Overdenking i^tnistocftt naar LeMiMgrad Thema-dag in Dirksland Kom aan boord! uit de Heilige Schrift Herinrichting moet d'n Diek sobere en uniforme uitstraling geven EIIAIIDei-IIIEUWS VERVOLGVERHAAL HET "jKIJKVENSTER spmma6 ruMMC KttiraNiEi fff MMifi Mitf aiG Zoals u inmiddels wel bekend, organiseert de werkgroep koffie ochtend Dirksland eenmaal per seizoen een themadag voor vrou wen. Zo ook weer dit jaar. Eenzaam Klankbordgroep Plannen Baatbelasting Financiering n?a.iga.-<rxlogie - deel 1 KW. aXEENHÖF^ PAGINA 5 VRUDAG 20 FEBRUARI 2004 Blik op kerk S^ en samenleving Ij - Uitgeprocedeerde asielzoekers - Het CDA - Barmhartigheid Gedurende de afgelopen week werd er in ons land veel gesproken over de uitgeprocedeer de asielzoekers. Moeten deze zonder pardon terug naar het land van herkomst? Of moet het aantal zogenaamde schrijnende gevallen drastisch worden uitgebreid? Het is in minister Verdonk te prijzen dat zij voet bij stuk houdt, of, zoals het dezer dagen vaak werd geformuleerd, dat zij haar rug recht houdt. Uitgeprocedeerd betekent ook uitgeprocedeerd. Dan blijft er geen andere weg over dan de weg naar huis. Een uitzon dering wil zij maken voor enkele speciale gevallen. "Maar verder is haar beleid tamelijk rigoreus. Deze vastberaden houding, die trouwens door een meerderheid van het parlement wordt gesteund, is mevrouw Verdonk niet in dank afgenomen. Vooral het CDA, dat pal achter dit beleid staat, moest het ontgelden. Verplicht de C van christelijk niet tot barm hartigheid? Het is zelfs zó ver gekomen dat locale CDA- bestuurders (burgemeesters en wethouders) zich verzetten tegen het centrale beleid in Den Haag. Meermalen werd het argument aangevoerd dat men in Den Haag slechts kijkt naar dossiers, maar dat men op plaatse lijk en regionaal niveau te maken heeft met levende mensen. Met andere woorden: het is geen kunst om op grond van de gegevens te besüssen dat mensen niet meer het recht heb ben hier te blijven. Maar wanneer men die mensen kent en de gezinsomstandigheden in aanmerking neemt, dan moet barmhartigheid voor gerechtigheid gelden. Met meer dan gewone belangstelling werd uitgezien naar het congres van het CDA, dat jl. zaterdag in Utrecht werd gehouden. De leden zouden zich daar uitspreken en mis schien zouden zij de fractie terugfluiten... Dat is echter heel anders verlopen dan mis schien werd gedacht. Want de CDA-leden hebben zich in grote meerderheid vóór het beleid uitgesproken. Weliswaar mag er nog eens gekeken worden naar bepaalde 'schrij nende gevallen', maar in grote lijnen riep het regeringsstandpunt geen verzet op. Het is reeds vele malen gezegd, dat Paars, zowel het eerste als het tweede kabinet, de zaak maar hebben laten sloffen. De asielzoe kers waren toen onbespreekbaar. En nu er eindeUjk een oplossing is gekomen, nu krijgt het CDA de zwarte piet toegespeeld. Nu wordt er gedaan alsof er bij het CDA geen plaats is voor barmhartigheid. Maar ons land is geen charitatieve instelling die buitenlan ders aan de kost helpt. Dat besef is eindelijk doorgedrongen en daar mogen we dankbaar voor zijn. