Overdenking Kruistocht naar leMlMgrad uit de Heilige Schrift Pannenkoekrestaurant Havenhoofd EIIAtltSn-IIIEUWS HET J^gjkVENSTER VERVOLGVERHAAL Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - Een liquidatie - Veroordeeld - Niet veiliger eOMENKOORTf ÜÜtfiUH HEHm miPinnitH SPiKKELPaN NOTENSEEWCS BLOEDEND HOUT ZUiadTE PM lOnOAGEH IN FEBRuaai ONGEWENilE BEL WmmNEMEBLlEil •3fa.iga.-erilo^ie - deel l J0H.G,3^.êENH0F PAGINA 5 VRUDAG 2 APRIL 2004 Het is niet zo breed uitgemeten in de media, want de kranten stonden vorige week bol van liet overlijden van Prinses Juliana, en talrijk waren de teruglbikken op haar leven en werk, en even talrijk de commentaren op het bewind van de 'de oude koningin'. Maar toch is er aan het bericht wel aandacht besteed en ik heb behoefte er vandaag nog eens op terug te komen. Ik heb het oog op de liquidatie van Ahmed Yassin, die vorige week maandag plotseling door Israël uit de weg werd geruimd. Ahmed Yassin, die 67 jaar oud geworden is, was de oprichter van de Palestijnse Hamas- beweging en vooral de spirituele leider. Ter wijl hij zich de laatste jaren al moeilijk kon bewegen (hij zat in een rolstoel) heeft hij al zijn energie weten te gebruiken om 'zijn' mensen te wapenen tegen Israël. Hij was een tegenstander van vrede met Israël, zelfs gekant tegen elk compromis met dat land. Hij heeft een keer de uitspraak gedaan dat de Israeli's ratten zijn, die verdelgd moeten worden. Vanuit dat standpunt is het begrijpelijk dat zijn tereurleger geen onderscheid maakte, maar zelfs weerloze en onschuldige burgers, ook vrouwen en kinderen, tot doelwit van allerlei aanslagen maakte. Yassin was een genadeloze en gewetenloze moordenaar en heeft met enge trots de zelfmoordaanslagen van Harnas op zich genomen. Israël staat er in de internationale wereld niet om bekend, dat het veel praat, maar wel snel handelt. In een operatie onder leiding van premier Sharon is Yassin, die op dat moment een moskee in Gaza veriiet, gewoon uit de weg geruimd. Het was wel voorspelbaar dat deze daad een schokeffect teweeg zou brengen in de Arabi sche wereld, en dat Israël daarbij zou wor den afgeschilderd als een terroristisch land dat nota bene een zwaar gehandicapte man liquideert... De begrafenis van de Hamas- leider ging dan ook gepaard met allerlei betogingen en opstootjes, Nogmaals, uit de Arabische wereld konden we deze reacties verwachten. Maar dat het Westen bijna unaniem Israël veroordeelde, dat konden we niet meemaken. En vooral dat de Nederlandse regering meende te moeten meezingen in dat koor, heeft ons bepaald onaangenaam getroffen. De enige partij die tegen die veroordeüng protest aantekende was, voor zover ik weet, de SGP. Op het eerste gezicht is het begrijpelijk dat het wordt afgekeurd wanneer een gehandi capte man in een rolstoel wordt geUqui- deerd. Maar wanneer we ons te binnen bren gen hoeveel bloed er kleeft aan zijn handen, dan wordt ons oordeel anders. Israël heeft gehandeld uit zelfverdediging en als zodanig kunnen we best begrip voor deze daad opbrengen. Het had gewoon geen andere keus. Een andere vraag is of Israël er veel mee opgeschoten is, dat het deze vijand uit de weg heeft geruimd. Yassin is in Arabische ogen nu een martelaar geworden voor de goede zaak.En veiliger is het zeker niet geworden. