Ook Ouddorp heeft weekmarkt Decorum Aangepaste cijfers huursubsidie beleend Op de markt is uw euro meer waard! Afschermingen binnen- en buitenshuis EIÜVnDBn-tllEUWS Onafhankelijke consumenten informatie op internet Gratis consumententips per email Binnenshuis Buitenshuis Veiligheidshekjes Omheiningen Keurmerkinstituut PAGINA 15 VRIJDAG 9 APRIL 2004 <i Het is er dan toch van gekomen: dins dag werd de nieuwe weekmarkt in de ring rond de kerk in Ouddorp officieel geopend. Door het openen van een deur en het onthullen van een spandoek door wethouder T.A. Bakelaar van de gemeente Goedereede kregen de belangstellenden symbolisch ruim baan om hun inkopen op de markt te doen. Ondanks dat het weer dinsdagochtend niet zo 'raarktvriendelijk' was waren toch veel inwoners van de gemeente Goedereede en daarbuiten naar het centrum van Ouddorp getrokken. Wethouder Bakelaar stond in zijn openings toespraak stil bij de voorgeschiedenis van de Ouddorpse weekmarkt. Alle langere tijd was er het idee om te komen tot het oprichten van een markt, maar de Ouddorpse middenstan ders waren hier eerst geen voorstander van. Wethouder Bakelaar verwelkomt de murktkooplieden met koffie en Koek. Nadat wethouder Bakelaar de deuren van de markt had geopend betraden de heren Klapwijk van de WV en Van der Bok van de OVO even eens het terrein van de weekmarkt. want zij vreesden omzetderving. Twee jaar geleden bleek uit zogenaamde 'toonbankgesprekken' die het gemeentebe stuur met de Ouddorpse winkeliers voerde dat er wel oren was naar de insteihng van een weekmarkt. Het gemeentebestuur is toen met de voorbereidingen begonnen. "Als voorwaarde werd wel gesteld dat de mini- markt op parkeerterrein Dorpstienden wel behouden diende te blijven", aldus Bakelaar. 103 reacties Vorig jaar oktober gaf de gemeenteraad van Goedereede groen Ucht en konden de voor bereidingen voor de markt beginnen. Vol gens Bakelaar kwamen er 103 reacties bin nen van marktkooplieden die graag voor een plaats in Ouddorp in aamnerking wilden. Door loting heeft men geprobeerd een even wichtige verdeling van de verschillende pro ducten proberen te bereiken. Het resultaat was dat er voorlopig zeventien kramen - iedere dinsdag - in het centrum van Ouddorp staan opgesteld. Wethouder verklaarde dat hij blij was dat de exploitanten van de vrijdagse mini-markt over zijn gegaan naar de weekmarkt. Verder dankte hij allen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de markt, waaronder ook zijn voorganger wethouder P.T. Grin- wis, "die de fundamenten voor de markt heeft gelegd". Inhakende op het oude gezeg de dat 'op de markt uw gulden een daalder waard is' verzekerde Bakelaar "Op de markt is uw euro meer waard!" Tijdens de eerste marktdag werden er ver schillende marktcadeaubonnen verloot. De heer De Smit, van de overkoepelende bran cheorganisatie van marktkooplieden, ver klaarde dat Ouddorp voor wat betreft de marktcadeaubonnen een primeur heeft in Nederland. De marktcadeaubon kan name- üjk ingewisseld worden zowel bij de Oud dorpse winkehers, die aangesloten zijn bij de OVO (Ondernemers Vereniging Ouddorp) als op de markten elders in het land. Voor de marktkooplui was er ook nog een verrassing. Wethouder Bakelaar trakteerde hen op een Torenkoek en schonk zelf de kof fie in. Kinderverwendag Volgende week dinsdag 13 april is er op de Ouddorpse weekmarkt die tot 15.00 uur duur een 'Kinderverwendag' dan zijn er suiker spinnen, een clown en een springkussen aan wezig. Dan is er ook ieder uur een trekking van de prijzen en om 14.30 uur wordt er bekendgemaakt wie de mooiste kleurplaat heeft gemaakt. Om kwart voor drie is de gro te trekking van het prijzenfestival. Dan zul len uit de ingevulde bonnen verschillende grotere prijzen worden getrokken. De prij zen variëren van Marktcadeaubormen, diner/lunch-bonnen, DVD Surroundset, Magnetron en vele andere prijzen. Decorum is meer dan uiterlijk fatsoen en zeker meer dan praalzucht. Decorum is ook meer dan uiterlijke waardigheid en correct