Wegafsluiting Overdenking Bouw woningen Havenkanaal officieel van start Kruistocht Haar LeMiMdrad uit de Heilige Schrift Paaszangdienst in Oude Tonge I^MflBI-raEUMS^ HET .ÖjkVENSTER Waarnemer emaonEN uithuinen BOOS OP KROOS VIOOKHSPMHG STOKSItOOOttEliSfHIL ËONENSEtSTIEf HaeHT LUeUTEN oao NiEum ouoE eaTECHisuas siorovmanEis fUFItlS eEUiaHEN Maandagmiddag gaf burgemeester G. de Vries-Hommes van Middel harnis officieel het startsein voor de realisatie van het nieuwe woonge bied Havenkanaal in het centrum van Middelharnis. Een advertentie in Eilanden-Nieuws lieeft altijd succes •3?a.iga-<rilogie deel 1 JOH.a,y£ENH0l PAGINA 5 VRUDAG 26 MAART 2004 Blik op kerk ^n samenleving Cj - Prinses Juliana - De media - Moet dat zo? Het overlijden van Prinses Juliana, vorige week zaterdag, was een bericht dat, gezien tiaar leeftijd en omstandigheden, verwacht kon worden, en dat ons toch nog enigszins overrompelde. Hoewel zij de laatste tijd niet van zich deed spreken en in een zeker isole ment leefde, hadden velen toch het gevoel dat hiermee een tijdperk werd afgesloten. De media hebben zich beijverd om de lof trompet te steken over de vrouw die in een moeilijke periode ons land regeerde, veel heeft meegemaakt, en toch zo gewoon was. Alom werden haar sterke kanten belicht: haar moed, haar plichtsgevoel, haar afkeer van het protocol, haar menselijkheid, enz. Het valt op, dat kranten blijkbaar elkaar naschreven, en dat mensen die haar van nabij hebben gekend, steeds weer dezelfde dingen naar voren brachten. Soms zijn de reacties min of meer voorspelbaar: van een sterke, bijna overdreven liefde voor het Oranjehuis, tot verguizing toe, en een ingehouden afkeer van de monarchie. Op het moment dat ik deze regels schrijf, is het allemaal nog vers, maar ik vraag me reeds nu af hoe lang dit allemaal zal doorgaan... Het graven in het verleden houdt een keer op, en dan zal de bhk vooruit worden gericht, onder andere op de bijzetting in de koninklij ke grafkelder. Maar wat erna? Reeds nu werd gesuggereerd dat Koningin Beatrix binnen afzienbare tijd wel afstand zal doen van de regering en haar zoon. Prins Willem Alexan der de gelegenheid zal geven, haar op te vol- geh. Het zullen allemaal wel speculaties zijn die; eerder opkomen in het brein van journa listen dan in het hoofd van hen die nu bedroefd zijn om eht verües van een oude moeder en grootmoeder. De vraag die in deze paar dagen al vele malen bij me is opgekomen, is: Moet dat nou? In allerlei toonaarden is het leven van de over leden prinses, onze oud-koningin, geschetst, met alle hoogte- en dieptepunten die in dat leven geweest zijn. Vooral om dat laatste gaat het me: de diepte punten. We denken dan in de meer persoon- üjke sfeer aan het destijds zo omstreden huwelijk van Irene dat uitgelopen is op een scheiding, aan het toch ook niet onproblema tische huweUjk van Beatrix, en aan de recen te affaire met haar kleindochter, prinses Mar garita en haar man Edwin de Roy van Zuide wijn. Maar in meer nationaal verband wordt ook telkens de kwestie met de gebedsgeneze- res Greet Hofmans naar voren gebracht, en de zogenaamde Lockheed-affaire, waar Prins Bemhard bij betrokken was. Twee sitoaties: waarin blijkbaar een constitutionele crisis heeft gedreigd. Ik vind het eerlijk gezegd niet zo nodig, nu de Prinses overleden is, dat dit alles nog weer eens voor het voetlicht wordt gehaald. Nog erger zijn de reacties van allerlei mensen die willekeurig voor de microfoon moesten komen en wier wijsheden iedere