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik ontdekte spinrag tussen mijn tuinplanten, maar spinnen kan ik nergens vinden. Hierbij wat blaadjes. Hebben ze soms last van ander ongedierte of een soort schimmel? Antwoord: De toegezonden bladeren tonen allemaal spinsels van spint. Dat is een aan tasting die door erg kleine diertjes, de spint- mijten, wordt veroorzaakt. Terwijl deze parasieten voortbewegen, komt er een draad uit hun kop, waarmee ze onder een blad een spinsel maken, dat hen tegen uitdroging beschermt. Deze mijten leven onder dat weefsel van het leegzuigen van bladcellen en zijn voor de planten zeer schadelijk. Let duar dus op bij uw tuinwerk. Schoonspuiten is niet afdoende, omdat er dan toch van die beestjes in de bladoksels of de aarde achter blijven. Bij sommige kwekers, tuincentra en coöperaties zijn geschikte bestrijdings middelen verkrijgbaar. Volg precies de gebruiksaanwijzing. De behandeling moet na twee weken worden herhaald. Als wij tamme kastanjes uit eigen tuin geplukt hebben, is het moeilijk ze te bewa ren, tot wij ze bij de open haard kunnen pof fen. De kastanjes beschimmelen, óf ze ver drogen en verschrompelen. Antwoord: U mag ze natuurlijk niet te vroeg plukken, of uit de boom slaan zoals kinderen doen als er paardenkastanjes val len, want de tamme zijn pas later rijp. Raap ze pas als ze er vanzelf uil vallen. Op de zachte tuingrond zullen de groene bolsters niet zo snel openbarsten. Leg die complete vruchten naast elkaar in een onverwarmde en goed geluchte kamer (dus niet stapelen) en haal de zaden pas in de loop van novem ber of december uit hun stekelige jasje. Kas tanjes zonder bolster kunt u langer goed hou den in een schuur of dergelijke, waarin licht en lucht vrije toegang hebben. Huizen met centrale verwarming zijn daar veel te droog voor en in donkere, vochtige kelders beschinmielen ze. Het zijn ook geen bewaar vruchten. Wilt u ze lang goed houden, steek de zaden dan in een baJc zand. Overigens kunt u hard geworden of gedroogde tamme kastanjes nog wel poffen indien u ze eerst in lauw water weekt, dan kort kookt en daarna in een pan olie poft. Ondanks tabletten die gegarandeerd zouden helpen, zit mijn tuinvijver van 6 bij 9 m stik- vol algen. De vissen gaan erin dood, ondanks de waterplanten. Wat kan ik er nu nog tegen doen? Antwoord: In een kleine vijver met weinig of geen vaste planten kunt u algen wel bestrijden met de tabletten die een aquari umhandelaar u verkocht, doch in een grote vijver met veel waterplanten helpen ze maar tijdelijk, omdat grond en planten besmet zijn met algensporen. Daar past men een pompje met filter toe, waardoor al het water in vier vijf dagen circuleert. De flap en de sporen worden uitgezeefd, en wat achterblijft krijgt weinig tijd om weer aan te groeien. Is de alg al te ver uitgedijd, dan zit er niets anders op dan de hele vijver schoon te maken en met chloorwater te ontsmetten. De vissen moe ten zolang in soortgelijk water van dezelfde samenstelling en temperatuur worden over gezet en afgespoeld. Als u dan maar schone aarde en geen besmette waterplanten in de kom zet en er een rand omheen maakt, zodat regen of sproei water geen tuingrond uw vij ver meer kan inspoelen, dan kan het water De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Zo'n dag draagt in principe hetzelfde karak ter als een koffie-ochtend, alleen in een wat uitgebreidere vorm, een dag waarop bijbel studie en onderlinge ontmoeting centraal staan. De themadag voor dit seizoen staat gepland op deo volente zaterdag 20 maart 2004 en zal worden gehouden in het verenigingsge bouw Onder de Wiek. Als spreker voor deze dag is uitgenodigd Otto de Bruijne, voor velen wellicht geen onbekende. Otto zal die dag met ons naden ken over het thema 'overgave en vertrou wen', 's Morgens zal hij rondom dit thema een lezing houden. De inhoud hiervan zal in het middagprogramma op een beeldende wijze