Wie is er verantwoordelijli voor de leefbaarlieid in Den Bommel? Herhaling Amalia-boom geplant in Sommelsdijk PREDIKBEURTEN Burgeravond druk bezocht. Samen zingen in Ouddorp Jeugdaktiviteit in Ooitgensplaat EIIAttDEII-IIIEUWS EIÜVtlDEn-rilEUWS Slotavond Schakelclub Stellendam Met VU Hellevoetsluis naar Beervelde Good old hymns Nog kaarten voor kindermusical Tien' Zondag 18 april 2004 PAGINA 2 VRIJDAG 16 APRIL 2004 DEN BOMMEL - Is het dorp ver keersveilig? Wanneer wordt de nieu we ontsluitingsweg nu eens aange legd? Kan het vijfentachtig jaar oude Bommelse tuindorp zomaar gesloopt worden om plaats te maken voor onder meer levensloopbestendige woningen? Dat waren enkele belang rijke vragen, die dinsdagavond aan de orde kwamen tijdens een burger avond in een meer dan volle Bommel stee. Maar de allerbelangrijkste vraag was misschien nog wel wie er nu eigenlijk verantwoordelijk is voor de leefbaarheid. In het Flakkeese dorp worden uiteenlopende antwoorden gegeven. De avond werd ingeleid door burgemeester Van Pelt, die zich - net als de overige spre kers - verstaanbaar moest maken zonder elektronische hulpmiddelen. "De geluidsin stallatie van De Bommelstee is recent gesto len en de geleende apparatuur werkt niet", aldus de eerste burger, die geen moeite had om de volle en bij tijde rumoerige zaal met zijn stem te bereiken. "Wij zijn gewend te schreeuwen in de gemeentepolitiek", ver klaarde Van Pelt lachend. Hij legde uit dat de burgeravond anno 2004 anders van karakter is. Verantwoordelijk daarvoor is het dualistische stelsel, waarin leden van de gemeenteraad meer dan ooit volksvertegenwoordiger kunnen zijn. "Ze zijn hier om te luisteren naar uw wensen en meningen, en laten die meewegen in de vor ming van het beleid. De gemeenteraad stelt de beleidskaders en het college werkt die uit. Dus: de raad luistert naar u, maar zal niet altijd doen wat u zegt. Want misschien zegt uw buurman of buurvrouw wel precies het tegenovergestelde." Diverse raadsleden zaten tussen het publiek en na de pauze kon elke aanwezige Bommelaar - daartoe meer malen gestimuleerd door de raadsgriffier, die de leiding van de avond in handen had - met hen in discussie. "Geef zoveel mogelijk aan wat volgens u goed is voor Den Bom mel." Grote vrachtwagenwielen Maar eerst kregen wijkagent Van Oeveren, ondernemer In 't Veld en woningbouwbe- stuurder De Waal nog een aantal stellingen over het dorp voorgelegd. De wijkagent kreeg de stelling voorgehouden dat er in Den Bommel helemaal geen sprake is van ver keersproblemen. Op grond van de ongeval- lencijfers van de afgelopen vijfjaar kon hij die stelling alleen maar onderschrijven. Maar, ging Van Oeveren zelfverder, "cijfers hoeven niet alles te zeggen; uw gevoel kan anders zijn. Op sommige punten in het dorp kunt u zeggen', 'nou. Van Oeveren, ik ben het niet met je eens; ik heb hier een ander gevoel in m'n lijf. Ik hoef alleen maar de Emmastraat te noemen. Als je daar - vooral Zaterdagavond 17 april kan er weer 'samen gezongen' worden in de Doopsgezinde Kerk van Ouddorp aan de Dorpstienden. De avond duurt van half 8 tot half 9. Een ieder van harte welkom. chr. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijlc ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstennijn ovedijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduerterttie-acquisitie.- A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36.00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 34200II08 als je klein bent - die grote vrachtwagenwie len vlak langs je heen ziet gaan, dan geeft dat geen veilig gevoel. Hetzelfde geldt voor de ouders die hun kinderen die straat elke dag moeten laten oversteken om naar school te gaan." In de zaal zaten verschillende dorpsbewo ners die niet konden begrijpen dat het zware verkeer nog steeds door de dorpskern moet rijden. "Waarom niet buitenom?", vroeg iemand. "Er zijn mogelijkheden voor. In elke dorpskern kan het, maar waarom niet in Den Bommel? Nu moet je elke drie jaar de Emmastraat opnieuw bestraten. Dat is toch ook steeds een grote uitgave." De inspreker oogstte applaus. Een ander had precies bij gehouden hoeveel vrachtwagens