Eerste paalslag Waterrijck Suijssenwaerde U.A. Badrising derde neuroloog in Van Weel-Bethesdaziekenhuis Open repetitie Clir. Gem. Eilandenlcoor 'Het was lang behelpen OBS De Westlioek nu officieel lieropend Peil Wandelen in Nederland op een rijtje EIIAItDEtl-raEIIWS Zuiderdiepboezem tijdelijk omlaag Veel dieren verboden als huisdier Compleet nieuwe cartografie op overzichtskaart 2004-2006 PAGINA 8 &^l}fê:i!ÊMMiiêiÊ!;iMiv!milê!ill&^ 'WISE VRIJDAG 20 FEBRUARI 2004 &SSIÊ^IS'f!''''Pfi In Oude-Tonge werd woensdag de eerste paal geslagen voor het plan Crispijn, een deelplan van het project Waterrijck Suijssen waerde, gelegen nabij de haven. De eerste paal werd geslagen door wethouder. N.C.A. Andries van de gemeente Oostflakkee, de heer Van der Bijl van Suijssenwaerde Beheer B.V. en de heer Dijkgraaf van HD projectrealisatie B.V. Veel belangstellenden waren samen gekomen om de start van de bouw van hun nieuwe woning te zien. Na afloop werden belangstellenden en toekomstige bewoners uitgenodigd voor een informeel samenzijn in de 'Grutterswei'. Daar werden de aanwezigen nog toegesproken en kon men kennismaken met toekomstige buren. Daartoe werden stickers uitgedeeld met de toekomstige straatnamen erop, zodat de aanwezigen in één oogopslag konden zien wie waar gaat wonen. (foto: Persburo Fiakkee) DIRKSLAND - De levensweg van de nu 35-jarige U(mesh).A. Badrising heeft tot nu toe van Paramaribo naar Dirksland geleid. In eerstgenoemde stad werd hij geboren, in laatstge noemde plaats is hij sinds 1 januari jl. werkzaam als neuroloog in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis. De tussen liggende jaren - nadat hij met het ouderlijk gezin in 1982 in Nederland kwam wonen - heeft hij vooral in Lei den doorgebracht, waar hij als tiener terechtkwam. Niet alleen zijn middel bare opleiding, maar ook zijn artse nopleiding, co-schappen en specialisa tie tot neuroloog - voor hem liggen die wortels allemaal in Leiden. Zijn medische loopbaan begon Badrising aan het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). En meteen al in het eerste jaar van zijn studie geneeskunde, tijdens stages in een verpleeghuis, vond hij het zó integrerend dat mensen, patiënten, bepaalde alledaagse handelingen niet (meer) konden uitvoeren, dat hij daarover beslist meer te weten wilde komen. "Mensen bijvoorbeeld die wel de Unkerkant van hun bord leeg aten, maar aan de rechterkant alles lieten staan; gewoon omdat ze het niet waamamen. Of mensen die in een gesprek plotseling begonnen te huilen of te lachen, zonder dat daar direct aanlei ding toe was. Hoe komt zoiets? Wat zit daar achter?" Die vragen leidden Badrising als vanzelf tot het vakgebied van de neurologie, waarin hij zich dus ook specialiseerde. En nog boeit dit alles hem zeer: "Verbazing wekkend hoe ons brein alle lichaamsfuncties regelt!" Vanuit dat 'brein' - de hersenen - vervolgt de neurologie haar weg via het ruggenmerg en de zenuwen naar het overgangsgebied tussen zenuwen en spieren, om ten slotte bij de spieren uit te monden. Voorwaar een omvangrijk vakgebied. En binnen dat vakgebied doet Badrising momenteel een promotie onderzoek op het gebied van de spieren en legt hij zich toe op een vorm van spierontsteking die met name voorkomt bij mensen ouder dan 50 jaar. Hij streeft ernaar zijn onderzoek dit jaar af te ronden en hoopt dan te kunnen promoveren tot doctor in de geneeskunde. Hiervoor is hij tot die tijd nog één dag in de week in Leiden, in het LUMC te vinden. Hoewel Badrising Leiden een prachtige stad vindt, lijkt Goeree-Overflakkee hem al aar dig 'in z'n greep te hebben'"Toen ik - naar aanleiding van een advertentie - naar Dirks land kwam voor een sollicitatiegesprek, en het eiland op reed, dacht De meteen al: 'wat is 't hier mooi!'