Verdwenen dorpsboerderij. Wie weet er meer van? Eerste steen gelegd van uit breiding Doopsgezinde kerk PREDIKBEURTEN Zaterdag avond- jeugdwerk EiiiyraaBi-ttiEyva Inloopochtend gastouderbureau Brielle Bouwen met het oog op de toekomst EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Uitvoering gitaarafdeling IVIuzieicschooi G-O SRA Jongerenavond in Sommelsdijk Raad Dirksland neemt motie over Haringvlietsluizen aan fm, P W/ Ger. Gem. Nieuwe Tonge Woensdag 10 maart 2004 In de kern van Dirksland: Werner Bloemendaal heeft zijn door velen gewaardeerde serie over het dorp Dirksland inmiddels afgerond. Voor informatie over zijn hundel 'Dorp' kunt u terecht bij de redactie. Wellicht kan aan de hand van een inventarisatie worden bezien of tot een al of niet beperkte uitgave van de bundel 'Dorp' kan wor den overgegaan. Historisch Hoekje gaat nog even door met Dirksland. Het is de bedoeling dat ik in de komende weken iets ga vertellen over de panden in de oude kern van Dirksland, waarbij vooral de percelen aan bod zullen komen waarop het Dirkslandse gemeentehuis staat. De uitbreiding van het gemeentehuis met Voorstraat 21 is voor het Genealogisch Cen trum Goeree-Overflakkee aanleiding om de bewoningsge- schiedenis van de panden Voorstraat 15, 17, 19 en 21 na te gaan. We zijn benieuwd wat daarover in de archieven te vinden is. En wie weet welke interessante historische sporen Voor straat 21 te bieden heeft. Verdwenen boerderij aan de Ring Ouwe Waerelt Stichting Kinderopvang Humanitas PAGINA 2 f a"fa.^gsa%ijsi;- DINSDAG 9 MAART 2004 Tf^_ iüi tM De lieren lams Irechts) en Westdijk iiici !iel lienienknie:, iije tussen hen in. OUDDORP - Onder grote belangstel ling werd vrijdagmiddag de eerste steen gelegd van de eerste fase van de uitbreiding van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Oud- dorp. De contouren van het nieuw gebouw zijn inmiddels al duidelijk herkenbaar, want op 15 januari von den de werkzaamheden reeds een aan vang en werd de eerste paal geboord. Zonder feestgedruis, want zoals domi nee J. Smink toen aangaf: „De eerste paal van ons kerkgebouw is destijds geslagen door Pieter Bosland, dus zo'n handeling kan niet voor de tweede keer plaatsvinden. Vandaar dat we nu hebben gekozen voor het leggen van de eerste steen als officiële handeling voor de nieuwe uitbreiding." Voor deze eerste steenlegging zijn twee per sonen gevraagd die een speciale betekenis hebben binnen de Doopsgezinde Gemeente: Wijnand Tanis en Jan Westdijk. „Ik ben vele jaren geleden de eerste geweest die over stapte van een andere geloofsgemeente en zich liet dopen," legt Tanis desgevraagd uit. Sindsdien is hij een actief en gewaardeerd lid van de Doopsgezinde kerk geworden. Jan Westdijk is eveneens al vele jaren verbon den met de Doopsgezinde Gemeente. Zijn vader bespeelde meer dan veertig jaren het orgel, toen de kerk nog gevestigd was in het kleine Schuilkerkje aan de Weststraat, Bijzondere gebeurtenis Na een welkomstwoord tot alle aanwezigen ging dominee Smink in gedachten even terug naar 13 jaar geleden, toen op 7 mei 1991 de eerste paal werd geslagen voor het nieuwe kerkgebouw aan de Dorpstienden. "En nu wederom een bijzondere gebeurte nis," zo typeerde de dominee de bijeenkomst van deze vrijdagmiddag. „Wij bouwen met het oog op de toekomst, met het oog op onze jongeren. Het kerkgebouw moet uitgebreid worden om een ieder nu en in de toekomst op een goede wijze te kunnen huisvesten." Ook de volgende spreker, het jongste lid van de kerkenraad Cor Joppe, refereerde aan de ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaaI.coni (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zahielijiie advertenties: maandag en donderdag' 14.00 uur sluitingstermijn overiijdensbericfiten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36.00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 groei van de gemeente. „We kampen voort durend met gebrek aan ruimte. De kinderop vang komt door gebrek aan ruimte in de knel. De peuterdienst is nauwelijks moge lijk, de kleuterdienst vindt plaats in de kamer van de kerkenraad en de kinderen die de zon dagsdienst bijwonen zitten wat verloren in de zaal. Ook is er behoefte aan een speciale ruimte voor condoleances." Nadat de eerste tekeningen waren afgekeurd wegens te hoge kosten, bleken diverse besparingen en het bouwen