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Elk voorjaar, lang voordat hooikoorts kan optreden, heb ik al last van die zelfde ver schijnselen: niezen, een loopneus en tranen de ogen. Met die anti-histaminen van de dokter kan ik niet autorijden. Weet u er raad op? Antwoord: Veel mensen kennen die ver schijnselen, in verschillende maanden, omdat die zgn. hooikoorts afhankelijk is van de bloeitijd van uiteenlopende granen, plan ten en bomen, waarvan de stuifmeelkorrels dan enige tijd door de lucht zweven. Met hooi heeft uw allergische rhinitis niets te maken, maar vermoedelijk wel met de stuif- meelpollen van vroeg bloeiende bomen, zoals bijv. els of hazelaar (februari-maart), olm, taxus, populier of wilg (maart-april), es, berk of haagbeuk (in april). Dit jaar begon de bloei door de zachte wintermaan den bij veel planten bijzonder vroeg en daar om had u eerder last van die loopneus dan anders. Zoveel mogelijk achterover liggen of zitten bespaart u een aantal malen snuiten. Het dragen van een zonnebril kan tranen van de ogen deels voorkomen. Draag liever geen de ogen irriterende contactlenzen en weersta de neiging om in uw ogen te wrijven, want dat maakt de prikkeling alleen maar erger. Vraag uw huisarts in plaats van dat vroeger voorgeschreven anti-histaminepreparaat, dat de rijvaardigheid beïnvloedde en u belette een auto te besturen, om een nieuw middel dat uw reactievermogen niet aantast en dat u kunt blijven gebruiken als u in uw auto stapt om uw klanten te bezoeken. Voorts bestaan er middelen als chromoglycaat, waarmee u zo'n aanval van deze 'bomenkoorts' kunt voorkomen door tijdig tevoren regelmatig een kleine dosis daarvan in te nemen. Het heeft geen bijwerkingen. U weet zoveel, kunt u mij eens haarfijn ver tellen waar de ruimte van het heelal eindigt? Antwoord; Die vraag is herhaaldelijk aan astronomen gesteld. Toen iemand het aan Einstein vroeg, antwoordde hij: 'Daar waar geen stof meer is en geen Icrachten meer wer ken.' De leek vroeg verder: 'Maar wéér is dat dan?' En de grote natuurkundige zei: 'Daar waar het absolute niets is. 't Heeft geen zin te twisten of dit bestaat of niet bestaat, want min is gelijk aan plus nul.' Welke planten kan ik goed houden in een bak in een koele hal? Antwoord: Bij minimumtemperaturen van 5 tot 12 °C en weinig daglicht kunnen aza lea, chamaedorea en zantedeschia er nog bloeien. Verder kunt u er fraaie bladplanten plaatsen als aspidistra, aucuba, chamaerops, cyrtomium, hedera, howeia, polystichum, pteris, rhoicissus capensis, schefflera, skim- mia en tradescantia. Met TL-verlichting of een zgn. plantenlamp kunt u overigens uit stekend het evt. ontbrekende daglicht ver vangen. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Een aluminium pan krijgt zwarte spikkels. Kan dat kwaad? Antwoord: Die zwarte plekjes ontstaan door oxidatie en die is het gevolg van ach tergebleven vocht als een pan wordt wegge zet. Vermoedelijk is zo'n pan niet goed afge droogd. Omdat pannen bij de vaatwas vaak het laatst aan de beurt komen, is het sop dan te laag van temperatuur. Het beste is, ze in zulk heet water om te wassen, dat ze bij het afdrogen nog flink warm zijn. De laatste vochtige plekjes drogen dan snel op door verdamping. Gebruik ook geen metalen pan- nensponzen of staalwol, maar een (goede kwaliteit) groen lapje of dgl. Een aangetaste aluminium pan is niet schadelijk voor uw gezondheid. Hierbij stuur ik een aantal beestjes die ik in mijn walnoten heb aangetroffen. Wat zijn dit voor beestjes, zijn ze schadelijk? Antwoord: Die grauwwitte of bruine beest jes van enkele millimeters lang, zijn stof- of krijnluisjes. Sommige soorten hebben vleu geltjes, andere zijn vleugelloos. De officiële naam is Glyciphagus domesticus. Ze zoeken hun voedsel op plaatsen waar het vochtig is, want daar ontstaan (voor het menselijk oog nog onzichtbare) schimmels, waar zij zich graag te goed aan doen. Daarom vindt u dit 'levend stof vaak in