Welkom in Zeeland! Expositie 'Wat ik heb gezien' in Röderhaus; Goedereede krijgt internationale belangstelling Voorjaarsshow Nieuwe Tonge Vanaf heden goedkoop tanken in Middelharnis! naar LeHiMgrad Oud-Ouddorper krijgt bijzondere onderscheiding EIIAIIDBI-tllElJl^ Vrijdag 9 en zaterdag 10 april MbvO gymnastiek in Oostflakkee Z.C. De Stelle zwemt verenigingscompetitie VERVOLGVERHAALK 8 "Dank zij Röderclan veel kunstenaars naar Goedereede Vaste lage prijzen Gratis "Straks tankt heel Nederland tankt PicoBello" "ifaiga-trilogie cLeel 1 JOH. o. V-EEN HOF PAGINA 5 DINSDAG 6 APRIL 2004 Terwijl op een steenworp afstand van het Röderhaus in Goedereede de expositie van Lori Scarpellini in Cent van 't Blad wordt gehouden werd zaterdag bij Helmut Roder een expo sitie geopend waarbij ook het werk van een buitenlandse schilder cen traal staat. Het kunstenaarsstadje krijgt hiermee langzamerhand inter nationale allure. Het Röderhaus heeft haar deuren geopend voor de jonge Duitse kunstenaar Marcus Schaefer. Het bleek wel even een spannend moment voor de Schaefer toen cultuurwet houder J. van Oosterom van Goedereede de officiële opening verrichtte, want het was de eerste buitenlandse expositie, die door hem zelfstandig werd gehouden. De titel van de expositie is 'Wat ik heb gezien'Van de kunstenaar worden recente schilderijen geëxposeerd en de techniek is olieverf of acryl op doek. Schaefer schildert landschappen, personen en figuren, soms net een foto en soms op 'romantieke' manier. Marcus Schaefer is geboren in 1972 in Düs- seldorf. Vanaf 1994 studeerde hij voor kunstschilders aan de kunstacademie in Düs- seldorf bij prof. Beate Schiff en prof. Siegf ried Anzinger. Vorig jaar behaalde hij het eindexamen als 'Meisterschüler'. Schaefer heeft verschillende keren geëxpo seerd in Duitsland en hij heeft ook deel uit gemaakt van exposities in Nederland, Enge land en de Verenigde Staten. In 2000 heeft hij deelgenomen aan de tweede Goereese Kunstdag in Goedereede. Overigens wonen zijn ouders al enige tijd in Goedereede. Podium van de kunst Wethouder Van Oosterom prees de heer Roder omdat het Röderhaus het stadje Goe dereede op 'het podium van de kunst' heeft Helmut Roder (rechts) bedankt wethouder Van Oosterom en verwelkomt Marcus Schaefer en zijn vriendin (links). gezet. De wethouder dook in de historie van Goedereede. "Goedereede was een kleine handelsstad en door verzanding verliep het getij en het stadje sliep een beetje in". Maar toch kwam er weer wat leven in de brouwe rij: In de zeventiger jaren werd Goedereede beschermd stadsgezicht en naast de restaura tie van de toren en de kerk werden er nog veel meer dingen aangepakt. "Het stadje werd een parel." Er ontstond ook ruimte voor kunst en cul tuur. Kunst waardoor een klein stadje toch groot kan zijn. Zelfs een internationale allu re. Kunst gaf nieuwe 'schwung' aan Goede reede. "Laten we dit vasthouden, want we hebben nog meer te winnen", zo verzekerde hij zijn toehoorders. Van Oosterom verklaarde dat hij in de schil derijen van Schaefer veel warmte heeft ont dekt in zowel kleur en uitstraling. Maar ook de ernst van het leven zag de wethouder in het schilderij van de geboorte van een kind, waarbij de moeder de armen uitstrekt naar de pasgeboren baby. Van Oosterom sprak de hoop uit dat de bezoekers aan de expositie er gevoelens van warmte bij zullen krijgen. Blij was Van Oosterom dat de 