PvdA Lunchconcert saxofoonleerlingen zeer geslaagd ^e^^ig 3^ta.r gelecLexi... 14} Winterse maaltijd in Ooitgensplaat De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. J5f« G^^ Een terugblik op de periode dualisme in de raad Langer borstvoeding geven? Damclub Denk en Zet Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer ElliynDBI-IIIEUWS Politieke visie van liet CDA Oostflakkee Voelen we ons veUig? Oostflakkee en veiligheid Agenda Gezondheid Service regio Goeree-Overflaldcee Maart 2004 Middelharnis/Sommelsdijk, uit slagen van 23 februari jl. door Hans Ottink Damvereniglng 'Dirksland' PAGINA 7 VRUDAG 27 FEBRUARI 2004 Fractiegewijs Het blijkt nogal eens dat het gevoel of we vei lig zijn, afwijkt van de werkelijkheid. Studies wijzen uit dat mensen verschillende situaties als onveilig beschouwen. Onverlichte paden, groepjes jongeren die op straat hangen of 's avonds in het donker de deur nog uitgaan, etc. We kunnen allemaal wel voorbeelden noemen die we als onveilig of onprettig ervaren. Of nou in werkelijkheid al die bange voorgevoelens ook uitkomen, is nog maar de vraag. Bij onder zoek blijkt dat niet uit de cijfers. Het is vaak een kwestie van 'tussen de oren' zitten, we lezen verhalen in de krant en zien en horen van alles en nog wat op radio en televisie en betrekken dat direct op onze eigen situatie. De Gemeente Oostflakkee doet al het mogelijke om een zo veilig mogelijk leefklimaat te schep pen voor haar inwoners en zo hoort het ook! Mensen moeten zich thuis voelen in de gemeente en met een gerust hart over straat kunnen gaan. Bij rampen en ongevallen moet je er van op aan kunnen dat er snel hulp snel is, wie daar dan ook voor moet zorgen. Coördi natie is belangrijk, samenwerking en adequaat werken zijn daarbij sleutelwoorden. Het CDfl vindt dat ambulances en politie uiterlijk binnen 15 minuten ter plaatse moet zijn, waar ze dan ook vandaan moeten komen. De gemeente moet andere overheden (provin cie, rijk) er dan ook op aanspreken als die zgn. aanrij tijden niet gehaald worden. Hulp moét snel op de juiste plek aanwezig zijn, om zo erger te voorkomen. Datzelfde geldt voor brandweerwagens; professionele dienstverle ning is meer en meer noodzakelijk. Er wordt ook veel gesproken over de huisart senpost. We moeten er allemaal nog aan wen nen dat na vijf uur 's middags en in het week end de 'eigen' huisarts niet meer bereikbaar is. Middelharnis is dan voor veel mensen 'een end weg' en als je dan ook nog medicijnen moet gaan in halen in Ouddorp is het hek van de dam. Het CDA vindt dat de zorgverzekeraars weinig oog hebben voor de realiteit en dat het finan ciële plaatje belangrijker is dan de mens waar voor de zorg dient. Diezelfde mens betaalt ook aan de zorgverzekering en heeft onzer inziens recht op een klantvriendelijke behandeling. Helaas kan de gemeente hier zelf weinig aan veranderen, maar natuurlijk kunnen ze de zorg verzekeraars wel wijzen op de problematiek. Het CDA kan zich voorstellen dat er toch onveilige situaties zijn, in het dorp, op straat, of waar dan ook, waarbij het lijkt dat de gemeente daar geen oog voor heeft. Wij vin den het belangrijk om dat te weten. Meldt het ons, we kunnen niet garanderen dat er overal een oplossing voor is, maar twee weten meer dan één! Ria van Rossum, fractievoor zitter CDA Oostflakkee Langeweg 65 3257 KC Ooitgensplaat e-mail: rossum l23@hotinail.com De bedoeling van het dualisme was en is dat de raad van de gemeente meer naar de inwo ners gaat en natuurlijk ook luistert naar wat er speelt in een gemeenschap. Er moest minder vergaderd worden. Die tijd zou dan benut kun nen worden om meer naar de mensen toe te gaan. De PvdA merkt hier weinig van. De stukken die we te lezen krijgen, zijn niet minder dan anders. En vergaderen doen we zeker net zo veel als vóór het dualisme. De