Shell V-Power Paul Kieviet concerteert in Grote Kerk Middelharnis S GEZOND WEL Visser Visser hoe ontstaat nu kanker Toneelstuk Zaterdag avond- jeugdwerk Het gaat niet lekker op mijn werk Flbromyalgie: Wetjes en Weetjes t: U zoekt iets spe voor uw drukww««. Vermenigvuldigingsfactor buitengewone uitgaven Nieuws van. de elUnden H H H H H H H H N H H H H H H H H H N H H H H H N H H N N N N N N N N H N N N N H N N H MGïMe EIIAtlDEII-raEUWS Themabijeenkomst: Voorjaar op Neeltje Jans Ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis Shell introduceert zwavelvrije benzine: Ger. Gem. Nieuwe Tonge De zorg, het echte werk Open dag zorginstellingen Goeree-Overflakkee Op zaterdag 20 maart a.s. houdt een aantal zorginstellingen op Goeree- Overflakkee van 10.00 tot 16.00 uur open dag in de recreatiezaal van Ver pleeghuis De Samaritaan. De volgen de zorginstellingen presenteren zich en zullen toekomstige werknemers, leerlingen en vrijwilligers van infor matie voorzien: het Van Weel-Bethes- da Ziekenhuis, verpleeghuis De Samaritaan, de zorgcentra Ebbe en Vloed, Geldershof, De Vliedberg en verzorgingshuis De Goede Ree, alsme de de Zorg en Welzijn Groep, Sjaloom Zorg, Stichting Zuidwester en Thuis zorg en Maatschappelijk Werk Goe ree-Overflakkee (waaronder het Mobiliteitsbureau). Thema: 'Het kerkelijk jaar - van Advent tot en met Pinksteren Het overkomt iedereen wel eens dat hij of zij met tegenzin naar het werk gaat. Er loopt iets niet lekker, maar de vinger op de zere plek leggen valt niet mee. Als dit gevoel vaker terug komt of langer duurt kan er meer aan de hand zijn. De een bespreekt dit met zijn of haar partner, collega of leidinggevende, de ander met de huisarts of de bedrijfsarts. Stress en de gevolgen Wat kunt u doen? 'Meer kleur in werk' Op D.Y. zaterdag 20 maart hoop musicus Paul Kieviet in de Hervorm de Kerk te Middelharnis te concerte ren in een orgelconcert rond het the ma: 'Het kerkelijk jaar - van Advent tot en met Pinksteren.' Het programma: Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' begrijpen en ermee leven lif^Mfc (rfe Waal Algemeen Situatie tot en met 2003 Situatie vanaf 2004 REGISTERACCOUNTANTS ^^^^^^m VRUDAG 12 MAART 2004 ZUID-HOLLANDSE EILANDEN - al een aantal jaren worden door Gezond heid Service, in samenwerking met onco- logieverpleegkundigen van het Van Weel Bethesda ziekenhuis uit Dirksland, in april themabijeenkomsten georgani seerd in het kader van ons lotgenoten contact borst- en gynaecologische kan ker. Met ingang van 2004 willen wij deze bijeenkomsten graag voor alle kanker patiënten en hun naasten, familie, vrien den en overige belangstellenden toegan kelijk maken. Hoe ontstaat nu kanker? Dr. P.C. van der Velden, internist oncoloog van het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland geeft een lezing over het ontstaan van kanker, welke behandelingen er moge lijk zijn en het belang van een goede patiën tenbenadering. Ook zal de docent van onze nieuwe cursus 'Omgaan met Kanker', mevrouw Ank van Duinen, uitleg geven over de inhoud van deze cursus. Na deze lezingen is er gelegenheid tot het bezoeken van een uitgebreide informatiemarkt waar o.a. een aantal van onze lotgenoten van het lotgenotencontact aanwezig zullen zijn die u graag verder willen helpen met uw vragen. Er zijn informatiestands van het Patiënten Service Buro en Gezondheid Service, ont spanningstherapeuten die u graag een korte behandeling willen geven, indien mogelijk (afhankelijk van de behandelingsfase waarin u zich bevindt), een schoonheidsspecialiste, een