Weer succes voor Stoeterij Van der Wal Tijdens bedrijfsbezoek van WLTO gingen agrariërs in discussie met bestuurders Zestien nieuwe computers voor speciaal basisonderwijs! S-^' eiiahdeii-iiieuws EiuvnDBi-raEuws Vrienden van De Wegwijzer én alle gulle gevers maakten het in korte tijd mogelijk: Rommelmarkt op het Goereese Havenhoofd Verkoopdag in Ouddorp Ophalen oud papier Herkingen ^y AAn de slAg Ganzenoverlast en zoetwatervoorziening bleken gesprek van de dag Ophalen oud papier in Oude Tonge Tijdens de Hengstenkeuring in Ermelo is de hengst Haakon- Norbertijn van Stoeterij Van der Wal in Melissant goedge keurd als dekhengst. ADVETITETIEN PAGINA 9 VRIJDAG 23 APRIL 2004 Leerlingen van De Wegwijzer waren maandagmid- duii "I ijverig in de weer op hun nieuwe computers. 1 MIDDELHARNIS - Iets meer dan een halfjaar geleden stonden ze ook al in de krant, eigenlijk voor eenzelfde feestelijk moment, en nu - maandag 19 april was 't - hebben we 'ze' opnieuw in de schijn werpers. U herinnert zich misschien het artikeltje nog wel. 'Vrienden van De Wegwijzer voeren actie!', stond erboven. Als eerste aanzet van een project - waar in de Stichting Vrienden van De Wegwij zer zich in zouden gaan zetten om geld byeen te zamelen om de Christelijke School voor Speciaal Basisonderwijs 'De Wegwijzer' te Middelharnis aan nieuwe computers te helpen - kon de Stichting Vrienden de school toen al twee laptops aanbieden. Deze week was het moment daar dat de laatste van de in totaal zes tien computers konden worden overhan digd. Ziedaar het resultaat van zowel de inspanningen van de Stichting Vrienden van De Wegwijzer als van de vele gulle gevers, die de daarvoor benodigde finan ciële beschikbaar stelden! Die overhandiging was maandagmiddag overigens allen nog maar een formaliteit, daar de computers inmiddels geleverd en voor het grootste deel ook al geïnstalleerd waren. Maar 't was met blijdschap en trots dat de heer A. Dubbeld, voorzitter van de Stichting Vrienden van De Wegwijzer, de 'machines' bij wijze van handdruk mocht overhandigen aan directeur A.J. Klooster van De Wegwijzer. Bij die gelegenheid wees Dubbeld nog eens op de aanleiding waarom de Stichting Vrien den van De Wegwijzer werd opgericht: geld bijeenzamelen voor projecten waarvoor de school zelf geen financiële middelen vrij heeft. De Wegwijzer is een kleinschalige school, waar onderwijs wordt gegeven aan kinderen die daarbij speciale hulp nodig hebben - vanuit een achterstandsituatie. Door die kleinschaligheid dreigt het gevaar dat de school tussen wal en schip raakt bij de toekenning van overheid-sgelden. En juist om speciaal basisonderwijs te kunnen vers trekken, zijn nogal eens bijzondere leermid delen nodig. Om hierin op De Wegwijzer toch te kunnen voorzien, werd vorig jaar de Stichting Vrienden van De Wegwijzer opge richt, met als doel om via bedrijven en parti culieren gelden te werven \oor investerin gen, die daartoe door de schooldirectie als concreet project worden aangewezen. En het eerste project was: de computers. Toen daarvan vorig jaar september al de eer ste 'machines' - de twee laptops - konden worden overhandigd, vroeg men zich af hoe lang het nog zou duren voordat er genoeg geld bijeen was dat ook de rest kon worden aangeschaft: 20.000. Hiervoor bleek dus maar een halfjaar nodig te zijn. Veel bedrij ven en particulieren bleken zo gunnend dat in zó'n korte tijd het hele project al gereali seerd kon worden. "Geweldig", noemde Dubbeld het. "Wij gunnen het de directie, het schoolteam en vooral de leerlingen van harte!" Vanaf afgelopen maandagmiddag kunnen de twee laptops, zestien computers en een printer als een integraal onderdeel van de school worden beschouwd. Voor de kwaliteit van de systemen staat het Dirks-' landse bedrijf IC-Automatisering garant, dat - zéker ook voor computersystemen op school - bekend staat als een degelijke part ner op het gebied van automatisering. Zowel directeur Klooster als bestuursvoorzitter de heer H.R. de Kreij (sr.) van De Wegwijzer bedankten de