Schaken en dammen in Ouddorp HOlOEtBLOEI^, Papier ophalen EiiAtiDEn-niEuia Op 4 mei kleurt de maan weer rood s z z De KMTP/Groei&Bloei organiseert dagreis naar toptuinen jriMo i^cstc klnAeren, B R H M N S L S N M H L H T B H C N N N Z R B L H T R R R M S R V L M J N M L N y^pnt ii (üVj gewerkt o f 2$ npni) Openbare School 'd'n Tuun' op bezoek bakkerij Koese in Ouddorp Inleveren rommelmarktspullen Ni Ni Si Li Ki B2 Bi Christian Lodder (Sommelsdljk) Wietse Vilierius (Sommelsdljk) Xlr/-. Bon: Leonie Tanis (Ouddorp), plezier ermee. e^sïJÊoRs, il DONDERDAG 29 APRIL 2004 Op zaterdag 12 juni willen wij met u een bezoek brengen aan de privé-tuin en kweke rij van Piet Oudolf te Hummelo. Dhr. Oudolf is wereldberoemd en heeft verschil lende internationale onderscheidingen ge kregen op het gebied van tuinontwerpen. Hij is een van de ontwerpers die zijn bijdrage mag leveren voor het inrichten van 'Ground Zero' (11 sept.) in New York. Zijn privé-tuin is maar enkele weken in het jaar voor publiek toegankelijk en is helaas niet erg groot. We brengen daarnaast dan ook een bezoek aan de kwekerij. Hier vindt men een bijzonder assortiment aan vaste planten zoals siergrassen, pioenen, hellebo- rus-hybriden en kleinbloemige clematissen. De tweede locatie die wordt bezocht is in Aerdt. We bezoeken daar de tuin van Fami lie Putteman; 'n Aerdts Paradijs. Dit is een kijk- en wandeltuin met een oppervlakte van 5.000 vierkante meter. De familie is een ver zamelaar van planten, vooral de 'aparte' soorten. Ook zijn ze in het bezit van 250 ver schillende soorten kuipplanten die opgesteld staan door de hele tuin. In het rosarium kunt u genieten van vele soorten rozen geplant in perken omgeven door buxushaagjes. Enfin, een tuin om van te genieten, 'n paradijsje! Voor degenen die van naaldnijverheid hou den; op loopafstand is er de merklappen- boerderij "Hamaker" waar de merklappen door mannen geborduurd zijn, een bezoekje waard! Meer informatie, vertrektijden en hoe u zich kunt aanmelden hoort u van Ive Antonia, via tel.nr. (0187) 651587. Uiterlijk 8 mei moet uw aanmelding binnen zijn in verband met te maken reserveringen, en wie het eerst meldt. De 4e mei is al bijna 60 jaar een gedenkwaardige dag. Een gelukkig minder trieste aanleiding maakt deze dag dit jaar nog gedenkwaardiger: er staat ons een maansverduistering te wachten. Als de maan opkomt (rond 21 uur 's avonds) is hij niet mooi rond, maar is er een 'hapje' uit. Terwijl de maan langzaam hoger komt groeit de 'hap' gestaag totdat even vóór 22 uur (21.52 uur) de maan totaal verduisterd is. Merkwaardig genoeg is hij dan niet onzichtbaar (geheel zwart), maar bruinrood. Van 21.52 uur tot 23.08 uur is de maan totaal verduisterd. Daarna komt hij weer langzaam uit de verduistering tevoorschijn. De 'hap' uit de maan wordt steeds kleiner. Even na mid dernacht, om 0:12 uur is het weer een geheel ronde volle maan. 'Bij een maansverduistering komt de maan tijdelijk in de schaduw van de aarde terecht', zegt Mat Drummen van Stichting De koepel, een samenwerkingsverband van amateur-sterrenkundigen. 'Een deel van het zonlicht dat de aarde treft scheert door de dampkring en die werkt als een prisma. Een prisma is een stukje glas dat wit Ucht uit- eenrafelt in de kleuren van de regenboog. Het rode licht wordt het meest door de dampkring afgebogen en komt op de maan terecht. Het maakt de verduisterde maan rood'. Een verduisterde maan is niet zo heel zeld zaam. Ieder jaar is er wel een of twee keer een maansverduistering. Maar het blijft altijd een spectaculair gezicht. Als u de kans krijgt en het weer het toelaat, moet u zeker kijken. Het is allemaal goed te zien met het blote oog. Met een verrekijker of telescoop zie je het echter meer in detail. