Een eiland in beroering Ikazianen' in de echt verbonden Wandeldag Rode Kruis WD-statenleden bespraken wel en wee van Dirksland De tiende Ouwe Waerelt: Digitaal subsidieloket geopend De kerk ais lielende gemeensciiap: 'Verliesverwerking' Woord en Daad Icrentenbrodenactie IGRÖK Workshop Takkenkrans Muziekfestival Total Spring Event 2004 Rabobanli introduceert de Asset Baciced Obligatie Kamperen aan pelgrimsroute Santiago de Compostela; Bijzonder evangelisatleproject in Spanje Openbare bibliothelcen organiseren lezing door Marijice van Boven over Icinderboelcen Kampvuuravond bij Sclialcelldub Steliendam Deze week verschijnt een nieuw num mer van De Ouwe Waerelt, historisch tijdschrift voor Goeree-Overflakkee. Een belangrijk deel van dit tiende nummer - het eerste van de vierde jaargang - wordt ingenomen door de landbouwstaking van 1923. Het artikel 'De staking van '23. Een eiland in beroering' is geschreven door Kees Hees- termans. Dat het er tachtig jaar geleden hef tig aan toe ging op het oostelijk deel van Goeree-Overflakkee, blijkt wel uit zijn intro: "Op 19 Juni zijn eenige werkwilligen uit Noord Brabant aangekomen, hetgeen aanlei ding gaf tot ongeregeldheden. In den laten avond van dien dag begaven zich een 60 a 70-tal stakers naar den Grooten Adriana Theodorapolder, alwaar genoemde werk krachten aanwezig waren. De aanwezige rijksveldwachters moesten zich met den landbouwer P. van den Heuvel verweren tegen de groote overmacht. Welke onder bedreigingen van stokken en steenen gebruik maakte. Dien zelfden avond werd op een andere afgelegen hofstede en ook in de gemeente ruiten ingegooid. Den daaraanvol- genden avond en nacht vond een nieuw tref fen in genoemden polders plaats waarbij zelfs van vuurwapenen gebruik moest wor den gemaakt. Ook is toen door stakers geschoten." Belangrijke conclusies van Heestermans zijn dat, in tegenstelling tot elders, socialis ten en confessionelen op Goeree-Overflak kee één blok vormden, en dat de katholieke kerk de katholieke boeren heeft gedwongen tot samenspraak met de arbeidersorganisa ties. "Er was op Goeree-Overflakkee dus zeer zeker geen sprake van het samengaan van kerk en kapitaal." Het artikel van Kees Heestermans is het vervolg op zijn beschrij ving van de aanleiding tot de staking in het vorige nummer van De Ouwe Waerelt. Redactielid Eva Lassing laat in een artikel over de boekhouding van Comeüs van Hal teren zien dat de landbouw ook in de acht tiende eeuw niet altijd rooskleurig was. Van haar hand is in De Ouwe Waerelt ook een kleine levensbeschrijving opgenomen van ds. Boers, de schrijver van een belangrijk standaardwerk over de geschiedenis van Goeree-Overflakkee (1843). Nog meer agrarische geschiedenis is te vin den in een artikel van Jan Both over de rela tie tussen de Rottenburgseweg in Middelhar- nis en een verdwenen boerderij. Both laat in een ander artikel zijn licht schijnen over de kerkportalen, die kerkvoogdijen aan het eind van de achttiende eeuw lieten plaatsen om hun kerk te verfraaien. Op het eiland zijn verscheidene voorbeelden te vinden. Rias Olivier gaat in zijn artikel 'Nieuw leven voor vondsten 'De Oude Stee'. Romeinse oudheden na 100 jaar terug op Goeree' in op de archeologische vondsten die begin vorige eeuw werden gedaan tijdens een werkver schaffingsproject. De voorwerpen, die bijna een eeuw in het depot van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden lagen, zijn nu te bewonderen in het Torenmuseum van Goe- dereede. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Histori sche Vereniging De Motte, verschijnt driem aal per jaar en kost in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 13,50 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp, 0187 - 681005 of e-mail secrefaris@demotte.nl. Op 1 maart 2004 heeft de provincie Zuid-Holland op haar website een digitaal subsidieloket landelijk gebied geopend. Het loket is bedoeld voor overheden, organisaties, bedrijven en particulieren. Zij kunnen hier op overzichtelijke wijze informatie krij gen over alle subsidies die een relatie hebben met de vitalisering van het platteland en de realisering van nieu we natuur en recreatief groen in Zuid- Holland. Deze doelstellingen hebben in het Collegewerkprogramma 2003 - 2007 van Gedeputeerde Staten een hoge prioriteit gekregen. Het subsidieloket is ingesteld om optimaal gebruik te maken van de beschikbare subsi dieregelingen voor het landelijk gebied. Het loket dient drie doelen. Ten eerste verschaft het informatie aan (potentiële) aanvragers om daarmee aanvragen te stimuleren. Ook moet het de bekendheid met de subsi dies binnen de provincie en verbetering van de advisering richting aanvragers vergroten. Tenslotte moet het subsidieloket inzicht ver schaffen in de mogelijkheid van het combi neren van subsidies. Het subsidieloket is te vinden op www.zuid- holland.nl/service/subsidieportaal. Vragen en opmerkingen kunnen gestuurd worden naar: infoloket-landelijk-gebied@pzh.nl. De Rabobank heeft op 1 maart de Asset Backed Obligatie gelanceerd. Een belegging waarmee u direct profi teert van de voordelen van een bijzon dere beleggingscategorie. Een aan trekkelijke rente wordt gecombineerd met een laag risico en de belegging levert u ieder kwartaal inkomsten op. Beleggingsadviseur Rutger Cogen- bach vertelt er meer over. "Beleggen in obligaties is een goede manier om een regelmatige stroom van inkomsten te ontvangen zonder dat de klant al te veel risico hoeft te lopen. Maar men wil natuur lijk ook graag een hoge opbrengst. Vooral nu de rentestand laag is zijn nieuwe initia tieven nodig waardoor beleggen in obliga ties aantrekkelijk blijft. Daarom komt de Rabobank nu met de Asset Backed Obliga tie," aldus Rutger. "De Asset Backed Obligatie kent een loop tijd van naar verwachting zeven jaar en wordt aangeboden in twee varianten: klan ten hebben de keuze tussen de AAA-hoofd- som, een zo groot mogelijke kans op terug betaling van de volledige hoofdsom op de einddatum. Of ze hebben de keuze uit de AA-hoofdsom, een extra hoog verwacht rendement. Het is maar net waar de klant het meeste waarde aan hecht," legt Rutger uit. Geschikt voor u? Zoekt u een belegging die een aantrekkelijke rente combineert met een laag risico en die u elk kwartaal inkomsten oplevert? Dan is de Asset Backed Obligatie wellicht een interes sante aanvulling op uw portefeuille. U kunt nog tot 30 maart, 15.00 uur, kosteloos inschrijven op deze obligatie via de adviseur van uw Rabobank, via de Rabo Orderlijn (0800-0705) of via www.rabobank.nl Wilt u meer informatie over de Asset Bac ked Obligatie? Neem dan contact op met uw beleggingsadviseur van de Rabobank. Rabobank West-Flakkee (0187) 49 80 10 Rabobank Middelhamis (0187)47 5134 Rabobank Flakkee Oost (0187) 49 80 10 Het Rode Kruis afdeling Middelhamis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet is al ruim 60 jaar actief. Een van de activiteiten is het organiseren van een Wandeldag met de afstanden van 25 en 40 kilometer. In het voorjaar is het een