als voorbeeld bij onderzoek naar een nieuwe lijmsoort. Een ingewikkel de botbreuk bijvoorbeeld of een geperforeer de darm zijn tot nu toe niet met lijm te repa reren. De huidige medische lijmsoorten zijn niet bruikbaar in het waterige en zoute milieu van het lichaam. Wetenschappers zijn nu bezig om de lijm te onderzoeken die de blauwe mossel produceert om zichzelf in zee (waterige zoute omgeving) te kunnen vast maken. Het resultaat zou kunnen zijn dat er op den duur een lijmsoort wordt uitgevon den die het mogelijk maakt om botbreuken, inwendige kwetsuren en wonden weer vast te plakken. Een ander voorbeeld is de saha- ramier die met zijn ingebouwd 'kompas' inspiratie biedt voor zelfstandig navigerende robots! De tentoonstelling 'Copyright Natu re' maakt duidelijk hoe de natuur ons men sen op ideeën heeft gebracht voor allerlei nuttige uitvindingen. Met behulp van voor werpen, natuurfoto's, film en multimedia wordt dit in de tentoonstelling verduidelijkt. De mens haalt al eeuwenlang ideeën voor oplossingen van problemen uit de natuur en soms gebeurde dat bij toeval. De telefoon bijvoorbeeld is min of meer toevallig ont staan doordat de Britse uitvinder Bell wist hoe het menselijk oor werkt. Veel van onze ideeën bestonden in de natuur al heel lang zoals het vliegen. Tegenwoordig is in de wetenschap het besef gekomen dat kijken naar de natuur kan leiden tot slimme duurza me oplossingen. De wetenschap zoekt nu bewust in de natuur naar inspiratie bij het oplossen van problemen in onze samenle ving op het gebied van bijvoorbeeld land bouw, architectuur, mobiliteit, gezondheid en materialen. Rondom de tentoonstelling 'Copyright Nature' worden speciale activiteiten georga niseerd, zoals creatieve workshops voor kin deren. Kijk voor meer informatie op www.museon.nl Op woensdag 19 mei zal weer de jaarver gadering worden gehouden van de afde ling Goeree-Overflakkee van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN). De jaarver gadering wordt gehouden in Vita Nova, Van Aerssenstraat 5 in Sommelsdijk. Na het officiële gedeelte zal dr. M.G.A. Baggen, internist in het Ikazia Ziekenhuis in Rotterdam een lezing verzorgen over het onderwerp 'Diabetes en de nieren' Ook belangstellenden hartelijk welkom. Sinds de oprichting van de communis tische staat in Noord-Korea worden de christenen daar vervolgd. Intimi datie, kwelling, marteling, gevangen schap zijn woorden die dagelijks terugkeren voor de christenen in dit land, dat gesloten is voor westerse contacten. Het mishandelen van zwangere vrouwen en het doodtrappen van pasgeboren baby's zijn maar enkelen van de vele vreselijke daden, die dagelijks voorkomen. Vaak is het leven in de gevangenis nog erger dan van een dier. Verder hebben overstromingen en droogte de oogst vernield en er zijn veel mensen die geen voedsel hebben. De honden, katten en ook ratten werden door de hongerige men sen opgegeten. Sommige mensen eten gras en bast van de bomen om te overleven. Onvoorstelbaar! Sinds de Koreaanse Oorlog zijn er duizen den christenen vermoord. De Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) mag echter hulp verlenen aan de vervolgde christenen in dit land met ruim 24 miljoen inwoners. Een land, dat zijn eigen inwoners vermoordt, kan dat wel bestaan? Kunnen en mogen wij dat wel lijdelijk aanzien? De SDOK doet daarom een dringend beroep op u om de hulpverlening aan de christenen in Noord-Korea te steunen. Het verspreiden van christelijke lectuur en het geven van andere hulp is ontzaglijk moeilijk. Toch wil de SDOK helpen. Wie helpt ons helpen om deze mensen en kinderen in nood te helpen? Met uw hulp kan dez.e hulp gegeven worden. Giften kunnen overgemaakt worden op giro 24 93 00 t.n.v. St. Ondergrondse Kerk te Gorinchem o.v.v. 