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbas 8, 3240 AA MiddelhamLs. 2. Permaand zijn er 100 120 punten te verdienen. 2^1fgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang Je een boeken- bon van 10,-. De laatste aprilopgaven liggen voor ons. Pak ze maar eens eventjes aan. Verder hopen we maar op een mooi oranjezonnetje, dagen met fijn weer zodat er buiten geleefd kan worden. Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) tracteert ons op het komende raadsel. Je moet eerst de klinkers (a, e, i of u) invullen. Dan lees je 21 bijbelse namen. De laatste letter van het eerste woord is de eerste letter van het tweede woord. 1 2 3 6 6 4 7 8 9 0 4 3 12 1 15 6 17 8 1 20 9 1. Waf is je oudste herinnering? Dat ik naar de Apenheul ging. 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent. België is echt favoriet bij mij. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een leeuw lijkt me wel wat. 4. Het beste advies dat je ooit gekregen hebt. Probeer veel te lezen. 5. Favoriete CD. Bedefield. 6. De grootste blunder die je in je leven maakte. De wilde eens een keer over een sloot springen en toen viel ik er in 7. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Dat ik verUefd ben. 8. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Van het hoofd van mijn broer. 1Wat is je oudste herinnering? Dat ik net op school zat en dat er een tas op de kast lag. Toen ben ik op de kast geklommen. 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent. In Zuid-Frankrijk, de Provence, een smal pad door de bergen waar heel veel getui ge bloemen bloeiden. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een jaguar. 4. Het beste advies dat je ooit gekregen hebt. De Heere vroeg zoeken. 5. Favoriete CD. Een CD met harpmuziek. 6. De grootste blunder die je in je leven maakte. De sprong in het zwembad en mijn zwem broek zakte af tot op m'n knieën. 7. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Wat ik later wU worden. 8. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Van een Uchtgevend masker bij een neef je aan de muur. Los de toepasselijke rebus van Willianne Boer (Sommelsdijk) ook even op! 1. Ps. 99:1; 2. Ps. 42:7; 3. Ps. 122:1; 4. Ps. 68:10; 5. Ps. 73:1; 6. Ps. 84:1; 7. Ps. 138;2; 8. Ps. 150:1; 9. Ps. 25:2; 10. Ps. 1:1. 2. Jantine Mans. 3. Van Adam tot Abraham. 4. Porsche. 5. Zie tekeningen: A A A. A A 'f "'P 6. Zelfs vindt de mus een huis o' (Heer"). 7. 1. Arm; 2. Kom; 3. Neus; 4. Bos; 5. Huis; 6. Markt; 7. Kan; 8. Sol; 9 verkeerd gezet; 10. Dag. 8. Zie volgende maand bij april 1. 9. 1Monica; 2. An/ Nel; 3. Linda; 4. Jaimie/ Annie; 5. Diana; 6. Eva; 7. Karin; 8. Joke; 9. Gerda; 10. Wilma. G^2^^ Namen Januari Februari Maart April Aartjan 110 Alinda 245 Adriaan 137 Amanda 171 Anja 258 Anne Co 138 Arianne 409 456 Arjan 6 Arjo 475 Amette 361 452 Benno 387 Carolien 417 Christian 331 Coen 294 Cornells 428 Ellen 459 Floris 276 Gerjanne 407 464 Guido 420 Gijsbert 419 Hanneke 114 Jacob 476 Jannie 336 Jantine 368 Jan-Willem 406 497 Jarinda 316 Jeroen 443 Koen 145 Leonie T. 472 29 Leonie B. 455 46 Lianne L. 428 Liesbeth 84 177 Maaijke 465 68 Marinda 243 316 Marieke 80 Marjolein M. 44 Marleen 377 Marijn 315* Matthias 143 Mieke 168 Naomi 18 Nathahe 247 338 Nelleke 255 Niels 345 Nicoline 20 Peter 116 Ricardo 498 Rinus 383 Wietse 172 Willemijn 299 Willianne 200 319 376 De leerlingen van d'n Tuun druk aan het werk m Je hakkcrij- Groep 3 van openbare school d'n Tuun te Middelhamis bracht een bezoek aan bakkerij Koe- se in Sommelsdijk. De kinderen hadden wekenlang gewerkt over het thema Brood om van te leven en mochten als afsluiting een bezoek brengen aan een echte bakkerij. In de bakkerij mochten de kinderen koekjes bakken en broodjes maken. Op zaterdag 1 mei komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs. U mag ook Uw karton inleveren. Zet alles s.v.p. goed zicht baar en goed gebundeld aan de straat. Ook in de Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. U wordt verzocht deze uiterlijk 08.30 uur droog gereed te hebben staan i.v.m. de mogelijkheid dat routes anders gereden wor den. