Overdenking Met Wie??? Kfif/stocHt Maar LeHifigrad Op fn Geldersendiek uit de Heilige Schrift Natuurgeneeskundige J.M. Bergsma spreekt voor de laatste keer op Goeree-Overflakkee EIIAtlDBI-IIIEIJWS Zin in een mooie rit? Voorspeelavond Deltastreek en fanfareorkest De Hoop Zendïngsavond te Ooitgensplaat Authentiek handwerk uit Vietnam VERVOLGVERHAAL OHK 0NTU06EIEN MUGl LUIEtli mtEUHOE OUEN üoiiEHonmE aaw OE TOiiEN vun Pisa Nieuws van de Wereldwinkel: Jezus' lichaam weggegeven 1^a.iga-<rilogie deel 1 JOH.a3^.EENHOF PAGINA 5 VRUDAG 9 APRIL 2004 Beweuners in de buurt die zalle't nog wel mèrke ze hao daer niet voor niks de zenen in d'r lief Gêên mens kaopt ommers op de bonnefooj 'n kerke? Projectontwikkelaers die zieje perspectief! An d'êêne kante mag je aok wel blieje weze hoe raek je aores die gebouwen netjes kwiet An d'aore kante is mit recht de vraeg gereze Wat komt er op dat plekje nae verlaop van tied? 't Is weineg ruumte, ee, 'n ofgeslote plekke Dust, as je d'r dan toch 'n groot gedoe op zet waermee je veul verkeer van auto's an gaet trekke dan kom je in de knaope mit je wegenet Zou Dirreksland van die verkeersproblemen houwe van de parkeerdruk,van verstoppiengs in't verkeer? Want as je op 'n gere al te veul laet bouwe verplaes je de problemen, of je kriegt er meer! Wat et gebouw angaet, ze zégge van vier laegen mar voor zo'n haogte is de straete veuls te smal Wie haelt et in z'n hóod om zoiets an te vraegen? t Zal mien benieuwe of de Raed dat nemen zal Maartje van Melissant 't^ i."t, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Met welke vloeistof moet je een heten dak bespuiten om te voorkomen, dat de vogels het riet voor de nestbouw komen wegpluk- ken? Antwoord: Riet is een natuurproduct en alles wat u er op spuit, komt de kwaliteit niet ten goede. Er is ooit een middeltje uitgevon den, waarvan de geur een aantal vogels afstootte, maar dat was enigszins giftig. Het werd o.m. gebruikt om allerlei zaaizaden voor hen oneetbaar te maken. Zoiets moet dus niet in de regenton of ander drinkwater voor mens of dier terechtkomen. Bovendien spoelen zuJJce middelen snel uit en dan blijft 'u spuiten ten koste van de rietlaag. Wanneer ;u een goed dak bezit, gelegd door een erva- .ren rietdekker, dan gaat dit gemiddeld zo'n 'dertig jaar mee. Die paar door vogels •beschadigde plekken kunt u beter door de rietdekker laten repareren. Zwakke plaatsen, "zoals die onder de schoorsteen, kunt u (laten) afdekken met gaas, waardoor de vogels het erg moeilijk krijgen om strootjes te pikken en ze liever elders nestmateriaal gaan zoeken. Waarom zijn de luiers en de inlegkruisjes tegenwoordig nier zo mooi wit meer? Wor den ze soms van oud gebruikt materiaal gemaakt? Antwoord: Nee, het materiaal is gloed nieuw, maar het hagelwit bleken van kof fiefilters, luiers, maandverband enz., enz., met dioxine bleek schadelijk te zijn voor het ■milieu. Die stof wordt niet 'afgebroken' tus sen het afval en kan dan via planten en die ren in onze voeding terechtkomen. Ter voor- koming van evt. narigheid zijn enkele grote 'fabrieken overgestapt op andere bleekme- thoden. Max heeft zidke lange oorflappen, dat die na enige tijd in zijn eten hangen. Opbinden laat hij niet toe. Hoe voorkomen we smeerboel van de hond na het eten Antwoord: We nemen aan dat Max een bloedhond, pekinees, spaniel of een maltezer leeuwtje is. Voor die rassen bestaan speciale etensbakken die dieper van formaat zijn en zo nauw dat deze huisdieren er wel hun snuit, maar niet hun lange oren in kunnen steken. Die blijven dan schoon. Waar is toch die grote Rotterdamse autofa- briek gebleven, die daar na de laatste oorlog