Internationale Vrouwendag - 8 maart Combinatie 'Binnenliuis Tuin' blijkt succesformule rr\. Rinus Verhage 25 jaar dirigent: EiyuraoBf-niEuws 'Muziek raakt de bodem van het bestaan Wireless Goeree: HSV 'De Viscromte' Viering dit jaar ook weer op Goeree-Overflakkee LJ-J Een draadloze uitdaging voor Goedereede Binnen Buiten :L e-on byov\ van i n'^piKa'fic Alles onder één dak Herwaardering PAGINA H VRUDAG 27 FEBRUARI 2004 MIDDELHARNIS - Al vijfentwintig jaar lang zwaait dirigent Rinus Ver hage, niet de scepter, maar de diri- geerstok bij het Oratoriumkoor 'Lau- dando' te Middelharnis. Goed, de naam 'Laudando' ais oratoriumkoor bestaat nog wel geen 25 jaar - voor heen was het Oratoriumvereniging 'Middelharnis', niettemin is Rinus al zolang als dirigent aan het koor ver bonden. En tijdens de repetitieavond van vorige week woensdag, die daar door wat anders getint was dan ande re keren, werd daarbij stilgestaan. "Zeg, kijk wie daar binnenkomt, 't is onze dirigent, hij weet niet wat hem overkomt, het is hem niet bekend, hij weet niet wat gebeu ren gaat en wat een ieder doet of laat. Het is heel lang geleden, wel vijfentwintig jaar, dat jij bent aangetreden, het is wel zeker waar, begonnen als een jong talent en nu ervaren dirigent." Zinnen uit het welkomstlied dat gezongen werd door leden van het Oratori umkoor 'Laudando' in de aula van de Chris telijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis, toen Rinus Verhage met zijn vrouw Aleida daar vorige week woens dagavond binnenstapten voor de gebruikelij ke repetitieavond. Geheel overrompeld keek het paar naar de zangers en zangeressen. "Dit verwacht je zeker niet. Ik dacht nog: er is weer eens iets gaande in de aula van school, en ik zag het naailokaal alweer voor me, want als er bijvoorbeeld een ouderavond is in de aula, worden we 'verbannen' naar die repetitieruimte", zo reageerde Rinus. De voorzitter van Laudando, Lettie Tielen, en algemeen bestuurslid Margo van der Wende gingen om beurten door de periode van 25 jaar heen en kenschetsten Rinus als een veelzijdig man. Hij is als organist begonnen bij de Oratori umvereniging 'Middelharnis', naast dirigent Jan van Dijk. Later werd Rinus er zelfstan dig dirigent. "Je kunt je vreselijk ergeren aan geklets tijdens de repetities, of aan het door geven van droppotten en aan het geritsel van muziekstukken. En bij concerten loopt de spanning hoog op," zo schetsten Lettie en Rinus en Aleida Verhage, tijdens de 'jubileumre- petifie(folo: Persbum Flakkeej Margo. "Je legt contacten met musici, ver zorgt de persberichten bij uitvoeringen, je bent zeer trouw naar het koor toe en je hebt veel nieuwe ideeën. Soms teveel, dan moe ten we je indammen. Toch zou je graag zien dat de koorleden nóg meer oefenen of zang les nemen, want dat heeft nog grotere muzi kale diepgang. Hoogtepunten waren het her denkingsjaar 2003, 50 jaar na de Water snoodramp, toen je met ons op mocht treden voor Hare Majesteit koningin Beatrix op 1 februari in De Grutterswei in Oude-Tonge en de uitvoering van de Johannes Passion voor Hospice Calando, afgelopen mei in Dirksland." Verder is zijn passie hardlopen. Nóg wat bijzonderheden; in koorverband spreekt hij dames aan met 'meisjes', zeker als hij goed gemutst is. En hij schijnt ook veel verstand te hebben van auto's. Hij ver gelijkt koor namelijk nogal eens vergeleken met 'een Mercedes' of met 'een Lelijke Eend'. Of hij roept: 'trap op de handrem!' "Je wilt toch wel geloven dat dat heel raar klinkt