Flakkee op weg naar de bevrijding Woord Daad VROM steunt gemeentelijke samen werking uitvoering bouwregels ^^JStXS j^t^Z* geledezi... Jeugdsolisten Eerste setje Tuunkaarten gekocht door wethouder de Jong Ook steun voor Goeree-Overflakkee Open Repetitie ''Jubilate Deo" Concours Melissant VROM steunt vijf regio's om samenwerking tussen gemeenten bij de uitvoering van de bouwregelge ving te stimuleren. De vijf initiatie ven liggen verspreid over het land en bevinden zich ieder in een ander sta dium van samenwerking. Met deze vijf praktijkvoorbeelden hoopt VROM andere gemeenten een oplossing te bieden die wellicht voor hen interessant is. Klaas Jan Mulder en Jan Mulder in concert t.b.v. WWZ door Hans Ottink Goeree Overfiakkee doeree Overfiakkee Veel, vooral kleinere gemeenten, geven aan dat het moeilijk is voldoende capaciteit en expertise aan te trekken voor uitvoering van de bouwregelgeving (vergunningverlening en handhaving). Vaak ligt dit aan de budget taire ruimte van gemeenten, arbeidsvoor waarden en ontplooiingsmogelijkheden van medewerkers. De kwaliteit van de vergun ningverlening en de handhaving ondervin den hiervan de gevolgen. Door samenwerking tussen gemeenten wor den capaciteit en expertise voor uitvoering van de bouwregelgeving gebundeld en op een efficiënte wijze benut. Ook neemt de kwetsbaarheid van de ambtelijke capaciteit af én de professionaliteit toe; gemeenten leren van eikaars ervaringen. Dit komt de uitvoering van de bouwregelgeving ten goe de. Gemeentelijke samenwerking op het gebied van het bouw- en woningtoezicht komt nog weinig voor. Met voorbeelden van samenwerking hoopt VROM ook andere gemeenten hiertoe aan te zetten. Ondersteuning De ondersteuning van VROM bestaat uit een financiële bijdrage, het zijn van sparring partner en het promoten van het samenwer kingsverband. Gemeenten zich kunnen aan melden voor ondersteuning bij het opzetten of intensiveren van een samenwerkingsver band op het terrein van de bouwregelgeving. VROM ondersteunt de volgende vijf samen werkingsverbanden: Dertien gemeenten in West-Friesland ont wikkelen een regionaal kwaliteitssysteem voor de vergunningverlening van het bouw en woningtoezicht. De zogenoemde K5-gemeenten in de Krim- penerwaard stellen gezamenlijk een inte graal handhavingsbeleid voor de ruimtelijke ordening en de bouwregelgeving op. De gemeenten in Goeree-Overflakkee voe ren een onderzoek uit naar mogelijke samen werking. Al ruim 17 jaar heeft Ouddorp een Christe lijk mannenkoor. "Jubilate Deo". Met 25 leden vormt het een hechte club die elke zaterdagavond repeteert. Samen studeren we geestelijke liederen die op de 4 concerten per jaar worden uitgevoerd. In het repertoire zitten psalmen, gezangen en vaderlandse lie deren. Onder leiding van dirigent Jan Bezuijen word er elke zaterdagavond gerepeteerd in vereniging gebouw "Eben-Haëzer", Preek- hillaan 3 te Ouddorp waar we om 17:30 uur beginnen met een kop koffie. De repetitie duurt van 17:45 tot 19:15 uur. Een klein club, en daar zouden we graag verandering in zien! Natuurlijk denk u bij het lezen direct 'Geen tijd' of 'kan niet zingen'Het zijn veel gehoorde argumenten maar is het echt wel zo? Op 14 februari houdt Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' een open repetitie waarvoor alle mannen van 16 jaar en ouder van harte worden uitgenodigd. Maakt tijd, proef de sfeer en laat een deskundige bepalen of u echt niet zingen kunt. Ook in de regio Noord-Brabant Noord (Land van Cuijk) gaan de gemeenten werken aan het gezamenlijk oppakken van de handha ving van het bouw- en woningtoezicht. In Twente wordt de samenwerking geïnten siveerd op het gebied van ruimtelijke orde ning en bouw- en woningtoezicht door het ontwikkelen van een integrale handhavings trategie, een gezamenlijk monitoringsys- teem en een gezamenlijke integrale pro grammering. Dertien gemeenten in West-Friesland ont wikkelen een regionaal kwaliteitssysteem voor alle activiteiten van het bouw- en woningtoezicht. Het systeem moet de onder