Nieuwe autowasstraat Garage Knöps werd tijdens groot feest geopend Prijsuitreiking na verbouwing bij Fabert Mode Goede prestaties bij de Speedo Voordelen van borstvoeding Ouderavond IVIuziekschooi De Deltastreek Pleeggezinnen gezocht Kruistocht marLeMlHgrad Nieuwe Opel Astra onthuld ÉlliilDBUflElJWS VERVOLGVERHAAL wc MIDDELHARNIS - De vernieuwde herenafde ling van Fabert Mode te Middelliarnis is er een die gezien mag worden. Ruimtelijli en overzichtelijk met een moderne en stijlvolle inrichting. Daarbij is het uitzicht aan de koffietafel adembenemend: een wand van glas toont de polder en de buitendijk in al haar pracht. Daarnaast is het assortiment kleding groot. Men kan er terecht voor zowel sjie ke en klassieke kleding als de meer trendy en vrije- tijdskleding. Eigenaar Ben Fabert had rondom de opening van de vernieuwde herenafdeUng een mooie actie voor de klanten bedacht, want feest vieren doe je immers niet alleen. Wasstraat Familie 1faiga.-<rilogie - deel l JOH.Q,.^£ENH0F PAGINA 5 DINSDAG 30 MAART 2004 Daarom konden de klanten vanaf de opening tot en niet zaterdag 20 maart de kassabonnen van aangekochte kledingstukken in een doos deponeren met de kans dat men het aankoopbedrag geretourneerd kreeg, ongeacht de hoogte van het bedrag. Na trekking hiervan door een onafhankelijke klant, was het afgelopen zaterdag dan zover. Rond de klok van tien uur 's morgens stonden er koffie en gebak voor maar liefst twintig prijswinnaars klaar. Zij kregen hun aankoopbedrag in de vorm van een waardebon terug, waarvan het laagste bedrag 7,50 euro en het hoogste bedrag 352,55 euro bedroeg. De genodigden waren zeer ingenomen met hun waardebonnen, die goed besteed zullen worden. Degenen met het hoogste bedrag zijn de heer en mevrouw Bom uit Sommelsdijk. "Blij verrast", waren ze met de waardebon van 352,55 euro. "Het is toch een groot bedrag waar je heel wat voor kunt kopen. Ik loop regelmatig bij Fabert binnen want ik vind het een prachtige zaak. En met die waardebon komt het wel goed", aldus mevrouw Bom. Zaterdag 27 maart werd er gezwom men in Rozenburg. Met 23 persoonlij ke records en nog wat eremetaal werd er tevreden huiswaarts gekeerd door de jonkies van de Gooye. Coen v.d. Wekken haalde er op de 100 m vrij 3 sec vanaf en bracht 1.20,31 op papier. Bij de minioren 4 was het Jos Terlouw die eerste werd in 1.43,79 en Jaco Struik werd derde in 1.51,94 Peter Kalle en Ramon v. Huizen verbeterden hun tijden. Ramon met maar liefst 8 sec. Hun tijden 2.03,54 en 1.53,01 Bij de instroom werd de 25 vlinder gezwom men en hier verbeterde Alex v.Soest zich. 32,51 ruim 7 seconden sneller. Bij de minio ren 3/4 zwom Micha Konings er ruim 6 sec vanaf, zijn tijd 30,82 en werd Lars Jongejan eerste in 26,10 Renée Muytstege haalde bij de minioren 5 er 5 sec vanaf en tikte aan in 25,98 Coen v.d.Wekken haalde op de 200 m wissel er bijna 12 sec vanaf Zijn tijd was 3.24,54 Jaco Struik deed goede zaken voor het seconden klassement. Hij zwom er op de 100 m wissel er maar liefst 16 sec vanaf Hij tikte aan in 1.48,32 Peter Kalle haalde zijn tijd met 10 sec omlaag en Erik Donkersloot met 7 sec. Hun tijden waren resp 1.51,01 en 1.56,36 Maar het was Ramon van Huizen die me de eerste plaats naar huis ging in 1.37,66 bijna 10 sec sneller. Bij de meisjes was het Melissa Knops haar tijd ruim verbeterde, 1.46,61 Cynthia van der Baan en Alex van Soest ver beterden hun tijden op de 25 m vrij. Zij tik ten aan in 24,36 en 24,57 Lars Jongejan deed er op de 50 m 52,98 over. Bij de jongens op Het geven van borstvoeding heeft veel voordelen zowel voor moeder als kind, zoals gezondheidsvoordelen, gemak, economische voor delen, milieuvriendelijk, enz. Deze