raad zou los van het college gaan werken. Dat was het streven. In de praktijk is het in Oostflakkee zo dat de wethouders tijdens vergaderingen van hun achterban nog gewoon aanwezig zijn. Dit is niet dualistisch. Wij vragen ons ook af of de inwoners iets van dat dualisme merken. Reacties daarover heb ben we nog niet ontvangen. Tijdens de begrotingsvergadering heeft de PvdA enkele moties ingediend. Om met de begroting in te stemmen moest volgens ons het volgende gebeuren: - GEEN bezuiniging op het jeugdbeleid; - GEEN bezuiniging op de plantsoenen; - GEEN onttrekking van gelden aan de bestem mingsreserves voor het minimabeleid. Iedereen heeft kunnen lezen dat de Nieuwe Wet Werk en Bijstand de gemeente veel geld gaat kosten. Om dan reserves uit de minima- pot naar de algemene middelen te sluizen vond de PvdA niet terecht. Dat waren zulke harde eisen dat, toen de raad daar niet mee akkoord ging, wij niet met de begroting in kon den stemmen. Voor ons was dat een diepte punt. Een hoogtepunt was dat de gemeente Oostflakkee, op ons verzoek, de langdurig- heidstoeslag op tijd heeft uitgekeerd. Voor veel minima was dit steuntje in de rug erg welkom. Ook de bezuinigingen op het jeugdbeleid von den wij geen goede zaak. Al jaren wordt er gezegd dat er iets voor de jongeren gedaan moest worden; het werd wel beloofd maar niet uitgevoerd. Volgens wethouder De Vries kan er nog steeds veel gebeuren voor de jeugd. De PvdA vindt dat de jeugd zelf mee moet denken over wat ze gedaan wil hebben. Jonge ren op Goeree-Overflakkee houden binnenkort een bijeenkomst over de woningbehoefte op het eiland. De PvdA hoopt dat de aanwezigen die avond met goede voorstellen en ideeën komen, waar de politiek iets mee kan gaan doen. Verder wachten we op het eerste 'kernenbe- zoek', wat de raad 'binnen afzienbare tijd' zal gaan maken. Contacten met de bevolking staan hoog in het dualistische vaandel. Zeker bij de PvdA! Ons uitgangspunt blijft dat we samen sterk kunnen zijn. Dat is in onze directe omgeving, onze straat, ons dorp, onze gemeente, ons (voormalige) eiland, maar ook daar buiten. Samen kunnen we er iets moois van maken. De PvdA werkt daar graag aan mee! Namens de PvdA: Nelly van Dijke Frans Daalmeijer, voorzitter Toon Meeuwsen (secretaris, tel.: 0187-630176, e-mail: toon@meeuwsen-pvda.nl) Jan van der Mast Cursus: Praten over Peuters Hebt u ook wel eens moeite met de jaloezie en driftbuien van uw peuter? Weet u soms ook niet hoe u moet reageren als uw peuter koppig is? Net als u zijn er veel ouders die met dit soort problemen te maken krijgen. Problemen als deze komen aan de orde tij dens de cursus 'Praten over Peuters'. U krijgt informatie over de lichamelijke en sociaal-emotionele ontwikkeling van kinde ren en u leert effectief te reageren op het gedrag van uw peuter. Deze cursus draagt bij aan het voorkomen van problemen in de omgang tussen ouder(s) en kind in de toe- ''°™^'- Startdatum: 24-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 4 Tijd: 20.00 tot 21.30 uur Plaats: Dirksland Cursus: Shantala Babymassage Heerlijk: even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan tala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische massa getechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onder werpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderde thuissituatie en het bevorderen van een opti maal herstel van het lichaam van de vrouw. Startdatum: 18-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 6 Tijd: 09.00 tot 11.00 uur Plaats: Stad aan 't Haringvüet Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181- 626226. Ben je zwanger of heb je al een kindje aan de borst en wil je meer weten over borstvoeding geven? Dan ben je van harte welkom op de informatiebijeenkom sten van Borstvoeding organisatie LLL. Telkens