. Bomen en open landschap, die ruimte om me heen, dat had ik in Surina me ook." En ook de eilandelijke bevolking spreekt hem zeer aan. Badrising maakt een vergelij king met patiënten uit zijn Leidse tijd: "Als ik er had die uit Katwijk kwamen, wist ik: 'die komen niet voor niets, die hebben écht wat'. Dat heb je hier op 't eiland ook; daar houd ik van." En ook de overwegend gemoedelijke inslag van de inwoners van Goeree-Overflakkee ervaart hij als heel ple zierig. En niet in de laatste plaats het Dirkslandse ziekenhuis zelf Met zijn kleinschahgheid werkt het veel doelmatiger dan het grote stad-ziekenhuis, waar véél meer bureaucra tie heerst, zegt Badrising. "In Dirksland heb je korte lijnen, er is goed onderling overleg, en er heerst hier een fijne sfeer." "Geen sfeer van haat en nijd omdat men zonodig profes sor wil worden", voegt hij er lachend aan toe. Niet verwonderlijk dus dat de nieuwe Duks- landse en goedlachse neuroloog, die overi gens nog ongehuwd is, zich reeds metter woon ook op het eiland heeft gevestigd. ZIERIKZEE - In de Nieuwe of grote kerk repeteert het Christelijk Gemengd Eilandenkoor sinds Juni 1998. ledere maandagavond wordt er met veel enthousiasme gezongen in die mooie kerk met prachtige akoestiek. Het koor staat vanaf het begin onder de leiding van dirigent Peter "Wildeman, uit Tholen.Bij de oprichting telde het koor zo'n 65 leden inmiddels zit het ledental zo rond de 95 leden, deze komen van de Zeeuwse- en Zuid Hollandse Eilanden. Het interkerkelijke koor heeft een breed aansprekend romantisch repertoire opgebouwd. Er worden psalmen, gezangen, geestelijke üe- deren, soms klassiek werken alsook het vaderlandse lied gezongen. Het koor werkt jaarlijks mee aan 8 a 10 zanguitvoeringen. Volgens de dirigent is het een zeer gemotiveerd koor, de sfeer onderling is prima. Er wordt lekker stevig gerepeteerd, en het koor is net 'dat tikkeltje' anders dan een standaard koor. Velen vinden het boeiend en verrij kend om ondanks verschillende kerkelijke achtergronden elkaar te vinden in de muziek. Het bestuur heeft besloten om op 1 en 8 maart een open repetitie avond te organiseren. Men wil graag door groeien naar de 100 leden! Het is uit de vorige open repetitie avond gebleken dat de 'de drempel' op zo'n avond niet meer aanwezig is. Geïnteresseerden lopen mak kelijk de kerk binnen en luisteren of zingen mee. Dus, samengevat, zingt u graag en wilt u een keer een repetitie mee maken: Schroom dan niet en kom op 1 of 8 maart (mag ook allebei!) naar Zierikzee, neem famiUe, vrienden, kennissen mee!! Iedereen is welkom!! We beginnen om 19.45uur en zingen tot 21.45uur. Tussendoor drinken we gezellig koffie of thee. Voor informatie kunt u contact opnemen met: Carolien Schot 0111- 417912 of www.eilandenkoor.nl "De chaos voorbij!" zongen de leerlin gen van de OBS De Westhoek in Oud- dorp deze week vrolijk op het gloed nieuwe schoolplein, voor hun even eens gloednieuw verbouwde schoolgebouw. Al eerder was er op 30 juni van het vorig jaar een feestelijke bijeenkomst geweest waarbij de eer ste steen was gelegd door wethouder Van Oosterom en meester Slagboom. Toen werd er nog druk gebouwd. Woensdag werd de officiële herope ning van de school gevierd. De leerlin gen konden die dag naast pannenkoe ken eten ook meedoen aan een spon sorloop die, zo bleek later, op de middag goed was voor een - voorlopig - bedrag van bijna drieduizend euro. 