Schaken en dammen in Ouddorp I5GO in beeld OPSLAG VASTE MEST Martin Mans komt met twee DVD's EIIAIIDEII-raEUWS Agenda gezondheid service regio Goeree-Overflalcicee PAGINA 4 Een vroege wandelaar in de duinen, een argeloze boer in zijn tarweveld, een nachtelijke automobilist op de N57 - al deze personen zal het wel eens zijn over komen: een ree in hun blikveld. Een oogstrelend, zij het schichtig dier, dat zich vervolgens snel uit de voeten maakt, hupsend springend, want reeën hebben het niet op mensen. Reeën komen al voor op Goeree-Overflakkee sinds de water snood. Maar wat niemand - ingewijden daargelaten - zal vermoeden, is dat hun aantal sindsdien is geëxplodeerd. Van vijftig sinds de eerste officiële telling in 1978, tot Uefst vierhonderd in 2003. Er is één groep mensen op dit eiland, de wild beheereenheid, die nauwgezet bijhoudt hoe de reeënstand groeit. Ze weten ver reweg de meeste reeën uit elkaar te houden, ze documenteren de zieke en dood gereden exemplaren én ze letten er streng op dat hun aantal de nauwe normen niet overschrijdt. Van hen is Marten Annema zonder overdrijving dé reeëndes- kundige van Goeree-Overflakkee. Hij kan langdurig, gloed- en Uefdevol praten over deze elegante dieren, maar hij is als jager óók genadeloos. Zodra de reeën- stand een wetenschappelijk bepaalde grens dreigt te passeren, schieten hij en zijn collega's ze zonder pardon trefzeker af. En eten ze met smaak op. Her en der op Goeree-Overflakkee klinken al geregeld schoten. OvertoUige reeën mogen vanaf 1 januari weer in het vizier worden genomen, althans de geiten. Voor Eilanden- Nieuws is het nieuwe jachtseizoen reden voor een reportage over de schuwe bam- bi's van Goeree-Overflakkee. Hoe zijn ze op het eiland beland, waar houden ze zich op, wie zijn ze tot last en hoeveel kan dit eiland er verdragen? Haringvliet Kennis miniem Tellingen Doodgereden fi^^^j^ï^feï- Wolven Kreupel Creperen NIMWEGEN Reclameborden - Autobelettering - Spandoeken Reklame Textielbedrukking - enz... Woerdense musicus maakt opnamen in Rotterdam en Kampen Uitslagen bekercompetitie: Het tijdelijk opslaan van vaste mest(stoffen) dient conform een aan tal voorschriften te geschieden. In afwachting van landelijke wet- en regelgeving is in 2001 een gedoogrege- ling opgesteld, genaamd "Gedoogre- geling tijdelijke opslag van vaste mest(stoffen) op landbouwgronden op Goeree-Overflakkee 2001". Cursus: Omgaan met Hyperventilatie ■MMM Reeën, de bambi's van Goeree-Overflakkee door Gert van Engelen In zijn terreinwagen, op weg van de bushal te naar zijn werkplek, wijst Marten Annema op zijn verrekijker. Die ligt binnen handbe reik. "Dit", zegt hij met nadruk, "is het belangrijkste instrument van wildbeheer: waarnemen." Annema, sceptisch gezicht met gemillimeterd haar, is allerminst modi eus gekleed, eerder eentonig. Groen jasje, groen hemd, groene trui. Dat hoort bij zijn functie. Hij is terreinbeheerder bij de drink waterafdeling van Delta NV, een baan die hem veelvuldig door duinen doet struinen, maar zijn groene uitmonstering komt hem ook van pas als reeënkenner. Een ree onver dacht benaderen en op je gemak observeren, is op zich al een kunst, en gedekte kleding helpt daarbij. Annema parkeert zijn auto bij het gebouw van Delta NV in Goedereede, en zet zich bereidwillig aan een tafel. Uren later verheft hij zich pas weer - zó boeit het ree hem. Reeën betraden Goeree-Overflakkee lang voordat de Fries Matten Annema (1954, Wouterswoude) zich in de buurtschap Oost dijk vestigde. Kort na de watersnoodramp konden de eerste exemplaren worden waarge nomen. "Dat heeft waarschijnlijk", vermoedt Annema, "te maken met de dammen. De Haringvhetdam