keer op nieuw aan ons werden voorgelegd. Zo kwam me meer dan eens ter ore hoe bejaarde men sen werden geïnterviewd en die openüjk uit spraken dat het hun Uever was geweest wan neer Prins Bemhard van het toneel was ver dwenen, wegens zijn vermeende huweUjksontrouw die JuUana toch altijd van hem heeft moeten slikken.En wat de Prin ses betreft, het was wel jammer dat haar leven nu geëindigd was, maar het is beter zó, want zij was dement en had toch niets meer aan haar leven, en nu was zij uit haar lijden verlost. Afgezien van de banaliteit waarmee een en ander naar voren werd gebracht, is het opnieuw een symptoom van de totale verwe reldlijking van het denken. Op grote schaal leeft de mening dat het met de dood afgelo pen is, dus als je leven geen functie meer heeft, kun je er maar beter niet meer zijn. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Zijn alle vitaminen bestand tegen het diep vriezen? Antwoord: Op één na wel, dus u kunt rustig diepvriesproducten kopen en zelf de genoemde etenswaren invriezen. Uitsluitend vitamine E kan bij lage temperaturen wor den afgebroken, maar als u toch veel volkorenbrood, plantaardige olie, nu en dan noten en dagelijks groenten eet, vult u dat gemis geregeld aan. Denk er wel om, uw diepvries langzaam te ontdooien, want als het bij hoge temperatuur gebeurt gaan er méér vitaminen verloren dan nodig is! Ik heb een flinke vijver met vis, kikkers, hagedissen enz. maar in het voorjaar groeit die helemaal dicht met kroos. Hoe kan ik voorkomen, dat het de waterdieren verstikt? Antwoord: Dat kroos (Lèmna) behoort tot de kleinste hogere planten (Phanaerogamen) en wordt gekenmerkt door een zeer gering of geheel ontbrekend wortelgestel. Het komt vooral voor in stilstaand maar voedsebijk water. Doorstroming met fris water kan de groei voorkomen. Hebt u er veel last van. haal er dan enkele eenden bij, breid de vis stand uit, of schep zo nu en dan een deel van dat kroos af en werp het op de composthoop, waar het zeer nuttig werk kan doen. Maar het is wel zaak het juiste evenwicht te vinden. Alles wegscheppen is niet verstandig, omdat juist zulk kroos tot voedsel -kan dienen voor vele in een vijver levende dieren en het ze zonodig beschermt tegen te sterke zonnestr aling! Als ik de katten met een stofkam kam om de altijd weer van buiten meegebrachte vlooien weg te vangen, ontsnapt me soms zo 'n para siet met een sprong van 1 a2 meter. Hoe kan een nietig beestje zo'n geweldige acrobati sche toer verrichten? Antwoord: Als een jonge vlo uit de cocon kruipt, gaat hij op zoek naar de lichaams- warmte van een geschikt zoogdier. Inwen dig zet hij een speciale vloeistof met een springspier onder druk. Passeert een kat of hond, dan ontspant hij die spier, de vloeistof zet ineens uit en daardoor slaan zijn lange en krachtige achterpoten met een klap tegen de grond, waardoor deze acrobaat zijn 'inspan ning' in een enorme sprong kan omzetten. In verband met het uitvoeren van asfalte- ringswerkzaamheden dient de verbin dingsweg van de rechterrijbaan A$ (west- baan) vanuit de richting Vlaardingen naar de rechterrijbaan A15 (zuidbaan) richting ridders tijdelijk voor alle verkeer te wor den afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats gedurende de periode in week 14: van maandag 29 maart 2004 23.00 uur tot dinsdag 24 maart 2004 05.00 uur; of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer mid dels routeborden worden omgeleid. Verkeer richting Zierikzee, Dordrecht en Nijmegen zal worden