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken hebben gegooid wor den uitgenodigd dit voortaan gereed te zet ten, zodat zoveel raogeüjk gerecycled kan worden. Verzoek is geen papier of karton bij de con tainers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren kan het op telefonische afspraak ingeleverd worden (682124, 683676 of 682490). De ouders wordt verzocht kinderen MIDDELHARNIS - De Restauratie- en ActiviteitenCommissie van de Ned. Herv. kerk zamelt op zaterdag 1 mei weer rom melmarktspullen in. De opslagplaats in het voormalige Meijer-theater aan de Vissers- dijk is dan weer geopend van 10 tot 11 uur. We vragen u om geen grote spullen, zoals bedden en wandmeubels te brengen. Als u niet in staat bent om uw spullen te komen brengen of u heeft wat grotere spullen, dan kunt u voorafbellen met Den nis Kalle (484744) of Arjan van der Made (482398). jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De organisatie zal niet aanspreekbaar zijn indien zich ongevallen voordoen, dus kinde ren jonger dan 9 jaar die niet onder begelei ding van een ouder zijn zullen naar huis wor den gestuurd. De opbrengst over de maand maart was 38.780 kg, 1.821,08 Allen hartelijk dank hiervoor! Op de laatste clubavond voor de danmiers van het seizoen 2003/2004 werd er voor de competitie gedamd tussen kampioen A.P.C, de Mik en de niet zo hoog staande P. van Eek. Van Eek deed zijn best.maar de kam pioen het zich niet verrassen,en won over tuigend. Voor de beker bond C. Mierop de strijd aan met J. van Koppen. Deze keer was het van Koppen die in tijdnood kwam en foutjes ging maken,waardoor hij de partij uiteinde lijk verloor. Ook W. van Schie en H. M. Ho- resteijn damden voor de beker. In een stand van zeven om zeven was het van Schie.die geen goede zet meer had. Slechts door zijn sluwheid en ervaring en het feit dat Flores- teijn in het vervolg niet doelgericht dam- de.won van Schie alsnog. Competitie 5 april 2004: P. van Eek - A.P.C, de Mik0-3 Beker 5 april 2004: W. van Schie - H. M. Floresteijn3-0 C. Mierop - J. van Koppen3-0 Bij de schakers is de spanning bovenin om te snijden. Een relaas in chronologische volg orde: Maandag 5 april waren in ieder geval de kanshebbers aanwezig om het lot in eigen hand te houden. Arie Baas nam het met zwart op tegen Wim van Geelen. Een onre gelmatige damepionspel waar wit wat krom (Dd3 naar f 1 om de g-pion te dekken) moest spelen om niet aantoonbaar in het nadeel te geraken. Alles leek ogenschijnlijk in even wicht totdat Arie met subtiele zetjes wist aan te tonen dat de witte stukken overbelast raakten. Een goede overwinning waarmee Arie zich aan de kop van het klassement nes telde. Zeker omdat concurrent Reinier van der Wende het onderspit dolf met zwart tegen Kees van den Nieuwendijk. Kees speelde de Konings-Indische verdediging van Reinier goed tegen en wist de d-Iijn te veroveren zonder dat Reinier hier iets tegen over kon stellen. In de tijdnoodfase ging het van dik hout zaagt men planken en wist Kees zijn aalgladde tegenstander op het droge te brengen. Jaap Santifort boekte een eenvoudige maar nuttige overwinning op WUly Tanis-Koole. Willy ,vooraf geschroken door de