In Dirksland staat derde woonzorgcomplex op stapel Nederland klaar voor Digitaal Patiënten Dossier PREDIKBEURTEN verloven EiunDEn-tnEuws Jaarvergadering Oranjevereniging Dirksland Waar is de slee gebleven? Ophalen oud papier Ouddorp EIÜVtlDEtl-niElJWS Concert in Toren en Röderhaus Goedereede Waartoe het Oude Testament? Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes iSSft Zondag 7 maart 2004 Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes, PAGINA 2 Op de plaats waar aan de Irenelaan in Dirksland nu nog de oude school staat, het voormalige schoolgebouw van de c.b.s. 'Prins Maurits', zal te zij ner tijd een woonzorgcomplex verrij zen: de Mauritshof. Dit staat vast, nu onlangs de provincie Zuid-Holland hiervoor toestemming heeft verleend. Wel zal nog een artikel 19-procedure nodig zijn om een en ander gereali seerd te krijgen, maar de plaatselijke bouwvereniging, woningbouwvereni ging 'Dirksland', heeft haar plannen, inclusief tekeningen - naar ontwerp van architectenbureau Born te Mid- delharnis - al klaar. In totaal zullen er 28 zorgwoningen worden gebouwd, met een recreatiezaal en de mogelijk heid om een zusterpost in het complex onder te brengen. De woonzorg zal er worden verleend door zorgcentrum 'Geldershof', in samenwerking met de stichting 'SjaloomZorg'. Woonzorgbehoefte Omdat de behoefte aan woonzorg woningen de laatste jaren zeer is toegenomen en in de komende jaren alleen maar sterker zal wor den, is woningbouwvereniging 'Dirksland' al langere tijd bezig om zgn. woonzorgcom plexen van de grond te krijgen. En met suc ces. Bij zorgcentrum 'Geldershof zijn inmiddels twee van dergelijke complexen gerealiseerd. En dat zou de bouwvereniging Het voormalige schoolgebouw aan de Irenelaan zal plaats gaan maken voor een woonzorgcomplex. ook graag doen op de locatie van de oude 'Prins Maurits', waartoe ze het voormalige schoolgebouw inmiddels ook heeft aan kocht. Prijsvraag Na eerst samen met de gemeente te hebben gekeken naar wat volgens het bestemmings plan de mogelijkheden waren, bleken er voor een woonzorgcomplex inderdaad :WÊM0l^'^^ i^^W ï-rSS^ï Een perspectieftekening van architectenbureau Bom van het nieuwe wozoco 'Mauritshof', gezien vanaf de hoek Bosdreef-Philipshoofjesweg. mogelijkheden te bestaan. Immers, het vige rende bestemmingsplan geeft ter plekke 'maatschappelijke doeleinden' aan. Daarop schreef de woningbouwvereniging een ont werpprijsvraag uit, waarbij architectenbu reau Bom als winnaar uit de bus kwam. Aldus lag er een plan op tafel mét tekenin gen, goed voor achtentwintig zorgwoningen. Contingent Daarvan zijn zestien appartementen bestemd voor bejaarden die nog redelijk zelfstandig kunnen wonen maar wel enige mate van zorg nodig hebben. De overige twaalf woningen worden bestemd voor 'begeleid wonen', en zullen worden gebruikt door de stichting SjaloomZorg. Voor deze woningen is geen contingent vereist. Wél is dat het geval voor de andere zestien appartementen. Maar ondanks dat de gemeente Dirksland zelfs al boven haar beschikbare contingent heeft gebouwd, is zij hier uitgekomen door voor het te bouwen woonzorgcomplex een aanvraag in te dienen bij de Regionale Volkshuisvestingscommis sie voor gebruikmaking van de regioreserve, zodat - bij inwilliging van de aanvraag - een beroep gedaan kan worden op het kwaliteits contingent. En daar heeft de provincie inmiddels toestemming voor verleend. Toekomst De woningbouwvereniging heeft afgelopen donderdagavond, gisteren dus, een informa tiebijeenkomst belegd voor de direct omwo nenden. Naar verwachting zullen nu binnen kort de sloopvergunning voor het voormali- Het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland is al weer volop bezig met de voorbereidingen van het Oranjefeest voor dit jaar. Het programma is ook nu overvol en, zoals gebruikelijk, is er rekening gehouden met alle leeftijden en doelgroe pen uit het dorp, dus voor elk wat wils. Voorafgaand echter houdt de Oranjever eniging op maandag 15 maart a.s. haar jaarvergadering in verenigingsgebouw 'de Schakel' te Dirksland. Daar zal ver antwoording worden afgelegd over het afgelopen jaar, en er bestaat de mogelijk heid om het programma voor 2004 nader af te stemmen op de wensen van de Dirks- landse bevolking en de locale verenigin gen. Vanzelfsprekend kunnen alle verdere voorkomende vragen aan het bestuur worden gesteld. Leden, verenigingen, sponsors en belangstellenden worden uit genodigd om de jaarvergadering bij te wonen. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.15 uur. Zaterdagmiddag 28 februari jl. is de slee waar onze kinderen mee aan het spelen waren waarschijnlijk door andere kinderen meegenomen. De slee stond op de Enkele Ring in Sommelsdijk of op het kerkplein. Deze slee is al 60 jaar oud en gemaakt door de overgrootvader van onze kinderen. Daar deze slee voor ons emotionele waarde heeft zouden wij deze slee graag terug willen heb ben. Het gaat om een slee met ijzeren onder stel met een houten plankje met daaronder de letters 'JV'. We zouden willen vragen of diegene die de slee op zaterdagmiddag heeft meegenomen of weet waar deze nu is, deze tegen beloning wil terugbezorgen op de Enkele Ring nummer 33 in Sommelsdijk (tel. 485258). ge schoolgebouw aan de Irenelaan worden ingediend én de bouwaanvraag voor dit der de woonzorgcomplex in Dirksland. Het stre ven is om na de bouwvakvakantie de eerste paal voor de nieuwbouw te kunnen slaan. Een klusje dat nu al voorbehouden is aan wethouder Koningswoud. Overigens heeft de bouwvereniging ook het schoolgebouw van o.b.s 'de Inktvis' aan de Beatrixlaan te Dirksland aangekocht, tenein de - als deze school haar nieuwe gebouw betrokken heeft - ook daar aan zorgbouw gestalte te gaan geven. Mkar hierop zal te zijner tijd in deze krant nog worden terugge komen. Derde Lijdenszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhemert en 18.30 uur kand. G. R. Mauritz, Rotter dam. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. R. Mauritz en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. H. L. van der Eyk - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. S. van der Meer en 18.30 uur ds. J. Smink. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv" of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke cvdvertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensbericliten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerlus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIMENTEN: Per kwartaal 9.50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelhamls 342001108 GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinxveld - Ger. Kerk 10.00 uur ds. T. Meijer en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. J. Tennissen, Meüssant - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. Baane - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur IcGsdicnst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, Middelhamls en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, Doopdienst - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur G. Meijerink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels, bediening Hei lige Doop - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen, bediening Heilig Avondmaal - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 16.45 uur ds. M. de Vries. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. A. V. d. Berg, Nieuw Lekker- land - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur student G. van Manen - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron', 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. M. Tramper, Vlaardingen en 18.00 uur ds. H. van Gin- kel. Goes - Ger. Gem. 10.00 en 18.30 uur student G. van Manen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma. DEN BOMMEL -^ Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. H. Lammers, Krimpen a/d IJssel en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. H. VollmuUer, v.m. bediening Heihg Avondmaal. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. Vermaat, Veenendaal en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. P. C. Koster, v.m. bediening Heilig Avondmaal. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk. Tegenwoordig wordt aan alles een gehalte toegeschreven. Een amusements-, een filo sofisch- en een kindvriendelijk gehalte strijden om de eerste plaats. Oorspronke lijk was een gehalteteken een insaiptie in voonverpen van edelmetaal. De garantie die de overheid gaf noemen we een waar borg. Daarom staat gehalte nog altijd garant voor een bepaalde kwaliteit. De tekens garandeerden een zuiver tinnen of zilveren voorwerp. Ook muntmeesters had den symbolen. Kroon, roos, vis en drui ventros vinden toe terug op 'oude' mun ten. Moderne gehaltetekens zijn vaak onzichtbaar. Velen schrijven zichzelf een gehalte toe, maar er is niemand die de kwaliteit controleert. Gehalte is ook inner lijke waarde en die is in zekere zin eenvou diger na te gaan. Iemands innerlijk wordt vroeg of laat openbaar. Blaaskaken, stre bers en anderen zonder innerlijke bescha ving lopen vandaag of morgen tegen de lamp. Op enig moment vallen de pochers door de mand en is het gedaan met hun snoeverij en het 'eigen haan moet koning kraaien. Gehalte wordt niet gekenmerkt door valse bescheidenheid, maar ook niet door opdringerige onbescheidenheid, die we helaas maar al te vaak tegenkomen. Velen denken alles te kunnen, te weten en te doen. In werkelijkheid weten ze weinig tot niets en verandert hun doorsnee-mening met de dag of het uur. Ze kunnen zeker niet alles, gezien het beroep dat deze sluwe vossen maar al te vaak op anderen doen. Ze doen ook niet alles, alhoeiuel ze het wil len doen voorkomen dat hun activiteiten onmisbaar zijn voor mens en maatschap pij. Gehalte is iets anders. Gehalte wordt gekenmerkt door een bescheidenheid, door kennis van zaken, door een helder zicht op maatschappelijke verhoudingen en door een opmerken van de dingen die tellen in het leven van de ander. Vooral het laatste is kemnerkend voor hen die met een zeker Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Op zaterdag 6 maart komt de Kon. Beatrix- school in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleveren.Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. (Belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voor doen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand januari was 29.920 kg., 1.226,72. Op 20 maait aanstaande organiseert Ronde Tafel Goeree-Overflakkee een benefietcon- cei1 in Goedereede. De opbrengst van het concert komt ten goede aan de Goereese Kunststichting, die wel vele culturele eve nementen organiseert, maar tegen teruglo pende (subsidie)inkomsten aankijkt. Het concert is een wandelconcert, waarbij het publiek in de pauze van locatie wisselt. De ene helft van het publiek begint in de toren, waar Jan Bezuijen (clavecimbel) en Jan van der Ligt (viool) spelen. De andere helft van het publiek begint in het Röder haus aan de Noordzijde Haven 13 waar Piet Westhoeve (piano) concerteert. In de pauze wisselt het publiek elkaar af en wandelt naar de andere locatie, voor Restaurant De Gouden Leeuw kan men met glühwein of koffie een korte stop maken. Het concert vangt aan ora 19.30 uur, toe- gangskaarten kosten 14, inclusief een consumptie in de pauze. Kaarten kunnen worden gereserveerd via Ter Braak en Schuring Netwerk Notarissen te Middelhar- nis, tel: (0187) 476111, of via e-mail: benschop@terbraak.schuring.knb.nl. of via de losse verkoop vóór het concert. Er zijn 100 kaarten beschikbaar; vooraf reserveren wordt dan ook aangeraden. De kaarten dienen op 20 maart te worden afgehaald bij Hotel restaurant De Gouden Leeuw, tussen 18.45 en 19.15 uur. "Als ik in dit boekje iets heb tot stand gebracht, dan heb ik dat, naast God, aan mijn overleden vader te danken. Toen ik nog heel jong was, zei hij een keer tot mij: als je de vijf boeken van Mozes begrijpt, begrijp je de hele Schrift. Alles wat de lieve man tot mij zei, maakte op mij de indruk alsof God door hem sprak, zodat ik zijn woorden in mijn hart bewaarde, ook al wist ik niet welk gebruik ik ervan moest maken." Het is de prediker Hermann Friedrich Kohl- brugge (t 1875) die deze woorden neer schreef in het Voorwoord van een geschrift- je van zijn hand. De aanleiding tot het schrij ven van dat boek was een prijsvraag, in 1844 uitgeschreven door het Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem. Uitgeschreven met de bedoeling om "de leer van Jezus Christus en Zijn apostelen over de Heilige Schrift des Ouden Verbonds tot een voorwerp van opzettelijk onderzoek te stellen." Het was in de tijd