keukenkastjes, op klam behang, in oude boeken en andere papierwaren. Kijk ook bijvoorbeeld uw eventuele postzegelalbums na! Voorts nes telen ze graag in oude matrassen, kussens en bijv. in de vulling van beklede stoelen, bie zen matten of vloerbedekking van plantaar dige herkomst. Mogelijk hebt u uw huis (te) goed geïsoleerd en/of wordt er niet voldoen de gelucht, zodat er teveel waterdamp in de kamers blijft hangen. Het spuiten met insec ticiden heeft geen zin, omdat het te vaak zou moeten worden herhaald. Houd de ventila- tieroosters open, of zet enige ramen op een kier, vernieuw vaker het filter in de afzuig kap en gebruik die langduriger. Bij mensen die allergisch zijn voor dit 'levend stof' kun nen zich verschijnselen voordoen zoals die bij hooikoorts optreden. Hebt u pas een nieu we woning betrokken, dan moeten de muren nog flink droog gestookt worden. Ik heb een schutting geplaatst van Brazili aans bankiray. Het probleem is dat dit hout zo bloedt dat dé onderliggende muur er zwart van wordt. Zijn er middelen om de muur weer schoon te houden? Antwoord: Baksteen is een tamelijk poreus materiaal daardoor kunnen vlekken behoor lijk ver doordringen in het materiaal. Pro beer eerst met een neutrale allesreiniger, of een sopje met babyshampoo. Werkt dit niet, probeer dan de vlekken te verwijderen met citroenzuur, dat in blokjes bij de drogist te koop is. Werkt ook dit niet probeer het dan eens voorzichtig met verdund bleekwater, goed met water naspoelen. Zonodig kunt u een minder verdunde oplossing nemen. In het uiterste geval bent u aangewezen op paardenmiddelen als het gevaarlijke zout zuur. Laat de drogist eerst een verdunning klaarmaken en experimenteer daar niet zelf mee. Zulke zuren kunnen het steen doen verkleuren, probeer het daarom eerst uit op een onopvallend plekje. Zoutzuur is een gemeen goedje, wees er dus erg voorzichtig mee. Neem een oude borstel voor dit werkje en spoel de vensterbank goed na met schoon water. De beste maar nogal ingewikkelde methode om roestvlekken te verwijderen is een behandeling met natriumdithioniet 10% en daarna EDTA 6% (tritiplex 3) (in water). Deze middelen zijn te verkrijgen bij een apo theek. Vermijd huidcontact met deze midde len. Maak een stuk Japans rijstpapier voch tig met de natriumdithioniet en plak dit op de plek. Maak een papje van de natriumdithio niet en een absorberend poeder (te koop bij een drogisterij, er mag echter geen krijt in En Pilatus zeide tot hen: 'Ziet de Mens' en hij zeide tot de Joden: 'Ziet, uw Koning (Joh. 19:5b en 14b) Wat het kerkelijk jaar betreft bevinden wij ons in de lijdenstijd. De Heere Jezus is de weg gegaan van kribbe naar kruis. Hij heeft al de dagen van Zijn leven op aarde geleden maar dat nam in de laatste dagen van Zijn leven onder ons van dag tot dag toe. Daar behoort ook het verhoor door de stadhouder Pilatus bij. Pilatus die geen schuld in de Heere Jezus vond weet niet wat hij met Jezus moet doen. Vandaar dat wij lezen in Johannes 19 vers 5b en 14b en Pilatus zeide tot hen: 'Ziet, de Mens' en hij zeide tot de Joden: 'Ziet, uw Koning'. Pilatus heeft, ofschoon hij er zich niet van bewust is geweest, in die woorden een diepe waarheid uit gesproken. De Heere Jezus is werkelijk mens geweest. Hij heeft net als wij honger en dorst gehad. Verdriet en blijdschap waren Hem niet onbekend. Hij had als mens rust en slaap nodig. Hij is ons in alles gelijk geworden, uitgenomen de zonde. Hij heeft geen enkele zonde gekend en geen enkele zonde gedaan. Hij heeft voor Zijn wereldlijke rechter gestaan heihg en onbesmet. Pilatus moest telkens belijden in de Heere Jezus geen