Zeesleepboot 'Hudson' is weer in Stellendam en ontvangt motor van de 'Wiron V' IJM 208 Veel gerichte informatie bij open dag Geldershof Expositie 'Getekend' in Museum Watersnood 1953, Ouwerlterk i Ongeval bij Stad aan 't Haringvliet Oud papier ophalen Cursus Getuigend gesprek EIIAI1DEf1-t1IEIJW5 Sterk optreden jeugd tennisvereniging Stellendam Oude Tonge Zuid-Holland zet vaart achter deregulering Paaszangavond Nieuwe Tonge Herkomst motor Museumschip Tijdens de Open Dag in de zorg, was het centrale punt gele gen in 'De Samaritaan'Verschillende andere zorginstellin gen hadden andere zorginstellingen ook hun eigen pro gramma. Zo ook in Zorgcentrum Geldershof in Dirksland. Vanaf 1 april 2004 is de exposi tie "Getekend" te zien en te horen in Museum Watersnood 1953 te Ouwerkerk. PAGINA 6 VRUDAG 26 MAART 2004 De sleepboot 'Hudson' werd in 1964 afgevoerd van de vloot van Smit International. Na de algehele restau ratie werd het schip omgebouwd tot ijsfabriek 'Johan-Dirk' en later 'Eh- sabeth' en in Stellendam gestatio neerd. Het bestuur van de Stichting 'Help de Hudson' bleef nog met één groot probleem zitten: de restauratie van het hoofddek. Na enkele offertes te hebben aangevraagd bij diverse bedrij ven, werd liet grootse kar wei gegund aan scheepstimmerbedrijf Yta- ma in Stellendam. Ter voorbereiding van dit werk kwam ik per toeval Eeuwit Tanis, vuurtorenwachter van Ouddorp tegen en hij sprak mij aan over een motor in de 'Huds on'. Het eerste wat ik dacht: "daar heb je er weer zo één die de 'Hudson' weer varend wil maken met alle financiële gevolgen van dien". Toch liet ik me door hem overhalen om eens te gaan kijken bij deze oude machi ne. Ik werd direct 'verliefd' op de motor en besloot het bestuur van de sdchting samen te roepen en er nog eens te gaan kijken. Na overleg met de directie van Machinefa briek Padmos B"V in Stellendam zouden we de motor in de 'Hudson' plaatsen, als we met Ytama klaar zijn. Intussen wordt door Pad mos de fundatie in gereedheid gebracht. De motor zal een 'museale' functie krijgen en de 'Hudson' zal een "drijvend' museum blijven. Per I maart ligt de 'Hudson' in Stel lendam aan het betonsteiger in de binnenha ven, de plaats waar het schip vijfentwintig jaar heeft gelegen. Hieronder zullen wij u de herkomst van deze motor verhalen: Na de oorlog waren de kotters van het eerste uur van de in 1938 opgerichte Visserij Maat schappij 'Wieren te Hippolytushoef aan ver vanging toe. Bij de Scheepsbouwwerf 'De Dageraad' kwamen begin vijftiger jaren ach tereenvolgens de 'Wiron IV' IJM 209, 'Wiron I' IJM 210 en de "Wiron V' IJM 208 gereed. De IJM 208 werd als Bouwnummer Het museumschip 'De Hudsonin de haven van Maassluis, 469 gebouv/d en de werf bouwde het schip voor 206.000 gulden. Het had een bruto inhoud van 83,34 register ton, een lengte van 22,67, breedte 2,60 meter en een holte van 2,60 meter. Als hoofdmotor was gekozen voor een 200 pk sterke Industrie diesel van het type 4VD6A 4 tact met 4 cilinders. Het motomummer was 3493 en kostprijs van deze motor was 70.319 gulden. Op 31 maart 1952 werd de "Wiron V' IJM 208 ingeschreven. De kotters van de Rederij Wiron visten 'op de week', behalve de later gebouwde en grotere 'Wiron H' IJM 211Na twaalf jaar werd IJM 208 in juli 1964 ver kocht aan Tender Suppletie Mij. N.V. te Baam en kreeg de naam 'Offshore I'. Samen met de 'Offshore II', de voormalige 'Ver wachting' KW 56 werden ze ingezet voor het bevoorraden van de radioschepen van Radio Caroline, die onder de Engelse kust uitzendingen naar Engeland verzorgden. De motor die binnenkort in 'De Hudsonzal worden geplaatst. Later werd dit onmogelijk gemaakt en de "Offshore I" werd opgelegd aan de Wijs- muUersteiger in IJmuiden. Vervolgens werd het schip in het voorjaar van 1972 aange kocht door Rederij Trip in Scheveningen en kreeg de naam 'Trip Tender'* en werd inge zet voor de bevoorrading van radioschepen, die op Nederland gericht waren. Na 1995 werd het ingezet voor de sportvisserij en kan gecharterd worden voor makreelvissen, ankervisser of wrakvissen vanuit Schevenin gen met maximaal 45 