maatschappelijk verkeer. Decorum is waardigheid in alle situaties van het leven. Mensen dienen zich onder alle omstandigheden waardig te gedragen. De laatste jaren zien we een verlies aan deco rum. Op straat, op school, thuis en ook op plaatsen waar uiterlijke waardigheid gevraagd wordt. Voorbeelden zijn er helaas genoeg. Met de handen in de broekzakken een kerkgebouw binnengaan wordt veelal onbewust gedaan, maar het is een voor beeld van hoe het niet moet. Met de hoed in de hand of in een plastic tas doet vreemd aan. De nogal eens gehoorde uitspraak dat uiterlijk er in Qods huis niet belangrijk is. is een dooddoener. Naar andere gelegenheden gaat men stijlvol gekleed. Hierbij steekt de kleding die in de kerk wordt gedragen soms schril af Verlies aan decorum geldt ook het gebruik van snoepgoed tijdens de eredienst. Het is letterlijk geen gezicht om over duidelijk snoepend de eredienst bij te wonen. Het (bekende) pepermuntje tegen de slaap blijft buiten beschouwing. Over kleding valt genoeg te schrijven, iedereen kent wel voorbeelden uit eigen omgeving: dit is niet de plaats hier verder over uit te weiden. Het is te betreuren dat steeds minder mensen, vooral bij trieste gelegenheden, zich op gepaste wijze weten te kleden. Andersom is het kennelijk makke lijker, hoe vrolijker gelegenheid, des te uit bundiger de kledij. Er zijn meer voorbeelden te noemen van verlies aan decorum. Wat te denken uan iemand in een auto. die ken nelijk deel uitmaakte van een begrafenis stoet, die al rijdend een sigaret opstak. Ongetwijfeld verslaving, maar tegelijk een gebrek aan decorum. Ook de houding die mensen aannemen heeft te maken met deco rum. Nonchalance en niet geïnteresseerd zijn gaan hand in hand. Tenslotte. Minder decorum laat zien hoe een teruggang van gedragsregels leidt tot minder respect voor de medemens. Zien we in de nabije toekomst meer aandacht voor decorum? Dat zou winst zijn. Verbeter het decorum en begin bij jezelf geldt ook schrijver dezes. Het is alleszins de moeite waard. Minister Dekker (VROM) heeft de cijfers om de huursubsidie te bepalen aangepast. Hiermee is te berekenen of en hoeveel huursubsidie een huishouden tussen 1 juli 2004 en 1 juli 2005 kan ontvangen. De belangrijkste maatregel is de al bekende verhoging met 12 euro van het deel van de huur dat huursubsidieontvangers sowieso zelf moeten betalen. Deze verhoging komt bovenop de gebruikelijke jaarlijkse ver hoging van dit zelf te betalen deel, die voor komend subsidiejaar beperkt blijft tot 1,8%. Daarnaast worden, zoals elk jaar, ook de overige grenzen die gelden voor de huursubsidie wat betreft inko men, vermogen en buur verhoogd. De minister heeft dit geschreven aan gemeen ten en woningcorporaties. In het hoofdlijnenakkoord is een bezuiniging op de huursubsidie aangekondigd van struc tureel 210 miljoen euro. Om dit te bewerk stelligen wordt van huursubsidieontvangers gevraagd een hoger aandeel in de maande lijkse huur zelf te betalen. Gekozen is voor een bezuinigingsmaatregel waarbij de 'pijn' van de bezuinigingen door alle huursubsi dieontvangers in gelijke mate wordt gedeeld; een extra verhoging van het deel van de huur dat huursubsidieontvangers sowieso zelf moet betalen met 12 euro per maand. Om de bezuiniging te realiseren zal de hierna komende jaren dit bedrag telkens met circa 2 euro stijgen, tot 18,10 euro in 2007. Dit had minister Dekker al bij de behandeling van haar begroting voor 2004 aangekondigd. Naast deze extra verhoging met 12 euro vindt de gebruikelijke jaarlijkse procentuele aanpassing plaats van het deel van de huur dat huursubsidieontvangers sowieso zelf moeten betalen. Deze aanpassing kan geschieden op basis van de verwachte gemiddelde huurontwikkeling of op basis van de gerealiseerde netto bijstandsontwik keling voor gehuwden. De verwachte gemiddelde huurstijging per 1 juli 2004 bedraagt 2,9%. De netto bijstandsontwikke ling over 2003 bedraagt 1,8%. Minister Dek ker heeft besloten om dit jaar het voor de huursubsidieontvangers