Bijzonder grof taalgebruik PREDIKBEURTEN verloven Doelenconcert op de radio 'Verslik u niet!' Themabijeenitomst Gezondheid Service IVIByO gymnastiek IVIaarten Bezuijen Lid in de Orde van Oranje-Nassau Bloeimaand Luisteren naar de Psalmen [2] EIIAtlDEII-IIIEUWS Een krant in de trein Vloeken Initiatief van de Bond tegen het vloeken. Enkele conclusies W. H. Velema Zondag 9 mei 2004 EIIAnDEI1-t1IEUW5 Kerkdiensten Ger. Gemeente Alledaags Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. Wat doet u met geneesmiddelen en wat doen geneesmiddelen met u? Een interessant thema voor een bijeen komst! Open Orgelmiddag in lmmanuël[(erl( IVIaassluis Bingo in de Victorialial PAGINA 2 VRUDAG 7 MEI 2004 Onlangs moest ik per trein naar liet wes ten van het land. Wat doe je als je tijdig voor het vertrek op het station bent? Je neemt een gratis ochtendkrant uit het daarvoor op het station bestemde depot. Mijn ervaring is dat wie voor acht uur de trein moet hebben, het blad 'Spits' uitgereikt krijgt. Wie later komt moet voor 'Metro entertainment' naar de desbetreffende loca tie op het perron. Ik moest de trein van tien uur hebben. Dus was 'Spits' al voorbij. 'Metro' kon ik nog meenemen voor ik de trein instapte. Ik ben geabonneerd op enkele kranten en koop er zelden een van andere titulatuur of signatuur. Niettemin vind ik het aardig om ook eens een heel andere krant in te zien. Hoe verzorgt men daar berichtgeving en commentaar? Vandaar dat ik zeker de gratis ochtend krant op een station meeneem. Ik werd in het nummer van 27 april getroffen door de volgende kop: Jaarlijks 80.000 grove taaluitingen op televisie. In het artikel wordt een nadere specificatie aangebracht. Ik ben zo vrij ze vanuit het artikel in 'Metro' aan de lezer door te geven. Wekelijks zijn er op de Nederlandse buis ongeveer 1600 vloeken, scheldwoorden, verwensingen en schuttingwoorden te horen. Dat komt neer, zo concludeert 'Metro', op tachtigduizend uitingen van grof taalgebruik per jaar. Gemiddeld wordt per zender 1.2 keer per uur gevloekt. Bij de commerciële zenders komen gemiddeld vaker (1.3 keer per uur) grove taaluitingen voor dan bij de publieke omroep (l.I keer per uur). Misschien goed voor jonge mensen te weten wie de kroon spant. Dat is BNN met 7.7 vloeken of ande re grove taaluitingen. Bij de commerciële omroepen komt Veronica (2.4 keer per uur) er het slechtst af. De RKK spant in zorgvuldig taalgebruik - dus in het vermijden van grove woorden en uitdrukkingen - de kroon, 0.0 keer. De EO en de NOS zijn helaas nog goed (of beter, slecht) voor 0.2 keer per uur met grof taalge bruik. Ik keek daar wat van op. De EO haalt helaas 0.2 keer per uur. De gegevens zijn op tafel gelegd via een onderzoek van TNS NIPO over 2003, uitge voerd in opdracht van de Bond tegen het vloeken. Het doet mij deugd dat de Bond, waarvan ik meer dan tien jaar voorzitter ben geweest, dat onderzoek heeft laten uitvoeren. Het ligt in de lijn van zijn activiteiten dat de Bond tegen het vloeken de Nederlandse omroepen gevraagd heeft, vloeken en scheldwoorden zo veel mogelijk te weren van de buis. Hoe gepast en gewenst dat verzoek ook is, de resultaten van het NIPO-onderzoek geven te denken. Tachtigduizend uitingen van grof taalge bruik komen per jaar via de buis in circula tie. Nu zullen niet alle televisiebezitters alle programma's bekijken. Houd het (gemid deld) eens op de helft. Reken dan maar uit hoe vaak huizen en kijkers verontreinigd worden door dit grove taalgebruik; en dat zeven of minder dagen per week. Het is toch afschuwelijk, niet in de laatste plaats voor jongeren wier taalschat wordt gevuld met grove woorden en vloeken. En let er wel op: dit grove taalgebruik slaat niet op de eenvoudigste woorden van de onderste rij. Zij zijn voluit grof tot zeer grof en gods lasterlijk. Per uur wordt er 1.2 keer gevloekt. Ouderen en kinderen krijgen, voorzover ze naar programma's kijken, dat grove taalge bruik te verwerken. De frequentie van dit gebruik doet mij zeggen: de kritische weerstand slijt af, gewoontevorming