JOODSE FEESTEN (2) Kledingbeurs Melissant Onderscheidingen en afscheid afdeling Goeree e.o. van het Nederlandse Rode Kruis Zorgeloos genieten op vakantie! mgmt. Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Autobedr^f Ramoco bv Sjawoeot (wekenfeest of pinksterfeest) Tijdens deze dagen bieden wij u 100 auto's aan, nieuw en gebruikt RENAULT Radioprogramma over Lokaal ouderenwerk Verkoping ten bate van Adullam EIIAMDef-tllEUMS Tijdens jaarvergadering: Verini^en (ff) De Sleutel Vrijdag 9 april 10.00 tot 19.30 uur Zaterdag 10 april 10.00 tot 16.00 uur Zondag gesloten Maandag 12 april 10.00 tot 16.00 uur I ^0^ Molendijk 85, 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 16 62 Fax (0187) 61 22 80 Molendijk 85, 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 15 53 Fax (0187) 61 22 80 PAGINA 11 VRIJDAG 9 APiUL 2004 Het wekenfeest ontleent zijn naam aan de zeven weken tussen Pasen (Pesach) en Pinksteren (Sjawoeot). Het pinksterfeest hangt dus nauw samen met het paasfeest. Sjawoeot betekent vijftigste dag. De eersteling van de gersteoogst Het paasfeest is niet alleen het feest van de Uittocht uit Egypte; het geeft ook het begin van de gersteoogst aan. Van de gersteoogst moest er, voordat er ook maar iets van gebruikt was, een eersteling naar de priester in de tempel worden gebracht om - met nog andere zaken - geofferd te worden (Leviticus 23: 9 -14). Zo'n eersteling noemde men een Omer. Het woord Omer betekent koren- schoof. Op de avond van de tweede dag van het paasfeest werd de priester een Omer als offer aangeboden. Daarmee wilde men tot uit drukking brengen dat God in feite de eige naar van het land was en daarom recht had op de eerste vrucht. Ook kon men op deze wijze zijn dankbaarheid voor een goede oogst tonen door gaven en giften beschik baar te stellen om in de nood van medemen sen die het slechter hadden, te voorzien. Het offer dat men aan de priester bracht - een omer dus - had een gewicht van ongeveer 3? pond meel. Nu wordt op die dag in de syna goge het boek Ruth gelezen, omdat de geschiedenis van Boaz en Ruth zich tussen Pesach en Sjawoeot heeft afgespeeld. Het aftellen van de omerdagen Op de tweede Pesachdag - nadat het offer bij de priester gebracht was - begon het aftellen van de 49 omerdagen. ledere dag die daarna voorbijging was een omerdag. Hoewel het brengen van een offer door de verwoesting van de tempel niet meer moge lijk is, blijven veel Joden de omertelling trouw. Men citeert dan regelmatig Psalm 67, omdat deze psalm - na het opschrift - precies 49 woorden telt. Het tellen is niet aan de synagoge gebonden. Het kan overal plaats vinden. Soms hebben de Joden een omer- bordje - een soort telraampje - in huis, dat men elke avond verzet, zodat er niets mis kan gaan. Daar zijn oude, vaak kunstzinnig bewerkte exemplaren bij. In de synagoge vind je er in ieder geval een. Door van dag tot dag af te tellen wordt de nadering van het Wekenfeest aangegeven en dat gaat door tot de 49e dag is bereikt. De eersteling van de tarweoogst Na 49 dagen, dat is zeven weken, is het opnieuw feest. Dan begint het Wekenfeest. In onze Bijbel heeft Psalm 67 als opschrift: Danklied voor de oogst. De 49e dag was ook de dag waarop in Palestina de tarwe rijp was. Dan werden er twee gedesemde broden uit tarwebloem gebakken, elk met een gewicht van een omer. Die werden naar de priester gebracht. Daarmee begon het pinksterfeest. Pinksteren komt van het Griekse pentekosta, dat 50 betekent.De telling van 50 dagen was voorbij. De oogst kon beginnen. Door het ontbreken van een tempel is er in de diaspora van het vieren van een oogst- feest weinig terecht gekomen. De wetgeving op de Sinaï Het wekenfeest heeft ook nog een andere betekenis. Het was oorspronkelijk het feest dat verband hield met de wetgeving op de Sinai' (Exodus 19). Zeven weken na de uit tocht uit Egypte ontvingen de Joden aan de voet van de Sinaï de Tien Geboden (de Tien Woorden). Deze zijn vastgelegd in de Thora of de Pentateuch (de vijf boeken van Mozes). Er heerst bij de herdenking daarvan een feestelijke stemming in de synagoge. Omdat Sjawoeot in de lente plaatsvindt, komt men met veel bloemen. Bloemen doen denken aan de