linge communicatie en efficiency verbeteren door het vastleggen van een uniforme werk wijze, het uitwisselen van personeel en geza menlijke inkoop. De dertien gemeenten zijn Andijk, Hoorn, Obdam, Venhuizen, Wester-Koggenland, Drechterland, Medemblik, Opmeer, Wer- vershoof, Enkhuizen, Noorder-Koggenland, Stede Broec en Wognum. De zogenoemde K5-gemeenten in de Krim- penerwaard stellen gezamenlijk een inte graal handhavingsbeleid ruimtelijke orde ning en bouwregelgeving op. Ook willen de gemeenten komen tot programmatisch en thematisch samenwerken en efficiencyver betering door optimaal gebruik te maken van eikaars kennis, vaardigheden en capaciteit. Bijzondere aandacht is er voor preventie en communicatie als middelen om het nale- vinggedrag te versterken. De K5-gemeenten zijn Bergambacht, Neder- lek. Ouderkerk, Schoonhoven en Vlist. Ook in de regio Noord-Brabant Noord gaat men aan een integrale wijze van handhaving werken. Een andere reden om de samenwer king op te zoeken is dat de omvang van de afzonderlijke gemeentelijke afdeUngen bouw- en woningtoezicht te klein wordt geacht om op langere termijn kwaliteit en continuïteit te garanderen. Het betreft hier de gemeenten Cuijk, Mill, Grave, Sint-Anthonis en Boxmeer. Alvorens daadwerkelijk de samenwerking aan te gaan, verkennen de gemeenten in Goeree-Overflakkee eerst wat er onderling mogelijk is. Er wordt een feitenonderzoek, opinieonderzoek en een sterke/zwakte-ana lyse uitgevoerd. Op basis van de resultaten zal besloten worden al dan niet een samen werkingsverband op te zetten. De gemeenten Dirksland, Goedereede, Mid- delhamis en Oostflakkee worden in het onderzoek betrokken. Op zaterdag 20 maart zal het eerste concert in 2004 plaatsvinden van de Stichting "Wereld Wijde Zending"- Concerten. Dit concert wordt gehouden in de Joriskerk in Amersfoort. Aan dit instrumentale concert werken mee: Klaas Jan Mulder en Jan 'Mulder en zij hopen een concert te geven op orgel en vleu gel. Naast enkele orgel- en vleugelsoli hopen ze ook vierhandig de vleugel te bespelen en ook is er ruimte voor samenzang. Bij voldoende aanmeldingen hoopt er vanaf Flakkee een bus naar dit concert in Amers foort te rijden. U kunt zich tot 6 maart opge ven voor de bus via tel: 0187-603510 of via wwz-concerten@hetnet.nl De kosten zullen ongeveer 17,- bedragen incl. toegangsbe wijs (a 7,-). Aanvang concert: 20.(K) uur; kerk open: 19.15 uur; toegang volwassenen: 7,-, kindt/m 12 jaar: €3.00. Kaartverkoop vindt uitsluitend plaats bij de ingang van de kerk. Allen hartelijk welkom. Verdiepingsslag In Twente wil men een verdiepingsslag maken van het bestaande samenwerkings verband. De intensivering bestaat uit het ont wikkelen van een integrale handhavingstra- tegie, een gezamenlijke monitoringsysteem en een gezamenlijke integrale programme ring. Hiertoe wordt een workflowmanage- mentsysteem opgezet. Daarnaast wordt gekeken naar de mogelijkheden om een pool van handhavers op te zetten voor eenduidige zaken. Aan dit initiatief nemen de gemeenten Hel- lendoom, Tubbergen, Oldenzaal en Twente- rand deel. Het project Servicegericht werken is een nadere uitwerking van de aanbevelingen en het kabinetsstandpunt van het project Servi cegerichte Overheid. In het kader van dit project is voorgesteld de bouwgerelateerde regelgeving in te delen naar locatie, gebouw en gebruik en is voorgesteld de transparantie van de bouwleges te verbeteren. Daarnaast is voorgesteld enkele pilots uit te voeren bij gemeenten op het gebied van informatiever strekking en uitvoering van de vergunning procedures. Het project Servicegericht wer ken omvat het invullen van de pilots. Invulling project Servicegericht werken Het Rijk kent drie sporen waarlangs gemeenten gestimuleerd worden de naleving van de regelgeving te bevorderen om een verbetering van de bouwkwaliteit te realise ren. Het eerste spoor is zorgdragen voor goe de wet- en regelgeving. Het tweede spoor is het toezicht van de VROM-Inspectie op de gemeenten. Het derde spoor is een meer faciliterende