Lijfrente Negenentwintigste Bachconcert door Paul Kieviet in Sommelsdijk op orgel en clavecimbel "Burgers moeten de denktank van de gemeenteraad gaan vormen" Wetjes en Weetjes Visser Visser Familiedienst bij Zijn de burgers meer betrokken bij de gemeentepolitiek,,. EIIAIIDBf-IIIEUWS Ophalen oud papier Stellendam Voorjaarsmarkt Herv. gemeente Dirksland Ervaren raadsleden aan het woord over twee jaar dualisme VDB'78-fractievoorzitter W.LC. Nattekaas van gemeente Middelharnis: Uitslagen Damclub ''Denk en Zet" tölNA'Sl REGISTERACCOUNTANTS Straks gehoortekaartjes nodig? pracht modellenboek Italiaans Concert De heer Nattekaas, zit voor zijn partij Vooruitstrevend Dorpsbe lang 1978 (VDB'78) bijna zes jaar in de gemeenteraad van Middelhar nis. In 1986 tot 1988 was hij al lid van de raadscommissie Financiën. In het dagelijks leven is Nattekaas directeur van het Zorgcentrum Ebbe en Vloed in Oude Tonge en daarom spraken wij in de directie kamer van 'Ebbe en Vloed' in Oude Tonge met het Middelharnisser raadslid over zijn ervaring met twee jaar dualisme. College Middelharnis Sommelsdijk, uitslagen van 9 februari Afdeling 1: Afdelmg 2: VRUDAG 13 FEBRUARI 2004 "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. De lijfrenteverzekering staat al tijden in de belangstelling van de consument. Deze belangstelling wordt mede veroorzaakt door de fiscale aftrekbaarheid van lijfrente- premies. De fiscaliteit omtrent de lijfrenteverzekering is aan veel wijzigingen onderhevig. In mei 2003 hebben wij u in deze rubriek reeds geïnformeerd over de lijfrente. Inmiddels is al weer nieuwe wetgeving in werking getreden, die belangrijk kan zijn voor uw belastingaangifte over 2003. Bij deze zullen wij u informeren over de laatste stand van zaken. De basisaftrek van 1.069 is met ingang van 1 januari 2003 afgeschaft. De hoogte van de aftrekbare bedragen moet voor het belastingjaar 2003 bepaald worden aan de hand van de jaarruimte en reserveringsruimte. Als u een pensioentekort heeft, kunt u in 2003 onder voorwaarden een bedrag aan betaalde lijfrentepremies aftrekken, de zogenaamde jaarruimte. De jaarruimte is onder andere afhankelijk van uw inkomen en uw jaarlijkse pensioenaangroei (fac tor A of A - waarde). Deze A - waarde wordt na afloop van ieder kalenderjaar door uw pensioenfonds of verzekeringsmaatschappij verstrekt. Voor uw belastingaangif te 2003 mag u de gegevens van het kalenderjaar 2002 of 2003 als uitgangspunt nemen voor de berekening van de jaarruimte. Dit is een tegemoetkoming van de wetgever voor de late aanlevering van de benodigde gegevens door pensioenfonds of verzekeringsmaatschappij. De reserveringsruimte kan worden benut indien de jaarruimte van de voorgaande zeven jaar niet of niet volledig is benut. De belastingwet staat u toe om de lijfrente voor de jaarruimte of reserveringsruim te die uiterlijk op 30 juni 2004 is betaald, nog in de belastingaangifte 2003 af te trek ken, de zogenaamde terugwentelingstermijn. Op deze wijze kunt u uw fiscale posi tie 2003 alsnog optimaliseren door het tijdig storten van een fiscaal aftrekbare lijf- rentepremie in 2004. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrechl, Mlddelhamis en Gouda. Hoe wel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enke le aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. Morgen, zaterdag 14 februari, hoopt de financiële conunissie van het Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Vanaf 9.00 uur zal worden begonnen, vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het papier, ook karton, tijdig en goed gebundeld gereed zetten? Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Zondag 22 februari a.s. is er een speciale familiedienst in de Evangelie Gemeente Berea Oude Tonge. Leo en Suzette Vree- ke zullen met een anderhalf uur durend kindertheather programma langskomen. Er zal een groot decor zijn van wel 6 meter breed, er worden liedjes gezon den.... vrolijk en ernstig, en er is een bood schap wel groot en klein veel van kunnen leren en wat kan worden toegepast in het dagelijkse leven. Natuurlijk is iedereen, GROOT OF KLEIN, welkom bij deze dienst. De toegang is gratis, de aanvang is om 10.00 uur en de locatie is CBS 'De Bron' aan de Melkweg nummer 75 te Oude Tonge. Wees welkom! Morgen, zaterdag 14 februari, wordt er van 9.00-15.00 uur in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' te Dirksland een voorjaars markt gehouden. Komt u ook sjoelen? Mis schien staat u aan het eind van de dag boven aan en wint u een mooie prijs. Kinderen, kom je ook een workshop doen? Je kunt kie zen uit een bollenpotje en textielschilderen. De deelnamekosten bedragen per workshop 3.00. Ter plekke worden mooie bloem stukken gemaakt. Ook is de tekening en de maquette van de verbouw van 'Onder de Wiek' aanwezig. U kunt er 'stenen' kopen en prachtige verjaardagskalenders met foto's van het kerkgebouw. Oliebollen worden er vers gebakken. En heeft u iets te borduren? Er is een borduurmachine aanwezig. Verder zijn er kleertjes voor de baby-bom, kom kie zen uit een groot assortiment. U kunt zich inschrijven voor de poppenkinderstoel. Wie weet, heeft u aan het eind van de dag de kin derstoel in uw bezit. Mooie eigengemaakte sieraden. Een lekker stuk kaas of worst. Een hele kraam met textiel. Zelfgemaakte advo caat. Zelfgemaakte koekjes (worden gemaakt terwijl u er op wacht) .Groente en fruit, altijd goed. Een lekker slaatje. Zelfge maakte kaarten, te mooi om te versturen. En zo'n lief kroelpopje, dat niet gemist mag worden in de collectie. Hele mooie woonde coraties van vazen tot onderzetters in doos. Weten hoeveel graden het is? Met deze mooie thermometers is dat zo te zien. En natuurlijk zijn er zakjes snoep te koop. Ook de boekentafel ontbreekt niet op deze markt. En heeft u trek in poffertjes? Ook hiervan geldt: klaar terwijl u wacht. En neem gerust even plaats met een kopje koffie of thee met een lekker stuk gebak (eigengemaakte appeltaart/cake/boterkoek) erbij. En niet te vergeten de vis, vers gebakken, terwijl er van n.00-I4.ub uur overheerlijke patat is. Maar er is nog veel meer, te veel om op te noemen. Kom daarom morgen zelf naar 'Onder de Wiek'. Hartelijk welkom! Op zaterdag 21 februari, 's avonds 20.00 uur, wordt voor de 29e keer een Bachconcert verzorgd door musicus Paul Kieviet in de fraaie Hervormde Kerk te Sonmielsdijk. Deze keer staat behalve het prachtige Mee re-orgel ook het clavecimbel centraal. Mat- thijs Mijnders, de Goereese clavecimbelma- ker, bouwde een fraai exemplaar voor de familie Hoek te Sint Philipsland. Dit clave cimbel wordt tijdens het concert bespeeld. Natuurlijk is het instrument na het concert van dichtbij te bekijken. Op orgel hoort u allereerst het Preludium in G (BWV 568). Een briljant stuk voor een groot plenum, één van Bachs virtuoze jeugd werken. Geschreven in een flitsende stijl, die doet denken aan de Noordduitse meesters Böhm en Reinken. Bijzonder geschikt als opening van een concert! Uit de 'Schüber-Chorale' hoort u 'Wo soil ich fliehen hin' (BWV 646) en 'Wer nur den lieben Gott lasst waiten" (BWV 647). De eerste munt uit in vloeiende, 'fliessende' snelle zestiende noten, met de koraalmelodie op het pedaal. De tweede is een rustieke koraalbewerking over het bekende lied 'Wie maar de goede God laat zorgen', eveneens met de melodie op het pedaal, maar toch van een geheel ander karakter. Het Godsvertrou wen wordt hier fraai uitgedrukt in een vaak herhaald ritme. Alberet Schweitzer - de bekende zendeUng-arts van Lambarene - noemde het treffende 'vreugdemotief. Op clavecimbel hoort u het schitterende 'Ita liaans Concert' (BWV 971Eén van de wei nige composities die tijdens Bachs leven in druk verschenen: met de Franse Ouverture (BWV 831) verscheen het onder de titel 'Clavier-Übung' bij uiterver Christoph Wei- geel in Neurenberg (1735). Al in een eerde re levensperiode, in Weimar (1708-1714) maakte Bach clavecimbelbwerkingen van de Italiaanse instrumentale concerten van Vivaldi en anderen. Nu, enkele tientallen jaren later, maakt hij een concerto dat alle Vivaldi-voorbeelden te boven gaat. In een recensie door Johann Adolph Scheibe uit 1739 - iemand die bij een andere gelegen heid als eens heel erg kritisch op Bachs