Pita en Piet Buitendijk: 'ouders' van meer dan dertig kinderen in Uganda Nieuwe concertserie voor Tiori Musical!' ion Musicali Woord I Vj. Daad S Kommer Akershoek, de Echte Bakker bakt uitstekend Paasbrood "T EllfUnOBI-tllEUWS "We proberen papa en mama voor de kinderen te zijn" Nood onder kinderen in Uganda is enorm Gezellig, koud en maar weinig vis tijdens viswedstrijd HVS Good Luck hervat veldcompetitie met winst. Hebt u last van 'slaapschuld'? Verlaten kinderen Drijfveren Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee De keunng Voorbereidingen Een Echte Bakker? PAGINA 19 VRUDAG 9 APRIL 2004 In Ouddorp ontmoetten we Pita en Piet Buitendijk, waar ze te gast waren bij liun vrienden Tilly en Kees Klaas- sen. Enerzijds een bijzonder echtpaar omdat ze in Uganda een gezin hebben van tweeëndertig kinderen,- ander zijds vinden ze dat ze ouders van een gewoon gezin hebben, waar alles pre cies zo in het werk als in een doorsnee Nederlands gezin. In 1992 toen Piet Buitendijk werkzaam was bij een hulpverleningsorganisatie kwam tot Piet en Pita een duidelijke roeping om met kinderen aan het werk te gaan in Uganda. "Wat precies de aanleiding is voor deze roe ping kunnen we niet zeggen, maar we voel den heel sterk dat we in Uganda voor kinde ren aan het werk moesten". Nuchter gezien was en is daar best wel reden voor. Het land in het noordoosten van Afrika wordt geteis terd door aanvallen van rebellenbewegingen en grote armoe. En zoals in veel landen wer den de kinderen ook daar het kind van de rekening. Nadat het echtpaar voldoende voorbereidin gen had getroffen, zoals het volgen van Engelse lessen en andere cursussen op een Engels zendingschool, vertrokken ze in 1996 naar Uganda. Eerst werkten ze voor een Engelse hulpverleningsorganisatie, maar later kozen ze ervoor om toch een eigen stichting op te richten. "Bij die organi satie werd er veel van bovenaf geregeld. Van de ene op de andere dag kon gezegd worden: 'jullie moeten hier weg en ga maar naar een ander land'. Hier konden wij niet mee akkoord gaan omdat we anders de kinderen aan hun lot over zouden laten. Daarom heb ben we de Nederlandse stichting 'Noah's Ark Children's Ministry Uganda opge richt' Hiermee was de structurele hulp aan de kinderen menselijkerwijs gewaarborgd. Op dat moment hadden ze elf kinderen in hun huis. Inmiddels i,s dil aantal gegroeid tot tweeëndertig kinderen met een leeftijd van twee maanden tot vijfjaar. Nu ze zelf verantwoordelijk zijn voor de stichting zal de familie nooit de kinderen in de steek laten. "Het zijn onze eigen kinderen en al wordt het gevaarlijk in het gebied dan laten wij ze nooit meer alleen. Ook al raadt de Nederlandse regering aan om bij onlusten Uganda te verlaten," zo verzekeren ze ons. De kinderen die bij de familie Buitendijk terechtkomen zijn meestal vondelingen. Twee kinderen hebben ze vanuit Uganda meegenomen naar Nederland. Hun afkomst is representatief voor vrijwel alle kinderen van hun gezin. De jongste is Loïs, dit meisje komt uit het noordoosten van Uganda. Dat deel van het land wordt geteisterd door aan vallen van rebellen; dorpen worden daar regelmatig aangevallen en uitgemoord. Vol gens Piet en Pita Buitendijk wordt er in dat gebied enorm veel geleden. Eind november van het vorig jaar werd in een van die aan gevallen dorpen een baby gevonden van hooguit één of twee dagen oud. Door de regeringsgetrouwe vrijheidsstrijders van dat gebied werd het kind overgedragen aan een 65-jarige vrouw, die zelf moest leven van het beetje eten wat ze kreeg vanuit een nabij gelegen