wint, kijkers/luisteraars worden ermee vertrouwd gemaakt. Jong en oud wennen aan het grove taalgebruik. Zul ke woorden, inclusief de vloeken, gaan behoren tot de taalschat van de bevolking. Is dit kwaad nog te keren? Afhankelijk van waar men in de maat schappij werkt of staat, reist of trekt, komt men met dit grove taalgebruik in aanraking. Ik vrees dat ik moet zeggen: de resultaten van dit onderzoek geven nog maar een onderdeel te zien van het werkelijke grove taalgebruik in ons land. Vandaar dat ik durf te spreken van een zorgelijke situatie. Wij stellen er prijs op, een beschaafd volk te heten. Dat blijkt helaas niet uit het taalge bruik op de buis. Wekelijks zestienhonderd vloeken, verwensingen en dergelijke op de buis - tachtigduizend per jaar. Wie daarover nadenkt moet zich schamen voor dit resul taat. Zeker, ik besef dat er velen zijn die geen televisie hebben, of sterk selectief zijn in het bekijken. Zij zullen deze grove taaluitingen niet zo vaak tegenkomen, of helemaal niet. Niettemin staat de kijker toch bloot aan deze spirituele luchtvervuiUng. Als conclusie zou ik op drie punten willen wijzen. 1. Allereerst, laat het de omroepvereniging of de zender weten, hoezeer dit grove taalgebruik u ergert en aanstoot geeft. Zeg er in uw (korte) schrijven neen tegen. Ik heb de indruk dat honderd keer 'neen' tot nadenken stemt. Dat getal moet toch in een week vanuit onze lezerskring gehaald kunnen worden. Laat het de programma makers in Hilversum weten dat u het onaanvaardbaar vindt; ook de EO met haar 0.2 procent. 2. Praat er met uw kinderen en in uw omge ving over. Ga na wat u samen kunt doen, bijvoorbeeld als vereniging of in uw kerke lijke gemeente. Als het derde gebod (zon dag 36) bij de catechismusprediking aan de orde komt, zou het misschien een goed idee zijn dat de predikant jongeren inschakelt. Hij kan hen bij elkaar roepen voor die dienst op zondag. Hij kan vragen (of zelf voorstellen doen) wat de jeugd zou kunnen ondernemen. Ik denk dat ze die zondag middag, of -morgen, met extra belangstel ling naar de kerk komen. De dominee of kerkenraad zou in plaats van een nabespre king een voorbespreking kunnen organise ren. Het zou ouders duidelijk kunnen wor den, hoe jongeren zich bij de eerbiediging van Gods Naam laten betrekken. Ik schrijf dit artikel in de week voordat we de doden en de bevrijding herdenken. Het heugt mij nog altijd, hoe God-onte rend ik het als jongen vond, dat op kop pels van Duitse soldatenriemen stond: Gott mit uns. Dat was: God voor zich opeisen in plaats van naar Zijn wil te vra gen en Hem te dienen. 3. Het zal u niet verbazen dat ik een goed woord doe voor de Bond tegen het vloe ken, die kantoor houdt in Veenendaal. De Bond doet op een bescheiden wijze goed werk, ook onder jonge mensen. Als u weet op hoeveel scholen voorlichting wordt gegeven, zoudt u een verzoek om steun niet meer willen afwijzen. Integen deel. Het allereerst is, dat wij zelf, dus ieder voor zich, in ons taalgebruik ons van grove woor den, van schelden en vloeken onthouden. En dat wij anderen laten weten hoezeer hun grof taalgebruik ons hindert. Dat kan niet altijd met woorden, maar zeker wel met het gezicht dat we zetten als we een ander horen tekeer gaan, om het nu maar eens zo te zeggen. Een afwijzend gezicht, een afwerende blik kan even welsprekend zijn als enkele woorden. OUDDORP- Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.00 uur ds. J. C. den Toom uit Som- melsdijk en 18.30 uur kand. D. C. Flap per uit Staphorst. Eben-Haëzer: 9.00 uur kandidaat D. C. Flapper en 18.30 uur ds. A. van Wijk uit Herkingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant, Heilig Avond maal en 18.30 uur br. K. Baas - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. J. Smink H. Stoorvogel, themadienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. B. van den Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel en 18.30 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Herv. Gem. (ihv) sportzaal, Jongkoenstraat la, 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 en 18.45 uur ds. C. Gielen. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur nog niet bekend - Herv. Gem. (ihv) 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur ds. C. G. Kant, dienst voor belangstellenden. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.30 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 email: Algemeen@gebr-dewaal.com [onder vermelding van 'adv" of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur shiiJtingstemtijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VlUerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. G. Tol. - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schultink, Bruinisse, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. bevestiging ambtsdrager. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. E. de Groot, Ede en 18.00 uur ds. L. Wüllschleger, Vlissingen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur stu dent Terlouw - Ziekenhuis 14.30 uur ds. A. P. Voets. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg en 18.00 uur kand. T. Rietveld, Ridderkerk - Herv. Gem. (ihv) Prins Johan Friso- school. Deltastraat 13, 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J.C. den Toom, Sommelsdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Vis, Meerkerk en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht, voorbereiding Hei lig Avondmaal - Lukskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom, voorbereiding Heilig Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. C. H. Duinker - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Donner, jeugddienst - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS -^ Herv. Gem. 9.00 uur kand. B. Jongeneel, Alblasserdam en 16.30 uur ds. A. P. Voets - Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. C. Gielen en 18.30 uur ds. W. J. Teunissen, Melissant - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student Teriouw - Ger. Kerk 10.00 uur drs. C. W. Saly en 17.00 uur kand. A. L. de Kwaadsteniet - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur onbekend en 14.30 uur ds. G. A. den Broeder. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden, Den Bommel - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur nog niet bekend en 16.30 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE-Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P Voets en 18.00 uur ds. L. de Wit - Herv. Gem. (ihv) 15.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. L. Komaat en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Th. de Kok. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P van Duijvenboden, voorbereiding HeiUg Avondmaal en 18.00 uur kand. A. van Kralingen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. M. J. Koppe en 18.00 uur ds. A. J. Krol. OOLTGENSPLAAT- Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel - Herv. Gem. (ihv) verenigingsgebouw 't Cen trum, Van Weelstraat 10, 11.00 uur ds. J. C. den Toom en 15.30 uur ds. W. L. Smeh - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer P de Jong, m.m.v. koor en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. F. Bakelaar, Langerak. MELISSANT - Dinsdag 11 mei, 19.30 uur, ds. J. J. van Eckeveld. DIRKSLAND - Woensdag 12 mei, 19.30 uur, ds. Spaans. 'Een nieuwe lente en een nieuw geluid: ik xuil dat dit lied klinkt als het gefluit, dat ik vaak hoorde voor een zomernacht, in een oud stadje, langs de watergracht-. 'Het zijn de bekende dichtregels van Herman Gorter. Vandaag is de eerste week van mei alweer voorbij. Na de Dag van de Arbeid, Doden herdenking en Bevrijdingsdag komen we in nistiger meidagen. Alhoewel 1 mei 2004, na alle commotie rond de P.K.N., voor menig hervormd kerklid niet als een zonni ge dag door het leven zal gaan. De bloei maand spreekt van oudsher tot de verbeel ding. Meiregen zou de groei bevorderen en in de Franse Tijd dansten de patriotten rond de meiboom. Meikevers waren zij die na de Duitse inval lid werden van de N.S.B. De oude garde van de nationaal socialisten sprak denigrerend over de