Nieuws CSG "Prins Maurits" opnieuw omgedoopt tot 'Middelharnis/stellendanime'' Humanitaire liulp nog steeds broodnodig in Oekraïne uit de kerken Woord Damvereniging ENEO'52 ElliUrHSBI-tllEUWS Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' .rp w Een maai per twee weken krijgen de eilandeiijke raadsfracties de gelegenheid om hun standpunten en meningen te verduidelijken in de rubriek 'Fractiegewijs'. De colleges van Burgemeester en 'Wethouders, welke de gemeenten besturen, krijgen ook om de twee weken gelegenheid hun visie op bepaalde zaken die in de gemeenten spelen onder de aandacht van de burgers te brengen in de rubriek 'Collegeaal'. Meer verantwoordelijkheden Knelpunten vrachtverkeer Middelharnis Sommelsdijk, 1 maart: Uitslagen van maandag 1 maart 2004 Afdeling 2 Cf ,if J^" 4^ St. OZO ziet terug op geslaagd werkbezoek Trauma's PAGINA 9 VRUDAG 5 MAART 2004 Collegeaal Ook deze keer wil ik weer enkele gedachten met u delen over lopende zaken bij de gemeente Oostflakkee. U heeft als burger van Oostflakkee enkele weken geleden weer de jaarlijkse belastingaan slag ontvangen. Belasting betalen is niet de meest populaire bezigheid, maar wel noodza kelijk om voorzieningen die u graag wenst in onze dorpskernen zoveel als mogelijk in stand te houden of zelfs uit te breiden. Gelukkig wordt dit ook door de meesten van u zo erva ren. De Onroerend Zaak Belasting (OZB) blijft binnen redelijke grenzen, maar het rioolrecht en de afvalstoffenheffing zijn wel met meer dan de inflatie omhoog gegaan. Voor deze laatste twee is het uitgangspunt van de gemeenteraad: de vervuiler betaalt. Dit komt er op neer dat de inkomsten uit de heffingen op moeten wegen tegen de uitgaven. Door allerlei (externe) omstandigheden en wetgeving wor den de kosten van riolering en het ophalen van afval steeds maar duurder. Ook de komende jaren zullen we rekening moeten houden met stijgingen die de inflatie te boven gaan. De las tendruk voor u als burger in de gemeente Oostflakkee ligt iets boven het landelijk gemid delde, waarbij de doelstelling van het College is om naar dit gemiddelde toe te groeien. Het is financieel niet de makkelijkste tijd voor de gemeenten in Nederland zo ook niet voor Oostflakkee. De financiële middelen van de landelijke overheid zijn duidelijk verminderd. En het houdt nog niet op zoals u in de pers heeft kunnen lezen. Het kabinet wil opnieuw 2 miljard bezuinigen. Ook de gemeenten zul len wederom getroffen worden. Deze trend heeft ook gevolgen voor de meerjarenbegroting van Oostflakkee. In het najaar van 2003 is dan ook een bezuinigingsronde ingezet die in het voorjaar van 2004 moet worden afgerond. Over de volle breedte zal de broekriem moeten worden aangehaald. Ook worden steeds meer verantwoordelijkhe den bij gemeentebesturen neergelegd. De nieu we Wet Werk en Bijstand (WWB) is daar zo'n voorbeeld van. Ook daar zal de gemeente NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede (wijkgemeente 2), ds. W.G. Sonnenberg te Ermelo; te Gorinchem (g.v. Nieuwe Gasthuis), ds. W.C. van Laat- um te Tiel (project 'Kleine gemeenten'), die dit beroep heeft aangenomen; te Hengelo (Ov; SoW), ds. P. Hendriks te Apeldoorn; te Raamsdonksveer, ds. H.M. Habekotté te Tweede Exloërmond, die dit beroep heeft aangenomen; te Rhenen (wijkgem. Rond de Cunerakerk), ds. A. Juffer te Putten (Andre- askerk). Aangenomen: naar Nunspeet/Hulshorst (wijk 6), ds. L.P. Blom te Hoogblokland; naar Utrecht (Jacobikerk; missionair wer ker), kandidaat A. Markus te Utrecht, die bedankte voor Aalburg en voor Goudriaan en Ottoland. Bedankt: voor Bodegraven (wijkgem. 