passagiers, samen met de 'Trip Senior' en 'Trip Junior'. Ruim vijftig jaar deed de 200 pk Industrie hoofdmotor dienst en werd vervangen door een nieuwe Caterpillar. Nu krijgt de oude motor toch nog een museale bestemming want voor een bedrag van 1 euro kon de Stichting 'Help de Hudson' de oude motor in bezit krijgen. Deze stichting restaureeerde de zeesleepboot 'Hudson' geheel tot een museumschip. Deze in 1939 gebouwde zee sleepboot van L. Smit Co N.V. was tijdens de Tweede Wereldoorlog in dienst van de Geallieerden en verrichtte opmerkelijke prestaties vanuit Dakar. Sleepte onder meer ook caissons naar de invasiestranden van Normandie. Vanaf een sloperij in 1963 in dienst als drijvende ijsfabriek in de haven van Stellendam als 'Johan Dirk' en later als 'Elizabeth'. Weer via een sloperij in 1989 eigendom van de Stichting, die op 25 januari 2003 in dienst stelde als museumschip. Alleen de oorspronkelijk 600 pk B W hoofdmotor was al in 1963 verwijderd. De Stichting vond dit altijd een gemis en er werd uitgekeken naar een vervangende motor voor de zeesleepboot 'Hudson'. Dit is nu gelukt en de nu 53 jaar oude Hollandse Industrie dieselmotor van de 'Wiron V' IJM 208 zal door de Machinefabriek Padmos te Stellendam worden geïnstalleerd. Deze zee sleepboot 'Hudson' zal, nu met motor, te bezichtigen zijn in Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam en deelnemen aan grote maritie me evenementen. Maarten Bezuijen Jack van der Valk In de recreatiezaal van Geldershof kon veel informatie verkregen worden over het wonen en werken in het Zorgcentrum. (Foto: Pershum rUMei-) De belangstelling in Geldershof viel de organisatoren mee. Volgens Ada Kievit hebben ongeveer zestig mensen de dag bezocht. Het viel op dat het grootste deel van de bezoekers aan de rondleidingen kwa men voor informatie over eventuele opleidingen en werken in de zorg. De dag heeft zelfs nog personeelsleden opgeleverd. "Ook waren er mensen die naast de belangstelling voor de dagelijkse gang van zaken in het zorgcentrum, ook de nieuwe aanbouw aan 'Gel dershof' kwamen bekijken en dit leverde veel positieve reacties op", aldus Kievit. De organisatie is best tevreden over het verloop van de dag, zeker omdat deze dag werd benut voor het verkrijgen van meer informatie over het werken in de zorg. Door een viertal leden van tennisvereniging Stellendam is deelgenomen aan het sterk bezette Open Jeugdtoemooi van tennisclub De Kooistee uit Hellevoetsluis. Dit was weer het eerste buitentoernooi. Van tennisvereni ging Stellendam deden de meisjes Jacomijn 't Mannetje en Marlot van 't Hof mee en van de jongens Robin Dorsman en Stephan Dorsman. Marlot van "t Hof speelde in de categorie meisjes enkel t/m 14 jaar en behaalde hierin de finale in de winnaarsronde. De finale werd een spannende tweesetter. In de twee de set werkte Marlot nog een 2-5 achterstand weg en won zij met de cijfers 6-0 en 7-5. Jacomijn 't Mannetje speelde de finale in de winnaarsronde meisjesenkel t/m 17 jaar. De finale had zij bereikt door de halve finale, na een bijna drie uur durend gevecht, te winnen in een drie-setter. Het was voor Jacomijn haar eerste finale op een dergelijk zwaar bezet toernooi. In de finale speelde ze voor wat ze waard was. Echter, haar tegenstand ster was wat geroutineerder en won in twee sets. Toch een knap resultaat gezien het deelnemersveld. Bij de jongens reikte Robin Dorsman tot de halve finales in de verliezersronde in de categorie jongensenkel t/m 17 jaar. Daarin verloor hij van de verrassend vroeg uitge schakelde nummer één geplaatste speler. Hij gaf zeker in de eerste set een heel goed par tij, maar zijn tegenstander wilde zich duide lijk revancheren voor zijn vroege uitschake ling in de winnaarsronde. De laatste speler van tennisvereniging Stel lendam die meedeed aan het toernooi was Stephan Dorsman. Hij bereikte de finale van de winnaarsronde bij de jongensenkel t/m 17 jaar. In die finale moest hij aantreden tegen een speler die op zijn weg naar de finale al diverse hooggeplaatste spelers had uitge schakeld. Hij had dus al duidelijk vroeg in het seizoen