Niet alleen Flaauwe Werk, maar ook andere dijken hebben zwakke plekken Verhuizing atelier en Itopleerwinltel Niexi-w^-s -ai^ Jaap Reedijk opent nieuw atelier BROEM-cursus Voel je zeker in het verkeer! Voel je veilig in het verkeer! EIIAtlDBI-IIIEUWS Themabijeenkomsten 'De kerk ais helende gemeenschap' Oud Papier Herkingen PAGINA 9 VRUDAG 27 FEBRUARI 2004 De Gereformeerde Kerk te Middelharnis organiseert in maart vier avonden, met als thema 'De kerk als helende gemeen schap'. Op 1 maart 2004 is de Ie bijeen komst. Deze avond wordt verzorgd door ds. Emmy Lingen, geestelijk verzorger in verpleeghuis 'Cornelia' te Zierikzee. Lopen in dichte mist in een vreemde stad. Met dat beeld zou je kunnen omschiijven wat iemand voelt die dement is. Op de eerste avond in de serie 'de kerk als helende gemeenschap' staat het onderwerp dementie en pastoraat centraal. Wat kan de kerk als geheel, maar ook wat kunnen wij individueel voor de dementerende medemens en zijn of haar omgeving betekenen? In de *Z* '2* i* *Z* 'S» 'S» 'S» i* i* 'S» i* i* 'S» i« *3» 'S» 'S» 'S» i* *S» *3» 'S» 'S» tm f* »c* »>y *y f^ *fi^ STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Impasto (vervolg van voorpagina) Versterken "Versterken kun je op allerlei manieren", schetst Schellevis de afweging die is gemaakt. "Je kunt het Flaauwe Werk bin- nendijks of buitendijks verzwaren, je kunt de kruin verhogen. Maar dat zijn grootschalige maatregelen, die grote impact hebben op het gebied en veel geld kosten. Je kunt zulke definitieve maatregelen ook niet zomaar toe passen. Want dan is er een milieu-effect-rap portage (MER) vereist, een onderzoek op milieugebied waarin je alle belangen moet meenemen. We hebben daarom gekeken naar wat er aan tijdelijke maatregelen moge lijk is." Het waterschap schakelde het gespeciali seerde bureau Alkyon uit Marknesse in. Samen bedachten ze een slimme oplossing; Als je vóór het centrale deel van de dijk meer zand neerlegt, is het probleem opgelost. Zeker 450.000 kubieke meters zand is nodig om een superstorm bij het Flaauwe Werk af te kunnen slaan, zo rekende het bureau uit. "Het is een mooie oplossing", vindt Schelle vis. "Want zij lost de veiligheid van nu op, en ze geeft je de tijd om een definitieve oplossing te zoeken. Deze maatregel maakt alle denkbare definitieve oplossingen nog mogelijk." In het vakjargon heet de zand- suppletie 'zachte oplossing', en dat komt ook voortreffelijk uit. Schellevis: "De oplos sing past naadloos in de 'Visie Hollandse Kust 2050', die over het versterken van de kust zegt: 'Doe het zacht waar dat mogelijk is, hard als het niet anders kan.' Met hard worden dijken bedoeld, met zacht duinen." Beperkt budget Binnen de deadline presenteerde het water schap zijn 'beheerdersoordeel' bij de staats secretaris. "We moesten met een duidelijk, beargumenteerd verhaal komen, zo van: "Hier kunt u niet omheen." Want de staats secretaris heeft maar een beperkt budget." Vooraf had het waterschap al overlegd met de provincie Zuid-Holland en met de direc tie Zuid-Holland van lüjkswaterstaat, bij voorbeeld over de uitgangspunten van het onderzoek. Alle neuzen stonden in dezelfde richting. Rijkswaterstaat beoordeelde vervolgens intern het voorstel, en op 27 oktober werd in een nieuw Bestuurlijk Overleg Kust het besluit genomen: het ministerie trekt 2,7 miljoen euro uit voor de zandsuppletie en stelt ook geld beschikbaar voor de vervolg studie naar de definitieve versterking van het Flaauwe Werk. De maatregel houdt in dat er 'gewoon' zand op het strand wordt gespoten. Dat zand komt uit de zee, en volgens Martin Schellevis mis schien wel uit het slijkgat, de vaargeul naar de Stellendamse havens. "Wij hebben tegen Rijkswaterstaat gezegd dat het misschien wel slim is om zand uit het slijkgat te halen, omdat je dan tegelijkertijd de vaargeul hebt uitgebaggerd." Het is nog niet bekend of het er inderdaad van komt. Intussen pakt het waterschap weer de werk