Gemeente Dirksland "^Christen Unie CDA-raadsleden laten van zich horen tijdens politiek praathuis in Goedereede Organisatoren van Open dag in de Zorg tevreden ''Wat ik heb gezien" in Röderhaus ^Ook hier roep om voortvarendheid college"^ laat eigen bestu u rskracht onderzoeken De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. HGJB Jongeren- ontmoetingsdagen Iets ludieks om te beginnen. Vlaggen tijdens Europese verkiezingen Cu neemt een afwijzend stand punt inzake de wet werk en bijstand Woningbehoefte-onderzoek in de gemeente Dirksland Wikow (Polen) partnerschap met de gemeente Dirksland? Was ik dit stukje ook niet begon nen met de Europese Unie? Gebr. de Waal Drukkerij fin g e b r - d e w a a K e o m Provincie Zuid-Holland Zaterdag werd de jaarlijkse lan delijke open dag in de zorg gehouden. Ook de eilandelijke zorginstellingen deden mee aan het evenement. Verpleeghuis 'De Samaritaan' vormde het middelpunt van de dag. Van daaruit konden de bezoekers deelnemen aan rondleiding in het verpleeghuis zelf of met de bus naar de andere zorginstel lingen. Belangstelling Fractiegewijs Wat houdt ons bezig? De vraag ligt weer voor en wederom is er een keuze uit een scala van onderwerpen. Wat mij opvalt is datje in dit katern voornamelijk zaken naar voren brengt die tastbaar zijn, zogenaamde 'harde zaken', zoals infrastructuur, locatie Geldersedijk en het centrumbeleid. Deze onderwerpen zijn zonder meer actueel, echter de laatste maanden is er volop aandacht geweest (ook in de pers) voor het centrumbeleid. Zo heeft de dorpsraad van Dirksland uitgebreid gesproken over de moge lijkheden en de onmogelijkheden en heeft afgelopen woensdag een informatieavond plaatsgevonden inzake de ontwikkeling van de Geldersedijk. In de commissievergadering grondgebied en economische zaken op 30 maart, zal een definitieve beslissing worden genomen met betrekking tot het centrumbe leid. Het lijkt geen goede zaak hierop vooruit te lopen. Uiteraard is een ieder welkom de com missievergadering te bezoeken. Zoals gesteld, dit zijn harde zaken. Zelden wordt gesproken over "zachte zaken", zoals bijvoorbeeld de Wet Werk en Bijstand die toch grote consequenties kan hebben voor betrok kenen. Ook ludieke zaken vinden nauwelijks aftrek. Misschien een mooi moment om deze werkmethodiek eens te doorbreken en een aan tal zaken te combineren. De gemeente Dirksland maakt in de maand juni zichtbaar deel uit van de Europese gemeen schap; 'klein Parijs' krijgt Europese ambities. De gemeenteraad heeft besloten tijdens de verkie zingen - en zelfs al voor de verkiezingen - de Europese vlag te laten wapperen op centrale plaatsen in Melissant. Herkingen en Dirksland. De Wet Werk en Bijstand is de opvolger van de Algemene Bijstandwet; in de volksmond wordt deze wet al de Wet Water en Brood genoemd. In feite is dit een kernachtige samenvatting van de wet, immers de verschra ling in de Nederlandse samenleving zet door ook in de gemeenten. In deze nieuwe wet die nen de individuele gemeenten de wet uit te voeren en krijgen daartoe een budget toegewe zen van de overheid. Dit budget is van minde re omvang dan in de Algemene Bijstandwet dus er dienen maatregelen genomen te worden om met een dergelijk budget uit te komen; bezuinigingen derhalve. Een van de maatrege len is dat alleenstaande ouders met minderjari ge kinderen er niet meer voor kunnen kiezen de zorg van hun kinderen op zich te nemen. In de Bijstandwet was dit wel mogelijk, namelijk totdat het jongste kind 5 jaar is. Zelfs deze regel vinden we als CU een magere tegemoet koming, echter het was iets. In de nieuwe situ atie kunnen alleenstaande ouders niet meer kiezen voor de opvoeding van de kinderen, de keuze uit of betaald werk of opvoeding van minderjarige