er door de Emmastraat rijden. "Afgelopen vrijdag, van af 9 uur, 43 stuks. En toen was het nog een Goede Vrijdag." Sinds 1963 Volgens de griffier wordt er "keihard gewerkt" aan de aanleg van een randweg en is er een oplossing in zicht. Maar die mede deling kon niet iedereen tevreden stemmen. "Het plan voor de ontsluiting van Den Bom mel ligt er al sinds 1963", zei een vrouw, die goed op de hoogte scheen te zijn. "Maar de gemeente schuift het probleem af en pro beert constant onder haar verantwoordelijk heid uit te komen. Er is nog niks gebeurd. Wat zijn nu eigenlijk de reële plannen? Je hoort niks. Ja, 'het komt eraan', hoor je, maar dat horen we hier al jaren. Als de gemeente haar verantwoordelijkheid neemt voor alle Bommelaars, dan is er helemaal geen overlast en is iedereen tevreden. Er is al zo weinig in Den Bommel. Middenstand is er bijna niet meer." Burgemeester Van Pelt kon niet concreet worden, maar verzekerde het publiek wel dat de realisering van een nieuwe ontsluiting via Bosland niet lang meer kan duren. "We moeten nog een deel van de procedure door lopen. Maar we praten over korte termij nen." Een datum of een indicatie weigerde hij echter te noemen. Vanuit de zaal kwam nog de suggestie om - met het oog op de ver keersveiligheid - tijdens de realisering van de nieuwe route gelijk het fietspad bij de Lageweg door te trekken richting Tilsedijk. Ook omdat daar sprake is van behoorlijk wat recreatief fietsverkeer. De tweede stelling was voor ondernemer In 't Veld, die sinds 1999 op het Bommelse bedrijventerrein gevestigd is: de aanwezig heid van een bedrijventerrein is, onder meer voor de werkgelegenheid, wel wat overlast waard. In 't Veld kon zich daar wel in vin den. "Het is plezierig om kortbij te werken als je hier woont", zei hij. "En dan mag je wel wat overlast veroorzaken." Vóór de graanoogst In 't Veld spoorde de gemeente aan om de overlast van het vrachtverkeer - inderdaad een terugkerend thema in de Bommelstee - snel op te lossen. "Liefst vóór de graan- OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. D. Heemskerk, Garderen, bedie ning Heilige Doop en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede, openbare geloofsbelijdenis. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.30 uur ds. D. Heemskerk. Woensdag 21 2i^r\\, Dorpskerk: 18.30 uur ds. R. P. van Rooijen, Houten - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Krager - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. D. Boers en 18.30 uur de heer W. Tanis, welkomstdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Klein, Sint Philipsland en 18.30 uur ds. C. Oorschot, Tholen. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Termaten, Wijngaarden en 18.00 uur ds. W. van Vreeswijk, Bergambacht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. Kruger en 18.30uurds. C. G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van Kooten, Montfoort en 18.00 uur kand. G. J. Blanker», Woudenberg - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. J. Paas - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds, P. Nobel, Linschoten en 18.00 uur ds. J. A. W. Verhoeven, Oudewater - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. P. Blok. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. M. Bakker, Bodegraven en 18.00 uur ds. J. C. den Toom, bediening Heili ge Doop - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht. Woensdag 14 april: 19.30 uur Herdenkingsbijeen komst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. A. J. Lamping - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur kand. A. L. de Kruijf en 17.00 uur ds. M. E. G. de Zeeuw - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur onbekend en 14.30 uur ds. J. E. Kramer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. J. Kunz en 18.00 uur ds. A. van oogst." De ondernemer sprak zijn bevreem ding uit over het feit dat hij het bedrijf (van Van der Mast) had gekocht mét een ontslui ting, maar dat die uitweg een paar jaar later was gebarricadeerd door middel van "een paar hopen grond". Stelling nummer drie was voor de heer De Waal, voorzitter van de