Kruudplaetjes voor 'zorgvragers'! Oude veilinggebouwen maken plaats voor nieuwbouwwoningen Welkomdienst: Waarom Israël? KtMistocht Maar LeMiMgrad Schotejil zwemt 4e ronde in Verenigingscompetitie EHHnDBI-niEUWS Verenigingen voor weduwen en weduwnaars Z.A.J.W. - sportief Z.C. De Stelle zwemt verenigingscompetitie te Hardixveld-Giesendam Jeugddienst Exoduskerk VERVOLGVERHAAL BH A, Herv Ge^ Bijeenkomst Christen vrouw Dirksland Heren Recrea Les Deux Intermezzo op weg naar kampioenschap "ifai^a-^rilogie deel l JOH. G, VEENHOF PAGH^AS ^^g^^^^jg JPINSDAG 16 MAART 2004 Vorige week donderdag ging de nieuwe samenwerkingsorganisatie ZorgSaam uit de startblokken (zie het artikel elders in dit nummer). De organisatie wilde dit echter niet 'zomaar' voorbij laten gaan en daarom kregen alle zorgvragers (die ook bij de nieu we organisatie centraal staan) van de instellingen welke bij ZorgSaam betrokken zijn een zakje kruudplaetjes uitgereikt. Op de foto ontvangt patiënte mevrouw J. van Loon-van den Berg in het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirksland een zakje uit handen van de algemeen directeur van het ziekenhuis de heer J.C. Moerland. De personeelsleden van de Zorginstellingen ontvingen een fles wijn met het etiket van ZorgSaam. Christelijk Nederland kent twee vereni gingen voor weduwen en weduwnaars. De vereniging 'Samen alleen' is een vereni ging voor jonge weduwen en weduw naars; de reformatorische vereniging 'Herkenning' is een vereniging voor 'oudere' (50+) weduwen en weduwnaars. Beide vereniging hebben zich tot doel gesteld het bevorderen van onderling con tact en bezinning rond rouwverwerking. Om dit doel te bereiken worden zowel lan delijk als regionaal bijeenkomsten en andere activiteiten georganiseerd. De waardering voor de activiteiten is groot. Enerzijds door de steun die men ondervindt in de besproken onderwerpen, anderzijds vanwege de mogelijkheid elkaar te ontmoeten en te spreken over de ervaringen en problemen waar men dage lijks voor komt te staan. Wilt u meer informatie, bel of schrijf dan gerust naar één van de onderstaande con tactadressen: 'Samen alleenMevr. M. Goudzwaard-de Jong, Gruttostraat 14, 3362 PA SUedrecht, tel 0184-410629. 'Herkenning': Mevr. S.T. Kraaijeveld- Schaap, Voordijk 251, 2992 AL Baren- drecht, tel. 0180-613807. Beste Jongelui! Zaterdag 20 maart staat de sporthal gereed voor jou! Van 19.30 uur tot ongeveer 22.30 uur: samen sportief bezig zijn, wat eten en drinken, opgeven voor het bowlen van 3 april, prijzen voor de winnaars van de drop ping. Welkom! Commissie Z.A.J. W. Op zeaterdagmiddag 13 maart hebben we 42 pr's gezwommen en 23 medailles gewon- nen.De wedstrijd begon met 4x50m wissel slag est. Dames.We werden 2e van de 5 deel nemende verenigingen, eindtijd 2.31.06.De jongens junioren werden ook 2e, eindtijd 2.22.76.Hiema werd 25m schoolslag rainio- ren 4 gezwommen en haalde Jeffrey Grinwis de eerste bronzen medaille voor de club bin nen in een tijd van 0.24.08.Jamo Heerschap haalde bijna 4 sec van zijn tijd af en Naomi Roodnat bijna 3 sec.Sander Breederveld pakte brons op de 25m schoolslag minioren 2 0.30.17.Fenna Deelen greep net naast brons op de 50m vrijeslag en Jade deelen zwom flink wat van haar pr af.Marco Akers- hoek pakte de 1 e gouden medaille op de 50m vrij 0.34.16.Wendy Kriek haalde op de 50m