'Rotterdam zingt van Hem' Natuur Net CBR-rijexamens vinden voortaan plaats vanaf de Haringvliet Expo in Stellendam Zaterdag avond- jeugdwerk Onderwijsproject Kijkdijken wordt vervolgd Beeldenexpositie Ineke Snoek Theetuin 'De Bongerd' Rijk gevarieerd Doelenconcert Workshop 'De Mare gaaf van start EllfMIDBI-niEIJWS Ger. Gem. Nieuwe Tonge Gaan voor Go(u)d; Schrijver Henk Stoorvogel in Ouddorp Klassieke koormuziek in Torenmuseum Goedereede PAGINA 11 VRIJDAG 7 MEI 2004 Huriicmecstcr Siuke en Mcrhcnhocr van hel ('BR hchht'n de vl(jiii>en i>ehescn. Dinsdag was een bijzondere dag in de gescliiedenis van de afname van de rijexamens op Goeree-Overflakkee: Sinds mensenheugenis hebben deze examens plaatsgevonden vanuit Som- melsdijk en Middelharnis en daar is nu verandering In gekomen. Verschil lende oorzaken noopten het Centraal Buren Rijvaardigheidsbewijzen uit te zien naar een andere locatie en deze werd gevonden in de HaringvUet Expo aan de voet van de Haringvliet- sluizen in Stellendam. Met enig ceremonieel vertoon werd de vlag van het CBR en de gemeente Goedereede bij de Haringvliet Expo gehesen door respectie velijk burgemeester C. Sinke en manager examens van het CBR Henk Merriënboer. Merriënboer legt uit dat de aanleiding voor de verhuizing niet ligt in ontevredenheid met het vorige onderkomen: Sportcomplex 'De Staver' in Sommelsdijk. Maar de bezwaren waren van verkeerstechnische aard: Doordat er in het centrum van het eiland alleen maar 80 kilometerwegen liggen en de verschillen de maatregelen die er zijn getroffen in het kader van 'Duurzaam Veilig', waardoor ook op verschillende andere wegen maar zestig Na de opening vertrok de eerste examenkandidaat vanaf de nieuwe locatie. Ineke Snoek-Terlouw uit Dirksland is eigenlijk altijd bezig geweest met tekenen. Als kind al heeft zij erg veel getekend en later volgde zij cursussen model- en portretteke- nen. Af en toe rolde er een opdracht uit; zo heeft zij bijvoorbeeld werk geleverd voor de garenspinnerij in Gouda (o.a. jute sinterklaaszakken met een zwarte piet erop zijn van haar hand) en voor een Duitse bank die spaarpotten, met een tekening van Ineke erop, uitdeelde als 'relatiegeschenk' voor jeugdige spaarders. Later is zij bij de LOI een cursus cartoontekenen gaan doen en ook daar is een opdracht voor een logistiek bedrijf uitgerold. Twee jaar geleden is zij begonnen met zelfhardende klei en dit heeft haar zo in de greep gekregen, dat bijna alle vrije tijd hieraan wordt besteed. Haar eerste expositie bij de Theetuin De Bongerd exposeerde zij schitterende 'vrouwfiguren', die zittend, leunend, rustend op een stoel te zien waren. Hierover zei ze voor aanvang: "tot mijn grote genoegen mag ik nu voor het eerst exposeren in de Thee tuin de Bongerd. Ik hoop dat mensen genoegen beleven aan mijn vrouwfiguren, net zoveel genoegen als ik er aan beleefd heb om ze te maken" Deze expositie is inmiddels aangevuld met ander werk van Ineke Snoek. Zij exposeert in mei, aansluitend bij het lentethema dieren, verrassende beelden van kik kers en padden. Bezoek dus in mei het paviljoen Theetuin De Bongerd in Herkingen en geniet van de expositie, de tuin, de thee en de ambiance. kilometer gereden kan worden, ontbreekt er de gelegenheid om de vaardigheid te toet sten op bijvoorbeeld het rijden op vierbaans- wegen en het wisselen van rijstroken. Ook voor het in- en uitvoegen met hogere snelhe den blijken er rondom Middelharnis weinig mogelijkheden te zijn.