woningbouwvereni ging Den Bommel. Hij beaamde de mening dat er, om de huidige woningnood op te los sen, desnoods ook complexen met histori sche waarde gesloopt mogen worden. Gedoeld werd op het tuindorp, dat volgens De Waal plaats zou moeten maken voor onder meer een aantal levensloopbestendige woningen. "Er is in Den Bommel al twaalf jaar geen sociale huurwoning meer gebouwd", begon hij zijn onderbouwing. "Er is een grote behoefte aan levensloopbe stendige woningen. Die willen we al jaren bouwen, maar het is nog steeds niet gelukt. We willen het tuindorp uit I9I9 - 85 jaar oud en drie keer gerenoveerd - afbreken en er nieuwbouw voor in de plaats realiseren." Om het leed van de huidige bewoners enigs zins te verzachten wil de woningbouwver eniging de sloop en nieuwbouw gefaseerd laten plaatsvinden. "Voor de zestien levens loopbestendige woningen hoeven maar zes woningen gesloopt te worden", aldus De Waal. De rest volgt daarna, inclusief de bouw van een stuk of wat eengezinswonin gen, twee-onder-een-kappers en een vrij staande woning, die ook bedoeld zijn om enige doorstroming op de Bommelse woningmarkt teweeg te brengen. Historisch? Vond De Waal dan niet dat zo'n historisch hoekje in het dorp behouden moet blijven? Nou, nee. "Het tuindorp is wel een bijzonder plekje op Den Bommel. Een mooi plekje om te wonen. Maar we gaan niet nog eens ren overen, je kunt niet zomaar blijven doorgaan met oplappen. De laatste keer is negentien jaar geleden en toen al hebben we overwo gen om over te gaan tot sloop. Destijds is er nog voor renovatie gekozen omdat er een hoop subsidie op zat." Maar nu moet er gesloopt worden, betoogde De Waal. "Als we niet bouwen gaat het de verkeerde kant op met de leefbaarheid in ons mooie dorpje Den Bommel." Een bewoon ster repliceerde dat er "slecht geluisterd" wordt naar de tuindorpers. "Op een enkeling na, wil niemand verhuizen. Je krijgt er nooit meer zo'n locatie voor terug. Is het niet beter om de bejaardenwoningen aan te passen? Daar zit nu voor tachtig procent jeugd in." Volgens De Waal zijn die woningen - samen inmiddels bekend als "de jongerenflat" - echter niet meer geschikt te maken voor 55- plussers. "En waar moeten die jongeren dan blijven?", vroeg hij. "Het dorp bestaat niet alleen uit ouderen. We moeten voor iedereen bouwen en we moeten de jongeren vasthou den. Als er geen woonruimte voor hen is, vertrekken ze naar elders en keren ze nooit meer terug." Met z'n allen De laatste stelling was voor alle drie de spre kers en luidde: de leefbaarheid in de woon kern moet vooral door anderen worden gere aliseerd, zoals de politie, de woningbouw vereniging, de ondernemers en de gemeente. De wijkagent: "We kunnen 't niet alleen, we maken met z'n allen deel uit van een leefge meenschap en geen van ons allen zou 't alleen kunnen. Je hebt elkaar nodig. Dus doe 't met z'n allen, doe 't niet alleen." Onderne mer In 't Veld zei dat de gemeente voor waardenscheppend bezig moet zijn op dit gebied. "Daar betalen we belasting voor en daar creëer je leefbaarheid mee. En ja, daar horen ook bedrijven bij." Voorzitteer De Waal van de Bommelse woningcorporatie vond dat de voornaamste leefbaarheidstaken liggen bij de gemeente en de woningbouwvereniging zelf. "Wij van onze kant hebben al het een en ander gedaan om de leefbaarheid te bevorderen", tamboe reerde hij. "We hebben voor miljoen in de woningen gestoken, de laatste jaren, en we hebben alle donkere paden in het dorp voor zien van verlichting." De rol van de burgers is inspraak, aldus De Waal. Wijkagent Van Oeveren pleitte voor een actieve houding van de burgers richting de politie: "Wat leeft er? Hoe is het veilig heidsgevoel? Dat wil ik graag weten. Al weet ik dat Bommelaars niet gauw praten, ik hoop toch dat ze het tegen me zeggen." Waarop de agent vanuit de zaal direct werd aangesproken op de bereikbaarheid van de politie, die slecht zou zijn. "Als je ze nodig hebt, zijn ze niet beschikbaar en vind je geen gehoor." Op de vraag waar de buurtagent van Den Bommel is gebleven, meldde Van Oeveren dat "de goede man met de vut is." Kapotte bierflessen In 't Veld, de ondernemer, zei op het gebied