C.N.S. 'Zomerland' neemt afscheid van juf Helma Kruistocht marLeMingtad Bijzonder concert Fanfare-orkest 'Vooruit' Oude Tonge Presentatie Hypotheiien Middagiezingen VU Hellevoetsluis Doopdienst Beréagemeente Uitslagen Manege Oostmoer EIIAIIDBI-niEUWS Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Tweedehands kleding en speelgoedbeurs Kerkdienst Ger.Gem. in Ned Melissant Beurs voor tweedehands kinderkleding en vlotte jonge damesmode Verkoping vrouwenvereniging Nieuwe Tonge VERVOLGVERHAAL Zaterdag 6 maart wordt sporthal 'de Grutterswei' weer volledig benut voor een bijzonder concert van Fan fare-orkest Vooruit uit Oude Tonge. Het concert is bijzonder, omdat het concert gesponsord wordt door plaatselijke ondernemers. Een e^cl^fertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! •3?a.iga.-<rilogie cLeel 1 J0H.Q.VEENH0F .^.-^-^vi^-È^^^^SS^i^^r DINSDAG 2 MAAART 2004 Vrijdag 20 februan was het voor de kleuters van CNS 'Zomerland' een feestelijke, maar ook een beetje verdrieti- ge dag, want 'hun'juf Helma was die dag voor het laatst op school. Ruim 7 jaar reed ze van Oud-Vossemeer (het laat ste jaar vanaf Nieuw-Vossemeer) naar Stellendam, naar 'haar' kleuters. Toch wilde ze graag een baan die wat dich ter bij haar huis lag. Vanaf 1 maart gaat zij werken bij basisschool de Singel in Willemstad. De kleuters begonnen de feestelijke dag met een ontbijt, daarna ver rasten de groepen 3 t/m 8 en hun leerkrachten de juf met allerlei inge studeerde liedjes en acts, waarna prachtige cadeaus werden overhan digd. Zo kreeg zij ca. een vogelhuisje, diverse potten en planten voor in de tuin, een hotelcheque en dinerbon, en niet te vergeten vele bos sen bloemen. Rond 10.00 uur werd de juf geblinddoekt naar buiten geleid, waar een versierde huifkar klaar stond om samen met de kleuters een ritje (e maken door het dorp. Bij terugkomst gaven de kleuters aan juf Den Otter ieder een rode roos met een zelfgemaakt kaartje eraan, want ook voor juf Den Otter was het een klein beetje afscheid. Samen met juf Helma gaf zij les aan de kleutergroep, maar ze stapt nu over naar groep 5 en 6. Na dit alles konden de ouders afscheid nemen van juf Helma. Over de opvolging hoeft CNS 'Zomerland' zich geen zorgen te maken, want juf Kievit (invalkracht bij de bovenbouw) had als groot ste wens ooit nog eens kleuterjuf te worden. Toen zij voor deze vaca ture werd gevraagd, is zij enthousiast begonnen met het opzetten en uitwerken van nieuwe ideeën (werkwijzen) en activiteiten m.b.t. de kleutergroep. Zou u graag kennis willen maken met de nieuwe kleuterjuf én onze school, dan is de Open dag van 10 maart a.s. een mooie gelegen heid om kennis te maken. U krijgt dan uitleg over hoe CNS 'Zomer land' te werk gaat in de diverse groepen, en welke leuke activiteiten er het gehele jaar door georganiseerd worden voor de kinderen. Deze dag begint om 8.45 uur aan de Schoolstraat 31 te Stellen- dam, tel. (0187) 491719. U bent van harte welkom! Vooruit had al eerder een vaste sponsor, maar ditmaal zijn meerdere bedrijven bereid geweest om een bedrag te schenken. Het orkest benut deze gelden voor muziek en instrumentarium, maar ook voor de organi satie van dit grootse concert. Naast de hoofdsponsor, Suijssenwaerde Beheer BV, zijn Dörr Struijk Makelaars, GMB Winkels Infra BV, Ter Braak Schu ring Notarissen, Keukencentrum Tieleman, en Kroon Aannemingsbedrijf en sportcom plex de Grutterswei sponsor. Rabobank Flakkee-Oost sponsort een groot bedrag in de vorm van kleding. Felsbourg Badcuhuur