Twaalf Koninklijke Onderscheidingen op Goeree-Overflakkee tijdens lintjesregen Provincie Zuid-Holland bezorgd over Nota Ruimte Kinderkookcursus zit er weer op EIIMIDBI-niEUWS Ontroerde en verraste reacties in raadzaal Middelharnis Rommelmarkt/Verkoping Ooitgensplaat Enthousiaste deelnemers aan cursus van Albeda College Op het eiland werden tijdens de 'lintjesregen' 2004, afgelopen donder dagmorgen, in totaal twaalf Koninklijke Onderscheidingen uitgereikt. Zes in de gemeente Goedereede, vier in de gemeente Middelharnis en twee in de gemeente Oostflakkee. De jaarlijkse lintjesregen - 'bij Alge mene gelegenheid', wordt dan wel gezegd - vindt in principe één dag voor Koninginnedag plaats. Diegenen die zich op bijzondere wijze verdienste lijk hebben gemaakt voor de samenleving kunnen voor een Koninklijke Onderscheiding worden voorgedragen. In de gemeente Middelharnis werden de onderscheidingen uitgereikt aan de heer J.Th.M. Jacobs te Middelharnis, de heer drs. Iz. van den Boogert te Sommelsdijk, mevrouw G. Buskoop-de Korte te Sommelsdijk en mevrouw M. Maliepaard-Baas te Stad aan 't Haringvliet. Allen werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau en kregen de bijbehorende versierselen in de raadzaal van het gemeentehuis te Middelharnis opgespeld door burgemeester De Vries-Hommes. Zij bedankte alle decorandussen voor hun inzet voor de samenleving. Buskoop Van den Boogert Maliepaard Het College van Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland heeft nog de nodige vraagtekens bij de uitvoering van de Nota Ruimte. In die nota krij gen de provincies veel meer taken en bevoegdheden. GS maken zich dan ook zorgen of het rijk voldoende mid delen beschikbaar stelt en adequate wetgeving regelt om de vele ambities te kunnen uitvoeren. Het zicht daarop ontbreekt echter vooralsnog. "De bij de nota behorende Uitvoeringsagenda is zonder overleg met de betrokken bestuurlijke partners opgesteld. Wij hebben daarop dus geen invloed kun nen uitoefenen", aldus Asje van Dijk, gedeputeerde Ruimtelijke en Econo mische Ontwikkeling. Woningbouw Bedrijventerreinen Vorige week waren ze weer al voor de laatste keer bij elkaar in de keuken van de Technische School in Middelharnis. Twaalf kinderen kregen uit handen van hun docente mevrouw Blankers een getuigschrift waaruit blijkt dat ze in staat waren om zelf 'hun potje te kunnen koken'. Afwassen PAGINA 4 ^isiikskMé(Êê0Ê^;i^;d DINSDAG 4 MEI 2004 dijk en omstreken. Van 1973 tot november 2003 vervulde zij de leidinggevende functie van presidente van Vrouwenvereniging 'Liefde vindt Werk' van de Ned. Herv. gemeente te Sommelsdijk (kerkgemeen schap met 3000 leden). Gedurende een periode van 25 jaar, van 1973 - 1998, heeft zij voor de diaconie van de Ned. Herv. gemeente te Sommelsdijk bezoekwerk ver richt in verzorgingstehuis 'De Samaritaan'. Van 1978 tot 1983 was zij lid van de restau- ratiecommissie van het kerkgebouw van de Ned. Hervormde gemeente te Sommelsdijk; als lid van de restauratiecommissie werden ook vrouwen uit de gemeente betrokken bij de restauratie, wat destijds geen alledaags voorkomende situatie was. En van 1965 tot heden verricht zij, uit eigen initiatief, vrijwilligerswerk die betrekking hebben op haar kerkelijk meeleven, bestaan de o.a. uit boodschappen doen vóór en bezoeken van ouderen en alleenstaanden. Met dat alles, zo zei burgemeester De Vries, is mevrouw Buskoop iemand die in hoge mate invulling heeft gegeven aan het begrip naastenliefde, en dat in deze steeds harder wordende maatschappij... "Mensen zoals u D. heer Jacobs, met echtgenote. ^ij" van de samenleving; jonge- ren kunnen een voorbeeld aan u nemen! j Mevrouw Buskoop verklaarde echter een- jacoOS voudig "dit alles altijd uit liefde te hebben Allereerst de heer Jacobs, van beroep zelf- gedaan" standig landbouwer. In het verleden raadslid en wethouder van de gemeente Middelharnis geweest, kende hij 't klappen van de zweep wel, bekende hij donderdagmorgen, en voel de hij 't al een beetje aankomen toen hij uit gerekend en persé de dag voor Koninginne dag op het