zaamheden op die gemoeid zijn met de definitieve versterking van het Flaauwe Werk. "We waren er al mee bezig, maar het werk is in feite even in de ijskast gezet. Dl h:i/iniiUjk nabij Middelharnis, met rechts het betonnen Muralt-muurtje, is een zwakke schakel. De dijk moet worden versterkt (foio; Gen van Engelen). omdat de golfoverslag er mssendoor kwam." Het Flaauwe Werk is straks veilig genoeg in geval van een superstorm, maar niet voor toekomstige bedreigingen. "De zeespiegel stijgt en we krijgen heviger stormen. Daar is de dijk niet op berekend. We gaan nu verder met de plannenmakerij. Er valt nog geen zin nig woord te zeggen over welke definitieve maatregelen er volgen; we staan pas aan het begin van de planvorming." Diepgaand Kunt u zich voorstellen dat bewoners van Goeree-Overflakkee die de watersnoodramp hebben meegemaakt, ronduit verbaasd zul len zijn? Dat vijftig jaar na de ramp nog steeds dijken niet in orde zijn? Schellevis: "Dijken worden ontworpen voor een periode van vijftig jaar. Een groot deel van de dijken rond Goeree-Oveiflakkee is direct na de watersnoodramp versterkt. Als je het zó bekijkt, is het logisch dat we ze hier en daar opnieuw moeten versterken. Daarbij komt dat de omstandigheden zich steeds wijzigen. Het klimaat wordt warmer, de rivierafvoeren groter. Ook inzichten veran deren. De dijken van 1953 zijn gemaakt met de kennis en kunde van tóen. Grondmecha- nisch onderzoek was er nauwelijks. Nu is er veel meer technologische kennis. Wij toet sen onze dijken elke vijfjaar op veiligheid en dan kijken we heel diepgaand of alles nog wel in orde is." Hoe veilig zijn de. dgicen op het eiland? "Ze zijn op zich goed, maar met die veilig- heidstoetsing hebben we enkele zwakke plekken gevonden. Die moeten worden ver sterkt, want ook een dijkring is zo sterk als de zwakste schakel." Schellevis somt die zwakke plekken op. De buitenhavendijk van Middelharnis. "Die grenst direct aan het haventje en is bij extreem hoogwater niet sterk genoeg. Dan kan de dijk in het haven- kanaal afschuiven." De Oude Stadse Zee dijk, aan de westkant van Stad aan het De Nieuwe Stadse Zeedijk, aan de oostzijde van Stad aan 't Haringvliet, is aan de binnenkant niet sta biel genoeg. De komende jaren wordt deze dijk aangepakt (foto: Gert van Engelen). Haringvliet. "Bij een superstorm ontstaan wellen onderin de dijk - water dat het zand uit de dijk meevoert." En ten slotte: de Nieu we Stadse Dijk, aan de oostzijde. "De stabi liteit aan de binnenkant is onvoldoende, waardoor ook afschuiven kan ontstaan." Wanneer gaat het waterschap deze dijken versterken? "Als het aan ons ligt, morgen." Dat klinkt voortvarend, maar Schellevis bedoelt met 'morgen' nadrukkelijk niet de daadwerke lijke grondwerkzaanïheden, maar het voor- Waterschapsmedewerker Martin Schellevis. met op de achtergrond een kaart van het eiland: "Wij toetsen de dijken om de vijfjaar op veiligheid" (jota: Gert van Engelen). bereiden van plannen. Een dijk is niet een voudig te verstevigen. "Alle belangen moe ten worden meegenomen en we moeten zorgen dat de dijk na de versterking weer vijftig jaar meekan. Ook moeten inspraak procedures worden doorlopen. Al met al ben je zó tweeënhalf jaar verder. Als de plannen dan eindelijk klaar zijn, moetje ze voorleggen aan het ministerie. En het ministerie heeft weer zijn eigen prioriteiten. Maar bij het Flaauwe Werk is het ons gelukt het rijk te overtuigen van de noodzaak de versterkingen voortvarend uit te voeren, bij de andere zwakke plekken maken we ons daar ook weer sterk voor." Gert van Engelen De Oude Stadse Zeedijk, westelijk van Stad aan 't Haringvliet gelegen, voldoe ook niet aan de nonnen (foio: Gert ran Engelen). ^"•A mm M. >v... •3» i ét <s 1» <r i& <r *s 'fs *s ^t i& i& ^s ^«i Denk je als hond van acht maanden datje, samen met je broertje, met de baas mee mag in de auto, wordt je even later met je kleine broer aan een paal vastgebonden. Sta je daar in