Eerste steen obs 'De inktvis' gelegd Kleurrijke expositie in Goereese Toren Damvereniging ENEO '52 te Meiissant Omroepbijdrage Inoveren met Zoi^ oi^anïseert publiekspresentatie Drs. B.J. Udink: van minister tot schilder van de werkelijkheid; Een Joodse EIIAI1D»-t1IEUW5 met belangrijke inbreng van Dirkslander Oud papier ophalen Steilendam Boeken gevraagd voor verkoping Mèkkerstee Kindermusical Tien' in Gereformeerde Kerk Middelharnis Telefoonnummer 'Ophelia' Op vrijdagochtend 5 maart heeft directeur Peter Keuker de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van obs de Inktvis te Dirksland. Hierbij waren alle kinderen van de school aanwezig. "Nooit schilder ik iets uit mijn hoofd. Ik moet het gezien hebben. Eén van mijn favoriete werken is een schilderij van een eenzame joodse soldaat in de woestijn. Ik heb het 'After the desert-war' genoemd. Het zou nooit tot stand gekomen zijn, als ik niet vaak in de woestijnen van het Midden Oosten zou zijn geweest, ook bij nacht. Maar om dichter bij huis te blijven, ik heb ook het joods kerkhofje aan de Mariadijk en het nu onder water gezette land bij Serooskerke geschilderd, zij het met enige vrijheid van de kunstenaar". Uitslagen van maandag 8 maart 2004 VRIJDAG 12 MAART 2004 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voorom ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. De recente discussie over het toewijzen van een zendmachtiging voor de lokale radio in Middelhamis leek op het eerste gezicht een eenvoudige zaak. Na een uitwisseling van standpunten over de concentratie van buiten sportaccommodaties, 'de bal is rond', kwam de lokale omroep aan de orde. Voor alle dui delijkheid. Het feit dat ik presentator ben bij Radio Flakkee heeft mij er niet van weer houden een omroepbijdrage te leveren. Dit des te meer, omdat de toekomst van de loka le omroep nadrukkelijk in het geding is. De bijdragen van de politieke partijen in het mediadebat van de gemeenteraad van Mid delhamis op 4 maart j.l. blonken niet uit waar het expertise en deskundigheid betrof. Bc kon mij niet aan de indruk onttrekken dat lokale luistervaardigheid onvoldoende aan wezig was. Vragen als: 'wie luisteren er naar, en wat wordt er door de lokale omroe pen uitgezonden' was voor menig raadslid een golflengte te ver. De wereld van de loka le omroepen lijkt ingewikkeld, maar is in werkelijkheid transparant en zeer overzich telijk. Elk station heeft z'n eigen identiteit en elke zender benadrukt te pas en te onpas de eigen klankkleur. De structuur is overal nagenoeg dezelfde. Elke doelgroep heeft zijn eigen uurtjes, de rest van de zendtijd wordt gevuld met de meest uiteenlopende soorten muziek. Tijd voor een cd. Of voor een piraatje? De representativiteit van de omroepen is een middels een vergelijkend warenonderzoek vrij eenvoudig na te gaan. In één oogopslag is te zien hoeveel uur aan informatieve pro gramma's wordt besteed. Dat de inhoud hiervan, variërend van: het lezen van sport uitslagen, van lokale berichten en ander 'nieuws', het houden van interviews tot aan wijzingen voor het bereiden van een maal tijd, niet altijd naar ieders smaak is, laat ik gemakshalve rusten. Kwaliteit is een subjec tief begrip, en bij een breed georiënteerde lokale omroep komen veel hokjes en vakjes voor. BegrijpeUjkerwijs zijn er veel 'klonen' in dit deel van omroepland. Het aantal iden tieke programma's neemt eerder toe dan af. Dagelijks of wekelijks golven: sport, kerk, wetenschap, kinderen, actualiteiten, achter gronden bij het lokale nieuws en andere