Agenda Gezondheid Service regio Goeree-Overflakkee 'Politiek Icomt steeds verder van burger af Flakkee eind 1944 2i^:Stis i^^^^ geledexi... 131 Zijn de burgers meer betrokken bij de gemeentepolitiek,,,? Eiiiurarat-iiiEuws Ervaren raadsleden aan het woord over twee jaar dualisme CDA-fractievoorziter M. M. L. van Rossum-Gortzak van Oostflakkee Afscheid van bestuursvoorzitter van de Stichting HDG te Sommelsdijk, de heer A. A. Quist U zoekt iets speciaa^ i voor uw drukwerkC^ n Niet spectaculair Rol wethouders Kaderstellend door Hans Ottink Schaatsen met Z.A.J.W. Uitslagen Damvereniging Dirksland 11 Gefor.de Waal} Drukkerij ifeiïisïïlf PAGINA 9 VRUDAG 20 FEBRUARI 2004 Cursus Shantala Babymassage Heerlijk: even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan tala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische massa getechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onder werpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderde thuissituatie en het bevorderen van een opti maal herstel van het lichaam van de vrouw. Plaats: Ouddorp Startdatum: 06-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 6 Tijd: 10.30 tot 12.30 uur Plaats: Stad a/h Haringvliet Startdatum: 18-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 6 Tijd: 09.00 tot 11.00 uur Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181- 626226. Cursus Help (EHBO, ongevallen en ziekten bij kinderen) Vindt u het een geruststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? Wilt u weten wat u moet doen als uw dochtertje haar vinger in het stopcontact steekt? Leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omgeving zo veilig mogelijk maakt? Dan is de cursus 'Help' net iets voor u. Tijdens deze cursus leert u welke gevaren zich in en om huis voor kunnen doen en hoe ongelukken voorkomen en behandeld kunnen worden. Tevens leert u welke ziektebeelden bij wel ke ziekte horen en wamieer u een arts moet raadplegen. Na de cursus voelt u zich zeker der en weet u wat u moet doen in noodge vallen. Startdatum: 04-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 6 Tijd: 19.30 tot 21.45 uur Plaats: Dirksland Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12,00 uur op nummer 0181- 626226. Cursus Leren Masseren Heerlijk wegdromen. Ervoor zorgen dat een ander zich eens helemaal ontspant. Dat kan tijdens de cursus 'Leren Masseren'. Gedu rende deze cursus leert u op een verantwoor de wijze de kuit, rug, nek en schouders te masseren. Voordat u begint met masseren wordt in een theoretische gedeelte de opbouw van deze lichaamsdelen uitgelegd. Behalve dat een massage prettig is, wordt de stofwisseling gestimuleerd, blijft het lichaam in een goede conditie en is de kans op blessures kleiner. De cursus is bedoeld voor mensen zonder gezondheidsklachten of -problemen. Startdatum: 16-03-2004 Aantal bijeenkomsten: 10 Tijd: 19.30 tot 21.00 uur Plaats: Nieuwe Tonge Voor meer informatie over de inhoud, kosten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkda gen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181-626226. We staan in een aantal artikelen stil bij de vraag of het dualisme de gemeentepolitiek dichter bij de bur ger heeft gebracht. Op zoek naar het antwoord op die vraag bezochten we wat meer ervaren gemeenteraadsle den op Goeree-Overflakkee. We vroe gen hen naar hun ervaringen met twee jaar dualisme. Vorige keren spraken we met de heren B.L. Noorthoek van de SGP uit Goedereede, G.W. Robün van de PvdA uit Dirksland en W.L.C. Nattekaas van VDB'78 uit Middel- harnis. De laatste fractieleider die we in dit kader bezoeken is Ria van Ros sum-Gortzak, fractieleider van het CDA in Oostflakkee. Zij vormt samen met C. Neels de raadsfractie van de Christen-democraten. Het CDA levert in het college een wethouder. Vanuit de boerderij van de familie Van Ros- sum aan de Langeweg in Ooltgensplaat kijkt Ria van Rossum met gemengde gevoelens terug op twee jaar dualisme in de gemeente raad. Van Rossum, afkomstig uit de Haar lemmermeer, woont al weer ruim dertig jaar in Oostflakkee. Zij is tien jaar actief in de gemeentepolitiek voor het CDA. Veel erva ring heeft ze al opgedaan in het 'oude' monistisch besturen in die tien jaren en ze kent zeker al 'het klappen van de zweep'. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk geeft zij aan hoe de betrokkenheid van de burger bij de gemeentepolitiek verbeterd kan worden. Als Ria van Rossum terugkijkt op de afgelo pen twee jaar dualisme vindt zij dat het gemeenteraadswerk nog niet spectaculair is veranderd en zij geeft aan nog maar weinig te merken van het dualisme. "We moeten allemaal heel erg wennen aan de nieuwe rol. Er groeit en verandert wel iets, maar het gaat langzaam". Als voorbeeld geeft Van Ros sum het discussiëren in de Tweede Kamer, daar wordt eens een stevig discussie gevoerd waarbij de kamerleden elkaar over het onderwerp danig aan de tand voelen. "Ik vind dat we dit in de gemeenteraad ook moe ten doen, maar dit gebeurt nog veel te wei nig, want er wordt nauwelijks op elkaar gereageerd". Zij zag liever een gefundeerde discussie over wat de partijpolitieke motie ven zijn èn waarom je een bepaald standpunt inneemt. "Want je zit niet op persoonlijke titel in de raad, maar je maakt deel uit van een partij". Toch is ze wel van mening dat er toch wel wat vooruitgang zit in het dualis tisch vergaderen van de gemeente Oostflak kee. Dat de wethouders in Oostflakkee zich op de publieke tribune bevinden en niet meer in de directe nabijheid van de raadstafel zoals elders op het eiland, vindt Ria van Rossum niet altijd even gemakkelijk werken. Omdat de raadsleden nu niet meer zo gemakkelijk uitleg bij een bepaald punt kunnen vragen aan de verantwoordelijke wethouder. "Het gebeurt wel eens dat de wethouder later zegt "als je het even aan mij had gevraagd had ik zo duidelijkheid kunnen geven". Hiervoor zijn nu meer de commissies geschikt, daar kan de wethouder bevraagd worden en hij kan ook - ongevraagd - uitleg geven, dit kan volgens haar toch wel eens omslachtig wer ken. Aan de andere kant vindt ze het wel goed dat er een beetje afstand is omdat de raad dan meer met elkaar moet gaan discus siëren. Toch vindt Ria van Rossum niet dat ze slaafs het college volgt: "Ik ben het meestal wel eens met het college, want wij hebben ook aan het opstellen van het collegeprogramma meegewerkt. Het is nog niet voorgekomen dat wij gezegd hebben: college hier gaan we niet met u mee. Maar ik zou me voor kunnen stellen dat als je een andere coalitie zou heb ben ik me wel veel meer zou laten horen", zo erkent zij. Wat wordt er in Oostflakkee nu gedaan om de burgers meer bij de besluitvorming in de raad te betrekken? Er zijn plannen om als raad de kernen meer te gaan bezoeken. Er zou dan een soort werkbezoek plaatsvinden en 's avonds zou er dan een soort burger avond gehouden kunnen worden. Wel zal dit rondom een bepaald thema - bijvoorbeeld woningbouw of recreatieve uitbreiding - dienen te geschieden, volgens Van Rossum, want de gemeenteraad moet niet een soort klachtenbureau worden. "Nee, we moeten echt in gesprek gaan met de burgers van bepaalde kernen, maar dit moet wel op een eerlijke manier gebeuren want je kunt niet de burgers op een dergelijke avond allerlei din gen beloven die toch niet waargemaakt kun nen worden en "je moet zéker geen Sinter klaas gaan spelen door van alles te gaan beloven. Want het kost allemaal verschrik kelijk veel. Het is ook moeilijk om aan de burgers uit te leggen dat hun wensen ook door henzelf moeten worden opgehoest, want het grootste deel moet uit de gemeente lijke belastingen betaald worden". De CDA-fractievoorzitter vindt dat er keu zes gemaakt moeten worden en dit komt niet altijd over bij de burger. Als voorbeeld noemt ze het sluiten van het zwembad in Ooltgensplaat een aantal jaren geleden. Velen vonden dit erg jammer. "Maar dit moest zoveel kosten! En dat begrijpen