schenkt een muziekstuk aan het orkest en Mackloet Aannemersbedrijf boekt voor het leerlingenorkest. Een ongelofelijke rij namen van bedrijven die bereid zijn om ons dynamische orkest te ondersteunen in deze dure tijden. Deze contacten werden mogelijk dankzij de onbegrensde inzet van Rob Maliepaard en Henk Braber. Schitterend programma Het concert is bijzonder, omdat Vooruit dankzij deze giften een schitterend program ma kan aanbieden in de Sporthal van de Grutterswei, in plaats van in de kleinere zaal A. Een akoestiek in de sporthal is voor ons orkest ideaal en geeft voor de muziekluiste- raar een aangename klank van het orkest. Bijzonder is het concert, omdat het licht en geluid in eigen beheer wordt verzorgd. Voorzitter Leonard Braber is docent Theater Techniek op het Grafisch Lyceum Rotter dam. 5 leerlingen en een collega zullen met een indrukwekkende hoeveelheid (bewe gend) licht de veriichting en het geluid voor hun rekening nemen. Voor deze leerlingen niet nieuw, daar ze al in actie waren tijdens de Kerstparty van Happy Music en dankzij de technische ondersteuning van Hugo Leentjes, hoofd verkoop en technische dienst van Happy Music zijn ze in staat om dit concert op een professionele wijze van de nodige sfeer te voorzien. Het concert is bijzonder omdat u in voor het concert, in de pauze en na afloop informatie kunt inwinnen over de verschillende onder delen van het project: Waterryck Suijssen waerde. In zaal vind u informatie van de bedrijven. Het concert is bijzonder omdat u gratis toegang heeft. Fanfare-orkest Vooruit is zich ervan bewust dat de bevolking zou willen dat het meer zou marsen. Door de grote hoeveelheid jeugdleden is dit echter geen optie. Als u zelf kinderen heeft tussen de 10 en 20 kunt u het met ons eens zijn, dat zij niet graag op straat gaan marsen. Daar naast is het orkest absoluut niet uitgerust om goed te kunnen marsen. Vandaar dat dit con cert gratis wordt aangeboden. U bent vanaf 19.00 uur harte welkom om een bakje koffie te komen drinken in zaal A en om evt. informatie in te winnen. Vanaf 20.00 uur begint de spetterende show in de sport hal van de Grutterswei. U hoeft vooraf geen kaarten te reserveren. De opbouw van het concert is als vanouds: voor de pauze een repertoire dat u zeker zult aanspreken: onder andere een schitterend Hymn of the high lands en een prachtige mars zullen gespeeld worden. Na de pauze speeh het leerlingenor kest een aantal leuke muziekwerken, bege leid door lichteffecten en veel rook. Na een gezamenlijk muziekstuk vervolgt het orkest met een flitsend doch afwisselend repertoire, met onder andere EUo Bogs, Holiday in Rio en het indrukwekkende Hymn to the Fallen uit de film Saving Private Ryan. Informatie kunt u inwinnen bij Leonard Braber, voor zitter orkestmanager via telefoon: 0187641173 of email, braber@glr.nl. Foto's van dit concert zult na het weekend kunnen vinden op www.personeel.glr.nl/lbraber maar u kunt nu alvast genieten van de vele foto's van eerdere evenementen. Op zaterdag 6 maart wordt er een tweede hands kleding en speelgoedbeurs georgani seerd. Dit is er te koop: heren- en dameskleding (ook heel veel grote maten); Kinderkle ding; Speelgoed van knuffels tot fietsen toe; Nieuwe sokken; Handgemaakte ser viezen, bezems, vogeUiuisjes, en nog veel meer uit Roemenië; Bonbons, oliebollen, appelbeignets, bolussen, enz. groente en fruit, snoep, kaarten, kortom te veel om op te noemen.Uiteraard staat de koffie klaar De beurs wordt gehouden op zaterdag 6 maart, van 9.30 tot 