Soms is een tweede huis geen luxe jöopbedrag |api)t^ett)ur! 1 .^HH Ei(ia)ndelijk nieuws 1 ^;fi^el a^mfteftkuiA ^■p Uitnodiging iVlogelijke rol voor certificering in natuurbeiieer Herinnering aan het goede Flakkee Landbouwbeleid kan natuurdoelen dichter bij brengen ^iÉA^ilfjïlwkaiis^rtl' EIIIVffIDEII-tllEUWS VORKHEFTRUCK-SERVICE TE KOOP Gebruikte elektr. Körcher zit- veegmachine Vrb^gindeweij Soms lopen spanningen in een gezin l>oog op. Dan kan een kind misschien beter even niet thuis wonen. Het is dan een uitkomst wanneer mensen als u zo'n kind een tweede huis willen geven. Wij zoeken pleegoudere voor crisisopvang. Wilt u meer weten over zo'n tijdelijke ouderrol? Of heeft u interesse in een andere vorm van pleegzorg? Kijk dan op www.pleegzorg.nl of bel 0800 - 022 34 32. 'ÜSi'^ U krijgt 20% korting op uw aanschaf, in de vorm van een cheque die u tot 31 december 2004 korting geeft op een volgende aankoop bij Het Binnenhuis. De cheques worden t/m 27 maart 2004 uitgegeven. Vraag in onze winkel naar de voorwaarden. Maak een keuze uit het rijke assortiment van Het Binnenhuis. Kies uit vele soorten karpetten, marmoleum, gordijnen, raambekleding en meer! 1 -—1 yj t Vakantiewoning Abonneert U op Eilanden-Nieuws Violen en Primula's Div. groentenplanten Oranjeband zaaizaden Potgrond, Aardappelen Tuinplanten Polie Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde l^om wordt gelezen. Ingezonden: NIMWEGEN Reclameborden -Autobelettering - Spandoeken Reklame Textielbedrukking - enz... PAGINA 4 VRUDAG 5 MAART 2004 dealer van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikte vorkheftrucks en palletwagens -«.^|||JJ|p-WandieJso"derneming Middelharnis Tel. 0187 - 482319 - Fax 0187 - 482118 www.tref.nl/middelharnis/vroeghef tot het bijwonen van de 3e algemene ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Goeree e.o. op maandag 5 april 2004 om 19.30 uur in het verenigingsgebouw het Haegse Huus, Haagsestraat 4-a te Stellendam. AGENDA 1. Opening. 2. Vaststellen agenda. 3. Vaststellen notulen vergadering d.d. 7 april 2003. 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Jaarverslag 2003. 6. Jaarrekening 2003, verslag kascontrole commissie, begroting 2004 en benoeming nieuwe kascommissie. (de financiële stukken liggen vanaf heden op afspraak ter inzage bij de penning meester, de heer L. Vogelaar, Springert 21, Ouddorp 0187-687406). 7. Bestuursmutaties aftredend en niet hierkiesbaar: mevrouw D. van Halewijn, taakveld I. de heer J. H. Laarman, taakveld III. aftredend en herkiesbaar: mevrouw A. Vlietland-Moerkerk. taakveld II. de heer A. Hoek, 2e voorzitter, taakveld lil. nieuwe bestuursleden: mevrouw M. C. Janssen. vacatures: taakveld I en taakveld III. (nieuwe en tegenkandidaten kunnen zich tot 24 uur voor de aanvang van de verga dering opgeven bij het secretariaat: K. Grinwis, Steenkreek 9, 3253 EG Ouddorp). 8. Afscheid bestuursleden; huldiging jubilarissen, erkenning voor 10 en 20 jaar vrijwilligerswerk; afscheid van vrijwilligers die hun werkzaamheden beëindigen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Aansluitend aan de vergadering zal de heer P. Heerschap een voordracht verzorgen. Namens liet afdelingsbestuur J. Klepper K. Grinwis Voorzitter Secretaris Natuurbeheer vond tot voor kort vrijwel uitsluitend plaats door organisaties als Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten. De laatste jaren wordt daarnaast een rol toegekend aan boeren en andere particuliere grondbezitters. De minister van LNV zoekt nu naar mogelijkheden om de kwaliteit van het beheer door deze nieuwe partijen te waarborgen. Uitgifte van cer tificaten voor goed natuurbeheer zou hierbij een rol kunnen spelen. De nieuwe natuurbeheerders zien zelf Het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) van de EU biedt de lidstaten verschillen de instrumenten om rekening te houden met eisen op het gebied van natuur en landschap. Zo wordt door middel van cross-compliance de directe inkomenssteun gekoppeld aan minimale kwaliteitseisen. Daarnaast maken natuur- en milieumaatregelen binnen de plattelandsont wikkelingsprogramma's