Vlieg er eens uit M (5-i\ '/ril +16 Districtsavond Opbrengst Jaarmarkt Laatste bijeenkomst 'Kerk als helende gemeenschap' Oud papier Herkingen bij Consumentenbeurs in Diricsland U zoekt iets speciar' voor uw drukwerÉ 8 Maartbeweging groeit Grootenhoek nieuw record Verlitu^en (4) Dan de ramen (2) Presentatiebijeenkomst 15e Omloop Goeree-Overflakkee Gebr. de Waail Drukkerij Een serre of een garage kan heel handig zijn. Als de ruimte bij de woning er is, kan deze in principe benut worden voor zo'n aan- of uitbouw. Maar hoe zit het met de regels? Is er een bouwvergunning nodig? In sommige gevallen wel, in veel andere gevallen niet. Wel of geen bouwvergunning Alle jongeren in Nederland moeten naar school Onderwijs wordt namelijk gezien als een onmisbaar onderdeel van de voorbereiding op een zelfstandige positie in de maat schappij. De gemeente beeft de taak erop toe te zien dat alle jonge ren ook echt naar school gaan. Deze taak wordt uitgeoefend door de leerplichtambtenaren. In de Leerplichtwet staan de belangrijk ste spelregels. Volledige en partiële leerplicht Verplichte inschrijving Geoorloofd en ongeoorloofd verzuim Overtreding GOEREE-OVERFLAKKEE - Na de tweede viering van de Internationale Vrouwendag (8 maart) in het Diekhuus in Middelliarnis, kan het Smaartteam Goe- ree-Overflaldtee tevreden zijn. De belang stelling groeit fors. Ook de organisatie zelf is gegroeid. Tijdens een onlangs gehouden vergadering is het 8 maartteam officieel omgevormd tot een comité bestaande uit een 13-tal vrou wen, die elk een eigen achterban hebben. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door voorzitter Armet Tuinenburg, vice-voorzit- ter Bea Poortviiet, secretaris Maria Evers en penningmeester Irene Heijink. De overige leden zijn: Hantze Zandstra, Cora de Rijk, Azam Alaeikhaneshir, Ina Los, Mien van Eijkeren, José Tieleman, Anneke Steemers, Simin Samie Ghorganvoudi en Clarine Bemelmans. De organisatie laat nu al laten weten de vie ring volgend jaar op 5 maart te houden. Over de locatie zijn nog besprekingen gaande. Tij dens de evaluatie is besloten volgend jaar geen kinderopvang te bieden. De Smaart activiteiten zijn dus niet bedoeld voor kinde ren. Ook mannen zijn deze avond niet wel kom. De avond is bedoeld voor vrouwen en meiden vanaf 13 jaar. De 8 maartbeweging staat wereldwijd voor solidariteit van vrouwen voor vrouwen. Sinds de jaren zeventig worden in Nederland de buitenlandse vrouwen betrokken bij de viering van Internationale Vrouwendag. Ook op Flakkee is de viering een internatio naal, kleurrijk gebeuren. Op zaterdag 27 maart 2004 zal er een +16 districtsavond van het district Flakkee wor den gehouden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland, Mozartsingel 2. Deze avond begint om half 8. Het thema van deze avond is: 'Zending in Afrika'. De heer. T. J. Rijneveld zal aan de hand van dia's iets vertellen over het gevan- geniswerk in Afrika. De opbrengst van de zaterdag gehouden Jaarmarkt in Verpleeghuis De Grootenhoek in Hellevoetsluis heeft het mooie bedrag van 27.500,04 opgebracht. Dit is een stij ging van 10 procent ten opzichte van vorig jaar. Het geld zal met name worden besteed om voor ieder van de vijf verpleegafdelingen en de Dagbehandeling, een spetterend feest te organiseren. De invulling van de dag/avond laten we over aan de bewoners en de afde lingsleiding: het is tenslotte hun feest. De organisatie bedankt de vele sponsors, vrijwilligers, medewerkers en met name natuurlijk