'Röderclan' er steeds weer in slaagt om verschillende kunstenaars naar Goedereede te halen. Openingstijden De openingstijden van de expositie van Mar cus Schaefer zijn op woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. De expositie duurt tot eind mei en wordt gehouden in het Röder haus aan de Noordzijde Haven 13 in Goede reede. In de beeldentuin achter het huis zijn tevens nieuwe beelden te bewonderen van René Vaandrager. NIEUWE TONGE - Net zoals vorig jaar organiseren De Waal Hoveniers en Volvo Karels en Karels Autoschade een geweldige voorjaarsshow. U vindt er de mooiste planten en tuinontwer pen, de net geïntroduceerde Volvo S40 en New V50 en tal van demonstraties voor diegene die er met de caravan op uit trekt. Speciaal voor de kinderen rijdt 'Ons Boemeltje' rondom 'De Tï-am'. Ook deze keer, namelijk vrijdag 9 en zater dag 10 april, heeft iedereen weer de gelegen heid om een teakhouten tuinmeubelset uit te zoeken, een nieuwe inrichting voor de voor- en/of achtertuin te laten ontwerpen en tege lijkertijd een Volvo Selected Used Car of nieuwe Volvo uit te zoeken. Leuk om te weten: De Waal Hoveniers test kostenloos uw tuingrond, neemt u hiervoor een potje grond mee uit border of gazon. Volvo Karels showt u de nieuwe Volvo S40 en New V50, ook een demonstratierit be hoort tot de mogelijkheden en Karels Auto schade vraagt uw eigen creativiteit voor 'Het rijdend Kunstwerk'. Kortom, de bloemetjes buiten, de auto en caravan startklaar en de mogelijkheid om alvast eens te denken aan de komende recre atie-activiteiten. Ongedwongen rondkijken en u vrijblijvend laten informeren is ook vrijdag 9 en zaterdag 10 april weer mogelijk terwijl de kinderen kunnen genieten van een rondritje door Nieuwe Tonge met een meer dan uniek 'Boemeltje'. Wanneer het net zo druk en gezellig wordt als vorig jaar, mag u er wel vroeg bij zijn! De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee gaat in alle dorpen van Oostflakkee van start met MBvO gymnastiek. De lessen worden gege ven door Annie Doomheim. Op donderdag 22 april kunt u GRATIS ken nismaken met MBvO gymnastiek. In Den Bommel van 9.00 uur tot 9.45 uur in 't Wes- terlicht. Oranjestraat 35a. In Achthuizen van 10.30 uur tot 11.15 uur in 't Zaaltje, Pas toor van Luenenstraat 20. In Oude Tonge van 16.00 uur tot 16.45 in het Infocentrum, Bemhardstraat 27. Op maandag 26 april is er in Ooltgensplaat van 9.15 uur tot 10.00 uur een gratis kennismakingsles in gymzaal D'n Boageart, Prins Bemhardstraat Ib. De lessen worden gegeven op muziek, zijn afwisse lend en er wordt gewerkt met verschillende materialen. MbvO is een activiteit van samen bewegen in een gezellige sfeer. Hieraan kan iedereen meedoen vanaf 50 jaar in zijn of haar eigen tempo. Bij voldoende belangstelling gaan de lessen in Den Bommel, Achthuizen en Oude Tonge van start op donderdag 6 mei a.s. In Ooltgensplaat op maandag 3 mei. De deel namekosten bedragen m.i.v. mei 8,50 per maand. Voor aanmelden of informatie kunt u contact opnemen met de SWO, tel: 641344. De open lessen zijn geheel vrijblij vend en voor iedereen toegankelijk. Willem Padmos werd in 1912 in Oud- dorp geboren. Hoewel hij op 17-jarige leeftijd met zijn ouders, zussen en broers naar Rockanje verhuisde, voelt Padmos zich nog altijd verbonden aan 'zijn' geboorte-eiland. Ook heeft hij er nog familie en bekenden wonen. En jaren lang is hij Eilanden Nieuws blijven