Stichting Vrienden oprecht, alsook "alle gulle gevers", zoals Klooster de donateurs en sponsors betitelde. De goedgekeurde hengst Hakoon-Norbertijn van Stoeterij Van der Wal. Volgens Van der Wal is een in Ermelo goed gekeurde hengst beslist geen alledaags gebeuren. Haakon-Norbertijn komt nu voor in het Europees Arabisch Stamboek voor Sportpaarden en Sportpony's (EASP). De vader van de hengst is Hamelton van Nimmerdor van Fam en de moeder is recht streeks van Fam. Fam komt uit de afstam ming van de hengst Shaga de Egyptische woestijn-Arabier, die nog steeds via zijn nakomelingen extra kwaliteit vererfd. Bewegende hengst Naast vier goedgekeurde minipaardheng- sten beschikt Van der wal nu ook over deze grote apart bewegende hengst. Bij de drie jarige competitie werd Haakon-Norbertijn nummer één ais beste springpaard bij het vrij springen. Tevens heeft hij - met de dochter van Van der Wal Irma in het zadel - het hoogst gepresteerd in de dressuur Z2. En in de lichte dressuur presteert hij momenteel ook niet onverdienstelijk. De familie Van der Wal mag dan ook oprecht trost zijn op deze goedgekeurde Haakon-Norbertijn. De familie hoopt trots volgend jaar ook vanuit Goeree-Overflak- kee voldoende nakomeUngen te kunnen laten zien op de keuringen. Morgen, zaterdag 24 april hoopt de Eben- Haëzerschool te Goedereede-Havenhoofd een rommelmarkt te houden in en rondom de school. De opbrengst van deze rommelmarkt is o.a. bestemd voor ondersteunend lesmate riaal en activiteiten waar geen vergoeding voor wordt ontvangen. Het belooft een gezellige dag te worden: 's Morgens vroeg worden er oliebollen gebak ken, zodat u tegen koffietijd een vers bolle tje kunt kopen. Trouwens, dat 'bakkie' kunt u ook op de rommelmarkt nuttigen. Verder treft u allerlei kraampjes aan met o.a. oude spulletjes, handwerkartikelen, tweedehands boeken, barbie- en baby-ljpmkleertjes, zelf gemaakte kaarten en nog veel meer. Voor de kinderen is er die dag ook heel wat te bele ven: raden, grabbelen, sjoelen, fotopuzzel- tocht, enz. Kom daarom dan ook naar de rommelmarkt! Op 24 april van 10.00 tot 16.00 uur bent u welkom. Mensen, die met de auto komen, worden verzocht langs de haven van Goede ree-Havenhoofd te parkeren, zodat er geen verkeerschaos ontstaat in de Blauwe Distel straat; het is dan ongeveer drie minuten lopen naar de rommelmarkt. Zaterdag 1 mei is er een verkoopdag op het tertein van Hoveniersbedrijf Voogd, Hof dijksweg 36a.(naast de Mekkerstee). Er is van alles te koop: koffie, thee en frisdrank met taart, broodjes frikadel en kroket, over heerlijke pannenkoeken, fruit, snoep, twee dehands boeken, me' s en cd' s en gebor duurde handdoeken, slabben e.d. U kunt ook zelf iets meenemen om te laten borduren. Naast de verkoop van allerlei spullen kunt u de auto laten wassen en kunnen de kinderen grabbelen, spelletjes doen en knutselen. De opbrengst van deze verkoopdag is bestemd voor de evangelisatieactie van de JBGG: "De kerk naar buiten". U bent van harte wel kom tussen 9.30 en 16.00 uur. Op zaterdagmorgen 24 april a.s. wordt in Herkingen het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente aldaar. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? De vorige keer werd 4060 kg opgehaald. Je hebrde sleutel en als je dan maar een maal 4)ë|önnen bent, dan wordt het steeds leuker. Of het huis nou nieuw is of bestaand of misschien zelfs oud, er moet toch altijd nog wel het één en ander gedaan worden voor je er in kunt en sommige dingen zul je toch zelf moeten doen.Het is wel erg fijn als je hulp hebt, en bovendien kan dat ook erg gezellig worden.Met z'n allen iets aan pakken is altijd leuk. Als er geschuurd moet worden staan ze meestal niet in de rij, maar om er iets af te halen, te slopen, of juist te verven of op te bouwen, zijn er meestal voldoende helpende handen. Schoonmaken is in een leeg huis ook altijd een leuk karwei. Hoe meer stof er ligt, hoe meer eer je van je werk hebt. En als je heel erg veel hulp hebt, doe je zelf dus niks, want je hebt het alleen