diëtiste, een leestafel van de bibliotheek, creatieve mensen en nog veel meer. Waar en wanneer? De Themabijeenkomst 'Hoe ontslaat nu kan ker' wordt georganiseerd op woensdag 07 april 2004 van 19.30 - 22.00 uur in CSG Jacob van Liesveldt te Hellevoetsluis en woensdag 14 april 2004 van 19.30 - 22.00 uur in het Van Weel Bethesda ziekenhuis te Dirksland De toegang is gratis voor zowel leden als niet-leden van Gezondheid Service. Om organisatorische redenen is aanmelding voor één van deze bijeenkomsten beslist noodzakelijk. Graag willen wij nog opmer ken dat in het verleden borstkankerpatiënten persoonlijk op de hoogte werden gebracht van deze bijeenkomsten. Met ingang van 2004 zal dit niet meer plaatsvinden m.a.w. ook zij dienen zich via onderstaand tele foonnummer op te geven. U kunt zich opge ven bij Gezondheid Service, bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via telnr 0181 - 62 62 26, tot 10 dagen voor aan vang van het thema. Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. Ook morgen is het weer de moeite waard om naar het OJW te komen! Kom en geniet van het toneelstuk 'De reis door je leven!' uitge voerd door de teamleden van het OJW. Van af half acht ben je van harte welkom in de Hoeksteen, we starten ook deze keer om 8 uur. Be there, want het OJW is de moeite waard! Tot morgenavond!?! Een hartelijke toneelgroet van het OJW. Het voorjaar is weer in aantocht en dat is volop te ervaren op Neeltje Jans. Op dit voormalige werkeiland van de Oosterschel- dedam is een prachtig nieuw natuurgebied aangelegd. Het bestaat uit een duinland schap met natte valleien, een slufter en een vogeleiland. Na een saaie, koude winter is het heerlijk om een frisse neus te halen in die gebied op de rand van land en water. Op zaterdag 27 maart om 14.00 uur organi seren Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten een wandelexcursie op Neeltje Jans, die in het teken staat van het voorjaar. Ga mee en zie hoe de vogels indruk proberen te maken op hun dames. Vooral meeuwen zijn er in groten getal waar te nemen. De wil gen pronken met hun takken voor wilgen katjes en bovenal is er de enerverende en veifrissende sfeer van wind, water en zand. De excursie start bij de vlaggen van het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten, op de hoek van de parkeerplaats Waterland Neeltje Jans (betaald parkeren). Voor de excursie hoeft u zich niet van te voren aan te melden. De excursie is gratis voor begunsti gers van het Zeeuwse Landschap en leden van Natuurmonumenten. Niet-leden/begun- stigers betalen 2,00 en kinderen t/m 12 jaar 1,00. De excursie duurt ongeveer twee uur. Laarzen of stevige wandelschoenen zijn aan bevolen en een verrekijker komt altijd van pas. Het bestuur de afdeling Dirksland/Herkin- gen/MeUssant van het Nederlandse Rode Kruis nodigt de leden uit voor de ledenver gadering. De vergadering wordt gehouden op donder dag 18 maart in Zorgcentrum Geldershof, Poldersweegje 2 te Dirksland. De aanvang is 20.00 uur. De agenda bevat de volgende punten: Ope ning; Mededelingen en ingekomen stukken; Verslag van de ledenvergadering van 24 maart 2003; Jaarverslag van de secretaris; Financiële zaken en een voorstel tot deelna me aan een project voor de duur van driejaar voor het opknappen van een ziekenhuis in Colombia Na afloop zal onder het genot van een drank je en een hapje een videofilm worden ver toond. Shell brengt een zwavelvrije benzine op de markt. De nieuwe brandstof, Shell V-Power genaamd, wordt gekenmerkt door een betere verbranding