3), ds. W. Klouwen te Wormerveer (Herv. /Geref.Federatie); voor Geldermalsen (wijk centrum), ds. J. Meertens te Bedum/Onder- dendam; Beroepbaar: kandidaat S.H. Ossewaarde- ■Van Nie, Kiellanden 10, 9407 PB Assen; kandidaat E.G. de Kruijff, Boveneind NZ 108, 3405 AK Benschop; kandidaat W.C. Francissen, Toutenburgleane 26, 9255 JD Tietjerk. GEREF. KERKEN IN NED. Beroepen: te HarUngen (g.v. St. Zorggroep Noorderbreedte, Locatie De Batting), ds. S.C. Leene te Leeuwarden-Huizum, die dit beroep heeft aangenomen; te Heerde, ds. G.T. Wijnstok te Ridderkerk (pt); te Heerde, ds. J.B. Diermanse te Ridderkerk (parttime); te Hengelo (Ov; SoW), ds. J. Wachtmeester te Marknesse; te Nijmegen (g.v. Pompe- stichting), mw. ds. B. Zondag te Dordrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te ZutphenAVamsveld (uitzending Kuala Lumpur), ds. M.S. Meiring-Snijder te Woer den, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Heerde, ds. J.B. Dier manse te Ridderkerk (parttime); naar Heer de, ds. G.T. Wijnstok te Ridderkerk (pt). zoals het er nu naar uitziet eigen middelen bij moeten leggen Zeker in een tijd dat het eco nomisch minder gaat en het aantal werklozen (ook in Oostflakkee) toeneemt. De verwach ting is dat dit zal resulteren in een groter aantal burgers die gebruik zullen moeten maken van de sociale voorzieningen waar de gemeente nu direct zelf voor verantwoordelijk is. Recht op werk is het uitgangspunt van de nieuwe WWB, maar dan moet er wel werk zijn! En daarmee wil ik dan met mijn portefeuille Economische Zaken op in spelen. Werkgele genheid creëren in Oostfiakkee en op Goeree- Overfiakkee is ook één van de doelstellingen van de raad en het college. Hiertoe wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van het Regionale Bedrijventerrein aan de N59 bij Oude-Tonge, Een bedrijventerrein dat. op basis van een op te stellen Beeldkwaliteitsplan, een representa tieve uitstraling moet krijgen, passend in het landelijk gebied. Naar verwachting kunnen hier op termijn 600 tot 1000 mensen werk vinden. En dat geeft weer de nodige voordelen voor u als burger die dicht bij huis aan het werk kan. Ook de gemeente (en dat bent u feitelijk zelO profiteert hiervan omdat de kans groot is dat minder mensen gebruik behoeven te maken van een uitkering. Het college heeft hier hoge verwachtingen van. We praten dan wel over een periode van ongeveer IO jaar voordat het terrein volledig bezet zal zijn. De verwachting is dat dit najaar de aanbesteding zal plaatsvin den en de infrastructuur aangelegd gaat wor den. Wat ook in mijn portefeuille valt is de ontslui ting van het vrachtverkeer door Ooitgensplaat en Den Bommel. Dit heeft zowel voor de raad als het college hoge prioriteit. Voor wat betreft Ooitgensplaat heeft het waterschap toegezegd de bocht aan het eind van de Fittersweg te zul len verruimen waarna het vrachtverkeer naar het bedrijventerrein via de Fittersweg geleid zal gaan worden. Dit zal, zoals het er nu naar uit ziet, in het voorjaar van 2004 ter hand geno men worden. Voor wat betreft Den Bommel hopen wij ook spoedig tot een oplossing te komen. Ik heb wel eens geroepen "ik heb mijn tanden erin gezet en die gaan er niet uit voordat er een definitieve oplossing is" maar ik constateer ook dat het nog niet zo eenvoudig is. Het is enorm kostbare klus waarbij ook het gehele terrein nog gerioleerd dient te worden. Toch wordt alles in het werk gesteld om in 2005 de ont sluiting te kunnen realiseren. Er zijn de afgelopen periode ook veel contacten geweest met bedrijven, organisaties, verenigin gen of met u als burger