paring tegen Jaap, liet zich als een mak lammetje naar de slachtbank leiden; teveel respect voor je tegenstander is geen goed uitgangspunt. Piet Speelman en Hans van Meenen maak ten het elkaar niet echt moeilijk en besloten al snel tot remise,evenals Eeuwit Santifort en Peter Klink maar deze kwamen in een stelling terecht waar van alles mogelijk was voor beide partijen. Maar geen van hen zag een duidelijk plan en dan is remise wel een goed alternatief! Maart Breen versloeg vrij gemakkelijk Jan Grinwis.terwijl Adam van Huizen iets van zijn schaakkunnen liet zien in zijn partij tegen Eddy Derrez. Deze ging iets te ver in zijn pogingen voor directe winst en moest dit bijna met een mataanval bekopen. Nogmaal bijna,maar met enige hulp van zijn tegen stander wist Eddy de aanval te overleven en af te wikkelen naar remise. De leukste partij kwam op naam van Krijn van der Wende en Willem-Jan Tanis. Na een Kalasnikov-Siciliaan kwam zwart onder grote druk te staan en leek zwart rijp voor de sloop. Edoch,er zat een schitterend combina tiemotief. Afgelopen week (maandag 19 april) een bij na volledig programma waar het thema "kortsluitingen" de hoofdrol had. Allereerst ging Adam van Huizen in 15 zetjes onderuit tegen Wilko Breen, kort daarna gevolgd door de hoofdrolspeler van het bovenstaan de diagram ,Willem-Jan Tanis die na 13 zet ten tegen Zonneveld een volle toren achter stond. Voor Willem-Jan tevens het einde van ambities om nog kampioen te worden. Een 3e plaats lijkt het hoogst haalbare. Jaap Santifort en Kees van den Nieuwendijk hadden zeker nog ambitie genoeg,maar deden niet voor elkaar onder en kwamen niet verder dan remise. Hans van Esveld kwam ver tegen Peter Klink maar deze vond tel kens weer de enige zet en Hans moest uit eindelijk zich neerleggen bij remise. Jan Verzijden behaalde een nuttige overwinning op Eeuwit Santifort; laatstgenoemde nam een giftig pionnetje op de g-lijn waarna Jan middels Tg2 de zwarte dame won (geo- pend,daar de zwarte koning er achter stond) en daarmee ook de partij. Willy Tanis Koole weerde zich lange tijd goed tegen Wim van Geelen,maar in het eindspel werd ze op tempo geklopt en moest de vlag strijken. Jan Grinwis en Frans Troost speelde een leuke en boeiende Siciliaan. Zwart kwam al vrij snel gelijk te staan,wist daarna veel druk te ontwikkelen en toen Jan een wit paard aan de strijd ontrok en passief neerzette was het tij gauw beslecht en kon Frans een punt mee naar huis nemen. De nummer twee van het klassement, Rei nier van der Wende had geen enkele moeite met Maart Breen. Al snel gaf Maart mate rieel weg (blunder) en daar heeft zeker Rei nier geen enkele moeite mee! Bonne Faber kwam goed weg tegen Hans van Meenen. Hans overschatte zijn stelling teveel en kwam van een koude kermis thuis toen zwart de in zijn schoot geworpen kans ten volle benutte. Tot slot kwam de nummer één van het klassement niet verder dan remi se tegen Hans van Calmthout. Een Scandi navische partij waar wit een optisch voor deeltje had, maar dat kon Hans niet veront rusten en deze wikkelde al dras naar een gelijke stelling af. Met nog één ronde te gaan is de stand als volgt: Stand aan kop: 1. Arie C. Baas677,50 2. Rienier van der Wende677,00 3. Willem-Jan Tanis645,50 4. Kees L. v.d. Nieuwendijk614,00 5. Jaap Sandifort589,83 Een half keizerpuntje zit er tussen de num mers één en twee. Een mooier slot kan een competitie zich niet mensen. Een verslag over de laatste avond volgende week! Voor meer informatie bezoek onze website: http://www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. Uw denksportmedewerker: GERT-JAN ZONNEVELD

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13