gemeentehuis moest komen voor 't één of ander verzonnen gesprek met de wethouder. Niet dat hij erop rekende dat hij een Koninklijke Onderscheiding zou krij gen, maar helemaal onverwacht kwam het voor hem dus niet. En hij was er ook niet minder om vereerd. In de periode van 1970 tot 1982 heeft de heer Jacobs de functie van raadslid vervuld voor de VVD van de gemeente Middelharnis. Tevens heeft hij in die periode tijdelijk een wethouder vervangen. Daarna, van septem ber 1982 tot mei 1990, heeft hij zelf de func tie van wethouder van de gemeente Middel harnis vervuld, met de portefeuilles openba re werken, ruimtelijke ontwikkeling, milieu, gezondheidszorg en beheer eigendommen. Op 21 oktober 1992 is de heer Jacobs bestuurslid geworden van de sectie Goeree- Overflakkee van de toenmalige Kamer van Koophandel Zuid-Holland Zuid. Na de fusie met de Kamer van Koophandel Rotterdam is hij nog tot juni 2000 lid geweest van de Kring Hollandse Eilanden, die als een voort zetting van de sectie gezien kan worden. Van juni 1982 tot de opheffing in 2001 was de heer Jacobs ook lid van de plaatselijke commissie van RuilverkaveUng 'Flakkee'. Tevens maakt hij vanaf 1980 deel uit van het bestuur van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) van de plaatselij ke afdeling Goeree-Overflakkee. Als gevolg van de fusie tussen de LTB en de HMVL, medio 1991, is de heer Jacobs tot februari 2003 bestuurslid van WLTO Goeree-Over flakkee geweest. Door het uitoefenen van bovengenoemde functies heeft decorandus veel voor de samenleving van de regio Goe ree-Overflakkee betekend. Niet alleen de burgemeester bedankte de heer Jacobs voor zijn grote inzet voor de maatschappij, maar namens landbouworga nisatie WLTO deed ook de heer J. van Nieu- wenhuijze dat. Als tweede was een uur later mevrouw Bus koop aan de beurt. In tegenstelling tot haar voorganger had zij geen enkele notie van wat haar overkomen zou. Ook naar het gemeentehuis gelokt voor een gesprek met de wethouder over de vrouwenvereniging van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, waar zij al jaren deel van uitmaakt, was zij totaal onbevangen naar het gemeentehuis gegaan. Toen ze, na bij de wethouder te zijn geweest, de raadzaal in werd geleid, was van haar gezicht af te lezen dat ze er werkelijk niets meer van snapte: daar zaten dames van de vrouwenvereniging, maar ook haar kin deren en kleinkinderen en nog veel anderen. Verbaasd en hoofdschuddend ging ze maar bij de dames van de vrouwenvereniging zit ten, in afwachting van. Maar dat was de bedoeling niet. Ze moest naar voren komen, en bij haar kinderen gaan zitten. En toen daarna de burgemeester haar het échte doel van haar komst naar het gemeentehuis uit legde, was mevrouw Buskoop er zichtbaar ontroerd onder dat Hare Majesteit Koningin Beatrix zélf zich met haar persoon heeft wil len bemoeien. Met enorme inzet heeft mevrouw Buskoop vele maatschappelijke vrijwilligersactivitei- ten vervuld die betrekking hebben op een groot deel van de bevolking van Sommels- Mevrouw Buskoop. Namens de vrouwenvereniging dankte ook mevrouw Jordaan mevrouw Buskoop voor haar grote en velerlei inzet, alsmede de heer Lugtenburg namens kerkvoogdij, kerken- raad en diaconie. De heer Iz. van den Boogert had donderdag morgen ook heel andere plannen dan naar het gemeentehuis te gaan. Hij moest naar een afspraak in Diiksland en zou daarheen gebracht worden. In plaats van richting Dirksland werd hij echter richting gemeente huis gereden. "Waer riej je nóe heen...?" wilde hij weten. "Gewoon, even een pakje ophalen op het gemeentehuis. Ga je nog even mee?", werd hem laconiek geant woord. Maar toen hij zoveel fietsen bij het gemeentehuis zag staan, kreeg hij argwaan: "Dat gaat niet goed. Ik krijg het er warm van..." De heer Van den Boogert heeft zich, naast zijn dagelijkse bezigheden in regionaal ver band, mede aanzet gegeven tot een aantal belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de gezondheidszorg en de daarmee samenhangende zaken. Van 1976 tot 2003 vervulde hij de functie van algemeen en eco nomisch