'Christenen Noord- Korea' Ook kunt u het boek 'Zij mogen de hemel niet zien' bestellen bij de SDOK. De prijs is 10,95 (exci. verzendkosten). Voor meer informatie kunt u bellen naar het SDOK-kantoor: tel.: 0183 - 561186 (dhr. Kruithof). Kies voor planten die elkaar aanvullen door hun bloemen, vorm, kleur of geur. Bijvoorbeeld voor een plek met wat schaduw hortensia en Hosta met elkaar te combineren. Voor in de volle zon vormen lavendel en salie samen een koppel in blauwtinten. Door ze in grijs blauwe potten te zetten, wordt het effect nog groter. Het geheel straalt rust uit als er voor dezelfde soort potten wordt gekozen. Variatie in vorm of een net iets andere kleur of patroon wekt extra spanning op. Hortensia 'Eisvogel' draagt van juli tot oktober mooie rozeblauwe bloemen. De Latijnse naam van hortensia is Hydrangea, ofwel water drager. Dat is niet voor niets. Zorg ervoor dat deze struik voldoende water krijgt. Hosta kent enorm veel variëteiten. Er bestaan enige hon derden soorten met mooie, stevige blad. De bladeren van Hosta zijn er van groot tot klein in groen, goud- en zilverbont en grijsblauw. Ook de bloemen van Hosta zijn de moeite waard. Ze zijn lelievormig en wit tot diep purper van kleur. Lavendel heeft fijne lijn- tot lancetvormige blaadjes en bloeit van juni tot augustus met lange blauwe aren. De plant heeft een heerlijke 'lavendel'geur. Niet voor niets wordt er parfum en zeep van gemaakt. Gedroogde lavendelbloemetjes in een klein katoenen zakje zorgen voor een heerlijk fris luchtje in de linnenkast en zouden zelfs motten op de vlucht doen slaan. Door lavendel na de bloei en in het voorjaar wat terug te knippen, blijft dit struikje mooi compact. Ook salie (Sal- iiS-lrS «.--jX Op vrijdag 14 mei 2004 om 19.00 uur is er al weer de laatste uitzending van Superpoli- tiek, vanuit het Diekhuus in Middelhamis. Het is de bedoeling dat alle politieke partij en vertegenwoordigd zijn. In deze uitzen ding wordt de balans opgemaakt van twee jaar na de laatste gemeenteraadsverkiezing. Wat is er terechtgekomen van de beloftes van de partijen? Elke partij komt vijf minu ten apart aan de beurt, waarna ze op elkaar zullen reageren. Dit 'debat' wordt live uitge zonden door Radio Superstar. De presentatie van deze avond is in handen van Jan van Dop en Berend-Jan Bruggeman. Radio Super.star is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). Net als een stel zwervers, leven we nu tussen de dozen. (Gelukkig zijn onze dozen wel gevuld). Regelmatig zijn we iets kwijt omdat het al ingepakt is. Dan moet het maar zonder. "We eten van borden waar een stukje vanaf is. Koffie in een beker zonder oor of met een scheur en we drinken uit glazen die wit uitgeslagen zijn door de vaatwasser. Die glazen gaan straks in de glasbak en dat kapotte serviesgoed in de container. Het goeie serviesgoed is allemaal veilig ingepakt. In kranten en dan in een doos. Op de doos staat geschreven naar welke ruimte de doos straks moet en wat er in zit. Vroeger had Opa ook nog een ver huisbedrijf en een echte verhuiswagen (voor mijn tijd) dus dat verhuizen zit er nog een beetje in. Mijn vader, die vroe ger bij opa veel verhuizingen gedaan heeft, kan