eerstelingen. De eerste avond en nacht van het feest gaat men in groepen naar de synagoge om er een aantal uren de heilige teksten te bestuderen. Erg vrome Joden blijven er de hele nacht. Een blijde tijd.. De periode tussen Pasen en Pinksteren draagt een eigen karakter. In Bijbelse tijden, toen het volk nog een normaal volksleven leidde, was het een bUjde tijd. De lente was in aantocht en de graanoogst was in volle gang. Een droeve tijd... Nü is het een tijd van droefenis, een soort rouwtijd. Uit de geschiedenis weten we dat juist in de omertijd tijdens de regering van de Romeinse keizer Hadrianus en in de Mid deleeuwen tijdens de kruistochten veel gru welijkheden hebben plaatsgevonden, zoals moordpartijen, onderdrukkingen en vervol gingen. Bovendien moet er in de tweede eeuw een besmettelijke ziekte (dyfterie) hebben geheerst, die aan een groot aantal jonge leerlingen van rabbi Akiba - die de bloem van het geestelijk leven vormden - het leven heeft gekost. Zo werd deze blijde periode een tijd van rouw. Op de 33e omer dag hield de epidemie plotseling op. Daarom heeft alleen deze dag, de Lag Ba'omer, een blij karakter. In de rouwtijd gaat men niet op reis, er worden geen feesten gevierd en geen huwelijken gesloten. Een uitzondering vor men de verlovingsfeestjes, maar dan wel zonder dans en muziek. Met laat zich in die periode niet scheren en zijn haar knippen. En dan zijn er nog de vele treurzangen, die in de synagoge in mineur worden gezongen. Die droeve tijd duurt tot drie dagen vóór het Wekenfeest. Deze drie dagen waren de dagen, waarin het volk zich moest afzonderen en heOigen, voordat God in een dikke wolk tot Mozes komen zou (Exodus 19:11-16). Het paas feest is rijk aan symbolen, het pinksterfeest niet. De viering van het Pinksterfeest Van een viering van Pinksteren als land- bouwfeest is niets meer te merken. Het eni ge wat nu opvalt, is dat er niet wordt gewerkt en dat vooral de Ark - het kastje waarin zich de wetsrollen bevinden - en de Bima - een verhoging in het midden van de synagoge - met veel bloemen worden getooid. Ook in veel huizen is het een bloemenfeest. In de woningen wordt het feest door spreu ken, wijn en een maaltijd ingewijd. Daarbij behoort ook het gebruik van veel melkspij- zen. Melk symboliseert kracht, een kracht die ook van de Thora uitgaat. Daarna gaan velen naar de synagoge. De nacht van het Wekenfeest wordt geza menlijk Thora lezend doorgebracht. Gelezen wordt dan Exodus 19, waar het verschijnen van de Heere op de Sinaï wordt beschreven en Exodus 20, waar de tien geboden opgete kend staan. Verder wordt bij het lezen uit de Thora en andere bijbelse boeken stilgestaan bij het ontstaan van de thora, haar inhoud en betekenis voor elke dag. In Israël spreekt men niet van Tien Geboden, maar van Tien Woorden, omdat er meer vér- boden dan geboden zijn. Zo is het pinkster feest het feest van de wetgeving. Een andere betekenis heeft het niet. Het pinksterfeest nü Het behoeft geen betoog dat de vijftigste dag na Pasen voor ons een totaal ander karakter gekregen heeft. Wij gedenken dan de uit storting van de Heilige Geest, waarover Handelingen 2 ons verhaalt. Heel veel Joden en proselieten uit diverse landen waren voor het vieren van het Pinksterfeest naar Jeruza lem gekomen toen dat gebeurde. V.H. De stichting peuterspeelzaal 'De Bezige Bijen' organiseert op woensdag 21 april van 19.00 tot 22.00 en op donderdag 22 april van 9.00 tot 10.00 uur een kledingbeurs voor voorjaars- en zomerkleding, kindermeubilair, speelgoed, etc. in de Melishof te Melissant. Inleveren van goederen kan op woensdag 14 april van 19.30 uur tot 20.30 uur, donderdag 15 april van 9.00 tot 11.00 uur en vrijdag 16 april van 9.00 tot 11.00 uur. Gelieve geen ondergoed in te leveren en de goederen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 355 bestemd voor de peuterspeelzaal. Het bestuur kan niet aansprakelijk gesteld worden voor eventuele zoekgeraakte artikelen. Ophalen van geld en niet-verkochte artikelen kan op maandag 26 april van 20.00 tot 20.30 uur. Tijdens de beurs van donderdagaochtend is kinderopvang mogeUjk. De kosten hiervan bedragen 1,20. Eindelijk is het dan zover. De sleutel. De