de burgers niet altijd. Daarom ben ik nog steeds büj dat het toen gesloten is want de kosten ,7i Rossum op het 'kruispunt' van monisme en dualisme. hadden de pan uitgerezen en dit hadden de burgers wel op moeten brengen". Dergelijke dingen zijn moeilijk aan de burger uit te leg gen. Zij noemt ook het onderhoud en aan leggen riolering en wegenonderhoud wat veel kosten met zich meebrengt die door de burgers betaald moeten worden. Maar dit wordt meestal door de inwoners van de gemeente vergeten. "Leuke dingen voor de mensen zitten er dan niet in". Volgens Van Rossum begrijpt de burger niet altijd dat de gemeente een soort 'uitvoerder' is van ande re overheden zoals het rijk en de provincie. Hier noemt ze als voorbeeld de woning bouw: "Een jaar of vijftien geleden vond men dat er door de bestaande partijen in Achthuizen te weinig woningen werden gebouwd. Vanuit die onvrede is de partij VLO opgericht en moesten er ineens veel meer huizen gebouwd worden. Dit is gebeurd, maar het gevolg is wel dat er de afgelopen jaren in Achthuizen niet meer gebouwd kon worden. De huizen die toen gebouwd werden zijn meestal betrokken door mensen van buitenaf. En ofschoon Achthuizen, procentueel gezien met de woningbouw er niet slecht voor staat komt er weer de kritiek dat er nooit in Achthuizen gebouwd wordt". Het kaders stellen voor het coUegebeleid komt volgens Ria van Rossum niet goed uit de verf. Volgens haar wordt er nog weinig nieuw beleid door de raad gemaakt. "Het probleem is dat we wel veel willen maar op het gemeentekantoor moet het uitgevoerd worden en dit is voor een raadslid moeilijk controleerbaar". Veel dingen vergen veel tijd, als voorbeeld noemt zij de ontsluiting van de industrieterreinen in Oohgensplaat en Den Bommel. Het aanleggen van een goede ontsluitingsweg vergt veel tijd maar dit kan niet anders want men heeft te maken met de aankoop van gronden van particuUeren. "Je kan dan wel de wethouder naar huis sturen, maar dit lost niets op, want een volgende wethouder heeft hetzelfde probleem". Zij constateert dat, ondanks de invoering van het dualisme, de belangstelling voor het raadswerk bij de burgers nog steeds daalt en ze weet niet hoe dit komt. Wel waarschuwt zij in dit verband ervoor dat de discussies die in de conmiissies worden gevoerd niet nog eens in de Raad moeten worden overgedaan. "Dit is alleen maar om 'in de krant te komen en dit vind ik belachelijk!". En dit vergroot zeker niet de belangstelling van de burgers. Van Rossum is er verder voorstander van dat de raad wordt voorgezeten door een raadslid, want de burgemeester vertegenwoordigd toch nog te veel het college. Voor de toekomst vindt ze dat de raadsleden meer zichtbaar moeten worden voor de bur gers, omdat de mensen de raadsleden niet meer kennen. "Ik hoop dat dit verandert", zo verzucht zij. Over de eilandelijke samenwerking is ze vrij nuchter, want volgens haar zijn er best veel zaken waarbij samengewerkt kan worden, ze noemt dan automatisering, sociale zaken en onderwijs. Wel vindt ze het eng dat er via het ISGO een vierde bestuurslaag dreigt te wor den gevormd, waardoor veel verantwoorde lijkheid van de gemeenten wordt weggege ven. Gesproken over een eventuele gemeentelij ke samenvoeging vindt ze dat dit niet veel op zal lossen, ze verwacht dat de afstand tot burger en overheid alleen maar groter zal worden. Wel vindt ze dat waar je kunt samenwerken dit ook moet doen en dan ook zo goed mogehjk. Kortom: een heel gematigd positief geluid over het dualisme, van een raadslid die het dualisme zéker niet uitgevonden zou heb ben. Volgende keer sluiten we deze serie af met een gesprek waar de vier eilandelijke raads- griffiers hun visie geven op het dualisme. Tijdens het laatste oorlogsjaar was het niet eenvoudig om op of van het eiland te komen. Goeree en Overflakkee was Sperrgebiet. De reizigers konden alleen met een geldige reis pas het eiland op of af. Ze werden door de Duitsers streng gecontroleerd