Presentatie 'Doe Een Wens Stichting Nederland' op de Groene School N GEZOND WEL Kinderen worden groot; j En dat valt vaak niet mee Dammen en schaken in Ouddorp Eiaa)ndelijk nieuws Rabobank Voorjaarsbingo 'De Zwaluw' EIUmUBI-IIIEUWS H H H H M N N H M N N H M H N N H H N N N N N H H H N it: N H H H N N N H N H H H N N N H N H H N N N N H H N N N H N N H N N :J Openings tennistoernooi bij TVO te Ooitgensplaat PAGINA 10 VRIJDAG 26 MAART 2004 Aandachtig luisteren. hooi in Sommelsdijk naar de voi. SOMMELSDUK-De Groene School in Middelharnis is gestart met de sponsoractie 'Verkoop je loop'. Esther Gelens is Beleidsmedewerker Onderwijs op de school zij zal de Marathon van Rotterdam lopen om zo veel mogelijk geld in te zamelen voor de 'Doe Een Wens Stichting Neder land', een stichting die in het leven is geroepen om wensen van ernstig zieke kinderen te laten vervullen. Voordat het startsein voor de actie werd gegeven, is er dinsdag aan alle leerlingen een indrukwekkende presentatie gegeven over de acti viteiten van de 'Doe Een Wens Stichting Nederland'. Omdat de ver halen en de videobeelden over zeer zieke kinderen (soms leeftijdsge noten) gingen, was het voor de leerlingen een aangrijpend uur. Aan het woord waren Gerrie van Linschoten en Petra de Geest die beiden voorlichting geven op scholen, bedrijven en serviceclubs met het doel zo veel mogelijk naamsbekendheid op te bouwen en fondsen te werven. Gerrie legde de aandachtig luisterende leerlingen uit wat de werkzaamheden van de stichting inhouden: "Onze stichting ver vult de liefste wens van kinderen tussen de drie en achttien jaar met een levensbedreigende ziekte. Doel is het kind en de familie een onvergetelijke tijd te bezorgen, even ver weg van het ziekenhuis, de dokters en de behandelingen. Hierbij verzorgen wij alles, het gezin hoeft nergens naar om te kijken." Enthousiaste inzet Gerrie vertelde verder dat dankzij de enthousiaste inzet van ruim tweehonderd vrijwilligers en de belangeloze inzet van talloze perso nen en bedrijven in Nederland jaarlijks vele wensen kunnen worden vervuld. "De wensen van het kind variëren van een ontmoeting met Bassie Adriaan, Marco Borsato of Arnold Swarzenegger tot een verblijf in Eurodisney, Legoland, de Eftehng of Parijs. Maar het kan H Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden ledere ouders kan er over meepra ten. Opvoeden is soms een moeilijke taak. Het begeleiden van kinderen in de groei naar volwassenheid gaat niet altijd over de makkelijkste weg. Kinderen worden vanaf het begin gestuurd, gestimuleerd en gecorri geerd om later verantwoordelijke en zeflstandige volwassenen te wor den. Daarbij heeft elke ontwikke lingsfase van het kind een andere aanpak nodig, tandaardoplossingen in elke situatie zijn darbij niet uit een la te trekken, waardoor bij veel ouders onzekerheid kan bestaan over de wijze van opvoeding. Alle ouders willen het beste voor hun kin deren. Maar opvoeding is best een hele klus. Kinderen kunnen het geduld van de ouders soms danig op de proef stellen. Zaken die ze de ene dag heel normaal vin den - zoals de klusjes in huis - vormen ene andere dag een groot obstakel. Daarbij komt dat in de opvoeding ook rekening gehouden moet worden met invloeden van buitenaf. Kinderen gaan naar school, heb ben vrienden of vriendinnen en zien op de televisie situaties die erg kunnen afwijken van de eigen thuissituatie. Kinderen van 'nu' worden al op vroege leeftijd beschouwd als mondige, nadenkende per sonen die binnen gestelde g4renzen een eigen invloed mogen uitoefenen binnen het gezin. De harde ouderwetse machts middelen als straf worden niet meer zo fre quent ingezet om het kin in het gareel te houden. Niet alleen kinderen zijn veranderlijk in het gedrag. Ook ouders zijn niet elke dag hetzelfde. Spanningen op het werk, hoofd pijn, tijd- en geldgebrek kunnen er onder andere voor zorgen dat ouders niet altijd even goed bestand zijn