Pedicure Kees van Rumpt van parttime naar fulltime Honderdste vergadering van het Waterschap Cheque voor Calando tijdens rommelmarkt 1 Kruistocht naar LeMiMgrad EIIAtlDBI-niEUWS Rommelmarkt Radio Goeree Lokaal Bevrijdingsconcert in Stellendam Herinnering inleverdag rommelmarktspullen y t Barbecue t.b.v. actie 'De kerk naar buiten' Ophalen oud papier Dirksland BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK Inzameling van goederen t.b.v. Oost Europa Werkgroep 'Middelharnis' VERVOLGVERHAAL Het is in Stellendam al vele jaren traditie dat er eind april een rommelmarkt vcordt gehouden voor Nederlandse Hervormde Kerk. Toch wordt al het geld wat de markt opbrengt niet uitslui tend besteed aan de eigen gemeente. lElSiSiElLiliNIK: •3fa.iga.-<rilogie <leel 1 J0H.G.,y£ENH0F PAGINA 5 DINSDAG 27 APRIL 2004 Sinds kort is Kees van Rumpt te Mid- delharnis fulltime als pedicure werk zaam. Vorig jaar werd het zo druk in zijn praktijk dat hij gedwongen werd te kiezen: óf nog één dag in de week blijven werken als ziekenverzorgen de, óf zijn pedicure-praktijk verder uitbreiden. Hij heeft gekozen voor het laatste. Dat is uniek, want er zijn maar weinig pedicures in Nederland die méér dan 40 uur per week werken. Afspraken kunnen al gemaakt worden vanaf zes uur 's morgens. Het zijn dan vooral mannen die, vóórdat zij naar hun werk gaan, hun voeten laten behandelen. Ook op zater dag morgen is de salon geopend. De klanten komen niet alleen van Goeree- Overflakkee, maar ook van ver daarbuiten. In een tijd van gevaar voor besmetting met allerlei ziekten, zoal aids, hepatitis, en legio- nella, zoekt men vaak toch een professione le pedicure die hygiënisch werkt. Tussen de behandelingen door worden alle instrumen ten gedesinfecteerd; en voor elke klant wordt een nieuw mesje gebruikt. Het voordeel van fulltime werken is dat je veel praktijkervaring opdoet en zodoende je klanten dus beter kunt helpen. Bovendien heeft Kees een mooie salon, voorzien van een wachtkamer met toilet, de mogeUjkheid om te pinnen en de meest professionele apparatuur voor voetbehandelingen. Deze apparatuur komt van oorsprong uit de tand artspraktijk en is functioneel gemaakt voor voetverzorging. Zo is het zelfs mogelijk om met een turbo-hoekhandstuk (200.000 toe ren per minuut en gekoeld met een automa tische spray) pijnloos een likdoorn onder de nagel weg te halen. Behalve in de salon komt Kees ook bij klan ten thuis, heeft hij een grote praktijk in Her- nesseroord en komt hij in andere tehuizen, zoals gezinsvervangende tehuizen, 'de Samaritaan' en 'de Goede Ree'. Voor reuma en diabetespatiënten is vergoeding mogelijk via de ziekenfondsen. Voor leden van Zorg en Welzijn is er een aantrekkelijke kortings regeling. De praktijk is gevestigd aan Oost Voorgors 61 te Middelhamis. Voor het maken van een afspraak kunt bellen naar 0187-482066. MIDDELHARNIS - De bijeenkomst van bestuurders van het Waterschap Goeree-Overflakkee was er ditmaal één met een feestelijk tintje. De Ver enigde Vergadering was namelijk afgelopen vrijdag precies voor de 100^*^ maal bijeen sinds de totstand koming van het Waterschap Goeree Overflakkee in 1981. De allereerste vergadering van dit waterschap werd gehouden, zo laten de geschriften uit die tijd weten, op 22 januari 1981 in De Schakel in Dirksland. In die tijd vonden de vergaderingen, bij gebrek aan een eigen vergaderruimte, nog plaats in de verenigingsgebouwen van de diverse gemeentes. Dijkgraaf