en nog vele ande re voordelen worden besproken op de maande lijkse bijeenkomst van Borstvoedingorgani satie LLL. De informatiebijeenkomst is bedoelt voor zwangeren, moeders (evt. met baby) en andere die zijn geïnteresseerd in het geven van borstvoeding of die ermee te maken hebben. Deze bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 1 april aan het adres Molen- blok 24 te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. De deelnamekosten bedragen 2,50 voor dona teurs van LLL en 3,50 voor niet donateurs. Voor deze avond kunt u zich aanmelden bij Francisca Wagenaar, tel: 0187-684433. Ook voor telefonische hulp bij en informatie over borstvoeding kunt u dit nummer bellen. de 100 m vrij was het 5 keer een verbetering van tijden. Ramon van Huizen werd tweede in 1.28,46 en haalde er 14 sec vanaf. Jaco Struik haalde er maar liefst 16 sec vanaf eindtijd 1.36,47 Peter Kalle, Erik Donker sloot en Jos Terlouw droegen ook hun steen tje er aan bij. En bij de meisjes was het Melissa Knops die zich ook weer verbeterde. Met de instromers zoals Elise van Soest, Arian Donkersloot, Dorian Papavoine, Alex van Soest, Wilbur Hameeteman en Cynthia van der Baan komt er weer een leuke groep zwemmers aan. Maandagavond 5 april om 19.30 uur houdt muziekschool De Deltastreek haar jaarlijkse ouderavond. Vorig jaar, tijdens de eerste ouderavond, bleek hoe betrokken ouders zijn bij de muziekopleiding van hun kind. Een goed contact tussen de ouders en de docenten/leiding van de muziekschool is dan ook heel belangrijk. Daarvoor is deze ouder avond ook bedoeld. We hebben voor deze avond een ontwikke- lings- en onderwijspsychologe uitgenodigd, die ons van alles kan vertellen over hoe kin deren leren, hoe ze vooral ontdekkend bezig zijn. Inge Tieleman-Jansen, uit Klaaswaal, is beleidsmedewerker bij Hogeschool INHOL- LAND op de afdeling Onderwijs. Ze stu deerde psychologie aan de universiteit van Leiden. Ze is momenteel bezig met de ont wikkeling van vernieuwend onderwijsbe leid. Maar haar betoog zal helemaal toegespitst zijn op de muzikale ontwikkeling. Inge is zelf al zo'n twintig jaar lid van een muziek vereniging en speelt op dit moment bariton saxofoon. We hopen op veel belangstelling van ouders. Op deze avond kunt u veel opsteken over het leerproces van uw kind, maar ook al uw vra gen over het reilen en zeilen van de muziek school kunt u kwijt aan bestuur en directeur Arie Stolk. Ook muzikanten (ook nog steeds bezig met een leerproces) en allen die wel iets willen weten over dit onderwerp: Iedereen is van harte welkom. De avond wordt gehouden in de Dorpstienden in Ouddorp en zal ongeveer een uurtje duren. Veel belangstellenden waren er don derdagavond naar Garage Knöps in Sommelsdijk getrokken. En daar bleek reden voor te zijn, want er viel nogal wat te vieren. Maar het belang rijkste van de avond was toch de ope ning van de nieuwe wasstraat of toch... de vijftigste verjaardag van directeur Herman de Blok of... de onthulling van de nieuwe Astra...? Reden genoeg was er om een feestje te bou wen in het bedrijf aan de Langeweg. De jari ge directeur Herman de Blok verklaarde "enorm verrukt" te zijn over de grote opkomst van de belangstellenden. Naast de personeelsleden en familie waren er ook een groot aantal collega garagehouders uit de regio naar Garage Knöps getogen om de fes tiviteiten bij te wonen. De Blok was een blij mens die de belangstellenden toesprak, want er viel zo veel te vieren. Naast de al genoem de zaken, kon De Blok meedelen dat Knöps wederom behoorde bij de 'Club Excellence' dit zijn de twintig beste Opel-dealers van Nederland. Ook het feit dat Opel al 35 jaar nummer één is in Nederland is ook wel een