12.00 uur in het Vereni gingsgebouw van Gereformeerde Gemeen te, Chr. De Vrieslaan 38 in Middelhamis. Op woensdag 3 maart (biddag) hoopt ds. A. van Voorden uit Beek-Uddel voor te gaan in een kerkdienst van de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Melissant. De aanvang van de dienst is 19.00 uur. Een huis koopt u misschien maar één keer in uw leven. Dit is een bijzondere gebeurtenis, waar veel bij komt kijken. Om het u gemak kelijker te maken, organiseert Rabobank Middelhamis een presentatie over Hypothe ken. Deze bijeenkomst vindt plaats op dins dag 16 maart 2004 in 'Ons Huis' in Herkin gen. Vanaf 19.30 uur bent u van harte wel kom. Gastsprekers zijn de heer C. Dörr van Makelaarskantoor Dörr Struijk en de heer F.G.N. Krijger, financieel adviseur bij Rabo bank Middelhamis. De heer Dörr zal u weg wijs maken in de wereld van de makelaardij, o.a. het taxeren van uw woning komt aan bod. De heer Krijger staat samen met u stil bij de werking van een hypotheek, de ver schillende hypotheekvormen, inschrijving bij de notaris, de Nationale Hypotheek Garantie en benodigde verzekeringen. De VU Hellevoetsluis organiseert in de maand maart een aantal middagle zingen in 'De Ossehoek', Koninginne- laan 4 in Hellevoetsluis. De aanvang van de lezingen is is 14.00 uur. Broeinest Den Haag Dinsdag 9 maart: Tijdens de Eerste Wereldoorlog bleef Nederland neutraal. Daardoor werd het land het knoop- en ontmoetingspunt van de inter nationale inlichtingendiensten. Toen de Tweede Wereldoorlog naderde gingen Brit ten, Duitsers en Fransen verder op de inge slagen weg. Nederland zou wel weer neu traal blijven... Er kwamen ook nieuwe spelers op het Haag se toemooiveld, zoals Tsjechen en Russen. En wat was de rol van Nederland, het land van Etta Palm en Mata Hari, in dit geheel? Een thriller, maar dan echt. De zeven levens van 'De Kat' Dinsdag 16 maart: 'The cat' werd hij in Engeland genoemd. Hij werd door de Britten in mei 1940 naar hun land gehaald met enige bijzondere opdrach ten, bijvoorbeeld het toezicht op Prins Bem- hard. Dat kon soms heel wat voeten in de aarde hebben. De nieuwe Europeanen Dinsdag 23 maart: De Europese Unie wordt uitgebreid met niet minder dan tien nieuwe leden tegelijk, waar bij kan worden opgemerkt, dat Polen meer inwoners heeft dan de andere negen samen. Deze tien staten vormen een bonte verschei denheid. Maar de meerderheid van als deze zo uiteenlopende volken heeft dezelfde wens: zij willen Europeanen zijn. Is dat een gelukkige gedachte; vanuit hun standpunt en vanuit het onze? Detoegangprijsis 6,50voorniet-ledenVU en 6,- voor leden VU. Opgave: Jan Lageweg, tel. 0181-312387 (na 21.30 uur) of VU Infobalie, tel. 0181- 318358 (van 13.00 tot 16.00 uur). Wellicht heeft u er al eens vaker over gele zen: de doopdiensten van Evangelie gemeente Beréa Oude Tonge, die twee keer per jaar gehouden worden. Tijdens deze diensten geven de dopelingen hun persoon lijk getuigenis, dat de Heere Jezus hun Heere en Verlosser is, en leggen hun leven af in het watergraf. In het begin van het jaar is deze dienst in Sportcomplex de Staver, in de zpmer is er nog een dienst aan het Grevelin- genmeer. Voor beide diensten geldt dat de saamhorigheid van de gemeente en de blijd schap van de dopelingen de ingrediënten zijn van een heel bijzondere tijd. Als u hier nog nooit getuige van bent geweest, wordt u hiervoor van harte uitgenodigd. De komende doopdienst zal a.s. zondag 7 mapjt worden gehouden in 'Het Prieel' van Sportcomplex 'De Staver' te Sommelsdijk. Aanvang 