wordt een serie van vier bijeenkomsten georganiseerd met daarin elke maand en ander onderwerp. Deze maand is het onderwerp 'borstvoeding en de oudere baby' aan de beurt. Het gaat dan over een baby vanaf 3 maanden en wat daarbij komt kijken. Ook a.s. moeders kun nen hun vragéii kwijt en natuurlijk leren zij ook van de ervaringen van de al voedende moeders. Tijdig voorbereiden, al vroeg in de zwangerschap, kan veel problemen voorko men. De bijeenkomsten van deze maand zijn: woensdag 3 maart op het adres Binnenweg 39 te Middelharnis en donderdag 4 maart op het adres Molenblok 24 te Ouddorp. (voor Ouddorp even aanmelden bij Francisca) Bei de avonden duren van 20.00-22.00 uur. De deelnamekosten aan deze bijeenkomsten bedragen 2,50 voor leden van LLL en 3,50 voor niet leden (koffie en thee inbegre pen). Voor de meekomende baby en/of partner moet 1 extra worden betaald. Ook mensen uit de zorg zijn van harte welkom. LLL verkoopt o.a. brochures, handboek borstvoeding, uitwasbare zoogkompressen, borstkolven (ook verhuur van pomp), lansi- noh (zalf bij tepelproblemen) en draagdoe- ken. Voor meer informatie of vragen over borstvoeding kun je bellen naar: Carla van Gils, tel. 0187-631716, Diana Göbert, tel. 0187-487260 of Francisca Wagenaar, tel. 0187-684433. Afdeling 1: M. Klink - C. Spee1-1 J. Lodder-J.A. Dekker 1-1 I. Koese - A. van der Veer0-3 Afdeling 2: A. Verolme - J. van Hoorn1-1 J. Jordaan - C. Polder1-1 Afdeling 3: D.A. Doomhein- R. Jacobs0-3 J. Groenendijk - J.A. Nipius3-0 Nu het eind van de competitie in zicht komt, wordt de strijd om de punten feller. Dat levert prachtige partijen op. Klink, altijd een lastige tegenstander, maakte het Spee knap moeilijk. Maar door sterk spel van beiden bleef de partij tot het eind toe in evenwicht. Lodder en Dekker maakten er de langste par tij van de avond van. Een prachtige partij die in het eindspel licht voordeel voor Dekker opleverde, maar door sterk verdedigingsspel van Lodder kon Dekker de winst niet vin den. Koese die de laatste tijd erg op dreef was, kreeg het moeiUjk, toen hij in het begin van het middenspel een stuk achter kwam. Hij gaf de moed echter niet zomaar op. Eerst na drie uur spelen wist Van der Veer het voordeeltje om te zetten in winst. In afdeling twee speelden Verolme en Van Hoorn om de bovenste plaats. Na een uiter mate spannend gevecht werd tot remise besloten. Jordaan maakte al vroeg een fout en kwam in zijn partij tegen Polder een stuk achter. Het leek erop dat Polder deze partij zou gaan winnen, maar Jordaan wist door een sterk eindspel er toch nog remise uit te slepen. In afdeling drie had Doomhein de zware taak om Jacobs de eerste puntjes af te snoe pen. Maar opnieuw bleek Jacobs te sterk en ging deze met de winst naar huis. Groenen dijk die zicht had op de tweede plaats, speel de een sterke partij tegen Nipius. Hij wist deze partij met winst te beëindigen. Flakkee en het ondergrondse verzet Tijdens de gehele oorlogsperiode waren er mensen die verzet pleegden tegen de door de Duitsers ingestelde maatregelen. Het waren meestal individuele acties, zoals het verber gen van een onderduiker, een bekende of een neergeschoten Engelse piloot. Er werd ges joemeld bij het invullen van formulieren wanneer het ging om de opbrengst van de oogst. Het verspreiden van illegale lectuur was meestal niet breed gecoördineerd. Uit de voor de Duitsers bestemde voedseltranspor- ten werd het nodige gestolen voor eigen gebruik of voor de noodlijdende mensen in de hongergebieden. Zo zijn er vele, vele per soonlijke ervaringen, welke nooit zijn beschreven en in de vergetelheid zijn geraakt nu die mensen er niet meer zijn. Gelukkig weten we meer van de algemene daden van verzet. In het begin van de oorlog werd reeds een Orde Dienst (O.D.) geformeerd met als opdracht om na de Ijevrijding