nieuwkomers. Meikevers waren in hun ogen opportunistische baantjesgasten. Mei is de opmaat voor de zomer. Met meikaas en meizoentje komen we in lieftalliger vaar water. Melkmeisjes kondigen warmer weer aan. Herman Gorter (1864-1927) schreef in drie jaar zijn epische gedicht 'Mei'. Het omvat bijna 150 gedrukte bladzijden en wordt door weinigen meer in z 'n geheel gele zen. De laatste vijf regels luiden: 'Ik groef een graf waar golven komen toedekken het zand en legde haar daar neer, daarover zand: de golven komen weer, en dalen weer met lachen of geschrei - daar ligt bedolven mijne kleine Mei'. Het was aan het eind van de negentiende eeuw ongetwijfeld een belangiuekkend gedicht, nu meer dan hon derd jaar later zijn de woorden van de eer ste regel de bekendste uit de Nederlandse poëzie. In de bloeimaand kun je net als in andere maanden over datums denken. In mei zijn bekende Nedeilanders geboren zoals de dichter Gerrit Achterberg, de oud-politicus Geiritjan Schutte en minister Gerrit Zalm. Ook trieste en aangrijpende zaken vonden plaats in de meimaand. Een van de eerste Nederlandse martelaren. Jan de Bakker, werd op 10 mei 1525 gevangengezet. Op 25 september van hetzelfde jaar volgde zijn terechtstelling. Een meer recente mijmering betreft mei 1973. Na langdurige onder handelingen kwam het omstreden kabinet Den Uyl tot stand. Dit kabinet zou de einds treep net niet halen, in maart 1977 kwam het voortijdig ten val. Een 'tweede meizou het voor de premier niet worden. De P.v.d.A. belandde in de oppositiebanken. In rrrei 1986 werd Den Uyl opgevolgd door partijgenoot Wim Kok, hij zou in 1989 regeringsverantwoordelijk gaan dragen. Tenslotte, mei is niet alleen de bloeimaand, maar ook de naar-elkaar-toe-groeien- maand. Een nieuwe lente dus en een nieuw geluid. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Daarom organiseert Gezondheid Service binnenkort, in samenwerking met biblio theek Hellevoetsluis, de themabijeenkomst 'Verslik u niet', waarin voorlichting wordt gegeven over het verantwoord omgaan met slaap- en kalmerende middelen. Een spreker van het Nederlands Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik (DGV) zal dan, aan de hand van een interactieve presentatie met dia's, informatie geven over deze middelen. Een groot aantal mensen gebruikt ze. Wist u dat één op de tien man nen en één op de vijf vrouwen deze midde len langdurig achter elkaar gebruiken? En vaak steeds meer van het middel nodig heb ben om de positieve invloed nog te merken? De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die meer wil weten over deze middelen of twij fels heeft over het nut van langdurig gebruik van slaap- en kalmerende middelen. Er is ook volop gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. Zo'n 4 weken voorafgaand aan dit thema zal in de bibliotheken op Voome Putten Rozen burg een informatiepakket ter inzage liggen. Het thema vindt plaats in de bibliotheek te Hellevoetsluis op donderdag 10 juni 2004 van 19.30 tot 21.30 uur. Spreker is de heer Top, arts van DGV. Het thema is gratis toe gankelijk voor leden van Gezondheid Servi ce, niet-leden betalen 8.00 (waarvoor u een acceptgirokaart krijgt toegestuurd) Om organisatorische redenen is aanmelding noodzakelijk. Dat kan bij Gezondheid Servi ce, bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via telefoonnummer 0181 - 62 62 26, tot 01 juni a.s. Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. Op zaterdag 8 mei vanaf 13.30 uur staan de kerkdeuren van de Immanuëlkerk aan de Lange Boonestraat wijd open. Als u even binnenstapt kunt u luisteren de klanken van het drieklaviers Seifert-orgel. Er is die mid dag gelegenheid voor de orgelliefhebbers om zelf het orgel te bespelen. Wanneer u ook het kerkorgel wilt bespelen dan kunt u reser veren door kontact op te nemen met Jaap van Loon telefoon 010-5917060 of E-mail oci- maassluis@cs.com. Deze middag wordt om ongeveer 16.00 uur afgesloten met een mini concert door de vaste organisten van deze kerk Gerard de Waardt en Alexander Prins. Toegang en