de vorm te pakken. Het werd een zeer spannende twee setter, waarin Stephan de eerste set via een tie-break won met 7-6. De tweede set won Stephan na een 2-5 ach terstand met 7-5. De jeugdcommissie is blij met de prestaties van haar jeugdleden en hoopt dat in het jubi leumjaar van de vereniging (25 jarig bestaan) de jeugd met veel plezier aan de toernooien deelneemt. Morgen, zaterdag 27 maart wordt in Oude Tonge weer oud papier opgehaald. Graag he papier voor negen uur 's ochtends buiten zet ten. De opbrengst is bestemd voor het res tauratiefonds van de N.H. Kerk te Oude Tonge. In februari 2004 zette het college van Gedeputeerde Staten (GS) de eerste stap tot deregulering, door de artikel 19 proce dure korter te maken en de regels voor de aanvrager overzichtelijker te maken. Nu is de nota Planbeoordeling aan de beurt. GS willen betrokken gemeenten en regio nale samenwerkingsorganen meer ruimte geven, maar ook aanspreken op hun ver antwoordelijkheden bij de provinciale planvorming. GS willen een reductie bewerkstelligen van een derde tot de helft in de ruimtelijke ordening-regelgeving en bestuurslasten. In de ruimtelijke ordening zijn veel verande ringen op komst: o.a. een nieuwe wet op de ruimtelijke ordening, de nieuwe nota Ruim te, digitale bestemmingsplannen en deregu lering tussen overheden. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland willen echter niet wachten op de nieuwe instrumenten en kaders en gaan alvast het eigen provinciale toetsingskader herzien. De Nota Planbeoor deling is daar een belangrijk onderdeel van. GS kiezen ervoor om de provinciale inzet vooral te richten op vraagstukken van regio nale en bovenregionale aard. Dat heeft con sequenties voor de wijze waarop de provin cie met andere overheden wil omgaan. Ruimte vragen van voornamelijk de rijks overheid en ruimte geven aan de gemeente lijke overheden. Verantwoordelijk gedepu teerde Asje van Dijk: "Ik realiseer me dat we onder de huidige wet ruimtelijke ordening onze verantwoordelijkheid moeten nemen bij het beoordelen van gemeentelijke en regionale plannen. Samen met de streek plannen is en blijft de Nota Planbeoordeling het kader. Wij zullen daarbij echter veel terughoudender optreden dan tot nu toe gebruikelijk en de betrokken gemeenten en regionale samenwerkingsorganen ruimte geven, maar ook aanspreken op hun eigen verantwoordelijkheden bij de planvorming". Extern onderzoek Als start van het veranderingsproces is een extern onderzoek uitgevoerd naar de erva ringen en wensen van de gebruikers van de nota (met name gemeenten en adviesbu reaus). De uitkomsten zijn vastgelegd in het rapport 'Planbeoordeling Beoordeeld'. De belangrijkste conclusies van het onderzoek zijn dat het aantal regels en voorschriften in de huidige nota te veel is, te gedetailleerd en in de onderlinge samenhang soms onwerk baar. Ook is het voor de gebruikers soms onduidelijk hoe het besluitvormingsproces bij de provincie tot stand komt. Tenslotte zijn de adviezen en besluiten over de gemeentelijke plannen voor de buitenstaan der onvoorspelbaar. De onderzoekers heb ben geconcludeerd dat het gewenst is om op korte termijn zowel de inhoud als het gebruik van de nota Planbeoordeling aan te passen. Als alles volgens plan gaat, wordt de nieuwe nota Planbeoordeling in 2004 door het colle ge van GS vastgesteld. Het Museum Watersnood 1953, deel uitma kend van het Nationaal Monument Water snood 1953, is ingericht ter herinnering en herdenking van de watersnoodramp van 1 februari 1953. Het museum is in 2001 geo pend en heeft in het herdenkingsjaar 50.000 bezoekers mogen verwelkomen. Het is gevestigd in één van de vier Phoenix caissons die op 6 november 1953 zijn gebruikt om het laatste gat in de dijk bij Ouwerkerk te sluiten. Deze vier caissons, met de omgeving van kreken en inlagen, zijn bij de afsluiting van het herdenkingsjaar tot Nationaal Monument Watersnood 1953 ver klaard. In het Museum Watersnood 1953 zal dit jaar "Getekend" te zien zijn als eerste van een reeks tentoonstellingen, die de komende jaren telkens een getroffen gebied extra onder de aandacht