Albeda college, locatie Middelharnis vindt nieuw onderkomen in 'de Sjem' 't Is weer tulpentijd Koninklijke Ondersclieiding voor de lieer J.P. van Rossum Verslik u niet...! EIIAIID^I-IIIEUlill EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Gebedsavond 'Walpurgisnacht' Landelijke Fietsdag 2004 op zaterdag 8 mei Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Met Wie??? Ophalen oud papier IVliddelharnis Inburgeringstraject voor vluchtelingen neemt belangrijke plaats in j Naam: Adres:j I Eilanden-Nieuws, Antwoordnummer 183,3240 VB Middelharnis PAGINA 2 DINSDAG 27 Ai#irèdÓ4 Al vanaf januari wordt de eerste ver dieping van het gebouw 'de Sjem' aan de Julianaweg in Middelharnis betrokken door het Albeda College. Vorige week donderdag was het tijd voor de officiële opening, waarbij de genodigden het prachtige onderko men konden bewonderen. De locatie in Middelharnis van het Albeda College wordt gebruikt voor onderwijs aan volwassenen. Er is een grote variatie in het cursusaanbod, maar het leeuwendeel wordt ingenomen door volwassenen die Neder lands als tweede taal willen leren. Het gevolg hiervan is dat mensen uit verschillen de landen en taalgebieden het Albeda Colle ge in Middelharnis bezoeken. De achter gronden van de cursisten zijn heel verschil lend zo zijn er mensen met een universitaire achtergrond maar ook analfabeten. Deze groep cursisten bestaat uit mensen die in Nederland komen wonen vanwege hun werk of relatie, maar ook mensen die hun land ontvlucht zijn. Voor deze laatste groep zijn er bij het Albeda College inburgeringtrajec- ten, waar naast de Nederlandse taal ook maatschappijoriëntatie en beroepenoriënta tie wordt gegeven. Ook worden er cursussen Engels en korte cursussen, voor bijvoorbeeld het omgaan met computers, gegeven. Daarnaast zijn er nog verschillende cursussen om administra tieve vaardigheden op te doen. Voor oudere mensen bestaan er eveneens mogelijkheden om specifieke cursussen te volgen. Sprekers Voor dat de officiële openingshandeling begon was er eerst de gelegenheid om de genodigden toe te spreken. De directeur van de 'Divisie Educatie' van het Albeda Colle- Nadat wethouder De Jong van Middelharnis enj(ele munten liad gedeponeerd aan het 'levend stand beeld' werd hij en de andere aanwezigen uitgenodigd om de locatie Middelharnis van het Albeda Col lege in ogenschouw te nemen. ge, de heer Jacque van Lent vond het een genoegen om namens het management het woord te mogen voeren. Van Lent ging met de aanwezigen terug in de historie, waaruit chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tioUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.28: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel.(0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 bleek dat het volwassenenonderwijs op Goe- ree-Overflakkee een bewogen geschiedenis achter de rug heeft. In 1981 werd de Stich ting Volwassenen Educatie Goeree-Over- flakkee opgericht. Er werd, aldus Van Lent gewerkt volgens de Open School werkwijze en de lessen bestonden uit rekenen, taal en sociale ontwikkeling. Er werden toen ook diverse cursussen gegeven op verschillende locaties in verenigingsgebouwen, verspreid over de dorpen van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee. In de jaren negentig werd er met andere organisaties samenge werkt en de nadruk werd gelegd op de door stroom van cursisten naar het vervolgonder wijs. In diezelfde tijd kwamen er ook steeds buitenlandse cursisten naar de locatie op Goeree-Overflakkee. In 1997 kwam door fusie de opleiding bij het Albeda College. Het onderwijs aan volwas senen groeide door tot het aantal van momenteel 500 cursisten. De heer Van Lent feliciteerde het 'betrokken team' met de concentratie van alle cursussen in één prach tig gebouw. ULO'S Wethouder G. de long van de gemeente Middelharnis dook eveneens in de historie, maar dan in de geschiedenis van het gebouw 'de Sjem'. Hij bracht de aanwezigen in her innering dat