jarenlang zulke dure wagens produceerde? Antwoord: Dat was de Kaizer Frazer Cor poration, die op 9 augustus 1945 is opgericht door Henry John Kaiser die een fortuin ver diend, had aan de>.bouw van Viptory.; en Liberty schepen voorde geaHieerdéTiandéls- vloten, en Joseph Washington Frazer die als president-directeur van Willys-Overland de legendarische 'jeep' op poten zette en te land de oorlog hielp winnen. Hun Nederlandse assemblagefabriek werd op 21 februari 1949 geopend en leverde per dag tien (peperdure) zescilinder Kaisers af van 100 pk bij 3,7 liter cilinderinhoud, en daarnaast een speciaal voor ons land ontworpen kleine wagen 'Rot terdam de luxe' naar het model Henry J. In 1955 liep de belangstelling voor die onzuini ge auto's zo terug, dat het machinepark van deze Nederlandse vestiging werd overge bracht naar Argentinië. Je leest vaak over de toren van Pisa, maar niemand weet precies hoe hoog die is. Antwoord: Die Campanile (Italiaans voor klokkentoren) is 54,40 meter hoog. Dat kan a.s. zaterdag 10 april, want de zen dingscommissie van Nieuwe Tonge orga niseert dan een tulpenpuzzelrit langs vele tulpenvelden. U kunt inschrijven van 10.30 tot 13.30 uur bij familie Admiraal, Oudelandsedijk 10e te Nieuwe Tonge. De opbrengst van deze dag is geheel voor de zending. Op zaterdag 17 april a.s. vindt in de gymzaal van 't Haegse Huus te Stellendam een bij zondere gebeurtenis plaats: Muziekschool De Deltastreek organiseert dan een voor speelavond slagwerk en groot koper, waarbij medewerking wordt verleend door Fanfare orkest De Hoop uit Stellendam. De avond begint om half acht en de toegang is gratis. Het bijzondere bestaat o.a. hieruit, dat men voor de eerste keer heeft gekozen voor de avond (meestal vinden de openbare activitei ten van de Muziekschool plaats op de mid dag) en dat een en ander wordt begeleid door een volledig orkest, in dit geval dus Fanfare De Hoop. Dit orkest staat onder leiding van Arie Stolk, tevens directeur van de muziek school. Verder is bijzonder dat één van de leerlingen van De Deltastreek, Jos de Haan, tevens slagwerker van de Stellendamse top club, op deze avond praktijk-examen D zal doen, waarmee hij het voor een amateur hoogst haalbare diploma in de wacht hoopt te slepen. Diverse leerlingen van Muziek school De Deltastreek zullen eveneens voor het voetlicht treden, afgewisseld door enke le optredens van Fanfareorkest De Hoop. De dirigent van het jeugdorkest van De Hoop, Michiel van Vliet, heeft ook zijn medewer king toegezegd en zal een prachtige marim basolo spelen. Het hoogtepunt van de avond zal gevormd worden door het uitvoeren van Concertino for Percussion and Band, het examenstuk van Jos de Haan, waarmee hij, ondersteund door De Hoop, zijn D-diploma hoopt te behalen. Anno Appelo en Hugo Verweij, de twee docenten van Muziek school De Deltastreek, die in samenwerking met het muziekschoolbestuur deze avond hebben mogelijk gemaakt, hebben er alle vertrouwen in, dat het een ook voor het publiek zeer geslaagde muziekavond zal worden, met dank aan de muziekschooUeer- lingen en de Stellendamse Fanfare. U wordt dan ook van harte uitgenodigd voor deze bij zondere avond. Op donderdagavond 15 April zal fam.Visser vanuit de GZB iets laten zien en horen over hun werk in Thailand. Deze avond zal om 19.30 uur beginnen in Ver.Gebouw Elthato aan de Zuid-Achterweg 27 te Ooltgenplaat. Jong en oud van harte welkom. De toegang is gratis, wel zal een collecte worden gehou den voor de GZB. Natuurlijk zal er ook gele genheid zijn voor een bakje koffie en kunt u vragen stellen over hetgene u te zien krijgt, "er^en van harte welkom!! - GOEREE- OVERFLAKKEE