informatieve programma's door de lucht en de kabel. Ze lijken op elkaar als twee drup pels water. Er is een 'voordeel.' Op dit moment is er geen lokale omroep die op het hele eiland via de kabel(radio) te beluisteren valt. De pretentie een eilandelijke omroep te zijn geldt alleen de ether. Daarom is het wenselijk dat, net als vroeger het geval was, alle eilandelijke zenders de mogelijkheid krijgen eilandbreed via de kabel uit te zen den. Dan heeft de luisteraar de keus en zul len luisterdichtheid en waardering blijken. Overigens ben ik van mening dat m.b.t. de zendmachtiging in de gemeente Middelhar- nis de zegswijze 'noblesse obUge' opgeld Op dinsdag 30 maart organiseert stichting Innoveren met Zorg (ImZ) in de Apollozaal (B-04 02) van het Ministerie van VWS een publieks presentatie van drie nieuwe, belangrijke hulpmiddelen in het dagelijks leven van mensen met een handicap, met name op het gebied van persoonlijk comfort en deelna me aan het arbeidsproces. Deze hulpmiddelen, een stahft met in hoog te verstelbaar voetenplateau, een aangepaste werktafel en een aangepaste snoeischaar, zijn in opdracht van ImZ ontwikkeld. De Dirkslander Co Ottevanger (activiteitenbe geleider bij Stichting Zuidwester) heeft een belangrijke bijdrage geleverd in de ontwik keling van zowel de aangepaste werktafel als de aangepaste snoeischaar. De stichting Innoveren met Zorg (ImZ), een initiatief van stichting de Open Ankh te Soesterberg, bestaat sedert april 1999 met als doelstelling: Het stimuleren van ontwik keltrajecten voor nieuwe hulpmiddelen, op basis van bestaande technologie in nieuwe toepassingen en/of combinaties, ten behoeve van mensen met een beperking. Op deze wij ze tracht ImZ een bijdrage te leveren aan de verbetering van de kwaliteit van het dage lijks leven van mensen met een beperking. Stalift StaUften worden gebruikt voor het optillen en tijdelijk fixeren in stahouding bij mensen die doorgaans in een rolstoel zitten.Een aan tal positieve resultaten bij het meerdere malen per dag in de stahouding brengen van rolstoelgebruikers zijn: het verminderen van het samentrekken van de spieren (contractu ren), het verminderen van de spasticiteit en spiertracties, het verbeteren van de bloed somloop, het ondersteunen en verbetert de spijsvertering en het verbeteren van nier- en doet. In Middelhamis/Sommelsdijk bevin den zich niet alleen de grotere accommoda ties en organisaties, er komt verhoudingsge wijs veel nieuws vandaan. Wie het omroep- monopolie in deze gemeente heeft moet bereid zijn tot samenwerking met anderen, en tegelijk het voortouw nemen in het stre ven naar één lokale omroep. Mijn droomfa- briek produceerde het volgende. Medio 2005 is er op Flakkee een fonkelnieuwe eilandelijke omroep, die met de ervaring van de 'oude garde' en het enthousiasme van de medewerkers van de bestaande stations veel kleurige, en ja daar is-tie, kwalitatief hoog waardige, goed beluisterde programma's uitzendt. Kortom, een streekradio die de moeite waard is. De nachtmerrie is er ook. Voortgaan op de bestaande zandweg, een route die vroeg of laat zal leiden tot de tel oorgang van alle lokale zenders op Flak kee. De omroepen die de samenwerking frustreren spelen niet met vuur, maar met de eigen toekomst. Op die manier wordt het geen streekradio, maar lokale omroepen die van streek raken. Dan zijn we verder van huis dan ooit. En aan het eind van het liedje wordt de Rakkeese omroepbijdrage beperkt tot een uurtje zendtijd op een regionale zen der. HARRY J. GOOSENS Stad aan 't Haringvliet blaasftincties. Een