ons met raad en daad bij staan. Zo wordt zo'n verhuizing een hele familieaangelegenheid. Gezellig. Onze kleren voor de laatste week zitten in een koffer, nog wat spulletjes in een toilettas en een stapeltje oude handdoe ken. Onze huisdieren lopen wat schich tig door het huis en snuffelen aan alle dozen. Ze vertrouwen het niet helemaal en begrijpen niet zo goed wat er aan de hand is. Zelf worden we ook al een beetje zenuwachtig. Hebben we alles toch goed geregeld en afgesproken? Adreswijzigingen en de post door laten sturen. Afscheid nemen van de buren. En in gedachten ook al afscheid nemen van het huis. Als we maar geen spijt krijgen. Zo'n huis zit toch vol herinne ringen. Straks leeft een ander daarin. Zou die dat mooie behang laten zitten? Misschien is dat wel het eerste wat ze er afhalen. Niet aan denken. De huiska mer die we met bloed, zweet en tranen helemaal verbouwd en opgeknapt heb ben. Het is wel wat kaal nu alle schilde rijen van de muur zijn. Alles staat al opgestapeld en ingepakt. De poten zijn vanonder de tafel. Morgen is het dan zover. Vannacht onze laatste nacht in ons bedje in onze slaap kamer. De vertrouwde geluiden van het huis. De vertrouwde luchtjes. Zachte geluiden van de buren. Een auto die de straat in rijdt,en die je aan het geluid herkent. Morgen is alles anders. Julia Campfens Het Binnenhuis Op dinsdag 18 mei 2004 zal de heer Cor nells Visser, kandidaat voor het CDA voor de Europese verkiezingen en afkomstig uit Middelhamis, samen met het CDA Agrarisch platform en enkele Statenleden een bezoek brengen aan de Hoeksche Waard, 's Middags gaat men langs bij het Project Landschapsbe- heer+ van het Hoekschewaards Land schap. Eerst is er vanaf 14.00 uur een presentatie waarbij de bezoekers alles te horen krijgen over het Europese subsi dieprogramma Leader-t- op de Zuid-Hol landse Eilanden en over het project Landschapsbeheer+. Deze presentatie vindt plaats op Natuurbezoekerscen trum Klein Profijt, Zalmpad 11 in Oud- Beijerland. Vanaf 15.00 uur wordt een bezoek gebracht aan een terrein van het project Argusvlinder. Bij het project Argusvlinder heeft het Waterschap in de Hoeksche Waard bij een aantal locaties de oevers natuurvriendelijk ingericht met veel ruimte voor wandelaars. Het beheer van deze locaties is in handen gegeven van het Project Landschapsbe heer-!-. Na afloop van dit bezoek vertrekt de heer Visser naar Cromstrijen om daar 's avonds een spreekbeurt te geven. Als kandidaat voor het Europarlement is dhr. Visser geïnteresseerd in alles wat met Euro pa te maken heeft. Het project Landschapsbeheer-h heeft in oktober 2003 als eerste project op de Zuid- Hollandse Eilanden subsidie ontvangen in het kader van het Europese subsidiepro gramma Leader+ Het gaat in dit geval om een bijdrage van 50.000. Het programma Leader+ is bedoeld voor de ontwikkeling van het platteland. Voor de uit voering ervan zijn in de Provincie Zuid-Hol land 4 regio's gekozen. Naast de Zuid-Hol landse Eilanden bestaan deze regio's uit de omgeving van Leiden, de omgeving van Woerden en de Alblasser- en Krimpener- waard. In het kader van dit programma, dat afloopt op 31 december 2006, worden kleinschalige projecten, die bottom-up zijn, dus met het initiatief vanuit de samenleving, gesteund. Nadruk daarbij ligt op samenwerking en innovatie, met ook veel oog voor jongeren en vrouwen. Er is een Plaatselijke Groep (PG) ingesteld met vertegenwoordigers uit alle geledingen van de samenleving op de