in twee fasen tenslotte de oplossing en kon begin van dit jaar met de bouw begonnen worden, aldus Joppe, die hieraan met vreugde kon toevoegen dat ook de financiën voor de eerste fase zo goed als rond zijn. Na deze sprekers was het de beurt aan de aanwezige kinderen om hun stem te laten horen. Zij hadden een lied ingestudeerd met als thema het metselen, waarbij alle stenen samen een huis vormen. „De Heer bouwt ook zijn huis, daar zijn we stenen van. Ieder heeft zijn plekje in dat huis, dat God er wonen kan," zong het gezelschap uit volle borst. In een gezamenlijk gebed vroeg dominee Smink om de zegen van God over het nieu we huis en sprak hij de wens uit dat dit huis zou groeien tot een huis van troost, vreugde en liefde. En toen was het dan tijd voor de officiële steenlegging. De heren Tanis en Westdijk kregen van de aanwezige vaklieden de nodi ge instructies en kweten zich vervolgens uit stekend van hun taak. Boven de steen die zij legden komt over enige tijd een bronzen pla quette met daarop de tekst dat Pieter Bosland de eerste paal sloeg op 7 mei 1991 en Wij nand Tanis en Jan Westdijk de eerste steen legden op 4 maart 2004. Ook komt daarbij de onderstaande inscriptie: Ons huis Heer, laat ons huis een hemel Zijn waar U kunt binnentreden Zo 'n stukje van Uw huis in 't klein Een woning die iets anders heeft Dan doodgewone dingen en waar Men alles wat u geeft In liederen hoort bezingen Biddag voor gewas en arbeid OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. A. van den Berg, Nieuw Lek- kerland en 19.30 uur ds. G. Meuleman - Ger. Kerk 19.30 uur ds. C. G. Kant, dienst wordt gehouden in Stellendam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 19.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 14.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 19.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT -Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet en 19.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland. DIRKSLAND - Herv. Gem. 14.30 uur ds. G. van Meijeren, dienst met kinderen en 19.00 uur ds. G. van Meijeren. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. van Wijk. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 uur ds. J. W. van Estrik en 19.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 en 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. C. Gielen en 19.00 uur ds, A. R Voets - Chr. Ger. Kerk 14.30 en 19.00 uur ds. R den Butter - Ger. Kerk 19.30 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 19.30 uur ds. W. Tiekstra. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 uur ds. J. Belder, Dordrecht en 19.00 uur ds. A. Belder. OUDE TONGE - Herv. Gem. 14.30 uur ds. L. de Wit en 19.00 uur ds. J. R J. Voets, Stolwijk. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 19.00 uur ds. H. J. Catsburg, Goes - Ger. Kerk 19.00 uur ds. A. S. Rienstra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 11.00 uur Dienst met de groepen 3-8 van CBS 't Kompas in de Ger. Kerk, de heer K. Baas en 19.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 11.00 uur (school) en 19.00 uur de heer K. Baas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 14.30 uur dr. T. E. van Spanje en 19.00 uur ds. G. C. Kunz. Dordrecht - Ger. Kerk 19.30 uur ds. H.R de Goede. MIDDELHARNIS - U wordt van harte uit genodigd voor de uitvoering van de gitaaraf deling van muziekschool Goeree-Overflak- kee op vrijdag 12 maart, aanvang 19.30 uur. De plaats is als vanouds de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middel hamis; de toegang is gratis. Bijzonder is deze keer dat zowat de voltallige gitaarafde ling van de muziekschool aantreedt en een prachtige avond zal verzorgen. Verantwoor delijk voor het geheel is docent Leo Ver kerk, die zijn enthousiasme en liefde voor de gitaarmuziek steeds weer op de leerlingen weet over te brengen. Als rode draad door het programma lopen de bijdrage van de grote ensembles. Met name het Jong Flakkees Gitaar Ensemble is met zijn 25 spelers zeer omvangrijk. Ze bijten de spits af van het programma met o.a. 'Starters Blues' en 'Easy Two'. De 16 wat oudere spelers van het 'Flakkees Gitaar Ensemble' gaan er ook flink tegenaan met o.a. 