e tï) i Superpolitiek PREDIKBEURTEN In Europa Rommel gezocht Paaszangdienst in Oude Tonge EIIAIfDei-tllEUWS Zelf een paasstukje maken EIIAHDEtl-niEUWS Dotneindenken Creamiddag jeugd Den Bommel Tuinieren in uw vrije tijd? informatieavond over borstvoeding Concert jongerenkoor 'Jigdaljahu' uit Barendrecht Inleveren rommelmarktspullen Paasbingo Dirksland Oud papier 'Ons Koor' Stille week-diensten Doopsgezinde Gemeente Een werkwoord Interesseert het u? Een bepaalde achtergrond Zondag 4 april 2004 Alledaags Wie heeft er nog rommel? PAGINA 2 VRIJDAG 2 APRIL 2004 Waar denkt u aan bij deze titel? Het woord is de uitdrukkingsvorm van een werkwoord. U kunt het lezen als de onbepaalde vorm. Zoals we werkwoorden zonder nadere vervoeging of verbuiging op een rij zetten. Zo is er het werkwoord vergeten. U kunt de uitdrukking ook opvatten als een vorm van het werkwoord waarbij het hulp werkwoord is weggelaten. Dan kan de uit drukking twee betekenissen hebben. De vol tooide tijd van de actieve vorm: Ik heb ver geten dit of dat te doen, te zeggen, te bezorgen of te vermelden. En vul maar ver der in. Het kan ook het voltooid deelwoord van de lijdende vorm zijn. Dan hoort er als hulp werkwoord bij: Ik ben vergeten. Dat kan weer op allerlei manieren aangevuld en ingevuld worden. Ik ben vergeten. Men denkt niet meer aan mij. Ik tel eigenlijk niet meer of nog nauwelijks mee. Men rekent niet meer met mij - om welke reden dan ook. Of - iets concreters - bij het verzenden van berichten, vakantiekaarten, rouw- of trouw- kaarten heeft men niet aan mij gedacht. Ik ben overgeslagen. Indien dat bewust gebeurd kan men niet zeggen: men heeft mij vergeten. Dan moeten we werkwoorden gebruiken als: Ik ben overgeslagen of zelfs genegeerd. Het kan echter ook zonder opzet gebeuren en dan is het werkwoord vertegen in de lijden de vorm gepast. Ik ben bij het opmaken van de lijst vergeten. Men heeft mij onbewust en ongewild overgeslagen. Het opvallende is dat deze lijdende vorm van vergeten (over geslagen) worden, altijd als keerzijde de actieve vorm van het werkwoord heeft. Als iemand vergeten wordt, dan is er aan de andere kant van de lijn iemand die die ander vergeten heeft. De ene uitdrukking is keerzij van de andere. Ze horen bij elkaar. Dat is het eerste stukje van deze column. Misschien interesseert het de lezer nauwe lijks, het voorgaande onder ogen te krijgen. Als columnist zitje al schrijvend wel eens te denken: Hoe zouden lezers deze regels of deze passage oppakken? AI zuchtend dan maar dit artikel terzijde schuivend? Ik kan VERGETEN me dat wel voorstellen. Zelf krijg ik ook wel eens artikelen onder ogen waarvan ik denk: Wat moet ik ermee? Alleen houd ik niet op met lezen als ik dat bedenk. Dan wil ik weten of de rest van het artikel even wéinig-zeggend voor mij is. Ik weet niet of dat voortkomt uit nieuwsgierig heid, dan wel uit de gedachte datje ook een krant niet hap-snap moet lezen; evenmin trouwens als het gepast is een preek zo te beluisteren. Dus ga ik dan wel verder met lezen, maar wat ik noem kruiselings lezen. Niet van regel tot regel, maar dwars door de alinea's heen. Wie zich daarin wat geoefend heeft, kan in korte tijd te weten komen of de rest van het artikel dezelfde kwaliteit (of gebrek daaraan) heeft als het begin van het artikel. Ik nodig de lezer uit om het nog even vol te houden, met welke manier van lezen ook. Dat ik het onderwerp 'vergeten' aan de orde stel, heeft natuurlijk een bepaalde reden. De lezer zal zich kunnen indenken dat ik zelf bij dit thema bepaald ben, doordat wel als gezin rouwkaarten hebben moeten versturen. Het aantal groeide uit tot vele honderden. En toch - het blijkt dat we mensen vergeten hebben die eigenlijk wel verwacht hadden persoonlijk een rouwbericht te krijgen - en dat niet ten onrechte. Zo ben ik, zeker nu achteraf, bezig geweest met de titel boven deze column: Vergeten. Ik heb enkele namen vergeten die wel op de in een dag samen te stellen lijst van geadres seerden hadden moeten staan. Deze mensen - in welke relatie we als famiUe ook tot hen stonden - zijn vergeten. Ze kwamen dus niet voor op de lijst van geadresseerden, hoezeer ze ook met enig recht mochten verwachten op die lijst te staan en een rouwkaart te ont vangen. Voor de volledigheid voeg ik eraan toe, dat dit ook van geboorteberichten en trouwkaar- ten kan gelden, al heeft men voor het samen stellen van een adreslijst voor die gevallen vaak wat meer tijd; men is er langer van tevoren me bezig. Maar nu: 'vergeten', een thema met twee kanten: wij hebben vergeten en daarmee iemand of meer perosnen overgeslagen. En daar is de persoon die constateert dat hij ver geten is; die zich dus gepasseerd kan voelen. Hoe hiermee om te gaan? Hoe moet je daar tegenaan kijken en mee omgaan? Ik stel de vraag naar beide kanten: verzender en ontvanger. In 'Eilanden-Nieuws' lees ik nog wel eens het slot van een advertentie: Indien iemand geen kaart heeft ontvangen, gelieve hij of zij deze mededeling als een aan hem gerichte kaart te beschouwen - of iets dergelijks. In elk geval houdt de inzender van de adverten tie er rekening mee, dat er mensen kunnen overgeslagen, dus vergeten! Ik vind dat een correcte manier van kennis geven. Wel vraag ik me af of zo'n zin aan het eind van een rouwadvertentie nodig is. De familie plaatst de advertentie als kennisge ving aan ieder die op deze (of welke krant ook geabonneerd is. En hiermee ben ik bij de reactie van mensen die vergeten zijn. Ik heb behoefte daar iets over te schrijven, omdat ik zelf van tijd tot tijd ook behoor tot degenen die vergeten (dus overgeslagen zijn). Hoe reageer je dan? U en ik als lezer van deze column? Voor mij is beslissend dat ik via de adver tentie in de krant in kennis gesteld word van het rouw-(of trouw) bericht. Ik ben erop gesteld te lezen welke formulering de fami lie gebruikte om het sterven aan te kondigen en naar welk adres ik de betuiging van mee leven kan sturen. Ook de samenstelling van het gezin interesseert mij, omdat ik in de condoleancebrief daarop kan ingaan. Uit het bovenstaande zal de lezer afleiden dat het voor mij niet beslissend is of ik per- soonhjk een rouwkaart krijg - al stel ik de ontvangst ervan wel op prijs. De mededeling in de krant is echte rook voor mij als lezer daarvan bestemd. Dan moet (en wil) ik daarmee tevreden zijn. Ik beklaag mezelf niet, dat ik onder de geadresseerden vergeten ben. Dat ben ik immers niet, want ik krijg het bericht via de krant. Het overkomt mij meer dan eens dat ik direct een condoleancebrief schrijf, terwijl de post pas de volgende dag de rouwbrief brengt. Ik reageer dan op het bericht in de krant. De conclusie van deze column is, dat wij in dagen van rouw meer aan de rouwenden moeten denken en daarvan blijk moeten geven, dan onszelf moeten beklagen als mensen die zijn overgeslagen. Wat hebben rouwenden in de eerste zesendertig uur na het overlijden van een geliefde al niet in hun hart en met hun hoofd te verwerken. Con doleance (let op het streepje) zegt meer over het met de ander meeleven en meetreuren, dan dat ik het nalaat omdat ik vergeten ben. Overigens, zoals gezegd is dat niet zo. Want de advertentie in de krant informeert mij vol ledig. W. H. VELEMA MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen 6 april a.s. begint om 09.30 uur het Open-Huis van Lokaal Ouderenwerk Middelhamis in het Wijkcentrum (voormalig Dienstencentrum) aan de Doetinchemsestraat. Deze keer wordt er een tafelversiering gemaakt voor de Paas dagen. Bezoekers mogen dat zelf maken en worden