Zuid-Hollandse Eilanden. Deze PG beoor deelt de ingediende projecten en bepaalt daarmee of het project in aanmerking komt voor subsidie. Men beoordeelt op grond van een aantal thema's waarvoor de PG heeft gekozen. Deze thema's vindt men belangrijk voor de ontwikkeling van de regio. Op de Zuid-Hollandse Eilanden zijn de thema's: Plaatselijke Producten en de Natuurlijke en Culturele Hulpbronnen. Al met al heeft de streek/regio zelf heel veel invloed bij de uitvoering van dit subsidiep rogramma. Mensen uit de streek beoordelen projecten uit de streek. Dit past helemaal in een gebiedsgebonden visie die vanuit Euro pa gestimuleerd wordt. Bij het indienen van een project zal heel vaak een Vereniging, Stichting of Coöpera tie de aanvrager zijn, omdat deze een rol spe len in het dienen van het algemeen belang van de regio. Daarnaast kunnen de gemeen ten in de regio een aanvraag indienen en ook is er ruimte voor particulier initiatief. Het project Landschapsbeheer-i- omvat het oprichten en op gang brengen van de Stich ting Natuurbeheer Hoekschewaards Land schap. Deze Stichting stelt zich ten doel het natuur-en landschapsbeheer in de Hoeksche Waard te behouden, te herstellen en te ver breden. Dit combineert men met jeugdwerk, recreatie en toerisme. Zo kunnen bijvoor beeld groepen uit het bedrijfsleven onder begeleiding het landschap onderhouden en tegelijkertijd aan teambuilding doen. De Stichting is een uitvoeringsorganisatie van de Vereniging Hoekschewaards Land schap. Ook heeft de Stichting een Samenwerkings verband met Deltanatuurbeheer, een Coöpe ratie van Agrariërs. Deltanatuurbeheer voert het beheer uit in natuurgebieden in opdracht van de Stichting. Zo is het mogelijk gewor den om het areaal te beheren natuurgebied in de Hoeksche Waard uit te breiden met 10 hectare. Het is niet meer mogelijk om dat alleen met vrijwilligers te doen. Zodoende is men gekomen tot deze professionalisering die voor de natuurlijke bronnen van de regio van belang zijn. Ook het beheer van plan Argusvlinder wordt uitgevoerd door Delta natuurbeheer. Veel koorzang, samen zingen... in een vis afsiag! De vissersvloot kiest bijna weer het ruime sop en de plaats waar vrijdags nog vis werd gesorteerd, staat klaar om u te ontvangen. Want op maandag 31 mei 2004 - tweede Pinksterdag - zal in de vis afsiag te Stellendam een massale koor- en samenzangavond worden gehouden, ten gunste van Stichting 'Ontmoeting'; aan vang 19,00 uur. Vanaf 16.30 uur bent u er al welkom. U kunt dan een broodje haring of koffie met een bolus te kopen. Tevens zijn er cadeauartike len te koop. Tijdens de zangavond zal een collecte gehouden worden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor Ontmoe ting. Medewerking aan deze avond verlenen het Dirkslands Mannenkoor en Christelijk Man nenkoor 'David' uit Lisse, beide onder lei ding van Frans Cornet, jeugdkoor 'luventa' uit Dirksland onder leiding van John Blonk en de bariton Karel Bogert. De koren en de samenzang zullen begeleid worden door Jan Hoek op het orgel. Verder werkt een fluitis- tengroep mee (panfluit/blokfluit/dwarsfluit). Het openingswoord en de meditatie zal ver zorgd worden door ds. C. Gielen uit Middel- harnis. Toegangsprijzen: O tot 5 jaar gratis, 6 tot 12 jaar 3, 13 jaar en ouder 5. Voor gezinnen geldt een speciale prijs van 17. Parkeren is gratis! (Uit-tip: 's middag strandwandeling, eten in de visafsiag en 's avonds het concert bijwonen.) Stichting Ontmoeting biedt hulp aan