en levert daardoor betere motorprestaties dan Euro 95. Shell V-Power vervangt Shell Pura en is vanaf 18 maart te koop bij zo'n 60 Shell-stations en vanaf 1 april bij alle Shell verkooppunten. Shell V- Power is ontwikkeld in het Shell-laboratori- um in Thornton (Engeland), waarbij werd samengewerkt met de vaste technologiepart ner van Shell: Fertari. Dat de vier jaar geleden geïntroduceerde Shell Pura nu vervangen wordt, geeft aan dat de technologische ontwikkelingen snel gaan. Zo is Shell V-Power in tegenstelling tot Shell Pura zwavelvrij, wat een positief effect heeft op de werking van de katalysator waardoor er sprake is van minder verontrei nigende uitlaatgassen. Met Shell V-Power is Shell de eerste die anticipeert op de strenge re milieueisen die de Europese Commissie vanaf 2005 aan brandstoffen stelt. De reini gende werking van Shell Pura op de motor, wat door veel automobilisten als sterk punt werd ervaren, is bij Shell V-Power nog ver der verbeterd. In Shell V-Power worden speciaal geselec teerde componenten gebruikt die zorgen dat de motor vlotter en directer reageert op het gaspedaal. Shell V-Power is geschikt voor alle benzinemotoren die Euro 95 of Shell Pura gebruiken. De adviesprijs van Shell V-Power is 4,5 eurocent per liter hoger dan de adviesprijs Hallo jongehd, D. V. 13 maart hopen we te gaan bowlen. We verzamelen dan om 18.45 uur bij de kerk. Wil je mee, geef je dan op bij Willemien, tel. 651270 of Anneke, tel. 652339. Tot ziens! De zorg is volop in beweging. Op Goeree- Overflakkee wil men graag laten zien wat deze zorg voor een ieder kan betekenen. In verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk zijn de verschillende zorginstellingen op Goeree-Overflakkee aanwezig met informa tiestands. Een ieder die meer wil weten over het werken in deze instellingen kan een bezoek brengen en zich uitgebreid laten informeren. Diverse beroepsgroepen geven demonstraties, met de bedoeling om zoveel mogelijk inzage te geven in hun manier van werken. Er is veel aandacht voor opleidings- mogelijkheden. De medewerkers van de instellingen staan klaar om te vertellen over het werken en leren in de zorg. Voor zowel schoolverlaters als herintreders zijn er mogelijkheden. Ook het vrijwilligerswerk komt aan bod tijdens de open dag. Vrijwilli gers zijn een zeer belangrijke spil in de zorg voor de bewoners, en ook daarvoor zijn volop mogelijkheden. Wie een en ander van dichtbij wil zien, kan deelnemen aan rond leidingen die gegeven worden in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, De Samaritaan, Ebbe en Vloed, Geldershof, de dagbeste dingslocatie van Sjaloom Zorg en De Goede Ree. Een bus pendelt regelmatig tussen De Samaritaan en de overige instellingen. Wilt u uitvoerige informatie over de zorgin stellingen op Goeree-Overflakkee? Dan is het zeker de moeite waard om te komen kij ken op de open dag. De koffie staat klaar en een ieder is van harte welkom. Wilt u de kin deren meenemen? Geen probleem, want er is gezorgd voor opvang en speehnogelijkhe- den. voor Shell Euro 95. In de twee weken vol gend op de introductie zullen alle Shell-sta tions worden aangepast, zodat vanaf 1 april de nieuwe brandstof overal bij Shell ver krijgbaar is. Op de website van Shel (www.shell.nl) is te zien vanaf welk moment een Shell station overschakelt naar Shell V- Power. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Het overkomt iedereen wel eens dat niet over gaat. Mensen die hier last van Ook al meld je je ziek, toch blijft er het idee dat dit niet de oplossing is voor het probleem. De oorzaak van de klachten kan gelegen zijn in stress op het werk. Klachten over stress op het werk komen vaak voor. Veel mensen hebben er last van. Een beetje stress is geen probleem; het is een uitdaging om er een schepje bovenop te doen. Het is anders wanneer het niet meer lukt om na de stress goed te ontspannen. De stress gaat zich dan opsta pelen. Mensen die last hebben van langdu rige stress zitten niet lekker in hun vel. Vaak merken ze dat aan allerlei kleine kwaaltjes, zoals slecht slapen, moe zijn, snel ruzie krijgen op het werk of thuis, rugklachten of een verkoudheid die maar niet over gaat. Mensen die hier last van hebben, gaan ook steeds meer tegen het werk opzien. Werken is geen uitdaging meer maar een uitputtingsslag, een moe ten. Het gevolg kan zijn dat u vage klach ten ontwikkelt, zoals: Moe zijn voordat de dag begonnen is; Ergeren aan collega's of baas; Dingen vergeten, niet kunnen concentre ren; Geen zin hebben in hobby's of uitgaan; Steeds meer roken en/of drinken. ConteKt, een organisatie die gespeciali seerd is in het voorkomen van psychische klachten, helpt mensen met chronische stressklachten om weer goed om te gaan met stress. Hiervoor wordt de training 'Gek van je werk?!' gegeven. De training is voor mensen die stressklachten bij zich zelf willen voorkomen of willen aanpak ken. De training leert u om op een gezonde manier om te gaan met stress. Thema's die besproken worden zijn onder andere: oor zaken van stress, leren ontspannen, realis tisch denken, grenzen stellen en steun vra gen, omgaan met kritiek, omgaan met con flicten en timemanagement. Behalve praten over deze onderwerpen is er ook de mogelijkheid om te vertellen over eigen ervaringen en wordt er geoefend met situ aties die voor u lastig zijn om aan te pak ken. De training bestaat uit negen weke lijkse bijeenkomsten van twee en een half uur. Maximaal zijn er tien deelnemers. Na afloop van de training heeft u meer inzicht in de oorzaken en gevolgen van stress, heeft u geleerd hoe u beter kunt ont spannen en hoe u stress kunt verminderen. Deelnemers voelen zich in het algemeen beter, melden zich nadien minder vaak ziek en hebben minder vaak last van bur- noutklachten. Voor de training wordt een onkostenvergoeding van 50,- gevraagd. Behalve de training 'Gek van je werk?!' heeft Context mogelijkheden voor mensen die op een andere manier werkstress erva ren door hun culturele achtergrond en per soonlijke situatie. Hiervoor heeft Context een aangepaste training voor allochtone werknemers, namelijk 'Meer kleur in werk'. In deze training wordt specifiek aandacht besteedt aan de persoonlijke ervaringen en de culturele achtergrond. Wanneer er geen mogelijkheden zijn om aan een groepstraining deel te nemen, kan de 'Individuele werkstresstraining' gevolgd worden. De trainingen worden gegeven door specialisten op het gebied van werk en gezondheid. Voor vragen, informatie en aanmelding kunt u bellen met Context, centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg preventie, telefoonnummer 010 4933555. Vraag naar Sandra van Gameren, Peter Over- zier of Frans Andriessen. Er bestaat een schat aan kerkmuziek. Daar binnen bestaat er heel veel prachtige orgel muziek die zich bezig houdt met het kerke lijk jaar. Op allerlei manieren is er - in allerlei stijlen - hoogstaande orgelmuziek gecomponeerd die zich baseert op de grote heilsfeiten zoals we die elk jaar gedenken; advent, kerst, lij denstijd, pasen, hemelvaart en pinksteren zijn evenzovele