reden om een feestje te bouwen. Precies op tijd was de wasstraat gereedge komen. Volgens De Blok heeft dit veel inspanning gekost. "Najaren van touwtrek ken met de overheid over milieubepalingen was het nu zoveer". Allen die hebben gewerkt aan de wasstraat werden door De Blok bedankt. Uit zijn dankwoord blijkt dat er velen hebben meegewerkt aan het prach tige resultaat. Ook voor de eigen perso- Blijdschap bij de zoon van De Blok, toen de opening van de wasstraat een feit was. neelsleden is zeker dat laatste weken passen en meten geweest. Namens de collega's van de Bovag-praat- groep werd de heer De Blok gelukgewenst door de heer J.L. de Lignie. Hij stond stil bij het feit dat de jarige De Blok in december 1975 bij Garage Knöps is begoimen als ver tegenwoordiger en vanaf 1991 heeft De Blok de Knöps groep tot bloei heeft gebracht als directeur. En bij die groep behoort niet alleen de garage, maar ook het schadeher- stelbedrijf, de leasemaatschappij, de koffie shop, het pompstation en nog enkele bedrij ven buiten Sommelsdijk. De Lignie wenste het bedrijf nog vele goede jaren toe en namens de Bovag-praatgroep werd hem een betonnen bloembak aangebo den 'voor bij de wasstraat'. Nadat de broer van Herman de Blok - die in een Peugeot vanuit Zwolle was gekomen - de jarige had toegesproken was het tijd voor de opening van de wasstraat. De volgende officiële handelingen was een familieaangelegenheid. Allereerst was het de taak van de zoon van de Blok om de was straat te openen. Hij deed dit na zijn toe spraak door met een grote sleutel een slot om te draaien, waarna vele ballonnen het donke re luchtmim kozen. Mevrouw De Blok, dochters en zoon namen de onthulling van de nieuwe Astra voor hun rekening, de opening van wasstraat en de onthulling van de nieuwe Astra werden ver gezeld van prachtige geluids- licht- en rook- effecten. Het resterende deel van de avond was inge- mimd voor het feest ter gelegenheid van de verschillende heugelijke feiten. Ouders die aan de drugs zijn, schulden hebben of psychisch in de war zijn; span ningen thuis lopen zo hoog op dat het echt niet meer gaat; een kind wordt ernstig ver waarloosd of mishandeld; ouders kunnen de fulltime zorg voor hun hyperactieve kind niet aan. De redenen waarom kinderen tijdelijk niet bij de eigen ouders kunnen wonen zijn divers. Énderen die in deze situatie terechtkomen, worden bij voorkeur opge vangen in een ander (pleeg)gezin. Het komt regelmatig voor dat een pleeg gezin een kind voor kortere tijd opvangt omdat er een crisissituatie is ontstaan. Vaak moet er voor een kind dan van de ene op de andere dag opvang gevonden wor den. Crisisopvang is in principe voor zes weken. Dat kan een keer verlengd worden met zes weken. In de praktijk wordt de opvangperiode soms nog wat langer. We zijn dringend op zoek naar gezinnen die kinderen tijdelijk een veilige plek wil len bieden. Eenoudergezinnen, samenwo nenden of getrouwde stellen, partners van verschillende of gelijke sekse, met of zon der eigen kinderen kunnen pleegouder worden. Pleegouders moeten boven de 21 jaar zijn en een kind een stabiel onderko men kunnen bieden. Voor geïnteresseerden in het pleegouder schap wordt op donderdag 15 april a.s. een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd in Rotterdam. Tijdens de voorlichtingsavond komen behalve crisisopvang ook aUe andere vor men van pleegzorg aan bod. Daarnaast komt aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevol gen zijn van een pleegkind in uw huis en hoe u pleegouder kunt worden. De avond is vrij toegankelijk. Voor aan vraag van een informatiepakket of inschrijving voor de voorlichtingsavond kunt u contact opnemen met het