persoonlijk. Communi catie staat hoog in het vaandel bij het gemeen tebestuur maar het moet ook niet altijd van één kant komen. Ook u weet het gemeente huis vast wel te vinden. U bent ten allen tijde van harte welkom! Overigens kunt u ook reageren via de website, www.oostfiakkee.nl, of persoonlijk naar gvandervalk@oostnakkee.nl Natuurlijk spelen er nog veel meer zaken in onze gemeente, maar daar hoop ik een volgen de keer op terug te komen. CERT-JAN VAN DER VALK wethouder Financiën en Economische Zaken Wethouder Van der Valk bij de tekening voor het nieuw Regionale Bedrijventerrein. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Aduard, ds. H.J.J. Pomp te Vrouwenpolder; te Amersfoort-Emiclaer, ds. M.J.C. Blok te Ommen. Aangenomen: naar Bussum-Huizen, ds. P. Boonstra te De Lier; naar Hasselt, ds. R.M. Meijer te Hoogezand-Sappemeer (wijk noord), die bedankte voor Lelystad. Bedankt: voor Goes, ds. A. van Houdt te Vlaardingen. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zeewolde, ds. C.T. de Groot te Lelystad. CHR. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kandidaat A. Versluis, Sons- brug 16A, 4151 ML Acquoy. Tel. 0345- 64655. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Beekbergen en te Melissant, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland; te Bors- sele, ds. G. Mouw te Uddel; te Gorinchem, ds. B. van der Heiden te Alblasserdaro; te Groningen, ds. R. Kattenberg te Arnhem, die bedankte voor Emmeloord; te Kruiningen, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; te Lelystad, ds. W. Harinck te Woerden; te Put- tershoek, ds. P. Mulder te Dordrecht; te Stol- wijk, ds. C. Hogchem te Bameveld. Bedankt: voor Krimpen aan den IJssel, ds. W. Visscher te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN NEDERLAND Beroepen: te Ederveen, te Krimpen a/d IJs sel en te Waardenburg, ds. J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Vlaardingen. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Rhenen, ds. D. Monster te Bameveld. (M CO Afdeling 1: LKoese -M.Klink1-1 A.van der Veer - C.Spee0-3 J.A.Dekker - LMackloet1-1 Afdeling 2: H.H.Verolme - J.van Hoorn3-0 C.Polder - H.Bijdevaate3-0 W.Vroegindeweij - J.Jordaan1-1 Afdeling 3: J.Groenendijk - D.A.Doomhein1-1 B.du Pree - J.A.Nipius 3-0 Koese en KUnk maakten er een lange en spannende partij van. Ondanks dat Klink een stuk winst voor kwam te staan kon hij de winst niet biimenhalen. Van der Veer begon sterk tegen Spee en kreeg een betere stelling, maar na een kleine misser kreeg Spee voor deel, en kon dat al snel omzetten in winst. Dekker begon goed tegen Mackloet. Hij wist enig voordeel te behalen, maar na een foutje nam Mackloet de leiding. Ondanks alle mogelijke inspanning werd het toch remise. In afdeling twee moest Polder aantreden tegen Bijdevaate. Als Polder zou verliezen zou Bijdevaate hem voorbijgaan. Dat wilde Polder ten koste van alles voorkomen. Hij speelde een sterke partij, en daar had Bijde vaate geen antwoord op. Verolme en V.Hoom speelden een interessante, gewaag de partijVerolme kwam beter uit het eind- spel met als resultaat: winst! Vroegindeweij en Jordaan speelden een boeiende partij. Geen van beiden wist enig voordeel te behalen zodat de partij remise werd. In afdeling drie zon Groenendijk op revan che tegen Doomhein. Dat lukte niet. Het werd na een spaimende partij terecht remise. Du Pree die op Nipius een puntje voorstond, wilde die voorsprong niet inleveren. Hij maakte het Nipius al gauw zo moeilijk, dat deze al gauw de vlag streek. De Pree wist zo zijn voorsprong te vergroten. Voor alle tweede-klassers