David Goekoop maakte in zijn welkomstwoord uiteraard gewag van dit heuglijke feit. Echter, zo meldde hij, in de komende vergadering van 18 juni zal wat meer aandacht hieraan besteed worden. Dan zal ook naar verwachting de eerste steen worden gelegd voor de restauratie van het Dirkslandse Sas. Een andere restauratie, die van de bunker in de Ouddorpse Preekhilpol- der, kan wellicht toch nog tot de mogelijk heden gaan behoren, nu de subsidieaanvraag alsnog is gehonoreerd. "Zo laat het Water schap wat achter,"sprak de dijkgraaf met de komende fusie in gedachten. Deze fusie tot Hollandse Delta brengt onder meer met zich mee dat er voor de medewerkers van de betrokken waterschappen een Sociaal Sta tuut is opgesteld. De andere fusiegenoten hebben dit statuut inmiddels al vastgesteld. slechts het Waterschap Goeree-Overflakkee diende nog goedkeuring hieraan te verlenen. In het sociaal statuut wordt onder meer gere geld op welke wijze voor de medewerkers een passende functie wordt gezocht bij het nieuwe waterschap. Er is werkgelegenheids- garantie voor vijfjaar afgesproken. Ook zijn er in het statuut afspraken geregeld over scholing, onkostenvergoedingen en reiskos ten. De hoofdingelanden hadden slechts weinig op- en aanmerkingen. Wel maakten onder meer de hoofdingelanden Schouten en Villerius zich zorgen over de eventuele financiële en juridische consequenties van de regeling. Secretaris Van Gerdingen kon de vraagstellers echter geruststellen: voor dit waterschap zijn er geen gevolgen aan ver bonden, eventuele consequenties komen voor rekening van het nieuwe waterschap Hollandse Delta. Het Sociaal Statuut werd tenslotte met instemming goedgekeurd. „Het ziet er goed uit" was de unanieme mening. Kierbesluit Tenslotte kwamen ook de verwikkeUngen rond het Kierbesluit aan de orde. Het Water schap heeft enige tijd geleden beroep inge steld tegen het Kierbesluit bij de rechtbank van Rotterdam. De uitspraak is nu ontvan gen: de rechtbank is van oordeel dat het bezwaar al eerder als niet-ontvankelijk ver klaard had moeten worden via de bezwaren- procedure. Wel gaf de rechter aan dat er voor vermeende schade een beroep kan worden gedaan op de Regeling Nadeelcompensatie Rijkswaterstaat. Dijkgraaf Goekoop legde uit dat er, nu wel duidelijk vaststaat dat het Kierbesluit inderdaad door gaat, zo snel Ouddorp - Radio Goeree Lokaal houdt op zaterdag 26 juni 2004, al weer voor de zevende keer, haar jaarlijkse rommelmarkt. Van 09.00 tot 16.00 uur verkoopt de lokale omroep van de Gemeente Goedereede weer heerlijk gebakken vis, verse Holland se nieuwe Haring en is het RGL-Terras de gehele dag geopend. Natuurlijk mag er op een rommelmarkt geen tweede hands spul len (rormnel) ontbreken, maar daarvoor is wel uw hulp nodig. Radio Goeree Lokaal is namelijk op zoek naar tweedehands spullen, zoals, glaswerk, boeken, Ip's, potten, parmen, etc. (liever geen grote spullen, zoals meubels). Heeft u op zolder of in de schuur nog dingen staan waar vanaf wilt, neem dan contact op met één van de volgende telefoonnummers: 0187-682830, 0187-684956 of 0187- 492887, liefst tussen 19.00 en 21.00 uur. De spullen worden dan bij u thuis opge haald. Door uw medewerking aan deze roimnelmarkt zorgt u ervoor dat Radio Goeree Lokaal 24 uur per dag radio maakt. Woensdag 5 mei organiseert de Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria" een bevrijdings concert in de Herv. Kerk van Stellendam. Samen