Veertig jaar Sjaloom Zorg Vier maal afscheid 1|0fW lil Nagenieten van Vijfde Goereese Kunstdag tijdens fototentoonstelling in gemeentehuis TVO Kruistocht ftaarlew'ftgrad bij brandweer Goedereede Grote verkeerscontrole bij Middelharnis EiiAtosn-niEyws OJW gaat Culinair Nieuwbouwplannen VERVOLGVERHAAL Feestelijke activiteiten voor bewoners en vrijwilligers De Stichting Sjaloom Zorg viert haar veertigjarig jubileum. De Stichting Vrienden Sjaloom Zorg organiseert een aantal feestelijke activiteiten - voornamelijk voor de bewoners, personeel en vrijwilli gers - zoals een boottocht en een optreden van de Josti Band. Sjaloom Zorg Samen zingen in Ouddorp Stichting Vrienden Sjaloom Zorg Helpt u mee? Workshop Itaarten mailen Leo Verkleij en Wim Weeda leggen evenement vast voor nageslacht •afaiga-^rilogie deel 1 JOH. GJ£ENHOF' PAGINA 5 DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 De activiteitencommissie, bestaande uit het Bestuur van de Stichting Vrienden Sjaloom Zorg en personeelsleden. De Stichting Sjaloom Zorg is een protestants christelijke organisatie die begeleiding biedt aan mensen met een (verstandelijke) handi cap en aan mensen die zorg nodig hebben. De zorg varieert van enkele uren begeleiding per week tot dagelijkse intensieve zorg. logeeropvang, dagbesteding, thuiszorg en begeleid zelfstandig wonen. De stichting is in 1964 opgericht en richtte zich oorspron kelijk op hulp aan mensen met een verstan delijke of meervoudige handicap. Sjaloom Zorg heeft dan ook verschillende kleinscha lige woonlocaties in de regio Goeree-Over- flakkee. Bekende woonlocaties zijn onder andere 'Salem' in Dirksland en 'Refugium' in Sommelsdijk en 'Sjaloom' in Middelhar- nis. Momenteel biedt de Stichting ook hulp aan mensen met andere zorgvragen zoals ouderen, mensen met niet-aangeboren her senletsel en mensen met lichamelijke of zin tuiglijke handicap. Uitgangspunt is het bie den van zorg en ondersteuning in de directe omgeving van de cliënt, afgestemd op zijn of haar eigen behoefte. V.l.n.r.: Leo van der Wende, Jaap de Vries, Wouter van Lenten en Jan Breeman (fmo Pershuw Fhikkee}. GOEDEREEDE - Tijdens een gezellige gourmetavond van de blusgroep Goedereede, in verenigingsgebouw 'Oostdam', werd afgelopen zaterdagavond afscheid genomen van vier brandweerlieden. De fanatieke Wouter van Lenten moest vanwege zijn verhuizing naar Dirksland de blusgroep reeds na twee jaar verlaten. Mogelijk komt er bij een ande re blusgroep weer eens plaats voor hem vrij. Leo van der Wende gaf de brandweer na zeven jaar op, dit vanwege drukke werkzaamheden op zijn bedrijf. Een aantal jaren heeft hij binnen het bestuur van de brandweervereniging de functie van secretaris bekleed. Jan Breeman geeft na een periode van 18 jaar het stokje van waarnemend bevelvoerder door aan een jongere collega. En bij Jaap de Vies kwam na 29 jaar een einde aan zijn brand weercarrière. Deze bakker moest vanwege het bereiken van de 55-jarige leeftijd de brandweer verlaten. Omdat het Valentijnsdag was, kregen aan het eind van de avond alle vrouwelijke wederhelften nog een bloemetje mee naar huis. Het gemeentebestuur had reeds op de jaarvergadering van de brandweer afscheid van de vier genomen. In de Doopsgezinde kerk te Ouddorp is er a.s. zaterdagavond van half acht tot half negen weer een samenzangbijeenkomst. Iedereen hartelijk welkom. De Stichting Vrienden Sjaloom Zorg onder steunt de moederstichting Sjaloom Zorg. Deze ondersteuning bestaat uit het geven van voorlichting, vrijwilligerswerk en het werven van gelden voor specifieke voorzie ningen van de bewoners, waarvoor het rijk geen gelden beschikbaar stelt. Het bestuur van de Stichting Vrienden en een aantal per soneelsleden hebben dan ook de handen ineen geslagen voor de organisatie van een jubileumprogramma. Het programma startte afgelopen zaterdag met een Herdenkingsdienst in de Ned. Her vormde Kerk in Sommelsdijk. Genodigden