meest gunstige per centage te hanteren van 1,8%. Grenzen Naast deze wijzigingen zijn ook de bedragen gewijzigd waarboven huishoudens niet meer in aanmerking komen voor huursubsidie. De inkomensgrenzen voor het subsidiejaar 2004/2005 bedragen dan: voor alleenstaan den onder de 65 jaar 18.700 euro, voor meer- persoonshuishoudens onder de 65 jaar 25.075 euro, voor alleenstaanden boven de 65 jaar 16.625 euro en voor meerpersoons- huishoudens boven de 65 jaar 21.675 euro. Naast inkomensgrenzen kent de Huursubsi diewet ook vermogensgrenzen per categorie huishouden. Deze luiden voor 2004/2005: voor alleenstaanden onder de 65 jaar 20.300 euro, voor meerpersoonshuishoudens onder de 65 jaar 37.600 euro, voor alleenstaanden boven de 65 jaar 34.725 euro en voor meer persoonshuishoudens boven de 65 jaar 48.050 euro. Daarnaast zijn er grenzen aan de hoogte van de huur. Als de huur deze grens overschrijdt, is er in principe geen recht meer op huursub sidie. Deze huurgrens zal voor het komende subsidiejaar 597,54 euro gaan bedragen. De zogenoemde kwaliteitskortingsgrens, waar boven slechts 75% subsidie wordt verstrekt, zal na verhoging 325,91 euro bedragen. Deze grens geldt ook als maximale huur grens voor jongeren onder de 23 jaar. De 'aftoppingsgrenzen' markeren dat deel van de woningvoorraad waarboven huurders geen subsidie ontvangen, met uitzondering van een vergoeding van 50% voor 65-plus- sers, alleenstaanden en gehandicapten. De aftoppingsgrens voor één- en tweepersoons huishoudens zal het komende tijdvak 466,48 euro bedragen en voor drie- en meerper soonshuishoudens 499,92 euro. Berekenen Met deze gegevens is het voor huishoudens nog niet mogelijk exact te berekenen of en hoeveel huursubsidie men kan ontvangen tussen 1 juli 2004 en 1 juli 2005. Daarvoor moet de huurverhoging die de verhuurder per 1 juli wil doorvoeren bekend zijn. Op 1 mei moet de verhuurder een voorstel voor de huurverhoging hebben gedaan. Vanaf 1 mei zal het ministerie van VROM ook zorgen voor een rekenmodule op www.vrom.nl/huursubsidie. Met deze rekenmodule is de huursubsidie vanaf 1 juli 2004 vast te stellen. Let wel: in de module wordt niet met alle uitzonderingsbepalingen in de wet rekening gehouden. De uitkomst uit de module kan dus afwijken van de vast stelling van het huursubsidiebedrag door het ministerie. Op de site is overigens nu al verdere infor matie te vinden over de huursubsidie en zijn enkele rekenvoorbeelden opgenomen om mensen een indruk te geven. Mensen kunnen daarnaast informatie over de huursubsidie krijgen bij het Huursubsidie Informatiepunt van de verhuurder of gemeente. Een lijst van deze zogenoemde HIP's is ook op de websi te te vinden Hou je kind weg van het gevaar Als ouder of verzorger moet je kunnen vertrouwen op traphekjes, omheiningen etc. die bedoeld zijn om je kinderen tegen te houden. Helaas gaat dit niet altijd op: traphekjes zijn soms te laag, of de sluiting is niet veilig en van menig hek rond een speelplaats is de spijlafstand te groot. De officiële naam voor traphekjes is "veiligheidshekjes". Je hoeft ze namelijk niet per se boven en onder de trap te plaatsen, ze kunnen ook In de deuropening worden aange bracht. Over circa twee jaar komt er Europese wetgeving voor veilig heidshekjes, maar nu is er nog geen wet voor. De Keuringsdienst van Waren kan echt gevaarlijke traphek jes wel uit de handel halen, maar dat ligt juridisch moeilijk, dus dat doet men niet zo gauw. Hoe weetje nu of het traphekje dat je wilt kopen vol doende veilig is? Het makkelijkst is het om af te gaan op een keurmerk. Momenteel mogen vijf veiligheids hekjes op de Nederlandse markt het keurmerk "Goedgekeurd Keurmerk- instituut" voeren. De eisen voor dit keurmerk zijn in grote lijnen gelijk aan de toekomstige Europese wet geving. Het Keurmerkinstituut heeft door onafhankelijk onderzoek vastgesteld dat deze vijf hekjes voldoende veilig zijn. Bovendien zijn de aankoopin formatie en de gebruiksaanwijzing beoordeeld op volledigheid, duide