van de leefbaarheid niet zoveel te verwach ten van de dorpelingen. De gemeente moet 't doen, luidde zijn boodschap, maar burgers kunnen wel aan de bel trekken als er iets niet goed gaat. Burgemeester Van Pelt, die voor de pauze het laatste woord had, was het daar niet helemaal mee eens, "Ik verwacht juist alles van de burgers." Hij vertelde over zijn bezoek aan het beeldje van OUie B. Bommel en over zijn constatering dat het omgeven was door veel hondenpoep en kapotte bier flessen. "Dat doet u en niet de politie, de ondernemer of de woningbouwvereniging", hield hij de dorpsbewoners een spiegel voor. "En kocht u altijd bij de middenstand in het dorp?", ging Van Pelt door. "Als u dat had gedaan, dan waren al die winkels er nog steeds. Leefbaarheid maken we zelf! En anderen scheppen alleen randvoorwaarden." De burgemeester had ook voor dit duidelijke statement geen geluidsinstallatie nodig. Morgen, zaterdag 17 april wordt de slot*' avond van de Schakelclub in Stellendam gehouden. Op het programma staat een speur- en hindemissentocht en daarna heeft iedereen waarschijnlijk voldoende trek gekregen om zich op de barbecue te storten. Alle clubleden die zich hebben opgegeven worden verwacht in oude kleren en op stevi ge schoenen. Om 17.00 uur start de avond in De Schuur aan de Bosschieterstraat. Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek en 18.00 uur ds. L. Wüllschleger, Vlissingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - EvangeUe Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Noordam, Nieu- werkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. J.C. Klein, Sint Philipsland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. den Hartogh en 18.00 uur ds. Jac. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Siebelink, Klaaswaal en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur de heer Jansen en 18.00 uur ds. G. A. Trouwborst. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove, Wapenveld - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur de heer J. Seele en 18.00 uOur de heer K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove. De VU Hellevoetsluis organiseert weer een reis naar de Beervelde Tuindagen op zater dag 8 mei. Enkele reacties naar aanleiding van voorgaande Beervelde Tuindagen: 'Het was de eerste keer dat ik Beervelde bezocht en ik waande mij in een andere wereld van groen en rust''Een dag om nooit te verge ten'. Het park van Beervelde, dichtbij Gent strekt zich uit over meer dan 30 ha en werd in 1873 met de bedoeling als 'uitstalraam' te dienen voor de jonge Gentse tuinbouw. Nu dankt het park zijn bekendheid aan de wonder schone tuindagen, die twee maal per jaar worden georganiseerd. Op deze dagen laten meer dan 150 kwekers, decorateurs en ande re ambachtslieden u meegenieten van het mooiste assortiment en tuinomamenten dat in België te vinden is. Er hangt dan ook een sfeer van puur genieten. Het programma van zaterdag 8 mei is als volgt: 7.45 uur vertrek uit Hellevoetsluis, 10.00 tot 16.30 uur Bezoek aan Beervelde en om ongeveer 19.00 uur weer terug in Helle voetsluis. De prijs is 40,- voor niet-leden en 36,- voor leden, is inclusief fooi chauffeur, één drankje in de bus en toe- gangskaart. Opgave via VU infobalie: 0181-318358 of via Jan Lageweg, tel. OI81-3I2387 (na 21.30 uur, ook in het weekend). Lokale politici zijn dol op liertialingsoefe- ningen. Het zijn dé politieke herkauwers van stad en land. En dorp natuurlijk. Ze zijn zo betrokken op de gemeenschap dat bij een notitie over sportaccommodaties elk grassprietje aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen. Ze beproe ven in collectief en individueel verband of de bal echt rond is. In politieke praat- café's praten ze de lokale radio bijkans plat. De burger hoort uitentreuren dezelf de duizend-en-een-nacht verhalen. De kaderstellende structuren komen hem van verre tegemoet. Velen worden niet vrolijk van deze manier van politiek bedrijven. Moeten dorpsraden de politiek dichter bij de burger brengen? De idee om de wet houders zo'n twee keer per Jaar de kleine re kernen te laten bezoeken is kennelijk te eenvoudig. Ofte