Zo'n 15 kilometer van de hoofdstad Hanoi ligt Bat Trang. De inwoners van dit Vietna mese dorp maken al sinds de 15e eeuw tra ditioneel aardewerk. Vroeger vooral voor koningshuizen en de gegoede burgerij. Het bijzondere servies is afkomstig van een groep van 50 pottenbakkers. De schilders gebruiken een Chinese penseel gemaakt van dierenhaar. Zij kennen de motieven uit hun hoofd en schilderen ze uit de losse pols. Nu verkrijgbaar bij de Wereldwinkel, op het Spuiplein (achter de Winkeldiek) in Middel harnis. Open op Vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en op Zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. En als hij het van de hoofdman over honderd verstaan had, schonk hij Jozef het lichaam. {Mark. 15:45} Jozef van Arimathea - wie is dat eigenlijk? Hem zijn we nog niet eerder in het Evange lie tegengekomen. Nergens staat iets dat erop wijst dat hij op de een of andere manier verbonden was aan Jezus. En toch is het juist deze Jozef die naar Pilatus gaat en aan de stadhouder toestemming vraagt om het dode lichaam van de Heere Jezus te mogen begra ven. Hij wil daarvoor dan ook nog zijn eigen - in een rots uitgehouwen - graf ter beschik king stellen, zodat de Heiland een waardige begrafenis krijgt. Wie is die Jozef en wat motiveert hem om zo te doen? Tot onze verrassing blijkt de Heiland toch nog meer volgelingen te hebben dan we op het eerste gezicht zouden hebben gedacht. Zou dat niet vaker voorkomen? Ja, de Hei land heeft ze zelfs in de 'hogere kringen'. Jozef is een raadsheer, een lid van de Joodse Raad. Heeft hij dan meegedaan in de veroor deling van Jezus? Was hij erbij, toen ze de Heiland daar bespotten? Of hij erbij was weten we niet, maar wel weten we dat hij 'niet mede bewilligd had in hun raad en han del' (Lukas 23:50). Waarom niet? Hij was het helemaal oneens met z'n collega's. Lukas noemt hem een goed en rechtvaardig man. Markus vertelt van hem dat hij zelf ook het Koninkrijk Gods verwachtte. Volgens Mattheüs was hij toch ook een discipel van Jezus (Mattheüs 27:50. Iemand van een geheel andere geest dan de meeste andere leden van de Raad. Maar hoe komt het dan dat we hem niet al eerder hebben leren kennen? Jozef was er nog niet eerder toe gekomen om openlijk te verklaren dat hij in de Heiland was gaan geloven. Er was iets dat hem daar tot nog toe van weerhouden had. Johannes vertelt dat het de 'vreze der Joden' was (Johannes 19:38). Hij was de vrees voor mensen nog niet kwijt. Dat betekent echter wel dat Jozef hierdoor een moeilijk leven heeft gehad. Hij had nie mand om mee te praten. Stel dat hij zich zou verspreken... Ja, een mens kan zich op deze manier ook lelijk in de weg staan. Zijn er zo mogelijk nog meer? Deze Jozef gaat naar Pilatus om Jezus' hchaam te vragen. Durft hij nu wel? Op onwederstandelijke wijze heeft God hem tot een besUssing gebracht. Nu durft hij wel, al valt het hem niet gemakkelijk om deze gang te maken. Hij moet zich 'verstouten', zo lezen we. Wij zouden zeggen: Hij moet moed verzamelen. Want nu zal openbaar komen aan welke kant hij staat. Nu zullen zijn colle ga's ervan horen. En dan zal hij voorgoed uit de gunst zijn. Waar hij altijd al bang voor geweest is, zal nu gebeuren. Toch kan Jozef niet anders. Hij moet nu de keus maken. God dringt hem ertoe en Jozef laat zich dringen. Dus gaat hij naar Pilatus, ook al is het nog helemaal niet zeker of Pila tus hem wel te woord zal willen staan. Nog minder is het zeker dat Pilatus aan zijn ver zoek zal voldoen. De stadhouder heeft eerder deze dag al een paar maal laten blijken dat hij hevig geïrriteerd is door de gang van zaken. Bovendien, welk recht heeft Jozef