schuld te vinden. Zo was dat ook met de eerste mensen in het paradijs. Daar kwam door de zonde, door de ongehoorzaamheid tegenover de Heere een einde aan. In de Heere Jezus, staande voor Pilatus, vinden wij ons verloren beeld terug. Wij zijn van de Heere, onze God afgevallen en de satan toegevallen. Wij staan als nako melingen van de eerste mensen, Adam en Eva, schuldig tegenover God. Wij hebben door niet te doen wat God van ons vroeg de dood verkozen boven het leven. Wij kunnen voor God niet bestaan. Onze nood en ellende is groot. Heeft de Heere ons daar door Woord en Geest al aan ontdekt? Zo niet, vraag de Heere dan om die ontdekking. En als we daar aan werden ontdekt dan is het woord van Pilatus: 'Ziet, de Mens' een lief- delijke vertroosting. Wat wij niet kunnen dat heeft de Heere Jezus voor ons gedaan. Ziet, de Mens. Hem hebben wij nodig. Hem kun nen wij niet missen. Hij heeft door Zijn lijden en sterven de schuld verzoend en de zonde der wereld weggedragen. Door het geloof in Hem krijgen wij het verloren mensbeeld weer terug en door het geloof in Hem kunnen wij voor God bestaan. Ziet, de Mens en ziet, uw Koning. Tijdens het proces tegen de Heere Jezus komt Pilatus meer en meer tot de overtuiging dat hij Jezus los moet laten omdat Hij onschuldig is. Hij weet geen raad met Jezus en roept in wan hoop uit: 'Neemt gij Hem en kruisigt Hem, want ik vind in Hem geen schuld'Toen rie pen de Joden: 'Indien gij Deze loslaat, zo zijt gij des keizers vriend niet. leder, die zichzelf koning maakt wederstaal de keizer'. Dan neemt Pilatus voor het laatst plaatst op de rechterstoel om het eindvonnis over Jezus te vellen. Nu weet hij wat hij moet doen want de gunst van de keizer stelt hij hoger dan de vriendschap van Jezus. Hij ziet in Jezus met de doomerdiroon en de purperenmantel geen gedaante nog heerlijkheid, dat hij Hem zou begeren. Hij heeft Jezus als zijn Koning niet nodig. En wij? Zaüg de mens die Hem als zijn en haar koning begeert en het belijdt: 'Al wat aan Hem is, is gans begeerlijk'. Dat is nooit vrucht van eigen alcker, die vrucht wordt gewerkt door de HeiUge Geest. Met de uitspraak: 'Ziet, de Mens' probeerde Pilatus medelijden te wekken maar het was tever geefs en met de uitspraak: 'Ziet, uw Koning' heeft hij de Joden gehoond en gekrenkt. Hun antwoord was: 'Neem weg, neem weg, kruis Hem. Wij hebben geen koning dan de kei zer'. Toen gaf Pilatus de Heere Jezus aan hen over opdat Hij gekruisigd zou worden. Zij waren ziende blind en horende doof Kennen wij Hem, zien wij Hem als onze Koning? Dat wordt gezien als de Heilige Geest onze ogen daarvoor opent en onze harten voor Hem worden ingewonnen. Dat was en is en blijft het Uefste werk van God, de Heilige Geest. Ds. L. D. Burger het poeder verwerkt zijn, (behangplaksel is ook goed bruikbaar), breng hiervan een laag van 5 mm op de plek aan en leg er plasticfo lie op, zodat het middel niet verdampt. Laat dit één twee uur inwerken. Haal daarna alles weg. Breng weer rijstpapier aan en een papje dat u deze keer aanmaakt met EDTA. Leg daar plasticfolie overheen en laat dit cir ca vier uur inwerken haal dan de folie eraf en laat de vloeistof verdampen voordat u het poeder en het rijstpapier verwijdert. Ten slotte geven we hier nog een oud middeltje dat goed bij marmer werkt, mogelijk ook bij baksteen. Maak een papje van benzine en krijt en leg dit in een dikke laag op de vlek. Leg er een stukje plastic op om het te snelle verdampen tegen te gaan. Als het droog is de poeder wegwassen en de plek opwrijven. Na een verkeerde schoonmaak is mijn fri tuurpan zwart geworden. Een behandeling met natrium