pijlers in het kerkelijk jaar. Die orgelmuziek kan gebaseerd zijn op een kerklied of een psalm; heel vaak is dat zo. In dit concert is veel muziek te horen die heel herkenbaar is vanwege een bekende melo die. De geweldige hoeveelheid kerkliederen heeft door de eeuwen heen als inspiratiebron gediend. Het kan echter ook dat de compo nist een zeer persoonlijke expressie geeft van een heilsfeit. Ook daarvan getuigt dit concert... Het bijzonder boeiende en uitermate afwis selende programma voorziet in orgelwerken van Nicolaus Bruhns, Olivier Messiaen, Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Johann Ludwig Krebs, Anthoni van Noordt en Maurice Duruflé. Een heel breed spectrum aan stijlen. Het grote orgel in de kerk van Middelharnis werd gebouwd na de kerkbrand van 1948 en heeft drie klavieren en pedaal en in totaal 43 stemmen. Een schepping van de firma Ernst Leeflang. Een heel kleurrijk instrument, dat zich uitnemend leent voor een veelheid aan stijlen. 1. Koraalfantasie 'Nun komm' der Hei den Heiland' van Nicolaus Bruhns (1665-1697). Zo'n koraalfantasie is één van de meest karakteristieke vormen van de Noordduitse barokke koraalkunst. Elke regel van het lied wordt uitvoerig verwerkt in diverse technieken, zoals echowerkingen, opvallende contrastwer kingen, versiering van de melodie etcete ra. Het lied is door Maarten Luther gemaakt en wordt wereldwijd gezongen op de eerste zondag van Advent. 2. Als Kerstmuziek hoort u een compositie van Olivier Messiaen (1908-1992): 'Dieu parmi nous' uit de negendelige serie 'La Nativité du Seigneur' uit 1936. Messiaen was één van de grootste com ponisten van de 20e eeuw. Jarenlang was hij organist van de Trinité in Parijs en schrijver van een oorspronkelijke, intense en persoonlijke muziek. Dit stuk is een verklanking van bepaalde J; bijbelteksten die de geboorte van Christus uitleggen. 'Dieu parmi nous', 'God onder ons', is gebaseerd op Johannes 1:14, 'Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond'. De stijl lijkt op de Franse romantici (Widor, Vieme), maar dan in een wat ander jasje gestoken. Het stuk heeft drie thema's, die eerst met elkaar worden afgewisseld. Na een uitvoerige ontwikkeling van het tweede thema en een kort overgangsdeel volgt een 'Tocca ta'. De spanning die hier wordt opge bouwd is zeer groot. Deze vindt dan ook een majestueuze oplossing, die het slot vormt van één van de meest imponerende orgelwerken van Messiaen. 3. Het lied 'O Lamm Gottes unschuldig' is één van de klassieke liederen die gezon gen worden in de lijdenstijd. Johann Sebastian Bach (1685-1750) werd erdoor geïnspireerd tot het componeren van zijn drieluik (BWV 656). Behorend tot de grote 'Leipziger Chorale' biedt het allereerst een bewerking met de melodie in de sopraan, vervolgens in de alt en ten slotte in de bas. Vooral het laatste gedeel te is van een sterk expressief karakter. Op de tekst 'all Sünd hast du getragen' plaatst Bach een geweldige brok drama tiek. Van Johannes Brahms (1833-1897) zijn de twee koraalvoorspelen over 'Herzlich tut mich verlangen', twee koralen die op een bepaalde manier aan Bach herinne ren, maar dan in een romantische jas gestoken. De uitdrukkingswijze is, hoe wel anders, even diep als bij Bach. Wij herkennen de koraalmelodie direkt als 'O hoofd vol bloed en wonden'. 4. Bij Pasen hoort u een geheel andere stijl: veel lichter en opgewekter. Het is de muziek van Bachs leeriing Johann Lud wig Krebs 1713-1780). Zijn drie bewer kingen over 'Jesu meine Zuversicht' weerspiegelen de galante stijl van de tweede helft van de 18e eeuw. Ook deze keer herkennen we het lied gemakkelijk: 'Jezus leeft, en ik met Hem.' 5. Bij Hemelvaart werd gekozen de drie fraaie bewerkingen over Psalm 24 van Anthoni van Noordt (?