als je staat te zingen?", zo maakten de 'meisjes' Lettie en Margo de jubilerende dirigent vorige week woensdagavond meteen maar duidelijk. Maar ook: "Muziek is allesbevattend, het bindt ons samen. Rinus weet zijn kennis goed overdragen en beleeft veel plezier aan het dirigent-zijn. Dat hij de dirigeerstok nog lang moge hanteren!" Namens 'Laudando' kreeg Rinus een speld uitgereikt en een oorkonde, geschilderd door de Goereese kunstschilder Ruud Wuite. Ook koorlid Anneke van Rumpt - zij is het langst aan het koor verbonden - bood de jubileren de dirigent een cadeau aan met wat persoon lijke noten erin. De dirigent op zijn beurt toonde zich volsla gen verrast onder dit alles. "Ik wist nergens van, maar iedereen waar ik 'iets mee heb' is er! We werken hier inderdaad hard en filo soferen veel, over de diepere dingen in het leven, want muziek raakt de bodem van het bestaan; en verder delen we hier met elkaar hele mooie dingen." Ook samen met zijn vrouw Aleida kan Rinus muziek en zang delen, want ook zij is een trouw Ud van Lau dando. U heeft er vast eens van gehoord, draadloze netwerken en draadloos internet. De meeste draadloze netwerken werken via de stan daard WiFi. Draadloze netwerken worden vooral toegepast als een draadloos thuisnet- werk, in plaats van het neerleggen van kabels. Wireless Goeree gaat verder dan het draadloze netwerk in huis. Wireless Goeree wil, draadloos, de burgers van Goedereede met elkaar te verbinden. Wireless Goeree heeft als het belangrijkste doel het verbinden van mensen in Goederee de. Het wil een gratis en openbaar netwerk maken voor iedereen die hier interesse in heeft. Iedereen kan inloggen, leden (lid wor den is gratis) hebben echter meer mogelijk heden. Wireless Goeree maakt gebruik van de draadloze techniek Wi-Fi. Op het centrale punt is een Access Point (Toegangspunt) met anterme aanwezig. Gebruikers kunnen hierop inloggen met een cliënt, dit kan via USB-, PCI(inbouw)- of netwerkcliënt. De kosten kurmen nog verschillen. U heeft in ieder geval geen bedragen te voldoen aan Wireless Goeree zoals maandelijkse bijdrage of een eenmalig bedrag. Wel moet u (WiFi) appara tuur aanschaffen om verbinding te kunnen maken met Wireless Goeree. Deze kosten bedragen, afhankelijk van uw situatie en wensen, 130 a 250. Alle WiFi apparatuur is geschikt en u kunt deze hardware overal op internet aanschaffen. De mogelijkheden zijn groot, alles wat met een lokaal netwerk kan, kan hier ook. Momenteel zijn nog niet aUe dingen beschikbaar bij Wireless Goeree. Wireless Goeree biedt leden e-mail diensten, iedereen krijgt een eigen mailbox met een wirelessgoeree.nl e-mail adres. U kunt ook bestanden delen met andere gebruikers. Zelf heeft Wireless Goeree een grote server met bestanden. Een andere mogelijkheid is de zogenaamde streaming media; via het net werk kunnen dus audio- en videosignalen worden verzonden. Tenslotte kunnen gebrui kers ook multiplayer spellen tegen elkaar spelen. Wireless Goeree biedt echter geen internet verbinding aan! Als u vragen heeft, kunt u altijd contact opnemen via het contactformulier op websi te www.wirelessgoeree.nl. Daar kunt u ook meer informatie vinden over Wireless Goe ree en zich direct aanmelden. U kunt ook e- mailen naar info@wirelessgderee.nl, waar u wordt geholpen met al uw 'draadloze' vra gen^ Op zaterdag 21 februari 2004 organiseerde de HSV de Viscromte de eerste zoutwater- wedstrijd van het nieuwe seizoen, gehouden aan de Nieuwe Waterweg. Na inschrijving waren