en de Brouwersdam zijn wel iswaar pas voltooid in '71 en '72, maar het voorbereiden en aanleggen begon veel eerder. Op die manier hebben reeën kans gezien over te steken. Ze kwamen van Voome-Putten, en bereikten via het sluizencomplex in aanleg of zwemmend over het Haringvliet, de kop van Goeree. Dat is het meest waarschijnlijke; daar gaan we maar vanuit." Onwetende burgers zullen van deze uit spraak versteld staan: reeën komen toch uit sluitend voor op de Veluwe? Dat is een mis verstand, zegt Annema. "Je vindt ze ook in Limburg, Brabant en Friesland, dus zeg maar het oostelijk deel van Nederland. In de afgelopen eeuw zijn ze steeds verder opge rukt en nu zitten ze in nagenoeg heel Neder land." Herten komen wel exclusief op de Veluwe voor, maar verwar een hert niet met een ree, zoals ook dikwijls gebeurt. "Een ree is veel kleiner, weegt gemiddeld 22 kilo en leeft in familieverband. Herten zijn véél gro ter, ze kunnen rond de honderd kilo wegen en ze leven in roedels." Behalve reeën kwamen kort na de water snood ook de eerste eksters op Goeree. "Door de Deltawerken werd het eiland ont sloten en daardoor konden allerlei nieuwe diersoorten oversteken, zoals eksters. Eksters zijn doodgewone vogels, maar ze nemen niet ineens een lange afstand. Een groot wateroppervlak steken ze niet over. Ze dijen uit, verplaatsen zich stukje bij beetje." Nooit eerder in de geschiedenis van Goeree- Overflakkee hadden reeën zich er vertoond, de kennis over dit dier was dan ook miniem op het eiland. Dat merkte Annema toen hij er in 1978 belandde. "Er was veel onbekend heid over reeën. Ik kende het dier wel, van vorige banen in Friesland en Gelderland. Zodra ik hier kwam te werken, ben ik gelijk met tellen begonnen. Uit particuliere betrok kenheid: ik ben jager, maar heb ook interes se in de natuur, vooral in reewild." Wat trekt u dan zo aan in reeën? Annema jubelt. "Het zijn heel mooie, ele gante dieren, die interessant gedrag verto nen. Individueel zijn ze goed herkenbaar. Ik kan ze uit elkaar houden, waardoor je ze leert kennen. Je krijgt er een band mee. Veel meer dan met konijnen of duiven." Reeën staan er toch om bekend dat ze vlie gensvlug weglopen "Nee, niet als je 't op de goede manier doet. Het heeft met vakmanschap te maken. Het kost tijd, en je hebt inzicht in hun gedrag nodig om reeën te kunnen waarnemen en benaderen. Je moet ze ongezien en ongero- ken zien te bereiken. Anders vluchten ze, zodra ze jou zien. Alleen in de bronstijd zijn ze iets minder voorzichtig. Je moet geen lawaai maken, heel voorzichtig aanlopen, gedekte kledij dragen, rekening houden met de windrichting en je aanpassen aan hun gedrag en reactie." En dan kunt u ze aaien en eten ze uit uw hand? Hij schudt het hoofd. "In de vrije natuur blij ven reeën puur wild. Ze zijn niet mak te krij gen, te cultiveren. Alleen met een kalfje dat in gevangenschap is geboren, gaat het nog wel. Dan kun je ze nog redelijk mak krijgen. Maar reeën die uit het wild worden gevan gen, krijg je niet tam en gaan meestal ook dood. Ze zijn uiterst stressgevoelig." Annema was de eerste reeënteller op Goe ree-Overflakkee. In 1980 telde hij er vijftig. "Toen bevonden de reeën zich nog voorna melijk in de duinen, op de kop van het eiland, tussen Ouddorp en het havenhoofd van Goedereede." Later werden de telhngen grootscheepser aangepakt, en verrichtte Annema ze ook niet meer in zijn eentje. Die georganiseerde tellingen waren om de drie jaar. Een man of tachtig trok er twee ochten den en een avond voor uit om alle reeën op het eiland te kunnen registreren. Deze tellingen zijn inmiddels afgeschaft, de laatste was in 1998. Annema: "Ze kosten veel