vluchtelingenkamp. Drie weken zorgde de vrouw nog voor het kindje maar langer kon ze het niet meer volhouden. Via de leiding van het vluchtelingenkamp en de kinderbescherming kwam ze in het gezin van de Buitendijken terecht. Deze gaven het de naam Loïs. Loïs werd ernstig ziek, ze kreeg in het zie kenhuis zuurstof en werd aangesloten op een hartbewakingsmachine en een infuus. De famiUe nam contact op met hun kerkelijke gemeente in Uganda en in Nederland met de vraag of de leden voor het kindje wilden bidden. God verhoorde de gebeden en het resultaat was in Ouddorp te bewonderen: een kerngezonde baby die al flink groeit en lacht! Navelstreng Het andere Ugandese meisje dat met de familie de reis naar Nederland ondernam is de Elisabeth. Dit meisje werd in het bos in een plastic zak gevonden; het was nog maar pas geboren want de navelstreng en de placenta waren nog aanwezig. "Als Elisa beth enkele uren later gevonden zou zijn had ze niet meer geleefd", aldus Buitendijk. Voor de gezondheidszorg is de famiUe aan gewezen op de hoofdstad Kampala, ze Piet en Piia en Buitendijk met twee van hun tweeëndertig kinderen in Ouddorp, links de baby Loïs en rechts de peuter Elisabeth. wonen ongeveer op vijftien kilometer van de stad. In de stad hebben ze een dokter gevon den die helemaal achter hun werk staat en daarom alleen maar de hoogst noodzakelijke kosten in rekening brengt. Deze arts geeft dan door welke medicijnen zij moeten gebruiken en ze proberen dan zelf deze medicijnen zo goedkoop mogelijk in te kopen. "De medische hulp in de dorpen is op een veel lager niveau en vaak denkt men dit op te lossen door zoveel mogelijk dure medi cijnen voor te schrijven". Op de vraag of er onder hun kinderen ook aids-patiënten zijn antwoorden de Buitendij ken dat ze dit niet weten, want ze hebben er vanaf het begin voor gekozen om de kinde ren niet te laten testen op de aanwezigheid van aids. "We willen ze geen stempel als 'aidspatient' geven, want daar worden de kinderen niet beter van en wij behoeven het niet te weten. Wel zijn onze medewerkers er voor opgeleid om voorzorgmaatregelen tegen besmetting met de ziekte te nemen." De kinderen in het gezin zijn voor een deel afkomstig uit het oorlogsgebied in Uganda; dit zijn oorlogswezen en anderen zijn te von deling gelegdi Ook zijn erwezen yaa wie de,_ ouders gestorven zijn aan aids of malaria. Voorlopig wordt de toestand in Uganda er niet veiliger op, waardoor de aanloop van de kinderen naar het huis van de familie Bui tendijk wordt steeds groter wordt. Maar er doet zich door die grote toeloop wel een probleem voor: "De muren zijn niet van elastiek en zelfs de garage staat vol met kin derbedjes!" verzucht de familie. Er moest dus omgezien worden naar andere behui zing. De bedoeling van de stichting is dat er een nieuw huis wordt gebouwd op een zojuist aangekocht stuk grond. Buitendijk legt uit dat de financiële middelen Voor de aaiikoop van de grond zijn verschaft door de Neder landse ambassade. De ambassade is op de hoogte van het werk van de familie en zij bood aan om financiële hulp te geven bij de instandhouding van het kindertehuis. "We hadden voor computers of iets dergelijks kunnen kiezen, maar daar lag niet ons eerste verlangen. We stelden aan de ambassade voor of ze de financiën voor de aankoop van de grond konden verschaffen. Er werd posi tief gereageerd en het geld was vrijwel direct beschikbaar". De familie Buitendijk krijgt voor hun werk ook alle medewerking van de Ugandese overheid. Zo hebben ze vrijstel ling van belasting voor goederen die vanuit Nederland