Centmm voor Pleegzorg (tel. 010- 271 88 88) of via e-mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer informatie: www.pleegzorgrotterdam.iu. NIEUWE TONGE - Jongens en meiden, jullie zijn met een enorme groep. Daarom zal het zaterdag 3 april a.s. wel iets later wor den dan we gewend zijn, later dan 22.30 uur dus. Geef het door! We verzamelen om 19.30 uur bij verenigingsgebouw 'Elim', aan de Zuiddijk te Nieuwe Tonge. Een hartelijke groet van Jantine, Kees, Elke, Maartje, Jeroen LIsette, Rien Corrie. -26- Het is nu de meest kritieke tijd: tussen twaalf en half drie is de kans op een bombardement het grootst. 'Hoelang is het geleden?' vraagt Adelheid. De andere drie kijken haar verschrikt aan. Ze hoeven verder niet te vragen wat het meisje er mee bedoelt. Zo tussen de acht en veertien dagen kunnen ze er op reke nen dat Hannover ervan langs krijgt. Gerda Holsmacher zucht: 'Veertien dagen.' Er wordt even niets gezegd, maar alle vier denken ze hetzelfde. Het is een angstig onderwerp, waarover ze met elkaar niet durven te spreken. Maar hun ogen spre ken boekdelen; telkens dwaalt hun blik naar de grote klok die aan de liftschacht hangt en die stil lijkt te blij ven staan. Vijf minuten over half twee. Zo nu en dan breekt het gesprek abmpt af. Ze kijken elkaar aan met angst in hun ogen: 'Stil eens. 'Hoor je wat?' Ze rekken hun halzen en luisteren gespannen. Maar gelukkig er is geen verdacht geluid te horen. Dan volgt er een ontspannen lachen. Gelukkig, niets aan de hand! De leidsters, die met elkaar hebben staan praten, maken aanstalten om naar hun groepen te gaan. De vrouwen weten dat ze dadelijk weer aan het werk moeten. Hier en daar staan groepjes op en bege ven zich naar hun tafels. Ook de vier vriendinnen maken aanstalten om te gaan. Hun zetels schuiven ze temg naar de plaats vanwaar deze gehaald zijn. 'Zo kinderen, we gaan weer aan de slag; er moet nog zo het een en ander ge...' Gerda wil nog meer zeggen, maar plotseling blijven de woorden in haar keel steken. 'Stil eens.hoor.' Het klinkt als een schrijnende zucht. De andere vrouwen blijven geschrokken staan, ze lui steren. Een wanhopige angst tekent zich af op hun gezicht. Vaag, heel ver weg en gedempt door de zwa re betonwanden van hun kelders, klinkt een dof mono- toom gezoem. Aller ogen richten zich naar de zolder, vanwaar het geluid het sterkst wordt waargenomen. 'Ver weg', kreunt Hanna. 'Ja, heel ver weg', beaamt Elsa, maar haar stem klinkt onzeker. Er gaat een zwakke rilling door het gewelf. 'Bommen...!' Het geroezemoes van stemmen is eensklaps verstomd en het eentonig zoemen van de gasvlammetjes verstild. In het gewelf hangt een adembenemende stilte. Nu richten aller ogen zich op de rode lamp aan de lift schacht; men luistert of de luidsprekers nog niet begin nen te kraken. Twee boden die het naderend onheil voorspellen. Men hoort eikaars gejaagde ademhaling. De ogen zijn wijd opengesperd, om de mond een trilling van onuit sprekelijke angst. Het eerste doel heeft zijn vernietigende lading ontvan gen. Nu is het stil, op het zoemen van de vliegtuigmo toren na, dat zwak is te horen. Vertwijfeld dwalen ogen van honderden vrouwen van de rode lamp naar de luid sprekers en naar elkaar. Dan klinkt een nieuw gedreun door de gewelven. Het geeft de indruk van een zwaar onweer dat op grote afstand woedt. 'Het komt dichterbij', kreunt Gerda. De tijd schijnt stU te staan. Maar de wijzers van de klok vertellen dat er inmiddels weer tien minuten verstreken zijn. Dan gaat er een huivering door de vrouwen; De rode lamp gaat aan en uit. De kans is groot dat er een bombardement zal plaatsvinden. 