tijd en mankracht, en het resultaat was niet zo geweldig. De tellingen zijn leuk en gezellig, maar ze blijven een momentopna me. En als het slecht weer is, heb je er niets aan." De reeën worden tegenwoordig indivi dueel geteld door de 25 leden van de wild beheereenheid. Dat zijn grotendeels jagers, die de reeën kennen. En doordat zij het hele jaar door in hun eigen jachtveld rondzwer ven, zijn hun waarnemingen nauwkeuriger. VolledigheidshalveWildbeheereenheden zijn ingesteld op last van de rijksoverheid, die liever praat met een groep jagers dan met individuele jagers. Een eenheid bestrijkt minimaal vijfduizend hectare en beheert dit gebied. Niet alleen jagers zijn er lid van, maar ook bijvoorbeeld Natuurmonumenten. Annema is met drie anderen lid van de ree- wildcommissie van de wildbeheereenheid. Naarmate de reeënstand zich ontwikkelde, ontstonden in toenemende mate problemen, met als grootste de verkeersveiUgheid. Reeën staken de wegen over en werden doodgereden door verraste automobiUsten. Dit gebeurde vooral op de N57. In 1980 werden nog slechts Een ree, gefotografeerd op Goeree. De reeënstand op het eiland is de afgelopen decennia geëxplodeerd. Er zijn er nu zo'n vierhonderd. (Foto: Kees en Ria Lokker) Marten Annema in de duinen bij Goedereede: "Reeën zijn elegante dieren. Ik kan ze goed uit elkaar houden, waardoor je eer een band mee krijgt". (Foto Gert van Engelen) vier doodgereden reeën gemeld, maar in 1993 was hun aantal opgelopen tot 75. Inmiddels is dat aantal gezakt naar 35. Die afname heeft ermee te maken dat de reeën worden 'beheerd' door de wildbeheereenheid. Marten Annema beklemtoont dat beheren niet slechts bejagen, afschieten is. Beheren is bijvoorbeeld, zo legt hij uit, wildspiegels plaatsen. Dat zijn paaltjes met reflectoren, die aan weerszijden van de weg staan en het licht van de koplampen dwars over die weg weerkaatsen. "Reeën schrikken van dat flits licht en vluchten terug. Ze steken niet over." Wildspiegels zijn langs diverse wegen geplaatst, maar vooral langs de N57. Anne ma over hun nut: "Ze werken alleen s nachts en niet altijd. Sommige werken goed, ande re helemaal niet." Beheren is ook rasters plaatsen. Rasters voorkomen dat reeën op onoverzichtelijke plekken oversteken. Ze zijn te vinden op de aanzet naar de Brouwersdam, waar nogal wat aanrijdingen plaatshadden. De Brou wersdam is een weg tussen twee duingebie den en daaroverheen mogen reeën zich ver plaatsen. Annema: "Je kunt niet de hele wereld afrasteren, maar waar ze er zijn, dwingen ze de reeën zo over te steken dat de kans op een aanrijding klein is." Tot datzelf de doel dienen ook de reeweggeleidende voorzieningen die op de N215 zijn aange bracht. Met bosjes en dammetjes in de sloot worden reeën zo gestuurd dat ze op over zichtelijke plaatsen oversteken. Bijvoeren tijdens strenge winters is nog zo'n onderdeel van beheren. Als in de natuurge bieden niets meer te eten valt, trekken reeën naar polders waar nog wel voedsel te vinden is. Daardoor wordt de kans op aanrijdingen groter, vandaar het bijvoeren. "Maar", zegt Annema, "eigenlijk doen we dat nooit: niet koud genoeg. Alleen afgelopen winter was het kritisch voor de reeën, vooral toen er sneeuw lag." Maar uiteindelijk bleek bijvoe ren niet nodig. Ten slotte is er het documen teren. "Wij houden bij waar reeën worden doodgereden en registreren de ziektegeval len, zodat je weet wat er gebeurt en wat er aan de hand is. Dat hoort ook bij beheren." Marten Annema is het lid van de reewild- commissie dat al die gegevens verzamelt; hij is bovendien de reeënexpert. Kan hij schet sen hoe het anno 2003 met de reeënstand gesteld is? Het antwoord is