14.30 uur. Er is kinderopvang aanwezig. Uitslag van de springwedstrijd, klassiek par cours, verreden op zaterdag 28 febraari jl. in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Rubriek 0/1, 20 - 60 cm: 1Donja Verolme, Seb; 2. Jelmer Hoekstra, Sandokar; 3. Yoni Hoekstra; 4. Sylvia de Waard, Bennie. Rubriek 2, 40 - 70 cm: Jelmer Hoekstra, Surprice; 2. Evelien Almekinders, Katinka; 3. Arenda Evers, Nicky; 4. Diedrik Hoek, Quint; 5. Daisy Argoudelis, Anouschka. Rubriek 3, 60 - 80 cm: Melissa v. Leenen, Bloowy; 2. Carola v. Leenen, Gift; 3. Juhet- te Kamp, Amber; 4. Willianne Hoek, Jessi ca; 5. Antonia Hoek, Yorca; 6. Samantha Lugthart, Sparky. Rubriek 4/5, 60 - 100 cm: 1. EveUen Alme kinders, Anouschka; 2. Yoni Hoekstra; 3. Michelle Ates, Funny; 4. Erik Plaggenborg, Luc; 5. Michelle Ates, Luc. Als het dan toch tot overlast voor het verkeer zorgt, dan moet 't meteen maar goed. Dus bouwen we een sneeuwpop midden op de weg, in de Fabiusstraat in MeUssant. Terwijl onze fotograaf er een plaatje van maakte, kon z'n camera nog net een sneeuwbal ontwij ken, ziet u 'm aankomen? (foto Persburo Flakkee) En Ouddorp leidde de saamhorigheid onder de jeugd tot het realiseren van deze iglo. Met een diameter van twee en een halve meter en een hoogte van ruim anderhalve meter, kon den er meerdere kinderen in. Overlast? Maar toch ook wel leuk, al die sneeuw. &»itó?fc-#SS Wijkgroep Middelhamis-Zuid en Peuter speelzaal Pippeloentje organiseren ook dit voorjaar weer een (tweedehands)ldeding- beurs. De verkoop van goede, tweedehands kinderkleding én vlotte, moderne jonge damesmode zal plaats vinden op vrijdag 2 april 2004 van 19.00 tot 20.30 uur in het wijkgebouw aan de Doetinchemsestraat te Middelhamis (naast de Agrimarkt). Goede en schone kleding (geen ondergoed!) vanaf maat 86 kan op woensdag 31 maart 2004 van 9.00 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur worden gebracht in de zaal van de wijk groep op de bovenste verdieping van het nieuwe wijkgebouw aan de Doetinchems estraat. 1/3 deel van de opbrengst is voor de peuter speelzaal en de wijkgroep, 2/3 deel is voor de inbrenger van de kleding. De kleding die niet verkocht is, kan op maandag 5 april 2004 tussen 19.00 en 19.30 uur weer worden opgehaald. Alles wat dan niet wordt opgehaald gaat naar een kinderte huis in Roemenië. Voor informatie over de beurs kunt u contact opnemen met Simone Kiewiet (484415, alleen 's avonds) of Liesbeth Gerhngs (483352). Aanstaande zaterdag, 6 maart, houdt de vrouwenvereniging 'Ora et Labora' van de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Tonge haar ver koping in verenigingsgebouw 'Elim' aan de Zuiddijk te Nieuwe Tonge. Er zal van alles te koop worden aangeboden. Onder andere prachtige handwerken, kaarten, cake, olie bollen, slaatjes, tafellakens (geborduurd en damast), kussens (geborduurd en gebreid), kleertjes voor de babybom pop, tweede hands boeken, enveloppetrekken met leuke prijsjes voor de kinderen, en nog veel meer. Komt u zelf maar kijken. U bent van harte welkom, tussen 10.00 en 15.00 uur. Na de sluiting, 15.00 uur, worden de prijzen bekend gemaakt. De helft van de opbrengst van de verkoping is bestemd voor de verwarming in 'Elim'. De andere helft van de opbrengst is voor de gemeente Boyarka in de Oekraïne, om de bouw van een kerkzaal en de verbouw van het huidige kerkgebouw en uitbreiding met enkele zaaltjes te financieren, en om in de verdere noden van die gemeente te voorzien, zoals winterhulp. Ds. Valeriy Mikhaylenko, die de gemeente leidt, liet stichting Kom Over En Help in 2001 weten dat het kerkge bouw veel te klein was geworden. Buiten achter de kerk staan rijen banken opgesteld. Tijdens de dienst wordt de achterdeur open gezet, zodat de kerkgangers, die buiten zit ten, de dienst toch kunnen volgen. Het mag duidelijk zijn dat dit vooral 's winters een groot probleem vormt. ■/8- Vijftig kniebuigingen met het geweer boven het hoofd. 