de duizenden bezoekers, die met elkaar hebben gezorgd voor deze fantasti sche opbrengst. Maandag 29 maart is de laatste bijeenkomst met als thema de kerk als helende gemeen schap. De commissie Vorming Toerusting nodigt u van harte uit deze avond bij te wonen. Ds. Leen Jan Lingen zal een inleiding hou den over zegen en ziekenzalving. Welk 'ins trumentarium' staat de kerk ten dienste in tij den van ziekte? Wat betekent de zegen en wat te doen met de in de protestantse traditie vergeten ziekenzalving? Wat is dat laatste eigenlijk en wat mag je ervan verwachten? Juist in onze tijd waarin weer aandacht is voor de 'hele' en geheelde mens heeft de christelijke traditie misschien meer in huis dan we denken. Bijbelse achtergronden worden geschetst met aanzetten voor een kerkelijke praktijk. Iedereen hartelijk welkom op maandag 29 maart om 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Middelhamis. Voor meer inlichtingen Wilma de Bruine tel. 0187-483616. Eureka! Ik heb de oplossing gevonden. Alle nieuwe ideeën die ik iedere keer heb, laat ik gewoon aan de klanten zien en die verkoop ik dan. Sommige ideeën kan ik niet verkopen, dat waren dan blijkbaar geen goeie. Nu hoefik alleen nog maar iets voor mezelf uit te zoeken en alle nieuwe dingen die binnen komen en die ik ook erg leuk vind, verkoop ik gewoon aan iemand anders. Makkelijk zat. Wat zal ik zelf eens nemen Toen ik vidst dat ik ging verhiuzen ben ik meteen begonnen met gordijnen te bekijken. De keuzes die ik toen gemaakt heb, heb ik ook op geschreven. De ver anderingen heb ik ook opgeschreven. Nog nooit heb ik zoveel papier voor één klant vol geschreven. En dan nog zo'n slechte klant, want hier valt natuurlijk niets aan te verdienen. En het is eigen lijk zo vreselijk leuk om iets uit te zoe ken. Ik ben ook niet bang dat ik een ver keerde keuze maak, ik ben alleen maar bang dat ik aan een ander iets leukers verkoop. Onzin natuurlijk, en de tijd gaat dringen er zit dus niks anders op dan beslissin gen te nemen en opeens ben ik in een halfuurtje klaar voor het hele huis. En op het moment dat ik de faxen met mijn bestellingen verstuur, slaak ik een diepe zucht. Wat een opluchting en wat een mooie en leuke gordijnen heb ik uitge zocht. Helemaal tevreden val ik die avond in slaap en nee ik droom gelukkig niet over gordijnen. Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' Op woensdag 7 april aanstaande om 20.00 uur vindt in verenigingsgebouw 't Haagse Huus te Stellendam een informatieavond plaats over de 15e Omloop van Goeree- Overflakkee op 20 en 21 augustus 2004. Tijdens deze bijeenkomst zullen de goede doelen voor 2004 zich presenteren aan de pers en overige belangstellenden. Tevens zal op deze avond algemene informatie worden verschaft over de organisatie van deze Jubi leum Omloop, o.a. met betrekking tot de voorbereiding en de lichamelijke verzorging voor en tijdens de Omloop, het maximum aantal deelnemers, inschrijvingen, de route, etc. Heeft u vragen over een of meerdere onderwerpen die deze avond aan de orde worden gesteld, dan zullen wij daarop graag reageren. Op deze avond zijn ook de inschrijfformu lieren te verkrijgen. Verder zijn deze ook bij de gemeentehuizen en VVV's af te halen of opvraagbaar bij het secretariaat. Nieuw dit jaar is de mogelijkheid om zich via Internet in te schrijven. Het inschrijfformuUer is te downloaden vanaf de site http://www.flak- kee.net/omloop of www.omIoop.com. Het bestuur geeft de voorkeur aan inschrijving