verbazingwek kend: Goeree-Overflakkee telt zo'n vierhon derd reeën. "Op Goeree 350, op de rest van het eiland bijna vijftig. Ze zitten overal waar voldoende dekking voor ze is. In bos, riet en struiken, maar bijvoorbeeld ook in de tarwe. Eigenlijk gaan ze in elke vegetatie zitten die hun uit het zicht houdt." Hij noemt de precieze locaties: de duinen, de Slikken van Flakkee, de grote rietvlaktes op de Plaat van Scheelhoek, de Hellegatsplaten en de bosjes van enige omvang, verspreid over het eiland, zoals het Stellebos. Is er met zo'n grote populatie niet sprake van een plaag? "Nee. Een plaag klinkt zo negatief. Het zijn er veel, maar dat komt doordat ze geen natuurlijke vijanden hebben op het eiland. Eigenlijk nergens in Nederland. Wolven en lynxen zijn zulke vijanden en die komen niet voor. De reeën doen het uitstekend in Neder land. En het zijn toch prachtige beesten? Iedereen die reeën ziet, ook al heeft hij er last van, heeft er niet gauw een hekel aan. Dat geeft aan dat mensen heel tolerant zijn tegenover reeën. Ze zijn lieflijk, het geeft ze een bambi-gevoel." Natuurlijk is Annema niet blind voor de overlast die reeën veroorzaken. Aanrijdin gen zijn als probleem al genoemd, en de wildbeheereenheid doet er zoveel mogelijk aan om die te voorkomen. Schade aan de gewassen komt verder voor, maar is niet groot, verzekert hij. "Dat heeft met hun eet gedrag te maken: het zijn geen grote grazers. Reeën zijn echte fijnproevers. Hier een knopje, daar een halmpje. Ze richten weinig schade aan over de hele breedte, al is het ver velend als ze zich in boomgaarden en tussen rozen en heesters begeven. Want dan eten ze gretig de knoppen." Zieke reeën zijn geen prettig gezicht, maar de wildbeheereenheid weet ziekte in de hand te houden. "Wij halen de zieken eruit. Wij kennen de reeën, althans tachtig procent, en de zieken tussen hen laten zich goed zien. Ze zijn minder voorzichtig. Dus schieten we ze dood, en laat de ziekte zich niet uitbreiden." Het doden van reeën, ook gezonde, hoort evenzeer bij wildbeheer. Marten Annema gaat er uitgebreid op in; hij weet dat jagers soms op groot onbegrip kunnen rekenen. Zoals de reeënstand uitdijt, neemt ook de 'afschot' toe. In 1983 heeft Annema er zelf 'heel voorzichtig' drie gedood, dit jaar zijn al 96 reeën afgeschoten. Afschot is essen tieel, zegt hij. "Stel, datje stopt met afschot. Dan komen er volgend jaar plusminus 150 kalveren bij. Sommige sneuvelen in het ver keer, andere door ziekte, verdrinking of de maaimachine. Blijven er 115 over, die erbij komen. Dat is een explosieve toename. Daardoor komen er nog meer aanrijdingen en ziekten. Je krijgt bovendien een hele ongezonde reeënstand. Je ziet ze overal lopen, slecht in het haar, kreupel, één grote ellende." Afschot is, met andere woorden, nodig om de reeënstand op peil te houden. De hoe veelheid reeën die noodgedwongen moet worden gedood, wordt volgens een weten schappelijke formule bepaald. Annema: "Het draait om de draagkracht van een gebied. Dat gebied is daartoe onderverdeeld in allerlei biotopen: open en dichtbegroeide duinen, grasland, rietland, bos en akker bouw. Die biotopen hebben een bepaalde waarde voor het reewild: voedsel en dek king. Daar laat je een berekening op los en zo kun je ongeveer uitrekenen hoeveel reeën er kunnen leven. Zijn het er meer dan, dan trekje er de doodgereden en doodgevonden reeën vanaf, en hondje het afschot over." De jagers schieten niet op eigen houtje. Er is een wildbeheerplan, op grond waarvan de wildbeheereenheid afschot aanvraagt bij de provincie Zuid-Holland. Pas als die het ver zoek honoreert, worden de geweren geladen. En zelfs dan wordt er nog