maar druk, met koffie inschenken en iedereen van zijn natje en droogje voorzien. En net als je denkt zelf iets te gaan doen, is er iemand iets kwijt.Dat moet jij dan op gaan zoeken. Als het gevonden is, is er iets op, en dat hebben ze nu onmiddellijk nodig, dus je springt in de auto of op de fiets en je gaat er om. Het werk moet doorgaan. Als je terug komt, loopt er al iemand naar je te zoeken, want je moet nou toch eerst even komen vertellen hoe je dat raam hebben vnl.Zodra je dat geregeld hebt, moet iemand anders weten of je ook pleisters in huis hebt. Gelukkig heb je het nummer van de huisartsenpost in je mobiele telefoon staan, maar het is niet nodig. Vervolgens moet je heel dringend iemand helpen die een hand te kort komt. Je moet iets vast houden en je mag absoluut niet bewegen. En je moet natuurlijk ook van aUes aangeven. Alsof je in een operatiekamer bezig bent geef je mesjes en tangetjes aan op goed geluk. Je hoort termen over gereedschap waarvan je het bestaan niet eens wist. Je leert er heel veel van als je maar heel goed luistert. En je moet natuurlijk tus sen door wel even het één en ander opruimen anders kunnen ze niet verder. Alles even netjes sorteren. IJzer bij ijzer en hout bij hout en vooral niks weggooi- en.Het is wel absoluut noodzakelijk dat je van tijd tot roept hoe mooi het wordt en hoe hard iedereen werkt.Je bent iedereen ook echt heel dankbaar en je loopt allang te verzinnen hoe je ze straks moet bedanken. Je moet ze toch iets leuks geven, maar waar houden ze van. Een bloemetje voor hun vrouw, een lek ker luchtje een flesje drank. Maar som mige mannen drinken alleen bier en dat is niet zo leuk geven. Bier.Dat was het! Al die tijd wist ik dat ik iets verge ten was, maar ik wist niet wat. Oei, hoe ga ik dat nou vertellen en de winkels zijn al dicht. En ik zie al iemand dorstig naar zijn keel grijpen.Hij roept mijn naam en ik weet al wat hij gaat vragen... Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' De bezoekers trokken - gezeten op een wagen - door de akkers van Lies van der Velde. Onderweg gaf de ondernemers uitleg over de verschillende gewassen. Vorige week vrijdag organiseerde de Westelijke Land- en Tuinbouworgani satie (WLTO), in samenwerking met de Rabobank, een bezoek aan twee agrarische bedrijven op Goeree- Overflakkee. De start van deze zon overgoten dag vond in de oclitenduren plaats in het gebouw van de Rabo bank van Middelharnis. Er waren die ochtend veel bestuurders bij eengekomen voor het bedrijfsbezoek. Gebiedsgedeputeerde L. v.d. Sar was aan wezig evenals verschillende statenleden. Ook eilandelijke bestuurders ontbraken niet. Van elk college van B. en W. waren afge vaardigden present. Ook algemeen voorzit ter van WLTO, de heer J. Heijkoop was aan wezig, evenals Comelis Visser, kandidaat europarlementariër voor het CDA en bestuurslid van de WLTO en de Dijkgraaf van het Waterschap Goeree-Overflakkee, de heer D.C. Goekoop. IXilpenvelden De directeur van de Rabobank Middelhar nis, de heer M.J. de Nijs heette de deelne mers hartelijk welkom, hij verzekerde de aanwezigen dat juist op deze dag de Flak- keese tulpenvelden in volle glorie staan te prijken. Ook WLTO-voorzitter J. van Nieuwenhuy- zen was blij dat er velen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging. "Het betekent dat u meeleeft met de landbouwers op Goe ree-Overflakkee". Hij kon zich wat betreft de meteorologische omstandigheden geen betere dag voorstellen. Verder benadrukte hij dat de landbouwers de bestuurders nodig hebben en ook omgekeerd want de agrariërs zorgen voor de voedselvoorziening en "ze zijn de gratis verzorgers van het landschap", aldus Van Nieuwenhuyzen. Vervolgens verliet het gezelschap de Rabo bank en begon met een rondrit door Flak- keese landerijen. Onderweg werd bij diverse bijzonderheden stilgestaan, zoals de ver schillende locaties die fungeren als water- berging. Tijdens de dag bleek dat de zoetwa tervoorziening voor de boeren op Goeree- Overflakkee heel belangrijk is. Het eerste bedrijf