^ Richting Voorne De inwoners van de gemeente Goedereede zullen in het vervolg op dinsdag en woens dag - de examendagen - meer geconfron teerd worden met examenkandidaten die proberen het fel begeerde rijbewijs te bemachtigen. Toch is het volgens Merriën boer de bedoeling dat de examenkandidaten ook richting Voorne gaan, zodat er in het rij den in bijvoorbeeld Hellevoetsluis eveneens ervaring kan worden opgedaan, omdat de verkeerssituatie daar meer aansluit bij het landelijke verkeersbeeld. Het CBR verwacht dat er ook vanuit Voorne en Schouwen-Duiveland, in verband met de gunstige ligging, ook kandidaten er voor kie zen om 'af te rijden' in Stellendam. Meestal hebben de kandidaten rondom het afleggen van het examen behoorlijk last van hun zenuwen maar, volgens de uitbater van het complex, Hansje Grinwis, geeft wellicht de weidse blik over het Haringvliet de broodnodige ontspanning. Hallo jongelui, D.V. zaterdag 8 mei is het weer tijd voor het zaterdagavondjeugdwerk. We hopen dan onze afsluitende avond te houden van dit sei zoen. Deze avond gaan we gourmetten in de schuur van diaken Admiraal aan de Oude- landsedijk 10 e-fin Nieuwe Tonge. JuUie worden daar rond 18.30 uur verwacht. Komen juUie ook? Geef je dan op bij Anneke Nagtegaal, tel. 652339. Tot ziens, de leiding Concert door kerkkoor uit Leipzig, de stad van J.S. Bach Op zaterdagmiddag 22 mei zal in het Goe- reese Torenmuseum een uniek concert wor den verzorgd met koormuziek door het koor van de Evangelisch Lutherische Kirchge- meinde Leipzig-Marienbrunn. Dit kerkkoor uit Leipzig-Marienbrunn is een aantal dagen op bezoek bij hun kerkelijke partnergemeen te in de Haagse wijk Benoordenhout. Deze contacten bestaan al lang van voor de val van de "Berlijnse Muur", die van West- en Oost-Duitsland twee staten had gemaakt. Na de "Wende" zijn de contacten met Den Haag gebleven. Tijdens het uitwisselingsverblijf rond Hemelvaartsdag brengen koorgezelschap en hun Haagse gastgezinnen een bezoek aan Goedereede. Op 22 mei zal het koor vanaf 15.30 uur een mooi repertoire ten gehore brengen. Als begeleiding mag het Leipziger kerkkoor beschikken over een zelfgebouwd klavecimbel van de Goereese klavecimbel bouwer Matthijs Mijnders. Het repertoire dat ongeveer gedurende drie kwartier zal klinken, bestaat uit werken van: Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy, Georg Friedrich Handel en enke le koralen met teksten van de bekende theo loog/dichter Huub Oosterhuis en tot slot enkele klavecimbelwerken door de koordiri gent, tevens cantororganist, Christoph Küst- ner. Hij^al stukken uitvoeren van J.S. Bach, J.Pzn. Sweelinck en eigen composities. Christoph Küstner is een broer van de orga nist van de beroemde Thomaskirche in Leip zig, waar Bach zo lang als kerkmusicus aan verbonden is geweest. Het concert is een "inloopconcert" en de toe gang is gratis. Het belooft een mooie uitvoe ring te worden door een groep van ongeveer 20 koorleden. Begin van dit jaar is in de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp gestart met een serie kerkdiensten met als thema 'Gaan voor Go(u)d'. Op zondag 2 mei a.s. zal in de avonddienst - aanvang 18.30 uur - Henk Stoorvogel spre ken over dit thema. Henk Stoorvogel is directeur van 'Athletes in Action, een inter nationale organisatie die sportteams uitzendt over de hele wereld, om sportmensen het evangelie te brengen. Aanstaande zomer wil 'Athletes in Action' met 2000 sporters naar Griekenland gaan om te helpen het evange lie terug te brengen naar de plekken waar het vandaan gekomen is. Henk Stoorvogel is tevens auteur van het boek 'de droom van God'. God heeft een droom en is hard op weg om die te verwe zenlijken. Maar om te zeggen dat het gemak kelijk gaat, nou nee. God wil zijn droom namelijk verwezenlijken met mensen. En die blijken halsstarrig en hardnekkig te zijn. Maar God geeft niet op. Hij zoekt en smeekt en trekt. Henk Stoorvogel is gegrepen door de droom van God en probeert zoveel moge lijk mensen daarbij te betrekken. U bent van harte welkom op zondag 2 mei - aanvang 18.30 uur - deze bijzondere dienst mee te maken in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstien- den 3 te Ouddorp! Henk Stoon^ogel Het kwam ons voor dat er dit keer wat meer instrumentale muziek ten gehore gebracht werd en iets minder koorzang dan anders, ook al vormde het zingen het leeuwendeel. Wellicht was dat het gevolg van het optreden van de trompettisten, Arjan en Edith Post, een fantastisch duo. Deo Cante- mus had als gastkoren uitgenodigd het Chr. Jong Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' met