tegen de drukte, de vragen of de behoefte aan aandacht van de kinderen. Opvoedbureau Op voeden kan bij de ouders dan ook vele twijfels en zorgen oproepen. Waarom vind ik mijn kind niet altijd de liefste van de wereld? Waarom gedraagt mijn kind zich zo? Wat kan ik het beste doen in een bepaalde situatie? In het geval dat opvoer- der of ouders op deze vragen niet zelf een antwoord vinden kan het Opvoedbureau een uitkomst bieden. Het Opvoedbureau is er voor opvoeders van kinderen in de leeftijd van O tot 18 jaar. Iedereen die vragen of problemen heeft over de opvoeding kan hier terecht. Het Opvoedbureau is een laagdrempelige pedagogische voorzieningen, wat betekent dat de medewerkers een luisteren oor bie den en praktische adviezen geven. Indien de medewerkers samen met de ouder geen passend advies kunnen geven, zullen zij de opvoeders doorverwijzen naar een gerichte instantie. Gratis advies Voor consultatie bij het Opvoedbureau kunt u meestal binnen een week terecht. Daarbij is het dicht bij huis en kosteloos. Het Opvoedbureau wordt dan ook gefi nancierd door subsidie van gemeenten. Meestal wordt er in maximaal vijf tot zes gesprekken een goede oplossing gevon den. Het opvoedbureau begint zijn werk zaamheden waar het consultatiebureau ophoudt en houdt op haar beurt weer op waar instanties als de Riagg of Maat schappelijk Werk beginnen. U kunt met het opvoedbureau op een van de volgende manieren in contact komen: Per e-mail: opvoedbureau@zwg.nl Via de Zorglijn: 0181 626226 Of via het directe nummer tijdens de spreekuren: Voor Goeree-Overflakkee: op maandag; 0187 482400 Cursussen Er wordt wel eens gezegd dat opvoeden nou net datgene is wat niemand je kan ook zij dat het wenskind een dagje een echte brandweerman of poU- tieagent wil zijn of graag een scooter of een paard wil hebben. De stichting doet er alles aan om het kind, én zijn familie een onvergete lijke dag te bezorgen. En bijna alle wensen kunnen worden vervuld. We hadden bijvoorbeeld een kind wiens liefste wens het was om naar de maan te vliegen. Hoewel dit natuurlijk niet mogelijk was hebben we de wens zo goed mogelijk kunnen vervullen. Zo is hij onder bege leiding van Wubbo Ockels een dag in het ruimtevaartcentrum in Noordwijk geweest waarbij hij onder meer in de simulator is geweest. De jongen heeft genoten. Daarbij zijn de vervulde wensen met name voor de familie een mooie herinnering, voor als het kind is overleden. De ouders kunnen terugkijken op een moment dat hun kind erg blij was", aldus Gerrie. Aanmelden De 'Doe Een Wens Stichting Nederland' is in 1989 opgericht en maakt deel uit van 'Make-A-Wish Foundation International' die wereldwijd actief is. Iedereen die een kind met een levensbedreigen de ziekte kent en hem of haar een onvergetelijke tijd wil bezorgen, kan dat kind telefonisch aanmelden bij het kantoor van de Stichting. Na de aanmelding bekijkt een medische commissie samen met de behandelend arts of het kind in aanmerking komt voor een wensver vulling. Na het achterhalen van de allerliefste wens door onze erva ren vrijwilligers gaat een team van wensvervullers aan de slag om de wens op een unieke en zorgvuldige wijze te vervullen. De privacy van het kind en gezin is hierbij gewaarborgd. Ook de ouders en thuiswonende broers en zussen onder de 18 jaar worden bij de wens vervulling betrokken. Vanaf de oprichting tot nu toe zijn er in Neder land ruim 1500 wensen vervuld! Zie voor meer informatie de websi te www.doeeeenwens.nl of bel 0348-408060. Ieren. Voor een groot deel is dat waar. Iedereen gaat vanuit zijn eigen ervaringen, waarden en normen zo goed als mogelijk met de kinderen om. Standaardregels zijn daarbij niet aanwezig. Toch is het moge lijk om via cursussen een steuntje in de rug te krijgen. GGD Zuidhollandse eilanden organiseert dan ook een aantal cursussen gericht op een specifieke doelgroep. De cursus 'puber in huis' richt zich op ouders van landeren van 