het mogelijk om ver goedingen te verstrekken voor aanvullende eisen. PubUek-private samenwerking van maat schappelijke organisaties en boeren kan de inte gratie van milieu- en natuureisen in het GLB versterken. Zulke samenwerking bevordert de maatschappelijke acceptatie van veranderingen in de landbouw en brengt de daarvoor benodig de kennis uit verschillende bronnen bij elkaar. Zij vergroot daarmee het draagvlak voor toe komstige uitgaven voor het landbouwbeleid. Dit concludeert het LEI (onderdeel van Wagenin- gen UR) in een onderzoek ten behoeve van het Ministerie van LNV en het Natuurplanbureau. Opzet van het onderzoek Het onderzoek heeft betrekking op Nederland, Duits land, het Verenigd Koninkrijk en Denemarken. Over de periode 1995-1999 zijn in deze landen bedrijven vergeleken die al dan niet in aanmerking kwamen voor specifieke natuur- en milieuvergoedingen in het kader van het GLB. Daarnaast zijn op basis van inter views de recente ontwikkelingen in die landen rond de hervorming van het GLB en de natuurdoelen in kaart gebracht. Een van de conclusies is dat de vergoedingen op basis van het landbouwmilieuprogramma voor deelnemen de melkveehouders in Nederland fors achterblijven bij die in omringende landen. Per kilo geproduceerde melk wordt in Nederland een halve eurocent uitge keerd, terwijl in West-Engeland bijna 2 eurocent ver goeding wordt verstrekt. De oorzaak van dit verschil ligt vooral in de hoge melkproductie per hectare in Nederland. Daarbij komt dat voor de intensieve bedrijven in ons land een vergoeding per hectare pro blematisch is, omdat de vergoeding niet opweegt tegen de inkomstenderving. Aanbevelingen Het rapport mondt uit in drie aanbevelingen waardoor bij de hervorming van het landbouwbeleid nog meer dan tot nu toe rekening kan worden gehouden met natuur en landschap: - zorg voor een basisvergoeding in het landbouwmi- lieubeleid, met eenvoudige eisen waaraan veel agrariërs kunnen voldoen; - verbeter de communicatie over de natuur- en land- schapsmaatregelen die agrariërs in het kader van het GLB nemen; - betrek ook niet-landbouworganisaties bij de invul ling van programma' s in het kader van het GLBDe betrokkenheid van natuur- en milieuorganisaties, toeristische organisaties en waterleidingmaatschap pijen zal de maatschappelijke acceptatie van het GLB ook op de langere termijn versterken. ook voordelen in certificering, maar voor hen is het in de eerste plaats een middel om het vertrouwen tus sen de partijen te versterken. Het LEI (onderdeel van Wageningen UR) onderzocht in opdracht van het Ministerie van LNV de ideeën en verwachtingen die verschillende partijen hebben over een eventueel systeem van certificering in het particulier natuurbe heer. De minister van LNV heeft niet alleen behoefte aan een systeem van kwaliteitswaarborging, maar streeft ook naar meer marktwerking en deregulering op het gebied van natuurbeheer. Wanneer de sector zichzelf regels oplegt die door een onafhankelijk instituut worden gecontroleerd, kan de overheid haar bemoei enis op dit terrein verminderen. Particuliere natuurbeheerders hebben wel belang stelling voor een systeem van certificering, maar hun doelstellingen en opvattingen over wat dat zou moe ten inhouden lopen nogal uiteen en vallen ook niet samen met de ideeën van de overheid. Zij stuiten als 'nieuwkomers' in het natuurbeheer vaak op wantrou wen. Een proces van certificering kan er volgens hen toe bijdragen dat het onderling vertrouwen tussen overheid, gevestigde partijen en nieuwkomers wordt vergroot. De onderzoekers concluderen dat een certificaat vooral een vertrouwensvergrotend instrument zal moeten zijn. Om de invoering ervan een kans van slagen te geven, zullen alle partijen rond de tafel moeten om het eens te worden over doel, vorm en reikwijdte van een certificaat. TE HUUR in Epen (Zuid-Limburg) Nieuwe vrijstaande 6 persoons met grote tuin en eigen terras. Zeer geschikt vanwege de natuur en vele wandelmogelijkheden. Inl. of boeliingen: (043) 455 19 55 TE KOOP Langeweg 57, Stellendam Tel. 49 17 37 Clifton, 23 februari 2004 Geachte