worden verwerkt. We starten om 10.00 uur en sluiten rond 15.45 uur af. Evenals vorige jaren willen we tijdens de middagpauze met elkaar gebruik maken van een volledig verzorgde lunch. We hopen dat u zich zaterdag 20 maart a.s. vrij kunt maken om elkaar te ontmoeten, te bemoedigen en te groeien in geloof. U kunt zich, liefst schriftelijk en graag voor 10 maart a.s., voor deze themadag opgeven bij: Cokke Hoekman, Oudewei 10, 3247 XP Dirksland of Wouke Kraaijeveld, Voorstraat 25, 3245 BG Sommelsdijk of per email: kracaz@gofree.nl. De kosten voor deze dag bedragen 15,-. Na opgave ontvangt u rond de 14e maart een bevestigingsbrief waarin alle wetenswaar digheden voor de themadag zijn opgeno men. Van harte welkom! Werkgroep koffie-ochtend Dirksland Hé, jij daar! Er is weer Vakantie Bijbel Week! Op 24, 25 en 26 februari ben je van harte welkom in de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. Daar wachten de matrozen op jul lie. Er is weer van alles te doen: knutselen, spel letjes, bijbelverhalen, sketch, eten, drin ken. Te veel om op te noemen! Elke morgen wordt om 9.30 uur begonnen en rond 12.00 uur ga je weer naar huis. Behalve op donderdag, dan mag je patat blij ven eten. Dan wordt het wel 13.15 uur voor datje naar huis gaat. Krijg je er al zin in? Neem je vrienden en vriendinnen of de kin deren uit de straat ook maar mee! Donderdagavond vanaf 19.00 uur ben je weer welkom, samen met je ouders en ande re belangstellenden. Er zal dan worden getoond wat je de afgelopen dagen hebt gedaan en gemaakt, en zo wordt de Vakantie Bijbel Week afgesloten. Ahoy, alle hens aan dek op 24, 25 en 26 februari! Voor meer inlichtingen kun je terecht bij matroos Annelies, tel. 493506. daar geruime tijd vrij van algengroei blijven. Maar bedenk wel, dat de wind telkens algen- sporen (zaad dus) aanvoert en zowel de waterplanten, nieuwe vissen en zeker de tuinaarde er geregeld mee besmet worden. Helemaal uitbannen kunt u algen eigenlijk nooit. "Ik heb geen mens" (Johannes 57). Eenzaamheid. Velen weten, wat dit woord betekent. Een weduwe, een weduwnaar, die aan een graf stonden. Een bejaarde, die steeds meer leeftijdgenoten om zich heen ziet wegvallen. Mensen, die geel luisterend oor vinden voor hun zorgen. En wat te den ken van hen, die van huis en haard verdreven zijn? Wat is eenzaamheid? Dat er geen echt lui steren is. Geen echt meeleven. Dan kun je eenzaam zijn, zelfs als er veel mensen om je heen zijn. Eenzaamheid is ook het kenmerk van onze gejaagde maatschappij. Eenzaam. Zo kan ook het leven getypeerd worden van die man in het 'ziekenhuis' Bet- hesda. 'Huis van barmhartigheid' betekent die naam. Daar lag hij, die man die door Johannes aan ons wordt voorgesteld. Acht en dertig jaar ziek! Voor toen een mensenle ven. Een uitzichtloze toestand. Er was wel een mogelijkheid om genezen te worden: van tijd tot tijd beroerde een engel het water. En de eerste die daarna in het water afdaalde, werd genezen. Maar altijd was een ander deze zieke voor! En deze man wordt door de Heere Jezus opgezocht. Deze stelt een wonderlijke vraag: "Wilt gij gezond worden?" Dat zouden wij nooit zo durven vragen. Je zou bang zijn, elkaar pijn te doen met zo'n vraag. Natuurlijk wilde die man dat, maar na acht en dertig jaar geef je toch alle hoop op? En misschien moet je zeggen: alles went, zelfs een weg van beproeving. Een rechtstreeks antwoord geeft deze man niet. Gezond worden? Dat kan toch niet meer? Als hij die vraag van de Heere Jezus bevestigend zou