werkmensen zijn er uit, of de vorige bewoners zijn vertrokken en je krijgt de sleutel overhandigt. Je loopt eerst met iemand door het huis die je van alles vertelt, maar het is net of die persoon in een andere kamer tegen je staat te pra ten. Op de een of andere manier dringt het niet allemaal door. Waar heeft die man het eigenlijk over. Wie is die man eigenlijk? Kan die man niet zo snel mogelijk vertrekken? Op dit moment ■wü ik even alleen zijn met mijn eigen sleutel in mijn eigen stekkie. Even rustig voor mezelf rondlopen. Even de sfeer van het huis proeven. Je begint in een roes van gelukzaligheid en langzaam maar zeker kom je bij je positieven. Eerst nog positief, maar vermoeid en gespannen sla je langzaam over naar een wat negatievere kijk op het geheel. Wat ziet het er eigenlijk uit allemaal. Vrese lijk. Wat een stof. Wat een ^deze troep. En dan die ramen. Daar kun je dus absoluut niet doorheen kijken. Hoe moetje die ooit schoon krijgen. En wat zien die muren er vreselijk uit.Bij een nieuw huis nog grauw en verveloos, bij een bestaand huis zie je nog overal de sporen van de vorige bewoners. Wat erg. Je bent zo moe en er moet nog zoveel en nu heb je eindelijk de sleutel en nu moet je heel erg blij zijn en nu zou je eigenlijk misschien wel liever gaan huilen en die man van die sleutel heeft je van alles ver teld en je hebt niet opgelet en nou wfeet je ook nog niet eens waar hij het over gehad heeft en hij heeft je nog een hand gegeven en iets toegewenst, maar je weet niet wat en waar ben je eigenlijk aan begonnen? Dingdong! Daar staan de eerste kijkers al op de stoep. Hallo gefeliciteerd met jullie nieuwe woning, wat leuk mogen we even rondkijken of geven jullie even een rondleiding? Zucht. Niets laten merken, blijven lachen, de schouders eronder, niet zeuren je hebt de sleutel en je moet gewoon bMj zijn. Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' Op zaterdag 10 april is de heer Gep van Middelkoop te gast in het radioprogram ma Koffie Rado Plus van Radio Super star. Hij komt praten over het lokaal ouderenwerk in Middelhamis. De pre sentatie is in handen van Jan van Dop. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel) en 107.3 FM (ether). NIEUWE TONGE - Op het terrein van ver enigingsgebouw 'Elim', Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge, wordt op zaterdag 17 april a.s. weer de jaarlijkse grote verkoping gehouden. De opbrengst is bestemd voor 'Stichting Adullam voor Gehandicapten zorg'; de verkoping duurt van 9.30 tot 15.00 uur. Er is weer heel veel te koop, zoals lek kere gebakken vis, patat, baldcersspullen, kaas, groenten, fruit en ijsjes. Verder zijn er weer de rommelkramen, lingerie, kaarten- maakspuUen, speelgoed, enz., enz. De kin deren kunnen een vuurtoren maken, touwtje trekken of meedoen voor een prijs met de skelter-puUing. Kom gerust even een kijkje nemen, er staat de hele dag koffie klaar. Voor iedereen is er deze dag wel iets bij, en u steunt er de gehandicapten mee. V.l.n.r.: D. van Halewijn, A. Koese-Westhoeve, P.J. Klink-Bazen, J. Laarman, J. Visser en S. van Wijk-Both. In het Haegse Huus te Stellendam werd afgelopen maandag de jaarvergadering gehouden van de afdeling Goeree e.o. van het Nederlandse Rode Kruis. Naast de gebruikelijke agendapunten voor een jaarvergadering stonden er ook enkele opmerkelijke zaken op de agenda stonden, namelijk de huldiging van vrijwilligers en het afscheid van bestuurs leden. Onderscheiden Er waren twee vrijwilligster die een aandenken uitgereikt kregen omdat zij al 30 jaar optreden als vrijwilligerster van het Rode Kruis. De eerste jaren voor de afdeling Ouddorp en later ook voor de afde ling Goeree e.o. Het was mevr P.J. Klink-Bazen. Zij is altijd actief geweest binnen verschillende onderdelen van het Rode Kruis, namelijk hulpverlening tijdens evenementen, deelname aan wedstrijden, zorg tijdens vakan tieweken en nog meer taken. De andere vrijwilligster was mevr. A. Koese-Westhoeve. Ook zij is actief geweest binnen de afdeling Ouddorp en Goeree. Zij heeft ook aan vele activiteiten deelgenomen. Zoals hulpverlening tijdens eve nementen, zorg tijdens vakantieweken en andere taken die zich voor deden dan wel