mgslag ook goud 0.36.97.Op de 50m mg jongens jun.2 was er goud voor Don Scha- vemaker 0.35.55 en zilver voor Coen Bol- le0.39.70.Zilver was er ook voor Carolina vd Nieuwendijk op de 50m school 0.42.68 en brons voor Ellen v Soest 0.47.09.Bjom de Leeuw werd Ie op de 50m vlinderslag in een tijd van 0.32.46 en zwom hiermee ruim 10 sec van zijn pr. Arjan Witte zwom bijna 4 sec van zijn pr.De 50m vrije slag was aan de beurt en wel 5 kinderen vebeterden hun pr. Samantha Borgdorff deed dat met ruim 4 sec en Jamo Heerschap met 5 sec. Philip den Eerzamen,Joelle Plas,Stephan Braber en Rosanna Wilmsen deden dat met gemiddeld 2 sec.Brons was er voor Willem Jan Hoek- man 0.42.85.De 25m schoolslag werd ook weer met veel pr's gezwonmien, voor Tan- neke de Eerzamen was er zilver 0.21.62, Marco Akershoek kreeg zilver 0.22.48 en Pieter Hoekman brons 0.23.48. Op de lOOm wissel waren er weer 3 medailles voor de Stelle goud voor Don Schavemaker, zilver voor Wendy Kriek en Brons voor Coen Bol le. Danielle Roodnat zwom goud op de 50m rug en brons op de lOOm vrije slag, Angela vd Nieuwendijk kreeg brons op de 50m rag 0.39.30.Wederom zwom Bjom de Leeuw goud op de 50m rag 0.30.94, de andere ver enigingen tikten pas 4 sec later aan.Tot slot werd er de 4x50m wisselslag estafette gezwommen en werden we 2e,en op de 4x25m vrijeslag estafette werden we weder om 2e. Het was voor De Stelle een enerverende middag met zeer veel goede resultaten. Zwemclub de Schotejil heeft zaterdag 13 maart in zwembad De Hooght te Papend- recht de 4e wedstrijd van de Verenigings competitie gezwommen. De selectie van de Schotejil was goed voor ca. 45 persoonlijke records, 3 clubrecords en 26 ereplaatsen. De SchotejU zwom de wedstrijd samen met De Geul uit Papendrecht en ZOB'66 uit Oud- Beijerland. De clubrecords waren voor Marjon van Kerap)en, die de lOOm vlinderslag in 1.14.45 won bij de dames en voor Esmee Koedoot (1992), die op de lOOm schoolslag een 50m splittijd zwom van 40.56, Het derde clubre- cord werd gezwommen door de 4x 50m jon- gensestafette bestaande uit Martijn van Hoorn (29.29), Niels Albrechts (27.38), Rene Moerkerke (29.19) en Setjastiaan Rosendaal (28.52) in een eindtijd van 1.54.38. In de jongste categorie zwom Janiek de Boed (1994) naar de Ie plaats op de 25m schoolslag in 25.08 en Aimegies van 't Zand (1994) won de 50m vrij in 41.50. In de 4x25m vrij estafette zwommen Annegies van 't Zand (18.30), Liannora van 't Zand (21.87), Dennis Groen (18.82) en janiek de Boed (18.27) in een tijd van 1.17.26 naar de Ie plaats. In de leeftijd tot 12 jaar wist Melanie van Gemert (1993), nog maar pas hersteld van een sleutelbeenbreuk, al meteen zowel de lOOm vrij (1.14.43) als de lOOm schoolslag (1.33.42) te winnen. Op de lOOm vrij was het overigens nog een spannende race, want de even oude Danica Koedoot zwom op dit nummer in 1.14.81 eveneens naar een pitti ge 2e plaats. Op de lOOm schoolslag werd Miranda Osseweijer (1993) daarna nog 3e in 1.38.94. Bij de jongens won Mark Coste- ris (1992) de lOOm vrij in 1.11.50 In de oudere leeftijdscategorie tot 14 jaar won Esmee Koedoot (1992) ondanks haar jonge leeftijd toch overtuigend haar beide starts, te weten de lOOm schoolslag in 1.26.68 en de 200m wisselslag in 2.53.96. Op de lOOm schoolslag eindigde Mareille de Gast (1991) in 1.33.70 op de 3e plaats. Bij