Geslaagde Transe dag' Italiaanse kunstschilder Lori Scarpellini exposeert in Goerees 'Cent van 't Blad' Kinderboerderij Hernesseroord liomt met educatief programma Woordi Daad Scrapbooking KtulBtocht naar LeMiMgrad 'Kijk op kleur' Z.AJ.W. Bowlen Primeur voor Nederland! EIIMIDBI-IIIEyMS 1 Intermezzo Dames 1 VERVOLGVERHAAL 7 Verloving, Huwe^jk. Jubileum of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal Drukkerij Goeree Overf lakkee Goeree A Overf lakkee De nieuwe rage: Surfer in de problemen Tfai^a-^rilo^ie deel 1 JOH. G. VEENHOF PAGINA 5 DINSDAG 23 MAART 2004 MIDDELHARNIS - Ook dit jaar organiseert de Stichting Kinderboerderij Hernesseroord weer een educatief programma voor de basisscholen op Goeree-Overflakkee. Deze keer zijn de groepen 7 en 8 aan de beurt. Het project vindt plaats van 29 maart tot en met 29 april. Mariska Doelman, medewerkster van de kinderboerderij en Marieke de Jager bestuurslid, hebben een project samengesteld met als titel 'Afval en Milieu'. Hierin komen de volgende onderwerpen aan de orde: Kunststofafval, papierafval, voedselafval, glasafval en het verteren van afval, waarbij wordt ingegaan op de vraag, hoelang pro ducten er over doen om te vergaan. "Een zinnig en leerzaam thema om eens even bij stil te staan, zowel voor kinderen, leraren en ouders. Afval en milieu bHjft iets dat ons allen aangaat", aldus de organisatie. De kinderen maken opdrachten, doen proefjes en zijn creatief bezig. Wij raden iedereen aan nu een bezoek aan de kinderboerderij te brengen. De dwerggeiten hebben lammetjes, deze maken in hun hok en daar buiten de meest 'dwaze' capriolen. Bij de kameroenschapen is gezinsuitbreiding er zijn kuikens en jonge konijnen. Er is genoeg moois te zien en een bezoek aan de kinderboerderij is de moeite waard. bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: algemeen@gebr-dewaal.com Het was een gezellige drukte, zaterdag 13 maart in de bibUotheek van Oude-Tonge! Door de medewerksters van de bibliotheek was flink gewerkt om van de bieb een gezeUig 'Frans plein' te maken. Er hing dan ook een echte Franse sfeer met muziek door Piëta Kooyman en Gerda van der Kaaden, wijn, (fa. van Loon) kaas en vooral veel boeken, heel veel boe ken. De hele dag werd er druk gesnuffeld en gekocht. Ook de bibliotheek in Ooltgensplaat heeft deze Boekenweek een Frans tintje gegeven. Zo werd de koffiegroep op de vrijdagmorgen getrakteerd op croissantjes en op donderdag- en maandagavond konden de leners onder het genot van een glaasje wijn (Slijterij Molendijk) met stokbrood en Franse kaas hun boeken uitzoeken. Ook hier waren het gezelUge dagen. GOEREE- OWRFUKKEP- De vrouwen van CreArte uit Guatemala heb ben kijk op kleur. Eindeloos combineren zij verschillende kleuren in hun haak- en naai werk, zodat er unieke producten ontstaan. De jongleerballen en beursjes van Fair Tra- de bijvoorbeeld, waarvoor vrouwen een eer lijke prijs betaald krijgen. Hiermee brengen deze plattelandsvrouwen contant geld bin nen. Dat is belangrijk. Zo kunnen ze kost en inwoning betalen als hun zoon of dochter voor hoger onderwijs naar de grote stad gaat. Hiermee krijgt ook de toekomst van hun kin deren meer kleur. Deze producten zijn te koop bij de Wereld winkel, op het Spuiplein (achter de Winkel- diek) te Middelhamis. Open op Vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en op Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Jongelui, tot zaterdag 27 maart kunnen juUie je nog opgeven voor het bowlen van 3 april a.s. bij Corrie, tel. 651523. Als er ouders zijn die ons met hun auto willen brengen en halen dan horen wij dat graag! De kosten zijn 5,00 p.p., in Elim krijgen jullie ook drinken, patat met een kroket of een frikandel. Tot horens! Commissie Z.A.J.W. t~~ co '*s^ Creatief Nederland krijgt er een nieuwe hob by bijScrapbooking komt uit Amerika en staat voor het versieren van een fotoboek. Op de grootste hobbybeurs van de wereld in Annaheim