gebeurtenissen die om hulp vroegen. Beide vrijwilligers werden onderscheiden en kregen een aandenken. Afscheid Tijdens de vergadering werd ook afscheid genomen van een tweetal bestuursleden, namelijk mevr. D. van Halewijn en dhr. J. Laarman. Mevrouw Van Halewijn is een aantal jaren bestuurslid van de afde ling geweest met als taak voorlichting en internationale samenwer king. De heer Laarman is gedurende 19 jaar actief geweest binnen het Rode Kruis. Eerst voor de afdeling Stellendam en later voor de afdeling Goeree e.o. Hij heeft zich altijd ingezet voor het onderdeel hulpver lening. Hieronder wordt begrepen hulp tijdens evenementen en onge vallen. Verder heeft zich altijd beziggehouden met de vrijwilligers- avonden in Stellendam. De voorzitter van de afdeling overhandigde hem namens het Nederlandse Rode Kruis een legpenning met inscriptie als waardering voor de bewezen diensten. Verder namen ook afscheid de heer J. Visser, die 22 jaar vrijwilliger is geweest, en mevrouw S. van Wijk-Both, die 13 jaar vrijwilliger was. Gedurende deze periode van het jaar gaan mensen weer denken aan de zomervakantie en worden de vakantieplannen gemaakt. Veel mensen boeken een reis naar een (sub)tropiscli gebied, om daar heerlijk van de zon, zee en cultuur te genieten. Helaas wordt dat genieten nogal eens verstoord. In het buitenland, met name in (sub)tropi- sche gebieden, zijn de omstandigheden vaak heel anders dan in Nederland. U kunt er te maken krijgen met een ander voedingspa troon, andere hygiënische omstandigheden en natuurlijk een ander klimaat dan thuis. Ook heersen er ziekten waarmee we in Nederland niet snel in aanraking komen. Om tijdens een verte reis gezondheidsproblemen te voorkomen, is een goede voorbereiding van belang. De GGD Zuidhollandse Eilanden geeft tij dens het reizigersspreekuur adviezen en tips over hoe u gezondheidsproblemen tijdens of na uw reis kunt voorkomen. Denk bijvoor beeld aan de volgende aspecten: Hygiëne Veel reizigers naar de (sub-)tropen krijgen kort na aankomst last van diarree. Dit wordt meestal veroorzaakt door bacteriën of virus sen in voedsel en water. De plaatselijke bewoners zijn hier vaak aan gewend; reizi gers niet. Het is van belang om de hygiëne bij de bereiding van voedsel goed in de gaten te houden. Eet geen rauwe of onge kookte vlees- en viswaren en ook geen ongewassen of ongeschilde groente- en fruitwaren. Daarnaast is in veel gebieden het leidingwater niet drinkbaar. Veel men sen weten dat en drinken gebotteld mine raalwater. Zij vergeten echter dat het ijs blokje in de cola ook uit de plaatselijke kraan komt... Klimaat De zon is in de (sub)tropen veel krachtiger dan in Nederland. Het is daarom belangrijk om de huid geleidelijk aan de zon te laten wennen. Daarnaast is het beter om de zon op het heetst van de dag te mijden (tussen elf uur 's ochtends en (Me uur 's middags). U kunt dan het beste, net als de lokale bevol king, siësta houden. Reisverzekering Sluit voor vertrek naar het buitenland een goede reisverzekering af. Een goede verze kering biedt onder meer een deking voor de in het buitenland gemaakte geneeskundige kosten, noodgedwongen extra verblijf en medisch noodzakelijk vervoer naar een zie kenhuis in Nederland. Vaccinaties Voor veel gebieden wordt het aanbevolen om een aantal inentingen te halen, bijvoor beeld tegen geelzucht (hepatitis A) of tyfus. Verder is het belangrijk om te weten of in het vakantiegebied malaria voorkomt en u dus raalariapillen moet gebruiken. Voor het maken van een afspraak voor een deskundig en persoonlijk reizigersadvies bij u in de buurt, kunt u contact opnemen met de afsprakenlijn van de GGD Zuidhollandse Eilanden, tel. (0181) 652478. Deze lijn is iedere werkdag bereikbaar van 9.00 tot 12.00 uuren tevens op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. De GGD Zuidhollandse Eilanden geeft uit sluitend telefonische informatie, in samen werking met andere GGD'en en het Lande lijke Coördinatiecentrum voor Reizigersad- visering, via de landelijke vaccinatielijn voor reizigers, tel. (0900) 9584. Ook kunt u informatie vinden op: www.lcr.nl of www.gezondopreis.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11