beantwoorden, zou de wond alleen maar des te heviger schrijnen. Daarom zegt hij: "Ik heb geen mens". Dat antwoord kan verbitterd klinken. Het kan ook een uiting zijn van totale hulpeloosheid en hopeloosheid. Niemand was er om die man eens even heel snel in het water te duwen, als die engel geweest was. Maar als je verbitterd bent: dan is de eenzaamheid nog groter. Dan wordt het: geen mens én geen God. Intussen blijkt zijn klacht niet terecht te zijn. Hij heeft dé Mens! Jezus. Mens en God tege lijk. Voor Christus is zijn toestand niet hope loos. Dat blijkt uit het machtswoord van de Heiland: "Sta op en wandel". En dan zien we het wonder: die man staat op. Hij is genezen. Dan mag Hij Bethesda verlaten. Want hij heeft Jezus ontmoet, die barmhartig is en vol ontferming. Maar deze geeft hem ook een opdracht: "Zondig niet meer". Deze woorden hebben bij sommigen de gedachte opgeroe pen, dat hij verlamd was ten gevolge van een zondig, losbandig leven. Dat hoeft niet zo te zijn. Eerder denken we aan een andere uitleg. De Heere wil zeggen: Breng je gezonde dagen nu niet in zonde door. Het zou toch te ver wachten zijn, dat deze man zijn verloren jaren zou willen 'inhalen'? Maar als zijn lichaam genezen zou zijn en zijn ziel zou vergiftigd worden door de zonde, dan zou het laatste erger zijn dan het eerste. Een woord, dat ons allen raakt. Daar behoe ven we niet langdurig ziek voor te zijn. Hoe worden we altijd opgeroepen, de Heere te zoeken in de tijd, als we jong en gezond zijn. Want buiten de Heere is het leven echt een zaam. Ook al wordt dat niet zo ervaren. Het is pas echt goed, als we de Heere liefhebben. Dan gaan we soms de eenzaamheid zoeken om de Heere te ontmoeten. Dat is een geze gende eenzaamheid, soms ook in een weg van ziekte en tegenslag. Want niet elk kruis wordt weggenomen. Daar is de Heere ook vrij in. Maar ware vreugde is er in het leven waar God de zonden vergeeft, het kruis wegneemt of ten beste keert en in deze weg doet uitzien naar het land, waar niemand zal zeggen: "Ik ben ziek". Werkendam, ds. W. Arkeraats MIDDELHARNIS - In 'het Prieel' van recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk presenteerde de ge meente Middelharnis afgelopen dins dagavond het herinrichtingsplan voor winkelcentrum d'n Diek. Uitgebreid werd de voorgenomen opknapbeurt toegelicht, waarvan de nadruk vooral ligt op een sobere en uniforme uitstra ling van zowel Boven als Beneden Zandpad en de Westdijk. Vooralsnog reageerden de aanwezigen maar matig enthousiast op de planvorming, daar het kostenverhaal via de zoge noemde baatbelasting voor een groot gedeelte op hun schouders terecht zal komen. In mei of juni van dit jaar zal de gemeenteraad het Bekostigingsbe sluit vaststellen, waarvan de tekst opvraagbaar is. Daarom eindigde de voorzitter van deze avond, wethouder W.J. van der Kamp, de bijeenkomst met de belofte dat binnen niet al t§. lange tijd opnieuw een uitnodiging zal volgen voor nóg een bijeenkomst. "De her inrichting is een duidelijke kwaliteitsverbe tering. Middels deze bijeenkomst willen we inventariseren of daar draagvlak voor is. Ik denk dat u allen kwaliteitsverbetering voor staat; en de gemeenteraad zal er toch een beslissing over moeten nemen. Ik hoop dat we er in goed overleg gezamenlijk uit zullen komen", aldus Van der Kamp. Een klankbordgroep, bestaande 'uit onderne mers, vertegenwoordigers van de gemeente, de Stichting tot bescherming van het Dorps gezicht, de politie, het gehandicaptenplat form en een stedenbouwkundige