was het duidelijk. De aanbieders op de beurs lieten niets aan het toeval over. Alles op het gebied van scrapbooking was er te koop. Tijdschriften en hobbyboeken van klassiek tot uiterst modem, voor jong en oud. De grootste omzetmaker in creatief Amerika is uitgegroeid tot een miljarden industrie. Scrapbooking is in Europa ook bezig met een inhaalrace. Deze nieuwe hobby gaat het ook in Neder land helemaal maken. Er zijn ook hier al hobbyclubs die er aandacht aan besteden. De eerste websites zijn al geopend. De uitgeve rijen, waaronder Tirion (de uitgever van de doe-boekjes), gaan hobbyboeken uitgeven en speciale hobbybladen als Crea Motion en Creatief met Foto's gaan de markt verove ren. De reden is simpel. Wie heeft er niet een sta peltje foto's van dat leuke feestje, de vakan tie of de geboorte van een baby. Jong en oud gaat zich er mee bezig houden. Er worden eUc jaar miljoenen foto's ontwikkeld, die De Grafische Werkplaats Galerie 'Cent van 't Blad' in Goedereede beleefde vrijdagavond de primeur voor Nederland. De - vooralsnog in Italië bekende - kunstschilder Lori Scarpellini exposeert tot en met 17 april in de Galerie aan de Noordzijde Haven. Deze expositie wordt georganiseerd op ini tiatief van de - immer aan de weg timmeren de - Kunststichting Goedereede. De tentoon- steüing heeft als titel 'De Stad Buti (Pisa) naar Goedereede'. Lori Scarpellini is gebo ren en getogen in Buti, een havenstad heel dicht bij het beroemde Pisa in Italië. Momenteel exposeert hij ongeveer achthon derd werken in Italië. De kunstenaar werkt aan een project dat hij 'Steden aan de Zee' noemt. De zon, de kleuren van de Middel landse Zee nemen in zijn werken een belang rijke plaats in. Harald J. Jassoy van de Kunststichting is een fervent bezoeker aan Toscane, de streek waar Scarpellini vandaan komt. Samen met zijn vriend dr. Bart Matricali, een gepensio neerd neurochirurg uit Ouddorp en in de der tiger jaren vanuit Italië naar Nederland gekomen, was hij in Italië. De heer Matrica li nam Harald mee naar een tentoonstelling en het atelier van Scarpellini. En vervolgens kwam de Goereese kunstenaar dusdanig onder de indruk van het werk van de 69-jari- ge Italiaan, dat hij uitriep: "Dit heb ik nog nooit gezien!" Ondaris de ervaring die Jassoy heeft maak te het werk een bijzondere indruk op hem. Vervolgens legde Jassoy contact met de Ita liaan en veel gesprekken voerde hij met ScarpeUini. Deze gesprekken die door de heer Matricali - zelf geen kunstkenner - wer den vertaald, hebben er uiteindelijk tot geleid dat er een selectie werd gemaakt voor een expositie in Goedereede. Vrijdagavond was het dan zover: Veel geno digden waren naar 'Cent van 't Blad' geto gen, waar burgemeester C. Sinke de ten toonstelling officieel zou openen. Europa Harald J. Jassoy verduideüjkte in zijn wel komstwoord dat "Europa niet alleen maar Nederland is, maar het is van belang dat de Nederlander zich in eerste instantie ook Europeaan voeh en dan pas Nederlander. We hebben elkaar nodig. Dit hebben we in de laatste tijd weer gevoeld". Hij doelde in dit verband op de gebeurtenissen in Madrid. Jassoy was dankbaar dat de Kunststichting in de gelegenheid was om Lori Scarpellini mt te nodigen. Als eerste voerde Scarpellini een 'gesprek' met het pubUek. Vanuit het publiek konden vragen gesteld worden, die via 'tolk' Matri cali door Scarpellinni beantwoord werden. Burgemeester C. Sinke vemelkomt het echtpaar Scarpellini (.rechts) in 'Cent van 't Blad'. De Italiaan verklaarde dat hij blij was dat hij in Goedereede was uitgenodigd. Uniek vond hij de ruimte waarin hij in Goedereede mocht exposeren, want een dergelijke ruim te, met de bijzondere indeling verklaarde hij nog nooit te hebben meegemaakt. Scarpellini gaf uitleg over de technieken die hij gebruikt heeft in de werken die in 'Cent van 't Blad' zijn tentoongesteld. Sinds 1985 hij heeft rond het thema 'Steden aan de Zee' verschillende werken gemaakt. Naar