tijdrovend? Alhoewel tijd in deze kringen bepaald geen schaarste- artikel is. En zo gaat het maar door. De ene repete rende breuk na de andere. Men is niet bang om in de herhaling te vervallen. Er wordt herhaaldelijk gepraat over detail kwesties die de toch al murw geprate bur ger nauwelijks interesseren. Die maakt zich niet druk meer. Terecht. Wie zich om deze herhalingen druk maakt kan wel aan de gang blijven. Maar de burger heeft wel te maken met deze praatgrage en uitgeba lanceerde gestaalde kaders. De uitgeruste manschappen en idem. vrouwen zijn voor zien van eigenschappen die op herhaling bivak goed van pas komen. Het herhaalde belang overheerst in deze kringen. l\/laar het op een goede manier in overeenstem ming brengen van particuliere en algeme ne belangen valt menig doorgewinterd politicus niet mee. En dat is nu Juist de taak en opdracht van de politiek. Een superopdracht. Een geweldige taak, om maar eens in een herhaling te vervallen. Stoppen voor vandaag? Goed idee. Einde herhalingsoefening. Eén van de grootste geschenken die God aan de kerk der eeuwen heeft gegeven, is het boek van de Psalmen. Men ziet er de heili gen mee in het hart, zei Luther eens. Mis schien mogen we zeggen: de Heere laat daarin ook in Zijn eigen hart zien. Het is dan ook niet zonder bijbelse reden dat veel ker ken van gereformeerd belijden zich in de eredienst "beperken tot het zingen van de Psalmen. Het zijn immers liederen die recht streeks voortkomen uit het door Gods Geest geïnspireerde Woord. Toch hoeven we daarvoor de andere 'lofzan gen en geestelijke liederen' niet te negeren en nog minder te minachten; lees Paulus' opwekking aan de gemeente van Efeze (5:19). In de loop van de eeuwen zijn erbin nen de christelijke kerk tal van liederen gedicht met een diep-bijbelse inhoud en van een geestelijk gehalte. Ik denk aan de hym nen die in de oude kerk ontstaan zijn. Maar ook de tijd van de Reformatie was een perio de waarin veel dicht-aders vloeiden. Ik denk dan vooral aan de krachtige gezangen van Maarten Luther. Uit latere eeuwen denk ik aan Paul Gerhardt en Jodocus van Loden- stein, om maar enkelen te noemen. "Goede gezangen zijn een afglans van de psalmen", las ik onlangs. Deze laatste zin brengt me bij het boek waar voor ik dit keer aandacht vraag. Een boek van dr. P. de Vries, hervormd predikant in Elspeet, over 'vijf Engelse dichters en hun bekendste hymns'. Het zijn stuk voor stuk dichters uit de 18e eeuw, de tijd van de gro te opwekkingen in Engeland, Schotland en Noord-Amerika. De gezangen uit die tijd worden wel de 'good old hymns' genoemd, zulks in tegenstelling tot verzen uit later tijd die heel wat oppervlakkiger van inhoud zijn. Ze hebben een plaats gekregen in tal van bundels. Ze verwoorden de leer van de Schrift zoals die is 'bevonden' in de traditie van de reformatorische en puriteinse predi king. Zo wordt in deze liedei'en gezongen over de verlorenheid van de mens, over het wonder van Gods genade, over de rechtvaar diging door het geloof alleen, over de kracht van Christus' bloed, over het leven met de Heere, over de strijd tegen de zonde, over de leiding van de Heilige Geest, over de hoop op het zalig hemelleven, enz. Aan elk van de vijf besproken dichters wijdt de Schrijver een hoofdstuk. Daaraan vooraf gaat een leerzame inleiding die enig inzicht geeft in de theologische en kerkelijke achter grond van die dichters. Een stukje kerkge schiedenis met enkele houtskooUijnen gete kend. Ik noem hieronder de namen van deze dich ters met enkele van hun liederen. Isaac Watts (t 1748) is de pnns van de Engelse aezangendichters. Hij had een bui tengewone drchteriijke begaafdheid. In totaal dichtte hij meer dan 750 gezangen. Daarnaast verzorgde hij een benjming van de Psalmen. Enkele bekende liederen van hem zijn: 'When 1 survey the wondrous cross' ('Als ik het wond're kruis aan^ schouw') en 'O God, our help in ages past ('O God, die droeg ons voorgeslacht'). Het hart van het christelijk geloof was voor Wat ts de verzoening met God door het bloed van Christus. Dit thema is in veel van zijn gedichten te herkennen. Joseph Hart (t 1768) is de tweede dichter