componeren was geweest! - lezen we 'Heden ten dage zullen we slechts zeer wei nig of praktisch geen concerten kunnen noe men met zulke excellente kwaliteiten...' Terecht is het dan ook een heel geliefd stuk. Daarnaast speelt Paul Kieviet de '15 Inven- tionen (BWV 772-786). Dit zijn de vijftien tweestenraiing composities die Bach in 1723 schreef als studiemateriaal voor zijn oudste zoon Wilhelm Friedemann, die toen dertien jaar was. Er zijn allerlei aan wijzigingen dat Bach ook in later tijd die Inventionen inzet te als vast onderdeel van zijn eigen lesprak tijk. Ook nu nog bewijzen deze vijftien kor te stukken hun grote waarde om kennis te maken met Bachs klaviermuziek. Bach maakt gebruik van voor elk stuk een eigen toonsoort; de vijftien meest voorkomende toonsoorten van zijn tijd. Laat niemand den ken dat ze dan wel vrij eenvoudig zijn! Wèl zijn ze een werkelijk voortreffelijke introductie tot 'Bach spelen', temeer daar de twee handen elk een even zelfstandige muzi kale partij voeren. Dat ze bovendien zéér fraais zijn, is een gelukkige bijkomstigheid. Daar gaat het tenslotte om! Op orgel tenslotte hoort u het Concerto in a (BWV 1065). Dit is een bewerking van een bewerking, en in zekere zin óók een 'Itah- aans Concert'. Dit concerto is oorspronke lijk een concert voor vier violen en strijkers van het Antonio Vivaldi (1678-1741). Bach bewerkte het tot het Concert voor vier clave- cimbels en orkest. De organist Ad van Sleu- wen (Hilvarenbeek) bewerkte het op zijn beurt in 1990 voor orgel. Dit - driedelige - concert is een muzikaal feest van de eerste orde en daardoor een pracht afsluiting van het concert! Paul Kieviet studeeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvak ken Orgel (Docerend Musicus en Uitvoe rend Musicus), Kerkmuziek en Theorie der Muziek. Sinds 1984 is hij vaste bespeler van het Meere-orgel in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Sinds 1990 daarnaast van het grote Leef- lang-orgel in de Hervormde Kerk te Mlddel hamis. Als kerkmusicus is hij in het bezit van de eerste graads bevoegdheid. Rond de beide orgels bouwde hij een bloeiende lespraktijk op. Vele jongere en oudere orga nisten werden door hem opgeleid. Vele leer lingen behaalden prijzen op regionale en nationale concoursen. Als docent muziek theorie is hij verbonden^ aan de Muziek school Goeree-Overflakkee. Hij gaf vele concerten, ook voor de radio (NCRV en EO). Eerste prijswinnaar werd hij aan het Nationale Oregelconcours te Leiden (1985). Hij studeerde improvisatie, o.m. bij Klaas Bolt aan de Internationale Zomeracademie te Haarlem. Behalve orgel en clavecimbel bespeelt hij ook het clavichord. U bent hartelijk welkom op 21 februari in de Sommelsdijkse kerk. De toegang is uw gift aan de uitgang. VDB'78 is één van de twee 'lokale partijen' uit de gemeenteraad van Middelharnis. De achterban van de partij is, volgens Natte kaas, afkomstig uit de gehele samenleving van de gemeente Middelharnis en zoals al blijkt uit de naam in 1978 opgericht. "In de loop van de jaren zeventig was er een groep mensen die vond dat de gemeente nogal wat slordig omsprong met het behoud van de oude dorpskernen en restauraties van pan den. Dit waren mensen die zich los van par tijpolitiek in wilden spannen voor het behoud van onder andere historische gebou wen. Later is door deze mensen een partij gevormd en de aandacht heeft zich uitge breid naar andere vraagstukken in de samen leving", zo schetst Nattekaas in het kort de geschiedenis van VDB'78, die hij samen met de heer Groenendijk in de gemeenteraad vertegenwoordigd. Dichter bij de burger? Heeft het duaüsme de politiek nu dichter bij de burger gebracht? Zo vroegen wij aan Nat tekaas. De VDB'er verzekert, evenals de heer Robijn uit Dirksland in het vorige arti kel in deze krant, dat ook zijn partij het dualisme niet nodig heeft gehad om iets te bereiken. "Want het meer in contact treden met de burger kon ook al in monistische stel sel, maar het hangt er van af hoe je je als par tij of raadslid opstelt. Het dualisme was niet nodig", zo verzekert Nattekaas. Toch nuan ceert hij deze laatste