aanlei ding van dit thema heeft hij veel motieven verwerkt, zoals, naast steden aan de zee, de zon, het zand, en de blauwe hemel. De bezoeker aan deze tentoonstelling zal deze thema's tegenkomen. Het valt op dat Scar- pelhni deze onderwerpen niet zo zeer figura tief heeft afgebeeld, maar hij heeft gepro beerd de genoemde elementen juist in de kleuren - van de Middellandse Zee - naar voren te laten komen. Voor zijn werk heeft hij "alle ondergronden gebruikt die maar mogelijk waren" en zijn opleiding heeft ScarpeUini genoten in Parijs van verschillende 'schilders van naam'. Kleine Italiaan In zijn openingswoord verklaarde Sinke: dat hij bij uitstek de man is om deze expositie te openen, want de burgemeester had het echt paar eerder ontmoet! Hij zag het echtpaar Scarpellini vrijdagavond namelijk voor de tweede keer van zijn leven; Hij maakte de aanwezigen duidelijk dat hij zelfs bij de familie in bed had gelegen. Op een reis door Italië was hij in 2(K)1 bij de familie, maar wellicht door de Italiaanse spijzen was de burgemeester ziek geworden en moest hij even het bed houden, juist bij de Scarpelli ni's thuis. Hij had die dag - waarop hij de werken van de Italiaan zou bewonderen - deels moeten missen. Maar er was afgespro ken dat, als er ooit een kans zou zijn om de familie naar Nederland te halen er alles aan zou worden gedaan om dit te bewerkstelli gen. Sinke waardeerde het dat de Kunststichting alles in het werk heeft gesteld om de kunste naar 'over de Alpen' te krijgen. "U zou het daar in Toscane moeten zien", zo verzekerde hij zijn gehoor: "Want het is schitterend hoe deze schilder de sfeer daar in zijn werken verbeeld". Sinke prees de Italiaanse harte lijkheid van de Scaipellini's: "Ze laten je met gebaren zien hoe welkom je bent". Goe rees eerste burger vond het mede daarom fijn het echtpaar welkom te heten in het stadje Goedereede. "Ik denk dat we met deze tentoonstelling de naam van Goedereede als kleine kunststad waarmaken. "De stad met goede tentoonstel lingen en kunstenaars wordt nu opgeluisterd met de Italiaanse invloeden". Hartelijk wel kom dus! En hiermee was de expositie geo pend. Vervolgens konden de aanwezigen genieten van de werken van Scarpellini, de Italiaanse wijn en Italiaans hapjes. De expositie van Scarpellini is te bezich tigen van 19 maart tot en met 17 april op woensdag en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur in Galerie 'Cent van 't Blad', Noordzijde Haven 29 in - Stad aan de Zee - Goedereede. allemaal hun plaatsje moeten gaan vinden in een fotoboek. Als de consument één keer aan het 'scrappen' is, zal deze hobby al snel hetzelfde succes gaan brengen als in de VS. Natuurlijk zullen de zaken in Nederland iets anders worden aangepakt, want wat in Ame rika goed is, hoeft niet goed te zijn voor de Europese markt, maar daar is de branche al druk mee bezig. De op onze markt afge stemde benodigdheden zullen in de goed gesorteerde hobbyzaak al in het komende winterseizoen te koop zijn. Van stof om het fotoboek te beplakken, tot prachtige handge maakte elementen om een fotoboek te deco reren. Alles zal zijn weg gaan vinden naar de creatieve groep consumenten in hobbyland. Er zijn al diverse websites en clubs. Er zul len workshops komen en na de grote consu mentenbeurzen, zoals de KreaDoc in Utrecht, zal hobbyend Nederland massaal overgaan op scrapbooking! Op vrijdag 26 maart wordt er bij De Wurft Kreatief te Dirksland een demon stratie scrapbooking gegeven door Gerda van den Berg. Dit is doorlopend van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis en men krijgt bij bezoek een kleine attentie voor wellicht je eerste fotoalbum. Dames 1 Les Deux Intermezzo wint uitwed strijd tegen VolUdo Hendrik-Ido-Ambacht- De extra trainingen op dinsdag gaan hun effect krijgen. Dames I van volleybalvereniging Les Deux Intermezzo heeft tegen VoUido I belangrijke punten binnen gehaald. Na een rustig begin met setverlies, waarin