de jongens in deze categorie zwom Mark Nolet (1990) in een fors p.r. en een scherpe tijd naar de winst in 34.88. Op de 200m wis selslag zwom hij wederom een in 2.56.23 en werd 3e. Op de 200m vrij voor jongens tot 16 jaar zwom Sebastiaan Rosendaal (1991) in 2.18.65 naar de 2e plaats en eindigde Niels Albrechts in een dik p.r. van 2.20.96 op de 3e plaats. Rhiana van Kempen (1989) sleep te nog een 2e plaats op de lOOm wisselslag in de wacht met 1.17.37. Bij de senioren werd Rianne Noordijk 2e op de lOOm vlinderslag in 1.20.66, terwijl Leander Noordijk 3e werd op deze lOOm vlinder bij de heren in 1.06.30. Op de lOOm rugslag werd Marjon van Kempen 2e in een B-tijd van 1.14.13 en werd Danielle Hag- oort 3e in een tijd van 1.19.92. De damesestafette 4xl00m wisselslag, bestaande uit Marjon van Kempen (rag: 1.14.07), Esmee Koedoot (school: 1.25.98), Riannen Noordijk (vlinder: 1.19.19) en Danielle Hagoort (vrij: 1.05.37), eindigde met 5.04.61 op de Ie plaats. Op de lOOm vrij greep Nienke Steenhuis (1993) wehswaar net naast de medailles, maar ze zwom toch wel een dik p.r. (8 seconden) en kwam uit op een mooie eind tijd van 1.19.91. Ook Martijn van Hoom (1989) en Johan van Nimwegen (1991) reahseerden een mooie prestatie door op de lOOmschoolslag,resp. 1.28.83 en I.29.16te zwenmien. William Weeda (1990) tenslotte zwom op de 200m wisselslag een verras send p.r. tijd van 3.05.70. Woensdag 17 maart hoopt de Christen vrouw weer bijeen te komen in 'Onder de Wiek'. De aanvang van de bijeenkomst is kwart voor acht. Spreker die avond zal zijn de heer H. K. van Dam uit Stellendam. Zijn onderwerp is: 'Onze prachtige natuur in relatie tot Gods schepping'. Gasten en leden van harte welkom. Deze weken is er in Middelhamis een stukje nostalgie aan het verdwijnen. De oude veilinggebouwen aan de Koningin Julianaweg worden met de grond gelijk gemaakt. Nadat de Firma Dijkers en Pijl de gebouwen heeft verlaten, moeten ze plaats maken voor nieuwbouwwoningen. Veel, wat oudere lezers, van deze krant zullen, hun herinneringen hebben aan de veiling. Vroeger was het een plaats van bedrijvigheid, maar ook hier veranderen de tijden.De firma Van Gro ningen uit Middelhamis is vorige week begonnen met het slopen van de gebouwen. De slopers konden gelijk hun nieu we kraan uitproberen. Voor deze 26 ton wegende kraan zijn de veilinggebouwen een 'peulenschilletjesamen met zijn 21 ton wegende 'oudere broer' wordt er korte metten gemaakt met een stukje geschiedenis van Middelhamis. In de eilandelijke derby tegen de Kriekel heeft het heren recrea-team van Les Deux Intermezzo moeizaam de zege binnen gehaald. In de eerste twee sets leek het een 0- 4 overwinning te worden. Echter in de der de set kwamen de Ouddorpers verrassend terag. Gerard Rommens was niet honderd procent fit en hij had zijn krait in de eerste twee sets een eind verschoten. Misschien was een wissel op zijn plaats geweest, maar dit is een achteraf-wijsheid. Want dit is niet gebeurd. De Kriekel haalde de derde set bin nen met rommelig volleybal. Les Deux Intermezzo ging mee rommelen. In de vier de set kreeg Ruud de Beer zijn mannen weer in het gareel en werd een zenuwslopende vierde set met 23-25 positief afgesloten. Les Deux Intermezzo heeft nog één concurrent over: Ibis uit Hellevoetsluis. Zij komen woensdag 24 maart a.s. op bezoek