er ooit op de plaats van het hui dige 'Sjem' gebouw twee identieke scholen stonden: twee ULO's. De ene was een chris telijke school en het andere gebouw behoor de bij de Rijks HBS. Dit was de S.J. Men- Cursisten aan het werk in hel computerlokuul van het Albeda College. heerschool, genoemd naar de heer Menheer die van 1926 tot 1956 aan het hoofd van laatstgenoemde ULO stond. Nadat het gebouw enkele jaren geleden in een nieuw jaarsnacht volledig uitbrandde. De school werd opnieuw opgebouwd en kreeg de naam 'de Sjem', vernoemd met de initialen van S.J. Menheer. Nadat de Regionale Scholen gemeenschap een nieuw gebouw had gekre gen, kwam 'de Sjem' vrij. Het Albeda Col lege betrekt nu de eerste verdieping van het gebouw en de 'buurman' CSG 'Prins Mau- rits' de benedenverdieping. Er was een originele openingshandeling voor het gebouw bedacht. Tijdens de ope ningsbijeenkomst was er een met goud over trokken 'levend standbeeld' aanwezig. En zoals op veel markten en braderieën gebrui kelijk is komt een dergelijk standbeeld in beweging als men wat geld beschikbaar stelt. Zo ook deze rniddag: nadat wethouder De Jong enkele muntstukken aan de voeten van het standbeeld deponeerde werden de genodigden door het beeld verzocht om de fraaie eerste verdieping van het gebouw te bezoeken. Het onderkomen van de school is uiterst modem ingericht. Er staan veel computers opgesteld om de leerlingen te begeleiden bij hun cursussen. Uit alles blijkt dat er met veel plezier gewerkt zal worden bij het Albada College in 'de Sjem'. I In het kader van ons 75-jarig jubileum is door dhr. J. van Hoorn een puzzel- i boekje met bijbelse vragen samengesteld. Hebt u daar belangstelling voor, I dan kunt u door het Invullen van uw/ naam en adres dit boekje bij ons bestellen i voor de prijs van 4,00. De verzendkosten nemen wij voor onze rekening! r I Hierbij bestel ikex. van het bijbels puzzelboekje voor 4,00 per stuk j I I I I I t Postcode/woonplaats:j I Knip dit gedeelte uit en stuur het in een ongefrankeerde envelop naar: i II Wie Jezus volgt is toegerust om te bidden! Dat is een geweldige boodschap voor wie de strijd aangaat! Bidt ii mee? Het is goed om ons te realiseren dat we van uit de overwinning mogen bidden, maar ook hier geldt: geen overwinning zonder strijd! Daarom is het belangrijk dat ook christenen vanuit de bijbel hun opdracht kennen en met dezelfde discipline en volharding als occul tisten in gebed deze kwade machten krachte loos te maken. Voor satanisten is de nacht van 30 april op 1 mei een heel bijzondere. Dat is de zoge naamde Walpurgisnacht. In deze nacht komen wereldwijd deze mensen,d ie de duis tere zijde van de geestelijke wereld dienen, samen om in bezweringen en rituelen voor gangers, gemeenten, e.d. trachten schade toe te brengen. De kracht en macht van deze samenkomsten wordt door veel christenen helaas nogal onderschat. In hun (op zich juiste) veronder stelling, dat Christus de Overwinnaar is, ver vallen ze dikwijls in onverschilligheid over bijvoorbeeld een Walpurgisnacht, terwijl de bijbel ons juist oproept strijd te leveren in de hemelse gewesten. Daarom willen we op de avond voorafgaand aan de Walpurgisnacht - vrijdagavond 30 april van 20.30 tot 22.30 uur) met elkaar in gebed gaan. We roepen daarbij iedereen die tijd kan en wil vrijmaken op dit tijdstip naar de Doopsgezinde Kerk in Ouddorp te komen, om, vanuit de overwinning van onze Heer, in gebed te strijden. Door Zijn aange zicht te zoeken en Hem te lofprijzen, bieden we weerstand tegen de boze! Bent u erbij? Voor meer informatie: Anneke Akershoek, 0187 682999; Rini Hameeteman, 0187 687120; Martha de Busschère 0187 682986. Tevens is er een gebedsavond in de CAMA- gemeente te Middelharnis (informatie bij Jaap de Gans, 0187 484362). Op de fiets langs het decor van Nederland Kijken naar het decor van Nederland is het thema van de 31ste Landelijke Fietsdag (LFD), die op zaterdag 8 mei wordt gehouden. Dit thema is gekozen omdat 