'Opstaan..., liggen..., opstaan..., hggen.' Karl-Heinz loopt; het zweet stroomt hem over het gezicht, zijn slapen bonzen. Maar hij houdt vol. De haat die hij tegenover de korporaal voelt, is te groot om hem op de knieën te krijgen. Schreijer laat hem door het roet van de afgebrande hutten kruipen. De droge massa kringelt omhoog en prikkelt in zijn keel en neus. Zijn ogen puilen haast uit van benauwdheid, soms trekt een rood waas voor zijn ogen. Een halfuur duurt de marteling, dan krijgt de korporaal er genoeg van. Nog eenmaal scheldt hij de soldaat uit voor alles wat mooi en ielijk is. Dan kan Karl-Heinz naar zijn verblijf terugkeren. Hij is zo moe dat zijn maten hem zijn uitrusting moeten afhangen. Zelfs het spreken is hem onmogeHjk. Franz geeft hem te drinken. Met gulzige slokken drinkt hij het water en giet de rest over zijn hoofd om af te koelen. Uit zijn borst bortelt een diep gegrom omhoog. In zijn ogen ligt een blik waaraan alle menselijkheid vreemd is. Franz huivert, hij begrijpt dat Schreijer door zich af te reageren op Karl-Heinz, over zichzejlf een vreseüjk vonnis heeft geveld. De adem van de Siberische wind heeft de laatste bla deren van de bomen geblazen. Star en kil is het land schap, dat huivert onder de strengheid van de naderen de winter. De dagen zijn kort; de nachten lang. Over dag blijft de schemer in verborgen hoeken schuilen. Dikke wolken, met sneeuw bezwangerd, drijven naar het zuiden. Nu en dan dwarrelt er wat dons naar bene den. Ganzen, eenden en vele andere soorten vogels heb ben de Russische toendra's en steppen verlaten. In groten getale zijn ze overgevlogen, op weg naar oor den waar zon en voedsel hen in overdaad wachten. Onbekommerd gaan ze over het land dat door de oor log wordt verscheurd, waar soms de vlaramen oplichten tegen de hemel en waar een oceaan van leed over het mensdom wordt uitgestort. Ver daarbo ven trekken ze voort, naar warmere streken, tot ze in het voorjaar terugkeren naar de plaatsen waar ze zijn geboren. Daar op die plaatsen waar het voor de mens moeilijk is te komen, zullen ze de wet, zo oud als de wereld, verder handhaven: het in stand houden van de soort. 'De ganzen hebben ons verlaten, kameraad', huivert de partizaan in zijn pelsjas. Hij zit als uitkijk hoog in een boomtop verborgen aan de rand van het woud, dat zich tot aan de moerassen bij Leningrad uitstrekt. 'Ja', antwoordt de ander, 'nu zal het spoedig winter zijn.' Diep in het bos waar de partizanen hun onderkomens hebben uitgegraven, staat kapitein Igor Iwanowski over een kaart van de omgeving gebogen. Zijn ogen dwalen over Ujnen en strepen. Een rode streep is de weg die van Mga naar het front voert. Op vijf verschil lende plaatsen heeft kapitein Iwanowski cirkels gete kend; plaatsen waar de compagnieën van het bataljon voor speciale diensten zijn gelegerd. Zijn wijsvinger gaat van de ene naar de andere plaats over de kaart. Een diepe rimpel tekent zich af op zijn voorhoofd. Dan stapt hij in gepeins verzonken door zijn onderaardse commandopost. 'Ik moet mijn aanvullingen via de Fritzen zien te krij gen', mompelt hij zacht voor zich heen. 