's Middags was er een ontvangst op de school voor genodigden, ouders en leerlingen. Na toespraken door schooldirecteur Ruighaver en wet houder Van Oosterom volgde onder tromgeroffel de onthulling van een fraai nieuw naambord door Van Oos terom en burgemeester Sinke, die daarbij een handje werden geholpen door twee leerlingen. Alle kinderen op het schoolplein lieten vervolgens een flink aantal ballonnen los. Kleur "Het is lange tijd behelpen geweest," memo reerde Ruighaver in zijn toespraak tot de genodigden. "De school was al geruime tijd uit zijn jasje gegroeid, er moest zelfs met schotten in de gemeenschapsruimte worden gewerkt om de groepen te kunnen herber gen. Hoogste tijd dus voor een verbouwing". En gelukkig kwam deze tenslotte tot stand. Het gebouw is niet alleen uitgebreid, maar tevens helemaal gemoderniseerd en van een nieuw kleurenschema voorzien. De deuren van de klaslokalen hebben ieder een eigen kleur gekregen. Door de lichtkoepel in de vergrote gemeenschapsruimte is ook daar meer licht ontstaan. Heel bijzonder noemde Ruighaver het dat dezelfde architect (archi tect Zeelenberg) en dezelfde aannemer (Van den Nieuwendijk) bij de bouw van de school betrokken zijn als destijds in 1977. Kastaiijeboom Na negen maanden nog eens afzien, maar nu vanwege de rommel, is er uiteindelijk een modem schoolgebouw herrezen. In zijn toe spraak bedankte Ruighaver met name de bouwers, die er alle zorg voor hebben gehad dat het onderwijs tijdens de verbouwing gewoon kon doorgaan. Ook een compliment gaf hij aan het team van onderwijskrachten, die ondanks het lawaai van boormachines, asbestsnijders en shovels onvermoeid waren blijven lesgeven. "Jullie lieten je niet uit het veld slaan. Complimenten voor jullie posi tieve houding!" Ruighaver bracht eveneens het schoonhouden van het gebouw even onder de aandacht. Geen geringe klus. Dage lijks liepen de voetjes kilo's zand naar bin nen, dat ook allemaal weer naar buiten moest. Alle kleine hindernissen waren ten slotte toch de moeite waard geweest. "Het is niet meer behelpen, maar genieten van een leefbare omgeving", besloot de directeur. Wethouder Van Oosterom had zijn eigen herinneringen aan de schooltijd samengevat in drie T's: van Toen, Thans en Toekomst. "Toen: Sfeerloze lokalen met in de gang zo'n geurtje... met buiten op het plein van Het Wandelplatform heeft onlangs de Overzichtskaart Nederland Lange- Afstand-Wandelpaden editie 2004- 2006 uitgebracht. De kaart biedt allerlei informatie over wandelen in Nederland; naast de Lange-Afstand- Wandelpaden is er ook aandacht voor andere bewegwijzerde routes. Verder geeft de kaart veel informatie over overnachten onderweg, websites, han dige weetjes, etcetera. Op de voorzijde van de kaart staat een over zicht van alle Lange-Afstand-Wandelpaden (LAW's) in Nederland. De circa 40 LAW's vormen een landelijk netwerk van zo'n 7.000 kilometer. Een LAW leent zich prima voor zowel dagtrips, weekenden als langere vakanties. Van elke route is een handige trajectgids verschenen. Deze staan op de kaart afge beeld, met de afstanden en de begin- en eind punten van de routes. De startpunten van alle NS-wandelroutes, Groene Halte wandelrou tes en de locaties van Stayokay-hostels en Nivon-natuurvriendenhuizen zijn in het compleet vernieuwde kaartbeeld terug te vinden. De achterzijde biedt een overzicht van ande re bewegwijzerde wandelroutes in Neder land. Ook is informatie te vinden over over nachten onderweg, wandelen met anderen, wandeltijdschriften, wandelsites op internet en LAW's in het buitenland. Bijzondere wandeltips ontbreken natuurlijk niet. Daar naast is er aandacht voor de werkzaamheden van het Wandelplatform-LAW. Het plat form beheert en ontwikkelt niet alleen LAW's, maar komt ook op voor de belangen van de wandelaar in Nederland. De overzichtskaart helpt bij het plannen van een wandeltocht of -vakantie in Nederland; de schaal 1:500.000 is niet geschikt om op te wandelen. De kaart zet de wandelaar vooral op het goede spoor en geeft antwoord op vele praktische vragen. Enthousiast zwaaien wethouder Van Oosterom en burgemeester Sinke naar de menigte kinderen en ouders op het schoolplein (foto: Dorien Kickert). die mooie kastanjebomen. Thans: Wat is het gebouw opgeknapt en modem geworden, zie bijvoorbeeld hier die computereilanden! Het moet een lust zijn om in zo'n school les te krijgen en ook om in zo'n school leiding te geven. Voor de Toekomst wens ik