er 22 deelnemers. Het weer was pri ma; wel koud, maar droog en regelmatig wat zon met een matige wind. De vangsten daarentegen vielen tegen: slechts 4 man hadden vis, in totaal maar 5 vissen. Onderstaand de uitslag: 1. H. van Heukelen71 cm. 2. P. van der Groef33 cm. 3. T. Knol33 cm. 4. Marius Knöps23 cm. De volgende zoutwaterwedsrijd is op 6 maart. Inschrijven van 08.30 tot 09.00 uur, vissen van 10.00 tot 14.00 uur. Internationale Vrouwendag stond en staat al vanaf 1907 voor het gevoel van solidariteit en strijdbaarheid van vrouwen overal ter wereld. De viering ervan vindt vaak plaats rond een spe cifiek thema, bijvoorbeeld voor vrou wenrechten of tegen geweld of armoe de, dat soms landelijk maar meestal lokaal wordt bepaald. Ook op Goeree- Overflakkee wordt dit jaar deze dag weer gevierd, en wel op zaterdag avond 6 maart in het Culturele Cen trum van Goeree-Overflakkee: het Diekhuus te Middelharnis. Dit inter culturele evenement wordt door de stichting Podium en de Soroptimisten (serviceclub) financieel ondersteund. De organisatie is in handen van het '8 maart team', in samenwerking met vele andere eilandelijke vrouwen- clubs. De presentatrice tijdens deze avond is Irene Heijink. Ontstaansgeschiedenis Al in het jaar 1907 kwamen vrouwen tot de ontdekking dat hun bestaan verbetering ver diende. Vrouwen kwamen bijeen in Stuttgart om samen bezig te zijn rond dit thema op de Eerste Internationale Socialistische Vrou wenconferentie. Een jaar later werd in New York door duizenden textielarbeidsters gedemonstreerd. Zij eisten betere werkom standigheden, vrouwenlciesrecht en afschErffing van kinderarbeid. Toen na twee jaar in Kopenhagen werd vergaderd, werd op de Tweede Internationale Socialistische Vrouwenconferentie het besluit genomen de vrouwendag jaarlijks te laten plaatsvinden. Hoewel de vrouwendagen tot op dat moment in maart hadden plaatsgevonden, werd nog geen vaste dag gesteld. Een jaar later, in 1911, werd de vrouwendag in meer landen gevierd en kreeg hij een meer internationaal karakter. In Duitsland, Oostenrijk, Dene marken, Zwitseriand en de Verenigde Staten was het fenomeen 'vrouwendag' inmiddels bekend. Nederland deed in 1912 voor het eerst mee aan de vrouwendag, en wel op 12 mei. Het thema van de vrouwendag van 1914 was de dreigende oorlog in Duitsland en tegen de arrestatie van Rosa Luxemburg. Hoewel veelal rond een nieuw thema werd vergaderd, was een veelvuldig weerkerend onderwerp toch de slechte arbeidsomstan digheden voor vrouwen. Zo werd bijvoor beeld op 8 maart 1917 in St. Petersburg (voor het eerst) gestaakt door textielarbeid sters, onder leiding van Alexandra KoUon- tai. Steeds meer vrouwen demonstreerden en staakten tegen de oorlog en het voedselte kort, tot er een algemene werkstaking was. Pas in 1921 koos het Internationale Vrou wensecretariaat van de Derde Communisti sche Internationale, ter herinnering aan de gebeurtenissen in 1917 in St. Petersburg, een vaste datum voor Internationale Vrouwen dag. Voortaan zou die worden gevierd op 8 maart. Een jaar later werd deze datum inter nationaal op 8 maart gevierd. Na 56 jaar, in 1978 erkenden ook de Verenigde Naties de 8e maart als Internationale Vrouwendag. Oorsprong Er bestaan verschillende lezingen voor de keuze van 8 maart als datum voor de Inter nationale Vrouwendag. Lag de oorsprong in Rusland of de Verenigde Staten? Een gang bare westerse lezing was dat 8 maart was terug te voeren op stakingen van textielar beidsters in New York op 8 