kwamen bijeen om de Heere te danken voor al het goede dat Hij in de afgelopen jaren heeft gegeven. Bij een jubileum hoort natuurlijk ook een receptie. Deze staat gepland op 27 februari in het Prieel. Op 12 juni kunnen bewoners, personeel en vrijwil ligers genieten van een boottocht. De rond- vaarboot MS 'Ijsselstroom' vaart dan een route rond Rotterdam en Kinderdijk. Ieder een kan mee, zelfs bedlegerige bewoners. Op 6 oktober staat een symposium op het programma met als thema 'Kwaliteitszorg'. De Josti Band zal het jubileumjaar afsluiten met een optreden op 29 januari 2005 in recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. De Stichting Vrienden is op zoek naar dona teurs om deze activiteiten te kunnen organi seren. Helpt u mee deze boottocht voor de bewoners onvergetelijk te maken? U kunt uw bijdrage overmaken op bankrekening nummer 3416.54.094. ten name van Stich ting Vrienden Sjaloom Zorg inzake 40-jarig jubileum. Bedrijven in de regio kunnen binnenkort een bezoekje verwachten van één van de com missieleden van de Stichting Vrienden Sja loom Zorg. Hij of zij komt dan met het ver zoek om een bijdrage te storten voor de orga nisatie van deze activiteiten. Maar u hoeft natuurlijk niet te wachten met het storten van een bijdrage totdat er iemand langskomt. OUDDORP - Op woensdagavond 3 maart a.s., om 19.30 uur, zal in verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp weer een workshop kaarten maken worden gehouden. Deze keer zullen zowel moeilijke als makkelijke kaarten worden gemaakt. Daarbij kunt u zelf aangeven wat u wilt. Breng in ieder geval een schaartje mee; en als u moeilijke kaarten wilt maken, dan ook een snijmes en -mat. De deelnamekosten bedragen 7 per persoon, incl. materiaal en consumptie. Ook kunt u hier materialen kopen om thuis kaarten te maken.U kunt zich voor de wokshop opgeven van 18 tot 25 februari bij Hester Grinwis, tel (0187) 683244. De opbrengst van de workshop is voor de stichting AduUam gehandicapten zorg. Iedereen hartelijk welkom. 11 Zaterdag 28 februari organiseren wij weer een culinaire avond, een Chinese avond wel te verstaan. Jullie zijn allemaal van harte welkom op dit avondje smullen bij het OJW. Geef jezelf op bij Heleen (470155). De kosten voor deze avond zijn 4 euro 50, de deuren van de Hoeksteen staan om halfzeven voor jullie open en we starten deze avond om zeven uur. Dus... zoek die stokjes alvast maar op en dan zien we je de 28e! Tot dan. Het OJW Team Donderdagavond waren weer veel genodigden te gast voor de officiële opening van een tentoonstelling. De Kunstichting Goedereede geeft weer een reden om het gemeentehuis van Goedereede met een bezoek te vereren en dan nu niet om een noodzakelijke reden, zoals het verkrijgen van officië le documenten of een verleende bouw vergunning op te halen, maar om nog even na te genieten van de bijna een half jaar geleden gehouden Vijfde Goereese Kunstdag. Tijdens die Kunstdag bleek dat de belang stelling van de bevolÉng van Goedereede en bezoekers van ver buiten het stadje heel groot was. Naast de vele kunstuitingen die vorig jaar in het laatste weekeinde van augustus in het centrum van het stadje wer den getoond, waren er ook nog kunstenaars aan de slag gegaan van wie het product pas later kon worden bewonderd. En daar is nu - zo halverwege tussen de twee Kunstdagen in - de tijd voor aangebroken. Twee fotografen van fotoclub 'De Rarekiek' uit Middelhamis, Leo Verkleij en Wim Weeda zijn die twee Kunstdagen in Goede reede actief geweest met het maken van diverse foto's van het evenement. De beste exemplaren worden momenteel geëxpo seerd in het gemeentehuis van Goedereede. Waardering Aan cultuurwethouder J. van Oosterom was het de eer om de tentoonstelling binnen 'zijn' gemeentehuis te openen. Hij sprak zijn waardering uit voor de Kunststichting, waar mee steeds een goede samenwerking is. Hij herinnerde er nog aan hoe op