in Hellevoet- sluis, Middelhamis Haven en ook in de tram van en naar Rotterdam vonden steeds con troles plaats. Na de inundatie was het bijna onmogelijk om op Flakkee te komen. De bewoners van Ouddorp, Goedereede en Stellendam waren weliswaar niet geëvacueerd, maar grote delen van de kustgebieden waren ontoegan kelijk voor het publiek Er waren overal mijnenvelden aangelegd. Men kon tussen de dorpen nog wel reizen per RTM maar het verkeer werd steeds moeilijker. Het natte gebied (geheel Oost-Flakkee) was verboden gebied. Een klein aantal mensen kreeg reis pasjes om bepaalde werkzaamheden te doen, zoals bijv. de verzorging van de landbouw in enkele droog gebleven polders. Van de oor spronkelijke bewoners was slechts een hand vol mensen achtergebleven, dat werd bijge staan door mensen vanuit Midden-Flakkee. In totaal waren er ca. 2250 mensen werk zaam in dat gebied. Het was niet zo eenvou dig om daar te werken. De tramverbinding vanaf Middelhamis naar Ooltgensplaat was gestaakt. Op vele wegen waren versperrin gen aangebracht. Als de Duitsers iemand zouden aantreffen zonder geldige reispas, zou onmiddellijke gevangenneming volgen en afgevoerd worden naar een concentratie kamp. Dat de bezetters meer oog hadden voor Flak kee als strategisch gebied dan voor een stuk je van het eiland als verzorgingsgebied met vruchtbare akkers - welke voor de hoogst noodzakelijke voeding kon zorgen - werd duidelijk toen in december 1944 alle man nen van 17 tot 40 jaar zich moesten melden om ingeschakeld te worden bij werkzaamhe den in de oorlogsindustrie in Duitsland. Huis aan huis werden folders bezorgd dat ze zich dienden te melden op bepaalde punten in Stellendam, Middelhamis en Dirksland. Aanvankelijk kwamen maar weinig mensen opdagen. Maar toen de bezetters bekend maakten dat wie zich niet uiterlijk op 21 december had gemeld en daarna zou worden gepakt, er van iedere tien mensen er één zou worden doodgeschoten, zijn huis zou wor den afgebrand, terwijl de anderen zouden worden afgevoerd naar een concentratie kamp in Duitsland, kwamen de meeste man nen opdagen. Zo werden er ongeveer 3000 mannen afgevoerd per binnenschip via Rot terdam naar Kampen en voor verder vervoer naar Duitsland. Mannen uit de gemeente Goedereede hadden geluk omdat er enkele weken daarvoor enkele tyfusgevallen wer den ontdekt. Hoewel echter de dreigende epidemie al was onderdrukt, blies de chirurg van het ziekenhuis in Dirksland, Dr. G. Stoel, de zaak zo op dat de Duitsers geen risico wilden lopen en de mannen lieten gaan. Het voorstel van Dr. Stoel om alle mannen van Flakkee vrijsteUing te geven, vond echter geen gehoor. Het is bekend dat er in enkele individuele gevallen een vrijstelling is bewerkstelligd, zoals b.v. Jan Bestman uit Herkingen, die niet kon worden gemist voor de voedsel voorziening, maar in feite een belangrijke rol vervulde in het ondergrondse verzet. Hij werd op het laatste nippertje uit het schip gehaald, net vóór vertrek naar Rotterdam door de heer E. Ottink uit Dirksland, nadat Majoor Hom op een kladje een 'ausweis' had geschreven. Dat zo veel mannen gehoor gaven aan de oproep om zich te melden, is niet zo ver wonderlijk als men bedenkt dat het gevaar op ontdekking zo groot was vanwege het feit dat de ontsnappingsmogelijkheden mini maal waren. Slechts enkelen konden onder duiken in de natte gebieden, de meesten ech ter hadden geen enkele mogelijkheid om een veilig plekje op het eiland te vinden, laat staan dat een plan om het eiland ongezien te verlaten zou kunnen lukken. Men zat als rat ten in de val! Flakkee lag in de frontlinie. De geallieerde troepen lagen op een paar kilometer van Ooltgensplaat aan de andere kant van het water in Noord Brabant, terwijl aan de Zeeuwse kant slechts Schouwen en Duive- land nog een buffer vormde tussen Flakkee en de bevrijde gebieden. Het wemelde in die maanden van Duitse troepen, zowel aan de kust als in Middelhamis, waar de Duitse marine een basis