Les Deux Intermezzo nog geen grip op de wedstrijd leek te krijgen ging hert eigen initiatief werken en zonder al te veel moeite won het damesteam waar door aansluiting bij de middermioot blijft bestaan. Dames 2 behaalde dezelfde uitslag in Strijen tegen Benevia 5, een directe concurrente die Les Deux Intermezzo nu onder zich heeft gehouden. De dames hadden met 0-4 naar huis kunen gaan maar verzuimden gecon centreerd te blijven in de derde set van de wedstrijd. Heren 3 speelde in Mijnsheren- land tegen een directe concurrent, Benevia 8. Beide partijen zijn niet veel wijzer gewor den: 2-2. Overige uitslagen: Vollido 4-heren 24-0 De Zebra's-meisjes A 3-1 Op 20 maart werd de bemanning van de red- dingboot Griend door de kustwacht post Ouddorp opgepiept. In de omgeving van de windmolens, tussen Herkingen en Batte- noord zou een surfer in problemen verkeren. Op het moment van de melding was de wind ZW 9 a 10. Door de kustwacht werden waar schuwingen uitgegeven voor windstoten overeenkomend met windkracht 12. Samen met de sleepboot Salvor gezocht naar de surfer. Door de bemanning van de Griend werd de surfer in de omgeving van de SJ 2 boei waargenomen en aan boord gehaald. De surfer is vervolgens aan wal gebracht bij de surfschool gelegen op de Grevelingendam. Daar de surfer al 2 uur in het water had gele gen is er voor de zekerheid een ambulance ter plaatse gekomen. De surfer kon, nadat hij medisch was onderzocht, naar huis toe. De Griend was omstreeks 18.00 uur weer terug op het station. Timmers-meisjes b1-3 Timmers-meisjes cl1-3 Rijnmond-meisjes c2 4-0 -24- De gedachte flitst door hem heen om te suggereren als of hij omvalt. Daarbij moet het hout Schreijer zo'n klap geven dat die meteen is uitgeteld. Maar de twee wachten staan er bij met het wapen schietklaar in de hand. Nee, hij zal wachten tot er een goede, een betere kans komt. 'Geef acht!' Dit herhaalt zich zolang tot hem de adem fluitend uit de longen komt. 'Geef acht!' Zweet priemt in z'n gezicht en een rood waas trekt voor zijn ogen. Zelfs meent hij het bewustzijn te zullen veriiezen. Maar met de tanden op elkaar worstelt hij door. Schreijer uit zich in de meest liederlijke en min derwaardige termen. Hij leeft zich helemaal uit op de weerloze Karl-Heinz. 'Kerel, jij hebt werkelijk geen hersens. Het is tever geefs geweest. Laten we nu proberen of misschien je lichaam nog ergens voor geschikt is.' Bij deze mededeUng lijkt het of het hoofd van de sol daat het zal begeven. Hij is zo moe dat alle gevoel uit hem geweken is. 'Geef acht.' Hij wankeh in de houding, slechts met uiterste krachts inspanning weet hij zich op de been te houden. 'Hardlopen... mars!' Meer vallend dan lopend gaat het vooruit. Zelfs zijn gedachten üjken te zijn uitgeschakeld. 'Dekken..., opstaan..., hardlopen..., dekken..., opstaan.dekken.' Er komen vlekken voor z'n ogen, dan wordt het heel ücht. Een sprankelend licht, dat langzaam uitdoofd om plaats te maken voor een zwarte duisternis. Een geluk kige bewusteloosheid heeft zich van de reus meester gemaakt. Uitgestrekt ligt hij op de grond. Alle leven lijkt te zijn geweken. 'Hij is dood', gruwt een van de wachten. 'Zulk onkruid vergaat niet; gooi hem een emmer koud water over z'n lijf, dan kan hij dadelijk weer verder huppelen.' De soldaat haalt een emmer ijskoud water. 'Over zijn hersens gooien, die zijn verdoofd', grijnst Schreijer gemeen. De soldaat giet, langzaam laat hij de waterstraal op het hoofd neerkomen, maar het effect is gering. 'Er is geen leven meer in te krijgen', schrikt de wacht. 