-1675), de Hol landse meester uit de 17e eeuw, die in zijn 'Tabulatuurboeck' een monument van werkelijk reformatorische orgelkunst schreef. Orgelmuziek die voortkomt uit de zelfde kerkelijke cultuur als die van de 'oude schrijvers', ene evenals hiin werk van boventijdelijke waarde. 6. Bij Pinksteren hoort u - evenals het hier voor beluisterde - een hoogtepunt uit de orgelliteratuur: het Choral varié 'Veni creator spiritus' van Maurice Duruflé (1902-1986). Durufé, leeriing van Vier- ne, was één van de belangrijkste 20e eeuwse vertegenwoordigers van de Fran se orgelschool. Hij liet slechts weinig orgelwerken na, die echter, die echter stuk voor stuk meesterwerken zijn. Het koraal 'Veni Creator' is het beroem de oud-middeleeuwse lied 'Kom, Schep per Geest' dat wereldwijd wordt gezon gen. De laatste variatie heeft een toccata- karakter en is als zodanig een fraaie bekroning van het concert. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken Orgel (Docerend Musicus en Uitvoerend Musi cus), Kerkmuziek en Theorie der Muziek. Sinds 1984 is hij vaste bespeler van het Mee re-orgel in de Hervormde Kerk te Sommels dijk. Sinds 1990 daarnaast van het grote Leeflang-orgel in de Hervormde Kerk te Middelharnis. Als kerkmusicus is hij in het bezit van de eerste graads bevoegdheid. Rond de beide orgels bouwde hij een bloeiende lespraktijk op. Vele jongere en oudere organisten wer den door hem opgeleid. Vele leerlingen be haalden prijzen op regionale en nationale concoursen. Als docent muziektheorie is hij verbonden aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee. Hij gaf vele concerten, ook voor de radio (EO en NCRV). Eerste prijs winnaar werd 'hij aan het Nationale Orgel concours te Leiden (1985). Hij studeerde improvisatie, o.m. bij Klaas Bolt aan de Internationale Zomeracademie te Haarlem. Behalve op orgel concerteert hij ook op cla- vecimbel en clavichord. U bent hartelijk welkom op 20 maart. De toegang is uw gift aan de uitgang. Middelharnis Sommelsdijk,. 8 maart 2004. Afdeling 1. J.A.Dekker - M.Klink1-1 I.Mackloet - C.Spee1-1 A.van der Veer - J.Lodder3-0 Afdeling 2. J.van Hoorn - H.Bijdevaate3-0 C.Polder - W.Vroegindeweij1-1 Afdeling 3. R.Jacobs - D.A.Doomhein3-0 B.du Pree - J.Groenendijk 3-0 Klink speelde ook tegen Dekker weer erg sterk. Door een afruil in het middenspel zag Klink kans een stuk winst te behalen, maar door knap verdedigen wist Dekker er toch nog remise uit te slepen. Mackloet en Spee speelden om de bovenste plaats. Er werd voorzichtig gespeeld. Na een grote afruil werd de vrede al snel getekend Van der Veer speelde bijzonder sterk tegen Lodder. Hij wist al redelijk snel via een mooie com binatie van zes om zes een dam te halen. Deze slag kwam Lodder niet meer te boven. In afdeling twee hield Bijdevaate tegen Van Hoorn lang stand. Maar in het eindspel moest hij het loodje leggen. Polder die zijn laatste wedstrijd speelde wou graag met winst besluiten, maar Vroegindeweij wou niet meewerken. Het werd een interessante wedstrijd, die uiteindelijk in remise eindig de. In afdeling drie blijft Jacobs maar winnen. Hij heeft nog niet één verliespunt. Dit keer verleende zijn tegenstander Doomhein alle medewerking. Hij raakte per vergissing een steen aan die hij niet van plan was te zetten. Maar bij dammen geldt nu eenmaal de regel: aanraken is