omgeleid via afrit 17 (Hoogvliet) van de linkerrijbaan (noordbaan) A15. De omleidingsroute wordt aangegeven met het cijfer 4. Informatie: 010-=4724011. U wordt van harte uitgenodigd om zaterdag 3 april a.s. te komen luisteren en mee te zin gen in een mooie Paaszangdienst in de Nederlands Hervormde Kerk van Oude Ton ge. Aanvang 19.30uur. De toegang is vrij. Onder leiding van dirigente Mariëlle Kla vers en organist Arjan de Vos wordt u een gevarieerd programma gebracht van beken de Paasliederen, gedichten en samenzang. Aan deze avond werken mee de koren 'Immanuel' uit Tholen, 'Vox Humana' uit Rilland en 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge, samen ongeveer 100 zangers en zan geressen. Ds. L de Wit verzorgt de medita tie, een andere spreker is de heer G. Groe nendijk uit Oude Tonge. Hij vertelt iets over het leven in het stadje Ozim in Roemenië. Onder vaak erbarmelijke omstandigheden proberen daar de inwoners iets te maken van hun bestaan, en al jaren helpt de hervormde gemeente van Oude Tonge waar mogeUjk. De collecte die tijdens de Paaszangdienst wordt gehouden, is dan ook bestemd voor deze zustergemeente. Iedereen is hartelijk welkom. Doordat het insect ook uitstekend zijn rich ting weet te bepalen, kan hij met zulke kunstjes van elke vreemde gastvrouw op een poes van u overstappen. En naar de ontsnap te vlo hoeft u heus niet te zoeken. Die zit intussen al hoog en droog in de vacht van één van uw andere huisdieren. Hoe komt het, dat het stokbrood bij ons heel anders smaakt dan in Frankrijk? Antwoord: Het Franse stokbrood is krokant en luchtig, en u krijgt het vers op tafel omdat de Franse bakkers het meermalen per dag moeten bakken voor de klanten die het voor elke maaltijd vers komen kopen. In ons land wil menigeen het na aankoop nog een tijd geheel of gedeelteüjk bewaren en daarom voegen veel Nederlandse bakkers er hulp stoffen aan toe, zodat het langer goed blijft. Maar daardoor veranderen samenstelling en smaak. Uit mijn bonen komen beestjes, een soort vliegjes. Wat zijn het voor beestjes, kan ik die boontjes nog gebruiken om te poten? Antwoord: Dit is een stamboomkever, wetenschappelijke naam AcanthosceUdes obtecms. Vroeg in het seizoen leggen de vol wassen kleine grijze snuitkeverachtige vrouwtjes haar eitjes in de scheden van de groeiende planten. De larven die daaruit tevoorschijn komen, zoeken hun voedsel in de bonen en kunnen zich daarin ook verpop- pen. In het najaar vindt u dan volgroeide jonge kevertjes in de geoogste bonen. Vaak is er aan de buitenkant geen enkele bescha diging of hooguit een verkleurd plekje te zien. Vindt u bonen met gaatjes, dan heeft de bonenkever zich al een weg naar buiten gebaand en is het vruchtvlees daarin groten deels of geheel verdwenen. Die aangetaste bonen kunt u dus gelijk wegdoen. Voor een particulier is het erg moeilijk om alle insec ten die in de bonen voorkomen te doden. Erg "Hij was veracht en wij hebben Hem niet geacht. (Jesaja 53:3b) Hij, zo begint deze voor ons zo bekende tekst en Hij is de lijdende Knecht des Hee- ren. Hij, dat is de Man van smarten. Wie is die Man van smarten? Wie is die lijdende Knecht des Heeren? Dat is Gods eniggebo ren Zoon, dat is de Heere Jezus Christus. Hij heeft als geen ander geleden. Hij heeft de hele tijd van Zijn leven op deze wereld gele den maar in het bijzonder aan het einde van dat leven. Wat hebben mensen Hem doen lijden. Vele smarten werden Hem door mensen aange daan, maar al dat lijden, hoe erg ook, is niet te