dak- en thuislozen, mensen die aan de zelfkant van de samenleving leven, eenzaam zijn en vaak tal van problemen hebben. Ontmoeting wil deze mensen helpen. In het dienstencentrum te Rotterdam kunnen thuislozen een kopje koffie drinken, douchen, gebruik maken van het maatschappelijk werk, activiteiten doen, enzovoorts. In het woon-werkcentrum in Epe worden thuislozen met een detentiever leden zodanig begeleid dat zij weer zelfstan dig in de maatschappij kunnen functioneren. Graag wil de Stichting Ontmoeting christe lijke barmhartigheid bewijzen aan thuislo zen en ex-gedetineerden. via) kent veel variëteiten. Deze sterke vaste plant bloeit vaak met paarsblauwe bloemen. Salvia nemorosa bloeit van juni tot augustus en kan er zelfs tegen om na de bloei wat te worden teruggeknipt met herbloei als gevolg. Van 29 april tot 4 mei jl. zijn drie leden van de Oost-Europa werkgroep Mid delhamis in Roemenië geweest om enkele gemeenten te bezoeken, met als doel te komen tot een of meerdere nieu we projecten die de werkgroep zou kun nen ondersteunen. Duidelijk werd daarbij als eis gesteld dat de projecten van de bewoners daar afkomstig moes ten zijn! Dat is altijd beter dan wanneer vanuit Nederland - en denkend alles beter te weten - wel even wordt verteld hoe het daar precies moet. Er is een uit spraak: geef geen voedsel zonder meer, maar leer de mensen vissen. In de gemeenten in Oost-Europa blijken genoeg ideeën te bestaan, alleen de (financiële) middelen ontbreken. De werkgroepleden hebben zes gemeenten bezocht en gesproken met in totaal acht predikanten. Onderstaand een verslag. We waren te gast bij de predikant ds. Szat- mari Elemér, zijn vrouw Kriszta en hun vier kinderen, Apor, Györk, Boróka en Blanka. We verbleven in Dorolt, een dorpje 700 meter over de grens Hongarije-Roemenië, in de buurt van de grensovergang Petea. Het bleek ons dat in een straal van ongeveer 20 km grote verschillen bestaan. Een plaats als Nagykolcs is voor Roemeense begrippen welvarend. Er is wat tuinbouw; paprika's, tomaten en bloemen worden er geteeld en in de grote stad Satu Mare verkocht. Deze stad ligt in het Noordwesten van Roemenië. De mensen in Nagykolcs hebben hel plan om meer grond te kopen waarop kassen kunnen worden geplaatst, zodat zij als eerste op de markt kunnen komen met de nieuwe oogst paprika's en tomaten. De grond daar is zeer geschikt voor tuinbouw. Bovendien is de grond er heel goedkoop: ca. 300 per ha. In het plaatsje Dabolc hebben we gesproken over een eventueel te starten veeteeltproject. Dabolc ligt tegen de grens met de Oekraïne aan. Je kunt de grensposten zien. Maar er is daar geen mogelijkheid voor buitenlanders om de grens daar te passeren. Dan moet je helemaal door Hongarije omrijden. De grens is daar alleen open voor de bewoners. En dat is ook nog maar sinds enkele jaren het geval. In Dabolc is een ruime aardbeienteelt op de koude grond. In het plaatsje Amac, wat slechts 15 km van Nagykolcs vandaan ligt, is de situatie heel anders. In Amac heerst grote armoede. De predikant, Laszló Ary, is zijn studie pas na de omwenteling in 1989 begonnen Hij was mijnbouwkundig ingenieur. Na zijn studie theologie is hij, na eerst elders te hebben gestaan, in Amac gekomen. Het is een agra risch dorpje. De gemeente bestaat uit 140 leden, waarvan 100 mensen boven de 60 jaar oud zijn. Zijn 30 leden zijn onder de 18 jaar. Het ledenaantal met een inkomen is dus zeer klein. Toch moeten zij het grootste deel van de