maart 1908. Zij gingen, zoals hierboven gemeld, de straat op om te demonstreren tegen onder meer de lange werktijden, de lage lonen en de slech te werkomstandigheden. Het is mogelijk dat deze verklaring voor de keuze van 8 maart pas in de jaren vijftig van de twintigste eeuw is ontstaan. In de periode van de Koude Oor log kon toch maar moeilijk de eer aan een communistisch land gegeven worden! In een andere lezing echter zou 8 maart teruggaan op de grote vrouwenstaking en demonstratie op 8 maart 1917 in St. Petersburg. Hoe het ook zij, in ieder geval is in 1910 besloten jaarlijks een Internationale Vrouwendag te organiseren. Tegen geweld Vanaf de jaren zeventig van de twintigste eeuw wordt in Nederland door veel vrou wengroepen gezamenlijk 8 maart gevierd, ook - en steeds meer - door allochtone vrouwen. De bedoeling van de dag is om gemeenschappeüjke strijdpunten onder de aandacht te brengen. Dit gebeurt steeds rond een bepaald thema, zoals economische zelf standigheid, armoede, buitenlandse vrou wen, of seksueel geweld. Op Goeree-Overflakkee Op Goeree-Overflakkee werd de vrouwen dag voor het eerst gevierd in 2003, op initia tief van Maria Evers. Maria is bevlogen geraakt door het enthousiasme van een groep vrouwen op Schouwen. Hier viert men deze dag al jaren. Verleden jaar waren er ongeveer 170 bezoekers in het Diekhuus. Ook dit jaar zal weer aandacht worden gege ven aan de vrouwendag. Het '8 maart team' Goeree-Overflakkee geeft op zaterdagavond 6 maart een multicultureel Vrouwenevene ment in het Diekhuus te Middelharnis, in samenwerking met vele andere instellingen, zoals Amnesty International afdeling Goe ree-Overflakkee, De Wereldwinkel, de Sor optimisten, Stichting Ontwikkelingssamen werking Oostflakkee en vele anderen. Ook zijn buitenlandse vrouwen op Goeree-Over flakkee betrokken bij de organisatie en pre sentatie. Twintig kunstenaars doen mee aan de expositie, die tijdens deze avond door Suzaime Offereins wordt geopend. De wer ken zijn gemaakt naar het thema van de avond: 'Geweld tegen vrouweivTiuiselijk geweld' - een thema waaraan Amnesty International het hele jaar aandacht zal besteden. De kunstwerken, die in de gang en de foyer hangen, zijn nog de hele week na de vrouwendag te bezichtigen.' Programma De avond wordt geopend door Wihna de Bruine, directeur van woningbouwvereni ging Dirksland. In haar openingswoord staat zij even stil bij het ontstaan en de betekenis van de 8 maartbeweging. Verder is er een zeer gevarieerd non-stop programma, waar in van alles te doen en te beleven zal zijn. Er zijn doorlopende voorstelhngen, presenta ties (onder andere van Anmesty) en optre dens, er zullen buitenlandse hapjes en drank jes worden geserveerd in de foyer, er zijn stands van organisaties en individuele deel nemers, en er is de expositie met kunstwer ken van vrouwelijke kunstenaars. Ook is er aandacht voor het vluchtverhaal van één van de op Goeree-Overflakkee wonende buiten landse vrouwen. In de peuterspeelzaal is kin deropvang, en voor kinderen tot 10 jaar is er een recreatiezaaltje. De avond duurt van 19.30 tot 23.00 uur. Het Diekhuus is open vanaf 19.00 uur. De entree bedraagt 1 Dit jaar worden er minimaal 200 deelnemers verwacht. Vrouwen en meiden vanaf circa 12 jaar zijn welkom om deze avond samen te vieren! Op BinnenHuis kun je op je ficimik rondkijken en ideetjes opdoen. (Van Damzig <6 Lkhiemeldi) door John de Rijke ROTTERDAM - Omdat de tuin steeds meer gezien wordt als een ver lengstuk van het