gewone stalift heeft een vast voetenplateau, zodat de stafunctie door gaans niet op de lichaamslengte van de gebruiker is in te stellen. Bij de ontwikkeling door ImZ is gebruik gemaakt van een ver stelbaar voetenplateau, zodat deze stalift geschikt is voor meerdere gebruikers van verschillende Uchaamslengten en dus ook voor kinderen. De aangepaste werktafel Met deze aangepaste werktafel kunnen men sen, met vaak ernstige tot zeer ernstige motorische problemen, werkstukken op een zodanige manier vast zetten, dat ze het werkstuk vanuit diverse hoeken kunnen benaderen en bewerken. Hierdoor kunnen ze op hun eigen wijze en in hun eigen tempo deelnemen aan een ambachtelijk arbeidspro ces. Snoeischaar In dit project is een snoeischaar voorzien van een beveiliging op het knipmechanisme. Daardoor is deze snoeischaar bij uitstek geschikt gemaakt voor slechtzienden met een motorische handicap. Daarnaast kan de snoeischaar worden uitgerust met kleinere of gewone handgrepen. Het zijn alle drie nuttige en belangrijke hulpmiddelen in het dagelijks leven van mensen met een handicap, met name op het gebied van persoonlijk comfort en deelname aan het arbeidsproces. Deze projecten konden worden uitgevoerd, dankzij een stimuleringssubsidie van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de bijdragen van de uitvoerende bedrijven: United Care te Amersfoort (sta lift) en Producare te Oldenzaal (werktafel en snoeischaar). ImZ heeft inmiddels substantiële, financiële bijdragen ontvangen van: het ministerie van Economische Zaken, het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, stich ting De Open Ankh, alsmede van de vier centia voor zorg en dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handicap binnen het werkverband De Open Ankh, de 's-Heeren Loo Zorggroep, het VSB fonds, het ABP, het RVVZ en een aantal ander sponsoren. De presentatie wordt gehouden op dinsdag 30 maart 2004 van 14.00 tot 16.00 uur in de Apollozaal (B-04 02) van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, Pamas- susplein 5, 2511VX Den Haag. (of http://www. Imz.nl) Morgen, zaterdag 12 maart wordt er namens de financiële commissie van het open Her vormd Jeugdwerk in Steilendam weer oud papier en karton opgehaald. Er wordt begon nen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuwe Weg en de Schoolstraat. Graag goed gebun deld en tijdig gereedzetten. Op zaterdag 10 april wordt er een verkoping georganiseerd rondom het tenein van de Mèkkerstee en Hoveniersbedrijf Voogd. De opbrengst van deze verkoping is bestemd voor het project de Mèkkerstee. Voor deze verkoping is de organisatie op zoek naar nette, tweedehands boeken. kunt ze inleveren bij Karin Roozemond, Gooy 4 te Dirksland, telefoon: 0187- 602752. Wilt u uw kasten en zolder eens nakijken of u ons aan boeken kunt helpen? Alvast bedankt. De eerste stenen werden vakkundig neer gelegd door de heer Keuker Dhr. Keuker moest, aangekleed als meester Peter de Bouwer, 10 enorme "stenen" op elkaar stapelen. Elke groep van de Inktvis droeg een steen(tje) bij. Elke groep had een grote doos versierd met als the ma "bouwen". Er waren wensen, tekeningen en schilderijen op de dozen bevestigd. Ook de leerkrachten hadden een "steen" verzorgd. Na het bereiken van het hoogste punt werd de vlag van de Inktvis gehesen. Na het bouwen las dhr. Keuker een gedicht voor dat gemaakt werd in 1867 ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen van het aller eerste gebouw van de openbare school te Dirksland. Daarna bena drukte dhr. Keuker het belang