De FEESTDAGEN i e Geslaagd voor het EPTA Graadexamen Al PREDIKBEURTEN Zolder op geruimd? Vensterbank EIIMDBI-tflEUWS Cultuur-hïstorische wandeling in Stad aan 't Haringvliet Kerkdienst Ger. Gemeente EIIAt1DEt1-t1IEUW5 Hoogbegaafdheid. Wat zegt dat De Christenvrouw afdeling Dirksland Ophalen oud papier Stellendam Ger. Gm. Nieuwe Tonge Licht uit licht Enkel in Zijn wonden Kleding voor kinder tehuis in Lokichar Z.A.J.W. - Open Doors Van verschillende aard Predikanten en hun gezinnen Innerlijke vreugde De lijn doortrekken naar de hemel Dankbaar feest vieren W. H. Velema STAD AAN 'T HARINGVLIET - De aangekondigde kerkdienst voor don derdag 15 april, waarin ds. M. Kleppe zou voorgaan gaat niet door. Zondag 11 april 2004 Maandag 12 april 2004 Alledaags Gethsemané jj, Herv. Q^ PAGINA 2 VRIJDAG 9 APRIL 2004 In Nederland hebben we het voorrecht en het genoegen om feestdagen te vieren. Iede re burger mag delen in de vrijheid om feest te vieren. Het zijn vooral de christelijke feestdagen die ons tot het vieren gelegenheid geven. Ze zijn gauw op een rijtje gezet: Kerstfeest, Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren. Daar naast Koninginnedag en in de laatste jaren meer en meer de meidagen, als herinnering aan de bevrijding in 1945, voorafgegaan door de dodenherdenking, waarop de vlag halfstok hangt. Men ziet: het gaat om een combinatie van dagen die aan het kerkelijk jaar hun ontstaan te danken hebben, en van dagen die terug gaan op gebeurtenissen in de geschiedenis van ons volk. Ook zij die niet of nauwelijks kerkelijk meelevend zijn, delen in de viering van de feestdagen. Er is onder onze bevolking een verschei denheid van invulling van de feestdagen, dus van de manier waarop en soms ook van de plaats waar ze gevierd worden. Aan de mei dagen wordt vaak een korte vakantie vastge knoopt, terwijl ook de Kerstdagen, direct gevolgd door oud- en nieuwjaar, soms bui ten de eigen woonplaats en zelfs buiten het eigen land worden doorgebracht. Laat mij nu een groep van onze bevolking er in het bijzonder uit naar voren halen, al zal ik me niet tot hen beperken. Ik noem dan de predikanten en hun gezin nen. Dominees hebben het op de christelijke feestdagen extra druk. Van hen wordt dan ook iets extra' s verwacht. Een preek die het hart raakt, ook al heeft de predikant al heel wat keren de Kerst-, Paas-, of Pinksterge schiedenis in de eigen gemeente 'bepreekt'. Voeg daarbij de bijzondere bijeenkomsten met jongeren, volwassenen én de ouderen van de gemeente, in de dagen voorafgaand aan de kerkdiensten, en de lezer weet, dat de feestdagen voor een predikant niet alleen extra drukte meebrengen, maar zelfs een behoorlijke belasting (om me niet sterker uit te drukken) betekenen. De gemeente bedenkt te weinig, zo meen ik, hoezeer de verplichting om op de feest dagen in kerkdiensten voor te gaan, een druk legt op de predikant en zijn gezin. Ik heb de indruk dat kerkmensen kriti scher worden naar de predikanten. In het verleden schrok men ervoor terug om kritiek op de dominee en zijn preken te uiten. Die kritiek was er wel, maar werd binnensmonds gehouden. In tal van gemeenten gedragen kerkleden zich als mondige mensen. Het woord mondig wijst erop dat ze hun mond gebruiken en hun woordje weten te zeggen. Dat zijn niet altijd woorden van waardering, maar dikwijls ook van kritiek, onvoldaan heid, zelfs ontevredenheid. Misschien valt dit in de lezerskring van Eilanden-Nieuws nog een beetje mee. Uit gesprekken met predikanten in onderschei den delen van het land weet ik, dat het soms niet meevalt. Daarmee komt een predikant (en zijn gezin) juist rond de feestdagen extra onder druk te staan. Het is goed dat de gemeente daarbij stilstaat. Ik mag wel zeg gen, dat zij haar predikant een vaste plaats geeft in haar persoonüjke en gezinsvoorbede. Er zit ook een andere kant aan het geroe pen zijn om op de feestdagen de gemeente voor te gaan in