leerlingen en onderwijskrachten heel veel succes toe met deze fantastisch nieuwe school!" Vol gens Van Oosterom was het gemeentebe stuur bovendien van mening dat ook De Westhoek een mooie kastanjeboom kon gebruiken. Vandaar dat dezelfde morgen namens de gemeente een kastanjeboom(pje) aan de rand van het schoolplein was geplant. Na deze woorden overhandigde Van Ooster om de sleutel van de hoofdingang aan direc teur Ruighaver. Naambord Toen was het tijd om naar buiten te gaan, waar ouders en kinderen inmiddels verza meld waren op het schoolplein. Na het zin gen van een lied, waarin de perikelen van de bouw nog eens werden aangestipt, was het tijd voor de feestelijke openingshandeling. Burgemeester Sinke en wethouder Van Oos terom onthulden, geassisteerd door twee leerlingen en begeleid door spannend trom geroffel, het nieuwe naambord van De West hoek. Tegelijkertijd werden honderden bal lonnen opgelaten. Koud maar voldaan begaf tenslotte iedereen zich nog even naar binnen om voor zover dat nog niet gebeurd was nog even een kijkje te nemen in de nieuwe behui zing van OBS De Westhoek. Honderden ballonnen kiezen het luchtruim na de opening van de nieuwe Westhoek (foto: Dorien Kickert). Vanaf maandag 23 februari gaat voor een periode van twee weken het waterpeil van de Zuiderdiepboezem een meter omlaag. Dit vanwege werk zaamheden van het waterschap en Rijkswaterstaat, Het waterschap zal vanaf 23 februari a.s. het waterpeil van de gehele Zuiderdiep boezem met een meter verlagen om werkzaamheden uit te kunnen voeren. Het waterschap voorziet verschillende taluds van nieuwe Enkamatten, welke de oeverkanten beschermen en stabiel maken. Rijkswaterstaat zal herstelwerk zaamheden aan het viaduct bij Stellen- dam uitvoeren. De peilverlaging zal twee weken duren, of zolang de werk zaamheden duren. Voor vragen betreffende de tijdelijke peilverlaging kunt u zich richten tot het waterschap op (0187)488888. De kaart is voor 3,30 verkrijgbaar bij o.a. de ANWB en VVV-kantoren en gespeciali seerde boekhandels. Hij kan ook worden toegezonden door overmaking van 4,10 (kaart bijdrage porto) op postrekening 4205157 t.n.v. Wandelplatform te Amers foort, o.v.v. 'overzichtskaart'. Bij teleban kieren s.v.p. ook naam en adres vermelden. Minister Veerman heeft de Tweede Kamer laten weten dat hij niet van plan is een lijst te maken van diersoorten die wel en niet gehouden mogen worden. Hij wijkt daarmee af van het advies van de Raad van Dieraan- gelegendheden. Maar dat betekent niet dat alles is toegestaan. De Raad heeft bij het opstellen van de lijsten de gezondheid en het welzijn van diersoor ten als uitgangspunt genomen. Zij heeft geen rekening gehouden met de Europese regel geving ter bescherming van in het wild levende dier- en plantensoorten, noch met de mogelijkheid dat bepaalde soorten voor de mens gevaarlijk kunnen zijn, of dat er fauna vervalsing zou kunnen optreden. In het kader van de Flora- en Faunawet is een groot aantal in het wild voorkomende inheemse en uitheemse dieren (en planten) aangewezen als beschermde soort. Er geldt een verbod op het houden van deze dieren. Deze dieren mogen niet als gezelschapsdier worden gehouden, tenzij hiervoor vrijstel ling of ontheffing is verleend. Op de internetsite van het ministerie van LNV is een overzicht beschikbaar van alle beschermde inheemse soorten dieren, en de beschermingsstatus die zij genieten. Per soort kan een overzicht opgeroepen worden van de exacte regelgeving die op die soort van toepassing is. Daarnaast wordt informa tie gegeven over de bescherming van uit heemse soorten. Er zijn links naar sites van CITES (Convention on International Trade in Endangered Species) en de Europese Unie met uitgebreide informatie over beschermde uitheemse soorten en de wijze waarop deze bescherming gestalte krijgt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8