in de per soon van de heer J. van Kleef van bureau Kuiper Compagnongs zijn een jaar lang bezig geweest met de plannen rondom de herinrichting. Van Kleef presenteerde dinsdagavond de bevindingen van zijn onderzoek, waarbij de uitgangspunten soberheid en doelmatigheid waren en waarbij het historische karakter niet uit het oog is verloren. Hij heeft bij zijn onderzoek gekeken naar onder meer het autoverkeer, parkeren, het winkelaanbod, het openbaar vervoer, fietsenstallingen, voetgangers, het groenaanbod, materiaal keuze van de 'vloerbedekking' en de trapop- gangen. Hoe staat het er nu voor, en wat kan er anders of moet worden verbeterd? Bij de herinrichting stelt Van Kleef voor om terug te gaan naar hoe het vroeger was op Zowel het Boven- als Beneden Zandpad worden aangepakt. d'n Diek, namelijk een rijbaan met aan weerszijden stoepen. Deze historische drie deling wil hij terugbrengen door met natuur steen afbakeningen te maken, zodat er weer het idee van sloepjes ontstaat. Het gehele winkelgebied, ook het Beneden Zandpad krijgt een vloerbedekking van gebakken straatklinkers. Er wordt nu nog onderzocht of dit niet te veel trillingen voor omwonen den zal opleveren, anders wordt/blijft dit als nog asfalt. De kruising naast de muziektent zal haaks op het Beneden Zandpad worden aangelegd en er komen meer parkeerplaatsen met meer groen. Het plein voor het Diekhuis krijgt een patroon en blijft parkeerplaats. Bij de trap- opgangen komen plaatsen voor fietsenstal lingen. De planning is dat in de maand oktober met de werkzaamheden wordt begonnen en dat medio 2005 het karwei is afgerond. In totaal zullen daarbij zo'n 1100 tot 1200 parkeer plaatsen worden gerealiseerd. De genodigden voor de presentatieavond waren de eigenaren, gebruikers en bewoners van de panden aan het Zandpad, Beneden Zandpad, Westdijk, Schoolstraat, Een- drachtstraat, Nieuwstraat, Lijnbaanstraat en de Kaai. In een brief die zij van de gemeen te ontvingen, werd ondermeer aangegeven: "Waarschijnlijk zal het niet lukken om deze opknapbeurt te realiseren zonder dat daar voor een zogenoemde baatbelasting wordt geheven." De heer G.I. Sheer Mahomed van Overwater Grondbeleid Adviesbureau B.V. uil Strijen ging op het begrip baatbelasting in - overi gens werd in 1984 voor hetzelfde gebied ook al baatbelasting geheven. Volgens Maho med gaan steeds meer gemeenten over tot het heffen van baatbelasting, een gemeente lijke belasting. Het komt er eenvoudig gezegd op neer dat eigenaren van onroeren de zaken die in het winkelgebied (profijtge bied) liggen een bijdrage moeten betalen. Het begrip 'baat' houdt dan kortweg in dat men in een voordeliger positie komt te ver keren. Degene die een aanslag baatbelasting ontvangt, kan daar overigens wel een bezwaarschrift tegen indienen. De heer Mahomed maakte ook de geraamde kosten voor de herinrichting bekend: 2,4 miljoen euro. De aan te wenden eigen mid delen van de gemeente bedragen 800.000 euro, middels de baatbelasting hoopt men de overige 1,6 miljoen euro binnen te krijgen. De verhouding is dus eenderde voor de Gemeente en tweederde voor de eigenaren. Uit het publiek kwam dan ook de vraag of die verhouding niet kan worden omgedraaid. En daar ook het kostenbedrag voor de herin richting niet nader werd gespecificeerdriep een en ander veel vragen op, die vooralsnog onbeantwoord bleven. "We zullen een bete re specificatie van de begroting maken en hierop terugkomen", zegde Van der Kamp toe na de kritische opmerkingen uit het