kerkdiensten. Ik zou predikant en gemeente tekort doen, als ik daarop niet wees. Dat is de innerlijke vreugde om de gemeente het Evangelie te mogen brengen, en laat ik dan eraan toe mogen voegen: de liturgie met zorg voor te bereiden. Vanuit een vijftig jaar lange ervaring (hoewel slechts dertien jaar als gemeente predikant) wil ik toch graag op dat positieve wijzen, namelijk geroepen te zijn om op de feestdagen het heil in Christus aan de gemeente te verkondigen. Dat wil zeggen: als dienaar van het Woord biddend met de Schrift bezig te zijn om de gemeente de ver schillende facetten van de heilsfeiten die we vieren, te laten zien. Wie als predikant biddend met de Bijbel bezig is, juist ook rondom de feestdagen, zal steeds meer inzicht in de Schrift krijgen. Hij mag de gemeente dan laten delen in wat hij zelf, al studerend en als leerling lezend ont vangt. Misschien mag ik een accent naar voren brengen dat mij vooral de laatste jaren bijzon der heeft getroffen. Dat is het feit, dat we niet alleen moeten letten op het feit dat daar plaats vond. De Evangehën wijzen op dat feit, ver tellen ervan, soms met opmerkeüjke details. Toch heb ik geleerd meer en meer de lij nen van dat feit, en dus van het feest, door te trekken naar Christus, als de Verhoogde Koning in de hemel. Dat geeft voor mij een vertassende belichting van het te vieren feest. Ik hoop dat dat voor de gemeente ook het geval is. Persoonlijk denk ik op de feestdagen ook altijd aan mensen die de kerk niet bezoeken. Zij vieren de feestdagen anders. In mijn hart hoop ik dat zulke mensen waar en hoe dan ook toch iets van het Evangelie van de feest dag opvangen. Het is toch niet opdringerig wanneer je als predikant ook andere mensen de vreugde gunt, die je zelf aan de bood schap mag beleven. Dan zijn er nog de nationale feestdagen. Laten we ze dankbaar en waardig mogen vieren. Daarbij gedachtig aan het voorrecht dat we leven in een land, waar de bevolking denkt aan en dankbaar is voor wat we als volk in vrede uit Gods hand mogen ontvan gen. Laten we ons dankbaar bezinnen, als jon geren en ouderen, op wat de feestdagen ons bieden, en hoe we onze dankbaarheid daar voor tot uitdrukking brengen. Goede, en vooral gezegende feestdagen. Ook dit jaar is het mogelijk een cultuurhisto rische wandeling te maken in Stad aan 't Haringvliet. De ongeveer één uur durende wandehoute voert langs karakteristieke pan den en enkele monumentale gebouwen. Met behulp van gevelstenen, verhalen en fotos wordt over het dorp verteld. Het is ook mogelijk om 's avonds door het dorp te wan delen. Er zijn geen kosten aan verbonden, maar het aantal deelnemers is beperkt. Datum en tijd in overleg. Meer informatie en opgave bij Harry Goosens, tel. (0187) 612219. clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluUingstennyn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VUIerlus,. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 1440 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18.50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Eerste Paasdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. H. Lassche, Staphorst en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. E. F. Ver- gunst, Ridderkerk en 18.30 uur kand. H. Lassche - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. G. Arensman en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur Pfr. G. Gerick en 18.30 uur de heer W. Tanis, welkomst- dienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. H. Verheul, Amersfoort. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. J. Kop pelaar, Abbenbroek - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. C. B. van Beek. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur ds. A. .van Wijk, Herkingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. M. Noorloos - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren; 14.00 uur Paasfeestvie ring zondagsschool en 18.00 uur ds. C. J. J. van der Dussen, Harmeien - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis 14.30 uur ds. C. Gielen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Bruchem - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Benne- kom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. r. J. Boeijinga-Alders - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur E. Daalmeier. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur Vesper - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur onbekend en 16.45 uur ds. H. P. Dam. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. H. v. d. Ziel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst, OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessendam Om hier over met elkaar van gedachten te wisselen, wordt u uitgenodigd op een huis kamer ontmoetingsavond te Middelhamis. Uw kind is getest, en daaruit komt een IQ op hoogbegaafd niveau, maar wat dan... Op deze avond hopen we o.l.v. mw. C. Groen leer, van de vereniging 'Choochem' (chris- tehjke vereniging ter ondersteuning van hoogbegaafden) hierover met elkaar te spre ken. Als leidraad gebruiken we het artikel 'hoe handig is een etiket', uit het tijdschrift 'Talent', geschreven door Eleonoor van Gerven. Deze avond kan interessant zijn voor ouders, leerkrachten en allen die wat meer over dit onderwerp willen weten. De avond wordt gehouden D.V. op 22 april bij de fam. A.P. Krijgsman, Oost Voorgors 105 in Middelhamis, waar u vanaf 19.45 uur van harte welkom bent. Voor verdere inlichtingen en voor een kopie van het artikel uit 'Talent' kunt u bellen naar fam. Korteweg, tel. 0187-486479. Als u van plan bent te komen, wilt u het dan even via het bovengenoemd nummer laten weten, zodat wij weten waar we op kunnen rekenen. We hopen op uw komst. - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessendam en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v. d. Zwaag en 18.00 uur ds. H. VoIImuUer. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Paasliederen; 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. Krol en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur drs. P. C. Koster en 18.00 uur drs. P. Rozeboom. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel. Tweede Paasdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. P. C. H. Kleinbloesem, Maar tensdijk - Ger. Gem. 9.30 uur student E. Bakker - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. G. Arensman - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink, zangdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bevestiging nieuwe hd- maten. STELLEND AM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt, Openbare belijdenis des Geloofs. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Vroegindeweij, Bilthoven - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, met medewerking van Sursum Corda - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Gunst. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Blom, PoortvUet. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. P. Voets - Clir. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Goedvree - Ger. Gem. 10.00 uur leesdieiist OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Sommelsdijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur dienst uitgaande van de zondagsschool, na afloop van deze dienst is er gelegen heid elkaar te ontmoeten in 'Bij de Bron'. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. Woensdag 14 april hoopt de Christenvrouw voor de laatste keer weer bijeen te komen in Onder de Wiek. Aanvang kwart voor acht. Spreekster zal op die avond zijn Mevr. L. Drop uit Vlaardingen. Zij wil het deze avond met ons hebben over Esther. Gasten en leden van harte welkom. Op zaterdag 10 april hoopt de financiële commissie van het open Hervormd Jeugd werk te Stellendam weer oud papier op te halen. Om 9.00 uur zal op de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat worden begonnen. Wilt u het papier goed gebundeld en tijdig gereed zetten. Karton mag er ook bij. En nu zit u met rommel/spullen waar u geen weg mee weet. Wij weten er wél raad mee. Voor de rommelmarkt van D.V. zaterdag 21 augustus 2004, kunnen wij een heleboel goe de, bruikbare spullen/rommel gebraiken. De opbrengst is ten bate van de aflossing van de Ger. Gem. te Nieuwe Tonge. U belt (0187) 65 25 02 en het wordt bij u opgehaald. Vroeger hadden de huizen van de rijken brede ramen die ervoor zorgden dat er licht naar binnen kon vallen, 's Avonds zaten edele vrouwen in de lage en brede vensterbanken te borduren en te keuve len. De vensterbank was een plaats van licht en ontmoeting. Dat is nog zo, in de vensterbank ontmoeten planten en het daglicht elkaar. De plantenplank fungeert als een soort toonbank. Maar er is meer te zien dan de klassieke sanseve- ria, ook wel vrouwentong genoemd. In Vlaanderen zie je op bijna elke huiskamervitrineplank zo'n plant. In de loop van de tijd veranderde de inhoud van de vensterbank, ieder interieur kreeg z'n eigen uitstalplank die was gevuld met allerhande snuisterijen. Spulletjes van aardewerk of koperen kannetjes, porse leinen poppetjes of grote vazen, het hoort allemaal thuis in de vensterbank. Aange vuld met petroleumstelletjes, blauw emaille voorwerpen, toeristische sou venirs of een stapel kranten en tijd schriften raakt de huistoonbank aardig vol. Ook de telefoon voelt zich prima thuis op de vensterbank. Alles wat bestand is tegen zonnestralen verdient een plaatsje in de etalage van de woonkamer. De uitstallingsplank herbergt allerlei spulletjes. Ook wat je met goed fatsoen niet ergens anders kunt zetten vindt een plaatsje op de verzamelplankplank die de vensterbank nu eenmaal is. Niets mis staat, een brandende kaars als u gasten verwacht en andere kleine lichtbronnen, doen het naast andere lichtjes altijd goed. De vensterbank krijgt door al die diver siteit een eigen uitstraling. De venster bank verandert met de jaargetijden mee of biedt plaats voor een rek waarop kaarten of andere dingen te koop worden aangeboden. In de decembermaand lijken de ramen en de vensterbanken meer op een kerstcircus, de planken veranderen dan in een beren- en kerstmannenfesti- val. In januari en februari zijn de planken het minst gevuld, daarna breken betere tijden aan en nemen hyacinten en narcissen bezit van de vensterbank. Dan is liet vensterjaar weer vol en kunnen vensterbankkijkers hun ogen lueer volop de kost geven. De Liefde bidt voor wie niet weten wat zij doen; gekruisigd blijft zij stil voor wie de hamer heft. En na de sabbath keert zij tot de treurenden, vertezen uit het graf wandelt zij in de hof. Onherkend zit zij aan, met hen, met u, met mij te Emmaüs, tot het brood door Hem gebroken wordt. Ida M. Gerhardt O Lam van God, door God gezonden, o dienstknecht die uw Heer behaagt, wij bidden; maak ons rein van zonden. Gij, die der wereld zonden draagt. In diepe huiver neergebogen waart Gij een worm die sterven moet. De grond heeft gretig ingezogen uw rode zweet, uw kostbaar bloed. Waar was ons hart, waar die gedachten van moed en trouw en kloek verweer? Uw jong'ren sliepen, niet bij machte één uur met U te waken. Heer. Geen sterveling zal ooit doorgronden de doodsnood die Gij hebt geproefd, de helse angst die U doorwondde uw ziel, tot stervens toe bedroefd. De beker van Uw bitter lijden, tot deze duist're nacht bewaard, hebt Gij, Lam Gods, als Godgewijde gewillig uit Gods hand aanvaard. Zo tot Uw offerplaats gekomen hebt Gij met goddelijk geduld de zware last op U genomen, de toom van God om onze schuld. O Lam van God, door God gezonden, o offer dat de Heer behaagt, wij bidden: maak ons rein van zonden. Gij, die der wereld zonden draagt. L. Strengholt Uit: Enkel in Zijn wonden. Gedichten voor de lijdenstijd en Pasen. Verzameld door Rien van den Berg. Uitgeverij Mozaïek, Zoetermeer. 