'Cama- valito' en 'Jamaica Farewell'. Uiteraard kunt u ook luisteren naar en genie ten van veel kleinere formaties (solo, duo, trio en kwartet). Leuk is het dat u hierbij ook kennis kunt maken met diverse spelniveaus; van leerlingen die nog maar pas begonnen zijn tot leerlingen die al één of meerdere exa mens hebben gedaan hebben. Wanneer u wilt weten wie wat speelt dan moet u vooral kómen, want dat is te veel om op deze plaats allemaal op te noemen. Eén ding is in ieder geval duidelijk: iedereen doet enorm zijn best! De vele leerlingen/concertgevers, de docent, de directie en het bestuur van de muziekschool rekenen op uw stimulerende aanwezigheid. Hoe is jouw leven, in Gods ogen? De Heere vraagt je om jouw leven aan Hem te wijden, het in dienst te stellen van Hem en van Zijn Koninkrijk. Wat komt daar in het dagelijks leven van terecht? Merken mensen om je heen dat er een verandering heeft plaatsge vonden in je hart? Wat zegt de Bijbel over de toewijding aan God? Daar hoopt Ds. K.J. Kaptein uit s' Gevelduin-Capelle op 16 maart een lezing over te houden, met als titel: 'De toewijding aan God'. Deze SRA- avond wordt weer gehouden in verenigings gebouw 'Vita Nova' aan de van Aerssen- straat in Sommelsdijk. De avond begint om 19.30 uur. Jong en oud is van harte welkom! Met de jongerenavonden wil SRA het vol gende bereiken: - elkaar als jongeren opzoeken rondom Gods Woord, vanuit een verlangen naar een herle ving van het geestelijke leven in Nederland - tot Gods eer en tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk; - gelegenheid bieden voor jongeren om per soonlijke gesprekken te voeren over geloofs zaken en geestelijke vragen; - samen nadenken over Gods Woord om zodoende duidelijkheid te krijgen over geloofsvragen. Wil je meer weten over de SRA. Kijk dan op www.jongerenavonden.nl of bel naar 0187- 681342. Nadat beide heren van hun twee kleinkinde ren, Elianne de Busschère en Sharon Tanis, een herdenkingssteentje overhandigd kregen kon het gezelschap binnen in de ontmoe tingsruimte van het kerkgebouw nog even napraten bij een kopje koffie. De eerste fase van de bouw zou ongeveer half juli gereed moeten zijn. "Het onderhoud van de waterkeringen, die de voeten droog moeten houden, moeten gewoon goed zijn' zo begon de heer Leen- ders van de Fractie Gemeentebelangen tij dens de raadsvergadering op donderdag 26 februari 2004, zijn betoog. Waarbij hij meteen aangaf dat niet hij, maar zijn fractie genoot Ben Overweg het nodige speurwerk had verricht. In het Rotterdams Dagblad van 5 en 9 febru ari 2004 waren alarmerende berichten ver schenen over het onderhoud van de Haring vlietsluizen. Rijkswaterstaat wil de groot schalige renovatie van de ruim dertig jaar oude sluizen nog zeker vier jaar uitstellen. Hiertegen hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in een brief van 7 januari 2004 ernstig bezwaar gemaakt. De raad van Dirksland schaarde zich una niem achter het standpunt van de provincie. "Stel dat het een keer nüsgaat, -wanneer de lijn van de Regering wordt gevolgd en de komen jaren alleen maar noodreparaties worden uitgevoerd. Wanneer er dan iets gebeurd, zal iedereen die daar gevolgen van ondervindt, als eerste op de stoep van het gemeentehuis staan met de vraag waarom dit niet aanhangig is gemaakt. Op het instand houden van de waterkeringen, die voor ons van levensbelang zijn, wil men beknibbelen en bezuinigen. Daar kan de fractie van Gemeentebelangen niet mee akkoord gaan", aldus de heer Leenders. Hoewel een aantal raadsleden niet bang zijn dat ze natte voeten zullen krijgen, willen ze wel graag het signaal afgeven aan de Staats secretaris en onSiggende gemeenten, dat ze achter de brief van Gedeputeerde Staten staan, omdat, zoals in de motie wordt ver woord "de Haringvlietsluizen, gelet op de Watersnoodramp van 1953, voor de bewo ners van Goeree-Overflakkee van groot belang zijn tegen de strijd van het water en een belangrijk gevoel van veiligheid geven". En zo wordt de eerste motie die sinds de gemeenteraadsverkiezingen van 2002 tij dens een raadsvergadering is ingediend, door de hele raad ondersteund. 