kinderen is vervallen. Solliciteren dus. Tijdens de behandeling van deze wet in de commissie hebben we als CU aangedron gen op de mogelijkheid van een individuele toets ten aanzien van de persoonlijke omstan digheden, zodat er altijd nog een escape is voor schrijnende gevallen. Ons voorstel is dan eenoudergezinnen de mogelijkheid te geven te kiezen voor de opvoeding van minderjarige kinderen totdat ze 12 jaar zijn. We zullen ons inzetten dit vast te laten leggen in de uitvoe ringsbesluiten van de Wet Werk en Bijstand. Het college van B&W ijvert al jaren bij de pro vinciale overheid om het woningbouwcontin- gent te vergroten. Echter dat wil maar niet goed lukken. Het toegewezen contingent blijft mager en voldoet eigenlijk niet eens aan de vraag die er vanuit de dorpskernen rijst. Met name jongeren kunnen maar in beperkte mate een betaalbaar huis bemachtigen. Om wat druk op de provinciale ketel te zetten is er besloten tot een woningbehoefte-onder zoek, als het goed is heeft u allemaal een enquêteformulier in de bus gehad. De respons was redelijk te noemen; een kleine 60% heeft gereageerd op de gestelde vragen. Op dit moment zijn de resultaten nog niet geheel verwerkt maar de trend die zich aftekent komt overeen met de verwachtingen die vooraf uitgesproken zijn door raad en college. Er dient een doorstroming op gang te worden gebracht door het bouwen van woningen in alle prijs klassen voor mensen van 55 jaar en ouder, waardoor andere typen woningen vrijkomen in - eveneens - alle prijsklassen voor andere (jon gere) leeftijdsgroepen. De fractie van de CU Dirksland ondersteunt deze generale conclusie. Over de uitkomst van het onderzoek wordt u nog in detail geïnformeerd; het is echter een goede onderbouwing indien de wethouder op pad moet om woningbouwcontingent te ver krijgen bij de provincie. Zoals bekend zet de Flakkeese bevolking zich goed in voor de Poolse bevolking. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen is een begrip op het eiland en doet veel goed werk. Deze stich ting kan dan ook rekenen op warme sympa thie. Al enige tijd geleden heeft de gemeente Wilkow een intentiebrief getekend, waarin zij aangeeft tot nauwe samenwerking met de gemeente Dirksland te willen komen. Wilkow is een kleine gemeente in de provincie Lublin. Net zoals Dirksland bestaat het voornamelijk uit landbouw, waaronder de teelt van hop. Een ander treffende overeenkomst is dat zij ook veel last kunnen hebben van water, met name door het buiten de oevers treden van de rivier de Wisla. In de beschrijving die wordt gegeven van de omgeving ontdek ik meer overeenkom sten met het Flakkeese landschap, namelijk schone lucht, mooie wandelroutes en verge zichten. Je zou haast denken aan een Pools polderlandschap. Andere gemeenten op Goeree-Overflakkee heb ben al banden met een gemeente in Polen, bij Dirksland is dit niet het geval. De bedoeling is dat er in de commissievergadering gesproken gaat worden of zo'n dergelijk partnerschap zin heeft, je moet dan vooral denken aan het uit wisselen van kennis inzake waterbeheersing en het overdragen van kennis op het gebied van de landbouw. Grappig is dat de burgemeester van Wilkow afsluit met de zin "ik denk dat het de moeite waard is om samen te werken, en ervaringen uit te wisselen betreffende de landbouwpro ductie, denkend aan de toekomst, aan de Euro pese Unie". Terwijl ik dit schrijf vraag ik me overigens af hoeveel sterren er nu op de vlag moeten, of staan de sterren eigenlijk helemaal niet sym bool voor het aantal lidstaten. De Europa web site biedt in dit geval uitkomst; het aantal ster ren heeft niets te maken met het aantal lidsta ten. Het zijn 12 sterren omdat dit cijfer traditioneel een symbool is van perfectie, volle digheid en eenheid. JOS TOES CU Dirksland Tijdens het vorige week gehouden politiek praathuis wat werd georgani seerd door de CDA-afdeling Goede reede, was er ook ruimte voor gesprek met de CDA raadsleden van Goede reede. Henk van Oostenbrugge en Dirk Pijl werden bevraagd door Kar in van Toor. Mevrouw Van Toor vroeg de raadsleden hoe het stond met de eilandelijke samenwerking of samenvoeging, zowel op politiek als gemeentelijk niveau. 