'Ik moet nieu we voortaden hebben en de enigen die mij daaraan kunnen helpen zijn de Fritzen.' De Duitsers, door iedere Rus Fritzen genoemd, zullen aan de partizanen hun fourage moeten afstaan. Dat dit niet vanzelf zal gaan, daarvan is kapitein Iwanowski overtuigd. Nogmaals buigt hij zich over de kaart, maar daar vindt hij de oplossing niet. Hoewel de Duitsers flinke klappen hebben gehad, durft hij het toch niet aan om een van de compagnieën rechtstreeks aan te vallen. Hij loopt naar de hoek van zijn onderkomen. Naast de trap die naar buiten leidt, hangt een eind touw, waaraan hij een ruk geeft. In een ander onderkomen, waar zijn adjudant en enkele onderofficieren zitten, begint een bus, gevuld met stenen, te rammelen. Adjudant Alexij Perminoff staat op en verlaat het ver trek. De kapitein wil hem spreken. 'Had u mij nodig, kameraad kapitein?' vraagt hij als hij de trap naar de commandopost is afgedaald. 'Ja, ik wil de staf hier hebben; er zijn wat problemen die besproken moeten worden.' 'De zal de kameraden roepen', zegt de adjudant en ver dwijnt naar buiten. Even later zijn de adjudant en de andere onderofficie ren bijeen in de commandopost van kapitein Igor Iwanowski. 'Gaat u zitten, kameraden', zegt hij tot de mannen die achter elkaar de wankele trap zijn afgedaald. De kapi tein gooit zijn leren tabaksbuidel op tafel, een gebaar dat zeggen wil: leder die trek heeft kan een sigaret draaien. Als de stafleden hun plaatsen hebben ingenomen, blijft de kapitein voor de tafel staan. 'Kameraden', zegt hij en kijkt daarbij de een na de ander recht in de ogen, 'wat ik met u te bespreken heb is het volgende: De winter zal niet lang meer op zich laten wachten. Wij hier vormen een van de meest afge legen posten die door het garnizoen Leningrad moet worden bevoorraad. Op het ogenblik worden er voor bereidingen getroffen, die zullen leiden tot een door breking van de Duitse linies bij het Leningradfront. Voor ons zal er geen aanvoer meer plaatsvinden, omdat alle beschikbare middelen voor deze aanval gereserveerd moeten bUjven. Toen de Duitse legers ons land binnentrokken, hebben wij de tactiek der ver schroeide aarde toegepast en bovendien is er nog het feit dat er in de wijde omtrek geen mens meer aanwe zig is, waarop we een beroep kunnen doen. Kortom, we zijn geheel op onszelf aangewezen. De enigen die over voldoende voorraden beschikken, zijn onze vijan den. Daar zal onze aanvulling vandaan moeten komen. Hoe we dat voor elkaar moeten krijgen, kameraden, daarvoor heb ik jullie hier laten komen; om gezamen lijk dat probleem te bespreken.' Kapitein Igor Iwanowski kijkt de kring rond. De ogen van de aanwezigen vertellen dat ze van een dergelijk voorstel het hunne denken. Geen der mannen geeft antwoord. 'Hoe denkt u dat klaar te spelen', wil luitenant Serge Boreskij FUlipowitsj weten. De tabaksbuil gaat de kring rond. Van een krant worden stukken afgescheurd en hiervan draaien ze hun sigaret. Terwijl de stinkende rook naar de zolder kringelt laten de mannen over dit voorstel hun gedachten gaan. Opnieuw neemt luitenant Fillipowitsj het woord: 'Kameraden, we moeten onze inlichtingen zien te krij gen via onze gevangen kameraden. In de eerste plaats is het zaak er achter te komen wanneer het kamp wordt bevoorraad en waarmee. Als büjkt dat steeds op dezelfde tijd de bevoortading plaatsvindt, dan kunnen we overwegen hoe we die transporten kunnen over meesteren. (wordt -vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5