hierin bijgestaan door de personeels leden van het Wijkcentrum. De deelname kosten (inclusief koffie of thee en een bakje soep) bedragen 12,50 per persoon. Vooraf s.v.p. telefonisch reserveren: 483366. Het radioprogramma Superpolitiek van Radio Superstar is het programma wat de luisteraar in de gelegenheid stelt om vragen en opmerkingen bij de poUtiek van de gemeente Middelhamis te brengen. ledere week zijn er 3 politieke partijen aanwezig in het Diekhuus om de gang van zaken te bespreken. Superpolitiek is er iedere vrijdag van 19.00 uur tot 20.00 uur. Vanavond, vrij dag 2 april zijn vertegenwoordigers van Christenunie, SGP en VVD te gast. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop en Berend-Jan Bruggeman. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Mid delhamis) en 107.3 FM (vrije ether). clir. streekblad op geretonneerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag slmtlngstermtjn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitlngstermyn overltjdensbenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VUlerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 1440 e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIVIENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaap doorgeven. REKENINGNUIMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Zevende Lij denszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. J. Kot, Borssele. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. G. Meuleman - Ger. Gem. 9,30 en 15.00 uur ds. A. A. Brugge, v.m. bediening Heilig Avond maal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. J. Amesz en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. J. Smink ds. G. Leuvenink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. G. J. van der Haar, Wijk bij Heusden en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilige Doop. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Oorschot, Tholen en 18.00 uur ds. J. P. Kxomhout V. d. Meer, Dussen-Hank - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C, G. Kant en 18.30 uur ds. C. J. Amesz. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. van Rooijen, Ouderkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. D. Zoet, Loon op Zand - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Mevr. J. Rood nat - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, openbare geloofsbelij denis en 18.00 uur ds. T. W. van Benne- kom, voorbereiding Heilig Avondmaal. Witte donderdag, 8 april: 19.15 uur Avondgebed - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. C. de Jongste. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, belijdenis des geloofs en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, openbare geloofsbe lijdenis; 14.45 uur ds. T. W. van Benne- kom, interkerkelijke kerkdienst voor anders begaafden en 18.00 uur ds. L. de Wit, Oude Tonge - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Cliristengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten, Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. A. van Houdt, Heilig Avondmaal. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. H. Adriaanse - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. Hogchem, bevestiging ambtsdra ger. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. M. Tramper, Vlis- singen en 18.00 uur kand. J. Kooij, Barendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. W. A. Boer. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. T. in 't Veld - Ger. Kerk 10.00 uur com bineert met Ooltgensplaat ds. Th. de Kok, sluiting winterwerk en 18.00 uur ds. Th. de Kok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Reehorst en 18.00 uur ds. A. J. van den Herik, Oene - Ger. Gem. 9.30 Domeindenken is een nieuw woord voor een antiek verschijnsel. Het privé-domein is onomstreden en de eigen identiteit is een groot goed, maar de laatste tijd zien we een herleving van hokjesgeest en eigen-terrein denken. Menigeen verabsoluteert het eigen gebied met een fanatisme dat beter zaken waardig is. Met (grijze) verve wordt de eigen tuin, vereniging, voetbalclub, omroep en nog veel meer verdedigt. De tussenschol- jes worden jaarlijks keurig gelakt. Een alledaags verschijnsel, maar tegelijk een huis-tuin-en-keuken denken dat verlam mend werkt. Uitspraken als 'dat is van mij'en 'dat is mijn, c.q. ons clubje'behoren tot het domeindenken. Territorium hoort bij primitieve beschavingen en territoird- enken heeft oude papieren. Daar is niets op tegen zolang de 'dit-is-ons-gebied' denkers hun beperktheden maar inzien, en dat ont breekt maar al te vaak. Integendeel, nut en noodzaak van het eigen stukje grond wordt uitentreuren herhaald. Het domeindenken neemt toe. Een terreint- je meer of minder doet er kennelijk niet toe. Een paar voorbeelden. De dames en heren van het volumegeweld zijn van mening dat de openbare weg hun eigendom is. En hon denbezitters die hun trouwe viervoeters niet aangelijnd uitlaten beschouwen de hek of de halve straat tot hun ptivé-bezit. Op die manier geredeneerd breidt het domein denken zich meer en meer uit. Ook de 'mijn- school-is-de-beste' aanhangers kunnen er wat van. Of ze nu openbaar of bijzonder onderwijs voorstaan, de eigen school stijgt ver boven alles uit. Waartoe dat leidt laat zich makkelijk raden. Verstarring en ver- stolling vieren hier hoogtij. Ook openbare scholen betuigen zich soms roomser dan de paus. Hoe dit heilloze tij te keren? Leggen we ons neer bij een zeer strenge toepassing van 'art. 461of kijken we ruimhartig over grenzen en scheidslijnen heen Kijken we verder dan de eigen terreinen. Terwijl de wereld bij wijze van spreken in brand staat maken wij ons druk om hokjes en vakjes. Koude drukte om het eigen domein. Wie leert kijken over scheidingslijnen heen, die zal met behoud van de eigen identiteit de starre grenzen van het domeindenken over schrijden. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 7 april een creamiddag voor de jeugd. De middag wordt gehouden in 't Westerlicht, Oran jestraat 35a in Den Bommel. Voor kin deren van groep I t/m 4 is de middag van 13.15 uur tot 14.30 uur. Voor kinderen van groep 5 t/m 8 is de middag van 14.45 uur tot 16.00 uur. Het thema van deze middag is 'Pasen'. Aan melden kan via de briefjes op school of een telefoontje naar Corine van der Reest, tel; 612248. en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur zie Den Bommel en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje, bediening Heihge Doop. U wordt van harte uitgenodigd om zaterdag 3 april a.s. te komen luisteren en mee te zin gen in een mooie Paaszangdienst in de Nederlands Hervormde Kerk van Oude Ton ge. Aanvang 19.30uur. De toegang is vrij. Onder leiding van dirigente Mariëlle Kla vers en organist Arjan de Vos ■wordt u een gevarieerd programma gebracht van beken de Paasliederen, gedichten en samenzang. Aan deze avond werken mee de koren 'Immanuel' uit Tholen, 'Vox Humana' uit Rilland en 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge, samen ongeveer 100 zangers en zan geressen. Ds. L de Wit verzorgt de medita tie, een andere spreker is de heer G. Groe nendijk uit Oude Tonge. Hij vertelt iets over het leven in het stadje Ozun in Roemenië. Onder vaak erbarmelijke omstandigheden proberen daar de inwoners iets te maken van hun bestaan, en al jaren helpt de hervormde gemeente van Oude Tonge waar mogelijk. De collecte die tijdens de Paaszangdienst wordt gehouden, is dan ook bestemd voor deze zustergemeente. Iedereen is hartelijk welkom. SOMMELSDIJK - Is het iets