naar het kindertehuis worden gestuurd. Op de nieuw verworven grond zal het kinderhuis gebouwd worden. Het nieuwe huis zal plaats moeten gaan bieden aan onge veer honderd kinderen. Kinderen blijven in gezin Er staat geen maximumleeftijd voor de kin deren die bij de familie Buitendijk verblij ven. "Wij vormen met de kinderen die bij ons wonen een gezin en dat is ook niet aan leeftijd gebonden". Het is volgens het echt paar belangrijk dat de kinderen in een gezin opgroeien want in Uganda is het belangrijk om ergens bij te horen. De kinderen die in Het huis van de familie Buitendijk in Uganda waar het grote gezin onderdak vindt. een weeshuis opgroeien worden een buiten beentje in de maatschappij omdat ze geen fatniüe hebben. "Ze hebben dan niets of nie mand waar ze bij horen en dat willen wij voorkomen, wij proberen papa en mama voor hen te zijn". Pita en Piet beschouwen de kinderen als hun eigen kinderen en de dagin deling van het gezin is vrijwel precies eender als in andere gezitmen. Zeven uur 's och tends uit bed, waarna de baby' s 'de fles' krij gen. De oudere kinderen gaan aan tafel, er wordt gewassen en naar de kleuterschool gegaan die ook in het huis is gecreëerd, 's Avonds wordt er op tijd naar bed gegaan. En om een uur of acht is het stil in het kinderte huis want ook de ouders gaan vroeg naar bed. "Dit is in strijd met de gewoonte in het land, want men eet hier maar een keer per dag en dit doet men zo laat mogelijk om 's nachts maar geen hongergevoel te krijgen", aldus Buitendijk. Het is te begrijpen dat het een druk bestaan is voor de familie en al het werk wat er moet gebeuren kunnen ze natuurlijk niet alleen. "Kilometers gewassen katoenen luiers han gen er soms bij ons te drogen!" Er is een aan- 'tal medewerkers vanuit Uganda die assisten tie verlenen bij het gezin Buitendijk. Dit gaat heel goed en het echtpaar, dat zes weken in Nederland verblijft, laat de zorg voor de kin deren met een gerust hart aan hun assistentes over. Naast de financiële middelen die worden verstrekt door hun achterban in Nederland krijgt men ook veel goederen toegestuiu'd. Er is in het huis een enorme behoefte aan katoenen luiers en flesvoeding is in Uganda net zo duur als in Nederland. Daarom heeft de stichting de mogelijkheid tot het spon soren van flesvoeding. De kleertjes van de kinderen zijn allemaal geschonken door mensen in Nederland en er zijn veel kleren nodig door het vele wassen. "We hebben nog nooit kleren behoeven te kopen", zo ver klaart het echtpaar. Het echtpaar moet wel een bijzondere drijf veer hebben om het luxe leven in Nederland achter zich te laten en in de armoede van Afrika voor kinderen te gaan zorgen. "We zijn zendeling-hulpverlener of een hulpver lenende zendeling", verklaart Piet. De opdracht als zendeling een gemeente te stichten brengen zij in de praktijk in Uganda. "Wij zijn eigenlijk bezig om discipeltjes op te leiden. Wij beginnen daar niet mee als ze achttien of negentien jaar zijn, maar bij de babyleeftijd". Naast hun üefde voor kinde ren in het algemeen is het evangelie toch hun belangrijkste drijfveer. Het verlangen ligt in hun hart om de kinderen met christelijke waarden en normen op te voeden: geloof en praktijk gaan bij hen hand-in-hand! Dat het werk wat ze onder de kinderen verrichten heel 'dankbaar* werk is. Hun grootste belo ning voor het werk zijn de gelukkige en tevreden gezichten van de kinderen. Ze beschouwen dit als het dagelijks loon van God. Begin mei zal de familie Buitendijk weer naar huis gaan. Want ze voelen zich daar in Uganda écht thuis; daar zijn