op het lichaam van Jezus? Hij is niet eens een fami lielid van Hem? Het valt echter mee. Jozef krijgt toegang tot Pilatus. Deze luistert. Verbaasd is hij wel, dat Jezus al gestorven is. Maar als hij laat navra gen of dat bericht juist is, wordt het door de hoofdman over honderd bevestigd. En dan blijkt Pilatus ineens heel inschikkelijk te zijn. Hij geeft het lichaam van Jezus weg. Jozef mag het hebben. Jozef mag het gaan begra ven. Intussen moet het ons niet ontgaan dat we hier nog weer een duidelijk getuigenis heb ben dat Jezus waarlijk gestorven is. Pilatus is er ook vast van overtuigd geweest. Het blijkt ook uit het feit dat Markus in vers 45 een ander woord gebruikt dan in vers 43. In onze vertaling staat twee keer het woord 'lichaam'. Het Grieks gebruikt de eerste keer een woord dat inderdaad 'lichaam' betekent. Maar de tweede keer wordt een ander woord gebruikt. Een woord dat 'dood lichaam', 'lijk' betekent. Ja, Jezus is waarlijk gestor ven. Zo moest het toch? Voor de zonde kon toch alleen maar betaald worden met de dood van de Zoon van God? Zegt onze Catechis mus het zo niet? Ziet u in deze geschiedenis hoe vanuit de hemel alle dingen worden bestuurd? Het is God die in het hart van Jozef werkt en Die hem juist nu zoveel vrijmoedigheid geeft dat hij openlijk durft uit te komen voor de veran dering die er innerlijk al bij hem was. Juist deze Jozef wil God gebruiken om eer te bewijzen aan Zijn Zoon, door de wijze waar op hij Hem zal begraven. Juist deze Jozef, die over de nodige financiële middelen beschikt. Wie zou dat anders kunnen doen? Zo wordt ook weer een profetie vervuld, namelijk dat Jezus bij de rijke in Zijn dood geweest is (Jesaja 53:9). Dezelfde God die in Jozefs hart werkt is het ook die Pilatus mild stemt, zodat hij luistert naar Jozefs verzoek. Hij had hem ook met lege handen weg kunnen sturen. Maar nee, het hart van Pilatus wordt geneigd en hij wordt gewillig gemaakt om Jezus' dode lichaam weg te geven. Ligt hier geen troost in? Wat er ook gebeurt in deze wereld, alles blijft toch staan onder de besturende hand des Heeren. En Hij doet bovendien alle dingen nog medewerken ten goede voor degenen die Hem hefhebben. God houdt Zijn doel in 't oog en Hij volvoert Zijn Raad. Hij doet dat ook in de manier waarop Hij mensen leidt. Vindt u het geen wonder dat Jozef van Arimathea gebruikt wordt om Jezus te begraven? Een rijk man, en dat ter wijl Jezus eens gezegd heeft dat rijken bezwaarlijk ingaan in het Koninkrijk Gods. Een raadsheer, terwijl onder de joodse leiders de vijandschap tegen Jezus het sterkst was. Welke verklaring is er voor, dat Jozef zoveel voor Jezus over heeft? De enige verklaring is: God heeft hem verkoren. God heeft hem ook van stap tot stap geleid. Om het eens heel eenvoudig te zeggen: de Heere heeft deze man achter de hand gehouden om na de dood van Zijn Zoon voor Hem zorg te dragen. En als het dan zover is, geeft de Heere hem vrij moedigheid. Zo maakt God alle dingen schoon op Zijn tijd. Op Zijn tijd, ja. Op Zijn tijd breekt het licht door in de ziel. Op Zijn tijd gebeuren de dingen. En God blijkt over al mensen voor te hebben. Geen wonder, want Hij roept ze Zelf en Hij rust hen toe. P. den Butter Al vele jaren komt in het vroege voor jaar de in Duitsland afgestudeerde heilpraktiker en deskundige Tilburg- se natuurgeneeskundige J.M. Bergs ma naar Goeree-Overflakkee om er een lezing te verzorgen, meestal in Dirksland. Op het eiland is hij dan ook geen onbekende meer en veel patiënten - vooral met chronische ziekten of die met hun kwaal 'maar moesten leren leven' - hebben naar aanleiding van de informatie die hij tijdens zijn