dat de Bijbel doorgaans door een libe rale bril werd bezien: nuttig om een aantal leefregels aan te ontlenen maar verder van niet veel waarde. Zeker dat stoffige Oude Testament niet. Aan het lage niveau daarvan was de eigen verlichte tijd toch eigenüjk ont groeid. Vandaar de 'wetenschappelijke' vraag: hoe dacht toch Jezus Christus, de Moraalmeester bij uitstek, over "de Schrift des Ouden Verbonds". De benadering van de Bijbel door Kohlbrug- ge is daaraan helemaal tegengesteld. Het Woord van God is voor hem het fundament van zijn zaligheid. En tegelijkertijd het licht op zijn levenspad. Niet het minst de boeken van het Oude Testament staan bij hem uiter mate hoog. Hij heeft zelfs een grote voor liefde voor het Oude Testament. Hij begint ;zijn boekje dan ook met deze woorden: "Het is helemaal niet zo dat het er niets toe doet welke waarde je toekent aan het boek, dat in de regel 'Oude Testament' wordt genoemd. Het is integendeel een vraag die een zeer grote betekenis heeft voor tijd en eeuwig heid." Het is in dat verband dat Kohlbrugge zich distantieert van de aanduiding 'Oude Testament' en 'Nieuwe Testament'. Die onderscheiding is voortgekomen uit onna denkendheid en misverstand, zo zegt hij. Ze kan leiden tot onderschatting van de boeken van het eerste verbond. Zoals het eerste niet oud is, zo is het tweede niet nieuw, zo bena drukt hij. Daarom spreekt hij zelf conse quent over 'Mozes en de profeten' en over 'evangelisten en apostelen'. Kohlbrugge geeft aan zijn boekje de woor den uit Handelingen 17:11 mee. Daar wordt gesproken over de christenen uit Berea. Zij gingen uit de Schriften (dus: uit Mozes en de profeten) na of de dingen die ze hoorden in de prediking van Paulus en Silas, zo ook waren. Ze controleerden of ze het ook kon den terugvinden in het 'Oude Testament'. Ze erkenden die oude geschriften als het gezag hebbende Woord van God, ingegeven door de Geest van God, waard om gekend en geloofd te worden. En daarin worden die mensen van Berea geprezen. Welnu, zegt Kohlbrugge, zo heb ook ik de evangelisten en de apostelen leren begrijpen vanuit de profetische geschriften van het 'Oude Testa ment' en niet omgekeerd. Wil je de leer van Jezus Christus kennen, dan moet je allereerst in dat 'Oude Testa ment' zijn. Is immers de Kerk van Christus niet allereerst gebouwd op het fundament van de profeten? In het 'Oude Testament' is het 'Nieuwe' al helemaal vervat. Voor de christenen van de oude kerk waren de geschriften van het zogenaamde Oude Tes tament de eigenlijke Bijbel. Verder hadden ze niets. Daar moesten ze het mee doen. En door het geloof in die Schriften zijn ze zalig geworden. "Wie de evangelisten niet gelooft, die gelooft ook de boeken van Mozes en de pro feten niet, want de evangelisten hebben bewezen dat ze op de grondslag van deze Schriften gestaan hebben. Wie de boeken van Mozes en de profeten niet gelooft als een volstrekt betrouwbaar Woord van God, die gelooft ook de evangelisten niet, want ze hebben bewezen dat ze niet meer en niets anders geloofd hebben wat ze in die boeken op Schrift aantroffen." Kohlbrugge's boekje dat nu in een nieuwe en frisse vertaling uitkwam, is in een vijftal hoofdstukken onderverdeeld. Allereerst wijst hij aan de hand van allerlei teksten aan dat het Joodse volk de leer aangaande Chris tus al uit de oude Schriften kende. In hoofd stuk twee laat Kohlbrugge zien dat velen van Jezus' tijdgenoten vanuit de boeken van Mozes en de profeten hebben geloofd dat Jezus de Messias is. Vooral het derde hoofd stuk is heel mooi. Daarin geeft Kohlbrugge aan wat het 'Oude Testament' voor de Heere Jezus Zelf betekend heeft toen Hij op aarde was. Vervolgens toont hij aan hoe de evan gelisten telkens teruggrepen op de boeken van het 'Oude Testament'. En in het slot hoofdstuk doet hij hetzelfde met betrekking tot de apostelen. Heeft dit boekje van Kohlbrugge ook nog betekenis voor onze tijd? Zonder enige twij fel. Hij cortigeert de Schriftkritische bena dering van de Heilige Schrift, die het mes van de vooringenomen wetenschap in het Woord van God zet. En tevens geeft hij een bijbels weerwoord op een oppervlakkig Jezus-beeld waarin de prediking van het 'Oude Testament' nauwelijks doorklinkt. De