lezen. Nu komt hij - 91 jaar oud, en met zijn vrouw woonachtig in een verzorgings huis - zélf in de krant. Want Willem Pad mos heeft woensdag 17 maart jl. uit han den van burgemeester Krijgsman van de gemeente Westvoorne het Mobilisatie- Oorlogskruis ontvangen, als dank voor zijn inzet vóór en tijdens het begin van de Tweede Wereldoorlog. De onderscheiding kwam voor hem als een verassing. Pas toen hem gevraagd werd zijn nette pak aan te trekken, kreeg hij door dat er misschien 'iets aan de hand was'. Alle bewoners van het verzorgingshuis en natuur lijk ook zijn naaste familie waren uitgeno digd om de feestelijke aangelegenheid bij te wonen. Padmos maakte deel uit van de mobilisatietroepen die de Duitsers aan de grens moesten tegenhouden. In februari 1939 werd hij opgeroepen om deel te nemen aan de voormobilisatie. Hij was gelegerd in Eindhoven en hoorde bij de wielrijders. In augustus van dat jaar volgde de algehele mobilisatie. Alle mannen tot en met 35 jaar die in militaire dienst hadden gezeten, wer den opgeroepen. De winter die volgde, was enorm koud. Het viel niet mee om bij stren ge vorst op de fiets de grens te bewaken. De dag dat de Duitse troepen Nederland binnen vielen, moest Padmos met zijn peloton van uit Brabant op de fiets naar Rotterdam voor de verdediging. Ze strandden echter bij Alblasserdam, waar de Duitsers de brug over de rivier de Noord al hadden bezet. Verder gaan was oimiogelijk. Duitse vliegtuigen vlogen oyer, waaruit vele parachutisten sprongen. Na enkele dagen verzet van Nederlandse zijde was er vier dagen later de capitolatie. In de tussentijd heeft Padmos Rotterdam zien branden. Dat hij na bijna vierenzestig jaar alsnog is onderscheiden heeft hij te daiiken aan burgemeester Krijgs man. Vorig jaar, toen het echtpaar 65 jaar was getrouwd en de burgemeester op bezoek kwam, vroeg die zich af of Padmos ooit iets voor zijn verdiensten had ontvangen en maakte daar werk van. Wel waren in 1948 alle oud-militairen opgeroepen geweest om zich te melden, maar omdat daar weinig ruchtbaarheid aan werd gegeven, heef Pad mos dat niet geweten. Daarom is hij burge meester Krijgsman erg dankbaar dat hij nu alsnog is onderscheiden. Hij is er trots op. Op 2 april 2004 was het zover. Onder het motto 'vaste lage prijs - goede service' opende PicoBello in Middelharnis de deuren van haar zevende tankstation. Aan de Industrieweg 50 (op Industrieterrein Oostplaat) is de laatste weken hard gewerkt om het tankstation (voorheen Texaco), een nieuwe uitstraling te geven. Het PicoBello station (www.picobello-tanken.nl) streeft naar de laagst mogeUjke prijzen. Dat betekent niet dat men er een ongezellig, volledig gestript benzinestation aantreft met naast de pompen een betaalautomaat. Want PicoBello Middelharnis heeft ook een goedge- sorteerde shop. Het betekent wel dat PicoBello die franje schrapt waar het merendeel van de klanten toch niet op zit te wachten. Met PicoBello wordt autorijden weer leuk omdat PicoBello extra cre atief is om de benzineprijzen laag te houden. Door te tanken bij Pico Bello rijdt de automobilist een stuk voordeliger. Tankstations die aangesloten zijn op deze formule verkopen benzine en diesel ver onder de normale literprijs. Daarnaast verlenen zij alle service die op een ander benzinestation ook wordt gegeven. Bij PicoBello staan lage prijzen voorop, maar dat betekent niet dat er concessies worden