met beleid gescho ten, zegt Annema toe. Hij licht dat toe. De vrouwelijke reeën, de geiten, mogen alleen tussen 1 januari en 15 maart worden geraakt. Want in mei krijgt de geit een kalf en dat moet bij de moeder kuimen blijven om van alles te leren. De geiten die mogen worden afgeschoten, zijn dus zwanger, maar volgens de rijksoverheid is de vrucht nog zo klein, dat schieten gerechtvaardigd is. "Dit is", zegt Annema, "een beetje een rotver- haal. De meeste jagers generen zich om een geit te schieten. Maar je kunt geen stand beheren zonder geiten te schieten." Jagers omzeilen dit dilenmia door "voor tachtig procent" geitkalveren te schieten. Die zijn tot 1 jaar jong. En door te richten op smal reeën. Dat zijn 'jonge meiden' tussen het eerste en tweede levensjaar, die nog geen kalf bij zich hebben. Het jachtseizoen voor de bokken loopt van 1 mei tot 30 september. In die periode hebben ze volgroeide geweien, en ook dat telt voor de jager. Annema: "Je zou bokken in principe altijd kunnen schieten, maar buiten die periode valt het oude gewei af. In november beginnen ze het af te werpen en de laatste geweien zijn in mei weer volgroeid. En voor jagers is het not done om een bok te schieten waarvan het gewei nog niet is volgroeid. Dan is het beest nog niet af" Overigens: "We schieten nooit alles wat we mógen schieten." U heeft ons de details niet bespaard. Kunt u zich voorstellen dat mensen opstandig wor den van jagers? "Wij krijgen vaak", reageert Annema onaan gedaan, "voor de voeten geworpen: 'Jullie schieten een beestje dood.' Ja, inderdaad, want een beestje niet doodschieten, is een beestje laten creperen. Er zijn organisaties die ervoor kiezen om de natuur z'n gang te laten gaan. Wij kiezen niet voor zo'n gang van zaken. Wij zeggen: 'Het laten creperen van beesten is nóg erger.' En dat gebeurt, hoor, we leven niet in het paradijs. De natuur op z'n beloop laten, heeft niet zozeer te maken met de liefde voor het dier, maar met liefde voor je ideologie." Wat doen u en uw collega-jagers trouwens met al die afgeschoten reeën Annema glundert: "Opeten. Het is super- scharrelvlees." Gaat er dan niets naar de poelier? Het gaat jaarlijks om tientallen reeën. "Goeree-Overflakkee heeft geen poelier, de dichtstbijzijnde is in Hellevoetsluis. Daar zijn er zelfs drie. Maar daar gaan we niet veel naar toe. Je hebt vrienden, kennissen, familieleden, kortom, de meeste reeën hou den we lekker zelf." ira«tit:fgt.fi.T.Ta.-im.TTJMiii7AiPw.w.Mn Organist Martin Mans is deze maanden druk bezet met het maken van de beeld en geluidsopnamen van twee nieuwe DVD's. Maakte de Woerdense musicus tot op heden talrijke CD's, deze twee DVD's zijn een primeur, waarmee hij meegaat in een nieuwe trend in de muziekwereld. In de klassieke muziek - het muzikale terrein waarop Mans zich begeeft - is het uniek te noemen! Reeds diverse malen nodigden verschillende maatschappijen Martin Mans uit, om over te gaan tot het opnemen van een DVD. Met name zijn CD's met orgelimprovisaties vin den namelijk een groot publiek over de gehele wereld. Inmiddels ontving hij een gouden en een platina CD voor de geboekte verkoopsuccessen. Jaarlijks verzorgt Martin zo'n 175 concerten, waaronder diverse bui ten de landsgrenzen. Dit jaar zal hij onder andere concerteren verzorgen in Canada, Noord-Amerika en Zuid-Afrika en onlangs ontving hij een uitnodiging voor een serie orgelconcerten in Taiwan. Als organist zal Mans DVD-opnamen gaan maken aan de klavieren van het grootste orgel van Nederland, in de Laurenskerk te Rotterdam. Het bijzondere van de DVD is, dat de muzikale verrichtingen nu gelijktijdig in beeld en geluid te volgen zijn. Zit