van de eerste steen. Die eerste steen is de basis. Die moet goed liggen, zodat het gehele gebouw stevig wordt. Hij vergeleek die eerste steen met de basisschool. De basis moet goed zijn. Je hele studieleven is daar op gebouwd. Na afloop kregen de leerlingen van de school een tractatie, die was verzorgd door de Activiteitencommissie en de gemeente Dirksland. Zeedieren De "stenen" zijn nog te bewonderen bij de nieuwbouw van de Inktvis aan de Hondsgalgweg te Dirksland tegenover sportcentrum de Gooye. Binnenkort zijn foto's van dit evenement te bekijken op www.deinktvis.nl. In de toiletten van het nieuwe gebouw komen accenttegels. Deze tegels worden op dit moment door de leerlingen van de school zelf geschilderd. Het onderwerp hierbij is zeedieren. Aan het woord in zijn woning aan de Oost dijk in Goedereede is oud-minister B.J. Udink, van wiens schilderijen op 30 april in het Toren-museum een expositie zal worden geopend. En dat laatste zal geschieden door zijn 'eerste' oud-premier, de heer P.J.S. de Jong (89!). Dichter bij de werkelijkheid Ook al kennen sonunige van zijn schilderij en een zekere symboliek, zij blijven realis tisch. "Abstract schilderen kan ik niet. Inner lijke emoties mogen een kunstenaar dwin gen om werk te maken, het object blijft het belangrijkste en naar mate ik ouder word (hij is nu 78, red.), blijf ik steeds dichter bij de werkelijkheid. En ik lever nooit iets af wat ik lelijk vind. Zo heb ik onlangs net zo lang met een portret van mijn kleinste kleindochter geworsteld tot ze er lief uitzag. Uit de wer ken van Rembrandt spreekt zijn liefde voor de mensen, maar zij zullen lang niet altijd met het resultaat tevreden zijn geweest. Zon der me met hem te vergelijken: het gebeurt dat iemand niet zo content is met een portret. Maar mijn portretten hebben altijd contact met de werkelijkheid. En ik durf te zeggen dat ik geen amateur meer ben; ik schilder al bijna dertig jaar." Udinks talent werd op 13-jarige leeftijd ont dekt door de schilderes mevrouw Ozinga in Utrecht (uit de kring van Pijke Koch), die op school zijn tekenlerares was. Hij won een eerste prijs met een realistische, maar ook fantasievolle tekening van een verkeerson geluk op de Oude Gracht. Mevrouw Ozinga was zó enthousiast dat zij hem privé les ging geven. Maar de oorlog brak uit en die werd steeds venijniger, zodat hij moest onderdui ken. En na 1945 wachtten hem de studie eco nomie in Rotterdam en vervolgens een maat schappelijke carrière: secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam, president-directeur van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering, lid van de Christelijk-Historische Unie, lijstaanvoerder van ARP-CHU bij de eerste verkiezingen voor de Rijnmondraad en fractievoorzitter van de Verenigde Protestantse Fractie in- die raad. En zo gebeurde het dat hij in de jaren '67-'73 zitting kreeg in drie kabinetten, resp. als minister van Ontwikkelingssamenwer king, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Verkeer en Waterstaat. En het eerste kabinet was dat van premier De Jong, die hem, omdat de formatie al zo heel lang duurde, geen tijd gaf om ja of nee te zeggen. Nu heeft de oud-preinier zelf "ja" gezegd toen hem werd verzocht de tentoon stelling in Goedereede te openen. Oud-minister Udink bij een schilderij van zijn kleindochter, met op de achtergrond zijn kinderen. Goedereede Tijdens één van de kabinetsformaties mocht Udink, aan wie was gevraagd in de buurt van Den Haag te blijven, gebruik maken van een vakantiehuisje in Goedereede. Dat