interieur, organiseert RTB Beurzen voor de 4e maal in suc cessie 'BinnenHuis Tuin'. Om pre cies te zijn van 2 tot en met 7 maart, dus wat dit aangaat begint in Ahoy' het voorjaar al vroeg. Met als het ware een frisse kijk op het gebied van het totale wonen en alles wat samen hangt met de verzorging van het 'bui- tengebeuren'. In die zin onderscheidt deze manifestatie zich dan ook van alle andere woon- of tuinbeurzen. Door een evenwichtige combinatie biedt Bin nenHuis Tuin u wederom een complete beursbeleving met inspirerende themapavil- joens en sfeervolle, door twee hoveniers aan gelegde tuinparken. U kunt zich dus met de lente in het vizier op uw gemak oriënteren en u afdoend laten informeren omtrent datgene waarnaar uw interesse uitgaat. Om die reden zijn de drie pijlers - interieur, huis en tuin - separaat van elkaar en heel overzichtelijk beücht. Met andere woorden: meubels, keu kens, badkamers, vloeren, stoffen en accessoi res zijn apart ondergebracht in het interieurge deelte. Daar zult u trouwens ervaren dat naast een grote diversiteit aan woonstylen extra aan dacht wordt besteed aan zonwering en bevei- Uging. Bovendien omvat het segment 'Huis' thema's als fmanciering en de nog steeds erg in de belangstelling staande huizenmarkt. Onderwerpen waarover op de centrale pleinen meerdere keren per dag informatieve presen taties zullen plaats vinden, waaronder leuke interactieve quizzen, minimorfoses en leerza me workshops. Zo gaat birmenhuisarchitecte Marlous van Mairewijk styUngadvies geven aan de hand van door bezoekers meegebrach te schetsen en kunt u bij groenspecialiste Jaqueline van der Bijl terecht voor plantenad- vies. Want het buitenleven wordt vandaag-de-dag met liefde en toewijding binnengehaald en al te graag - zeker als de zon schijnt - verleg gen we bij tijd en wijle ons huiselijk leven naar de tuin. Het liefst direct vanuit de woonkamer om via de serre het eigen rusti ge natuurplekje op te zoeken om even lekker te onthaasten. Een vereiste in een jachtig bestaan, waarin de moderne mens op zoek is naar wortels en duidelijk behoefte heeft aan de waarden en normen van weleer... Voor het geval u geen tuin hebt is een dak- min wellicht een optie. De hoveniers De Bruijn en Sabelis hebben op BiimenHuis Tuin twee van die daktuinen aangelegd. Hoofdzaak is dat u tijdens uw beursbezoek op een idee wordt gebracht. Pikt u het hoe dan ook op, bedenk dan wel dat combineren altijd het credo is voor zowel het interieur als het exterieur. Dat geldt voor de kleurkeuzes, maar in niet mindere mate voor de toe te pas sen materialen en de vormgeving. Vooral accessoires in rood- en groentinten, in com- Van binnen naar buiten om gezellig aan te schuiven aan een degelijke teakhouten tuintafel met bijpassende armstoelen. Info: 0032-11544001. (Perscentrum Wonen) 11 ^M binatie met roze en paars, zorgen voor een verlevendiging van de sfeer. En wat het meubilair betreft, veel serre-, tuin- en dak- terrasmeubelen zijn qua model zo fraai vormgegeven dat ze het hele jaar inzetbaar zijn. Overigens, als u hardhout voor buiten én binnen wilt gebruiken is het beter dit te oliën, ter voorkoming van 'vergrijzen'. Sowieso is BinnenHuis Tuin vanwege het aanbod een trendy beurs met tal van over de beursvloer verspreide shows en dagelijks demonstraties om u zonodig wegwijs te maken. Afgezien van de paviljoens 'Kijk op Keukens' en 'Vloerenexpo 2004", is er het bij de entree gesitueerde 'Centre Classique'. Een apart paviljoen voor de