zetten. Jammer want Doomhein stond er niet slecht voor. Du Pree moest aan treden tegen Groenendijk, die twee punten op hem voor stond. Ze maakten het elkaar niet gemakkelijk. Uiteindelijk wist Du Pree enig voordeel te behalen en te wiimen. Daar mee passeerde hij Groenendijk in de eind stand. Hebt u overal pijn? Bent u ontzettend moe? Bent u als u 's morgens als u wakker wordt stijf en uitgeput? Laat uw geheugen u soms in de steek? Dit kunnen enkele symptomen zijn van het fibromyalgiesyndroom (FMS). Dan willen we ook weten wat de oorzaken zijn van FMS? Hoe een juiste diagnose is te stellen en hoe men zich kan aanpassen aan de beperkingen die deze ziekte met zich meebrengt? En wat kunnen anderen, zoals familieleden, doen om te helpen? Dit onder werp wordt op maandag 15 maart om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algeBj«t;u@gebj-<ie| "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. In de aangifte inkomstenbelasting is het mogelijk om kosten van ziekte, arbeidson geschiktheid en daarmee verband houdende uitgaven in mindering te brengen op het inkomen. Deze uitgaven worden buitengewone uitgaven genoemd. Om voor aftrek- mogelijkheid in aanmerking te komen dienen de kosten meer te bedragen dan onge veer 11% van het inkomen. Om mensen met structurele ziektekosten, zoals een chronische ziekte of handicap, tegemoet te komen heeft de wetgever een extra com pensatie voor deze groep in de wet opgenomen. In de praktijk kan van deze extra compensatie echter ook gebruik worden gemaakt door mensen die geen handicap of chronische ziekte hebben. Vanaf 1 januari 2004 is de compensatie gewijzigd. Tot en met het jaar 2003 kunnen mensen die 2 jaar aftrek van buitengewone uitga ven hebben, en die een inkomen hebben van minder dan 28.850, de aftrekbare kos ten vermenigvuldigen met een factor 1,25 en na 3 jaar met een factor 1,5. Dit kan tot een forse belastingbesparing leiden. Voor de bepaling van de inkomensgrens die nen de inkomens van de partners bij elkaar te worden opgeteld. Let u er dus op dat u bij het invullen van uw aangifte over 2003 een beroep doet op deze verhoging van de ziektekostenaftrek! Vanaf 2004 komen de genoemde vermenigvuldigingsfactoren te vervallen. In plaats daarvan komt slechts een aantal specifieke ziektekosten in aanmerking voor een vermenigvuldigingsfactor van 1,65. Het gaat dan om kosten die voornamelijk gemaakt worden door mensen met een chronische ziekte of een handicap. De inko mensgrens blijft hierbij gehandhaafd. Als 'specifieke ziektekosten' zijn nu benoemd: hulpmiddelen, eigen bijdrage medi cijnen, vervoerskosten (tüet voor ziekenbezoek), dieetkosten, extra uitgaven voor gezinshulp, extra uitgaven voor kleding en beddengoed, de eigen bijdrage voor ver blijf in een AWBZ-instelling en eigen bijdragen voor extramurale zorg AWBZ (diverse soorten eigen bijdrage zonder dat sprake is van een AWBZ-instelling). Een andere wijziging is dat de vermenigvuldigingsfactor toegepast mag worden vóór de drempel van 11 van het inkomen. In de huidige regeling moet u de aftrek bare kosten eerst verminderen met het drempelbedrag en op het resterende bedrag de vermenigvuldigingsfactor toepassen. Door deze wijziging wordt bereikt dat u eerder uitkomt boven de drempel. Hoe was het ook weer: "niet leuker, wel makkelijker De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccotmtants te Barendrecht, Middelharnis en Gouda. Hoe wel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enke le aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6