met het Chr. Man nenkoor 'Door Eendracht Verbonden', o.l.v. Come de Geus, zullen bekende Vaderland se liederen worden gezongen. Tevens is er volop gelegenheid voor samenzang. Het orgel zal worden bespeeld door Arjan de Vos en Marian van Oostenbrugge. De alge hele leiding is deze avond in handen van Willem Chr. Meyboom. We hopen dat velen dit bevrijdingsconcert zullen bezoeken. U komt toch ook De avond begint om 20:00 uur. De kerk is open om 19:30 uur. NIEUWE TONGE - U wordt herinnerd aan de eerste inleverdag van uw rommelmarkt spulletjes ten bate van de Herv. Gem. te Nieuwe Tonge, a.s. zaterdag 1 mei van 09.00 uur tot 12.00 uur in de schuur van (Je fam. Tijl, Korteweegje 52, Nieuwe Tonge. Heeft u zelf geen mogelijkheden om uw spullen te komen brengen, dan kunt u contact opnemen met de famiUe Kom, tel. 652128. mogelijk gestart moet worden met diverse I werken, zoals de aanleg van het zoetwater kanaal aan de Noordrand. Zijn uitspraak leek wat haak^'te staan op zijn eerdere uitlatin gen. Voorheen was het Waterschap nog mordicus tegen het Kierbesluit. Vervolgens is er al wat water in de wijn gedaan en wilde het Waterschap er toch mee instemmen, mits er 100% compensatie tegenover stond. Nu is ook dat standpunt losgelaten, want uiteinde lijk zal naar alle waarschijnlijkheid slechts 80 tot 90% van de kosten door Rijkswater staat worden gecompenseerd. Goekoop wil nu een schadeclaim indienen via de Rege ling Nadeelcompensatie en ook eventueel in beroep te gaan als het toegekende bedrag uit eindelijk te weinig is. De kosten voor het Waterschap lijken overigens inmiddels door het leggen van diverse contacten met andere betroltken partijen mee te gaan vallen. l Tijdens de markt aan de Bosschieterstraat stond zaterdag tussen de kramen, waar verschillende waren werden verkocht, ook een kraam van Hospice Calando uit Dirksland. Drie vrijwilligers van Calando, Miep Cassee, Christien Donkersloot en Cootje Goekoop verkochten ondermeer koeken en tompouces vooi Calando. De organisatoren van de Rommelmarkt zorgden ervoor dat de drie dames niet alleen met de dagopbrengst van hun eigen kraam naar huis gingen; ze vinden dat Calando toch nog wat extra's verdient en daar om overhandigde Niek Oosters namens het Rommelmarktcomité een cheque van 750,-. Een bedrag wat door de dames van Calando in dankbaarheid werd aanvaard. Oosters verklaarde dat de Hervormde Niek Oosters overhandigt een cheque van 750,- aan mevrouw Cassee van Calando, rechts in de kraam Christien Donkersloot. Kerk graag dit bedrag over had voor het werk van Calando, "waar de mensen hun laatste dagen nog op een goede manier kunnen door brengen." Giften blijven nodig Miep Cassee verzekerde dat Calando nog steeds behoefte heeft aan giften. Het pand in Dirksland waar in het hospice is gevestigd wordt voor tien jaar onderhouden door Roparun. Wat er na die tien jaar gebeurt is nog niet duidelijk en daarom is het belangrijk dat er een buffer wordt gevormd voor de huisvesting. Ook blijkt dat nog niet alle zorgverzekeraars een verblijf in Calando vergoeden, want deze vergoeding is volgens Cassee nog niet bij wet geregeld. Dus ook voor deze mensen moet het verblijf bekostigd worden uit de giften. En aan die giftenstroom droeg de Hervormde Gemeente van Stellendam zaterdag haar steentje bij. De JBGG organiseert momenteel een actie t.b.v. evangelisatie. Als Jeugdvereniging van Ooltgensplaat willen we alle +16 jonge ren en oud-ieden uitnodigen om D.V. 8 mei te komen barbecuen. Kosten zijn 12,50 p/pers. De locatie is Fittersweg in Ooltgens plaat. We willen begiimen om 19:00 uur (inloop vanaf 18:30). Geef je op voor 27 april. Voor info of opgave 0187 642695 of dirkvandersluijs@kliksafe.nl. Tot ziens!! In Dirksland zal a.s. zaterdag het oud papier weer worden opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur gebundeld aan de weg te zetten, waarvoor de vrijwilligers u bij voorbaat danken. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen H.'*- MkidsIhamU - Industrieweg js Op zaterdag 1 mei is er weer inzame ling van goederen voor onze mede mensen in Oost-Europa. De Oost Europa Werkgroep Middelharnis is zeer dankbaar dat deze actie, die altijd wordt gehouden op de eerste zaterdag van de maand, weer kan plaats vinden. Plaats van inzameling is in de opslagplaats van de werkgroep. Deze opslagloods wordt tijdelijk gebruikt van aannemingsbedrijf Wielhouwer B.V. uit Middelhamis. Zij zijn zeer met het lot begaan van de hulpbehoe vende mensen in Oost-Europa. Vorig jaar heeft het bedrijf een geheel nieuwe en grote materialenloods gebouwd voor de opslag van bouwmaterialen en -gereedschappen. Hierdoor is de kleinere schuur leeg komen te staan en moet over ongeveer een half jaar worden gesloopt. Tot die tijd mag de Werk groep de schuur gebruiken voor haar hulp- goederenopslag. In samenwerking met de landelijke stichtin gen zoals: St. Hulp Oost Europa (H.O.E.), St. Kom over en Help (K.O.E.H.), St. Hulp verlening aan Christenen in Roemenië (H.C.R.) en anderen, worden adressen gezocht waar de goederen het meest nodig zijn. Er is de afgelopen jaren al zoveel inge leverd, maar wat nog belangrijker is: Er zijn daardoor al tientallen vracihtwagenladingen weggebracht naar Oost Europa. De goederen kwamen en komen vooral terecht in landen als: Oekraine, Roemenië, Albanië, Bulga rije, Hongarije en de landen van het voorma- Uge Joegoslavië. Vaak zijn hiervoor koste loos trailers ter beschikking gesteld, maar ook heeft de werkgroep hiervoor transport bedrijven moeten inhuren. Voor zo'n trans port betaald de werkgroep ongeveer 2.500,00. Mocht u bewogen zijn met het werk voor onze arme naasten, breng dan uw goederen naar de schuur. Wij vragen u hier voor een vrijwillige minimale bijdrage van 1,25 per doos of zak. U kunt ons ook finan cieel ondersteunen door uw gift over te maken op rekening 34.20.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelhamis. Leden van de werkgroep en de vele vrijwil ligers zijn elke Ie zaterdag van de maand tussen 09.30 uur en 11.30 uur aanwezig om uw materialen in ontvangst te nemen en te sorteren. Zet u de dozen of zakken niet voor de deur buiten deze tijden als zij er niet zijn, maar komt u uitsluitend op het hiervoor ver melde tijdstip. Wat kunt u brengen: Sjoelbakken, tafeltennistafels, speelgoed, Wol,wol en nog eens wol (op Flakkee breien mensen hier dekens van). Hand- en land- bouwgereedschappen. Kleding (heren-, dames- en kinderkleding). GEEN HUIS RAAD, MEUBELEN OF ROMMEL MARKT ARTIKELEN. U moest eens weten (en heel veel op het eiland weten het al) wat zo'n klein gebaar door u op prijs wordt gesteld in de arme gedeelten van Oost Europa. Namens al deze mensen wil de "Oost Europa Werkgroep Middelhamis" u hartelijk darÜc zeggen. Belangrijk: Inzamelen: Elke Ie zaterdag van de maandag; Tijdstip: Tussen 09.30 uur en 11.30 uur; adres: Waterweg naast nr. 37. (Staat aangegeven met borden); kontakt: 0187-484228. -33- Een minuut of tien voor die tijd komt de sergeant bin nen en beveeh de mannen: 'Over tien minuten aantre den om wagens te lossen, begrepen!' 