voor u om in de buitenlucht uw vrije tijd door te brengen? Tuinieren is een gezonde wijze van ontspan nen, genieten van het voorjaar en genieten van uw zelfgekweekte groenten en fruit. Vereniging 'Klein Grondbezit Sommeldijk' heeft nog enkele percelen tuingrond vrij, gelegen aan de Molenweg te Sommelsdijk. Voor informatie en verhuur kunt u contact opnemen met de secretaris van de vereni ging. Bram Grit, tel. 0187-483253. Moeders, zwangeren en andere geïnteres seerden kunnen op woensdag 7 april terecht op de informatiebijeenkomst van borstvoe dingorganisatie LLL. Tijdens deze avond zal het gaan over de voordelen die borstvoeding heeft voor de baby, de moeder en het milieu. De avond wordt gehouden op het adres Aag je Dekenstraat 13 in Sommelsdijk (West plaat). De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De deelnamekosten bedragen 2,50 voor donateurs van LLL en 3,50 voor niet donateurs (koffie en thee met wat lekkers inbegrepen Borstvoedingorganisatie LLL is de Neder landse afdeling van La Leche Leaque Inter national. Deze is in 1956 ontstaan in de Ver enigde Staten en in 1976 overgewaaid naar Nederland. Inmiddels zijn er in ruim 60 lan den regionale bijeenkomsten, zoals in Mid delhamis. De borstvoedingbegeleidingsgroepen staan onder deskundige begeleiding van moeders die daartoe een uitgebreide training hebben gehad en die hun kennis op peil houden door het regelmatig bijwonen van studiedagen over borstvoeding en aanverwante zaken. Het preekt bijna voor zich dat deze leidsters zelf een ruime ervaring hebben in het geven van borstvoeding. Tijdens de bijeenkomsten bieden zij hulp en veel informatie, maar ook zal er mimte zijn om vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. LLL heeft o.a. brochures, handboek borst voeding, borstkolven (ook verhuur van pomp), lansinoh (zalf bij tepelproblemen) en draagdoeken in de verkoop. Heb je vragen over of problemen met borst voeding, bel dan met Carla van Gils, tel. 631716, of Diana Göbert, tel. 487260. In 1906 verscheen er een boek onder de futu ristische titel: 'In het jaar 2000'. De inhouds opgave is onthullend over de toekomstvisie van de schrijver Bellamy over Europa: 'Arbeidersvraagstuk, opgelost in jaar 2000.' 'Bankiers, onnodig in de nieuwe regehng'. 'Gevangenissen, overbodig geworden.' 'Oorlog, verdwenen in het jaar 2000'. En zo nog meer. Wij, die de 20e eeuw inmiddels achter ons heisben, zouden meewarig kun nen glimlachen over de utopische gedachten van de auteur. We moesten dat maar niet doen. Want zomin toen vooruit gezien kon worden, zo min kunnen wij het vanuit onze positie. Er is eerder reden om met enige vrees over de inmiddels nieuw-begonnen eeuw te denken. Want aan het begin van de 20e eeuw was er een geweldig optimisme. Er was een nieuwe lente en een nieuw geluid, zo meende men: la belle époque - de eeuw van vooruitgang en in ieder geval van vrede. Maar hoe anders is het gegaan. Achteraf bezien is de 20e eeuw pas begon nen in 1914. Maar wat voor een begin... In dat jaar, om precies te zijn op 3 augustus, 's avonds tussen acht en negen, sprak de Britse minister van Buitenlandse Zaken sir Edward Grey de gevleugelde woorden: "Nu gaan de lichten uit over heel Europa. En we zullen ze tijdens ons leven niet meer zien branden. Het was inmiddels oorlog, een vreselijke binnen-Europese oorlog. Vier jaar later bleek: aan de diverse fronten hadden ruim 70 miljoen soldaten gevochten, van wie er 9,4 miljoen sneuvelden. Over de geschiedenis van Europa gedurende de vorige eeuw schreef Geert Mak een vuist dik boek. Hij beschreef de (vooral politieke) ontwikkelingen in ons werelddeel op een originele manier. Een heel jaar lang reisde hij door Europa en tegelijkertijd door de tijd heen, in een 'krakeling' van routes. Hij