de orga nist normaal gesproken ver weg, ergens tus sen de orgelpijpen, nu ziet u hem van dicht bij aan het werk. Naast diverse interviews met de organist zullen beelden worden opge nomen van het binnenwerk van dit monu mentale orgel en van de assistenten die de registers bedienen. Het op te nemen reper toire zal bestaan uit bekende orgelwerken en improvisaties. Dit jaar vormt Martin Mans al weer 10 jaar een muzikaal duo met panfluitiste Noortje van Middelkoop. Samen met deze panfluit virtuoos zal een DVD worden opgenomen in de Bovenkerk te Kampen. Een monumentaal gebouw met een schitterende akoestiek en een historisch Hinz-orgel. Op deze DVD zullen de musici hun te spelen programma mondeling toelichten. U kunt van dichtbij bekijken hoe deze musici op elkaar zijn ingespeeld. Afgelopen week viel er weer genoeg te genieten in het achterzaaltje van café 'De Bonte Koe' in Ouddorp. Bij de dammers werden drie partijen gespeeld voor de beker competitie. A.P.C, de Mik dacht tegen J. Moerkerk door een combinatie een schijf te winnen. Maar na deze combinatie hield ieder zeven schij ven over. Deze stand bleef lang zo en mond de even later uit in remise. W. van Schie kwam in de opening door een lokzet tegen C. Mierop een schijf voor. De stand was zo,dat beiden in het vervolg zorgvuldig moesten spelen. Op de 44e zet gaf C. Mierop het op. Hij was,door de schijf achterstand,tenslotte vastgelopen. J. van Koppen veroverde tegen H. M. Floresteijn een schijf. Ook van Kop pen hield de voorsprong vast.en de twee schijven van Floresteijn ,kon hij in de slot- stand alleen nog maar weggeven. Op dat moment had van Koppen nog drie schijven. J. Moerkerk-A.P.C de Mik1-1 C. Mierop-W. van Schie 0-3 H. M. Floresteijn-J. van Koppen0-3 De schakers vlogen elkaar ook naar de keel deze avond; Elk misstapje kan fatale gevol gen hebben voor de klassering op dit moment,dus elke partij wordt scherp opge- zet,zeker door de top 5 van de Ouddorpse schakers. Hans van Meenen en Eeuwit Santifort waren al snel klaar. Een damegambietje met wat gemanoeuvreer, kleine speldeprikjes maar niets verontrustends. De partij kabbelde rus tig naar remise. Jaap Santifort kwam optisch heel ver tegen Arie Baas, maar deze had zoveel resources in zijn stelling Ingevlochten dat Jaap uitein delijk in remise moest berusten. Arie tevre den, omdat hij in de race blijft voor een van de ereplaatsen. Jaap teleurgesteld omdat hij op zeker zijn kampioenstitel kwijt is. Wim van Geelen en Maart Breen speelden een interessante opening,maar na enig denk werk besloten beide heren toch het halve punt met elkaar te delen. De steOing was op dat moment ook wel weer in evenwicht. Kees van den Nieuwendijk sloeg hard toe door Wilko Breen alle hoeken te laten zien. In een aangenomen damegambiet besloot Wilko zijn gambietpion te verdedigen. Op zich kan dat (is niet het beste) maar zoals Wilko het deed was het een kwestie van tijd dat de witte stukken hun vernietigende werk gingen doen. Wilko kwam materiaal achter en gaf het,murw gebeukt,op. Piet Speelman wist weer eens te winnen en dit keer van Adam van Huizen. Adam over zag in het middehspel iets en moest materi aal geven. Het eindspel wat overbleef schoof Piet rustig maar bekwaam naar winst. Willem-Jan Tanis speelde een hyperscherp Siciliaans gevecht uit met Bonne Faber. Wil lem-Jan's gevoel in scherpe stellmgen is Bij de tijdelijke opslag van vaste mest(stof- fen) dient met het volgende rekening te wor den gehouden: wordt de mest binnen de inrichting opgesla gen, dan is de gedoogregeling niet van toe passing omdat de voorschriften met betrek king tot de opslag van meststoffen zijn opge nomen in de milieuvergunning; indien