haar knappe dirigent Jaap Kramer en het Gereformeerde kerkkoor Alblasserdam, waarvan - net als van Deo Cantemus - Cor de Haan de dirigent is. Deze beide laat ste koren traden dan ook steeds geza menlijk op. Vermeldenswaard is ook dat Cor de Haan, na het zo plotselin ge overlijden van Arie Pronk, nu al weer 12,5 jaar als dirigent aan Deo Cantemus verbonden is, een feit waaraan onlangs op feestelijke wijze aandacht werd besteed. Aan enthou siasme heeft hij ondertussen nog niets ingeboet. Het is verbazingwek kend hoe deze man tijdens een con cert alle touwtjes - van koren en orkest - op de meest soepele maar wel besliste wijze in handen heeft. Niets ontgaat hem. In zijn welkomstwoord heette de voorzitter naast de vele honderden aanwezigen ook gasten uit Canada en Engeland welkom. Hij sprak over het thema van het concert 'Liefde is de Bron', en wees op Hem, die liefde geeft en liefde is. Het programma sloot daar uit stekend op aan. Het kwam al tot uitdrukking in het openingslied: 'Grote God wij loven U', dat door de tweeduizend aanwezigen staande werd gezongen, met een uitkomende stem van de koren bij het derde couplet. Daarop volgde de bekende introïtus 'Into my heart'. Er stonden weer heel wat Engelstalige liede ren op het programma. We ontdekten liede ren van componisten uit Amerika (de predi kant dr. Gordon en Tom Fettke), Engeland (Maunder en Wesley), Duitsland (Neander), Nederland (Bredewout) en zelfs Australië (Bullock, eveneens predikant, maar ook schrijver). André de Jager, de virtuoze organist die goo chelt met het machtige Doelenorgel, had voor de orkestratie van diverse liederen gezorgd, liederen die door het strijkorkest van Marco Bons feillos werden begeleid. Regelmatig speelden de trompettisten, soms afzonderlijk, soms samen, nu eens ergens vanuit de zaal, dan weer vanaf het podium, met de koren mee. Maar 'My heart will go on' - een wat merkwaardig aandoend stuk - brachten ze met begeleiding van orgel, vleu gel en/of orkest zonder medewerking van de koren ten gehore, evenals het bekende 'I don't know how to love Him' en het minder bekende 'How great Thou art". De markante pianist, Rob van Dijk, kan er ook wat van! Boeiend is altijd weer om die Urkers te zien en te horen zingen, die jonge mannen met Cor de Haan, twaalf en een halfjaar dirigent van Deo Cantemus hun rood-wit gestreepte overhemd en hun zwarte kuitbroek. Het waren er slechts een kleine twintig, maar het geluid dat ze voort brachten mocht er zijn. Ze begonnen met het bekende 'Heer', ik kom tot U', begeleid door orgel en orkest, waarbij de ene keer de dwarsfluit en dan weer de violen het geheel accentueerden. Vervolgens zongen ze 'Lief de' van J. Denver. Het koor en de tenor Hendrik Nientjes, met zijn prachtige stem, wisselden elkaar af. Het moeilijke 'Ga met God' werd afwisselend hard en zacht heel zuiver a capella gezon gen. Ook de dirigent van dit koor verdient een pluim. En dan was er Mariëtte Oelderink, de sopraan met haar heldere stem, die voor de zoveelste keer voor Deo Cantemus optrad. Veelal begeleidde ze de koorzang, maar ze trad ook alleen op. Dat was in het knap gezongen 'I Know that my Remeeder liveth' van G.F. Handel. Indrukwekkend was ook het Worthy is the Lamb", waarin de zangers en zangeressen elkaar afwisselden. De bewerking was van Cor de Haan. We ontdekten er duidelijk iets van het alom bekende 'Halleluja' van Han del in. Bij 'De kracht van de Liefde' - naar Jesaja 40:31gecomponeerd door de wereld wijd bekende Australische predikant Geoff Bullock - zong de soliste de verzen en vie len de koren bij het refrein in. Machtig was het 'Liefde is de Bron', waarbij de titel van dit lied van Phil McHogh samen viel met het thema van deze avond. Orkest, orgel, vleugel, en trompetten, die zo hier en daar aanzwelden, waren erbij betrokken. Maar ook het publiek had er een aandeel in. Tenslotte zorgden de koren voor een mach tig slot. Onder de gezongen liederen troffen we de prachtige Engelse hymne 'Love divine' van Charles Wesley aan, die met