van de CSG "Prins Maurits" was er op 20 februari een speciale projectdag in het kader van de culturele edu catie voor de onderbouwklassen. De school heet dan voor één dag 'Middeidamme' en staat bol van allerlei activiteiten met een cul turele lading. Vorig jaar waren het de middeleeuwen, dit jaar werd Middeidamme in 1565 teruggeplaatst. Er werd gebeeldhouwd, geschilderd, gezongen, gebakken, kennis gemaakt met cultureel erfgoed als de vlas- en linnenindustrie, klavecimbelbouw, op de lijn baan werd touw gemaakt, lessen anatomie. Lessen over Luther, martelarenpoëzie en de staatkundige en politieke situatie van die tijd. In de aula van de school werd door leerlingen en docenten en examenkandidaten culturele en kunstzinnige vorming een 'landjuweel' in drie bedrijven gepresenteerd en een historische maaltijd maakte de dag compleet. Eigenlijk een gewone schooldag waarop hard gewerkt wordt net als anders, maar tegelijkertijd heel bijzonder en zeker voor herhaling vatbaar! In afdeling 1 werd de afgebroken partij tussen J. Looij en A. het Jonk uitgespeeld. Na de afgegeven zet dacht Looij een stuk winst te behalen, door dat Het Jonk een vrije zet over het hoofd zag kwam Looij een stuk voor daarna speelde Looij de par tij correct uit en ging met de winst naar huis. T. Goedegebuur en B. v.d. Spaan maakten er een spannende pot van. Na van beide kanten een gesloten stelling forceerde Theo een doorbraak die voor Barend mise rabel uitviel en hij verloor de partij. In de partij van B. Visbeen tegen C. Vis been werd door Bert een dubbele slagzet uitgevoerd en brak door naar de damlijn, en na deze stand van 9 om 9 gaf Cor de partij gewonnen. In afdeling 2 werden de volgende wedstrij den gespeeld: L. Steketee verweerde zich kranig tegen A. Visbeen. Wat langer bedenktijd nemen zou Steketee zeker ten goede komen. Want bij het analyseren van de partij, zie je toch als hij de tijd ervoor neemt, een behoorlijke vooruitgang. Al is hij in het eerste seizoen bij de vereniging. A. Visbeen ging na 45 minuten spel met de eer strijken. B. Grootenboer zette H. de Geus vanaf de opening gelijk onder druk met een open partij. In het middenspel haal de Ben uit met een grote ruil en kwam op dam. De Geus bood nog wel behoorlijk tegenstand maar moest uiteindelijk toch opgeven. Evelien Visbeen maakte er tegen J. Non een fraaie partij van. Non probeerde het met enkele lokzetten, maar Evelien overzag dit steeds. Na degelijk spel van beiden werd de partij remise. Zo aan het einde van de competitie is het toch vermel denswaardig dat Evelien tot nu toe nog maar één partij verloren heeft met nog twee wedstrijden voor de boeg. Volgende week is de bekerronde aan de beurt. "w»»^ -.0^ .4^ i^ Wij staan voor zwart'wi! en kJeur. Wij staan voor kleine en grote formaten. Wij zijn er voor bedrijven en particulieren. Wij staan voor snel en keurig kopieerwerk. D kunt ons vinden op de Langeweg 13 in Sommelsdijk, telefoon 0187 - 471020 E-mail: algemeen (g^gebr-dewaal. com Over een slechte verbindingsweg tus sen twee Oekraïense dorpen rijdt een bestelbus met aanhanger. 