lezingen op Goeree-Over flakkee naar voren bracht, de weg naar zijn uitgebreide praktijk gevon den én... zijn er werkelijk geholpen. Ditmaal zal het echter voor de laatste keer zijn dat Bergsma op het eiland te beluisteren is. Ook bij hem gaan de jaren tellen en hij heeft ervoor geko zen om het kalmer aan te gaan doen. In ieder geval betekent dit dat de lezingen die hij jarenlang in Dirks land heeft verzorgd, ten einde lopen. Niet dat het hier om wonderdoenerij of occulte en anderszins ongrijpbare praktijken gaat. Daar moet de Tilburgse geneeeskundi- ge niets van hebben. Wellicht zijn de resul taten van Bergsma's geneeskunde te danken aan enkele sterke belangrijke punten die hem op geneeskundig gebied eigen zijn: - een grote kennis op het terrein van ziekten en Uchamelijk functioneren, aan de hand waarvan veelal nauwkeuriger diagnoses worden gesteld - óók daar waar men eigen lijk maar 'met het probleem heeft moeten leren leven'; - een zich verdiepen in de patiënt als gehele mens, waarvoor hij alle tijd en aandacht neemt; - toepassing van effectieve natuurlijke mid delen, zonodig aangevuld met reguliere the- rapiën. In zijn praktijk maakt de Tilburgse natuur geneeskundige veelvuldig gebruik van hoogwaardige natuurlijke therapieën. En die doen in de praktijk dikwijls het werk als reguliere middelen het af laten weten. Immers, veel patiënten die 'met hun kwaal of klacht maar moesten leren leven', bleken daar tóch vanaf te kunnen komen. Overigens weert Bergsma de reguliere therapieën niet. Hij is er zelfs tegen om die zomaar plaats te laten maken voor de natuurlijke. Dit laatste gebeurt maar al te vaak in praktijken van hen die zich natuurgeneeskundige noemen, met dikwijls fatale gevolgen. Bergsma stelt in zijn praktijk de natuurlijke therapie naast de reguliere. En doordat hij zowel op het gebied van de reguliere als van de natuurlijke geneeswijzen kundig is, combineert hij die twee zonder dat ze eikaars werking negatief beïnvloeden. In de praktijk zie je dan dat na verloop van tijd de aandoening of de klach ten dusdanig verbeteren dat het gebruik van de reguliere middelen - uitsluitend via de huisarts! - afgebouwd kunnen worden. Ach teraf kan veelal geconstateerd worden dat niet slechts de symptomen werden bestreden maar dat vooral ook de ziekte zelf werd genezen. In heel Nederland geniet Bergsma faam door op een gezonde, nuchtere en hel dere wijze patiënten en hun aandoeningen te benaderen en te behandelen én veelal van hun problemen af te helpen. Ook op Goeree- Overflakkee heeft hij inmiddels velen van hun aandoeningen afgeholpen Al jaren houdt Bergsma lezingen op Flak- kee. En telkens vormen die informatie-avon den een openbaring voor degenen die daarbij aanwezig waren. Even eenvoudig als doel treffend blijkt de mens namelijk in belang rijk mate zijn gezondheid zelf te bepalen door voedings- en leefwijze. In talloze gevallen is reeds gebleken dat als van daar uit aan gezondheid wordt gewerkt, er meer te bereiken is dan veel geneeskundigen zich realiseren of in willen zien. Graag wil Bergs ma anderen die kennis aanreiken. De infor matie-avond in Dirksland zal zeker van belang zijn voor hen die kampen met proble men als allergiën, astma, bronchitis en eczeem, slechte lever-, gal of nierfuncties, steeds terugkerende bijholte-ontstekingen, chronische vermoeidheid, slechte weer stand, enz. De laatste informatie-avond met de heer Bergsma in Dirksland wordt gehouden op maandag 19 april a.s., in gebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31. Aanvang 20.00 uur, entree, koffie en thee zijn gratis. Half april is er een gezondheidsbeurs in 'de Staver' te