gedaan op de service. Service op alle fronten. Mensen die naast het tanken graag wat kleine inkopen 'voor onderweg' willen doen, kun nen tijdens de openingstijden in de Picoshop terecht. De opening van het PicoBello station in Middelharnis gaat niet onge merkt voorbij. Zo zijn er tijdens de openingsweken van PicoBello voortdurend aantrekkeüjke acties. Groen licht voor de wasstraat bij een tankbeurt van 25 liter bijvoorbeeld - het is slechts één van de aan biedingen die elkaar de komende weken in een rap tempo zullen opvolgen. DGV uit Alphen aan den Rijn is verantwoordelijk voor het nieuwe concept van PicoBello. Onlangs werden vestigingen geopend in Roosendaal, Utrecht, Noordwijk, Temeuzen, Krimpen aan den IJssel en Oudenbosch. De plannen zijn veelbelovend. Binnen eenjaar moe ten er zo'n 10 tankstations in Nederland zijn geëxploiteerd onder de geel/blauwe PicoBello vlag. Aschwin Vermeulen, manager van Pico Bello, is enthousiast over de nieuwe PicoBello formule. "Naast de verkoop van goedkope benzine, scoren we met shopproducten! Door beide segmenten goedkoop aan te bieden, tankt straks heel Nederland PicoBello. Ik ben ervan overtuigd we met deze aantrekkelijke pomp stations een nieuwe dimensie toevoegen aan de benzinemarkt." Van de 5 deelnemende verenigingen werd de Stelle 3e in het eerste gezwommen pro gramma 4x 50 m vrijeslag estafette jeugd 2 el. 2.17.86. Sander Breederveld werd 3e bij de jongens minioren 2 op de 25 m vUnder- slag en Sharon v Stelle werd 3e bij de meis jes op deze slag.Op de 25m vlinderslag minioren 6 el werd Marco Akershoek Ie 0.17.98 en op de 50m vrij werd hij 2e 0.35.10. Wendy Kriek zwom zichzelf op de lOOm vrije slag junioren 2 naar een 2e plaats en op de 50 m schoolslag naar een 3e plaats. Bij de jongens junioren 2 was er brons op de lÓOm vrij voor Coen Bolle 1.16.14 en zilver voor Don Schavemaker 111.66 en er was op de 50m school nogmaals zilver voor Don 0.43.19. Brons was er ook voor Wijnand de Ronde op de lOOm wisselslag junioren 4 in een tijd van 1.16.82, Rosanna Wilmsen en Willem Jan Hoekman behaalden allebei een 3e plaats op de 25m school rainioren 4. Op de 25m school minioren 2 was er wederom een medaille voor Sander Breederveld, hij werd Ie in een tijd van 0.29.34. Bij de meis jes was er een 3e plaats voor Sharon v Stelle met een a tijd 0.26.27 en Roebelle Domenie greep net naast de prijzen met de b tijd. De eerste plaats was voor de Stelle bij de 4x50m vrijeslag estafette jongens junioren 2 2.24.98) Op de 4x25m schoolslag estafette meisjes/ jongens minioren 4 werd de Stelle 2e (1.38.64) Bij het laatste gezwommen pro gramma de 8x50m vrijeslag estafette ging bijna het dak eraf. De Stelle nam meteen de leiding, bleef op kop liggen en eindigde als eerste in een mooie tijd van 4.15.00. Bedrijven en organisaties in Zeeland gaan het komende jaar nog intensiever met de imag ocampagne 'Welkom in Zeeland' samenwerken. Zo rijden vanaf gisteren, maandag 5 april, de eerste tien Zeeuwse vrachtwagens, voorzien van nieuwe campagnebeelden, op de Nederlandse wegen. Binnen een maand wordt dit aantal verder uitgebreid. De rijden de campagnedragers zijn een coproductie van de imagocampagne Welkom in Zeeland en de transportbedrijven Wielemaker B.V. in Middelburg en Verbrugge Terminals in Ter- neuzen. Op zaterdagmiddag 3 april zette Gert de Kok, gedeputeerde en voorzitter van de Stuurgroep Imagoverbetering