hiln kinderen. Tijdens het verbüjf in Nederland bezoeken ze zoveel mogelijk mensen van hun achter ban die afkomstig is uit verschillende kerke lijke achtergronden. Naast het sponsoren van babyvoeding is er ook bij de stichting van de familie Buiten dijk de mogelijkheid tot sponsoring van de kinderen: voor 22,50 per maand kan men de kosten van een baby voor hun rekening nemen. De werkelijke kosten Uggen veel hoger en daarom proberen ze twee of drie sponsoren voor de kinderen de te krijgen. Ket en Pita krijgen ondersteuning vanuit hun eigen achterban. Graag zagen ze ook meer financiële hulp bij de bouw van het nieuwe kinderhuis. Want nu is er extra geld nodig om de nieuwbouw te bekostigen. Giften zijn van harte welkom, want het nieuw te bouwen kinderhuis zal ongeveer 280.000,- gaan kosten. Graag zouden ze ook de lezers van Eilanden Nieuws begroeten als ze in Uganda zijn. Hun Ouddorpse vrienden, de familie Klaassen zal geïnteresseerden graag verder helpen richting Uganda. Ook groepen vrijwilligers voor de bouw van het kindertehuis zijn welkom bij de familie Bui tendijk. Voor hen die meer willen weten over het werk of voor een nieuwsbrief kunnen con- Zaterdag 3 april jl. was voor de wedstrijd vissers van Hengelaarsvereniging Stellen- dam de kick off van het wedstrijdseizoen 2004. Deze eerste wedstrijd werd gehouden in de Delta Haven (binnen haven) te Stellen- dam. Ook in een haven als deze is altijd wat te beleven, een haven straalt dan ook altijd een sfeer van gezelhge drukte uit. De aan wezigheid van maar liefst 23 HVS wed strijdvissers, die her en der op de kades en steigers tussen de schepen zaten te vissen, zal aan deze sfeer ook zeker hebben bijge dragen. Gedurende de wedstrijd bleef het gelukkig droog, wel stond er flink wat wind; en als je daar vijf uur lang zittend op een stei ger ingezeten hebt, dan heb je het op een gegeven moment wel gehad, zeker als ook de vangsten tegen vallen. En dat deden ze, want ware het zo dat er gerekend werd op een behoorlijke vangst aan brasem, de reali teit was heel anders. Gedijende de wedstrijd werd slechts een tiental brasems gevangen; voor de rest ving ieder wat 'klein spul' wat qua aantal nog wel ergens op leek maar wat qua gewicht - in de competitie wordt op gewicht gevist - geen zoden aan de dijk zet ten. Ach, zo is het leven van de wedstrijd visser. Maar de volgende keer is hij gewoon weer van de partij om opnieuw een poging te ondernemen de anderen in hun vangst te overtreffen. Voor informatie over Henge laarsvereniging Stellendam kijkt u op www.hvstellendam.nl. De uitslag van zater dag 3 april was als volgt. R. Ponk, 3600 gr. J. de Groot3500 gr. A. van Heukelen2780 gr. D. De Groot2220 gr. R. Sandifort,1940 gr. L. Meersman,600 gr. W. Breen500 gr. J. Veldhuis,440 gr. D. Roest360 gr. H. Maan340 gr. P. van de Groef, 340 gr. A. Carlebur, 320 gr. J. Boshoven220 gr. P. Tanis, 220 gr. T. ICnol220 gr. .M. Nagtegaal180 gr. H. Vink(jr), 180 gr. L. Edewaards,140 gr. R. Keijmel120 gr. H. van Heukelen, 120 gr. J. Meijer,60 gr. H. Vink, (sr)O gr. C. Ter Hoeve,O gr. <M 1^ 1^ tact opnemen met de Stichting Noah's Ark Children Ministry Uganda, Leiakker 7, 3362 JC Sliedrecht, telefoon 0184-415987, email: nacmu-nederland@nacmu.org. Banknummer: 36.24.14.017, Rabobank Waddinxveen. Ook is de familie Klaassen in Ouddorp bereid tot het geven van inlichtin gen: tel. 0187-684855. e-mail: klaassen solcon.nl Op de website van de familie is verdere informatie over het kindertehuis te vinden: www.nacmu.org Bij de landelijke Paasbrodenkeuring van het Echte Bakkersgilde