in het tweede thuishonk van Les Deux Intermezzo, de Gooye te Dirksland. Dit beloofd een spannende topper te worden. Bij de reguUe- re heren is het ook spannend. Heren 1 en heren 2 spelen voor handhaving in hun klas se en Eelco van Lenten en zijn heren 3 spe len voor promotie naar de derde klasse. Heren 3 kende in Heenvliet, zonder William Fraanjer en de geblesseerde Yuri van der Sluis tegen Bernisse 2 een vergelijkbaar wedstrijdbeeld eerste twee sets werden vrij eenvoudig gewonnen. En de laatste twee sets kostten een flinke inzet om winnend af te sluiten. Heren 3 van Les Deux Intermezzo heeft zich verzekerd van de tweede plaats, nunmier 1 Holy 3 is nog tegenstander in één van de komende wedstrijden. Dat kan een leuke wedstrijd worden. Overige uitslagen Bernisse 1 -Heren 12-2 GAVOK 3 - Heren 24-0 Bernisse 1 -Daraesl2-3 SLIE.SP 7 - Dames 21-3 Smash 66 1 - Meisjes A4-0 ROWI2 - Meisjes B0-4 Meisjes Cl - SARTO 1n-g Rijnmond 2 - Meisjes C24-0 Programma: 18 maart 19.15 uur Alcazar/Erasmus - Heren 1 20 maart 13.15 uur TimmersA^oUey zuid 1 - Meisjes Cl 13.30 uur Rijnmond 1 - Meisjes C2 14.00 uur Vollido 1 - Dames 1 15.30 uur De Zebra's 1 - Meisjes A 16.00 uur Vollido 4 - Heren 2 16.45 uur Benevia 8 - Heren 3 18.45 uur Benevia 5 - Dames 2 Benevia 1 - Meisjes B 24 maart 20.30 uur heren Recrea - Ibis Zondag 21 maart a.s. is er weer een jeugd dienst in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Het thema van deze ochtend is:... 'Die dmppel op de gloeiende plaat geef jij die?' De voorganger van deze dienst laat er zijn eigen licht over gaan en verteld over zijn zus Els die in Oeganda 'een schuilplaats van vrede' heeft gesticht met 'die' drap- pels. De voorganger is Theo van Teijlingen. Theo gaat ook zingen over dit onderwerp en na de dienst kan ook zijn nieuwe CD worden gekocht. Er gaat bijna geen dag voorbij of er bereikt ons nieuws uit Israël. Alarmerende berich ten, droevige berichten over geweld en ver driet. Maar ook berichten over hoop en ver trouwen, moed en vastberadenheid. En er worden vragen gesteld. Vragen over nu, vra gen over vroeger. Al eeuwen lang staat Israël in de schijnwerpers. En al eeuwenlang buigen mensen zich over de vraag: "Waar om Israël?" Op zondag 21 maart a.s. zal in de Welkom- Dienst in de Doopsgezinde Gemeente Oud- dorp het thema "Waarom Israël?" centraal staan. Als gastspreker is de heer Pieter Benard (stafmedewerker Christenen voor Israël) uitgenodigd. Pieter Benard heeft geraime tijd in Israël gewoond en staat nog steeds in nauw contact met mensen in dit bij zondere land, die hem steeds weer vertellen wat er daar gebeurt. En op grond van de Bijbel zal hij in deze Welkom-Dienst ook vertellen over wat er in en om Israël nog zal gaan gebeuren en welke invloed dat zal heb ben op de wereld. Het Gospelkoor van de Doopsgezinde Gemeente zal verschillende liederen zingen die speciaal met Israël te maken hebben en Pieter Benard. ook de samenzang zal afgestemd zijn op Israël. Verder wordt muzikale medewerking verleend door het Koperensemble. U bent van harte uitgenodigd deze bijzonde re Welkom-Dienst bij te wonen. Aanvang: 18.30 uur. U bent Welkom! -22- 'Tja, dan heb ik voor jullie een verrassing in petto. Morgen geef ik deze horde hersengymnastiek; dat zal heel prettig en bovenal leerzaam zijn.' Zonder nog een woord te zeggen, draait hij zich om en loopt hooghar tig naar buiten. Wat hersengymnastiek inhoudt, is maar al te bekend. Ze moeten dan met hun hoofd omlaag kraipen, waarbij hen een zware last op de schouders wordt gelegd. Hier bij worden langzaam de aderen in de hals afgekneld, zodat op het laatst hun hoofd dreigt te barsten. Deze hersengymnastiek is ontsproten aan het vindingrijke brein van Schreijer. 