Zeeland, op het terrein van Wielemaker B.V. de eerste rij dende campagnedrager op de weg. -28- De leidster blijft even staan, in gedachten verzonken. Moet ze hier tegen optreden of niet. Ze besluit tot het laatste. Na de maaltijd zitten de vrouwen op hun kamers. Ze hebben elkaar op dat moment niets te zeggen. Enkelen van hen, die het straks te kwaad hebben gehad, zijn met jenever vol gegoten, zodat ze onder invloed naar hun slaapplaatsen worden gebracht. Maar de drank büjkt niet lang te verdoven. Later begint er een meisje hard te gillen en zich de kleren van het lichaam te rukken. Ze trachten haar tot bedaren te brengen, maar het resul taat is, dat het aanstekelijk op anderen werkt. Hier en daar hoort men schelden, krijsen en vloeken. Een van de vrouwen die het te kwaad heeft gekregen, kermt met overslaande stem: 'We worden door de Führer en zijn bende de dood in gejaagd.' Dit zijn wdorden, die ondanks de ernst van de situatie door de partijmensen hoog worden opgenomen: Zulke uitspraken kunnen de doodstraf tot gevolg hebben. Ondanks de overspannen situatie waarin de vrouwen zich bevinden, storten enkelen zich op haar en met geweld wil men het meisje tot zwijgen brengen. Er ontstaat een gevecht, waarbij ze zich haar aanval- sters met trappen en slaan van het Ujf tracht te houden. De vrouwen zijn bevreesd omdat wat het meisje er uit kraamt ook op hen zijn weerslag kan vinden. Met veel moeite lukt het om haar op bed te krijgen. Daar wordt haar, met enkele slagen in de hals, het zwijgen opge legd, Gerda Holsmacher heeft met haar stevige knuisten hierbij een handje geholpen. Bleek en ontdaan komt ze erug naar het hoekje waar haar vriendinnen zitten. 'e andere vrouwen die het op hun zenuwen hebben gekregen, zijn daarna wat gemakkelijker tot bedaren te krijgen. Het neerslaan van het meisje heeft indruk op hen gemaakt. Het lawaai heeft de aandacht van één van de leidsters getrokken. Even werpt ze een blik in de kamer, dan is ze meteen weer verdwenen. Even later komt ze terug met enkele collega's en een gezondheidszuster. De vrouwen die een overspannen indruk maken, wor den aangepakt en op bed gesmeten. Hun kleding wordt weggetrokken en zonder veel omhaal worden spuitjes om te kalmeren gegeven. Met hun klepperende hoge bruine laarzen hollen de leidsters van kamer naar kamer. Er is voor hen heel wat werk te doen. Ieder die tegenstribbelt, wordt met geweld behandeld en er wor den zelfs hier en daar rake klappen uitgedeeld. Het is al helemaal ücht geworden, als eindelijk de rust is weergekeerd. Een groot aantal vrouwen ligt verdoofd op bed. Ande ren hangen rond of zitten aan tafel, waar door overver moeidheid bijna geen woord meer wordt gesproken. Als het tijd is om koffie te gaan drinken, komen de leidsters weer en begeven zich naar de kamers van de vrouwen die onder hun toezicht staan. Ook hun gezich ten verraden dat wat er is gebeurd op hen zijn sporen heeft nagelaten, maar blijkbaar is de angst voor de par tij groter dan voor het bombardement. De leidster van Elsa en haar vriendiimen begint aan een toespraak; hoe erg het wel is geweest en zo, maar dat het een grote eer is om voor Führer en vaderland een offer te mogen brengen. Helaas, erg overtuigend klinkt haar stem niet. Ze besluit, dat de soldaten aan de fronten zoiets dagelijks ervaren. En dat alles om een groter en beter Duitsland te krijgen. Deze woorden grijpen Elsa diep