vergelijken met het üjden van Hem onder de last van de toom van God vanwege de zonden van het hele menselijke geslacht. Dat lijden deed Jezus Christus uitroepen: 'Mijn God, mijn God, waarom hebt U Mij verla ten'. Hij moest en Hij wilde dat lijden ondergaan om aan het recht van God, Zijn Vader, te voldoen. Hij moest en Hij wUde dat om de toom van God, Zijn Vader, over de zonden van ons mensen te niet te doen en door Zijn lijden en Zijn dood aan het kruis is de gram schap van God geblust. Hij wilde die weg gaan opdat Zijn Vader weer aan Zijn eer zou komen en opdat mensen dood in zonden en misdaden, vergeving van zonden en het eeu wige zouden kunnen ontvangen. De Heere Jezus wordt ons met name in de lijdensweken gepredikt als de Man van smarten en de lij dende Knecht des Heeren. En wij, die het horen, worden opgeroepen om Zijn Ujden recht te betrachten. Dat is ons onmogelijk maar dat maakt God mogelijk door de wer king van de Heilige Geest. De Heilige Geest doet ons het werk van de Heere Jezus ver staan en Die doet ons delen in de weldaden die de Heere Jezus door Zijn werk heeft ver worven. Die weldaden zijn vergeving van zonden, verzoening van schuld en het eeuwi ge leven. In ons leven in beginsel en na dat leven volkomen. Als de Heilige Geest in het hart wordt ontvangen, dan gaan we belijden - al wat aan Hem, Jezus is, is gans begeerlijk. Zo is dat van nature bij ons niet. Dan begeren wij Hem niet maar verachten Hem. Dat is nu zo en dat was tijdens Zijn leven op aarde niet anders. Jesaja heeft daarvan geprofeteerd: 'Hij was veracht'. Wat was dan wel de oor zaak van die verachting? Dit. Hij had geen gedaante noch heerUjkheid dat wij Hem begeerd zouden hebben. Hij had als de gebo ren Koning der Joden geen paleis, zelfs geen huis. Hij verhief Zijn stem niet op de straten. Hij at met tollenaren en zondaren. Hij genas zieken en omarmde kinderen. Hij ging door het land door goeddoende en toch veracht. Hij werkte de werken Gods maar daar was de massa blind voor. Hij sprak de woorden Gods maar daar was de massa doof voor. Om die werken en om die woor den werd Hij veracht. Hij was veracht en dat wordt Hij nog steeds. Maken wij ons daar ook schuldig aan? Als wij zijn woorden horen en er niet naar doen, dan verachten wij Hem. Als wij ons door Hem niet laten gezeg gen en ons door Hem niet laten redden en zaligen dan verachten wij Hem. Als dat zo is, laat u en laat jij je dan gezeggen en laat u en laat jij je redden en zaügen, leef zo niet ver der, want wie Hem nu verachten zullen een maal voor eeuwig door Hem veracht worden. Is er dan niemand die Hem acht? Ja, Gode zij dank, ja. Wie achten Hem dan? Mensen, jongeren en ouderen, die door Woord en Geest hebben geleerd dat Hij geworden is wat zij zijn. God alleen verandert de verachting in achting, in hoogachting. Die verandering doet belijden - ik ben ver achtelijk vanwege schuld en zonden, maar Jezus Christus is al mijn achting waardig. Voor allen, die Hem met het oog van het geloof zien is de Man van smarten, is de lij dende Knecht des Heeren dierbaar en bemin nelijk. Ds. L. D. Burger belangrijk is het zaaigoed dat u koopt. De bestrijding kan nameUjk bij kwekers en han delaren in het groot plaatsvinden. Zaaizaad moet koel worden bewaard en bovendien worden behandeld met 1 gram Undaanstoif per kg zaad. Als u zaaigoed in huis haalt, koop het dan bij een vertrouwde leverancier die het op de juiste manier behandeld heeft. De boontjes kunt u niet meer gebruiken. Op mijn matras heb ik een