heeft Ech te Bakker Kommer Akershoek uit Ouddorp het predikaat 'uitstekend' gekregen. Het Echte Bakkersgilde organiseerde voor de tweede keer in haar bestaan een landelij ke Paasbrodenkeuring. Alle Echte Bakkers van Nederland konden hun producten ter keuring voorleggen aan de Gildemeester Chris Scholtens. Deze keurde het brood op verschillende onderdelen, zoals smaak, structuur korstkleur, model, eeteigenschap pen, bakaard en volume. De Gildemeester was erg onder de indruk van het brood van Kommer Akershoek. "Aan dit brood kun je zien dat de bakker het bereidingsproces goed onder de knie heeft." En dat is niet eenvou dig. Van groot belang is bijvoorbeeld de temperatuursbeheersing. Het deeg mag op geen enkel moment afkoelen. Zo moeten de vruchtjes op de juiste temperatuur geweld worden en moet ook de spijs op het moment dat deze aan het deeg wordt toegevoegd even warm zijn als het deeg zelf. Het niveau van de inzendingen was dit jaar erg hoog. "Je kunt zien dat de bakkers er veel zorg aan hebben besteed", aldus de Gilde meester. "Zo'n prijs is goed voor de onder- Unge competitie. De bakkers proberen elkaar tevens te verbeteren om zodoende de prestigieuze prijs in de wacht te slepen. Het niveau stijgt hierdoor enorm en degene die daar het meest van profiteert is de consu ment." Akershoek begint elk jaar al vroeg met de voorbereidingen voor Pasen. "Pasen is voor ons, na Kerstmis, de drukste periode van het jaar. Er worden veel verschillende speciali teiten gebakken en daarvoor moeten veel specifieke grondstoffen worden ingekocht. Wij zijn daar heel precies in, omdat de grondstoffen de basis vormen van het eind product. Het paasbrood is typisch een pro duct waarbij je als bakker al je ambachtelij ke vaardigheden moet aanspreken om tot een mooi resultaat te komen. Er heerst nogal eens verwarring omtrent de naam 'warme bakker', 'ambachtelijke bak ker' en 'Echte Bakker". Een 'warme' of ambachtelijke' bakker maakt en verkoopt op kleine schaal zelf zijn producten. Hij koopt zijn producten dus niet in bij een (brood) fabriek, zoals supermarkten en broodwin- kels dat doen. Een Echte Bakker is een warme bakker met iets speciaals. Hij is namelijk toegelaten tot het Echte Bakkersgilde. Van de 2.100 war me bakker sin Nederland, zijn er slechts 245 toegelaten tot het Echte Bakkersgilde. Daar is Kommer Akershoek er één van. Het Ech te Bakkersgilde stelt zeer hoge eisen aan de kwaliteit van brood en banket. Alle leden staan dan ook continue onder controle van het Nederlands Bakkerij Centrum, een onaf hankelijke instelling die brood- en banket keuringen uitvoert. Leden worden echter niet alleen toegelaten omdat ze voldoen aan de hoogste eisen op gebied van brood en banket. Het Gilde stelt ook hoge eisen op gebied van bediening, hygiëne en presenta tie. Daarnaast wisselen Echte Bakkers onderling elke maand vakkennis en receptu ren uit en zijn ze als enige gerechtigd het gele kwaliteitslogo te voeren. Na het fantastische kampioenschap in de zaal moesten de korfballers van Good Luck weer volop in de voorbereiding voor de tweede helft van de veldcompetitie. Het stond op een vijfde positie op slechts vier punten verwijderd van koploper ONDO. Good Luck was gebrand om bij TOGO te winnen, want TOGO was de enige ploeg uit de zaalcompetitie die wist te winnen van kampioen Good Luck. Voor Good Luck zaten Leonie Noteboom en Jeroen Kars op de bank. Op een zeer winderig nieuw kunstgrascom- plex kwam Good Luck door twee verre afstandschoten van Marcel Kievit op een snelle 0-2 voorsprong. Daarna bleek dat bei de ploegen