was hem zo goed bevallen dat hij in 1973 zelf een stukje grond voor een dergelijk verblijf kocht. En toen hij een aantal jaren geleden zijn maatschappelijke carrière in Brussel beëindigd had en zijn echtgenote en hij voor de keuze kwamen: blijven wij in Brussel of gaan we naar Goedereede, werd het dat laat ste. Hij was toen al in contact met de ver maarde Zierikzeese schilder en beeldhouwer Ad Braat, die hem schilderles ging geven, speciaal ook in het gebruik van kleuren. "Daar ben ik vrij goed in; soms blijf ik ein deloos mengen, totdat ik de tinten heb gevonden die ik zoek. Bij een duinlandschap dat ik geschilderd heb, begon ik links boven aan met wat blauw en grijs en dat groeide uit tot een nevelig landschap, gekoesterd in een vaag oranje zonnetje." De heer Udink heeft thuis zo'n 25 eigen schilderijen; elders in het land zijn er nog circa dertig. Directeur Ruud Spruit van het Westfries Museum in Hoorn zag in 1997 werk van hem en dat leidde tot een expositie in dat IJsselmeer-stadje. Nu vindt voor de tweede maal een tentoonsteUing plaats van zijn schilderijen, die hij eigenlijk het Uefst om zich heen heeft. Een enkel wil hij wel verkopen, maar dat is zeker niet zijn doel. "Wellicht kunnen we de opbrengst aan een goed doel besteden". Op 23 en 24 april, zal in de Gereformeerde kerk van Middelhamis de kindermusical 'Pien' uitgevoerd worden door de kinderen van het christelijke kinderkoor 'Eigenwijs'. De tekst en muziek van de musical zijn geschreven door Peter Schouls. Na de geslaagde uitvoeringen van de musi cals 'Koning der koningen' en 'Abraham', wilde hij nu eens een musical maken voor kinderen. Het resultaat is de kindennusical 'Pien'. Een verhaal over een leuke, moderne meid, die het in haar leven goed voor elkaar heeft. Zo lijkt het althans. Want dan gaat het toch mis. Er gebeurt van alles in haar leven waar ze geen invloed op heeft en één voor één stellen haar vrienden, kennissen en familie leden haar teleur. Pien krijgt het gevoel dat ze er alleen voor staat. Maar dan ontdekt ze dat er toch nog iemand is die van haar houdt en haar vriend is: Jezus. Dat verandert haar leven en geeft haar moed om het weer goed te maken met haar vrienden, om verbroken relaties weer heel te maken! Ondanks de serieuze boodschap van de musical, is het een vrolijke voorstelling voor jong en oud geworden. De commissie Kerk en Israël nodigt ieder een van harte uit voor een avond over Joodse Geschriften en het Nieuwe Testa ment. Wat is o.a. de Talmud en de Midrasj? En: kunnen die ons het lezen van de Bijbel beter doen verstaan? Werpen die nieuw licht op het Nieuwe Testament en ook op de persoon van Jezus? Er zal korte achtergrondinformatie worden gegeven. Tevens zullen een aantal bijbelgedeeltes uit de evangeliën de revue passeren, die vanuit deze geschriften worden geïnter preteerd. Welkom op maandag 15 maart om 20.00 uur in de gereformeerde kerk van Middelhamis, Kon Julianalaan. Inlei der is Ds. Leen Jan Lingen. Info: 482944 of 652196. Kijk ook www.gk-iniddelhaniis.nl De kinderen van 'Eigenwijs' hebben de laatste maanden hard geoefend onder lei ding van regisseuse Jantina Maliepaard en hebben er erg veel zin in. Wilt u komen kijken? Dat kan op vrijdag 23 april om 19.00 uur en op zaterdag 24 april om 15.00 uur en 19.00 uur in de Gerefor meerde Kerk, Koningin JuHanaweg 64 te Middelhamis. Kaarten a 2,50 euro zijn van af 13 maart te verkrijgen bij de Ekoshop in Sommelsdijk en bij fam. T. van Buuren, Rottenburgseweg 150, Middelhamis, tel. 485765. In Eilanden Nieuws van dinsdag stond