rol van VROM om de handha ving door de gemeenten te verbeteren. Met dit project wordt het derde spoor nader inge vuld, cq aangevuld. Bij het vormgeven van het project Service gericht werken is gekeken naar de behoeften bij gemeenten, aandachtspunten bij de hand having en de aankomende wetswijziging van de Woningwet. Uit gesprekken met gemeen ten is duidelijk naar voren gekomen dat ser vicegericht werken en handhaving bouwre gelgeving nauwe raakvlakken hebben. Meer transparant, pro-actief en servicegericht werken van gemeenten kan de effectiviteit van de bouwregelgeving vergroten, emeenten hebben een duidelijke taak hierin. Bij de invulling van de pilots staat daarom centraal gemeenten te stimuleren en facilite- ren bij de verbetering van het proces rond vergunningverlening en handhaving van de bouwregelgeving. Uitgangspunt is aan te sluiten bij initiatieven van gemeenten zelf. In het project Servicegericht werken zijn de volgende deelprojecten opgenomen: 1Pilots Handhavingsbeleid: Gemeenten maken een handhavingsbe- leidsplan en bijbehorend handhavings- programma met behulp van de door VROM ontwikkelde handreiking en een procesbegeleider. Op basis van deze praktijkervaringen wordt de concept handreiking, waar nodig, aangevuld. In eerste instantie wordt begonnen bij de bouwregelgeving. Waar mogelijk wordt dit ingebed in een groter geheel. 2. Pilots Stimuleren Samenwerking ge meenten Gemeenten worden ondersteund bij het opzetten intensiveren van een samen werkingsverband voor vergunningverle ning en handhaving bouwregelgeving. Het samenwerkingsverband bestaat uit minimaal drie gemeenten. 3. Pilots Servicegerichtheid Bouw en Woningtoezicht (BWT) Gemeenten worden gefaciliteerd bij inno vatieve projecten die de dienstverlening van het bouw- en woningtoezicht richting hun klanten verbeteren. 4. Digitale vindplaats Samenbrengen van kennis en informatie voor en door gemeenten via internet, zodat gemeenten van eikaars ervaringen kunnen leren. Op basis van een behoef ten- en haalbaarheidsonderzoek is beslist dat de digitale vindplaats daadwerkelijk wordt opgezet. Momenteel wordt nage dacht over de structuur en inhoud van de vindplaats. 'S» 'S» i* i* 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» 'S» S» i* 'S» 'St 'S» 'S» fi ^ji .SI <3» 4!» f: m} K' K' <C* K' De nieuwbouw van De Dierenstee is bijna klaar. Nog een paar dingen moeten worden geregeld en dan is het zover. Er komen dan 6 hondenkennels bij en 3 kattenverblijven, die zullen worden gebruikt als ziekenboeg en quarantaine. De katten die goed gezond zijn en herplaatst kunnen wor den, komen in de kattenkamers van het oude gebouw. Daar hebben ze de kans om lekker vrij rond te lopen en naar bui ten te gaan. In het nieuwe gebouw is een grote vergaderruimte en er zijn 2 keu kentjes. Dankzij giften vanuit het bedrijfsleven hebben wij dit kun nen realiseren. Een bouwmarkt uit de Hoekse Waard heeft ons de twee keukenblokken gegeven, een ander bedrijf gaf ons wand- en vloertegels, weer pen ander bedrijf verzorgt voor ons de bestrating, een verffabrikant gaf ons verf, etc. en verschillende winkeliers gaven ons een gift. Zonder deze hulp hadden wij het niet voor elkaar kun nen krijgen. Er is door ons bestuur en vrijwiUigers heel hard gewerkt, en als het allemaal doorgaat, kunnenwij begin maart a.s. officieel openen. Als de opening achter de rug is, bent u van harte welkom om alles te komen bekijken. Nog steeds wachten een achttal konijnen op een nieuwe baas. Een vrouwtje zwart, een mannetje bruin, een mannetje zwart-bruin, een zwart-witte, een wit-bruin vrouwtje, een ailL^HlllNU wildkleurige, een wit mannetje en een DIERENBELANG bruin vrouwtje. En dan graag uw aandacht voor twee kat ten, die al een tijdje bij ons zijn. Ze zijn samen gekomen en willen ook graag samen blijven. Broer Micky, een grote dikke wit-cyperse kat van 10 jaar, een lie- prnRK-QrHP schootkat, die liever niet buiten komt HUbK5L.Htl ^j^ j^gj regent. En zus Minny, een kleine- WAARD re schildpad kleurige poes