via de e-mail vanwege het vele werk dat de inschrijvingen met zich meebrengt! Deelnemers, medewerkers en overige belangstellenden zijn uiteraard van harte welkom! Voor nadere informatie kunt u kijken op de websites www.flakkee.net/omloop of www.omloop.com. Zaterdagmorgen 27 maart wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Graag het papier gebundeld gereedzetten aan de kant van de weg en geen karton er tussen stoppen. De vorige keer werd er 2.890 kg opgehaald. Bij voorbaat dank! Op vrijdag 2 en zaterdag 3 april is er weer van alles te beleven op de Consumentenbeurs in Dirksland. Alweer voor de 6e keer presenteren 28 bedrijven zich twee dagen lang op het terrein van Mobiliteitscentrum Cor Melissant aan de Nijverheidsweg in Dirksland. Zoals altijd met leuke attracties voor de kinderen en u zelf, kortom een dagje uit voor het hele gezin. Grote shows van auto's, caravans, campers, fietsen, scooters en prachtige aanbiedingen van de deelnemende bedrijven. De spectaculaire helikoptervlucht is er ook dit jaar weer bij.Heeft u hem andere jaren niet kunnen maken, doe het dan dit jaar! De toegang is gratis en er is voor iedereen wel wat te beleven, dus kom gerust met het hele gezin. Kom ook naar de Consumentenbeiu-s Dirksland en laat u verrassen door wat de deelne mers u te bieden hebben. Ze staan voor u klaar op vrijdag 2 april van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 3 april van 10.00 tot 17.30 uur. Bel (0187) 47 10 20 of maU naar algenieen@g -mmnsgg^m.. Midddharnis in h«t nicaws... Aan- en uitbouwen Een aan- of uitbouw is een bouwwerk dat tegen de bestaande woning wordt aangebouwd en dat in directe verbin ding staat met het woonhuis. Denk aan een garage of berging, een serre of een uitbouw aan de keuken. Een belangrijke vraag is waar de aan- of uitbouw moet komen. Is dat aan de voorkant van het huis - of bij hoekwoningcn aan de zijkant - dan mag er doorgaans niet zonder bouwvergiuining worden gebouwd. Dit omdat zo'n aan- of uitbouw meer invloed heeft op de directe omgeving dan bouwwerken die aan de achterkant van de woning komen. Een aan- of uitbouw zonder bouwver- gumiing plaatsen is alleen mogelijk als er wordt voldaan aan een aantal voorwaar den. Zo moet het bouww^erk worden gerealiseerd aan een bestaande woning en op de grond (dus niet op een al bestaande aanbouw). De aan- of uit bouw aan de acliter- of zijgevel mag niet hoger zijn dan één bouwlaag en moet op minimaal 1 meter afstand komen van de weg, het openbaar groen of het erf van de buren. Een andere voorwaarde is dat het bouwwerk moet dienen om het woongenot te verhogen; een winkel ruimte aanbouwen is weer een heel ander verhaal. Verder zijn er nog voor waarden wat betreft de maten (bijvoor beeld: niet hoger dan 4 meter, niet hoger en niet breder dan de bestaande gevel) en het ruimtebeslag (het erf waar op gebouwd wordt mag niet voor meer dan de helft worden volgebouwd). Aan- of uitbouwen aan tijdelijke bouwwer ken, zoals woonwagens, of aan bouw werken die niet permanent bewoond mogen worden, zoals vakantiehuisjes, zijn zonder bouwvergunning niet moge lijk. Aan monumenten en in door het Rijk aangewezen beschermde stads- of dori^sgezicht mag geen serre, garage of wat dan ook worden aangebouwd. Voldoet een bouwplan aan alle gestelde voorwaarden, dan kan er zonder bouw vergunning worden gebouw^d. De regels in het bestemmingsplan, de gemeentelij ke bouwverordening en in principe ook de gemeentelijke welstandseisen zijn in dat geval