uitspraak, want hij is niet overtuigd of het in contact treden met de burger wel altijd zou lukken zonder het dualisme. In een voorbeeld wijst hij op de onlangs gehouden burgeravond in Sommels dijk: "Zonder dualisme had dit niet zo vlug gerealiseerd geworden", zo constateert hij. Wel ervoer hij tijdens die burgeravond dat het dualistisch besturen moeilijk is uit te leg gen aan de burger, maar hij geeft hier niet de burger de schuld van. "We hebben het over verschillende rollen van raad en college: een respectievelijk, kaderstellende en uitvoeren de taak en probeer dit maar eens aan de bur ger uit te leggen". Volgens Nattekaas leven burgers met vragen die hun eigen leefomge ving aangaan. Als voorbeeld noemt hij het parkeerprobleem in Middelharnis en de bezwaren tegen de weekmarkt in Sommels dijk: "Als raad ben je kaderstellend en als college uitvoerend bezig maar nu begrijpen de burgers niet aan wie de vragen gesteld moeten worden: aan de raad of het college. En dit vind ik het zwakke aan het dualistisch stelsel. Als ik tegen de burgers zeg over een bepaalde klacht, 'dan moet je niet bij mij wezen, maar bij het college', komt dit natuurlijk niet over". Manier van vergaderen Nattekaas constateert dat hij en zijn colle ga's in de gemeenteraad hun best doen om het dualisme gestalte te geven. "Maar we zijn nog niet volledig gewend aan de nieuwe rol, want zeker de raadsleden die er wat lan ger zitten, zijn zo gewend aan het vraag en antwoordspel tussen raad en college en dat verdwijnt maar langzaam. Toch is hij posi tief over het omgaan met het duaüsme in Middelharnis en hij vindt dat de raad een heel eind op de goede weg is en dit is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de externe begeleiding die de raadsleden krij gen. Nattekaas erkent wel dat er nog te veel op details wordt ingegaan tijdens de raadsver gaderingen omdat je volgens hem met details 'beter bij de burgers kunt scoren'. Op grote lijnen scoor je niet zo gemakkelijk bij de burgers. "Raadsleden gaan daarom wel eens bewust op de details in. Als een raads lid in Middelharnis het te bont maakt wordt hij daar wel door zijn collega's op aange sproken. In een goede sfeer, zoals die er in Middelharnis is, kan dit". Het is overbodig om te zeggen dat Nattekaas een voorstander is voor een discussie tijdens de raadsverga dering die gaat over de grote lijnen van het beleid. De burger heeft volgens Nattekaas wel de behoefte aan duidelijkheid en dat wordt de raadsleden niet altijd gegeven. In dit verband wijst hij terug op de onlangs gehouden bur geravond. "Er kwamen wat negatieve gelui den over de markt in Sommelsdijk. Onze partij vindt de plek voor de markt prima en dat staat ook in ons partijprogramma. Maar ik hoor andere partijen tegen de burgers zeg gen dat ze het er toch nog maar eens over moeten hebben ofschoon dit in het verleden nooit bespreekbaar is geweest. Er kan natuurlijk sprake zijn van 'voortschrijdend inzicht' maar om daar dan op een burger avond over te beginnen vind ik zwak", aldus Nattekaas. Dit is volgens hem niet zo duide lijk voor de burger, maar zijn partij houdt zich aan het devies: 'Van tevoren zeggen wat je doet en achteraf doen wat je gezegd hebt'. "Dat is niet altijd even populair, maar wel duidelijk", aldus Nattekaas. De heer NaUekaw. voor 'Ehhe en Vloed Niet gehoeven Als het dualisme er nog niet was zou Natte kaas het niet uitgevonden hebben: "Het had voor mij niet gehoeven, maar omdat het er gekomen is moet de gemeenteraad wel bewuster omgaan met het feit dat de burger meer bij het beleid betrokken wordt. Om die betrokkenheid van de inwoners van de gemeente te verhogen zou Nattekaas graag zien dat er een soort dorpsraden zouden wor den gevormd. Als er over een bestemmings plan gesproken moet worden kan men vol gens hem, het beste rond de tafel gaan zitten met een groep betrokken burgers uit de dor pen. Zo kan er geluisterd worden naar wat er onder de bevolking leeft. Ook is zijn partij er voorstander van om de raadsvergaderingen in de verschillende kernen te laten plaatsvin den. Nattekaas denkt dat ook dan de burgers zich er