schapenvacht gelegd. De vacht mag niet gewassen wor den, maar moet hij niet elke dag gelucht worden i.v.m. het eventuele transpiratie- vocht? Antwoord: De vacht mag inderdaad niet gewassen daar dan de huid kan verharden. Wat het luchten betreft kunt u op dezelfde manier handelen als bij het overige bedden goed. Hoe kan ik het binnen- en buitenlandse nieuws achterhalen van 19 november 2002? Antwoord: Alle dagbladen hebben uiter aard een archief waarin al hun verschenen kranten bewaard worden. De meeste dagbla den kunnen als service ook op dit punt hun lezers ten dienste staan. Neem daarom con tact op met uw krant. Wij hebben een catechismus van Johannes van der Kemp gevonden uit 1731. Wat zou de waarde zijn? Antwoord: Dat kunnen wij u niet zeggen. De waarde is o.a. afhankelijk van de zeld zaamheid en de staat waarin het boek ver keerd. U kunt daarom het beste het boek laten zien aan een handelaar in tweede- handsboeken in uw woonomgeving. Als de zon schijnt zie ik ontzettend veel stof dwarrelen. Een kennis zegt dat dit geen stof is maar zuurstof. Wie heeft gelijk? Antwoord: U bent degene die volkomen geUjk heeft, wat u ziet is inderdaad (zeer) fijn stof. Hoe lang kan men een geopende fles slafris die in de koelkast staat gebruiken? Antwoord: Neem nooit een risico. Dat is verreweg de belangrijkste regel. Zeker bij een geopende verpakking zijn allerlei facto ren van invloed op de snelheid van beder ven. Als op een etiket "na opening koel bewaren" staat, moet u het product in de koelkast bewaren. Over het algemeen is een zurig product als slafris na opening nog een week houdbaar. liflkoker. Samen met de heer G.F. Bolk van AM Wonen, stort burgemeester De Vries het dak Als officiële handeling was er deze keer niet gekozen voor een eerste paalslag. Aan Bur gemeester De Vries en directeur G.F. Bolk, directeur van AM Wonen regio Zuid-Hol land, was de taak om het dak van de toe komstige liftkoker van het Bastion te storten. Nadat dit karwei was geklaard zetten ze alle bei hun handtekening in de zachte beton. Deze handeling gebeurde onder toezien van een groot deel van de aanstaande bewoners van het woongebied. De twee nieuwe woningtypen, de Kade- en de Koopmanswoningen, die AM Wonen eind vorig jaar na naa een woonwensenon- derzoek introduceerde, vielen in de smaak bij woningzoekenden uit Middelharnis en omgeving. Met de bouw van de Koopmans woningen en Kadewoningen wordt later dit jaar gestart. De bouw van het appartemen tengebouw Bastion is inmiddels gestart. Historisch centrum Havenkanaal versterkt het historisch cen trum van Middelharnis. Het beeld wordt bepaald door de kadeligging van de apparte menten en laagbouwwoningen aan het nog te verleggen kanaal. Door het gedifferen tieerde woningaanbod zal Havenkanaal een levendig woonmilieu krijgen. In het Bastion, dat bestaat uit 16 apparte menten, zijn nog enkele woningen te koop. De prijs is vanaf 373.00,- v.o.n. inclusief parkeerplaats in het gebouw. Van de 41 Koopmanswoningen en 56 Kade woningen zijn eveneens nog enkele wonin gen beschikbaar. De prijzen van deze wonin gen bedragen respectievelijk vanaf 315.500,- v.o.n. en vanaf 2000.120,- v.o.n. AM Wonen biedt kopers van het Bastion de gelegenheid om in samenwerking met interi eurarchitect Centric Design Group een inde ling op maat voor hun woning te ontwerpen. Verkoopcentrum In het verkoopinformatiecentrum, dat is gevestigd in de showroom Van Esselink Bouwmaterialen aan de Industrieweg 35 in Middelhamis, is uitgebreide informatie te verkrijgen over de verschillende woningty pen. Op www.havenkanaal.nl zijn onder meer artists impressions van de diverse woningtypen te zien. Ook de locatie en de stedenbouwkundige plattegrond zijn op deze site te bezichtigen. -25- Het kantine-personeel reikt dampende koppen koffie uit en donker brood dat belegd kan worden met een marmelade waarvan de samenstelling onbekend is. 