deelname gratis. op donderdagavond 13 mei zal er een bin go-avond worden georganiseerd door S.V.I K. Er zullen negen ronden en één super- ronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur en de bin go start om 20.00 uur. Stichting Verenigd In Kracht staat garant voor een klinkend prijzen pakket. Dus kom deze avond naar de Victoriahal, voor een gezelhge avond en wie weet voor een van de vele klinkende prijzen. Graag tot ziens op donderdag avond 13 mei. Naast het boekje van wijlen ds. G. Boer over de Psalmen, dat ik vorige week besprak, ver scheen deze weken een soortgelijk bundeltje van de hand van wijlen ds. J.T. Doomenbal. Ze waren tijdgenoten en hebben elkaar ongetwijfeld gekend. Maar toch kun je ze zomaar niet op één lijn plaatsen: dominee Boer, de krachtige en doortastende prediker, de man van de rechte lijnen, vele jaren boeg beeld van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk - en dominee Doomenbal, die dichterlijke en gevoelige man, impressionist in woorden, natuurlyricus, begiftigd met een heel eigen soort humor en van geen enkele bond in de kerk lid.Maar van beiden geldt dat ze de Schriften lief hadden en dat ze de verborgen omgang met de Heere beoefen den. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ze allebei een bijzondere betrokkenheid op het boek der Psalmen hadden, het boek dat Gods kinderen in het hart laat kijken. Het is dan ook helemaal niet verwonderlijk dat ook ds. Doornenbal overdenkingen over de Psalmen aan het papier toevertrouwde. Die meditaties verschenen nu voor het eerst in druk. Dit mooi uitgegeven boekje begint met een keurige introductie van wie ds. Jacobus Ten nis Doornenbal (1909 - 1975) was. Met wei nig woorden, maar treffend beschreven. Ds. Doornenbal is vooral bekend geworden als de dominee van Oene die wekelijks de kolommen van De Veluwse kerkbode vulde. Juist door zijn bijdragen is het in die jaren een veelgelezen blad geworden, door het hele land heen. Vele van zijn artikelen zijn na zijn dood verzameld in een viertal bun dels. Ze bevatten juweeltjes van schetsen. Nog steeds de moeite van het lezen waard! Een uitvoerige beschrijving van zijn leven vinden we in het boek van Jeanette Donker steeg met de goedgekozen titel: 'Die heim wee hebben, komen Thuis' Anders dan ds. Boer die de Psalmen in hun geheel behandelt, mediteert ds. Doomenbal telkens over een enkele tekst. Ze zijn in de volgorde van het Psalmboek opgenomen. Het betreft een twaalftal overdenkingen. Hij zet in met een aangrijpend woord uit de tweede Psalm: "Kust de Zoon, opdat Hij met toome en gij op de weg vergaat...'' God vraagt dat we Zijn Zoon erkennen, dat we ons zullen buigen voor Zijn troon. Het is een ernstige aansporing en een opwekking om ons aan Christus over te geven. Ds. Door nenbal schroomt niet om waarschuwende woorden te laten horen: "Als we het met doen dan zullen we in plaats van Zijn liefde. Zijn toorn ondervinden. Dan blijven we m ons oude bestaan. Dat is een bestaan van opstand en vijandschap tegen God, de zelf- handhaving van ons eigen leven. Dat is een bestaan waar Gods toom op msten moet." Ds. Doomenbal is nooit getrouwd geweest. In het bezit van eigen kinderen en kleinkin deren heeft hij zich nooit kunnen verheugen. Maar heel wat bijdragen in de kerkbode laten zien dat hij een groot hart voor kinde ren had. En hij had geen groter vreugde dan wanneer hij bij een jongen of meisje tets van ontvankelijkheid voor de dienst van de Heere vermoedde. Het verwondert me dan ook niet dat in deze bundel een overdenking is opgenomen over Psalm 22 31 v.: "Het zaad zal Hem dienen; het zal de Heere aan geschreven worden tot in geslachten.Het is voor deze prediker een woord dat wijst op de vastheid van Gods verbond en de onver- anderiijkheid van Zijn beloften. De grond van de zaligheid ligt buiten onszelf. "Als we zien op onszelf', zo lees ik, "of op onze kin deren of rondom ons heen, dan vrezen wij en we vragen ons af: zal er in de toekomst nog wel een kerk op aarde zijn? Maar de Heere houdt woord. Zijn beloften feilen