de Kunstdag, die inmiddels een vast begrip is geworden in de Goereese samenleving, verschillende vormen van kunst elkaar hebben gevonden. "Er werd met andere oren en ogen geluisterd en gekeken naar de verschillende kunstvor men", aldus Van Oosterom. Ondanks dat er - volgens het collegeprogramma - wel wat wordt bezuinigd op de gemeentelijke bijdra gen aan de Kunststichting, sprak Van Oos terom namens het college zijn bijzondere Voorzitter van de Kunststichting Harald J. Jassoy sprak de aanwezigen toe. Rechts van hem wethou der Van Oosterom en de fotografen Leo Verkleij en Wim Weeda. waardering uit voor de activiteiten die de Kunststichting ontplooit. Van Oosterom vond dat de foto's een goed beeld gaven van de verschillende kunstuitingen op de Kunst dag. De waardering van de gemeente bleek uit het aanbieden van een boeket bloemen voor de beide fotografen en natuurlijk uit het verlenen van onderkomen voor de tentoon stelling. Namens de Kunststichting sprak Harald J. Jassoy de aanwezigen toe. Hij hield zijn gehoor voor dat in de 19e eeuw de fotografie een middel was die de gewone man onster felijk maakte doordat een afdruk van het gelaat werd achtergelaten. Ook voor de foto's van de Vijfde Kunstdag geldt dat de afbeeldingen voor de toekomst zijn bewaard. Jassoy vindt dat de foto's een goed beeld geven van het gebeuren op de Kunst dag een bijzondere indruk maakt de foto van de verhalenverteller op hem: "de kinderen hingen aan zijn lippen en de woorden wer den opgezogen!". Na de opening van de tentoonstelling kon den de aanwezigen kennisnemen van de afdrukken van de foto's van de Kunstdag, waarop de verschillende kunstuitingen in beeld zijn gebracht: Van de 'markante kop pen' van Van Oosterom en Jassoy tot de ademloos luisterende kinderen. De foto's zijn ingelijst en in passe-partout gezet door Jassoy. Volgens Jassoy is het gemeentehuis van Goedereede een ideaal onderkomen voor exposities; door de speciaal aangebrachte verlichting leent de gang op de eerste ver dieping zich uitstekend voor het vertonen van schilderijen en foto's. Iedereen die ook nog wil nagenieten van de Vijfde Kunstdag is tijdens de kantoor uren - van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur welkom in het gemeentehuis van Goedereede. Alle foto's die tentoon gesteld worden zijn te koop. De expositie duurt tot 12 maart. OOLTGENSPLAAT - Op de algemene ledenvergadering van 3 februari jl. heeft het bestuur van de tennisvereniging uit Oolt- gensplaat toestemming gekregen van de leden om de plannen voor nieuwbouw en vergroting van het clubhuis verder te ont wikkelen om op korte termijn met een con creet voorstel te komen met het bijbehoren de kostenplaatje. Het is de bedoeling het houten gebouw te omlijsten met stenen muren en er 7 meter aan te plakken. Het platte dak wordt dan vervangen door een schuin dak, en de keuken wordt geheel gerenoveerd en aangepast aan de huidige normen. Ook is het de bedoeling dat de sani taire ruimtes en kleedkamers een facelift ondergaan. Met deze aanpassingen krijgt de tennisvereniging in Ooltgensplaat een geheel nieuw gezicht. De club kan zich ver heugen in een warme belangstelling van de inwoners van het dorp, maar ook van omlig gende gemeenten komen nieuwe leden. De vereniging voorziet duidelijk in een behoef te om senioren en jeugd op een sportieve manier bezig te houden. TVO organiseert veel activiteiten voor haar leden, zodat iedereen mee kan spelen en zich verder kan ontwikkelen in de tennissport. Ondanks het feit dat de vereniging groeit, kan de club nog vele nieuwe leden gebruiken. De contributie is de laagste van het eiland. Aanmelden kan bij het secretariaat: Ingrid Verharen, Jozef- dreef 28, 3255 AE Oude Tonge, telefoon: 0187-642648; of vraag een informatiesetje aan. Ook heeft TVO een eigen website met alle informatie: www.tvooltgensplaat.tk. MIDDELHARNIS - Er werd op alles gecontroleerd bij de controle langs