dat met een bezoek werd vereerd was het agrarisch bedrijf van Jac. Dogterom en Zn. Aan de Galatheseweg in Achthuizen. Biimen dit familiebedrijf, waar in de vader met vier zoons werkt, neemt de kweek en verwerking van tulpenbollen een grote plaats in. Het gezelschap werd door één van de zoons uitgelegd hoe de verwerking van de tulpen bollen binnen het bedrijf in het werk gaat. De tulpenvelden staan overal in bloei, maar de verwerking van de bollen laat nog even wachten. Daarom kregen de bezoekers in het bedrijf van Dogterom uitleg over de werking van de verschillende machines die er staan opgesteld. Dogterom legde uit dat het was sen van de tulpenbollen heel belangrijk is voor de verkoop. "Als de bollen van het land komen zit er nog veel grond tussen de bol len". Via een gesloten watersysteem worden deze bollen gewassen. Dogterom verduide lijkte dat er voor dit werk vroeger slootwater werd gebruikt. Door de steeds strenger wor dende regelgeving moest het bedrijf kiezen voor een gesloten systeem, waarin het water rondgepompt wordt. Vervolgens worden de tulpen gedroogd en deze fase moet binnen achttien uur geklaard zijn. Dit drogen geschiedt computergestuurd en ook bij de verdere verwerking neemt de computertech niek een belangrijke plaats in, zoals bij de sorteer- en pelmachine. Ondanks de automa tisering blijkt dat er toch nog veel hulp krachten moeten worden ingehuurd. Dit zijn voor het merendeel scholieren. Zoetwater belangrijk.' Wie zijn oor te luister legt bij agrarisch Goe ree-Overflakkee kan vernemen dat de zoet watervoorziening voor de toekomst de gemoederen blijft bezighouden. Zo ook de familie Dogterom, zij legden de bestuurders uit dat bij deels geopende Haringvhetsluizen de zoetwatervoorziening niet in gevaar mag komen omdat dit een economische meer waarde aan de landbouw geeft. Bij het bere genen van de gewassen is zoetwater een eer ste vereiste. Op een vraag van één van de sta tenleden hoe de toekomst van het bedrijf eruit zal zien als de zoetwatervoorziening in de problemen komt, antwoordde Dogterom dat hij dan nog maar weinig toekomst voor zijn bedrijf ziet, want als de tulpen niet meer beregend kunnen worden zou dit een reduc tie van 20% in de groei van de bollen bete kenen en ook zouden de bollen van Flakkee later geleverd kunnen worden en dit zou nadelig zijn voor de hele tulpenbranche. "Wij zijn voor de toekomst verplichtingen aangegaan met afnemers en als we dan niet de goede kwaliteit kunnen leveren komen we in de problemen", aldus Dogterom. Dijkgraaf D.C. Goekoop verklaarde dat het Waterschap er alles aan doet om de zoetwa ter voorziening op peil te houden, ook in het gebied rondom Achthuizen. Wel verklaarde hij dat er bij de ruilverkaveling geen reke ning is gehouden met de steeds meer toene mende vraag om water. "Een stuk of vijf zes beregeningsmachines in een gebied is te veel!" De Dijkgraaf benadrukte dat in het door alle betrokkenen opgestelde Waterstructuurplan voorziet in een zo goed mogelijke voorraad van het zoete water. Wel tekende hij hierbij aan dat er altijd polders zullen blijven waar de problemen met brak water blijven. Goe koop voelde wel veel voor het pas geopper de plan voor een buffervoorraad van zoet water in een nog te omdijken stuk van de Grevelingen, want hiermee zouden heel wat problemen kunnen worden opgelast. Verder werd er met de bestuurders nog gesproken over het terugdringen van de overlast van de ganzen. De schaderegeUng die door het Rijk is getroffen voor de over last van die dieren blijkt lang niet toereikend te zijn voor de boeren en ook de administra tieve afhandehng roept nogal wat irritatie op. Asperges Vervolgens ging de rondrit van de WLTO verder richting Herkingen. Nadat de lunch bij 'Piet Hein" werd gebruikt belandde het gezelschap bij het sJckerbouw- en voUe- grondsgroentebedrijf van de familie Van der Velde bij Herkingen. Gezeten op een land- bouwwagen werden de bestuurders over het land van Van der Velde gereden. Op het bedrijf aan de Peuterdijk blijken verschillen- De