medewerking van de soliste en alle muziekinstrumenten door de koren, nu eens op de achtergrond dan weer voluit, gezongen werd. Het was goed dat het Sanctus, een prachtig stuk uit de Messe Solemnelle van Gounod, weer eens werd uitgevoerd. Blaasinstrumen ten, sopraan en koren, begeleid door het orkest, wisselden elkaar af. Daarin komen gedeelten voor waarbij alle registers waren uitgetrokken, het eindigde heel rustig. Nog een keer traden de Urkers naar voren. Samen met orgel en vleugel werd de negro- spiritual 'Four books in the Bible' schitte rend gezongen. In 'Nooit alleen' werd tussen het zingen door de stem van de bariton Lucas Kramer gehoord. Soli Deo Gloria sloot af met Psalm 23: 'De Heer is mijn Her der', waarbij de vleugel een dominante rol speelde. 'Groot is de Naam van God' van Johan Bre dewout, onüeend aan Psalm 24, werd mas saal door alle drie de koren gezongen. Het hoogtepunt van de avond vormde het 'Praise the Lord, o Jerusalem' van J.H. Maunder, waaraan alle zangers en speellieden een aan deel hadden. Toen het prachtige slotlied van de avond 'Heer, wij danken U', met een tekst van de oud-voorzitter Peter Krauwinkel, op een melodie van Verdi gezongen werd, vond iedereen het jammer dat dit indrukwekkende Doelenconcert ten einde was. De vele aan wezigen - overal vandaan - mochten terug zien op een fijne avond, waarin ook het samen zingen niet ontbrak. Tot slot nog een kritische opmerking: Het publiek had niet zo veel aan het keurig ver zorgde programmaboekje met de tekst van de verzen. Die was nauwelijks te lezen omdat het in de zaal donker was. De verlich ting was wel heel sterk op de koren gericht. Wie er niet was, kan Deo Cantemus in een koor- en samenzangavond op 26 juni a.s. beluisteren in de duinen bij de vuurtoren te Ouddorp. Aanvang: 19.30 uur. En net als andere jaren zullen ook dit jaar de Kerst-Doelenconcerten weer gehouden wor den, nu op 11 (om 13.30 uur!), 13, 16, 20, 23 december a.s. Kaarten zijn te bestellen bij Deo Cantemus, p/a Slobbegors 14,3261 EN, Oud Beijeriand, tel.: 0186-616218 (niet op zondag) of e-mai: sluijs@filtemet.nl. (Maak er in uw eigen belang wat haast mee.) Waarom legt een koekoekvrouwtje haar eieren in het nest van een ande re vogel? En wat moet je doen als je door een teek gebeten bent of geprikt bent door de haren van de eikenpro- cessierups? Futen zijn bekende watervogels, maar hoe bouwen ze hun nest en waarom werden ze vroe ger vervolgd? Op deze en nog veel meer natuurvragen wordt een ant woord gegeven in de mei-editie van 'Natuur Net Nieuws', de gratis digi tale nieuwsbrief over de natuur, van de Stichting Bomen Over Leven. Iedereen met belangstelling voor de natuur kan er een gratis abonne ment op nemen. Onderdeel van deze nieuwsbrief is de rubriek 'Natuur Plus', waarin maandelijks een natuuronderwerp wordt uitgediept. Interessant voor volwassenen, natuurgidsen en boswachters en een uitkomst voor scho lieren, bijvoorbeeld als onderwerp voor een spreekbeurt of werkstuk. Deze maand staat in Natuur Plus het leven van de fuut cen traal. Ook basisschoolleerkrachten maken regelmatig gebruik van de informatie uit Natuur Net Nieuws. Handig voor henzelf en hun leerlingen. Voor die leerlingen is er bovendien gratis Natuur Net Nieuws Junior In de mei-editie van Natuur Net Nieuws wordt ook aandacht besteedt aan de koe koek. Deze schuwe zomervogel met zijn opmerkelijke broedgedrag komt deze maand in Nederland terug uit zijn overwin teringsgebied in Afrika. De lezers van Natuur Net Nieuws worden opgeroepen, per e-mail de aanwezigheid van de koekoek te melden op het e-mailadres wat in de nieuwsbrief genoemd wordt. Zij maken daarmee kans op het winnen van de veelge prezen ANWB-Vogelgids in kleur Een abonnement op Natuur Net Nieuws of Natuur Net Nieuws Junior kan worden aan gegaan via de website van de Stichting: www.bomenoverleven.nl, klik op gratis nieuwsbrief en vermeldt behalve de gevraagde gegevens ook de naam van dit medium. MIDDELHARNIS - Na de Meekrap- Rood-Show en Kijkdijken wil de Stichting