12 tot 19 jaar. In zes bijeenkomsten komen allerlei onder werpen aan bod die gaan over de ontwik keling en opvoeden van de puber. Dage lijkse situaties worden besproken om zo te voorkomen dat vragen uitgroeien tot grote problemen. Lief maar druk Sommige kinderen zijn altijd druk. Ze zijn niet alleen beweeglijk maar raken gauw afgeleid en luisteren slecht. Het opvoeden van een kind met hyperactief gedrag is dan ook zeker geen eenvoudige taak. Extra informatie en adviezen met betrekking tot deze kinderen kunt u krijgen in de cursus 'drukke kinderen'Door gerichte informa tie en praktische oefeningen worden ouders geholpen bij het omgaan met het eigen kind. Ze leren er grenzen te stellen en structuur in de opvoeding aan te bren gen. De cursus 'opvoeden: zó' richt zich op het nog wat jongere kind. Ouders van kinde ren van 3 tot en met 12 jaar leren hier hoe zij op een goede en effectieve manier het gedrag van hun kinderen kunnen beïn vloeden en bijsturen. Prijzen, belonen, verbieden en straffen zijn instrumenten die daarbij in groepsverband besproken worden. De cursus is een samenwerkingsverband tussen ZWG/GGD en Stichting Jeugd zorg. Naast deze cursus bestaat er ook de cursus 'Effectief omgaan met kinderen', waaraan niet alleen de ouders maar ook mensen die beroepsmatig met kinderen omgaan kunnen deelnemen. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten van 2? uur en is gebaseerd op de methoden van de Ame rikaanse psycholoog Thomas Gordon. Informatie en aanmelding Voor meer informatie of aanmelding voor de cursussen 'puber in huis' en 'drukke kinderen' kunt u contact opnemen met de GGD Zuidhollandse Eilanden via tele foonnummer 0181 65 24 85 en voor meer informatie over de cursussen 'Opvoeden: zó' en 'Gordon' kunt u contact opnemen met Bedrijfsbureau Gezondheid Service via telefoonnummer 0181 626226. Zaterdag 3 april organiseeit wijkvereni- ging 'De Zwaluw' een voorjaarsbingo met prachtige prijzen. We spelen 6 bin- goronden, 2 verlotingen en een super- verloting,bingokaarten en de lootjes kosten 0,50 per stuk. Zaal open 19.30 uur en we gaan om 20.00 uur beginnen. IJs en weder dienende hoopt de tennisver eniging in Ooitgensplaat op zaterdag 3 april haar openingstoernooi te houden in het sportpark aan de sportlaan. Alle seniorleden hebben voor dit toernooi in kunnen schrijven dat traditioneel het nieuwe seizoen inluidt. Het toernooi wordt voorafgegaan door een overvloedig ontbijt dat om 9.00 uur begint. Vanaf 9.30 uur staan de eerste wedstrijden gepland. Er worden deze dag alleen dubbels gespeeld om zoveel mogelijk leden op de been en op de baan te krijgen. Ieder spelletje wordt steeds met een andere partner gespeeld. Door deze grote mix is het voor iedereen eenvoudiger om contacten te leg gen voor de rest van het seizoen. Afspraken kunnen ook worden gemaakt voor de hard- hitters evening, ladies night, clubavond of competitie. De wedstrijdorganisatie is deze dag in han den van Geirit Poortvliet, Piet Korteweg en Ingrid Verharen terwijl de dames Poortvliet en Hoeksma voor de hapjes en de drankjes zorgen, uiteraai'd bijgestaan door vele bereidwillige handen die deze dag tot een succes zullen maken. Een dergelijk toernooi is ook een prachtige gelegenheid voor nieu we leden om kennis te maken met bestaande leden of voor potentiële leden die nog twij felen en langs deze weg gebruik maken om de laatste twijfels weg te nemen. De vereni ging beschikt over een eigen website, tvoolt- gensplaat.tk waar veel informatie en foto's op staan. De junioren bijten dit jaar de spits af want zij spelen hun openingstoernooi al op vrijdag 2 april. Komende dagen zal blij ken of het allemaal gaat lukken. Nieuwe leden kunnen zich nog steeds opgeven bij Ingrid Verharen, telefoon: 0187-642648 of een informatiesetje bij haar aanvragen. Helaas wederom geen verslag van het dammen,omdat mijn assistent ver slaggever niet aanwezig was en onder getekende meer verstand