heer Dogterom geeft toelichting bij de apparatuur die ingezet wordt bij de verwerking van de tulpenbollen. de gewassen geteeld te worden. Naast de asperges, die binnen zeer korte tijd geoogst kunnen worden verbouwen de Van der Vel- des ook nog andere gewassen, zoals aardap pelen, suikerbieten, uien, wintertarwe, kapu cijners en verse knoflook. Van der Velde blijkt - ondanks dat zijn akkers tegen de Grevelingen aan liggen - momenteel over voldoende zoetwater te beschikken. Hij sprak zijn erkentelijkheid jegens het waterschap uit dat er voor zorgt dat er steeds voldoende water in voorraad is voor beregening want dit is van levensbe lang voor de teelt van asperges en knoflook. "Als er geen voldoende zoetwater in voor raad blijft moeten we stoppen met de teelt van knoflook." Volgens Van der Velde is de teelt van asper ges en knoflook heel arbeidsintensief Vanaf dit moment tot 23 juni (het einde van het aspergeseizoen) zijn er 's ochtends om zes uur al veel schoUeren te vinden die de groe ne asperges voor schooltijd oogsten. Dit pro duct kan namelijk het beste in de ochtend dauw worden gesneden. Ook bij de oogst en het verwerken van de verse knoflook wor den ongeveer dertig scholieren ingescha keld. Ondanks dat er door de schooljeugd op het bedrijf met veel enthousiasme gewerkt wordt, blijkt de administratie van deze werk krachten veel tijd te vergen. "Er zijn strenge regels om de scholieren in het bedrijf te laten werken. Het aantal uren dat gewerkt wordt is sterk leeftijdsgebonden. Als is er genoeg werk als de uren vol zijn moet ik de jongeren wegsturen." Overigens mogen de jongeren dan weer wel bij een ander bedrijf gaan wer ken. "Als ik me niet aan de regels houd en er komt controle, dan krijg ik een gigantische aanslag", aldus Van der Velde. Uit het verhaal blijkt dat de agrariër steeds mttx aan regels gebonden wordt. Ruim der tig jaar geleden begon het bedrijf met een varkenshouderij. Maar door allerlei regels die er gesteld werden aan dergelijke bedrij ven en het toenemen van recreatiebedrij ven en natuurontwikkelingen in de omgeving bleek voortzetting van de varkenshouderij niet meer lonend. Graag zou hij ook zijn bedrijf nog verder uitbreiden maar ook hier in ziet hij zich gedwarsboomd door de groei van natuurgebieden. Dit laatste is iets wat Van der Velde niet begrijpt want "Het pol derlandschap is toch ook natuur?" Hij vindt het verder frustrerend dat 'enkele mannen met verrekijkers' het beleid bepalen voor de aanwijzing van natuurgebieden. Zorg voor sterke sector Gebiedsgedeputeerde Van der Sar, erkende dat er steeds wordt afgeknabbeld van het landbouwareaal. Hij had daarom een goede raad voor de agrariërs "zorg ervoor dat je in onderhandelingen met de overheid als sector sterk staat". Ook de heer J. van Nieuwenhuyzen erkende dat de spanning zal blijven bestaan, "maar we moeten er mee om leren gaan en daar is de WLTO voor ingehuurd". Aan het eind van de middag keerde het gezelschap weer terug naar de Rabobank in Middelharnis waar de dag werd geëvalu eerd. Onder leiding van Comelis Visser werd aan de hand van vijf prikkelende stellingen nog eens stilgestaan bij de knelpunten van de landbouwers op Goeree-Overflakkee. Gede puteerde Van der Sar verklaarde tijdens de bespreking dat een deel van de discussie rond een zoet of zout Haringvliet is ontstaan door gebrek aan informatie. Hij gaf aan dat er zeker nog een weg terug is voor wat betreft het kierbesluit als de ervaringen die in de toekomst worden opgedaan negatief uitvallen. Er is dus nog een weg terug. Aan het eind van de dag verklaarde Van der Sar dat hij blij was dat hij deze dag heeft meegemaakt. "Het was boeiend", zo verze kerde hij de deelnemers. En dit waren ze vast met hem eens...! Morgen, zaterdag 24 april zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9.00 uur 's morgens buiten zet ten. De opbrengst is bestemd voor het res tauratiefonds van de N.H. Kerk te Oude Tonge. Bij voorbaat onze hartelijke dank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9