'Jawel sergeant.' Karl-Heinz kijkt de sergeant met een woeste blik aan, maar zegt geen woord. Hij staat op en gaat naar buiten. 'Hé, soldaat Stiermann, waar ga je heen? Denk er om, dadelijk lossen hoor, zorg datje op tijd bent', roept de sergeant hem na. "k Moet even naar de latrine, 'k ben dadelijk terug.' 'Als je maar opschiet.' Karl begeeft zich naar de latrine die wat achteraf is gemaakt. Je laat het wel uit je hoofd om er lang te zit ten; je zou met je achterwerk aan de balk vastvriezen. Zo'n latrine is eigenlijk een handig ding, praktisch in gebmik. Je graaft een lange, diepe gleuf in de grond, slaat aan beide einden een paal, waarop een lange baUc wordt gelegd en klaar is het. De balk kan wel wat hard zijn om op te zitten, maar een achterwerk van een sol daat is wel wat gewend. Men beweert zelfs dat het alleen goed is om er tegen te trappen, wat overigens nogal eens wordt gedaan. Nee, in de winter moet je niet te lang op de balk blij ven zitten. Karl-Heinz laat z'n broek zakken, steunt met z'n ellebogen onder zijn hoofd en neemt intussen de omgeving goed op. Ook dat is goed mogelijk; de latrine is slechts met een paar planken afgezet waar door het uitzicht behouden blijft. Zittend op de balk tuurt hij over de Russische vlakte. De taaie berkestmi- ken zijn veranderd in sneeuwbuiten die boven de vlak te uitsteken. Hé, denkt Karl als hij de vlakte bekijkt, daar klopt iets niet. Op enkele plaatsen is de sneeuw van het hout gevallen, waardoor een paar armzalige kale takken boven de sneeuw uitsteken. 'Daar is iets niet in de haak, de sneeuw valt niet zomaar van de takken'mompelt hij zacht voor zich heen. Zijn ogen dwalen over de sneeuw of er misschien sporen vanuit het lager de vlakte in lopen. Maar niets is er te zien. Toch is er tegen de berken gestoten, een halve meter sneeuw valt niet zomaar van het hout. Als hij zich weer in z'n broek werkt, overvalt hem een akehg gevoel; net of er iemand is die naar hem kijkt. Onwil lekeurig loert hij rond. Het is toch te gek om iemand, die op de latrine zit, te bekijken. In het lager is niets te zien. Hij fronst zijn wenkbrauwen en spiedt door een kier in de planken over de vlakte. De berken die daar als waarschuwende vingers hun kale takken boven de sneeuw uitsteken; daar moet het hem zitten. Dat is niet zomaar vanzelf gekomen. Opeens krijgt hij het bange vermoeden dat de Russen zich er verborgen hebben. Net doend of hij buiten de latrine zijn kleren in orde brengt, tasten zijn ogen de omgeving af. Nu ontdekt hij op meerdere plaatsen dingen die onnatuurlijk aandoen. Er schiet een prop in zijn keel. Razendsnel werken zijn gedachten. Het is hem eensklaps duidelijk wat er gaat gebeuren. Een aanval op grote schaal, de Russen heb ben het lager al helemaal omsingeld. 'We worden dadelijk als ratten afgeslacht', mompelt hij. 'Ik moet de jongens waarschuwen voor het te laat is', flitst het door hem heen. Kwasi argeloos schartelt hij naar het kamp temg. Als hij zeker weet dat de onzichtbare vijand hem niet meer kan zien, zet hij het op een lopen en stormt hun onderkomen birmen. 'Jongens, we zitten rondom in de Russen. Dadelijk gaan ze vuurwerk afsteken en moeten wij in de sneeuw bijten.' De jongens schrikken als de woeste Karl-Heinz binnen komt vallen en kijken hem met niet begrijpende blik aan. 