van schaken heeft dan van dammen, lijkt het mij niet verstandig me aan commentaar te wagen. Hopelijk de volgende keer meer info. Dat de spanning bij het schaken met elke ronde toeneemt zal onze vaste lezers niet zijn ontgaan. Dat maakt het elke week ook zo leuk om elke partij te volgen,zeker aan de topborden. Ook maandag waren er weer par tijen die op het scherpst van de snede waren. Een relaas: Als een van de eerste waren Krijn van der Wende en Jaap Santifort klaar met hun onderlinge treffen. Een Najdorf Siciliaan waar Jaap zich een klein beetje vergiste en even moest keepen. Dat lukte uiteindelijk wel maar het mondde wel uit in een zether- haling,remise derhalve. Jan Verzijden en Wim van Geelen bereikten eenzelfde resultaat maar hadden daar iets meer zetten voor nodig. Wim had zich schrap gezet tegen de tacticus Verzijden en dat was voldoende. Beiden konden geen aanknopingspunten vinden en konden bei den met remise leven. Jan Grinwis ging kopje onder tegen Eddy Derrez. Een scherpe Italiaanse partij (1 e4 e5 2.Pf3 Pc6 3.Lc4 Pf6 4.Pg5 d5) waar in wit optisch wel wat had,maar toch lang zaam werd weggedrukt. Toen Eddy zijn kans greep over de e-lijn was het gauw gedaan met Jan en moest hij de vlag strijken. Hans van Meenen en Peter Klink maakten er een lekker ondoorzichteüjk potje van. Peter won de kwaliteit maar daartegenover ver kreeg Hans een buitengewoon sterk loper- paar waarmee hij genoeg compensatie had. Uiteindelijk kwamen geen van beide com battanten verder en besloten ze tot remise. Willy Tanis-Koole dacht met één zet de par tij tegen Piet Speelman te kunnen winnen.maar bleek een beetje last van schaakblindheid te hebben. Het kostte mate riaal en zwart nam bekwaam de aanval over en kon een tijdje later de felicitaties in ont vangst nemen. Eeuwit Santifort ging weer te ver in zijn dadendrang tegen Frans Troost en dat kostte hem een kostbare pion. Frans heeft dan wel niet zijn topseizoen maar wist bekwaam dit materiële voordeel naar winst te voeren. Arie Baas stond vanuit de opening zwaar aangekrant tegen Maart Breen. Deze laatste had enkele duidelijke winstwegen maar koos voor een optisch mooie (kwaloffer) maar inhoudelijk verkeerde voortzetting. Arie wist zich enigszins te bevrijden en nadat Maart zelfs een toren in de aanbieding deed was het over en sluiten voor zwart. Peter Derrez en Reinier van der Wende maakten er een zwaar positionele partij van, waai'in zwart wel initiatief had en dit initia tief uiteindelijk beloond zag in de vorm van winst. Door dit resultaat moest Willem-Jan Tanis winnen om Reinier in het algemeen klasse ment voor te blijven. Maar trof het niet in zijn opponent van die avond Kees van den Nieuwendijk,die toch ook graag een podi umplaats wil halen. Een zéér scherpe Nimzo Indiër waar wit steeds een plusje hield in de vorm van een sterke loper over de zwarte diagonalen. De climax van de partij is daar; Willem -Jan met zwart speelde 34.Dxf5 maar kwam bedrogen uit na 35. Dxg5-H Dxg5 36. Txg5-t- Kh7 37. Tcgl Te6 38.Th5-h Th6engafop zonder het antwoord 39. Tg7+ schaak en spoedig mat af te wachten. Tot slot de partij tussen Gert-Jan Zonneveld en Hans van Esveld. Een siciliaan waarin wit al gauw op dwaalsporen raakte. Zwart kwam zéér gemakkelijk tot d5 en wist via subtiele manoeuvres zijn pionnen op de 3e en 4e rij te krijgen. Wat daarna gebeurde tart elke beschrijving. Zwart kon in één zet winnen (e3) het dit na,waarna wit een stuk voor deze sterke pionnen offerde. Daarna dacht zwart kom laat ik er eentje terugofferen en een dubbel toreneindspel ingaan met pluspion. Dat had Hans beter niet kunnen doen; Zon neveld wist via enkele sterkere zetten het evenwicht te herstellen en had zelfs nog winstkansen,maar gezien de doorstane emo ties was hij allang blij met een puntendehng. Zou ook niet terecht geweest zijn!! Uw denksportmedewerker Gert-Jan Zonne veld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 10