bicarbonaat hielp niet. Weet u een ander middel? Kan de pan nog gebruikt worden als niets helpt? Antwoord: Probeert u het eens met fijn staalwol, dat u in een 3%-oplossing van citroenzuur doopt. De daarvoor benodigde blokjes kunt u bij een drogist of apotheker halen. Gewone (af)wasniiddelen en zelfs azijn kunnen onvoldoende werkzaam zijn, vooral indien het een oude of hardnekkige aanslag betreft. Het komt voor, dat zelfs citroenzuur niet meer helpt en dat men een zelfde percentage fosforzuur nodig heeft. Maar dat is een paardenmiddel. In de maand februari 2004 zaten vijf zonda gen. Hoeveel keer is dat ook in de vorige eeuw voorgekomen? Antwoord: Wij hebben uw vraag voorge legd aan een kalenderdeskundige. Volgens hem is dit in de 20e eeuw 13 keer voorgeko men In de buitenthermometer van onze diepvries is een luchtbel gekomen. Is het mogelijk om die bel er weer uit te krijgen? Antwoord: Wij vrezen dat dit onmogelijk is omdat zo'n thermometer een gesloten geheel vormt. Je kunt je natuurlijk afvragen hoe die bel er in gekomen is. Een mankement van de thermometer? Wij raden u aan om contact op te nemen met uw leverancier. Blijven alle vitamines tot de volgende dag bewaard als ik de helft van een doorgesne den citroen of grapefruit omgekeerd op een schoteltje leg? Antwoord: Vanaf het moment dat u een vrucht doorsnijdt zullen er vitamines verlo- Er werd genoten van de pannenkoeken in het 'eendagsrestaurantHavenhoofd. Vorige week dinsdag is het pannen koekrestaurant 'Havenhoofd' voor één dag in vol bedrijf geweest. Voor 49 kleuters werden er door heel veel moeders en vaders pannenkoeken gebakken. En zo als dat in een modern restaurant behoort, werd het ter plaatse voor de gasten op tafel gebak ken. Nadat de gasten voldoende gege ten hadden mochten ook de 'obers en koks' een hapje mee eten. De afgelopen zes weken hebben de kleuters van de Eben Haëzerschool in Goedereede- Havenhoofd gewerkt aan het project 'Het restaurant'. Het bleek verrassend, te merken hoeveel de kinderen van vier tot zes jaar al weten van een restaurant. De kinderen hebben een grote inbreng gehad in de uitwerking van het project. In een kringgesprek werden de verschillende aspecten van het restaurant besproken. Wat de kinderen zelf inbrachten werd later uitge werkt. Een restaurant moet sfeervol zijn. Bloemetjes, een mooi kleedje, mooie borden ren gaan.U kunt dit inderdaad vertragen door de vrucht omgekeerd op een schoteltje te leggen. Het is echter beter om de vrucht ste vig in aluminiumfolie te wikkelen. zijn daarbij heel belangrijk. Die werden dus gemaakt. De keuken is zeker nodig in een restaurant en de belangrijkste persoon is daar de kok. De kok werkt niet in zijn gewo ne kleren; dus voor allemaal een schort. In een restaurant wil je ook netjes bediend worden. Het valt echt niet altijd mee om een goede ober te zijn. Maar na enig oefenen lukt dat wel. De grote dag En dan is daar de grote dag. Alle spulletjes voor een mooi restaurant zijn er. De klassen en de hal zijn versierd. De tafeltjes en de stoeltjes staan als in een echt restaurant. Op elke tafel wordt een elektrisch gourmetstel gezet. Bij elke tafel waren er twee koks gevraagd, die door sommige kinderen met mama of papa werden aangesproken. En dan.smullen maar. De koks keken eerst wel sip. Zij mochten niet mee-eten. Maar gelukkig waren er zoveel pannenkoeken gebakken, dat er voor de koks ook voldoen de overbleef En dat hadden ze ook wel ver diend (ouders bedankt!). Voor de chefs juffrouw Mirjam en juffrouw Annemarie was er zo'n grote pannenkoek, dat ze de hele dag niet meer behoefden te eten. Een kringspel met alle