had gevonden. Schoolge bouwen werden gevorderd voor huisvesting van de soldaten. Zo goed en kwaad als het ging werden de lessen aan kinderen voortge zet in nevenmimten van kerkgebouwen. Doordat onderwijzers in sommige gevallen moesten onderduiken of op transport werden gesteld naar Duitsland, was van geordend regelmatig onderwijs geen sprake. Als voorzorg om een mogelijke luchtlanding onmogelijk te maken hadden de Duitsers in de droog gebleven gebieden, waar eventueel parachutisten zouden kunnen landen, palen laten plaatsen op zo'n 50 meter van elkaar. Op de kop van sommige palen was een springlading aangebracht. Ouddorp en het omringende gebied was veranderd in een vesting met vele bunkers en mijnenvelden. Onder sluizen, bruggen en de vuurtoren was springlading aangebracht. De vuurtoren is een dag vóór de bevrijding nog opgeblazen. Een nutteloze daad! De Duitsers deden het voorkomen dat blik seminslag hiervan de oorzaak zou zijn. Later is komen vast te staan dat het een moedwil lige daad van vemielzucht is geweest. Inmiddels waren de Geallieerden ervan overtuigd dat Flakkee een belangrijke strate gische betekenis had voor de Duitsers en ze lieten zich dan ook in 1944 niet onbetuigd! Duitse schepen in Middelhamis werden beschoten en ook bombardementen werden de eilandbewoners niet bespaard. De spora dische verbindingen, zowel per tramboot vanaf Middelhamis Haven, als de tram van af Ouddorp naar Middelhamis, werden beschoten en daarna gestaakt. De bewoners konden zich alleen nog bewegen binnen hun eigen dorpen en dat was nog beperkt tot aan de door de burgers aangelegde nooddijk. Daarbuiten was de toegang verboden, hoe wel de jongens in de puberleeftijd dat verbod vaak overtraden. Het nalte gebied was bij laag water een prachtig speelgebied! (wordt vervolgd) Zaterdag a.s. willen we om 10.00 uur ver trekken vanaf Elim. Na een sportieve dag in Den Haag willen we warm eten; we hopen de dag rond 18.00 uur af te sluiten. Niet ver geten: lunchpakket, handschoenen, 6 en je schaatsen! En verder is er nog wat gewis seld: 6 maart heet nu dropping, 20 maart wordt sporthal. En dit alles bij leven en een goede gezondheid. Enne: Be on the High- ^^y' Commissie Z.A.J.W. Maandag 16 februari: Afd. 1: I H. Keuvelaar-W. Knops3-0 Jac. Wolfert-M. v. 't Geloof1-1 Afd. 2: W. Stolk-M. Poortvliet0-3 J. Knops-J. v.d. Groef3-0 i A. Los-C. v.d. Kroon 0-3 Op donderdag 19 februari 2004 heeft het bestuur en de directie afscheid genomen van hun voorzitter, de heer A.A. Quist. Op 18 oktober 1966 werd de heer Quist gekozen in het algemeen bestuur van de Stichting 'De Goede Ree' te Sommelsdijk. Op 15 november 1968 werd hij lid van het dagelijks bestuur en heeft de functie vervuld tot september 2003. Nadat de heer G. Joppe op 1 febmari 2003 temg trad als voorzitter heeft de heer Quist het voorzitterschap van hem overgenomen tot september, waarna de heer Quist het van wege gezondheidsredenen wat kalmer aan moest doen. Maar Uefst 37 jaar heeft de heer Quist rich ting mogen geven aan de ontwikkelingen binnen onze Stichting HDG. Aan de Christelijke grondslag van onze stichting heeft hij al die jaren mee mogen bouwen. Een stichting die uitgroeide van een verzorgingshuis 'De Goede Ree' met 150 verzorgingsplaatsen, een verpleeghuis 'De Samaritaan' met 159 verpleeghuisplaatsen en een woonvoorziening 'Het Oudeland' met 120 wooneenheden. Deze laatste woon voorziening is enige jaren geleden overge nomen door de Bouwvereniging Sommels- dijk. 'De Goede Ree' en 'De Samaritaan' gaan binnenkort onderdeel uitmaken van de groep samenwerkende stichtingen onder de naam ZorgSaam. Al deze ontwikkelingen in de ouderen- en gezondheidszorg heeft de heer Quist mee mogen maken. Het bestuur en de directie zijn hem veel dank verschuldigd voor zijn jarenlange inzet en wensen hem voor de komende tijd Gods zegen toe. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen©gebf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9