het donker, het waait hard en het sneeuwt, op een donkere carpoolplaats. Wat ben je blij als de volgende morgen een vriendelijke man van het tuincentrum komt die je geruststelt en je naar De Dierenstee brengt; je krijgt eten, drinken en ja mag samen met je broer in een warme mand slapen. Mag je als jong herder met de baas mee naar de Binnenmaas, lekker spelen met een stok. De baas gooit de stok heel ver weg en als hond gaje er achteraan. Komje terug, zie je de baas met z'n auto hard weg rijden; sta je daar met een stok te wachten, helemaal verbaasd dat de baas je is vergeten... De beheersters van De Dierenstee vinden dat zo erg, een hond die ineens alles kwijt is en dan bij ons in de kennel staat te wachten tot dat de baas weer komt. Maar alledrie deze honden hebben gelukkig weer een nieuw tehuis, waar ze het heel goed hebben, de jonge herder en de twee broers basset. Maar van het weekend bracht de Dieren ambulance een doos met zeven cavia's, gedumpt bij een sporthal in de Hoeksche Waard. De diertjes zijn twee maanden oud, langharig, halflangharig en kortharig, wit-grijs, driekleurig, zwart-wit en wit- rood. Ook hebben wij een jonge sierduif voor u. een doffer, grijs-wit, hij is leuk tam en begint net te vMegen. Dan zijn er nog twee - wegens ziekte van hun baas - Jack Russel Ter riers binnengebracht. Jilly, 6 jaar oud. gesterihseerd, en Jacky, 14 maanden oud, gecastreerd. Beide hondjes zijn gewend om samen te zijn. Wij zoeken voor hen een nieuwe baas, waar zij ook samen wel kom zijn. Ze kunnen goed alleen thuis blijven, luisteren goed, zijn vriendelijk voor kinderen en zijn niet gewend aan katten. U vindt deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186-655150, website www.dedierenstee.nl. Ope ningstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur. inleiding zullen drie onderwerpen aan de orde komen: Wat is dementie? Wat bete kent dit voor de naast omgeving? En wat kan de kerk hierin betekenen? Iedereen is hartelijk welkom op maandag 1 maart om 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Middelharnis. De 2e avond wordt gehouden op maan dag 8 maart. Mevrouw Hofs-de Bruijne zal dan spreken over het proces van ver oudering bij mensen. Vindt U het ook steeds drukker wor den op de wegen? Vraagt U zich wel eens af hoe het staat met uw theoreti sche kennis. Zeg, maar wat betekenen die borden ook alweer? Was die auto toch sneller bij U dan U had gedacht had? Misschien is dan een BROEM- cursus wel iets voor U! De regionale projectgroep verkeersveiligheid Goe ree-Overflakkee organiseert in samen werking met 3VO een rijvaardigheids- test (broem-cursus) voor alle 50-plus- sers op Goeree-Overflakkee. De eerstvolgende cursusdag wordt gehou den op 29 april a.s. Inlooptijd 's mor gens 8.00 uur en 's middags 13.00 uur. BROEM betekent: Breed overleg voor oude ren en mobiliteit. Tijdens de BROEM-cur sus maakt u met uw eigen auto, samen met een ritbegeleider een tocht van zo'n 45 minuten over het eiland, waarbij u goede adviezen ontvangt. Vervolgens krijgt u actu ele informatie over de verkeersregels. Op professionele wijze wordt uw gehoor uw gezichts- en reactievermogen getest. Bedenk wel: het is geen examen en heeft geen con sequenties voor de geldigheid van uw rijbe wijs. Voor deelname betaalt u slechts 16 per per soon. U kunt zich voor de BROEM-cursus opgeven bij de heer I.C. van der Sluijs te Nieuwe-Tonge, tel.0187-651448, mevrouw Koppenaal-Visser te Nieuwe-Tonge, tel. 0187-651773 of 652137, de heer K. Hamee- teman te Ouddorp, tel. 0187-682824 of de heer J. de Vries te Dirksland, tel. 0187- 602585. U kunt tot 10 april inschrijven. De rijvaardigheidtest is al verschillende SOMMELSDUK - Het was al lange tijd duidelijk. In de kern van Som- melsdijk zou veel bedrijvigheid komen van het activiteitencentrum D'n Duyt. Terwijl de laatste werk zaamheden aan het pand worden ver richt, hebben de deelnemers van het atelier IMPASTO en de kopieerwin- kel