kinderen en vaders en moeders op het plein was het slot van een prachtige dag en de afsluiting van een leerzaam project. ■'"1iS«- -27- Er wordt gegild; hysterisch gekerm klinkt uit de grijze stofhevel. Een paar vrouwen hebben hun verstand ver loren en rennen waanzinnig schreeuwend rond. De leidsters, die de orde moeten bewaren, kuimen hen niet meer in de hand houden. Het gewelf staat op instorten. Nog enkele treffers, dan zal de dood op z'n meest wre de manier een eind maken aan honderden vrouwenle vens. Overal klinkt het krijsen van stemmen. Angst en waanzin is over hen gekomen. In deze angst trachten enkele vrouwen naar de lift te komen. Maar zelfs in de liftschacht loert de dood. De vrouwen worden tegengehouden en tegen de grond geslagen. Het schuim staat hen op de lippen en hun ogen dreigen uit de kassen te rollen. De lucht van braaksel en menselijke uitwerpselen vermengt zich met de stank van de brandende fabriek. Ze hebben alle controle over zichzelf verloren. Elsa, die met haar vriendinnen in een hoekje staat, stikt haast van benauwdheid. Het vuur zuigt de zuurstof uit de onderaardse gewelven en de temperatuur loopt hoog op. De vrouwen zuigen de laatste restjes lucht in hun longen, die uit hun borstkassen dreigen te sprin gen. Een zware druk op him trommelvliezen maakt dat ze bijna krankzinnig van de pijn worden. Gerda Holsmacher, die in de meest kritieke momenten wel een woord van troost weet te vinden, is nu ook aan het eind van haar krachten. Met haar gezwollen gezicht en gebarsten lippen lijkt ze op een wezen waaraan alle menselijkheid ontbreekt. Adelheid Bergmayer is in elkaar gezakt. Met schok kende schouders zit ze op de grond en heeft de vingers in haar oren gedrukt. Twee leidsters hebben een vrouw tegen de grond gewerkt, ze is buiten zinnen. Gillend en trappend gooit ze de leidsters van zich af en wil dan weer vluchten. Haar door waanzin getekende ogen sta ren naar de lift die ze met alle geweld tracht te berei ken. 'Ikmoeteruit...,eruit...,ikmoet eruit.' Met om het hoofd slingerende haren werkt ze zich weer uit de greep van de leidsters los en holt naar de liftschacht. In doodsangst gilt ze: 'Eruit, eruit.ik moet eruit.' De leidsters zijn weer overeind gekrabbeld en beven zich met moeite naar de lift waarheen de vrouw is gevlucht. De vluchtelinge heeft de deur bijna bereikt. Dan gebeurt het! De lift krijgt een voltreffer. Een kort dreigend gerommel, meteen daarop een dreunende explosie; de zware met pantserplaten versterkte lift spat uit elkaar. Een helle lichtflits! Heel even maar. Dan is er een volslagen duisternis. Allen die in de kel der zijn, worden tegen de grond gesmeten. Velen zijn door scherfwerking op slag dood. Er is gekerm van gewonden en stervenden. Radeloze angst alom. Een zachtrood schijnsel begint zich tegen de wanden af te tekenen. Door het stofgordijn lekken vlammen uit de Uft. Een verzengende hitte straalt er uit. De stembanden worden aangetast, zodat het gillen oyergaat in een zwak rochelen. Nu de lift getroffen is, dringen de geluiden van buiten af beter door. Boven dit uit klinkt het loeien van een vreselijke brand. Snenes loeien in de verte, maar het gedreun van de bominslagen neemt af. Het bombarde ment op de apparatenfabriek is ten einde. Nu horen de vrouwen meerdere sirenes, bellen rinkelen en het knet teren van vuur dat zich gretig voortvreet. Zwak rom melt ver weg het afweergeschut. Dan jankt een sirene, afwisselend lange en korte tonen. Het luchtalarm is voorbij. De mensen kunnen hun schuilkelders weer verlaten. Hannover staat in brand. Brandweer en ande re hulpcorpsen komen in actie om te