lijkheid en juistheid. Gaat uw voor keur uit naar een hekje zonder keur merk, of kunt u een hekje overne men, let dan in elk geval op de eisen genoemd in het kadertje hieronder. Als uw kind onderaan een trap speelt, moet u daar ook een hekje plaatsen, want het kan de trap opklimmen en halverwege naar beneden vallen. Belangrijkste veiligheidseisen voor traphekjes (binnenshuis) spijlafstand tussen 45 en 65 mm hoogte vanaf de grond min stens 75 cm geen opstapmogelijkheid sluiting niet te openen door kinderen stevige constructie en beves tiging aan de muur Pas op met in- en uitschuifbare hekjes: alle spijlafstanden moeten aan de bovenstaande eisen voldoen. Gebruik geen harmonica-hekjes, want die zijn al jaren geleden uit de handel genomen wegens onveiligheid. Rond speelruimtes In de kinderop vang zie je ook veel hekwerken, vaak van metaal. Helaas worden te vaak hekken gebruikt die zijn ontworpen om indringers buiten te houden. De spijlafstand hiervan is te groot om kinderen binnen te houden. Het Keurmerkinstituut geeft een veilig- heidscertlficaat uit voor omheinin gen die wel geschikt zijn voor speel plaatsen en om gevaarlijke situaties af te schermen. Ze moeten onder andere voldoen aan de volgende eisen: spijlafstand tussen 45 en 89 mm hoogte vanaf de grond minstens 120 cm geen opstapmogelijkheid tussen 20 en 70 cm boven de grond sluiting niet te openen door kinde- ren--------------------------------------------- De website van het Keurmerkinstituut (www.keurmerk.nl) bevat een schat aan informatie over de kwaliteit van producten, diensten en accommodaties voor consumenten (alleen niet-levensmiddelen). Vooral de lijsten met goedgekeurde objecten bieden praktische hulp bij aankoop. U vindt hier onder andere goedgekeurde: rookmelders en brandblussers; kinderproducten (traphekjes, bedkruiken); was- en reinigingsmiddelen; maneges en recreatlebedrijven; zwembaden en waterglijbanen; speeltoestellen en skatebanen; kinderopvang en jeugdvakanties. Alle hierin genoemde objecten zijn uitgebreid onderzocht, en ze voldoen aan de strenge eisen van het Keurmerkinstituut. Voor de onderwerpen die niet aan bod komen op www.keurmerk.nl bevat de website tientallen hyperlinks naar andere plaatsen op internet met nog meer onafhankelijke informatie. Raadpleeg bijvoorbeeld de zeer uitgebreide catalogus van keurmerken, of de catalogus van etiketterings systemen. Kortom, de website van het Keurmerkinstituut is dé toegangs poort voor onafhankelijke Informatie over de kwaliteit van producten, diensten en accommodaties voor de consument. stevige constructie en verankering in de grond. U kunt deze eisen gebruiken om na te gaan of de omheiningen bij u in de buurt voldoende veilig zijn. Bij een spijlafstand van meer dan 89 mm kan een slanke peuter er met het lichaam doorheen, en met hoofd net niet. En bij nog grotere spijlafstanden glip pen sommige kinderen er helemaal doorheen. De adressen van de leveranciers vindt u op www.keurmerk.nl. Hier staan ook honderden andere pro ducten met keurmerk vermeld. met certificaat (binnenshuis) Babydoor, A3 Products Quali.gate, A3 Products Woody, A3 Products Roberto, De Sluis Groep Carlo, De Sluis Groep met certificaat (buitenshuis) Educade hekwerk, B&G Nederland Juventas herkwerk, Heras Nederland My First Ruigrok, Ruigrok Hekwerk Stelt u prijs op meer onafhankelijke consumenteninformatie? Het Keurmerkinstituut verspreidt elke maand per email drie gratis con sumententips. De tips verwijzen naar betrouwbare informatie op Internet over de kwaliteit van producten, diensten en accommoda ties voor consumenten. Meld u aan op www.keurmerk.nt (klik op "Consumententips"). Uw emailadres wordt nergens anders voor gebruikt, en u kunt heel gemakkelijk zelf weer opzeggen. Het Keurmerkinstituut is een onaf hankelijke organisatie gericht op verbetering van de kwaliteit en vei ligheid van producten, diensten en accommodaties voor consumenten. Postbus 45,2700 AA Zoetermeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 15