'Van Oostenbrugge liet weten dat één gemeente net een brug te ver was. "Laten we eerst maar komen tot bestuurlijke samenwerking en een goed overleg tussen de raadsleden en de wethou ders om tot een gezamenlijk standpunt te komen over onderwerpen die eilandelijk spelen. Dan denk aan onderwijs, vervoer op maat, de zorg. Zeker met oog op de niet vrijblijvende samenwerking tussen de gemeenten". Het eveneens aanwezige CDA gemeente raadslid van Middelhamis, de heer J. Dil- lingh, bracht daarentegen heel duidelijk naar voren dat hij niet alleen voor een eilandelij ke samenwerking is, maar hij zag liever nog één eilandelijke gemeente. Voor wat betreft de samenwerking tussen de CDA-afdelingen op Goeree-Overflakkee Uet mevrouw Van Toor weten dat de afgelo pen week het campagne team Goedereede een zeer vruchtbare vergadering gehad met de andere afdelingen en is er overeenstem ming bereikt om tot een federaal bestuur te komen dat binnen zeer korte tijd de schou ders er onder gaat zetten om de afdelingen in beweging te zetten en zeker te houden. Gebeurt er nog iets? Er was ook de vraag of er in de gemeente Goedereede nog wel iets gebeurt. "Nu met het dualisme kunnen jullie toch de wethou ders een beetje aansporen'? Neem nu plan voor de scholen en de bouw van Wozoco's in Stellendam, dat duurt nu al acht jaar. Dat is toch ongelofelijk. Wanneer gaat daar eens wat gebeuren?" zo was de vraag van de gespreksleidster. Van Oostenbrugge vond het een zeer com plexe materie is waarbij veel partijen betrok ken zijn. "Er worden zeer goede ambitieuze plaimen gemaakt, maar iedere keer weer strandt dit weer door verschillende oorza ken". En doordat er veel verschillende par tijen bij betrokken zijn, zoals de scholen, de middenstand en de woningbouwverenigin gen is planvorming een tijdrovende zaak. "ledere variant die naar voren wordt gebracht is een onoverkoombare voor de andere partij", aldus Van Oostenbrugge. Toch werd Van Oostenbrugge doorgevraagd over meer details maar hij kon hierover niet veel meer toevoegen "De ene keer is het een school die nog niet weg is, dan weer een boer die z'n grond goed wil verkopen maar ook de school wil z'n grond wel voor een mooi prijsje verkopen en zo zijn er verschillende varianten de revue gepasseerd. In een beslo ten vergadering, dus ik kan hier niet teveel over zeggen, zijn plannen gepresenteerd die zeker het overwegen waard zijn en deze worden binnen enkele weken voorgelegd aan de desbetreffende partijen". Burgeravond Gevraagd naar het verloop van de onlangs gehouden burgeravonden waren de raadsle den positief De heer Pijl was verheugd over de goede opkomst en de grote betrokkenheid van de burgers. Verrast was Pijl over de kennis en de betrokkenheid die er onder de burgers leeft. Hij noemde het voorbeeld van een mevrouw die vroeg hoeveel een bord, wat zij graag wilde, dan kostte, want dan betaalde ze het zelf wel. Maar waar de burgers zeker op zitten te wachten is resultaat uit deze avonden. Wan neer kunnen we dat tegemoet zien? Was de vraag. Van. Oostenbrugge antwoordde dat er zeker wat gedaan werd met de verslagen van deze avonden, maar dat er ook gekeken moest worden wat er uitvoerbaar is finan cieel gezien. En op dit moment is daar niet zoveel ruimte in te vinden, "Over financiële ruimte gesproken. Uit het LOP