niet van toepassing. Wel gel den de regels op het gebied van onder meer veiligheid en gezondheid uit het Bouwbesluit en het burenrecht, zoals vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek. Voldoet een bouwplan niet aan alle gestelde voorwaarden, dan is een bouw vergunning nodig. Een aanvraag voor zo'n vergunning kan worden ingediend bij de gemeente. In de meeste gevaUen volstaat een zogenoemde lichte-bouw- verguiming, in andere gevallen is een reguUere-bouwvergunning nodig. Meer informatie hierover is te vinden in de brochure Aan- en uitbouwen van het ministerie van VROM, die verkrijgbaar is in het gemeentehuis. In de brochure staan de stappen die gezet moeten wor den bij het aanvragen van een bouwver- gumiing en zijn ook alle voorwaarden precies beschreven. Daarnaast is er meer informatie in te vinden over het besteimningsplan, welstand, het Bouw besluit en het burenrecht. Het is overigens verstandig om bij ieder bouwplan contact op te nemen met de gemeente. Want ook als er geen bouw vergunning nodig is, kunnen wel andere vergunningen vereist zijn. Denk aan een milieuvergunning, een uitritvergutming, een sloopvergunning of een kapvergun- ning. Meer informatie; afdeling grondgebied gemeentehuis, tel. 0187-475555. Nieuwe passantensteiger Met ingang van het nieuwe vaarseizoen beschikt Middelhamis over een nieuwe pas santensteiger. De steiger is gerealiseerd langs het havenkanaal van Middelhamis en voorziet Ln de behoefte aan afmeerplekken rondom het Haringvliet. De aanleg is mede mogelijk gemaakt door de Stichtmg Recre atie Toervaart Nederland, die een subsidie heeft toegekend. Bij de aanleg van de steiger is gebruik gemaakt van ktmststof dekdelen. Voor dit materiaal is gekozen omdat daarmee lagere onderhoudskosten kunnen worden ver wacht. En omdat er sprake zal zijn van min der miüeubelastmg; er zal immers minder gespoten hoeven te worden om algen te bestrijden. Tevens is de verwachting dat de steiger beter toegankelijk zal zijn geduren de natte perioden. De gemeente Middelhamis hoort graag uw reactie als u de nieuwe steiger gebruikt heeft. U kimt uw reactie stiu-en naar het algemene e-mailadres van de gemeente: info@middelhamis.nl. --------j:--:Sfei..<C:-i Hoe zit het met de leerplicht? Een kind mag naar school als het 4 jaar is, maar moet dat als het 5 geworden is. De echte leerplicht begint op de eerste dag van de maand die volgt op de maand dat een küid 5 jaar is geworden. De volledige leerpUcht duurt tot 16 jaar of totdat er twaalf volledige schooljaren zijn afgelegd. Gedurende deze tijd moeten jongeren vijf dagen per week een door de wet erkende school bezoeken. Voor jongeren die na twaalf schooljaren geen volledig dagonderwijs meer willen volgen, geldt de partiële leerplicht. Aan sluitend op het twaalfde schooljaar moe ten zij, naast het werk, een jaar lang twee dagen per week onderwijs volgen, of, als er een leerovereenkomst wordt gesloten, één dag per week. In de praktijk blijven veel jongeren gewoon vijf dagen per week onderwijs volgen, ook als zij niet meer leerplichtig zijn. 1 «Ni. De ouders en/of verzorgers zijn verplicht hun zoon of dochter in te schrijven bij een school of onderwijsinstelling. En wel vóór 1 augustus van het jaar waarin hij of zij die school gaat bezoeken. Deze ver plichting geldt zowel voor het volledige dagonderwijs als voor het partiële onder wijs. De leerpUchtambtenaar controleert regel matig of aUe leerpUchtigen inderdaad staan ingeschreven. Om deze controle