52 pag. Paperback. ISBN 90-239-9044-7. Het Lokichar tehuis gaat uit van de Her vormde Kerk van Oost-Afrika en wordt gesteund door de GZB. Het tehuis staat in het zuiden van het Turkanagebied, een van de armste gebieden in Kenia, en is opgericht in 1974 met als doel wezen en gehandicapte kinderen een thuis te bieden en hen te helpen bij het onderwijs. Op dit moment worden er 97 kinderen geholpen. Het kindertehuis heeft de GZB gevraagd om voor 34 kinderen het schoolgeld te betalen. Zeker gezien het feit dat onderwijs van groot belang is voor de ontwikkeling van het Turkanagebied, voldoet de GZB graag aan dit verzoek. Voor dit project wordt o.a. het volgende ver zameld: (kinder)kleding, schoenen, laarzen, oud geld, boeken. Bijbels (oude en nieuwe), brillen, postzegels en ansichtkaarten (van kerken, molens, dorpen, landschappen, kin deren, dieren, vogels, auto's, treinen en kerstkaarten). Dit alles kunt u zelf brengen bij Duinkerkerweg 6a in Ouddorp. U kunt ook bellen, tel. 68 15 33, dan wordt het bij u opgehaald. Tevens wordt er van deze moge lijkheid gebruik gemaakt om iedereen harte lijk te bedanken voor de vele zakken met kleding en andere artikelen die al in 2004 ontvangen zijn. Het kindertehuis is u er erg dankbaar voor. Uit de verzameling wordt het volgende te koop aangeboden: een zak met gemengde postzegels (uit verschillende lan- Op zaterdag 17 april wordt in Elim de nieuwste film van Open Doors vertoond. De film heet 'Sterker dan Striemen' en speelt zich af in Afrika in de conflictzone tussen islam en christenheid. De avond wordt ver zorgd door Open Doors en staat in het teken van christenen in Afrika die om hun geloof vervolgd worden. De commissie van het ZaterdagAvondJeugdWerk heet jullie wel kom vanaf 19.30 uur. den, netto gewicht een kilo) en tevens aller lei soorten ansichtkaarten (van kerken, orgels, kerkinterieurs, molens, stadhuizen, kastelen, poezen, honden, vogels, oude auto's, stoomlocomotieven, trams en buiten landse kaarten). Kaarten van kerken en molens kuimen ook geruild worden. De opbrengst kom geheel ten goede van het kin- derthuis. Wat een dag! Om 7.45 uur gingen we op weg naar het conservatorium in Tilburg om daar examen te doen. Martijn Kievit, Esther de Blok en Niels Verhoeven deden examen voor Al. Alledrie leerling van Karin van Toor. Vele extra uren hadden ze gedraaid, dus ze waren er klaar voor, maar toch bijzonder gespan nen. Want wat stond ze te wachten. In het conservatorium werden we in een zaal ontvangen met boven op een podium een grote vleugel. Niels merkte op dat het van hem niet zo hoog hoefde, maar ja, het kon nu eenmaal niet lager. De onafhankelijke jury bestaande uit een bestuurslid van de EPTA en twee andere docenten stelde zich voor en liet weten dat de EPTA (European Piano Teachers Association) een internationale vereniging was van pianodocenten en pia nisten en dat de Nederlandse tak uit 800 leden bestaat. Een examencommissie stelt de eisen en schroeft deze elk jaar weer een beetje op, zodat de kwaliteit gewaarborgd is de lat hoog blijft liggen. In de vorm van een con cert werden alle stukken gespeeld, voorafge gaan door een door de jury bepaalde toon ladder en drieklanken. Zo het eerste gedeelte zat er op, maar nu nog de theorie, deze werd gedurende drie kwar tier schriftelijk afgenomen. Spannend, voor al ook voor de ouders. En toen moesten we wachten op de uitslag, wat duurde dat lang. Er werd gediscussieerd en nagekeken en ein delijk mochten we weer naar binnen voor de diploma-uitreiking. Alledrie zijn ze geslaagd en natuurlijk willen ze door voor het volgende examen. Om 12.45 uur veriieten we weer het gebouw met het felbegeerde diploma en een ervaring rij ker. Karin van Toor met de geslaagden: Martijn Kievit, Esther de Blok en Mels Ver 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2