publiek. -15- Mitrailleurschutters van de partizanen hebben zich op enkele honderden meters afstand van hun tegenstan ders onopgemerkt kunnen ingraven. Goed gedekt voor het Duitse vuur kunnen ze nu de stelUngen bestoken. Het duurt niet lang of in het lager staan enkele hutten in brand. Een zachtrose gloed begint zich in de nacht af te tekenen. Geweerschutters nemen met uiterste nauw keurigheid de schietgaten van de Duitse stellingen onder vuur. Het brandende fosfor geeft hun een rede lijk goede aanwijzing waar de schoten geplaatst moe ten worden. Een groot gedeelte van het lager brandt als een fakkel. Er is bijna geen soldaat meer aanwezig, daar allen zijn weggegaan om aan de strijd tegen de partizanen deel te nemen. De verdedigers achter hun mitrailleurs zijn haast doof van het schieten. Aanhoudend ritselen kogels door het zand rond de mitrailleumesten. Al enkele keren heb ben de Russen treffers in het schietgat weten te plaat sen, maar doden zijn er tot op dat moment niet geval len. Als het gevecht een kwartier heeft geduurd, gaat aan de horizon een tweetal rode lichtkogels omhoog. Nauwe lijks zijn deze gedoofd of voor de stellingen ontploffen projectielen, die eerst een zachte gloed verspreiden en vervolgens enorm beginnen te roken; rookgranaten die de Russen aan het oog van hun tegenstanders moeten onttrekken. Enkele minuten later neemt het schieten in hevigheid af en beginnen de Russen zich sprongsgewijs terug te trekken. Maar de verdedigers nemen geen enkel risico. Ze begrijpen dat de vijand door het rookgordijn gedekt, een frontale aanval kan uitvoeren. Zolang de Duitsers een zwaar spervuur voor hun stellingen leg gen, zullen de partizanen het niet wagen om zonder hulp van zware wapens door te breken. Van de Russische kant wordt het vuren steeds zwak ker. Nu en dan ratelt er nog een salvo, maar het lawaai van de strijd trekt zich meer en meer terug, de vlakte in. Eindelijk is de rust weergekeerd. Ook de Duitse wapens zwijgen. De lopen zijn gloeiend geschoten. Rook trekt over de stellingen heen en verandert het brandende lager in een spookdorp. Voor de stellingen is het rustig; blijkbaar hebben de Russen kans gezien om hun gewonden mee te nemen. De gevechten die op en om de weg hebben gewoed, beginnen ook af te nemen en tenslotte keert ook daar de rust weer. Nu en dan valt er nog een schot of knettert een machinepis tool. Af en toe dreunen nog explosies door de nacht, afkomstig van brandende munitiewagens, waarop gra naten of ander oorlogstuig exploderen. Als de rook is opgetrokken, tekenen zich, zover het oog kan zien, rose vlekken tegen de nachtelijke hemel af. De partizanen hebben hun werk grondig gedaan. Het heeft de Duitsers enorm grote verliezen aan materieel gekost, terwijl het aantal doden en gewonden op dat moment nog niet bekend is. Dat zal beslist niet gering zijn. Langzaam wijkt de nacht \oor het ochtendgloren. Grauw tekent de nieuwe dag zich af tegen de bosrand in de verte; het gebied van de partizanen, waarin geen Duitser het waagt te komen. Het is een oerwoud van vele duizenden kilometers. W ie zal ooit in staat zijn daar de verborgen schuilplaatsen te vinden? In het lager, waarvan het grootste gedeelte door de brand is verwoest, heerst een zenuwachtige bedrijvig heid. Het bataljon heeft in de gevechten van de afgelo pen nacht dertig man verloren en een veertigtal gewon den, waarvan er verschillende ernstig aan toe zijn. De gesneuvelden liggen onder dekens aan de rand van het dorp. Straks zullen ze