directeur van de Stichting Her vormd Diakonale Gezondheidszorg Goeree- Overflakkee (HDG). Eerst als stichtings- raadslid en later als bestuurslid is hij medeoprichter geweest van de HDG. Hij is medestimulator geweest van het pilotproject in het verzorgingshuis Ebbe en Vloed te Oude-Tonge, en daaruit voortvloeiend de inrichting in de verzorgingshuizen Gelders hof te Dirksland en De Vliedberg te Oud- dorp, waar eveneens verpleeghuisafdelingen werden gereaüseerd. Het pilotproject genoot landelijke bekendheid vanwege de klein schaligheid, en het was de eerste in Neder land. De heer Van den Boogert heeft een lan ge reeks van jaren grote betekenis gehad voor de samenleving, niet alleen plaatselijk, maar zeker ook regionaal op het gebied van het ontwikkelen van instituten in de gezond heidszorg. De totstandkoming van Stichting ZorgSaam in maart jl, kan worden gezien als de kroon op zijn werk. Onderstaand een overzicht van zijn activiteiten. 1986 tot heden: bestuurslid en medeoprich ter Stichting Maaltijdvoorziening Goeree- Overflakkee. 1987 -- 1993: bestuurslid (waarvan van 1990 - 1993 voorzitter) van Christelijke Nationa le 'School met de Bijbel' te Sommelsdijk. 1998 - heden: voorzitter/medeoprichter van Stichting ZorgSaam 1998 - heden: bestuursüd van College van Advies bij Albeda College divisie gezond heidszorg Welzijn 1970 - 1978: diaken (administrerend) bij de Ned. Hei-v. Kerk te Sommelsdijk. 1990 - 2001: ouderling bij de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, waarvan van 1994 - 2001 scriba. Na met de VUT (OBU) te zijn gegaan zijn hier nog bij gekomen: Januari 2004: Bestuursüd Passiviteit Dage lijks Leven Maart 2004: Lid Raad van Bestuur Stichting ZorgSaam Januari 2004: Voorzitter van de Commissie Beheer Bewonersgelden Hernesseroord. Heel veel heeft Van den Boogert betekend op het gebied van de zorg. En behulpzaam heid heeft zijn hele leven al getekend, zo bleek uit de vele goede woorden die hem donderdagmorgen werden toegevoegd, niet alleen door burgemeester De Vries, maar ook door de heer Wielhouwer namens de Stichting HDG, de heer Moerland namens het Management Team en de Raad van Toe zicht van de Stichting ZorgSaam, de heer Peekstok namens de Hervormde gemeente te Sommelsdijk en door Van den Boogert's broer Gerrit. Allen onderstreepten decoran dus' inzet en hun grote waardering daarvoor. Zelf liet Van den Boogert weten te beseffen dat hij zijn gaven en zegeningen niet anders dan geschonken heeft gekregen en dat hij ze daarom ook ten nutte van zijn medemens te willen laten komen, uit naastenliefde. Maar een Koninklijke Onderscheiding verdiend? Daar wil Van den Boogert niets van weten. Ontroerd bekende hij zelfs "graag zijn onderscheiding terug te willen geven als dit ten goede zou komen aan het herstel van de eenheid in de vaderlandse kerk, waai-van de huidige verdeeldheid mij zo zeer bezig houdt, verdriet en pijn doet", zo verklaarde hij. Ook burgemeester De Vries gaf aan die bezorgdheid te delen en zei blij te zijn dat Van den Boogert dit, ook bij een gelegen heid als deze, toch hardop durfde te zeggen. Als laatste werd donderdagmorgen ook mevrouw Maliepaard uit Stad aan 't Haring- vüet naar het gemeentehuis 'gelogen'. Vrij wel altijd is zij volledig op de hoogte van hetgeen om haar heen afspeelt, maar dat zij deze morgen Koninklijk Onderscheiden zou worden, heeft ze ditmaal wonderwel niet opgemerkt. 'Rita', zo staat ze in Stad bekend. Stad aan 't Haringvliet zonder Rita is gewoon ondenkbaar. Als spil staat ze in de Stadse samenleving en de vrijwillige func ties die ze daarin al jarenlang verricht, zijn dan ook van grote betekenis voor het dorp. ■■■ïfiSi Burgemeester De Vries speldt de heer Van den Boogert de Koninklijke versiersels op. Mevrouw Maliepaurd, met echtgenoui. "Rita is er altijd en overal voor iedereen!", zo werd donderdagmorgen zelfs opgemerkt. En kennelijk was Rita's man, Kees, het daar van harte mee eens: "Je ken mien beter rid- dere...!" riep hij uit, doelend op het feit dat hij z'n wederhelft in de afgelopen jaren nog al eens aan de Stadse samenleving