in haar ziel: Een offer voor het vaderland? De soldaten aan de fronten die zoiets dagelijks mee moeten maken? De rest van de woorden hoort ze niet meer; haar gedachten zijn bij Franz die nu ergens aan het Russische front is. Als de andere vrouwen opstaan om naar de kantine te gaan, merkt ze dat niet meer. Onbeweeglijk blijft ze zitten en staart met nietsziende ogen naar buiten. In de gang merkt Gerda, dat Elsa achter gebleven is. Ze haast zich terug en vindt haar als een hoopje ellende op de rand van het bed zitten. Dan legt ze vertrouwelijk haar hand op Elsa's schouder. Deze merkt daar niets van. 'Kom mee meid, een kop koffie drinken, daar zul je van opknappen.' Elsa reageert niet. Dan schudt Gerda haar zachtjes door elkaar: 'Elsa, kom, sta op.' Een die pe zucht. Langzaam keert Elsa tot de werkelijkheid temg en kijkt haar vriendin aan. Die ontmoet een blik zo vol wanhoop, dat ze er zelf radeloos door wordt. Nog een paar diepe zuchten, dan komen de tranen. Ze huilt zacht, haar schouders schokken: 'Het hoogste offer voor Führer en vaderland. Als door een moeder laat ze zich door Gerda leiden. Over haar gezicht lopen de tranen en alle kracht in haar is gebroken. Diep uit haar hart welt een woordeloos gebed. Karl-Heinz is weer wat op verhaal gebracht. Zijn gezicht vertoont nog de sporen van de hersen- gymnastiek die hij van Schreijer heeft ontvan gen. Voor het eerst in zijn leven heeft men hem op de knieën gekregen. Niet een kerel met pit in z'ii Ujf, maar de gemene sadistische korporaal Schreijer; het zwijn. Geen spieren hebben dit bewerkstelligd, maar een smal streepje op de mouw van een snotaeus. Deze ervaring heeft Karl-Heinz meer gedaan, dan watmeer hij door een of andere krachtpatser was gevloerd. Zoiets moet gewroken worden. Hij Ugt met open ogen op zijn leger en staart onafge broken naar de zolder. Zijn massieve borstkas deint zwaar op en neer, snurkend stoot de ademhaling uit zijn neusgaten. In de hut wordt niet veel gesproken. De andere jongens zijn erg onder de indruk van wat er met hun vriend is gebeurd. Ernst Schlösser tracht bij het vuur wat koffie te maken, maar het wil niet recht. Met zijn etensketel, die aan een eind hout hangt, wil hij water aan de kook brengen, waarbij hij telkens bijna z'n handen brandt. 'Au, wat is dat heet.' Eindelijk is het zover; de etensketel waarin het water borrelt wordt op tafel gezet en het koffiesurtogaat er in gestrooid. Met een mes roert Ernst het bruine vocht door elkaar. 'Vrienden, ziedaar', beduidt hij met een weids armge baar, 'wie mag ik verzoeken om broederschap met mij te drinken? Niet allemaal tegelijk, één voor één aan sluiten, alstublieft.' De jongens houden het deksel van hun etensketel bij. Ernst verdeelt zijn koffie zo eerlijk mogelijk. 'Karl, jij ook een portie?' Karl is in gedachten verzonken, hij hoort niet wat hem wordt gevraagd. 'Hé broeder, ben je nog steeds onder de indruk van Schreijers verrassingen?' De naam Schreijer roept Karl-Heinz weer tot de wer kelijkheid terug. 'Wat Schreijer, wie wil er wat over die smeerlap zeggen?' Met een ruk komt hij overeind en kijkt woest in het rond. Zijn ogen schieten vuur en in deze situatie is het beter er het zwijgen toe te doen. De onberekenbare Karl-Heinz zou zich in blinde woe de laten gaan. De jongens kennen hem nu lang genoeg om daar rekening mee te houden. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5