liefhebbers van romantische en uitgesproken klassieke woonstylen van bekende firma's, zoals Bimingh, Graauw, Jong en Heide. Derhalve een chique ingerichte winkelpromenade van ongeveer 600 m-, die vervolgens uitkomt op een gezellig plein met in het midden een fraai ogende fontein. Daarenboven is op het zogenoemde 'Kunste naarsplein' een expositie te bewonderen van BinnenHuis Tuin onderscheidt zich door de diversiteit aan bloeiende planten. iPeru-emrum Wonem uiteenlopende kunst en antiek voor in huis of in de tuin. Qua sfeer doet het plein zelfs een beetje denken aan Place du Tertre in de Parij- se wijk Mont Martre; je kunt er lekker rond- slenteren op zoek naar bijvoorbeeld nostalgi sche buitenverlichting of bronzen beelden. Houten objecten zijn er ook, van de Teleac cursus bekende Will Schropp nog wel. Ver der romantisch aandoende schilderijen, afge wisseld met abstracte werken. En er wordt geveild, door de ooit als eerste vrouwelijke veilingmeester geregistreerde mevrouw Snel van het Delfts Veilinghuis. Kleinmeubelen, nostalgische zaken, antieke zee- en landkaar ten, alles gaat op een gegeven moment 'onder de hamer'. Goede 'oude' ideeën worden tegenwoordig toegepast met behulp van moderne technie ken. Vandaar dat veel ontwerpers momenteel enorm geïnteresseerd zijn in oude stijlperio den. Wellicht een positieve uitwerking in economisch onzekere tijden, wie zal het zeg gen? Een feit is dat in de nieuwe vertaling van klassiek de lijn tussen verleden, heden en toekomst verder wordt doorgetrokken. Met andere woorden: een herwaardering voor het klassieke wonen, met meubelen uit verschil lende stijlperiodes en extra aandacht voor stoffering en sfeerverlichting. BinnenHuis Tuin 2004 laat zien dat hippe designinteri eurs zomaar een klassiek accent krijgen met een 'ouderwetse' chaise longue. Minstens zo opvallend zijn lichtarmaturen die door het ontwerp en de afwerking van het materiaal voor een antieke uitstraling zorgen. Op deze manier kunnen achttiende eeuwse gebruiks- voorweipen prima samengaan met moderne klassiekers uit het findusiècle tijdperk (zie het Thonet-stoeltje) en hedendaagse vormge ving zoals nieuwe varianten op de clubfau teuil, gecapitonneerde banken, kasteelban- ken, oorfauteuils, ronde en ovale tafels met bolpoten, bibhotheekkasten, gestoffeerde eetkamerstoelen en niet te vergeten de dres- soirkast. U herkent ze allemaal, met dien ver stande dat ze wel degelijk nu ontworpen zijn en dus net iets anders! Hoe het ook zij, de exposanten op Binnen Huis Tuin zijn wat dat betreft 'van zessen' klaar. Hun collecties, zorgvuldig samenge steld op basis van de allerlaatste trends, zijn zonder meer de moeite waard om goed beke ken te worden in de doorgaans ruime stands die bemand zijn met tal van specialisten op wie u gedurende de hele beursperiode een beroep mag doen als u van bepaalde dingen meer wih weten. Kortom, als u nadien en beetje bij beetje uw in- en exterieur aankleedt naar uw persoonlijke smaak, worden uw huis en min nog deze zomer een plek om voor thuis te komen, eUce dag weer! De beurs met alles onder één dak is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur; 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. In het weekend alleen van 11.00 tot 17.00 uur. De toegangs prijs bedraagt 9,00 per persoon. Senioren met 65+ kaart betalen 7,50. Voor kinderen vanaf 12 jaar is de prijs gesteld op 5,00. Een gezinskaart (met 2 kind.) kost 21,00.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11