in een massagraf ter aarde wor den besteld. Reeds is men daartoe buiten het lager voorbereidingen aan het treffen, zodat de compagnie vanaf dat moment een eigen begraafplaats heeft. Bij een van de gebouwen waarin de staf huist, staat een vijftal partizanen, die tijdens de gevechten gevangen zijn genomen. Mensen zonder nog enige illusie. Ze weten dat er voor hen geen enkel pardon zal zijn. Straks zullen ze verhoord worden, waarna meteen het vonnis zal worden voltrokken. Voor partizanen kent men maar één straf: dood door de strop. Franz en Franck zijn door de gebeurtenissen van de afgelopen nacht oververmoeid. Aan hun bezwete gezichten hebben zich stof en kruitdamp gehecht, zodat ze bijna onherkenbaar zijn. In het mitrailleumest liggen bergen lege hulzen, terwijl de scherpe lucht van de inmiddels opgebrande fosforgranaten nog in hun keel prikkelt. Nu de dag aanbreekt zijn de gevolgen van de aanval pas goed te zien. Op korte afstand van hun onderko men liggen enkele lijken van partizanen, die door het mitrailleurvuur aan stukken zijn geschoten. Rond de stellingen lijkt de grond met een grove hark te zijn bewerkt; ontelbare voortjes hebben de kogels door de aarde getrokken. De mannen die op wacht staan verlangen om afgelost te worden, hoewel ze begrijpen dat er van rusten niets zal komen. Ondanks hun dikke kleding is de kou tot op hun lichaam doorgedrongen. Ze huiveren en rillingen lopen hen over de leden. Er wordt bijna geen woord meer gesproken; met roodomrande ogen staren de wachters door het schietgat naar buiten, naar de ver minkte lichamen van de partizanen; een vreselijke aan blik. Franz begint te kokhalzen als hij er naar kijkt. Uit de vlakte waait de wind, die door het schietgat een geur van bloed, kruitdamp en smeulend gras naar bin nen voert. De aflossing had al meer dan een uur gele den moeten plaatsvinden; ook is er nog geen eten of drinken in de stellingen gebracht. Ze drinken wat kou de koffie uit hun veldflessen. Die smaakt bitter en brengt hun maag in opstand. De zon is inmiddels hoog aan de hemel geklommen. De vochtige aarde dampt en er vormen zich mistslier ten, die vanuit de vlakte naar het lager drijven. Ze brengen een zoete geur mee, die zich in het lager ver mengt met de geur van de uitgebrande hutten. Daar tussendoor lopen soldaten die met de opruimingswerk- zaamheden zijn belast. Hun ogen zijn groot, de gezich ten grauw en vertrokken. Slechts een klein gedeelte van het lager is nog bewoonbaar; de meeste voorraden zijn verloren gegaan. Het gebouw, waarin de keuken en fourier waren ondergebracht, is tot de grond toe afgebrand. Dit heeft tot gevolg dat, wat het eten betreft, niets meer aanwezig is. Nieuwe voorraden moeten vanuit Mga worden aangevoerd, maar de weg is over grote afstanden versperd door omgevallen bomen en uitgebrande voertuigen. Het zal nog lange tijd duren voor nieuwe aanvoer kan plaatsvinden. Alle telefoon verbindingen zijn verbroken, zodat communicatie tus sen de compagnieën door ordonnansen moet worden gaande gehouden. Als de avond valt, staan de mannen nog steeds op post. Ze hebben een etensketel dunne soep gehad en hun veldflessen zijn gevuld met water. Tegen donker is men nog voortdurend bezig met het opruimen van de weg. Men vertelt, dat Russische krijgsgevangenen onderweg zijn om te helpen. De volgende morgen wordt de wacht, na een rustige nacht, afgelost. De afkomers krijgen vier uur rust, waarna ze weer aan het werk moeten. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5