'Hersengymnatiek? Zou die smeerlap dat wekeUjk doen?' zucht Franck geschrokken. 'Hij zal zich nog wel bedenken', glimlacht Karl-Heinz. 'Maar wat heb jij dan in vredesnaam gedaan?' wil Ernst weten. Het gezicht van Karl-Heinz is nu een en al glimlach, maar hij doet er verder het zwijgen toe. Als de deur opnieuw open gaat, kijken allen geschrok ken wie er nu binnenkomt. Het is een van de compag nie-schrijvers met een bundel papieren onder zijn arm. 'Avond mannen. Ik heb het vriendeüjk verzoek van hogerhand om van de heren te vernemen wat ze voor maandelijks drankrantsoen zouden willen ontvangen', lacht de schrijver. 'Er is rijkeUjk aanbod. Naast alle bekende Duitse merken heeft de hofleverancier vuur- water uit Polen, wodka, waarvan de meest baardige Rus de vlammen uit z'n strot slaan, Hollandse jenever, Italiaanse wijn en ga zo maar door. Als ik de namen oplees, willen de gegadigden dan zo vriendelijk zijn mij te vertellen, wat ik op het verlangUjstje mag zet ten?' Het maandelijks drankrantsoen. Een liter sterk drank per man. De schrijver begint de namen af te roepen en vult in wat de mannen willen hebben. 'Zal men hoger op niet bang zijn dat wij orgiën houden met zoveel spi- rimaliën?' wordt er gelachen. De schrijver grijnst: 'Als ik het goed heb begrepen is Schreijer van plan om met jullie orgiën te houden.' 'Hoe dat zo?' informeert men voorzichtig. 'Kijk, dat zit zo, maar doen jullie mij de lol en zeg niet van wie de gegevens afkomstig zijn. Er gaat wat gebeuren. Er zijn extra rantsoenen onderweg. Een deel is vanmiddag aangekomen: drank en sigaren voor het kader. Deze zijn gedeelteüjk al uitgereikt. De fourier heeft vanavond na het appèl de spullen verdeeld onder de hogere heren. Schreijer heeft ook een portie sigaren en een fles Franse cognac ontvangen. Dat hij gelijk gesteld werd met de stenen en strepen, heeft hij goed laten merken. Hij stonk naar drank en liep overal demonstratief met een Hollandse sigaar op z'n lip. Om alles nog eens duidehjker te demonstreren hebben drank en sigaren de hele avond op zijn bureau gestaan, zodat allen die op het matje moesten komen, goed kon den zien hoe hij we! in aanzien staat. Overigens heeft hij zijn schatten als een bloedhond bewaakt. Helaas, mijne heren, tevergeefs. Toen hij straks de wacht ging controleren, wat pakweg een kwartiertje heeft ge duurd, was bij teragkomst alles verdwenen. En dat ter wijl hij zekerheidshalve de deur gesloten had. In het donker meent hij een van de mannen uit deze hut of van die hiernaast te hebben gezien. Een onderzoek naar het verloren geraakte heeft niets opgeleverd. Nu de verdenking op juUie rast, kunnen jullie er op reke nen dat hij bloedig wraak zal nemen.' 'Ja, maar dat gaat zomaar niet. Er valt immers niets te bewijzen', zegt men. 