men de mest buiten de inrichting wil opslaan, dan dient een meldingsformulier opgevraagd te worden bij het ISGO. Met het meldingsformulier wordt de regelgeving en een toelichting hierop meegezonden. Vier weken voordat de aanvrager de mest opslaat dient een volledig ingevuld meldingsformu lier, inclusief plattegrondtekening, te zijn ingediend bij het ISGO. Het ISGO toetst de aanvraag aan de hand van de "Gedoogregeling tijdelijke opslag van vaste mest(stoffen) op landbouwgron den op Goeree-Overflakkee 2001" en het Besluit kwaliteit en gebruik overige organi sche meststoffen (BOOM). Indien de aan vraag voor het opslaan van de vaste mest(stoffen) conform de regelgeving is ingediend, krijgt de aanvrager toestemming voor het maximaal zes maanden opslaan van de meststoffen. Indien men langer dan zes maanden de vaste mest(stoffen) op een zelf de plaats wil opslaan, dient hiervoor een milieuvergunning te worden aangevraagd bij het ISGO. Cursus: Muziek op Schoot Even helemaal de tijd voor je icindje naast de drukte van elke dag. Lekker samen zingen en muziek maken. De cursus 'Muziek op Schoot' biedt u deze mogelijkheid. Tijdens deze cursus leert u oude en nieuwe liedjes en spelletjes. Het samen spelen en muziek maken levert veel plezier op en kan de band tussen ouder en kind versterken. Tevens sti muleert het de taalontwikkeling, het gevoel voor ritme en het concentratievermogen van uw kind. De liedjes en activiteiten worden afgestemd op de leeftijd van de kinderen in de groep. Startdatum 08/04/2004 Aantal bijeenkomsten 10 Tijd: 09:00 tot 10:00 uur of 10:00 tot 11:00 uur of 11:00 tot 12.00 uur Plaats: Middelhamis Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181-62 62 26. Een normaal sociaal leven. Geen lichamelij ke klachten meer. Een verminderd gebruik of geen gebruik meer van kalmeringsmidde len. Allemaal resultaten die u kunt bereiken door het volgen van de cursus 'Omgaan met Hyperventilatie'. Tijdens de cursus leert u wat hyperventilatie is en hoe het wordt ver oorzaakt. De nadruk ligt op het aanleren van ontspanningsoefeningen en ademhalings technieken om een aanval te voorkomen. Verder leert u om te gaan met spanningen. Startdatum 21/04/2004 Aantal bijeenkomsten: 9 Tijd 19:30 tot 21:30 uur Plaats Dirksland Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181-62 62 26. algemeen bekend en ook deze keer toonde hij op subtiele wijze aan waar de zwarte zwaktes lagen. Bonne bood hardnekkig tegenstand maar moest uiteindelijk voor de druk zwichten. Willem-Jan verstevigd daar door zijn koppositie. Gert-Jan Zonneveld wist te winnen van Peter Klink maar had wel het nodige geluk aan zijn kant. Een Scandinavische partij ging redelijk gelijk op totdat Peter iets te ver ging. Wit had alle positionele troeven in handen maar een echte duidelijke winstweg was niet voorhanden. Niet getreurd dacht Zonneveld en gooide er een stuk tegen aan in de hoop op mataanval. Dat lukte dan wel uiteindelijk en Peter kwam door tijdsdruk allengs slechter te staan ,totdat uiteindelijk de vlag hem uit zijn hjden verloste. Willy Tanis Koole kwam na lange strijd remise overeen met Jan Verzijden maar niet nadat Jan een hachelijk moment overleefde. Tot slot trok Hans van Calmthout aan het langste eind tegen Reinier van der Wende in een van beide kanten sterk gespeelde Stone wall. Reinier had een vervelend initiatief maar liet de sterkste voortzetting na waarna Hans met wat dreigingen de zwarte stelling wist te verzwakken en uiteindelijk de winst naar zich kon toe trekken. De grote winnaar deze avond was Willem-Jan Tanis maar het blijft spannend!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4