PAPERAS hun spullen al verhuisd naar de nieuwe locatie aan de Oranje straat in Sommelsdijk. Dat er een kopieerwinkel komt, zal voor velen geen vreemde gewaarwording zijn. Voorheen kon men immers ook al voor kopieerwerk terecht bij Druk werkservice. Er werd veel gegist: 'wat zou er komen in de oude bakkerij van Bienefelt'? Het hield veel Sommelsdij- kers bezig, maar nu is het duidelijk. Een atelier en een kopieerwinkel komen samen onder één dak te zitten. Zowel IMPASTO als PAPERAS zijn onderdelen van het activiteitencen trum d'n Duyt te Middelharnis, dat onder de vlag van de stichting GEMI- VA hier een nieuwe locatie krijgt. Tot vorig jaar werd er geschilderd in het gebouw van d'n Duyt zelf. In afwachting van de verbouwing in het 'Bakhuus'heeft men nog in een tijdelijk onderkomen gewerkt, maar nu worden alle activiteiten verricht vanuit het nieuwe atelier aan de Oranjestraat in Sommelsdijk. De bezoekers van de weekmarkt hebben intussen al kennis gemaakt met het werk van de deelnemende kunstenaars. De schilders ezel met de kunstenaar bij het licht, voor het grote raam, zorgt voor veel belangstellende blikken en goedkeurende opmerkingen. Er komen veel reacties en men komt binnen om eens beter te kijken en zelfs om te kopen. Alle werken die in dit ateher gemaakt wor den, zijn te koop of te huur. Gemiddeld wer ken er zo'n 6 kunstenaars in het atelier. Som migen komen elke dag en sorrmiigen zijn part time aan het werk. Voor een enkeling is het best even wennen om kunst van verstan delijk gehandicapten te kopen of te huren, maar nadat men de werken heeft gezien, gaat elk bezwaar overboord. Met veel enthousiasme wordt er gewerkt aan schilderijen op doek of paneel en werken op papier. Alles komt via de kunstuitleen te huur. De werken komen in het atelier te han gen, waar men kan uitzoeken wat men graag aan de muur ziet. Ook kan er uit fotoboeken een keuze worden gemaakt. In atelier IMPASTO kiest men er bewust voor om alles zo goed mogelijk zichtbaar te houden. De kunstenaars zelf hebben geen last van nieuwsgierige blikken en ervaren de grote belangstelling als stimulerend. Naast het lenen van kunst kan men er ook terecht voor opdrachten. U bent altijd verzekerd van ori gineel en kleurrijk werk. Paperas Naast de vitrines van het atelier ziet men ook een grote kopieermachine staan. De andere machines staan in de werkruimte, waar men druk in de weer is: kopiëren, vouwen, papiervemietiging, sorteren, etc. Iedereen heeft zijn of haar eigen werk, en velen maken gebruik van de kopieerwinkel. Niet alleen particulieren maar ook bedrijven weten de weg intussen te vinden. Men laat boekjes samenstellen, folders worden er gemaakt en voor een grote hoeveelheid kopieerwerk draait men de hand niet om. Na twee weken werken in de Oranjestraat kan de balans al een beetje worden opge maakt. Er is al veel mogelijk, maar er moet ook nog veel gedaan worden. De inrichting is nog niet zoals men graag had en alles moet nog z'n plaats krijgen. Er wordt dus nog volop gesleept met dozen en diverse spullen. Maar..., als begin april de officiële opening zal plaats vinden, draait de Paperas op volle toeren en zal het atelier Impasto weer wat meer kleur aan Sommelsdijk geven. De ope ning betekent een nieuwe start en zal zeker met de nodige feestelijkheden gepaard gaan. Men verheugt zich er nu al op. Impasto en Paperas vindt u aan Oranjestraat 7-9 en zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur; telefoon: 0187-484680. Terwijl de Nederlandse kunstwereld klaagt over tegenvallende resultaten, opent beeldend kunstenaar Jaap Ree dijk juist een nieuwe galerie/atelier. Vanaf zaterdag 28 februari zijn belangstellenden van harte welkom om een kijkje te komen nemen in het nieuwe atelier aan Oostdijk 36 in Sommelsdijk. Voor de kunstenaar zelf is het maar een klei ne honderd meter naar zijn huidige atelier. "Ideaal, want nu kan er op twee plaatsen tegelijk gewerkt worden en er is veel