Sommelsdijk. De initiatiefnemer is de heer Helmreich. Hij is de man die bij uitstek geschikt om u te informeren over de beurs. Hij weet welke standhouders er zijn en voor wie het interessant is om er naar toe te gaan. Wilt u het ook weten? Luister dan op dinsdag 13 april om 18.00 uur naar het pro gramma 'Met Wie???' op Radio Flakkee. De herhaling is woensdag om 18.00 uur. De pre sentatie is van Carla Hersbach. iivttfcf -29- Emst doet of hij de uitval van Karl niet heeft gehoord, maar giet het deksel van z'n eigen etensketel vol en gaat er mee naar Karl: 'Hier jong, drink op, het is wel niet wat we thuis gewend zijn, maar voor ons is het goed genoeg.' Even weifelt de reus, dan pakt hij de koffie aan en ont spant zich een beetje. Ernst pakt zijn etensketel waarin nog een laatste beet je zit, hiermee gaat hij terug en neemt naast Karl-Heinz plaats. 'Nou, laten we eerlijk zijn, met een klein beetje fanta sie zou je denken, werkelijk aan de koffie te zitten. En als ik er goed over nadenk, wie van ons weet er eigen lijk nog hoe goede bruine koffie in werkelijkheid smaakt? Niemand toch zeker? Het is maar een kwes tie van wennen. Als wij ooit nog eens in het oude Duitsland terugkeren, willen we nooit iets anders meer slurpen dan dit bocht, gebrande eikels met aard appelloof' 'Ik geef er de voorkeur aan om een sissend glas bier in m'n droge keel te gieten', gromt Peter Mayer Onwillekeurig komen de geneugten van weleer hen voor de geest. Ze maken daar ruwe grappen over, maar inwendig smachten ze naar alles wat ze hebben achter gelaten. De enige die zich afzijdig houdt is Karl-Heinz, hij is met z'n gedachten ver weg. Het deksel draait hij gedachteloos zachtjes in het rond. 'Jongens, wat denken jullie ervan als we eens een poosje onder de lappen gingen liggen?' geeuwt Peter Mayer. Hij trekt z'n laarzen aan en maakt aanstalten om naar buiten te gaan. 'Jongens, wie volgt mij? Eerst even plassen en ieder een arm vol brandhout halen, dan hoeven we vannacht niet te verkleumen.' Hij gaat naar de deur en wacht daar tot de rest hem volgt. Zelfs Karl-Heinz staat op en strompelt naar de deur. 'Kijk nou eens, het sneeuwt!' roept Peter opgewonden, als hij naar buiten stapt. Het weer is veranderd. Grote vlokken sneeuw dwarrelen naar beneden en het is meteen een stuk kouder geworden. 'Het lieve leven begint al vroeg, we'zullen nu sneeuw moeten scheppen tot we er onder bedolven worden', gromt Franck. Achter elkaar zwoegen ze tegen de wind in naar de plaats waar de houtstapel staat. 'Eerst even plassen makkers, het is me te ver om naar de latrine te lopen', grimast Ernst Schlösser. In de beschutting van de stapel hout gaan ze op een rijtje staan en doen hun nodige werk. 'Zo, daar knapt een mens van op.' Peter maakt zijn kle ren in orde en pakt een paar dikke stukken hout van de stapel. 'Jongens, neemt zoveel mogelijk mee, morgen zit de stapel misschien helemaal onder de sneeuw en moeten we het hout er onderuit graven. Hebben is binnen, moetje maar denken. Komt op, netjes een stapel op de schoudertjes en dan terug naar ons winterverblijf Hij neemt de stukken hout over zijn schouder en stapt in het donker terug naar de hut. De wind komt pal uit het oosten en blaast een witte deken tegen de wanden. 'Als het zo doorgaat, moeten we morgenvroeg als mol len een gang graven om buiten te komen', mompelt er één. 'We kunnen ons beter laten insneeuwen en wachten tot de oorlog voorbij is. Misschien kunnen we als belo ning voor onze prestaties hier een wintersportvakantie houden', is het spottende antwoord. Naast het vlammende haardvuur worden de knuppels opgestapeld. Ze strekken hun handen uit om die bij de gloed te warmen. 