'Vandaag hebben we een extraatje dames', fluistert Gerda Holsmacher cynisch. Hanna Fleischmann kijkt haar niet begrijpend aan: 'Hoe dat zo?' 'Zie je dat dan niet, beste meid. We krijgen ingelegde Italiaanse abrikozen, braadworst met pikante mosterd en Turkse koffie na.' 'Heb jij de kolder in je hoofd?' mengt Adelheid Berg- mayer zich in het gesprek. 'Ja, zo iets zal het wel zijn.' Elsa smeert stilzwijgend haar brood, ze maakt zich bezorgd. Door de sneeuw is de nacht helder, wat inhoudt dat het zicht voor de bombardementsvliegtui gen bijzonder goed is. 'Hé meisje, wat ben je stil? Zitje er over in hoe je deze dubbelgebakken erwtenbollen moet doorslikken? Gewoon kauwen, flink met koffie spoelen en erbij den ken datje aan het kerstbrood zit.' Elsa lacht verlegen. 'Kinders, weest niet al te gulzige Het is de bedoeling dat we voor vannacht ook nog een mondvol overhouden. Er is voor een ieder ruim voldoende, ze wülen nu eenmaal dat het thuisfront in geen enkel opzicht te kort komt. Maar er moet wel met overleg verdeeld worden. Daar om zwoegers, weest verstandig en geniet van hetgeen u wordt geboden; het hoort allemaal bij de service van de zaak. Wie had er ooit kunnen denken, dat we een inter ne betrekking zouden krijgen, op kosten van de staat, waarbij zelfs logies en maaltijden zijn inbegrepen? De andere vrouwen lachen, maar het is een gespannen lachen waarbij ze meteen in het rond kijken of er niet één van de leidsters in de buurt is. Wat Gerda daar zit uit te kramen is ondermijning van het gezag en wordt zwaar gestraft. 'Je zou er goed aan doen een beetje voorzichtiger te zijn', fluister Adelheid. 'Voorzichtig! Ik... waarom?' 'Jij met je grote waffel, jou stoppen ze nog eens in de cel en dan kun je genieten van het goede dat het vader land te bieden heeft.' Gerda kijkt haar vriendin verbaasd aan. Ze wil opnieuw van leer trekken, maar Hanna Fleischmann geeft haar een duw met haar elleboog. 'Houd je mond, de leidster!' Ook de andere leidsters komen de kantine in om hun ploegen te halen. Namen worden afgeroepen en tel kens klinkt uit het schemerige vertrek: 'Hier!' Als de namen zijn afgeroepen en allen aanwezig blij ken te zijn, roept de hoofdleidster: 'Over Vijf minuten staan alle ploegen voor hun gebouw klaar om naar het werk te gaan. Over een kwartier afmarcheren!' Er wordt nog haastig een stuk brood naar binnen gewerkt, of een koffiekom leeg gedronken. Dan sner pen de fluitjes van de leidsters waarop de vrouwen zich naar buiten haasten. Met z'n drieën naast elkaar stellen ze zich op. Kamer bij kamer, barak bij barak. Nog maals worden ze geteld. Dan begeven de eerste groe pen zich op weg naar de fabriek, waar ze de avond ploegen gaan aflossen. Het is een lange, zwarte slang die zich door de duister nis van het lager naar de fabriek slingert. Honderden voeten knerpen in de verse sneeuw, een triest en treu rig ritme. Het is een half uur lopen. Dan zwenken ze door de met hoge hekken afgesloten fabriekspoort. Gerda, die bijna onderuit gaat op de hardgelopen sneeuw, wordt nog bijtijds door haar vriendinnen opgevangen. 