kwam duidelijk naar voren, dat de gemeente Goedereede zich vooral moest ontwikkelen op het gebied van de recreatie. Nu wordt er een landelijke fietsbewegwijze- ring aangelegd en de gemeente Goedereede doet niet mee, want daar is geen geld voor? Dit kan toch niet?" zo was de volgende vraag. Van Oostenbrugge antwoordde dat dit probleem opgelost is. Het was inderdaad zo dat er geen geld beschikbaar was, maar er kon toch ook onmogelijk een zwarte vlek op de kaart staan bij de gemeente Goedereede. "Dus hebben wij gezocht naar andere moge lijkheden en die gevonden in het geld dat jaarlijks vanuit de toeristenbelasting in een fonds is gestopt dat gezamenlijk met de recreatiesector wordt ingezet voor de bevor dering van de recreatie in de gemeente; de recreatiesector heeft ingestemd met het voorstel van de gemeente om een deel van het fonds voor dit jaar te besteden voor het realiseren van de fietsbewegwijzering". Parkeren Brouwersdam Karin van Toor concludeerde dat er voor de voorzieningen van bijvoorbeeld de Redding brigade er duidelijk meer financiële ruimte nodig is. Zij kon niet begrijpen dat er aan de kust gewoon gratis geparkeerd kan worden. Raadslid Pijl was het met Van Toor eens: "Ik heb zelfs gehoord dat de kust van Goeree het Mekka werd genoemd omtrent het parkeer beleid. Omdat je hier nog gratis kan parke ren. Hier komt zeker verandering in en dan met name op de Brouwersdam, daar recreë ren veel Duitsers die hun afval, natuurlijk producten uit Duitsland, hier laten afvoeren. Dus zij kosten geld maar betalen hier zelf niet aan mee. Betaald parkeren willen we dus zeker invoeren", verzekerde Pijl. Maar volgens Pijl zal dan de plaatselijke bevolking vrijgesteld moeten worden van het betalen van parkeergeld. Dit moet dan geregeld worden via registratie. Op een reac tie vanuit het publiek dat er toch geen politie is om een en ander te controleren reageerde Pijl verontwaardigd: "Ik ben een dag meege lopen met de politie en heb gezien dat wij bevoorrecht zijn, omdat politiemensen van andere korpsen zelfs hier werden ingezet". Het aandachtig luisterende publiek in het politiek praathuis in de Gouden Leeuw in Goedereede. Rechts vooraan raadslid D. Pijl. Zaterdag 3 april zal wethouder Van Oosterom de expositie 'Wat ik heb gezien' openen in het Röderhaus aan de Noordzijde Haven in Goedereede openen. Er worden schilderijen geëxposeerd van de jonge Duitse kunstenaar Marcus Schaefer. Het zijn recente schilderijen. De techniek is op olieverf of acryl op doek. Marcus schildert land schappen, mensen en figuren, soms net een foto op romantische wijze. De expositie is vanaf de opening op zaterdagmiddag 16.00 uur tot eind mei op woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 en van 16.00 tot 18.00 uur geopend. In de beeldentuin achter het Röderhaus zijn nieuwe stenen beelden te bewonderen van de kun stenaar René Vaandrager. Marcus Schaefer, de jonge Duitse kunstenaar, die exposeert in het Röderhaus. Langeweg 13 3240 AA Middelhamis 3245 KE Sommelsdijk Tel: (0187) 47 10 20 Postbus 27 Fax:(0187)48 57 36 De provincie Zuid-Holland laat binnenkort haar eigen bestuurskracht meten. Het is de eerste keer dat een provincie een onderzoek naar de eigen bestuurskracht laat doen. Het onderzoek zal plaatsvinden van mei tot okto ber van dit jaar en wordt uitgevoerd door een extern adviesbureau. Het bureau wordt begeleid door een commissie van externe deskundigen. Het college van Gedeputeerde Staten (GS) geeft op deze wijze invulling aan de overweging van Provinciale Staten (PS) dat een meting van de bestuurskracht niet alleen nuttig is voor gemeenten, maar ook voor de provincie zelf. Naar verwach ting zal GS een definitief rapport over de meting in november 2004 aan PS aanbieden. Het