'Tegen de muren', gillen de leidsters met overslaande stem. Nu wordt de electriciteit afgesloten. De lampen doven. Op noodbatterijen begint het vaaggroene alarmlicht te branden. Een licht dat zwarte schaduwen werpt op de gezichten die nu, door angst vertekend, op verwrongen maskers lijken. Dan klinkt er het gevreesde gekraak in de luidsprekers: 'Achtung, Achtung! Vijandelijke vliegtuigen naderen. Bhjft allen mstig. Ons geschut zal hen opvangen en tegenhouden. Indien nodig zullen nadere berichten verstrekt worden.' Weer een kort gekraak in de luidspreker, dan is het stil, heel stil. Maar de zware gewapende wanden ver raden wat er buiten gaande is. De vrouwen, tegen de muur geklemd, voelen een zwak trillen door hun lichaam gaan. Het dreunen van wie weet hoeveel vUegtuigmotoren, een geweld dat zich via de béton- wanden tot diep in de aarde voortplant. De vrouwen, die dit al vaker meegemaakt hebben, laten zich door de stem uit de luidspreker niets wijs maken. De erva ring heeft hen geleerd wat er aan de hand is. En dat er nu een armada vliegtuigen boven Hannover zwermt, vertellen de trillingen die door het beton haarfijn door elke zenuw geregistreerd worden. Weer kraakt de luidspreker: 'De vliegtuigen hebben de zuidelijke stadswijken bereikt en deze worden zwaar onder vuur genomen.' 'Vuile leugenaar', kermt Gerda. Ze weet dat op dit moment de vUegtuigen bijna boven hun hoofden moe ten zijn en dat elk ogenblik de bommen kunnen vallen. Nog maar nauwelijks zwijgt de stem of de eerste eska ders bevinden zich boven de fabriek. Uit de rompen van de zware machines regenen de bommen omlaag. Zelfs in de kelders diep onder de grond is het gehuil van deze vresehjke vernietigingswapens te horen. Boven de apparatenfabriek hebben de vliegers hun bommenlast gelost. Nu huilt, jankt en gUt de dood uit de winterhemel naar beneden. De aarde wordt ver scheurd, gebouwen uiteen gereten, mensen wegge vaagd. Sidderend van angst hebben de vrouwen zich tegen de wanden gedmkt. Boven hun hoofden wordt de wereld in vlammen opgelost; üchtflitsen weerkaatsen tegen de nachteUjke hemel. In de kelders begint een fijn poeder van de zolder naar beneden te dwarrelen. Het geluid van de inslaande bommen wordt door de dikke muren gedempt, maar de vuurzee boven zuigt de zuurstof weg, zodat de vrou wen een gevoel krijgen of hun hoofden zullen barsten. Hun oren suizen, wat even later overgaat in een ver- schrikkeüjke pijn. Ergens verbreekt een rauwe gil het zwijgen. Eén van de werksters verUest haar zelfbeheersing en krijst als een gewond dier: 'Ik wil er uit, ik wil er uit!' Meteen storten een paar leidsters zich op de stakker die met schuim op de mond in panische angst naar de lift wil vluchten. Er ontstaat een worsteling. De vrouw die het te kwaad heeft gekregen stoot vreselijke geluiden uit en slaat met armen en benen om zich heen. 'Laat me gaan, toe, laat me gaan! Ze gooien ons dood. Eruit, eruit!!!' De vrouw is zichzelf niet meer. Door de leidsters wordt ze tegen de grond gewerkt en met een hard voorwerp bewusteloos geslagen. Het bombardement blijft aanhouden. Een grijs waas daalt van de zolder naar beneden. Het zwaar gewapen de beton kan de last van de bommenregen haast niet meer verdragen. Korte tijd later begint de temperatuur in de gewelven op te lopen. Boven hun hoofden is het fabriekscom plex veranderd in een laaiende vuurzee. De ventilato ren zijn uitgeschakeld, zodat de vrouwen in de hitte, vermengd met stof, bijna stikken. Het plafond begint scheuren te vertonen, waamit scherp gruis omlaag valt. Ze hoesten; uit hun poriën perst het zweet zich naar buiten. In hun besmeurde gelaat staren de holle ogen met een waanzinnige uit drukking, {-wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5