'Een mens zou z'n benen breken. Ze hadden hier wel- eens wat kuimen strooien', valt ze uit. 'Het wordt almaar beter; toen we pas hier waren werden we met auto's naar de fabriek gebracht. Nu moeten we al lopen. Als het zo doorgaat, zullen we binnenkort eerst nog moeten sneeuwruimen voor we aan het werk kun nen gaan.' Hun leidster, die het tumult heeft gehoord, komt naar hen toe: 'Hè jullie, in het gelid blijven lopen.' Gerda mompelt een paar woorden. Het is maar goed dat de leidster die niet verstaat. Achter elkaar gaan ze door de poort. Op het fabrieksterrein verdwijnen ze in verschillende richtingen en dalen af naar de ondergrondse gewelven, waarin de uitgestrekte fabriekshallen zijn onderge bracht. In deze bomvrije ruimten wordt dag en nacht, zeven dagen in de week gewerkt. Dadelijk nadat de Duitse vrouwen zijn aangekomen, vertrekken de anderen, die in de bovengrondse hallen gaan werken. Dat zijn de Russische en Poolse arbeid sters; slavinnen die aan de moloch Duitsland worden opgeofferd. Voor hen gelden andere regels dan voor de Duitse vrouwen, die tien uur achtereen werken. Voor de 'Ostfrauen', is het vijftien uur werken, negen uur vrij. Daarbij zijn ze blootgesteld aan de luchtaanvallen. Tijdens lucht^arm worden de onderaardse gewelven, waar de Duitsers werken, met zware ijzeren deuren afgesloten. Voor de Russen en Polen zijn slechts ondiepe schuilkelders beschikbaar. De Duitse vrouwen werken met z'n tweeën aan één tafel. Gerda met Adelheid, terwijl Elsa samen met Hanna aan één tafel staat. Zacht ruisen de gasvlamme- tjes, waarmee ze koperen verbindingen aan elkaar sol deren. Zo werken honderden vrouwen, in lange rijen. Daartussen lopen de leidsters, die toezicht houden of alles naar wens verloopt. Ze maken soms een praatje met elkaar, maar als ze zien dat de werksters met elkaar praten, komen ze direct aanlopen en gebieden door te gaan. De productie van de apparaten, die aan het front zo hard nodig zijn, mag niet onderbroken worden. Als de vrouwen een uur gewerkt hebben, staan op ver schillende plaatsen kisten vol materiaal klaar, die naar andere afdelingen gebracht moeten worden. Met klei ne wagentjes gaan de kisten naar de transportafdeUng. Nieuw materiaal komt via de lift naar beneden. Deze komt midden in de afdeling uit en is van zware pant serplaten voorzien. Slechts een direct inslaande bom zal hier schade kunnen veroorzaken. De Russinnen komen het gereedzijnde materiaal weg halen. Schuwe gebogen figuren in lompen gehuld. Door de leidsters worden ze uitgevloekt en als lastdie ren voortgedreven. Ze laten alles gelaten over zich heen gaan en hollen meX hun karretjes naar de lift, die hen naar boven brengt. Soms als de leidsters het niet kunnen zien, bedelen ze om wat eten; ze lijken het toppunt van wanhoop. Maar het is de Duitse vrouwen ten strengste verboden om met de 'Ostfrauen' te spreken. Wanneer men er achter zou komen dat zij hun eten gaven, zou er zeer zwaar gestraft worden. Om half twee 's nachts is er koffiepauze. De vrouwen krijgen hun kop volgeschonken door een paar meisjes die met wagentjes rond komen. Ze mogen dan een poosje met elkaar praten en zelfs een sigaret roken. Onder het werk is dat verboden. Zoals gewoonlijk zitten de vier vriendiimen bij elkaar. Ze hebben een tafel schoon gemaakt en met behulp van een paar kisten en afvalemmers hebben ze het zich een ogenblik gemakkelijk gemaakt. Ze leunen met de elle bogen op het tafeltje en slurpen hun koffie met kleine teugjes. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5