Podium het komende jaar weer een project ontwikkelen voor de basisscholen in de regio. Er wordt aangesloten op het thema van het openlucht muziekspel 'Mare' dat deze zomer op het Diekhuusplein wordt opgevoerd en dat speelt op het strand. Met medewerking van Kunstgebouw organiseert Podium woensdagoch tend 19 mei een workshop voor belangstellende vrijwilligers, die mee zouden willen doen in een eilandelij k cultureel onderwijsproject in 2005. Met de workshop wil stichting Podi um in contact komen met hulp ouders van scholen, vrijwilligers van culture le organisaties en andere belangstel lenden die hun talent willen inzetten voor culturele activiteiten op school. Podium wil met dit project de mogelijkheid scheppen voor vrijwilligers om met elkaar creatief en nuttig bezig te zijn en daarbij naar iets nuttigs toe te werken. Herman Maas van Podium zegt hierover: "We hopen dezelfde sfeer te krijgen als nu bij de medewerkers aan Mare: mensen van diverse pluimage, van verschillende leeftijden en met uiteenlo pende hobby's werken toe naar een geza menlijk project en leren van elkaar en ver ruimen hun blik." Het onderwijsproject wordt in het najaar 2004 uitgewerkt en in het voorjaar 2005 uitgevoerd. Ook deze keer wordt weer een klankbordgroep samenge steld. Op woensdag 19 mei is er van 09.00-12.00 uur in het Diekhuus een Workshop. Mede werkers van Kunstgebouw Zuid Holland, de organisatie die ook de Roodshow en de Kijk dijken maakte, verzorgen dan een oriëntatie ochtend over het plan, waarbij de deelne mers actief zullen meedoen. In het najaar geven zij ook de training aan de vrijwilligers voor de diverse projecten. "Deze keer wUlen we de onderwijskrachten niet te veel belas ten en er wordt een kant en klaar menu samengesteld voor een dagdeel in de klas", zegt Johannes Reyn- tjes van Podium. In de workshop worden verschillende onder werpen behandeld die in het schoolproject opgenomen kunnen worden. Aansluitend op de mogelijkheden van de school is er een algemeen openingsprogramma over het strand: 'strandgasten'. In 'gevonden vertel lingen' gaat het om opmerkelijke dingen die je langs de kust vinden kunt. De 'fluister- schelpen' laten de gasten iets horen over eb en vloed en over zeeleven zoals kwallen en schelpen. Verrassingen van ver over zee komen via 'flessenpost', zo leren we over de verre overkant. En met de 'ver-kijker' ver- kermen we de kleine en grote wereld van het strand. In het programma zal worden gewerkt met materialen en technieken zoals die op scho len gebruikeUjk zijn. In de workshop en de training zal een beroep worden gedaan op enthousiasme, fantasie en teamwork. In de voorbereiding zal verder een werkgroep worden gevormd die zich vooral met organi satorische vragen zal bezighouden. Herman Maas hoopt voor het project op deelname van bijvoorbeeld geïnteresseerde hulp ouders en andere belangstellenden uit het onderwijs. Maar ook (oud)medewerken- den aan Meekrap en Mare, actieve vutters, deeltijdwerkers, hobbyisten en vrijetijds- kunstenaars. Omdat de kust in dit project zo'n belangrij ke plaats inneemt kozen Herman en Johan nes voor het strand aan het Haringvliet en het decor van Mare voor een foto. Stichting Podium hoopt dat het project op een aan sprekende en originele manier het leven langs de kust zal kunnen tonen. Een eerste rondgang langs de scholen heeft geleerd dat er belangstelling is voor een pro ject in 2005. Samen met de klankbordgroep zal een 'programma op maat' worden aange boden. Na de workshop kunnen belangstel lenden nog intekenen voor een strandmiddag en de training in het najaar. Bent u verhin derd voor de workshop maar heeft u wel belangstelling, geef dat dan door; in een vol gend stadium kunt u dan mogelijk wel deel nemen. Meer informatie is te krijgen bij de receptie van het Diekhuus, tel. (0187) 482400 (van 09.00-12.00 uur) of bij bestuursleden van stichting Podium: Johannes Reyntjes en Herman Maas. Opgeven kan ook via e-mail: receptie@hetdiekhuus.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11