genoe gen op het eiland Goeree Overflakkee langs buitengebieden te genieten van ruimte en natuur. Het is ook dit keer weer gelukt een geheel nieuwe route uit te zetten met als startplaats Middelhamis. De afdeling gaat er dan ook vanuit dat u zich in grote getale, individueel en/of in groepsverband zal aanmelden voor dit sportieve evenement Vertrek tussen 8.00 en 9.00 uur vanuit sport complex "de Staver". Tijdens de route zijn er controleposten opge steld en bij rustpunten kunt u de ontvangen consuraptiebonnen inleveren. De wandeldag is geregistreerd bij de Zuid Hollandse Wandelsport Bond. Bent u lid van de Bond dan is het inschrijf geld 3.00 anders 3.50. Alle deelnemers ontvangen een herinnering. Wanneer wij op 24 april 2(X)4 mogen genie ten van een beetje lenteweer, dan staat niets u in de weg om bij ons van een gezonde, sportieve en geslaagde wandeling te genie ten. Zonder de hulp van vrijwilligers en sponsors is het niet mogelijk een dergeüjk evenement te organiseren, bij deze onze harteUjke dank. Voelt u zich aangetrokken om bij het Rode Kruis Vrijwilligerswerk te verrichten? Dan zijn er vele mogelijkheden zoals het oude renwerk, hulp bij vakantieprojecten als de bekende Henry Dunant en Mappo Mondo. Ook is het mogelijk te helpen bij het pas geopende Bloeddonorcentum aan de Isaac da Costastraat te Sonmielsdijk neem dan kontact op met mevr. C. Franzen. Tel. 0187- 651359 Voor meer inlichtingen voor de Wandeldag mevr. G.Schaap-van Houwelingen, tel 0187-486120, secr. Rode Kruis afd. Middel hamis. Dagelijks starten dit jaar zeker 400 pelgrims lopend of fietsend de 800 kilometer lange pelgrimsroute vanaf de Spaans-Franse grens in de Pyreneeën naar Santiago de Com postela. Pelgrims uit alle lagen van de bevolking hopen tot zichzelf te komen en hun levensdoel te vinden; katholieken, protestanten, zonaan- bidders en sportievelingen uit verschillende landen. Stichting Oasis Trails gaat samen met Discovery, een van de jongerentakken van Agapè, en stichting Opwekking een groot tentenkamp opzetten aan dit beroemde Jacobspad. Oasis Trails heeft de laatste jaren veel ervar- mg opgedaan in het opvangen van pelgrims in haar pelgrimsherberg. Samen met Discov ery wil ze deze zomer vier maanden lang elke dag ongeveer 40 pelgrims onderdak geven, verrassen met muziek en drama en in een ontspannen sfeer gesprekken met hen voeren over het geloof in Jezus. Discovery nodigt jongeren (jeugdgroepen, studenten, vrienden) en ouderen (huiskringen, gezin nen) uit om zich als groep op te geven om als vrijwilligers mee te werken voor twee weken. Voor de kosten hoeft niemand het te laten: slechts 50 euro reiskosten! Deelne mers zullen vooraf instructies krijgen om goed voorbereid aan de slag te kunnen. Dis covery zal met de jongeren aan de slag gaan. Oasis Trails zal de ouderen begeleiden. Het tentenkamp is in Noord-Spanje, 15 km van de stad Estella. Informatie: www.agape.nl/discoverv Of bel/maü Gerrit van Wijngaarden, tel. 0342- 474738, gerritvw@discovery.nl Een leuke en informatieve avond over peu ter- en kleuterboeken, verzorgd door een enthousiaste deskundige? Op woensdag 24 maart kunt u in de Geraeenschapsbiblotheek een lezing van Marijke van Boven bijwonen, een lezing die door de bibliotheken van Oostflakkee, Ouddorp en Middelhamis gezamenlijk wordt georganiseerd. Marijke is jarenlang jeugdbibliothecaresse van de Gemeentebibliotheek van Rotterdam geweest. Ook heeft ze gewerkt bij uitgeverij Lemniscaat. Momenteel geeft ze lezingen via kinderboekenavond.nl. In