Schriften vinden hun eenheid in de belij denis aangaande de Christus der Schriften. Ik besluit deze bespreking met een woord dat ik ooit elders las: "Kohlbrugge's theolo gie is 'agnologie'. Dat wil zeggen: in het middelpunt van al zijn uiteenzettingen staat de boodschap van Hem, Agnus Dei, het Lam Gods dat de zonde der wereld wegdraagt. Christus die Zichzelf als een volkomen, algenoegzaam en eeuwiggeldend Offer Gode gebracht heeft. Opdat de zonde zou worden weggedaan, de misdaad verzoend en de eeuwige gerechtigheid aangebracht. N.a.v.: Dr. H. F. Kohlbrugge, Waartoe het Oude Testament? Leidraad om de boe ken van Mozes en de profeten op hun juiste waarde te schatten. Opnieuw uit het Duits vertaald door dr. A.A. Spijker- boer en dr. M.J.G. van der Velden. Uit geverij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. ISBN 90-239-1326-4. 125 pag. Prijs 11,90. J.M.J. Kieviet Tweederde van de Nederlandse bevol king zou gebruik maken van een Digi taal Patiënten Dossier als dit een besparing op de ziektekosten zou opleveren. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van Marktonderzoeksbu reau Trendview uit Almere onder 1000 inwoners van Nederland van 18 jaar en ouder. Medische fouten Op dit moment worden de verschillende medische dossiers van een patiënt beheerd door meerdere behandelende artsen, zoals huisarts, specialist en tandarts. Gebrekkige communicatie, door bijvoorbeeld het ont breken van een dossier, tussen zorgverleners is de oorzaak van veel medische fouten. Deze medische fouten resulteren in extra kosten van ongeveer 1,4 miljard euro per jaar, Dit blijkt uit het vorige week gepubli ceerde rapport van NICTIZ (Nationaal ICT- Instituut in de Zorg) en NPCF (Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie). De invoering van een centraal Digitaal Patiën ten Dossier zou deze medische fouten kun nen voorkomen. Digitaal Patiënten Dossier Het Digitaal Patiënten Dossier is een elek tronisch systeem, waarbij het complete medische dossier van de patiënt overal ter wereld en op elk gewenst tijdstip is op te vra gen. De patiënt is eigenaar van zijn eigen dossier, waardoor het dossier alleen kan worden ingezien door artsen of andere belanghebbenden als de patiënt zelf toestem ming geeft. Het dossier wordt beheerd door een onafhankelijke instantie, die ervoor zorgt dat het dossier streng beveiügd is en is alleen in te zien met toestemming van de patiënt zelf. Naast het feit dat medische fou ten voorkomen kunnen worden door de con tinue beschikbaarheid van het digitale dos sier kent het Digitaal Patiënten Dossier de volgende voordelen: - lagere ziektekosten; - geen gevaar op het kwijtraken van het dos sier; - het dossier hoeft niet verhuisd te worden bij verandering van woonplaats of arts; - overal ter wereld beschikbaar, 24 uur per dag; - geen verkeerde medicatie door ontbreken de informatie. Nederlanders positief Uit het landelijk onderzoek van Trendview (www.trendview.nl) dat in januari 2004 onder 1000 inwoners van Nederland van 18 jaar en ouder is gehouden, blijkt dat 36% bekend is met het probleem dat het medische dossier verspreid ligt tussen huisarts, zieken huis, tandarts en eventueel andere behande lende artsen. Ruim 70% van de responden ten staat positief staat tegenover de oplos sing van het Digitaal Patiënten Dossier waardoor het dossier te allen tijde beschik baar is. Op de vraag of men daadwerkelijk gebruik zou gaan maken van het Digitaal Patiënten Dossier als dit een maandelijkse besparing van de ziektekosten zou opleveren, blijkt dat 66% van de Nederlanders hier gebruik van te willen maken. Opvallend detail in het onder zoek van Trendview is dat voornamelijk bij jongeren de bereidheid om gebruik te maken van het Digitaal Patiënten Dossier hoog is. De respondenten die aangeven gebruik te willen maken van het Digitaal Patiënten Dossier blijken als belangrijkste reden de geldbesparing aan te geven. Ook de eerder genoemde voordelen blijken hoog te scoren. De respondenten die geen gebruik willen maken van het Digitaal Patiënten Dossier geven voornamelijk aan dat het "goed is zoals het nu is" en dus geen behoefte hebben aan verandering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2