de N215 ter hoogte van het politiebureau. In samenwerking met de douane controleerde de politie donderdagmiddag op het dragen van een gordel, geldigheidsduur van de apk, en vele andere zaken. De douane keek in het bijzonder naar lading van vrachtauto's en andere transportvoertuigen, maar ook of die op rode diesel reden, wat verboden is. Over het algemeen werden er veel bekeuringen uitgeschreven voor het niet dragen van een gor del, wat 45 euro per gordelloze inzittende kost. Ook werd een bekeuring uitgeschreven voor een bestuurder die een te kleine nummerplaat voerde. Kleine nummer platen mogen alleen worden gevoerd als dit op het kentekenbewijs staat aangegeven. Bekeu ring: 65 euro. De controle werd alleen op Goeree-Overflakkee gehouden en was vol gens het controlerend personeel zeker effectief, (foto Persburo Flakkee) ■14- 'De jongens die nu langs de weg zitten, zijn niet te benijden.' Franck wil nog meer zeggen, maar zijn woorden wor den onverstaanbaar door een paar explosies, zo hevig, dat ze zelfs in hun onderkomen tegen de grond worden geslingerd. Vlak bij het lager hebben de partizanen hun slag gesla gen. Een paar munitiewagens gaan de lucht in. Heel de omgeving siddert en een intense hitte verzengt de ver re omtrek. Granaten spatten uiteen, scherven janken en fluiten door de lucht. Dan... geratel van een machinegeweer. Een droog, langzaam rakketak... rakketak... rakketak. Een oud Russische wapen, nog van houten wielen voorzien, maar zwaar en watergekoeld kan het uren achtereen blijven vuren. Een Duitse M. 1met een veel en veel hogere vuursnel- heid - en door de Russen hevig gevreesd - braakt zijn antwoord in vurige slangen lichtspoormunitie. Francks ogen staan groot van angst: 'Franz, jongen, ze zitten vlak bij ons. Als ik ooit de kans krijg om naar huis terug te keren, zal ik luidkeels uitbrullen wat een smerige bende het hier is.' Inderdaad, de Russen moeten tot vlak bij het lager gekomen zijn. In het donker klinken opgewonden stemmen; er bovenuit die van korporaal Schreijer. Er wordt groot alarm gegeven. Alle slapers, door het lawaai al gewekt, worden uit hun bedden gejaagd en met spoed naar buiten gewerkt. Wapens worden te voorschijn gehaald, munitie aangesleept; alles in het lager is in rep en roer. Intussen wordt er in de buurt onafgebroken geschoten. Er tussen door künken de ontploffin gen van munitiewagens die de lucht ingaan. Het lijkt of een regen van vuur over de Russische aarde daalt. 'Franz.' 'Ja, wat is er?' 'Zouden de Russen door de linies zijn gebroken?' Even een kort stilzwijgen. 'Nee, dat geloof ik niet. We weten dat, als de Russen aanvallen, dit in de meeste gevallen wordt voorafge gaan door bombardementen van vliegtuigen en artille rie. Wat hier gebeurt, weet ik niet, maar een doorbraak kanhet niet zijn.' 'Wat een hopeloze zwijnerij', bromt Franck binnens monds. De mannen voelen de angst in zich opkomen. Ze staan voor het schietgat en turen in de nacht. Hun handen üggen op het machinegeweer, alsof dat hun enige bescherming kan bieden. Rondom is het een leven als een oordeel. Eén ding is zeker, wat nu gebeurt, is niet een aanslag zoals de par tizanen die doorgaans plegen; hier is sprake van een groots opgezette massale aanval. Krakend spatten handgranaten uit elkaar; een bewijs dat de vijand dicht bij zit. Intussen begint het lager leeg te lopen; alle sol daten moeten aan de gevechten deekiemen. Franz en Franck staan gespannen in hun onderkomen, ze weten niet wat ze ervan denken moeten. Dat er hevig wordt gevochten, is duidelijk. Ze hebben geen front- of gevechtservaring, zodat ze zich teveel con centreren op hetgeen achter hen gebeurt. De nacht sid dert van de explosies en het vuren van Uchte en zware wapens. Het tumult leidt hun aandacht enigszins af; de inktzwarte duisternis voor hen lijkt rustig; precies een der als de voorgaande nachten dat ze op post stonden. Plotseling worden ze door een helle lichtflits verblind. Gelijktijdig is er een knal, gevolgd door een driftig sis sen. De ruimte waarin de twee mannen staan vult zich met een bijtende wahn die hen in de ogen prikt en ste kend op de slijmvliezen werkt, zodat ze in een onbe daarlijke hoestbui uitbarsten. 