het hele land organiseert kinderboekenavond.nl avonden rond kinderboeken. De avonden zijn bedoeld voor ouders, ver zorgers, grootouders, leerkrachten en kin derleidsters van jonge kinderen. Er wordt verteld over het belang van voorlezen, over verschillende soorten kinderboeken en het kiezen van het juiste boek. Ook is er de mogelijkheid om boeken ter plekke te kopen of te bestellen. De avond begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, maar reserveer wel van tevoren bij de bibUotheek in verband met stoelen en koffie). Meer informatie: Gemeenschapsbi bliotheek Middelhamis, Kerkepad 11,3241 CH Middelhamis, tel: 0187 485644, www.bibliotheekmiddelhamis.nl De Gereformeerde Kerk in Middelhamis organiseert in maart een aantal avonden met als thema "De kerk als helende gemeen schap". Op 22 maart 2004 is de 3e bijeenkomst, Johan Keuning zal dan spreken over 'ver liesverwerking'. In het leven worden we op vele momenten geconfronteerd met verliezen. Dat kan in een vroeg stadium van je leven, als je bijvoor beeld van school gaat veranderen. En vrien den en vriendinnen uit je gezichtsveld ver dwijnen Of wanneer je uit huis gaat. Veelal verlies je daarmee de vertrouwde sfeer van thuis om vervolgens een eigen leven te gaan leiden. Maar er zijn ook zeer ingrijpende verliezen in je leven. Te denken valt daarbij aan gezondheid. Verlies van werk of inkomen. Of als je iemand - die je zeer vertrouwd is - aan de dood moet verliezen. Op maandag 22 maart a.s. willen we met elkaar van gedach ten wisselen over 'verliezen' die in het leven zijn te ervaren. En wat dit in ons leven teweeg kan brengen om een weg hierin te vinden. Iedereen hartelijk welkom op maan dag 22 maart om 20.00 uur in de Gerefor meerde Kerkte Middelhamis. De volgende en laatste bijeenkomst is Maandag 29 maart: ds. Leen Jan Lingen (zegen en ziekenzal ving) Voor meer inlichtingen Wihna de Bniine tel. 0187-483616. Op zaterdag 27 Maart is het weer zover, onze jaarlijkse krentenbroden- actie. In alle dorpen op Goeree Overflakkee gaan weer tientallen kin deren langs de deuren om de krenten broden te verkopen. Het is elk jaar weer een grote actie waar vele vrijwil ligers aan mee werken. Maar deze actie zou nooit kunnen slagen als u niet meewerkt om de broden te kopen. Daarom willen we u ook dit jaar weer vragen om deze actie te helpen slagen. Waar doen we het voor? Voor het vakonderwijs, we noemen het een springplank naar de toe komst. Zo is men b.v. in Burkina Faso, in het dorpje Léo bezig met de bouw van een vak school. Léo is een plaats van ongeveer 30.000 inwoners, er is veel werkeloosheid, terwijl het moeilijk is om aan geschoolde vakmensen te komen. De vakschool in Léo is inmiddels al uitgegroeid tot een soort van mini dorpje met z'n 13 huisjes, twee slaap zalen, een flinke kantine, twee lesgebouwen, een kantoorruimte, twee werkplaatsen en een kleine kliniek. Inmiddels zijn er drie jaarklassen met 184 leerlingen, de meeste zijn financieel geadopteerd, dus kinderen die anders in de goot hadden gelegen en dan mogen we denken aan drugs, diefstal, pros titutie enz. Zij leren hier een vak en maken kennis met Gods Woord, dus zeker een springplank naar de toekomst! Daar doen we het voor, hier staan wij achter, U toch ook? Na de stormen die we de afgelopen periode veelvuldig gehad hebben, zijn er overal heel wat takken afgevallen. Droge takken, dikke, dunne...; allerlei soor ten en kleuren. Die gaan wij dus gebruiken voor de takken krans, als afscheid van die