had moe ten 'afstaan'. Tot maart 2003 heeft Rita gedurende 28 j aai de functie van penningmeester uitgevoerd voor de Stichting Dorpsgemeenschap Stad aan 't Haringvliet. Daarnaast was zij als beheerster van verenigingsgebouw 't Tref punt verantwoordelijk voor verhuur van zaakuimte en regelde zij het werk en de bet aling van beide conciërges van het gebouw. Ook had zij als verhuurster van 't Trefpunt regelmatig contact met alle 22 verenigingen en instelüngen van de Stichting Dorpsge meenschap Stad aan 't Haringvliet. Zij bevorderde en stimuleerde het opzetten van cursussen op maatschappelijk en cultureel teiTein. Lokaal en regionaal is dit werk van grote betekenis. Het verenigingsleven, waar van het verenigingsgebouw een plaats van samenkomst is, neemt voor vele inwoners van Stad aan 't Haringvliet en omgeving een belangrijke sociale plaats in. Voor alle par tijen en (kerkelijke) gezindten was zij een plezierig aanspreekpunt voor zaken die 't Trefpunt betroffen. Zij vervulde deze func ties strikt onpartijdig. Onderstaand een overzicht van haar activi teiten. 1975 - maart 2003: penningmeester bij Stichting Dorpsgemeenschap Stad- aan 't Haringvliet. 1975 - maart 2003: beheerster verenigings gebouw 't Trefpunt te Stad aan 't Haring vliet. Het college stelt met instemming vast dat versterking van de economische structuur van de Randstad centraal staat in de Nota Ruimte: Het college concludeert dat naast de twee mainports Schiphol en Rotterdam een derde economisch belangrijke mainport is aangewezen, namelijk de (glas)tuinbouwge- bieden en de bollen- en sierteelt. Deze zoge naamde greenports met internationale eco nomische uitstraling krijgen, net als de twee andere mainports, alle ruimte om zich verder te ontwikkelen. In Zuid-Holland moeten er tussen 2010 en 2020 191.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Daarvan dienen er 60.000 ter ver vanging van te slopen woningen. De totale woningvoorraad neemt dus toe met 131.000. Dat betekent een enorme verdichting in een gebied waar ruimte schaars en duur is. Dit kan alleen worden waargemaakt, aldus Gedeputeerde Staten, door zoveel mogelijk binnen de steden te bouwen en door zo goed mogelijk aan te sluiten bij bestaande knoop punten van infrastructuur en bebouwing. Verstedelijking kan niet zonder infrastruc tuur. GS constateren dat de grote verstedelijkings- opgave alleen kan worden uitgevoerd indien die wordt gekoppeld aan voldoende en ade quate infrastructuur. Van groot belang voor de verstedelijking zijn dan ook: de RijnGouweLijn Oost (het spoor tussen Gouda en Leiden) en West (aan te leggen tussen Leiden en Noordwijk) de Stedenbaan, het spoor tussen Dordrecht en Sassenheim en tussen Den Haag-Rotterdam en Gouda na in gebruik name van de HSL in 2007. Deze trajecten zijn uitermate geschikt voor metroachtige vervoersystemen en vormen een aanvulling op RandstadRail tussen Rot- terdam-Zoetenneer en Den Haag. GS vertrouwen erop dat het kabinet de nood zaak van koppeling tussen verstedelijking en infrastructuur inziet en daarvoor voldoende middelen ter beschikking stelt. GS hebben met instemming kennis genomen van de ruime aandacht voor de economie van Zuid-Holland in de Nota Ruimte. Veel grote bedrijventerreinen zijn sterk ver ouderd. Daarvan moeten 500 hectare wor den vervangen. De aanleg van 500 hectare nieuwe bedrijventerreinen is eveneens nood zakelijk. Daarnaast moeten de economische hotspots tot ontwikkeling worden gebracht die van essentieel belang zijn voor de ken niseconomie, zoals het Life Science Cen- tiTjm bij Leiden en de Kennisboulevard A13 tussen Delft en Rotterdam. Op zaterdag 8 mei houdt de Hervormde Gemeente van Ooitgensplaat een rommelmarkt/ver koping. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de kerk en voor het project 'Werk met Afrika". Met dit project wordt een theologiestudent in Kenia gesteund. U bent van harte welkom van 09.00 tot 15.00 uur in en bij Elthato. Voor de rommelmarkt zijn er weer veel bruikbare spullen ingeleverd, voor elk wat wils. Verder verkopen wij advocaat, cake, koekjes, oliebollen, appelflappen, ijs, zelfgemaakte kaarten en mooie cadeaus voor moederdag. Er is een boekentafel, een tafel met boerenkaas, verkoop van Tupperware, ver koop van sokken en nog veel meer. Ook staat de visboer bij ons op het terrein. De kinderen kunnen een rit maken met paard en koets en allerlei spelletjes doen. Ook is er voor kinderen een workshop waar zij een leuk moederdagcadeautje kunnen maken, (tussen 10.00 en 14.00 uur). Uw auto kunt u ondertussen laten wassen bij de kerk aan de Voorstraat. Kom gerust een kijkje nemen. U bent van harte welkom. 1953 - heden: jeugdbegeleidster en ouder ling bij de Gereformeerde Kerkte Stad aan 't Haringvliet (kerkgemeenschap met 300 leden). 1955 - 2003: afgevaardigde namens Gere formeerde Kerk in bestuur van 'Sjaloora' te Middelharnis. 1982 - heden: correspondente voor de N.C.R.V. Ook Rita werd bij haar onderscheiding door nog anderen toegesproken dan alleen de bur gemeester. Niet alleen door de heer Maliep- aai'd (geen familie) namens de Stichting Dorpsgemeenschap, en niet alleen door twee leden de kerkenraad van de Gereformeerde Kerk te Stad, maai' zelfs werd ze toegezon gen door de Christelijke Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stad, dat besloot met, samen met alle aanwezigen, staande het Wil helmus te zingen. "Een stijlvolle bijdrage bij deze gelegenheid", zei burgemeester De Vries uit de grond van haar hart. Mevrouw Blankers met de kinderen rondom het deeg van de zelfvervaardigde broden. Mevrouw Blankers geeft de lessen koken voor kinderen via het Albe da College. Na schooltijd, van vier uur tot half zeven, zijn de kinde ren met zichtbaai' plezier bezig om de maaltijd met elkaar te bereiden en vervolgens wordt diezelfde maaltijd gebruikt door de kinderen in het restaurant van de Technische School. Voor de laatste dag van de cursus waren de ouders uitgenodigd. Ze waren er getuige van hoe hun kroost op professionele wijze omging met de maaltijdbereiding. Deze dag stond er zelfgebakken brood en ministronesoep op het menu. Mevrouw Blankers legt uit dat ze de kinderen leert om zo eco nomisch en hygiënisch mogelijk om te laten gaan met de ingrediën ten en de bereiding van de maaltijd: eerst wordt het deeg voor de bro den gekneed en tijdens het voorrijzen van het brood wordt een aan vang gemaakt met het koken van de soep. De kinderen worden geleerd om op een veilige manier de verse bestanddelen van de soep te snijden. Als de voorbereidingen voor de soep zover zijn dat ze op het vuur kan is het weer tijd voor de broden. Deze worden voorzien van krenten en noten, waarna ze vervolgens worden afgebakken in de oven van de Technische School. Het is niet alléén maar de bereiding van het eten dat door de kinderen wordt geleerd, zo benadrukt mevrouw Blankers. Ook het inrichten van het restaurant en het dekken van de tafels behoort bij de kook- cursus, evenals het afruimen en afwassen. De ouders die op de laatste cursusdag kwamen kijken vonden dat ze het in de keuken thuis al goed konden merken dat hun dochter of zoon de cursus van het Albeda College volgt. Verschillende kinderen springen bij als het gaat om het bereiden van de maaltijd en sommi gen blijken één dag in de week het keuken van de moeder uit handen te nemen. Mevrouw Blankers, die lerares is geweest op de Prins Mauritsscho- lengemeenschap, is tevreden over haar werk met de kinderen. "Ze doen allemaal fijn mee en ook de voorzieningen in deze school zijn heel goed". Voor het behalen van het 'Kookgetuigschrift' moesten de kinderen verschillende vaardigheden onder de knie hebben, zoals hygiëne en veiligheid, technieken, snijden, het afwegen van recepten, kennis van het keukengerei en tafeldekken. In de afgelopen zes weken zijn er verschillende recepten door de cursisten vervaardigd, waaronder piz za's, veldsla, appehaart en pannenkoeken. Gezien het enthousiasme van de kinderen op de cursus, zullen ver schillende ouders op Goeree-Overflakkee ook thuis nog wel eens ver rast worden door de kookkunsten van dochter- of zoonUef.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4