niet, maar zijn in Christus ja en amen." Geslachten gaan en geslachten komen, maar de Heere houdt Zijn kerk in stand. En Hij zal haar bou wen ook uit de komende geslachten! Ik wil tot slot nog een kleine aanduiding geven van de Psalmen die verder aan de orde komen. Vlak naast elkaar staan de overden kingen van Psalm 23 en 42. Een groter con trast is niet denkbaar: de idylle van de her derlijke zorg ("Hij doet mij nederiiggen in grazige weiden. Hij verkwikt mijn ziel.en het geweld van de watervloeden ("De afgrond roept tot de afgrond Al Uw baren en Uw golven zijn over mij heen gegaan..."). En toch horen deze twee erva ringen bij elkaar. Dat maakt een volgende overdenking duidelijk, namelijk uit Psalm 86: "Leer mij Heere, Uw weg..." Niet onze weg, maar Gods weg. Het is een levenslange oefening om die weg te gaan, gewillig te gaan. De vrucht zal zijn wat weer op een andere bladzijde aan de orde komt: "Immers is mijn ziel stil tot God. Van Hem is mijn heil..." (Psalm 62). Al met al een boekje met diepe, bijbelse les sen. Geschreven door een man die zelf geoe fend was in de leerschool van het lijden. En die op zijn beste momenten wist: "Zoals het gaat, zo is het goed." N.a.v.: Ds. J.T. Doornenbal, Van Hem is mijn heil. Overdenkingen over Psalmen. Uitgeverij Den Hertog te Houten. 125 pag. Gebonden. ISBN 90-331-1791-6. Prijs €13,90 J.M.J. Kieviet Met ingang van mei is in alle dorpen van Oostflakkee MBvO gymnastiek van start gegaan. MBvO gymnastiek is er voor alle 50-plussers en wordt gegeven op muziek. Er wordt gewerkt met verschillende materialen. MBvO is een aktiviteit van samen bewegen in een gezellige sfeer. Op maandagmorgen van 9.15 uur tot 10.00 uur in 't Centrum, van Weelstraat 10 in Oolt- gensplaat. Op donderdagmorgen van 9.00 uur tot 9.45 uur in 't Westerlicht, Oranje straat 35a in Den Bommel en van 10.30 uur tot 11.15 uur in 't Zaaltje, Pastoor van Luenenstraat 20 in Achthuizen. Donderdag middag kunt u in het Infocentrum, Bem- hardstraat 27 in Oude Tonge van 16.00 uur tot 16.45 uur meedoen met MBvO gymnas tiek. Den kosten zijn 8,50 per maand. U kunt vrijblijvend een kijkje komen nemen. Ook dit voorjaar heeft Radio Flakkee de opnamen gekregen van het Doelenconcert 2004. Dit concert wordt elk voorjaar gege ven in De Doelen in Rotterdam door het Christelijk Gemengd Koor 'Deo Cantemus' uit Rotterdam o.l.v. Cor de Haan. De opna men worden door Radio Flakkee uitgezon den op maandag 10 en 17 mei van 18.00 uur tot 19.00 uur. De herhaling is op zondag daarna om 20.00 uur. Aan dit zeer gevarieer de concert werkten dit jaar ook mee het Christelijk Jong Mannenkoor 'Soli Deo Glo ria' uit Urk, o.l.v. Jaap Joh. Kramer, het Gereformeerd Kerkkoor Alblasserdam, sopraan Mariette Oelderik, Rob van Dijk aan de vleugel, trompetduo Arjan en Edith Post, organist André de Jager en het kamerorkest 'Continuo' o.l.v. Marco Bons. Maarten Bezuijen met onderscheiding voor 'De Hudson Maarten Bezuijen is in Eilanden-Nieuws ondermeer bekend over zijn historische artikelen over de scheepvaart, zoals onlangs nog over 'De Hudson'. Vorige week donderdag kreeg hij uit handen van de burgemeester van Vlaardingen een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt voor zijn vele verdiensten voor de gemeenschap. De heer Bezuijen is werkzaam als roeier in Rotterdam. Daarnaast was hij o.a. leider van een jeugdclub van de Gereformeerde Gemeente Vlaardingen (1978-1985) ook is het secretaris geweest van de Eerste Vlaardingse Dragersvereniging (1997-2001) en lid voorzitter van de oudercommissie van de Johannes Calvijnschool in Vlaardingen (1989-1999). Vanaf 1992 tot heden is hij schipper van het museumschip 'De Hudson'. Ook was hij in 1993 en 1994 ini tiatiefnemer van de hulpactie aan de opvarenden van het Russische schip de 'Anatoli Kha- lin'. Het schip kon door een schuld de haven van Rotterdam niet uit. De heer Bezuijen heeft met hulp van negen kerken en twintig bedrijven 160 bemanningsleden veertien maanden van voedsel voorzien. Bezuijen is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2