winterstormen. Hoe we dat gaan doen, wat u zelf mee moet nemen en wat de kosten zijn, al die informa tie hoort u van Gootje Goekoop als u belt met tel. 491964. Deze ochtend staat gepland voor zaterdag 3 april; van 10.00 tot 12.00 uur. Vooraf aanmelden is nodig i.v.m beperkte raimte waardoor het aantal deetae- mers aan een maximum gebonden is. Nadat de VVD-statenleden op Akkerleeven de ochtendbij eenkomst ter gelegenheid van het werkbezoek aan Dirks land hadden doorgebracht, werd na de lunch een rondrit door de gemeente gehouden, waarna ze in het gemeentehuis van Dirksland aanlandden. Burgemeester drs. S. Stoop van Dirksland is ook lid van Provinciale Staten, daarom was hij dubbel zo blij dat hij zijn liberale collega's in het raadhuis van Dirksland kon verwelkomen. Tijdens de middagbijeenkomst in Dirksland passeerden verschillen de zaken de revue. Zo was daar allereerst de intergemeentelijke samenwerking op Goeree-Overflakkee. Geïnteresseerd luisteren de statenleden naar de uitleg van Stoop, hoe op Goeree-Overflakkee de niet-vrijblijvende samenwerking gestalte wordt gegeven. De burgemeester legde uit dat in 2001 de eilandelijke gemeenten zijn begonnen met besprekingen te voeren om te komen tot een eiland- brede samenwerking. Een werkgroep stelde het rapport 'Een geeft meer dan velen; samenwerking op Goeree-Overflakkee' op. Naar aanleiding van dit rapport werd er eilandbreed besloten om het ISGO veel meer gezamenlijke taken te laten uitoefenen. Uitvoerend beleid Naar aanleiding van vragen van de statenleden verduidelijkte Stoop verder hoe de eilandeUjke samenwerking haar beslag dient te krijgen. Nadrukkelijk wees hij erop dat - zoals een van de statenleden sugge reerde - het niet de bedoeling is dat de vier eilandelijke collegepro gramma's in elkaar worden geschoven, want dan zou er voor de gemeenteraden weinig meer te controleren overblijven. Hij legde uit dat de samenwerking op Goeree-Overflakkee voomamelijk zal De WD-statenleden met burgem. Stoop in de raadszaal van Dirksland. bestaan uit het uitvoeren van beleid van de vier gezamenlijke gemeenten. Wel blijft het een vraag voor de gemeenteraden hoe zij het beste hun controlerende taak kunnen blijven uitvoeren. Stoop opperde in dit verband dat het misschien verstandig zou zijn als er één of twee keer per jaar een 'eilandbrede' raadsvergadering zou komen, waar men met elkaar wat dingen af zou kunnen stemmen. Stoop was het met de heer Driesprong eens dat er zeker op het gebied van het inkopen van zaken veel dingen samen kan worden gedaan. Als voorbeeld noemde hij de aankoop van brandweervoertuigen "Vrijwel ieder jaar wordt er op het eiland wel een blusvoertuig in gebmik genomen. Als we dan één contract met een leverancier af kunnen sluiten, zal dit ongetwijfeld voordelig uitpakken". Verder vindt Stoop het belangrijk dat er voor wat betreft de eilande Ujke samenwerking er naar de burger toe een duidelijk resultaat moet worden neergezet. Ook werden die middag nog de perikelen rondom Landleeven besproken, zie elders in deze krant. De vertegenwoordigers van Provinciale Staten werden ook nog bepaald bij de uitbreidingsmogelijkheden van Dirksland. Burge meester Stoop legde hun uit dat volgens een woningbehoefte onder zoek er tot het jaar 2010 er voor Dirksland een vraag is voor 460 woningen. Mevrouw Tuinstra verzekerde de Statenleden dat er zeker voor Herkingen een grote behoefte is aan ruimte voor woningbouw. Het blijkt dat de jongeren uit Herkingen wegtrekken omdat er geen mogelijkheid