veel hinder ondervonden van de windkracht 6. De ploeg uit Middelhamis creëerde nog wel kansen, maar kon ze niet verzilveren. Scheidsrechter Timmer kon de O van TOGO op het scorebord niet aanzien en wees twee maal, waarvan eenmaal zeer onterecht, naar de stip. Hierdoor kwam TOGO op gelijke hoogte. TOGO hervatte haar laffe spel, zakte in en trakteerde haar publiek weer op een zeer statisch spelletje. Good Luck had nog steeds het betere van het spel en via treffers van Samantha de Vos en Britt Abbas verdiende het ook om met een 2- 4 voorsprong thee te gaan drinken. In de tweede helft leek bij Good Luck het vlammetje te doven. Kansen werden niet benut en de aanvallen werden steeds korter. TOGO putte hier hoop uit, kwam naast Good Luck en hep zelfs uit tot 5 - 4. De Zeeuwse arbiter had moeite het overzicht te bewaren, waardoor het spelletje behoorlijk Veel mensen zitten zwaar 'in de schuld'. Deze schuld kan één van de hoofdoorzaken zijn dat ze hun auto in puin rijden, hun car rière benadelen of zelfs hun huwelijk kapot maken. Zeer uiteenlopende gezondheidspro blemen worden ermee in verband gebracht. Toch zijn de meeste slachtoffers zich niet bewust van deze schuld. De boosdoener is slaapschuld. Die ontstaat waimeer iemand niet de hoeveelheid gezonde slaap krijgt die goed voor hem is. Hoe herkent u ernstige slaapstoornissen, zoals narcolepsie? Dit onderwerp wordt op maandag 12 april om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ont waakt Radio' op Radio Flakkee. De presen tatie is van Marjan van Peperstraten. Dins dag om 16.00 uur wordt het programma her haald. wat ruwer werd. Door een akkefietje ont brande het vuur bij Good Luck weer, het kwam naast TOGO en liep er binnen een aantal minuten dan ook gelijk overheen. Good Luck speelde de wedstrijd met lange aanvallen professioneel uit en met een 6-9 stand op het scorebord floot Timmer voor het laatst. Een moeizame, maar belangrijke overwin ning voor de formatie van coach De Leeuw, die hiermee revanche nam op de nederlaag in de zaal. Volgende week treed Good Luck thuis om 15.30 uur aan tegen All Ready uit Zierikzee. Foto's van de diverse duels zijn te vinden op www.kvgoodluck.nl Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (3), Britt Abbas (2), Liesbeth Los (1), Jan-Wil lem de Vos (1), Samantha de Vos (1) en Arjan Zondervan (1). Het christelijk Jong Kamerkoor 'Fio- ri Musicali' uit Middelharnis hoopt binnenkort haar nieuvce concertserie getiteld 'Misery Mercy' uit te voe ren. Het programma zal uitgevoerd worden in historische kerken in de provincie Zuid-Holland en Zeeland. Het Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' bestaat nu ongeveer een half jaar en gaf in haar korte tijd van bestaan al verschillende concerten. Zo werden niet alleen Cantates van de groot se componist J.S. Bach uitgevoerd maar ook oude en nieuwe kerstmuziek van J.P. Sweel- inck en F. Poulenc. In de concertserie 'Mise ry Mercy' zullen voornamelijk Engelse werken worden uitgevoerd. Het programma zal gestart worden met muziek uit de 16e eeuw om vervolgens via de 20e eeuw en de 19e eeuw weer terug te keren naar de 16e eeuw. Concertprogramma en toelichting; - Thou knowest Lord (uit: Funeral Music of Queen Mary); H. Purcell (1659-1695) - Rember not, Lord, our offences; H. Purcell (1659-1695) - Hear my prayer, O Lord (Psalm 102); H. Purcell (1659-1695) - Lord, how long wilt thou be angry? (Psalm 79); H. Purcell (1659-1695) H. Purcell was een van de grootste engelse componisten. Opvallend is zijn moderne gebruik van spannende samenklanken (dis sonanten), die