'Dan nog een emmer.' Dat helpt. Karl-Heinz stoot enkele onverstaanbare klanken uit. Meteen is Schreijer er bij om de stakker overeind te jagen om het voorgaande te herhalen. Maar Karl-Heinz is dermate op, dat hij niet meer op de been kan komen. Schreijer barst uit in een tirade van scheldwoorden. Zelfs de zwaarste straffen die hij in het vooruitzicht stelt, kunnen Karl-Heinz niet meer aan het lopen krij gen. Het lijkt of zijn longen in brand staan: Overal uit zijn lichaam slaan de vlammen. De reus is geveld. Nog nooit in z'n leven is hij zo bele digd. Karl-Heinz Stiermann, de krachtpatser en boei- enkoning is door een smerig klein kereltje op de knieën gedwongen en dat kan niet ongestraft blijven. En de straf kwam; maar anders dan enig mens in het lager kon vermoeden. Heel in de verte, ergens in het donker, diep in het ondoordringbare, door de Duitsers als de pest gemeden oerwoud, worden sleden geladen. Kleine ruige paard- jes staan er voor. Logge zware mitrailleurs worden er op bevestigd. Lichte mortieren met een grote hoeveel heid oorlogstuig hgt klaar om aan te vallen. Over enke le minuten zullen de partizanen vertrekken naar hun uitvalsstelüngen. Op het moment dat men Karl-Heinz uitgeput op zijn slaapplaats legt wordt aan de partizanen het comman do: Voorwaarts gegeven. Vredig is de aanblik van de Duitse bossen en vel den, waarover de eerste sneeuw gevallen is. Het landschap is omgetoverd in een sprookjes wereld, waar zilveren zonnestralen sprankelend over uitwaaieren. Wie deze schoonheid beziet, zou er in weg willen dwalen, zich de longen vol tintelfrisse lucht zuigen en daarbij alle dagelijkse beslommeringen ver geten. Zwaar drukt de last van de oorlog op de schouders van het Groot-Duitse rijk. De winter is gekomen: het jaar 1943 loopt ten einde. Wat zal het nieuwe jaar brengen? Nu de totale oorlogsvoering zijn stempel op de bevol king heeft gedrukt, is er in veler hart de bede, dat het spoedig vrede mag zijn. Het volk dat eerst zijn Führer luid bejubelde, heeft begrepen, dat het door hem in het verderf wordt gestort. Men is de oorlog moe. Dagelijks vraagt deze zijn slachtoffers. Aan de fronten, waar Hit lers legers worden verslagen. In het land, waar bom bardementen stelselmatig grote fabriekssteden en andere voor de oorlog belangrijke steden van de aard bodem wegvagen. Bijna alle mannelijke personen zijn voor de oorlog opgeroepen. De industrie draait groten deels op vrouwen en buitenlanders, waarbij velen sla venarbeid moeten verrichten. Dagelijks klinkt de stem van de minister van propa ganda. Dr. Josef Goebbels door de radio om het volk moed in te spreken. Het land verwacht, dat men inzet van heel zijn kunnen ieder zal meewerken om deze oorlog te voeren. Een oorlog, die door de Duitsers zeker gewonnen zal worden. Dat dit gepaard zal gaan met offers is erg, maar spoedig zal het nieuwe, gehei me wapen komen en daarmee zullen alle tegenstanders van het Groot-Duitse rijk worden vernietigd. Daarna zal er een dijizendjarig rijk komen, waarvan hun Füh rer Adolf Hitler de grondlegger zal zijn. De oorlog heeft velen murw gemaakt. Dag en nacht worden de steden door Engelsen en Amerikanen gebombardeerd. De strijd aan de fronten vraagt grote offers; vaders en zonen hebben in de oneindigheid van de Russische vlakten hun leven gegeven voor Führer en vaderland. Van duizenden zal nooit iemand weten waar hun graf ligt. Totale oorlogsvoering! Hiervoor moeten de groot ste offers worden gebracht. In het vrouwenlager van de apparatenfabriek Han nover maakt de nachtploeg zich gereed om aan het werk te gaan. Het is tien uur. Over een uur moeten de vrouwen hun plaatsen in de fabriek hebben ingeno men. Elsa Fischer en haar vriendinnen lopen door de lange gang naar de kantine, waar ze eerst nog wat zullen eten en een kaar koppen koffie drinken. Alle ramen zijn verduisterd en waar licht brandt, is dat nog zeer spaar zaam. Het kleinste lichtpuntje kan de nachtelijke vlieg tuigen aantrekken. Daarom hangt boven Duitsland en de bezette gebieden een inktzwarte duisternis. In de kantine' stonmielen de werksters voor de nacht ploegen biimen. Er wordt zachtjes gesproken. Het üjkt of de vrouwen zich erg gedrukt voelen. Zoals gewoonlijk hebben de vier vriendinnen aan één tafel een plaatsje gezocht. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5