'Fosfor..., we worden aangevallen!' weet Franck met moeite uit te brengen. Voor het schietgat brandt de aar de: gemeen blauw-groene vlammen kringelen over de grond tot vlak voor het schietgat. Een verstikkende walm dringt naar binnen, waardoor de mannen adem halingsmoeilijkheden krijgen. Franz is het eerst over de schrik heen; hij pakt zijn gas masker en trekt dat over zijn gezicht. Franck volgt zijn voorbeeld. Dan turen ze door het schietgat naar buiten. Voor hen brandt de aarde, het felle vuur verblindt hen zodat ze niet kunnen zien wat er verderop gebeurt. Bijna gelijktijdig met het ontbranden van de fosforgra- naat, worden op dezelfde manier de andere stellingen rond het lager verblind. Binnen enkele minuten is de hele omgeving in een blauwe gloed gehuld. Aan de andere kant van het lager begint driftig een mitrailleur te ratelen: lange vuurstoten, korte vuursto- ten, dan hele reeksen salvo's achter elkaar. Het is Karl- Heinz, die het vuur op een nog onzichtbare vijand heeft geopend. Zijn intuïtie verteh hem dat hij zich in groot gevaar bevindt. Ergens voor hem moet de vijand zit ten, al kan hij die niet zien. Door zijn mitrailleurvuur zullen ze bij hem uit de buurt blijven. Ook op andere plaatsen wordt het vuur geopend; licht spoor munitie trekt vurige strepen laag over de grond. Hier en daar ontstaan kleine brandjes als pollen droog gras door het lichtspoor vlam vatten. Dat geeft een gril lig beeld. Tot ver in de omtrek flakkeren kleine vuur tjes, die spoedig doven, maar op andere plaatsen weer aanwakkeren. Een flauw schijnsel begint de vlakte te verlichten. Dan zien de soldaten dat zich in dat vale licht gebogen figuren bewegen. De aarde lijkt te golven; bij honder den naderen donkere gedaanten het lager. De verdedi gers beseffen, dat ze door minstens een bataljon parti zanen worden aangevallen. De automatische wapens maaien als zeisen voor de stellingen. Er klinkt gejam mer; ze horen het gekreun van gewonden en zonder ophouden trekt de lichtspoor munitie zijn sporen door de nacht. De Duitse lichte M.l. mitrailleurs worden in volume overtroffen door de zware Spandau's, die ook in de strijd zijn geworpen. Door zo'n gordijn van kogels kan geen vijand heen komen. Als de Duitsers een minuut of vijf hun vuur op de partizanen hebben uitgebracht, heeft dat zijn uitwerking niet gemist. De mannen in de stellingen halen verlicht adem als blijkt dat de aanval is vastgelopen. Het is een valse hoop; plotseling gaat er heel in de ver te, waar het bos begint, een rode vuurpijl omhoog. Wel een halve minuut lang wordt daardoor een geheimzin nig licht over de vlakte verspreid, waarbij de bosrand aan de einder zich in het rode licht schemerig aftekent. De verdedigers begrijpen niet wat dit te betekenen heeft. Na het doven van de vuurpijl lijkt het of alle leven is verstild, maar nauwelijks vijf minuten later stijgt er een groen lichtsignaal omhoog. Dan is er ergens in de vlakte een flauwe lichtglans, gevolgd door een zwakke knal. Nu volgt er een aanzwellend ruisen dat onzichtbaar de nachtelijke hemel inklimt. Het geluid verzwakt wanneer het tot grote hoogte is geste gen. Dan verstomt het ruisen geheel, waarop enkele seconden later, hoog in de lucht, een zwakke explosie volgt. Bruisend als een waterval ontploft een magnesi- umbom, die aan een parachute hangend het lager in een verblindend licht zet. Het is een gemeen scherp licht, dat aan de ogen pijn doet en korte schaduwen op de grond projecteert. Dan barst een geweer- en mitrail leurvuur los, zo hevig, dat de nacht er door aan stukken wordt gescheurd. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5