meer ruimte om het werk te laten zien" aldus Jaap, die de laatste hand legt aan de inrichting van het oude pand. "Het zijn vooral de grote schilderijen die nu de raimte krijgen die ze verdienen. Hier is veel vraag naar, maar aan de Westdijk werd het allemaal net te klein. Zowel de werkplek als de ruimte om het werk te tonen, voldeden niet meer. Plannen om te verbouwen zijn er altijd, maar de tijd om dit ook echt te reaUseren, was er nooit. Dit is een prachtige oplossing. Terwijl ik in het éne atelier schilder, kunnen de schilderij en in het andere atelier drogen. Dit pand heeft een fantastische aanblik met het grote glas-in-loodraam. Samen met de tegeltjes in de hal zijn dit de enige herinneringen aan van wat vroeger 'het café van Dana' was." Vooral de oude Sommelsdijkers weten dit dorpscafé nog goed te herinneren. Nu zijn het alleen de mooie verhalen die blijven han gen en intussen aan 'smeuïgheid' winnen. Het pand is helemaal gerestaureerd door de stichting Monumentenbehoud en is nu één grote etalage geworden voor het werk van Jaap Reedijk. "Het is vooral de kunstuitleen die goed draait", vervolgt Reedijk. "Men is toch voor zichtiger geworden met grote uitgaven. En onze vorm van kunstuitleen is daarom zo aantrekkeüjk, omdat men het gehele huurbe drag spaart. Risico is er dus niet omdat alles geruild of terug gebracht kan worden, zon der extra kosten. Men durft ook méér aan de muur te hangen en kleur te bekennen. Dat moet ook wel, want sommige schilderijen vragen wel de nodige aandacht". Voor de kunstuitleen zelf verandert er niet zoveel met de komst van het nieuwe atelier. Alles gebeurt toch vanuit het atelier aan de Westdijk, dat onder één dak blijft met '19 TOEN'. Het is alleen gemakkelijker gewor den doordat geïnteresseerden nu mee kun nen naar het nieuwe atelier, waar meer keu ze is. "In de praktijk zal ik vooral de zater dagen veel aan de Oostdijk zijn", geeft Raap Reedijk aan. "Met de opening van een nieuw atelier komen er ook veel nieuwe schilderij en te hangen. Er is hard gewerkt de afgelo pen maanden en dit alles resulteert in een serie nieuwe (vooral grote) werken. Ik werk nu aan een serie schilderijen onder de titel 'de rechten van het kind'. Het is een serie waarin, zoals de titel al zegt, kinderen een grote rol spelen. Men kan zelf altijd een invulling geven aan deze werken maar het stemt hopelijk wel tot nadenken." Bij de schilderijen komt ook uitleg. Bijvoor beeld waardoor de kunstenaar werd geraakt, geïnspireerd. "Vooral dit laatste spreekt veel mensen aan, maar het is tevens het moeilijk ste om onder woorden te brengen. Dit gaat ook stapje voor stapje. Het duurt nog wel even voordat dit overal bij vermeld is. Het zit wel in je hoofd maar hoe krijg je het ook op papier... Bij sommige schilderijen is het ook niet nodig. Het beeld zelf zegt dan al genoeg". De werken van Reedijk zijn ook onderge bracht in een website, die eveneens een nieuw jasje heeft gekregen: WWW.JAAP REEDIJK.nl. De site is zodanig vernieuwd dat alles gemakkelijker te vinden is. Met een enkele klik is precies te zien wat er nog te huur of te koop is. Wie het nieuwe atelier wil zien en kennis wil maken met de nieuwste schilderijen, is van harte welkom op zaterdag 28 februari tus sen 12.00 en 17.00 uur aan de Oostdijk 36 te Sommelsdijk. Jaap Reedijk 's tweede atelier aan de Oostdijk keren door RPVGO en 3VO op Goeree- Overflakkee georganiseerd. De deelnemers reageerden zeer positief op de cursus en gin gen na afloop enthousiast naar huis in het bezit van een certificaat van deelname, een duidelijk leesbaar naslagwerk over de ver keersregels en een aantal wellicht bruikbare tips. ledere automobilist die al jaren in het bezit is van een rijbewijs, zou aan deze cur sus moeten deelnemen. Op zaterdagmorgen 28 februari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tus sen stoppen? De vorige keer werd 5470 kg opgehaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9