'Nee, dat is waar, maar het zwijn wü nu eenmaal slachtoffers hebben. Hij heeft daar de macht voor. Daar is niets aan te doen.' Als de schrijver vertrokken is, wordt Karl-Heinz ter verantwoording geroepen. Hij maakt zich nergens zor gen om en lacht stil voor zich heen. Eén ding is duide lijk: hij, Karl-Heinz moet de buit achterover hebben gedrukt. Maar hoe men ook probeert om Karl aan het praten te krijgen, hij is en blijft de onschuld zelve. Om tien uur, als er avondappèl wordt gehouden, komt Schreijer met twee soldaten de hut in stappen. Zijn gezicht vertaadt weinig goeds en een gemeen lachje speelt om zijn mond. De namen van hen die aanwezig moeten zijn worden afgeroepen. Telkens khnkt het: Hier korporaal, hakken klappen en men büjft stijf in de houding staan. Normaal is, dat de wachtconmiandant na het appèl de Hiüergroet brengt wanneer hij het ver trek verlaat. Nu gebeurt dat niet. Schreijer heeft zijn ogen tot spleten geknepen en kijkt de soldaten aan. De jongens wachten af wat er gaat gebeuren. Dat de kor poraal iets gemeens uitbroedt staat voor hen als een paal boven water. Een minuut of vijf laat de korporaal de mannen in het gehd staan. Dan brult hij: 'Soldaat Fischer.' 'Jawel korporaal.' 'Hier komen.' Franz stormt naar de korporaal en meldt zich. 'Kast open maken', gebiedt hij op schreeuwerige toon. Franz kan een glimlach niet onderdrukken. Kast open maken is een bevel dat op de kazerne wordt gebraikt als men de inhoud van genoemd meubelstuk wenst te controleren. In een hoek van de hut staat de bedoelde houten kist die voor dat doel dienst doet. Franz werpt het deksel eraf, springt in de houding en roept: 'Kast open korporaal.' Schreijer graait er in, gooit alle met zorg opgestapelde spulletjes achteloos op de grond. Als Schreijer niets vindt, bralt hij: 'De volgende, soldaat Muller!' 'Jawel korporaal.' 'Kast open, vlug!!!' MüUers kast blijkt te bestaan uit een jute zak, waarin hij zijn spulletjes bewaart. De zak is met een eind koord dicht geknoopt. Franck maakt de knoop los en trekt de zak open zodat Schreijer er kan inkijken. Zelf gaat hij stram in de houding naast zijn eigendom staan. 'Kast geopend korporaal.' 'Ik kan zo niets zien, haal je rommel erait kerel en vlug een beetje.' 'Jawel korporaal.' Franck bukt zich en begint voorzichtig de zak leeg te halen. Dit gaat heel langzaam. Schreijer windt zich op: 'Opschieten, vlug!' 'Jawel korporaal.' De bewegingen zijn nu inderdaad heel wat sneller, maar de inhoud van de zak komt bij na niets vlugger te voorschijn. 'Sneller man!' Schreijer kan het niet langer aanzien. Hij grijpt de zak en kiept de inhoud over de grond. Met zijn laars duwt hij de spullen opzij en kijkt intussen of er iets is dat hem verdacht voorkomt. Plotseling sperren z'n ogen wijd open. 'Ach zo.' Schreijer schraapt z'n keel. Dan richt hij zich hoog op, haalt diep adem: 'Wat is dat?' De punt van de laars raakt een in een handdoek opgerold vierkant pak je aan. 'Open maken, vlug!' In de handdoek gerold zit een klein kistje. Schreijer denkt de dader gevonden te hebben. Hij stikt haast van woede en begint met z'n hoge stem tegen Franck te razen. Franck heeft het kist je gepakt en rolt er voorzichtig de handdoek af. 'Opschieten kerel', gilt de korporaal. Uit de handdoek komt een sigarenkistje te voorschijn. 'Aha, daar hebben we de dader.' Hij grist het kistje uit Francks handen en maakt het open. Nu lijkt het of de hut in elkaar zal zakken. (■wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5