bezocht de plaatsen - of wat er van over was - waar geschiedenis gemaakt werd, op zoek naar allerlei sporen: een overwoekerd stuk slagveld bij Verdun, het winterpaleis in Sint- Petersburg, de plaats van het Braunes Haus aan de Brienner Strasse in München, een grensovergang in de Pyreneën, etcetera. Tot en met de besneeuwde loopgraven rond Sarajevo. In het boek zijn talloze interviews verwerkt. Gesprekken met Europeanen die hun verhaal vertellen. Dikwijls met een stok kende stem vanwege de gruwel aan wreed heid en leed die hun overkwam. En dat alles in het moderne Europa. Geert Mak heeft een vaardige pen. Hij is de journalist gebleven die observeert, feiten en ontwikkelingen toont, verbanden legt en die dat alles in een vlotte en beeldende stijl onder woorden brengt. Zijn schrijfkwahtei- ten bleken eerder in boeken als 'Een kleine geschiedenis van Amsterdam', 'Hoe God verdween uit Jorwerd' en 'De eeuw van mijn vader'. Wat hem vooral typeert, is dat hij over herkenbare dingen schrijft. Of is het toch anders? Is het zijn manier van schrijven die bij de lezer de suggestie opwekt, dat hij het herkent? De geschiedenis van Europa in de 20e eeuw is geen opwekkend verhaal. Wie nog steeds een optimistisch mensbeeld koestert, zou daarvan toch wel genezen moeten zijn als hij kennisnam van Europa gedurende de laatste honderd jaar. Het begon zo licht en vrolijk. De eerste dertien jaren is Europa "een para dijs vol optimisme". Het begon met de wereldtentoonstelling in Parijs in 1900. Bij de opening sprak de Franse president Loubet over de deugden van de nieuwe eeuw: recht vaardigheid en menselijke mildheid. Het duurde niet lang of de naties moordden elkaar uit. Een hele generatie jonge mannen is verdwenen of onherstelbaar verminkt. Vooral van binnen. Toen kwam het dictaat van Versailles dat alleen maar haat en weer stand kweekte. Een besnorde dwaas kreeg een heel volk in zijn bruine macht. Twaalf jaar lang duurde zijn infernale dictatuur. Het gevolg: Europa brandde en verbloedde. In het westen volgde wederopbouw en wel vaart. Maar gelijktijdig ook anarchie en "chaos rond waarden en normen". En in het oosten van Europa heerste de rode dictatuur. Totdat tien jaar voor het einde van de eeuw het ijzeren gordijn verdween en er nieuwe hoop gloorde. Maar het was verheuging met beving. Want een andere tijger, een oude al, brak uit zijn kooi. Een beweging die zwoer bij natiebesef en etnische zuiverheid. Met opnieuw duizenden slachtoffers. Nu in het oosten van Europa. Wat buiten het boek valt, is de datum 11 september die ook voor Euro pa gevolgen kreeg. Vrees voor terrorisme en godsdienstig fanatisme. Een vrolijk boek is dat nieuwe van Mak niet. Wel leerzaam. Maar om die lessen te leren, is meer nodig dan wat dit boek ons biedt. Geert Mak verwacht het een en ander van een verenigd Europa. "De zwakte van Euro pa, diversiteit, is tegelijk haar grote kracht. Europa als vredesproces was een eclatant succes. Europa als economische eenheid is ook een eind op weg. Maar uiteindelijk is het Europese project tot mislukken gedoemd als er daarnaast niet snel een gemeenschappelij ke culturele, politieke en bovenal democrati sche ruimte ontstaat. Want bedenk wel: Europa krijgt maar één keer de kans." Wat hiervan ook zij - fundamenteler is de diagnose die (al in de 19e eeuw) Groen van Prinsterer stelde van de ziekte van Europa: de omslag van het eertijds christelijke Euro pa naar het moderne Europa heeft zijn wor tel in het allengs meer naar voren tredende beginsel van de oppermacht van de rede, die de God der openbaring ter zijde schuift. Wie voor het ongeloof kiest, komt bij de revolu tie terecht. En daarom: "tegen de Revolutie het Evangelie!" Dat zou een zegen voor Europa zijn. N.a.v.: Geert Mak, In Europa, Reizen door de twintigste eeuw. Uitgeverij Atlas te Amsterdam. 