mogelijk te maken is de schoolleiding wetteUjk verplicht alle in- en uitschrijvin gen van leerlingen door te geven aan de leerplichtambtenaar. Er is sprake van absoluut verzuim als de ouders en/of ver zorgers niet hebben voldaan aan hun inschrijvingsverplichting. Zodra dit ver zuim gesignaleerd wordt, zal de leer plichtambtenaar een onderzoek starten. Ook neemt hij of zij contact op met de ouders en/of verzorgers om tot een oplos sing te komen. In de jaren dat de jongere leerpUchtig is, moeten de ouders en/of verzorgers ervoor zorgen dat hun zoon of dochter de school bezoekt en alle lessen volgt. Jon geren vanaf de leeftijd van 12 jaar zijn medeverantwoordeUjk voor het schoolbe zoek. Beiden kuimen strafbaar worden gesteld voor het schoolverzuim. De schoolleiding is wettelijk verplicht de afwezigheid nauwkeurig bij te houden en ongeoorloofd schoolverzuim te melden bij de leerplichtambtenaar. Samen bekij ken ze, met de ouders en/of verzorgers, hoe het schoolverzuim het best opgelost kan worden. Ziekte is een vorm van geoorloofd ver zuim. Is er vaak sprake van ziekmelding, dan kan de school of de leerplichtambte naar aan de schoolarts vragen een onder zoek in te stellen. Een andere vorm van geoorloofd verzuim is het vervullen van godsdienstpUchten. Daarnaast kimnen er gewichtige omstan digheden zijn die verzuim mogeUjk maken, zoals huwreUjk, verhuizing, jubi leum, emstige ziekte famiUelid enzo voorts. Vakantie of een lang weekend zijn geen gewichtige omstandigheden. Vakantieverlof is geen recht, maar kan worden aangevraagd bij de school als één van de ouders een beroep of een bedrijf heeft, dat vakantie tijdens de 'gewone' schoolvakantieperiode onmogelijk maakt. Denk aan werk in de agrarische sector, de toeristische sector of de horeca. Voor het aanvragen van vakantieverlof is het over leggen van een werkgeversverklaring één van de regels. Een andere regel is dat de school een leerling slechts éérmiaal per schooljaar vakantieverlof mag verlenen. Dit verlof mag niet langer duren dan tien schooldagen. Extra vakantieverlof is niet mogelijk ir verband met lagere prijzen, minder druli- te of te laat boeken. Hetzelfde geldt voor een vakantie-uitnodiging van een kennis of familieUd buiten de schoolvakanties. "Er wordt toch geen les gegeven" (de laat ste week voor de zomervakantie) is even eens geen reden voor vakantieverlof In het algemeen geldt dat toestemming voor extra verlof tot en met tien school dagen moet worden aangevraagd bij de schoolleiding. Over verlofperiodes die langer zijn (vanwege gewichtige omstan digheden) beslist de leerplichtambtenaar. Tegen de besUssing van de schoolleiding of de leerpUchtambtenaar kan binnen zes weken een gemotiveerd bezwaarschrift worden uigediend bij degene die de besUssing heeft genomen. Wie zich niet aan de regels van de Leer- pUchtwet houdt, maakt zich schuldig aan een overtreding, een strafbaar feit. Dit geldt zowel voor de ouders als voor de leerUng. Hiervan kan de leerpUchtambte naar zonodig proces-verbaal opmaken, wat kan leiden tot een boete of zelfs hech tenis. Het is goed om eens stil te staan bij deze consequenties. Op woensdag 24 maart was het landelijke boomplant- dag. Evenals vorig jaar plantte de gemeente Middel hamis op die dag, samen met schoolkinderen een aan tal bomen in de Westplaat E M E E N T E IDDELHARNIS Kon. Jullanaweg 45, 3241 XB Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelhamis.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9