die aandacht krijgt. Hij wordt wel de nicest bevindelijke van de Engelse dichters genoemd'. Iemand als de 19e-eeuwse predi ker Philpot waardeerde hem zeer. Joseph Hart heeft een diep inzicht gehad in het onderscheid tussen Wet en Evangelie. Chris tus en Zijn gerechtigheid heeft hij in menig lied bezongen. Zoals bijvoorbeeld in zijn 'Lamb of God, we fall before Thee' ('Lam van God, wij willen buigen bij Uw kruis op Golgotha'). Van de volgende dichter is het bekende 'Rock of ages, cleft for me' ('Vaste Rots van mijn behoud'). Het is de anglicaanse predi kant uit Londen August Toplady (t 1778). In het midden van de staatskerk van Engeland was hij een getrouw getuige van het Evange lie. Philpot, die ik eerder noemde, zei van Toplady: "Ik houd van Toplady, omdat Top lady van de Heere Jezus hield. Ik houd van de geschriften van Toplady, omdat zij getui gen van de Zaligmaker". Tot de genoemde dichters hoort ook een kapitein van een slavenschip die dienaar van het Evangelie werd, John Newton (t 1807). Hij is de poëet van het bekende 'Amazing grace, how sweet the sound' ('Genade, woord vol heeriijkheid'). Dit gezang heeft in heel de Engelssprekende wereld een plaats gekregen. Bekend is ook zijn 'How sweet the name of Jesus sounds'. In de liederen van Newton staat het kruis van Christus centraal, genade bewezen aan verloren mensen. Zijn eigen levensweg is in zijn gedichten af te lezen. Het laatste hoofdstuk in dit boek is gewijd aan William Cowper (t 1800). Ook bij Cowper geldt dat zijn leven in zijn liederen is vertolkt. Zijn weg kenmerkte zich door grote psychische moeiten en duisternissen. Hij was een zeer begaafd dichter die ook bui ten kerkelijke kringen als zodanig erkend werd en nog wordt. Bekend is zijn bewer king van Psalm 77 'God moves in a myste rious way'. Ik ben dr. De Vries dankbaar voor dit mooie bundeltje. De combinatie van korte biografi sche schetsen met een selectie aan liederen is aantrekkelijk. Bij elk gedicht is de melodie afgedrukt en tevens een metrische herdich ting in het Nederlands. Ook die zijn van een goed poëtisch niveau. Vrijwel alle zijn van de hand van Nico Eikelenboom. Ik heb er veel. .waardering voor. Wat mij betreft was ook zijn naam op de omslag van het boek vermeid. Aan het slot een klein exempel. Het is van William Cowper: How blest thy Creature is, o God! when with a single eye, he views the lustre of thy Word, the dayspring from on high. Gezegend is Uw schepsel. Heer', wanneer het met zijn oog de luister opmerkt van Uw Woord, de Opgang van omhoog. N.a.v.: Dr. P. de Vries, Vaste Rots van mijn behoud. Vijf Engelse dichters en hun bekendste hymns. Uitgeverij Den Hertog te Houten. 141 pag. Gebonden. ISBN 90- 331-1787-8. Prijs 15,90. M. J. Kieviet Voor de musical 'Pien', die in de Gerefor meerde kerk van Middelhamis zal worden uitgevoerd door kinderkoor 'Eigenwijs', zijn nog steeds kaarten te verkrijgen. De voorstellingen staan gepland op vrijdag 23 april om 19.00 uur en op zaterdag 24 april om 15.00 uur en 19.00 uur. De kaar ten a 2,50 euro zijn te verkrijgen bij de Ekoshop in Sommelsdijk en bij fam. T. van Buuren, Rottenburgseweg 150, Middel hamis (tel.485765). De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 21 april een cre- amiddag voor de jeugd van Ooitgensplaat. Het thema van deze middag is 'moeder dag'. De middag wordt gehouden in 't Centnim, v. Weelstraat 10. Voor alle kin deren van groep 1 t/m 8 begint de middag om 13.30 uur tot 15.30 uur. De kosten zijn 1,50 per kind. Voor infor matie of aanmelden kun je bellen met Gera Knaape, tel:632060. Tijdens de vorige week gehouden boomplantdag zijn er ook in de gemeente Middel hamis bomen geplant. In 'De "Westplaat' Sommelsdijk weiden een groot aantal bomen door de basisschoolleerlingen geplant. Maar aan de Molenlaan in Sommels dijk werd een bijzondere boom geplant ter ere van de geboorte van prinses Amalia. De leerlingen van de J.C. van Gentschool hielpen wethouder G. Slootweg van de gemeente Middelhamis met het planten van deze Amalia-boom. De namen van alle leerlingen werden op naamplaatjes aan de boom gehangen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2