maandelijkse inkomsten van de predikant opbrengen. Dat dit niet lukt, blijkt uit het feit dat ds. Laszló van de eerste drie maanden van 2004 er slechts twee betaald heeft gekregen. Van z'n totale inkomsten - 90 per maand - moeten hij, zijn vrouw en hun zes kinderen rond zien te komen. Dat zij er allen bleek en grauw uitzien, is dan ook wel te verklaren. Op onze vraag of ds. Laszló Ary geen mijnbouwkundig ingenieur meer zou willen zijn - bijvoorbeeld in deeltijd - antwoordt hij resoluut: "Nee! De Heere heeft mij deze taak opgelegd. Ik wil niet anders." Ds. Szatmari Elemér uit Dorolt ver telde ons later het volgende. "Ds. Laszló heeft enkele jaren geleden wat bijverdienste gehad door levensverzekeringen voor de Nationale Nederlanden te verkopen. Hij kreeg echter gewetensproblemen: "Hoe kan ik 's zondags de mensen voorhouden alleen op God te vertrouwen en doordeweeks pro beren levensverzekeringen te slijten?". Hij is er toen onmiddellijk mee gestopt en heeft van de verdiensten die hij toen had, een bus je kunnen kopen. Die gebruikt hij nu als taxi, als hij elke dag zijn kinderen in de stad naar school brengt, zodat hij toch iets extra's ver dienen kan. Het zal duidelijk zijn dat de Oost-Europa werkgroep Middelhamis het als haar taak ziet om deze gemeente en haar predikant te ondersteunen. Het voert te ver om hier alle ideeën die er zijn, op te noemen. Enkele van die ideeën leveren werkgelegenheid en inkomsten op, zo kan worden verwacht. De werkgroep ziet het duidelijk als haar taak om de volgende doelstellingen met Gods hulp te realiseren. Ten eerste het ondersteuning van de meest behoeftigen met bijvoorbeeld voedselpak ketten. Én ten tweede het ter beschikking stellen van Bijbels en zondagsschoolmateri aal. Beide doelstellingen zijn in Dorolt gere aliseerd. Tegen alle predikanten hebben we gezegd dat ze zondagsschoolmateriaal mogen bestellen. Een derde doelstelling is het stimuleren van werkgelegenheid en inkomsten. Die inkomsten dienen dan gebruikt te worden voor het in stand houden van enkele predikantsplaatsen en het opnieuw investeren in projecten. En als laatste doel, waaraan de Oost-Europa werkgroep Middelhamis werkt, is te noemen het inzamelen van tweedehands kleding. Dat gebeurt elke eerste zaterdag van de maand aan de Waterweg in Middelhamis, in de loods van de fa. Wielhouwer (let op: het toe gangsbord staat een beetje achteraf). Maar wist u dat we ook tweedehands fietsen, sjoelbakken, tafeltennistafels en elektroni sche orgels innemen? Deze kunnen in Roe menië zeer goed worden gebruikt. We heb ben de predikant gesproken van Petin, die vorig jaar een Johannus-orgel via de werk groep heeft ontvangen. Hij en zijn gemeente zijn hier zeer dankbaar voor! U ziet, de hulp aan onze verre naaste kent verschillende aspecten. Het is van belang om dit te beseffen en in te zien dat niet kan wor den volstaan met alleen voedsel en kleding te geven. Ook dienen middelen ter beschik king worden gesteld - uiteraard met de nodi ge borgen - waarmee men in Oost-Europa zelf initiatieven kan ontplooien, zowel op het gebied van zondagsschool en jeugdwerk als op het gebied van werkgelegenheid. We mogen terugzien op een goede reis en we hopen en bidden dat de Heere Zijn zegen over dit werk zal geven. Ten slotte willen we de Toyota-dealer te Sonunelsdijk bedanken voor het gratis ter beschikking stellen van een personenauto. De Oost-Europa werkgroep Middelhamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6