bij het verslag van de opening van activiteiten centrum 'Opheha' een verkeerd telefoon nummer van teamleider Leny van Rhijn. Mensen, met een hchamelijke handicap of niet-aangeboren letsel, die in aanmerking willen komen voor ondersteuning bij een vorm van dagbesteding of wonen, kunnen met Leny contact opnemen via het telefoon nummer 0187-486476. Vierde bekerronde B. van Nimwegen - J. LooijO - 2 P. Kom-T. GoedegebuurO - 2 H. Visbeen - A. Visbeen2 - O B. van der Spaan - Evelien Visbeen2 - O A. het Jonk-J. Non1 - 1 H. van Heukelen-H. de Geus1 -1 T. de Geus - L. Steketee2 - O B. Grootenboer - H. Zoon2 - O Deze avond werd de vierde bekerronde ge speeld. De partijen tussen A. Doom en W. Doorduin alsook die tussen B. Visbeen en C. Visbeen konden, vanwege afwezigheid van één van de spelers, geen doorgang vinden. Het is nog de vraag of alle zeven geplande rondes ook daadwerkelijk gespeeld kunnen worden. Vanwege de tijdsdmk moet het niet als uitgesloten worden geacht dat er enkele rondes komen te vervallen. Maar dit is nog onzeker. B. van Nimwegen moest het deze avond op nemen tegen de koploper van de Ie afdeling J. Looij. Voorwaar geen geringe opgave. Bemadette, die dit seizoen in de gewone competitie niet meespeelt, wist zich goed te verweren. Maar bij de 34e zet het ze haar stelling te lang open staan, zodat Looij met een niet al te ingewikkelde damzet de partij naar zich toe kon halen. P. Kom heeft zich tegen T. Goedegebuur tot in de puntjes verzet. Goedegebuur kwam half in de partij al twee schijven voor te staan. Maar Kom gaf zich niet zomaar gewonnen. Zijn hardnekkig verzet resulteer de er zelfs in dat hij nog een dam wist te halen. Maar hier wist Goedegebuur wel raad mee. Na een door Goedegebuur mooi gezie ne rondslag kon Kom zijn koffers pakken. H. Visbeen en A. Visbeen gingen beiden heel fel in de aanval. Er verscheen, na zo'n 20 zetten, een stand op het bord die één van twéé onherroepelijk de kop moest gaan kos ten. H. Visbeen kwam met een gecompli ceerde damzet als de gelukkige uit de bus. Ook B. van der Spaan wist in een mooie par tij van Evelien Visbeen te winnen. Evelien kwam op het laatst tempo's te kort, zodat Van der Spaan de partij naar zijn hand kon zetten. A. het Jonk heeft het tegen de koploper van de tweede afdeling J. Non niet gemakkelijk gehad. Non heeft er weer eens blijk van gegeven dat hij voor de spelers uit de eerste afdeling beslist niet onder doet. Hij wist Het Jonk een mooie remise af te dwingen. Dat kan straks nog wat worden!! H. van Heukelen en H. de Geus hielden elkaar deze avond in evenwicht. Na een mooie combinatie van De Geus bij de 15e zet, waardoor hij een schijf voor kwam, leek het er op dat hij de winst in handen zou krij gen. Maar Van Heukelen kon zijn verloren schijf weer terag halen. Met een fraaie rond slag kon De Geus op het laatst doorbreken naar de damlijn, maar dit was niet voldoen de voor de winst. T. de Geus en L. Steketee hebben een leuke en spannende partij gespeeld. Mevr. De Geus ging steeds meer in de aanval over wat haar tot twee maal toe een dam opleverde. Maar Steketee wist deze weer handig af te pakken. Toch kwam Steketee op het laatst in zulke moeilijke omstandigheden terecht dat een nederlaag onvermijdelijk was. B. Grootenboer heeft een theoretische over winning behaald op zijn tegenstander H. Zoon. Omdat Zoon vanwege lichamelijke omstandigheden het verdere van dit seizoen niet meer mee kan spelen, moeten zijn par tijen reglementair als verloren worden be schouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9