'Êh De verdwenen dorpsboerderij naast Ring 51 (fotocollectie P.de Man). Voordat de Voorstraat aan bod komt, wordt vanwege recente vondsten van bouwsporen aandacht besteed aan de Ring. Net als de Voorstraat ligt de Ring in de oude dorps kern, een gebied dat in de Cultuurhistorische Hoofdstructuur van Goeree-Overflakkee is opgenomen als een gebied dat archeologisch en cultuurhistorisch belangrijk is. Bij tuinwerkzaamheden rond Ring 51 in Dirksland zijn door de bewoners onder andere delen gevonden van de fundering van de boerderij, die vroeger aan de westkant van Ring 51 grensde. De boerderij naast Ring 51 stond op de plaats waar nu de Irene- laan is en het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' staat. De boerderij naast Ring 51 was een dorpsboerderij van grote cultuurhistori sche waarde en karakteristiek voor de bebouwing van de Ring. In 1957 is de boer derij gesloopt voor aanleg van de Irenelaan. Er zijn akten vanaf omstreeks 1600 van deze boerderij. De boerderij was toen eigendom van Dirk Govertsz Brasser, een hd van de Delftse kooplieden- en regentenfamilie Brasser. In het woonhuis van de boerderij bevond zich ten tijde van de sloop een mooie schouwpartij met een achterwandtableau van tegels. De achterwand bestond waar schijnlijk uit twee tableaus, aan weerszijden van de rookbaan één. Het ene tableau voor stellende prins Frederik Hendrik, het andere vermoedelijk voorstellende zijn vrouw Amalia van Solms. Het tegeltableau met een voorstelling van prins Frederik Hendrik is bij de sloop van de boerderij aangekocht door het Streekmuse um Goeree-Overflakkee. Dit tableau hangt, deskundig gerestaureerd, in het Streekmuse um in Sommelsdijk. Van het andere tableau, het pendant van Frederik Hendrik, is niet bekend in welke staat het ten tijde van de sloop van de boerderij verkeerde en wat ermee gebeurd is. Voor een artikeltje in het tijdschrift 'De Ouwe Waerelt' van de Historische Vereni ging De Motte willen we graag meer weten over het voormalige pand op de plaats van de Irenelaan en 'Onder Wiek'. Van de heer P. de Man kregen we een prachtige sfeerfo to, die zijn vader medio vorige eeuw van de betreffende boerderij en de bebouwing van de Ring heeft gemaakt. Op de foto is goed te zien dat het om een groot woonhuis gaat, met drie schoorstenen en kelder met opkamer. Wie heeft nog meer duidelijke foto's van het pand en wie weet iets over de indeling en bewoning ervan? Wie weet iets van de tegenhanger van het tegeltableau met prins Frederik Hendrik? Cathy Westdorp Stationsweg 2 3247 BW Dirksland Telefoon 0187-601904 Het gastouderbureau in Brielle is sinds twee jaar onderdeel van Stichting Kinder opvang Humanitas en groeit op dit moment nog steeds. Het werkgebied is in deze twee jaar uitgebreid met Hellevoetsluis, Spijke- nisse. Port Zélande te Goedereede en een deel van Goeree-Overflakkee. De plaatsen Brielle, Rozenburg, Westvoor- ne en de gemeente Bemisse zijn nog steeds de belangrijkste afnemers wat betreft de gastouderopvang. Op 17 maart aanstaande houden wij een inloopochtend voor alle gast- en vraagou- ders die bij Stichting Kinderopvang Huma nitas aangesloten zijn. De reden hiervoor is dat wij op 2 februari jl. zijn verhuisd naar een ruimer kantoor. Wij zitten op dezelfde locatie achter een andere deur. Wij zijn trots op de nieuwe ruimte en willen laten zien waar wij u de komende jaren zullen ontvangen. Vanuit dit kantoor kunnen wij onze gast- en vraagouders nog beter van dienst zijn. Verder is iedereen die geïnteresseerd is in gastouderopvang van harte welkom om kennis te maken met deze vorm van kin deropvang! Onder het genot van een kopje koffie kun nen we weer eens ongedwongen met elkaar praten over de gastouderopvang. Ook kunt u door middel van foto's uit de oude doos nog eens even terug in de tijd. Tevens is er voor iedereen die deze ochtend bij ons langs komt een kleine attentie. De kinderen zijn vanzelfsprekend ook van harte wel kom! Graag zien wij u op 17 maart a.s. tussen 10.00 en 12.00 uur op de Anna Hoevestraat 4, 3232 VC te Brielle. Heeft u vragen of bent u ook geïnteresseerd in de gastouder opvang, bel dan even naar bovengenoemd gastouderbureau. Ons nummer is; (0181) 414467 (wanneer u de voicemail inspreekt bellen wij u terug). ■■■■■'■S&SS: Tegeltableau met prins Frederik Hendrik. Streekmuseion Goeree-Overflakkee. Hallo jongelui, Zaterdag D.V. 13 maart is het weer tijd voor zaterdagavondjeugdwerk. Een aantal mei den wrllen ons dan de hele avond met een spel bezig houden, wij als leiding zijn daar erg benieuwd naar, jullie ook? Kom dan om 19.30 uur naar het zaaltje van de kerk. Tot ziens! De leidmg

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2