1223 pag. Gebondem. ISBN 90-450-1168-9. Prijs 49.90. Paper back. ISBN 90-450-1178-6. Prijs 39,90 Ds. J.M.J. Kieviet Zaterdag 10 april hoopt het Jongerenkoor 'Jigdaljahu' uit Barendrecht een passie- en paaszangavond te verzorgen. Het koor telt inmiddels ruim 140 leden en mag zich ver heugen in een relatief zeer grote tenor en bas partij. Met de uitgave van hun eerste CD, waarvan in enkele maanden tijd 1.000 exem plaren zijn verkocht, heeft het koor reeds een grote regionale bekendheid verworven. De bekende solisten Lukas Kramer en Pieter Bakker van het Urkermannenkoor "Soli Deo Gloria" zullen ook hun medewerking verle nen. Beide solisten zijn te beluisteren i.c.m. koorzang alsook sohstisch. Pieter Heykoop zal de samenzang begelei den en improvisaties ten gehore brengen en Ron van Ommen zal het koor op het orgel begeleiden. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het werk van de stichting Friedenstim- me. Repertoire voor deze avond o.a. 't Is mid dernacht. Psalm 6, Psalm 141, Daar is plaats bij 't Kruis, The Holy City, Daar juicht een toon (Duet -l- koorzang en samenzang) U zij de Glorie, 't Is volbracht (Bassolo met 4 st. koor op de wijs van 'Coming Home') Locatie: Ned. Herv. Kerk te Zwijndrecht, Kerkstraat 49, aanvang: 19.30 uur,kerk open: 19.00 uur; entree: gratis Morgen, zaterdag 3 april kunnen er weer spullen worden ingeleverd voor de rommel markt die gehouden wordt op de Gemeente- dag van 29 mei in de Ring van Sommels dijk. Spullen kunnen ingeleverd worden in 'Vita Nova' vanaf 9.30 tot 11.00 uur. Graag geen grote spullen zoals bankstellen, grote kasten en wandmeubelen inleveren. Donderdag 8 april is er in de EHBO-zaal aan de Philipshoofjesweg in Dirksland een Paas bingo, die om 19.30 uur begint. Er worden 15 ronden a 10 euro gespeeld en een supertonde a 50 euro. Een ieder ont vangt van de paashaas een leuk presentjes. Ook is er deze avond weer soep. Inlichtingen A. Witte: 0187 683811. Morgen, zaterdag 3 april wordt een drukke dag voor de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor'! 's morgens oud papier ophalen in Sommelsdijk, 's middags een extra repetitie en 's avonds een gezongen bijdrage aan een dienst in Stad aan het Haringvliet. Zaterdag is de eerste zaterdag van de nieuwe maand en dus tijd voor een rondje oud papier in Sommelsdijk. De mannen halen het oud papier (graag goed verpakt!) op tussen 9 en 12 uur. Ze komen overal in Sommelsdijk, alleen niet in de Westplaat, waar de Gerefor meerde Gemeente het oud papier op afspraak ophaalt. Papier en eventueel ook kartonnen verpakkingsmateriaal, dat ontd aan is van plastic en piepschuim, op een goed zichtbare plaats neerzetten a.u.b. Met eventaele vragen kunt u terecht bij de man nen, die bij u langskomen. U kunt ook bellen (tel. 0187 485288) of mailen (gustaaf.oomes@12move.nl) In de Stille Week, zal vanaf maandag 5 april tot donderdag 8 april in de Doopsge zinde kerk in Ouddorp een stiltedienst gehouden worden. In deze diensten, die zullen duren van 19.30 uur tot 20.00 uur, zal naast muziek, stilte, een lezing en enkele liederen, een korte overweging gehouden worden. Op Goede Vrijdag - 9 april - zal eveneens een avonddienst plaatsvinden, waarin het H. Avondmaal wordt gehouden. Ook deze dienst begint om 19.30 uur. Op Goede Vrijdag 's morgens om 11.15 uur zal een Duitstalige dienst worden gehouden. Hierin zal voorgaan Ds. G. Gericke uit Düsseldorf. Wij willen het graag hebben voor de rom- melmarkt van zaterdag 21 augustus. De gehele opbrengst is ten bate van de aflos- sing van de Ger. Gem. te Nieuwe Tonge. i De rommel wordt na een telefoontje naar William Hout 0187-652502 zo snel mogelijk bij u opgehaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2