doel van de bestuurskrachtmeting is een helder beeld te krijgen of en in welke mate de provincie nu en in de toekomst in staat is opgaven te realiseren die zij zichzelf stelt en die haar door de rijksoverheid worden opge legd. Het college heeft aan PS gevraagd om de bestuurskracht te laten toetsen aan nor men en criteria die zij ook aan gemeenten stelt. Binnenkort beslissen Provinciale Sta ten hierover. Volgens Mamix Norder, gedeputeerde Bestuurlijke Zaken, is GS benieuwd naar de uitkomsten: "Eigenlijk laten we onszelf doorlichten. Net zoals we de gemeenten in Zuid-Holland vragen de bestuurskracht te laten meten. Wij zijn er van overtuigd dat ook de provincie haar voordeel kan doen met een dergeüjke meting. Door het onderzoek verwachten we als provinciaal bestuur beter inzicht te krijgen in de wijze waarop wij onze taken vervullen op politiek, bestuurlijk en ambtelijk gebied." Om de objectiviteit van het onderzoek naar de bestuurskracht te waarborgen wordt de uitvoering begeleid door een commissie van De HGJB komt op 12 april, Tweede Paasdag, naar je toel In Ede, Schoon hoven en Watergang (bij Amsterdam) zijn er dan Jongeren-ontmoetingsda gen over het thema 'Eindelijk gerech tigheid!?" De Jongerenontmoetingsdagen bieden een programma waar alles in zit: sprekers, muziek, zang, getuigenis van jongeren, film, drama, debatteren met bekende en bij zondere gasten en meer. Een dag waar je met je vrienden zeker naar toe moet gaan en waar je andere jongeren kunt ontmoeten. Programma Schoonhoven: met medewer king van ds. B.J.D. van Vreeswijk (hoofd programma), Gerald Troost, Nico van Splunter, podiumgroep Voorwaar, Jean Paul Weeda (film), ds. M.M. van Campen, ds. H.G. de Graaff, ds. J.H. Velema, podium- groep Mathara, en anderen. Programma Ede: met medewerking van Hans Maat (hoofdprogramma), Harriëtte Smit, Kees Kraayenoord met Luca Genta (praise worship), Suzanne van der Velde en Ralph van Maanen, cabaretier Ruurd Walinga, drs. Robert Doomenbal, Harald Overeem (de Wittenberg), Open Doors, praiseband 'Bereiddeweg' en anderen. Programma Watergang: met medewerking van diverse jongeren. De Jongerenontmoetingsdagen in Ede en Schoonhoven beginnen om 14.30 uur, in Watergang wordt om 10.30 uur gestart. Deelname kost je 8 euro. Meer info op: www.hgjb.nl externe deskundigen. Deze commissie wordt door GS samengesteld en zal bestaan uit een onafhankelijk voorzitter, een deskun dige op het terrein van het openbaar bestuur en een ervaringsdeskundige op bestuurlijk gebied. Elf zorginstellingen waren in de recreatie zaal van de 'De Samaritaan' aanwezig met stands, waar de voorlichting werd gegeven. Volgens een van de gastheren van de open dag, de heer Nouwen is was de open dag niet zo zeer gericht op het voorlichten van cliën ten of toekomstige gebruikers van de zorgin stellingen. De bedoeling van de open dag was in de allereerste plaats voorlichting geven over het werken in de zorg. Nouwen verklaarde dat op deze dag er even geen sprake is van con currentie tassen de zorginstellingen. "De geïnteresseerden worden doorverwezen naar de instelling die het beste hun vragen kunnen beantwoorden". De opkomst van de belangstellenden was niet zo groot, dit zou aan het minder fraaie weer kunnen liggen. Wel was het Nouwen opgevallen dat de -«p; Rianne en Karin, de ambassadrices van de Zorg en Welzijngroep waren present op de Open Dag van de Zorg in 'De Samaritaan mensen die deze dag bezochten wel veel belangstelling toonden voor het werken in de zorg, want vrijwel iedereen kwam gericht naar de stand van een bepaalde instelling toe om zich te laten informeren over het werken in de zorg. En dit was toch het hoofddoel van deze dag...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11