zelfs in onze tijd nog gewaagd zijn. - Miserere Mei, Deus (Psalm 51); G.Allegri (1582-1652) G. Allegri was een zanger in de pauselijke kapel. Hij is bijna exclusief bekend bij deze zetting van psalm 51 ondanks zijn vele ande re werken. De meesten kennen dit werk door zijn adembenemende hoge C, gezongen vol gens traditie door een jongensstem, onder- christelijk jong komerkoor steund door emotionele akkoorden, afgewis seld met 1-stemmige gregoriaanse frasen. Bekend is dat het werk eens per jaar in de Sixtijnse kapel in Rome op Aswoensdag werd uitgevoerd. Daarna verdween het werk weer in de kluizen van het Vaticaans zodat het niet gekopieerd kon worden en het een uniek bezit bleef van Rome. Velen, waaron der Mozart gingen speciaal luisteren naar deze intense en sobere dienst, helaas voor de bezitters van het werk was dat Mozart na het werk 1 keer gehoord te hebben, het thuis uit zijn hoofd kon noteren. Een van de nadelen van het steeds kopiëren was dat er ondertus sen vele verschillende versies van het werk in omloop kwamen door heel Europa. Er zijn tevens verondersteUingen dat op de lange noten verscheidende snellere noten ter plek ke bij geïmproviseerd konden worden, - Requiem; H. Howells (1893-1983) I Salvator Mundi n Psalm 23 ni Requiem Aeternam IV Psalm 121 V Requiem Aeternam rv I heard a voice from heaven Het (Protestante) Requiem van Howells is een werk gedeeltelijk voor dubbelkoor, van 4 tot soms 12 stemmig. Het is een van de meest geslaagde werken van Howells met een immense diepgang en intensiteit. Het werd bekend toen de componist het vrij gaf in 1980. Een gedeelte van dit werk vond ook opnieuw zijn weerslag in Hymnus Paradisi, hoewel beide werken duidelijk op zichzelf staan. Het is wel een werk dat Howells waar schijnlijk heeft gemaakt n.a.v. het overlijden van zijn zoon van negen jaar oud, in 1935. In de 20e eeuw is de vorm van het Requiem steeds vrijer geworden, in dit geval komen er ook teksten uit het 'Book of Common Pray er', uit de Psalmen en 'Openbaringen". Opvallend zijn de soms uitgeschreven reci- tativische gedeelten, het meest exclusief in harmonisch opzicht is wel het moment waar in het eeuwig licht wordt vertolkt in het 'et lux perpetua'. - Lay a garland; Robert Pearsall (1795-1856) Het romantische madrigaal van Pearsall is een 8 stemmig werk waarin de samenklan ken buitengewoon traditioneel aandoen, niettemin is het juist in deze eenvoud zeer mooi. Laudibus in Sanctis; William Byrd (ca. 1543-1623) Om het aspect van 'mercy' in zijn meest positieve zin te laten verbeelden sluit het concert af met een ritmisch sprankelend werk. Het stuk van Byrd is een van zijn uit bundigste werken: het is een uitgebreid werk over psalm 150, met zeer veel afwisseling in allerlei maatsoorten die over elkaar heen buitelen: terwijl verschillende stemmen in de ene maatsoort zingen, zitten andere weer in een andere. Opvallend is ook de bijna let terlijke uitbeelding van o.m. de cimbalen doordat in de Latijnse uitspraak men steeds het ritmische 'ts' kan horen. Het programma zal op de volgende data worden uitgevoerd: 1 mei Sint Jans Kerk Gouda, aanvang 17.00 UUT, toegang gratis! 1 mei Paradij skerk Rotterdam, Nieuwe Bin nenweg 25, aanvang 20.00 uur, toegang gratis! 4 mei Hervormder Kerk Dirksland, aanvang 21.00 uur, toegang 2,50 5 juni Nieuwe Kerk Zierikzee, aanvang 20.00 uur, toegang 5 Voor informatie over deze concert serie kan contact op worden genomen via (0187) 486204, www.fiori-musicali.nl of Email: info@fiori-musicaü.iJ.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 19