is om aan betaalbare woningen te komen. Ook in de middagbijeenkomst van het werkbezoek kregen de Staten leden nog een portie werk mee naar 'Den Haag' MIDDELHARNIS-Het jongerenwerk Goeree-Overflakkee organiseert op zaterdagavond 27 maart een christe lijk muziekfestival onder de naam 'Total Spring Event 2004'. In het Prieel van recreatiecentrum De Staver zullen vier bands en twee dj's geduren de de gehele avond een voor jongeren aansprekend muziekaanbod brengen. De plannen voor een dergelijk muziekfesti val lagen al enkele jaren op de plank. Zo bleek het kerkelijk jeugdwerk uit Goederee- de het jongerenwerk al eens te hebben bena derd voor activiteiten in deze richting. Daar naast was hen ook door verschillende wet houders van het eiland gevraagd of er wat meer evenementen voor de kerkelijke jeugd kon worden georganiseerd. Het jongeren werk kwam in gesprek met Jeroen Struik, eigenaar van het bedrijf Pluto (voor de ver huur en verkoop van professioneel licht- en geluidsapparatuur). Hij heeft regelmatig contacten met het boekingsbureau Liberty Music dat hem al eerder had benaderd voor eventuele optredens van christelijke muzi kanten in deze regio. Door de handen ineen te slaan en de financiële bijdragen van ver schillende sponsors uit het lokale bedrijfsle ven is het nu mogelijk om een professioneel, christelijk muziekfestival voor jongeren neer te zetten, mét de bedoeling er een jaar lijks weerkerend evenement van te maken. Engelse band De muzikanten die zullen optreden maken stuk voor stuk vanuit hun cluistelijke over tuiging muziek. Dit houdt in dat er in som mige teksten een stuk getuigenis zit verwe ven. De organisatoren benadrukken echter dat het géén praise-avond wordt maar een festival waar goede muziek centraal staat en waar zowel christelijke als niet-christelijke jongeren welkom zijn. Het jongerenwerk heeft vier bands weten te boeken die gedurende de hele avond zullen optreden. Naast de Nederlandse bands 'My Diary Lied', 'NoNonsens' en 'Holy Eyes' komt er ook een engelse band overgevlogen, namelijk 'V12'. In Engeland is deze band heel bekend. De formatie bestaat sinds 2001 en is finalist van het in Engeland razend pop ulaire programma 'Rock Idols', een 'Idols' voor rockbands. Naast de bands komen er nog twee deejee's, namelijk DJ-Boost en DJ-Nelis. De draaistijl van eerstgenoemde varieert van Groovy House tot Groovy Techno, Club en Trance. DJ-Nelis kan beter onder het kopje 'algemeen' worden geschaard. Voor meer informatie: zie website www.totalspring.nlKaarten zijn verkrijg baar bij de VWofvia internet en kosten in de voorverkoop 7,50 euro. Aan de kassa kosten de kaarten 9,50 euro. Aanstaande zaterdag 20 maart staat er een kampvuuravond op het programma. Alle Schakelclubleden van 12 t/m 15 jaar zijn weer van harte welkom in 'De Schuur' aan de Bosschieterstraat in Stel iendam. De Schuur is open om 19.00 uur. We beginnen om 19.30 uur met Spirit. Bij foto's rondom een huwelijksvoltrekkingen in deze krant slaan meestal leerlingen van scholen met bogen klaar om hun juf of meester te begroeten. Vorige week vrijdag waren het echter de collega's die met bogen bij het Rien Poortvlietmuseum in Middelhamis gereed stonden. Raoul Fallaux en Petra Bazen gaven elkaar het ja-woord. Ze hebben elkaar ontmoet in het Ikaziaziekenhuis in Rotterdam, waar ze allebei werkzaam zijn op de Poli gynaecologie. Daar wilden de collega's wel even voor vanuit Rotterdam naar Middelhamis afreizen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9