zullen brengen. De expositie "Getekend is een project dat onder auspiciën van Stichting Podium Goe- ree-Overflakkee werd ontwikkeld door Hans Dolieslager en Wim van Willegen. Kunste naars werd gevraagd het thema Getekend; 1 februari 1953 te vertolken. De expositie toont met foto's, tekeningen. gedichten en muziek hoe diverse locaties op het eiland Goeree-Overflakkee letterlijk zijn ■getekend' door de Ramp. Na een rondgang in de vier gemeentehuizen van het eiland Goeree-Overflakkee en het provinciehuis van Zuid-Holland zal de expo sitie dus nu te zien zijn in het Museum Watersnood 1953. De presentatie vindt plaats op donderdagavond 1 april 2004. Vanaf 19.30 uur zijn belangstellenden wel kom in het Paviljoen Restaurant De Vier- bannen, naast het museum aan de Weg van de Buitenlandse Pers 3, te Ouwerkerk. Na het welkomswoord door de voorzitter van het museum, de heer J.L.Schoof zal de presentatie worden ingeleid door de Burge- meester van Oostflakkee, de heer A.J.C, van Pelt. De schrijver Rien Vroegindeweij zal gedichten lezen, muzikaal omlijst door Wim Soeters c.s. De toegang tot de presentatie is gratis. Van de expositie is een boek en cd versche nen, verkrijgbaar in het museum ad 10,- Voor informatie over de expositie kunt u terecht bij het Museum Watersnood 1953 te Ouwerkerk, tel. 0111.6-Li.->: en bij het Diekhuus te Middelhamis isl. 018" .482400, Mail receptie@hetdiekhuiis.nl Museum Watersnood 1953. Weg van de Buitenlandse Pers 5, 4305 RJ Ouwerkerk, Tel 0111-644382, j Mail: watersnood @zeelandr-c-:„:j. I Info: www.museaschouwenc- ''r;.ia:i:.-:- Op 27 maart is er een zangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. De zangavond begint om half acht en de kerk is om zeven uur open. Het kinderkoor 'Bid en zing' o.l.v. Peter Wildeman zal mooie paasliedjes zingen. Ook komt het 'Korendijks Mannenkoor' o.l.v. Dinant Struik zingen. Er zullen ook enkele instrumentale stukken worden gespeeld door Peter Wildeman en Stephan Folmer. Het zal vast een mooie avond worden. De collecte is voor een goed doel, namelijk de straatkinderen in de slop penwijken van Belo Horizonte in Brazilië. De kinderen en het bestuur van het kinder koor zouden erg leuk vinden als u kwam lui steren, want de kinderen hebben deze avond hun nieuwe zangkleding aan en daar zijn ze erg trots op. De opening en sluiting van de avond wordt verzorgd door ds. A. Belder. Aan het eind van de avond zal er een open schaal collecte worden gehouden. De organisatie hoopt veel belangstellenden te begroeten op zaterdagavond 27 maart. Wegens het succes van de cursus voor gemeenteleden van vorig jaar willan ■«'ij dit jaar weer een cursus verzorgen. Uh de cur-' sus van vorig jaar is gebleken dat veel men sen moeite hebben een gesprek over bet geloof aan te gaan. Daarom is dit jaar geko zen voor de cursus Gemigend gesprek. Het doel van deze cursus is te leren hoe een" gesprek over het geloo: ür. :e ïüt. c: ;e voeren. In de cursus Geruigenc gesrrek komen onder andere de volgende ondenierpen aan de orde: Het beginnen van een gesprek: Evangeüe of geloof ter sprake brengen; Het spontane gemigenis; De rol van he; gebed; Het einde van een gesprek. De cursus wordt gege\'en in drie avonden: 1 aprü. 8 april en 22 april in De .Ark. aanvang 20:00 uur. De cursus wordt net als \\"irig jaar verzorgd door de IZB. .Alle gemeenteleden zijn weUcom. ook gemeenteleden die de vorige cursus ruet eevokd hebben. STAD a/t HARINGVLIET - Bij een ongeval op de Oudelandsedijk tussen Middelhamis en Stad aan hel Haringvliet is maandagavond omstreeks 19.30 uur een 31-jarige vrouw uit Stad aan het Haringvliet gewond geraakt. Ter hoogte van een afslag stond een Opel stil. Een achteropkomende jongeman in een Toyota zag dit niet of te laat en botste vol op de achterkant. De bestuurster van de voorste auto moest i.v.m. nek en rugklachten door de brandweer uit de auto worden bevrijd en naar het ziekenhuis worden "over gebracht. De andere bestuurder uit Stad aan het Haringvliet kwam met de schrik vrij. Beide auto's raakten totall-los. j

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6