redden wat er nog te redden valt. In de kelders is de situatie kritiek geworden. Overal Uggen doden en zwaar gewonden, velen hebben hun verstand verloren, enkelen zijn gestikt. Niemand is nog in staat om enig geluid voort te brengen. Na een poosje zien de vrouwen door de rook heen een zwak licht in een hoek van de kelder. Het ziet eruit of er opnieuw brand is uitgebroken. Maar het is een red dingsploeg, die via het ventilatiesysteem de kelders tracht te bereiken. Enkele mannen lukt het om door een luchtkoker bij de vrouwen te komen. Eerste hulp wordt geboden. De helpers zijn niet erg onder de indruk van wat ze zien. Voor hen bestaat het leven uit niets anders dan omgaan met verminkten en doden. Er wordt licht ontstoken en hierin zien ze de slacht offers, die rond de liftschacht liggen. Een vreselijke aanblik; afgerukte ledematen, lichamen waarvan het hoofd ontbreekt, vormeloze massa's die kort te voren nog jonge vrouwen waren. Door de luchtkoker worden al spoedig de eerste slachtoffers afgevoerd. Elsa en haar vriendinnen hebben er het leven afge bracht. Als laatsten worden ze naar boven gehaald. Wat ze zien is verschrikkelijk; de fabriekshallen zijn nog slechts rokende puinhopen. Doden liggen op lan ge rijen onder zeilen en dekens uitgestrekt. Hier tussen door strompelen de vrouwen die nog in staat zijn om te lopen naar de buitenwijken waar het bombardement minder hevig is geweest. Van de honderden vrouwen, die enkele uren geleden naar het werk in de apparaten- fabriek zijn gegaan, keer slechts een klein gedeelte terug naar het lager. En de anderen? Ze zijn voor hun leven geschonden, invahde, krankzinnig of dood. Velen hggen onder het puin bedolven, vermist.voor volk en vaderland brachten ze het grootste offer. Dat is de totale oorlogsvoering! Als een strompelende hoop ellende worden ze naar het lager gevoerd, waar men hen weer wat op verhaal tracht te brengen. Sterke drank wordt rijkelijk vers trekt. Ze zijn verplicht om van dit geestrijk vocht te drinken, wat hun overigens weinig interesseert. De kracht van hun denken is nog niet teruggekeerd. Ze worden daarna naar de grote eetzaal geloodst. Daar vinden ze de lange dissen rijkelijk gedekt. Lekkere dingen waarvan men het bestaan bijna vergeten was. Er is echt witbrood, roomboter, volle melk, Hollandse en Franse kaas, goede geurige koffie en sterke drank in overvloed. Immers, men weet in Duitsland wat een vrouw, die zich voor volk en vaderland met heel haar persoonlijkheid inzet, waard is. Er wordt op een uitzondering na weinig gegeten. De kelen zitten dichtgesnoerd; na de ontzettende spanning ontbreekt het aan eetlust. Enkelen die wat te diep in het glas hebben gekeken, brengen het er beter af. Ze den ken: grijp wat er nog te grijpen valt en eet nu het er is, morgen kan het met ons afgelopen zijn. De leidsters lopen weer fier rond. Ze geven bevelen en dragen het hoofd in de nek. Maar wie oplet, ziet ook bij hen de wilde blik in hun ogen; het gebeurde heeft hen niet koud gelaten, al trachten ze daar geen blijk van te geven. 'Jullie moeten eten en neemt nog een borrel, dan is alles spoedig vergeten', tracht een van hen opgewekt te zeggen. Gerda kijkt haar aan met een blik die zowel onbegrip als haat uitdrukt. 'We hebben onze buik al vol, er kan zelfs geen slokje meer bij', mompelt ze voor zich uit. De leidster, die het gemompel verstaat, draait zich om en kijkt Gerda wantrouwend aan: 'Wat bedoel je daar mee?' 'Nou, heel gewoon, de eieren die ze ons straks hebben gegeven, liggen me nog zwaar op m'n maag.' 'O, bedoel je dat?' 'Inderdaad.' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5