'Russen, waar zijn die dan?' 'Stommerds, grijp je bullen bij elkaar en zorg dat je ergens onder de grond komt, misschien heb je dan later nog een kans om het na te vertellen.' 'Karl, je bent gek. Waar komen die Russen dan zo eensklaps vandaan?' vraagt Peter Mayer. 'De hersengymnastiek van Schreijer begint te werken' lacht er één. Karl-Heinz grijpt zijn machinepistool, grist zoveel mogelijk munitie bij elkaar en holt naar buiten. 'Zou hij het werkelijk menen?' vraagt Franz. 'Ik geloof het vast en zeker.' Emst Schlösser holt naar de deur, Karl-Heinz achterna: 'Hij heeft vast sneeuwkolder', roept hij onder het lopen. 'Karl... Karl, kom terug, Karl, waar ben je ge.De rest van de woorden wordt afgebroken. In de verte klinkt dreigend, aanhoudend gerommel. 'Allemensen, daar heb je het al! Jongens, hier en gin der, kom er uit. Karl heeft gelijk, ginder schieten ze ons transport naar z'n malle moer! D'r uit, d'r uit!' Hals over kop vliegt Emst naar binnen, grijpt zijn wapen en munitie en holt naar de deur. Even staan de anderen sprakeloos; het gedaver in de verte heeft hun meer te vertellen dan het geschreeuw van Karl-Heinz en Emst samen. Gejaagd hangen ze hun spullen om en hollen naar buiten. Het nieuws van de aanval is tot het hele kamp doorgedrongen; er klin ken bevelen. Naar alle kanten hollen soldaten die zich in het midden van het kamp verzamelen. Kapitein Schmidt bralt: 'Verzamelen, als de weerlicht er op af, ginder worden onze voortaden overvallen. Snel, snel, opschieten!' Voor het commandantsgebouw verzamelt zich allengs een grote groep soldaten. Lichte en zware mitrailleurs worden aangesleept. Nauwelijks enkele minuten later gaan de eerste peletons in gesloten pas op weg. Het is een zwaar werk, te moeten lopen door een sneeuwlaag die tot over de knieën worden geschreeuwd, cormnan- do's klinken. Als bijna het hele kamp op de been is en zich voor het gebouw van de commandant heeft verzameld, begint rondom het kamp de sneeuw te leven. Plotseling bra ken er overal vlammen uit de vlakte. Onder het geda ver van de explosies klinkt het angstig huilen van pro jectielen, die komen aansuizen. Midden tussen de opeengedrongen soldatermiassa spatten mortiergrana ten uit elkaar. Terwijl het gekerm van stervenden en gewonden weer klinkt, beginnen de Russische mitrailleurs een woord je mee te spreken. Een gordijn van dood en verderf wordt over het lager uitgespreid. Als grashalmen, die door de maaier worden afgesneden, zakken jonge en oudere mannen, getroffen door het aanhoudend Russi sche vuur, tegen de grond. Slechts hier en daar wordt wanhopig het vijandelijk vuur beantwoord. De verde digingsgordel rond het lager is nu bijna niet te gebrai- ken, al heeft men voor de schietgaten een gedeelte sneeuwvrij gemaakt. Het zicht is niet ver genoeg om de vijand op afstand te houden. Karl-Heinz heeft zich achter enkele hutten langs naar de verste uithoek van het lager begeven. Daar waar hij ontdekte dat de Russen hem konden zien, is hij gaan sluipen. Door de sneeuw wroetend heeft hij een paar ondergesneeuwde straiken kunnen bereiken. 'Jullie zullen mij niet te grazen nemen'praat hij tegen zichzelf. Als een mol wroet hij zich onder de besneeuwde strai- ken, duikt diep weg in zijn jas; geeft dan een paar trap pen tegen de stanunetjes die hun sneeuwlast laten val len en hem er geheel mee bedekken. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5