'Eén ding is zeker', filosofeert Franz: 'Het moet al heel gek gaan, als de Russen ons met zulk weer lastig val len.' 'En de Russen zijn veel gekker dan jij vermoeden kunt', klinkt uit een hoek van de hut de stem van Karl- Heinz, die weer op zijn slaapstee is neergestreken. Franck Muller kijkt ongelovig: 'Geloof jij werkelijk dat de Russen aanvallen als er zo'n dik pak sneeuw ligt? Er is geen mens die, als er een meter sneeuw ligt, nog een voet kan verzetten. Ook een Rus is maar een mens en geen machine.' 'Ons is geleerd dat de Russen onmensen zijn, daarvan kun je van alles verwachten.' 'Ik geloof er geen moer van. Zelfs met de zwaarste tank kun je in de sneeuw niet vooruit komen. En als die monsters aan de kant moeten blijven staan, wat ver wacht jij dan van een infanterist? En Jan Soldaat, of dat nu een Duitser of een Rus is, moet de kastanjes uit het vuur halen. Hij gaat voorop. Daar is hij nu eenmaal voor, het zware materiaal is er alleen maar om hem in die poging te ondersteunen. Als er morgenvroeg een metertje sneeuw hgt vrienden, dan kunnen we serge ant-majoor Wollweber tegemoet zien met de medede ling, dat we tot nader order verplicht sneeuwverlof hebben. Om de tijd te doden mogen we dan zo af en toe een beetje helpen in de keuken: aardappeltjes schillen en koffie rondbrengen voor de hogere macht, die uiter aard niet door de sneeuw wenst te lopen. Verder moe ten er paden geschept worden naar de latrine en ande re belangrijke plaatsen. Geloof mij maar, het komt allemaal fijn voor elkaar, ik zie dat al helemaal zitten.' Karl-Heinz begint luid te snurken. De afstraffing heeft hem meer parten gespeeld dan hij voor z'n vrienden liet merken. Nu is een diepe rust over hem gekomen; wat er om hem heen gebeurt, merkt hij niet meer. 'Zo, die heeft de vaart er aardig in', wordt er gelachen. 'Ja, reken maar dat Schreijer hem ervan langs heeft gegeven. Maar die vent is niet zo gauw klein te krij gen', zegt er een met een hoofdknik in de richting van de snurkende Karl-Heinz. 'Ja, hij heeft hem afgeknepen tot hij er bij neer is gevallen. Schreijer voelt zich een hele Piet na deze overwinning. Maar ik zeg juUie: ik zou niet graag in z'n schoenen staan. Karl neemt dit niet. Vroeg of laat zal hij de kans krijgen om het Schreijer betaald te zet ten. Dan gebeurt er wat met hem, waarvan ik mij geen voorstelhng durf te maken.' Franz is bij het vuur gaan staan en kleedt zich uit. 'Zou Karl echt kans hebben gezien om Schreijers jenever en sigaren te stellen?' 'Daar kun je wel zeker van zijn. Alleen vraag ik mij af waar hij die spullen heeft gelaten, hier zijn ze in ieder geval niet.' Ernst Schlösser lacht: 'Ik weet zeker dat wij onze por tie ook zullen krijgen, dat doet Karl. Laat hij een ruige beer zijn, een goed kameraad is hij zeker.' 'Hij heeft zich vanavond gewoon aan Schreijer aange boden toen die kwam inspecteren. Het mag dan zijn eigen schuld zijn, de gevolgen van zijn daad heeft hij ook volledig op zich genomen, zoiets kan ik waarde ren', is Francks mening. De haard wordt opgestookt, dan zoekt de een na de ander zijn slaapplaats op. 'Ze zullen ons morgenvroeg wel laten slapen, nu de Russen zijn ingesneeuwd', glimlacht Ernst ironisch. 'Ik geloof ook dat de Russen zich koest zullen hou den', meent Franz. Hij strekt zich uit op z'n stroleger en is spoedig onder zeil. Buiten daalt onafgebroken de sneeuw in een ondoor dringbaar gordijn naar omlaag. De wereld verandert in een poollandschap, waaruit de rieten daken van het lager steken als heuveltjes, die geheel in het landschap schijnen te passen. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5