'Stichting OZO - Zórg voor de allerarmsten!' staat op de aanhanger te lezen. In het midden een rood kruis met daar omheen humanitaire hulp, in verschil lende talen. In de bus is het stil. In gedachten verzonken wordt door de OZO-medewerkers verwerkt wat men zojuist gezien heeft. De aanblik van een gezin in een flatten wijk van Batiu staat op ieders netvUes gebrand. Trieste flatgebouwen in een vierkant. Ooit gebouwd als symbool van de vooruitgang in Oekraïne. Nu een verveloze, slecht onder houden verzameling woningen, waar achter eUce deur een wereld van eenzaamheid en armoede schuilgaat. Terwijl de stadsverwar ming, vanuit een hok met een lekkende kolengestookte kachel, verwoede pogingen doet om door de van isolatie beroofde pijpen warm water te pompen om elk vertrek voor veel geld enigszins warm te stoken, staat een man in de vrieskou gelaten matten te klop pen. Een opgeschoten jongen sleutelt aan een aftandse motor. Een meisje dartelt door de sneeuw als een toonbeeld van hoop op betere tijden. Oekraïne in het klein. Nooit werd het de medewerkers meer duidelijk, na de aanblik van dit schouwspel, hoe erg dit grote land er aan toe is. Alles getuigt van de desolate toestand waarin dit eerdere winge west van Rusland, ooit betiteld als de graan- schuur van Europa, zich bevindt. Zichtbaar onder de indruk begeven de OZO- medewerkers zich naar een Ie etage. Gaten in de muren, verroeste postbussen. De voor deur kan zomaar open. Het gevolg van, zoals even later verteld wordt, een inbraak. Een inbraak die niets opleverde voor de inbre kers, maar wel werd gadegeslagen door het verlamde dochtertje van de moeder die even om een brood was. En dus trauma's achter lieten. Temidden van deze misère komt St. OZO vragen naar de omstandigheden van dit gezin, op advies van St. Talentum, de kerke lijke diaconale stichting in Nagydobrony waar St. OZO nauwe contacten mee onder houdt. Zichtbaar emotioneel vertelt deze moeder de reden van het feit dat haar doch ter verlamd is. Als klein meisje had zij last van haar buik en er werd haar om die reden een injectie toegediend in haar rug. Dit her haalde zich vele malen, zodat deze nu 24- jarige dochter, die slechts 25 kilo weegt, al jaren verlamd op bed hgt en het altijd koud heeft. En buikpijn heeft. Moeder ziet het als haar dure plicht om haar dochter goed te ver zorgen en moet in de zomermaanden van haar schamele pensioen sparen voor de win ter om de stookkosten te kunnen betalen. Maar dan moeten er nog medicijnen, kle ding, eten en drinken gekocht worden. Deze mevrouw is ten einde raad. Handenwringend zit zij al pratend op het bed van haar dochter, die constant onder te weinig dekens gehou den wordt. Opdat er geen spoortje warmte verloren gaat Wat een triest verhaal. Is het nu zo erg? Ja, zo erg is het. En dit geval staat niet op zich zelf, dergelijke omstandigheden spelen zich af achter veel te veel Oekraïense voordeu ren. Veel mensen, met name ouderen, zien vooral de winter als een vijand op zich af komen. Dit jaargetijde kenmerkt zich als een periode waarin overleven een belangrijk begrip blijkt te zijn. Vandaar dat St. OZO zich tijdens dit werkbezoek zich in hoofd zaak heeft beziggehouden met hulpverle ning op bestaande en nieuwe adressen. Bij al deze trieste en uitzichtloze situaties prijst St. OZO zich bijzonder gelukkig met de hulp van haar Oekraïense medewerkers. Zonder de bezielende hulp van deze mensen is goed en concreet hulp verlenen onmogelijk. Dit geldt niet alleen voor het maandelijks (gaan) verstrekken van de voedselpakketten, maar ook met alles wat daarmee samenhangt. Medicijnen, kleding, reparaties aan wonin gen en wat dies meer zij. Bent u geïnteresseerd in het werk van St. OZO? Kijk op de website www.stichting- ozo.nl Of informeer naar de dia- of videopresenta tie voor uw bedrijf of vereniging. Wordt donateur en u ontvangt periodiek ons infor matiebulletin "Onderling Contact". Dit blad is ook op de website te lezen. Alle informa tie is te verkrijgen bij het secretariaat van de stichting, telefoonnummer 0187-486572.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9