2004 het toeristisch thema Architectuur Design heeft. Voor de deelnemers betekent dit dat zij tijdens de fietsroutes eerst langs de horizon fietsen en daarna tal van bij zondere huizen, gebouwen en boerde-^ rijen kunnen bekijken of bezoeken. De LFD - traditiegetrouw op de twee de zaterdag in mei - wordt georgani seerd door het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC) in samenwerking met een groot aantal WV's en vrijwilligers. Jaarlijks zijn er gemiddeld ruim 200.000 deelne mers, die vanaf ruim 440 startplaat sen vertrekken. Op Goeree-Overflakkee en Voorne Putten zijn door de WV's 6 mooie routes gemaakt. Op Goeree-Overflakkee: "De architectonische verrassingsroiite op de kop van Goeree" met als startpunten: VW Ouddorp, molen "de Windvang" in Goedereede en molen "Korenlust" in Stel- lendam; met een bezoek aan Bloemenkweke- rij Klepper. Overflakkee-route-Midden" met als start- punteti: VW-kantoor Middelharnis, molen "De Eendracht" in Dirkslaitd, en theetuin De Bongerd" in Herkingen en molen d' Oranjeboom" in Nieuwe Tonge met een bezoek aan de Groene Aspergeboerderij in Herkingen "Oveiflakkee-route-Oost" met als startpun ten: VVV-kantoor Middelharnis, eetcafé t Schippershids" in Stad aan 't Haringvliet, grandcafé The Bush" in Den Bommel, molen "Windlust" in Achthuizen en hotel- restaurant DeLely" in Oude-Tonge. Deze dag is gemaal De Haas van Dorssen in Oude Tonge geopend. Er worden daar diverse activiteiten georganiseerd door het Water schap. Op Voorne Putten staan de fietsroutes voor al in het teken van vogels kijken. "De Kop van Voorne-route", "De Kreken route "en "De Puttenroute brengen u langs de mooiste "vogelplekjes", zoals de Bernis- se, Brielse Meer en Quakjeswater. Startpun ten zijn de 'VW kantoren in Brielle, Helle- voetsluis, Oostvoome en Rockanje, het gemeentehids in Abbenbroek en de biblio theek in Spijkenisse. Routebeschrijvingen zijn op 8 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor 3 euro per stuk ver krijgbaar bij de startpunten en vanaf 1 mei bij de genoemde VVV-kantoren. Deelnemers die voor 17.00 uur een afge stempelde routekaart inleveren krijgen, hier voor een medaille als aandenken. De opbrengst van de Landelijke Fietsdag gaat naar de KWF Kankerbestrijding. Tegelijk met de Landelijke Fietsdag wordt ook de Nationale molendag gehou den. Meer informatie: www.landelijkefietsdag.nl of www.lekkerweg.nl MELISSANT - Woensdag 28 april, 19.30 uur, bevestiging ambtsdragers, ds. A.B. van der Heide, deze dienst is dus niet op donderdag 29 april, zoals eerder werd aangekondigd. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 28 april, 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. OUDDORP-Woensdag 28 april, 19.30 uur, ds. J.S. v.d. Net Tijdens zijn afscheid van de zen dingscommissie van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland, afgelopen donderdagavond, is aan de heer J.P. van Rossum (73) uit Melissant een Koninklijke Onder scheiding uitgereikt. Gezien zijn inzet en activiteiten op het gebied van zowel Kerk, Onderwijs als Wel zijn gedurende een groot aantal jaren, mocht burgmeester Stoop van de gemeente Dirksland hem de bij behorende versiersels opspelden. Zo was Van Rossum vanaf 1958 algemeen adjunct van de Flakkeese zendingscommis sie en was hij van 1963 tot heden voorzitter van de zendingscommissie van de Gerefor meerde Gemeente van Dirksland. Van 1962 tot 1964 was hij lid van de commissie van bijstand van de LHNO te Dirksland. Daarna, van 1964 tot 1977, was hij secretaris van de Stichting Christelijk Voortgezet Onderwijs voor Goeree-Overflakkee. Gedurende de periode 1976 tot 1994 was hij medeoprich ter, bestuurslid, secretaris en voorzitter van het bestuur van het Christelijk Vormingsin stituut 'De Proeftuin" te Middelharnis. En van 1982 tot 1988 was hij lid van het dage lijks bestuur van de Christelijke Scholenge meenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis. Verder was hij in de jaren '80 tot '90 als vrij williger actief voor bijbel- en goederentrans porten naar de Oekraïne, is hij van 1987 tot heden administrateur van de Stichting 'Elim' (hulp aan invaliden in Nigeria) en verschaft hij sinds 1999 als gastgezin opvang voor de Stichting Onderdak. Vanwe ge dit alles kon volgens het Kapittel voor de Civiele Orden Van Rossum gekwalificeerd worden als 'iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft ingespannen', en werd hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. MIDDELHARNIS - Verslik u niet. Wat doet U met geneesmiddelen en wat doen geneesmiddelen met U? Een interessant thema voor een bijeen komst! Daarom organiseert Gezond heid Service binnenkort, in samen werking met bibliotheek Middelhar nis, de themabijeenkomst 'Verslik u niet', waarin voorlichting wordt gege ven over het verantwoord omgaan met slaap- en kalmerende middelen. Een spreker van het Nederlands Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik (DGV) zal dan aan de hand van een interactieve pre sentatie met dia's informatie geven over deze middelen. Een groot aantal mensen gebruikt ze. Wist u dat één op de tien man nen en één op de vijf vrouwen deze midde len langdurig achter elkaar gebruiken? En vaak steeds meer van het middel nodig heb ben om de positieve invloed nog te merken? De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die meer wil weten over deze middelen of twij fels heeft over het nut van langdurig gebruik van slaap- en kalmerende middelen. Er is ook volop gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. Zo'n 4 weken voorafgaand aan dit thema zal in de bibliotheken op Goeree-Overflakkee een informatiepakket ter inzage liggen. De themabijeenkomst vindt plaats in de bibliotheek te Middelharnis op donderdag 27 mei 2004, van 19.30 tot 21.30 uur. Spre ker is mevrouw Kwakkel, apotheker van DGV. De avond is gratis toegankelijk voor leden van Gezondheid Service, niet-leden betalen 8,00 (waarvoor u, na aanmelding, een Met het Regionaal Zorg Overleg Goeree- Overflakkee, ofwel het REZO, heb je mis schien nu nog niet te maken. Dan is het mis schien gemakkelijk als je van tevoren op de hoogte bent van de mogelijkheden die het REZO je kan bieden. En heb je er al mee te maken? Dan hoor je zeker nog wel iets waar je gemak van kan hebben. Mevrouw Brittijn van het REZO gaat u dat op 27 april in het programma "Met Wie???" op Radio Flakkee duidelijk maken. Zij is in de studio en legt onder andere uit wie gebruik kunnen maken van de instelling. En wat men doet voor ouderen en gehandicapten. Het programma begint om 18.00 uur. Woensdag om 18.00 uur is de herhaling. De presentatie is in han den van Carla Hersbach. Dinsdag 4 mei vanaf 18.00 uur wordt in geheel Middelharnis het oud papier opge haald. U wordt gevraagd het papier duidelijk aan de kant van de weg te zetten, zodat het niet over het hoofd wordt gezien tijdens het ophalen. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de Ned. Herv. kerk te Mid delharnis. acceptgirokaart krijgt toegestuurd). Om organisatorische redenen is aanmelding noodzakelijk. Dat kan bij Gezondheid Servi ce, bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via telefoonnununer 0181 - 626226, tot 17 mei a.s. Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. BATTENOORD - Om u heen op het eiland kunt u het weer zien, en er van genieten natuurlijk: de bloeiende tulpenvelden. Het 'selecteren' van tulpen is een uiterst nauw keurig werkje. De bloemen met kleurverschil hebben vaak een w'mis en moeten zoveel mogelijk worden verwijderd uit de bedden. Daartoe wordt de tulp wordt afgetrokken en de overgebleven bladeren worden met gif bespoten, waardoor de bol - met daarin het virus - afsteift. De 'ben van Zanten' tulpen van de firma Mastenbroek te Sommelsdijk zullen binnenkort worden 'gekopt', hetgeen de bol ten goede komt. Wel is het dan gedaan met bloemenpracht. (foto: Persburo Flakkee)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2