veel beter bij het besturen betrokken gaan voelen. Voor de toekomst ziet hij het nog wel gebeu ren dat de raadscommissies worden opgehe ven, graag zag hij op een andere wijze de burgers als 'denktank' fungeren en zodoen de de commissies vervangen worden. Wei waarschuwt hij ervoor dat er wel gelet moet worden op de financiën. Als voorbeeld noemt hij de klankbordgroep die de renova tie van 'D'n Diek' voorbereid. "Er ligt nu een mooi plan, maar het kost wel drie keer zoveel als was begroot". Er moeten volgens Nattekaas wel financiële kaders worden aan gegeven. Volgens Nattekaas houdt het college in het nieuwe besturen meer rekening met de raad dan voorheen. En is ook de raad kritischer geworden naar het college hij heeft daar al verschillende voorbeelden van gezien. In dit verband noemt hij als voorbeeld de 'Motie I.Mackloet - J.A.Dekker3-0 I.Koese - C.Spee0-3 M.Klink- A.v.d.VeerI - 1 W.Vroegindeweij - J.v.Hoom 1-1 C.Polder - A.Verolme0-3 LJordaan - H.H.Verolm0-3 Afdeling 3: D. A.Doomhein - J.A.Nipius3-0 B.du Pree - R.Jacobs0-3 Mackloet en Dekker speelden lange tijd een gelijkwaardige partij, totdat Dekker meende een mooie winnende combinatie te moeten uitvoeren. Maar helaas voor Dekker, hij had zich verkeken, en verloor. Zijn tegenvallen de prestaties hebben ongetwijfeld met de drukte rond zijn verhuizing te maken. Koese van teleurstelling' over het hondenpoepbe- leid van het college waar de SGP mee instemde - tegen de eigen wethouder in. Door omstandigheden heeft Nattekaas de afgelopen tijd meermalen als raadslid de raadsvergaderingen voorgezeten. Een taak die hem goed bevalt. Het is voor hem geen onoverkomelijk bezwaar als de burgemees ter raadsvoorzitter blijft, maar "je voelt toch wel eens dat de burgemeester collegelid is en dit zou niet zo moeten zijn!". Maar op dit punt verwacht hij zeker wel veranderingen nu er ook voor het burgemeesterschap ver anderingen voor de deur staan. Ten slotte ook voor Nattekaas de vraag hoe hij over eilandelijk samenwerking of gemeentelijke samenvoeging denkt: Voor wat betreft de samenwerking ben ik erg kri tisch en ik verwacht er niets van. Wij zeggen gedwongen samenvoeging is de enige manier om goede samenwerking te krijgen". Volgens hem en meerdere fracties in Mid delharnis heeft samenvoeging tot een eilan- delijke gemeente veel voordelen, want bestuurlijk sta je tegenover de provincie veel sterker. Middelharnis is door de provincie al als centrumplaats aangewezen. Maar de andere plaatsen behoeven niet bang te zijn dat hun eigen aard verloren zal gaan, want "een Ouddorper wordt nooit een Stadte- naar". Van de plannen die eerdaags gepre senteerd worden door het OGO (Overlegor gaan Goeree-Overflakkee) met betrekking tot bestuurlijke samenwerking heeft hij geen hoge pet op. Hij noemt die plannen een 'kind met een waterhoofd'. Volgende keer een gesprek over het dualisme met mevrouw M.M.L. van Rossum-Gortzak, fractievoorzitter van het CDA in Oostflakkee. het zich een opsluiting opdringen waardoor hij tegen Spee in de problemen kwam. Het resulteerde in een nederlaag. Klink en Van der Veer wisten geen van beiden enig voor deel te behalen, zodat deze partij in remise eindigde. In afdeling twee speelde Vroegindeweij sterk tegen koploper Van.Hoorn. Het ging lang gelijk op, maar in het eindspel kreeg Van.Hoom enig voordeel. Door knap verde digen van Vroegindeweij kwam er toch nog remise uit de bus. Polder en A.Verolme speelden een mooie partij. Maar opnieuw maakte Polder een fout in het eindspel en verloor. Jordaan had zijn avond niet tegen H.H.Verohne. In het middenspel deed hij een foute afruil, waardoor Verolme een stuk winst behaalde. Toen even later Jordaan ook nog in een valletje liep, was het snel met hem gebeurd. In afdeling drie deed Doomhein het erg goed tegen Nipius die de laatste weken goed op dreef was. Na een mooie combinatie naar dam kon Nipius een nederlaag niet meer ont gaan. Ook Du Pree zag geen kans de reeks overwinningen van Jacobs te stoppen, ondanks felle tegenstand. Jacobs behaalde zijn achtste overwinning op rij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9