onmiddellijk de burgerlijke taken over te nemen op het terrein van orde en rust. Op Flakkee werd in 1943 in het geheim de reserve kapitein uit het voormalige Neder landse leger, de heer A. Fopma uit Middel harnis, benoemd tot Districts-Commandant voor de OD. Landelijk liepen de meningen over de taken van de OD uiteen en zo ontstonden ook op Flakkee enkele groeperingen met uiteenlo pende doelstellingen: actief verzet (knok ploeg, strijdend gedeelte) waiirvan de heer P.D. Sieling uit Melissant de voorman was, en een groep die meer haar taken op het gebied van bewaking zag liggen. De heer C.M. Vogelaar was de voorman van de L.O. Onder toeziend oog van vier BS-ers worden de heer en mevrouw Boogerman uit Dirksland geëerd voor de hulpverlening aan een Engelse piloot, terwijl de dames Witvliet en Van der Wekken de pers halen voor het verspreiden van illegale lectuur in oorlogstijd. Gelukkig kwam het op Flakkee tot een bun deling van krachten, uitmondend in de vor ming, begin 1945, tot de Binnenlandse Strijdkrachten. De heer A. Fopma was en bleef de eerst verantwoordelijke voor het gehele eiland. Aan de plaatselijke groepen van de B.S. werd gevraagd om een voordracht te doen wie na de bevrijding als burgemeester van de dorpen zou moeten worden benoemd. In de meeste gevallen werden de namen van De Binnenlandse Strijdkrachten uit Dirksland. De SWO organiseeit, in samenwerking met Hans de Vos, woensdag 10 maart a.s. een winterse maaltijd in 't Centrum, van Weelstraat 10, aanvang 18.00 uur. U kunt dan onbeperkt erwtensoep eten. Het is een uitgebreide maaltijd met diverse brood soorten, spek, kaas, een toetje en koffie. De deelnamekosten bedragen slechts 7. U kunt zich tot 5 maart a.s. aanmelden bij mevrouw De Bonte, tel. 631300. bestaande burgemeesters of mensen die in de gemeenteraad een vooraanstaande rol hadden vervuld, genoemd. De burgemees ter van Dirksland, Melissant en Herkingen zou zeker niet in aanmerking komen voor handhaving na de bevrijding. Voor Herkin gen werd de heer J. Witvliet, politiek actief, benoemd; voor Melissant de heer C.M. Vogelaar en in Dirksland, de heer E. Ottink, die nooit een politieke rol in het dorp had vervuld, maar op grond van de verwachting dat juist hij boven de politieke partijen zou kunnen staan, de voorkeur had. Begin 1945 werden de besprekingen geopend met de beoogde burgemeesters op de boerderij van de heer Sieling en geleid door de heer Fop ma. Ook de plaatselijke commandanten der B.S. werden op de hoogte gebracht. De gemeenteraden waren op non-actief gesteld en daarom werd aan de burgemees ters gevraagd om een raad van bijstand en advies te vormen. De belangrijkste taken waren orde en rust handhaven, verkiezin gen voorbereiden en het gemeentelijke apparaat in alle facetten te laten functione ren en dat was vaak moeilijk genoeg. Voorts was de burgemeester intermediair tussen de Districtskommandant, de heer Fopma en de nog plaatselijk aanwezige Duitse legermacht. De bestuurlijke organisaties, welke in het geheim waren voorbereid, stonden klaar om in de openbaarheid te treden, maar het wach ten daarop duurde wel erg lang. (wordt vervolgd) Uitslagen van maandag 23 februari jl. Afdeling 1: H. Keuvelaar - Joh. "Wolfert 1-1 D. -Wolfert - W. Knöps 0-3 Afdeling 2: W. Nieuwland - M. Poortvliet0-3 H. de Munck - A. Los1-1 W. Stolk - C. v.d. Kroon1-1 Op zaterdag 14 februari j.l. hield Muziekschool De Deltastreek een zeer geslaagd lunchconcert in de Oostdam te Goedereede. Een tiental saxofoonleerlingen boeide het publiek met een gezellig en gevarieerd programma, waarbij de toehoorders ook konden gemeten van een hapje en een drankje. Een en ander stond onder leiding van saxofoonlerares Ankie Loos. Op de foto ziet u de leerling-saxofonisten in actie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7