redactie, Het zal wel geen alledaags gebeuren zijn om een brief te ontvangen uit Amerika. Mijn naam is Roeland Krijgsman en ik ben geboren in Menheerse, op het Zand pad, waar toen enkele kleine huisjes stonden. Mijn jeugd en tienerjaren heb ik doorgebracht op Flakkee. Eerst naar de 'poppeschole', en daarna zeven jaar op de openbare school, plus twee jaar ambachtschool. Allemaal in Middelhar nis. Op weg naar school stopten we altijd bij de winkel van Bas Koster, een speelgoedzaak met mooie dingen in de etalage. Ik kom uit een groot gezin en woonde voor jaren op de Oostdijk, in een oud huis. Als het hard regende moesten we alle potten en pannen neer zetten om het water op te vangen. We hadden het niet breed. Vader was dik wijls werkloos en er was niet veel ruim te in ons huis, voor negen personen. Ik heb de oorlog meegemaakt met al de ellende die het meebracht. Een broertje verdronk in de haven, Adrie was vijf oud toen hij van ons weggenomen werd. Ik vergeet die dag nooit. In de zomerva kantie moesten we 'aeipels' lezen en erwten en tarwe zoeken. We liepen kilo meters van het dorp vandaan en voor een kind was dat zwaar werk. Bramen pluk ken was makkelijker en heb ik ook veel gedaan. In onze vrije tijd zwierven we door de polders, van het Nieuwediekje naar de Schenkel, en temg langs de Van Pal- landtstee naar het Hoofd, waar de veer boot aankwam. In de sloten de schotejil- len en salamanders. En volop vogelnest jes om je heen. De leeuweriken en de kantelwerkjes, een klein vogeltje dat steil omhoog vloog en dan als een steen naar benen viel. In het Haiingvliet de waterhoentjes en bergeenden en soms een aalscholver. Er was altijd genoeg te zien en te doen. Soms gingen we de andere kant uit, over het gors naar Van Vliet, en ook wel eens naar het Dirks- landse Sas. Dat was een eind lopen, en je moest ook nog terug! Wat was de natuur mooi en wat hebben we noten. We kon den bijna al de mensen in het dorp en we stonden goed aangeschreven. Vader had voor allemaal een houten trein gemaakt van afvalhout. Van een bezemsteel zaag de hij de wieltjes. De mijne was groen, en zo was ook mijn kroesje waaruit ik dronk. Het mooiste op zondag was de Zondagschool. Juffrouw Vermaas kon prachtig veitellen. Je kon dan een speld horen vallen. Een arme maar een mooie jeugd, waar ik dikwijls aan terugdenk. Met de Rampin 1953 was ik ook op het eiland en ben door een wonder gered, toen ik op de Molendijk overvallen werd door een muur van water. Wat zijn er in die dagen verschrikkelijke dingen Julianaweg 84c - 3248 AN - Melissant Tel.: 0187-487557 Mobiel: 0626-368 886 gebeurd en is er veel leed en verdriet ontstaan. Ik was toen bij mij mijn ver loofde in Den Bommel, voor haar ver jaardag, 31 januari. Wij wonen in een gedeelte van Clifton, dat daar 'Dutch Hill' wordt genoemd. Ook de straatnamen hebben een bordje erboven met die aanduiding. De vele Hollandse emigranten in de jaren 1930- 1950 hebben dit zo genoemd. Ik ben de enige Dutchman in deze buurt. Mijn klompen staan bij de achterdeur. Wij praten nog veel over Holland en Flak kee, dat doen we op z'n plat Flakkees. Jaren geleden wsa er een rubriek in Eilanden Nieuws, genaamd 'Contact met emigranten', maar dat is helemaal over. Vele emigranten zijn overleden of verhuisd naar andere plaatsen. In onze straat wonen veel mensen uit Zuid-Ame rika en Azië. Zelf ben ik tien jaar met pensioen en geef lezingen op de scholen in en rond Clifton. Ik veitel de kinderen over Holland, de oorlog en de ramp. Je staat versteld hoe weinig ze weten van dat kleine landje bij de Noordzee. We zijn al verschillende malen op vakantie in Holland geweest. De polders zijn nog steeds mooi en het natuurschoon in Oud dorp is altijd prachtig. Je oude vaderland vergeet je nooit en hopelijk omen we dit jaar ook weer naar Flakkee. Vele dingen zijn er niet meer. Ook van de familie zijn er al veel weggevallen, maar de herinne ringen aan vroeger blijven! Hartelijke groeten van een oude Flakkeeënaar, Roland Krijgsman (Roel van Hanna) 11 Wilson str. Clifton NJ07011-2739 USA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4