van bijna 10 jaar. Minny is een beetje terughoudend, maar het is ook een vrien delijk dier. De katten zijn lief voor kinderen en niet gewend aan honden. Wie geeft deze twee lieve dieren een nieuw tehuis? Ook Casper zoekt een nieuwe baas. Een wit-cyperse kat van ruim 9 jaar. Het is een lieve kat, niet gewend aan kinderen, niet gewend aan honden, maar vriendelijk voor soortgenoten. Casper komt graag bui ten. Komt u eens kijken in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 Het is bijna zestig jaar geleden dat de over gebleven bevolking op Flakkee, geïsoleerd van de rest van Nederland, de geheime berichten over de vorderingen van de geal lieerde legers volgde. Er waren de radiobe richten vanuit Engeland. Op een verlaten boerderij in het 'natte gebied' stonden onderduikers via een zend/ontvangapparaat in contact met de geallieerden. Er werden ook krantjes gedrukt en verspreid. Het eerste nummer van 'Opbouw' na de bevrijding draagt het nummer 56. In de nageplozen archieven is niet te achterhalen of er 55 nummers illegaal zijn verschenen tijdens de oorlogsjaren. Het nummer is gedrukt bij drukkerij Gebr. Boomsma in Middelhamis. Oproepen voor nadere in lichtingen over 'Opbouw' in oorlogstijd hebben geen enkele reactie opgeleverd. Op 12 mei 1945 komt 'Opbouw' met het eerste 'normale' nummer (F Jaargang - Nr. 1) waarin de Commissie van Redactie zich presenteert met een artikel: 'Wat Opbouw wil". De enige verwijzing naar de bezettingstijd zijn de volgende zinnen. ^Opbouw heeft in het laatste deel van de bezettingsperiode, toen Trouw niet anders dan met vele moei lijkheden op Flakkee kon komen, willen zijn: het blad van de gezonde christelijke voor lichting, dat was in de voorbijgegane tijd in 't bijzonder - voorlichting in zake onze hou ding t.o.v. de bezettende macht en ten opzichte van het Nationaal-Socialisme met zijn verwoestende gevolgen op geestelijk en materieel gebied. Opbouw wil dat blijven, het blad van de positief christelijke voorlichting voor de bevolking van ons eiland, in de overtuiging dat alleen datgene tot onze gehele welvaart kan leiden, wat luistert naar de hoogste nor men. Opbouw wil opbouwen, en dat kan alleen in hogere gehoorzaamheid: de rest is afbraak! Na een paar jaar echter bleek de krant geen bestaansrecht meer te hebben en werd opge doekt. Het was zonder een geldige reispas, afgege ven door de Duitsers, niet mogelijk om van en naar het eiland te reizen. Het was moeilijk om aan deugdelijke berichtgeving te komen, maar toch slaagden de mensen er in om de opmars van de geallieerde legers te volgen. De Duitse berichten waren optimistisch maar verre van de waarheid. Op 6 juni 1944 landden de geallieerde legers op de Franse kusten en stootten binnen een paar maanden door naar België en richting Nederland. De opmars ging zo voorspoedig dat op 4 september Antwerpen werd bereikt. De euforie was zo groot dat de bevolking op 5 september (de beruchte Dolle Dinsdag) reeds klaar stonden om de bevriende legers binnen te halen. Het is voldoende bekend dat de legers echter tot staan werden gebracht (de slag om Am- hem). De bewoners van Flakkee gingen een zware periode tegemoet. Brabant en bijna geheel Zeeland (exclusief Schouwen en Dui- veland) waren in handen van de Geallieer den, in de maanden daarna werden ook gro- De Duitsers trekken weg met de gestolen paarden, wagens en fietsen. te delen van Noord Nederland bevrijd, maar Flakkee en het Westen (Rotterdam ging de hongerwinter tegemoet!) bleven tot het eind van de oorlog onder zware druk van de Duit se troepen. Nadat op 5 mei 1945 de capitulatie in Wage- ningen werd ondertekend, waren de Duitse legers op Flakkee nog steeds de baas. De Inselkommandant erkende in beginsel de capitulatie niet voordat hij van zijn superieu ren daartoe de opdracht kreeg. In het onlangs geopende oorlogsarchief in Den Haag bevindt zich een verslag, geda teerd 19 mei 1945 van de Districtscomman dant der Binnenlandsche Strijdkrachten voor Goeree en Overfiakkee, de heer A. Fopma, gericht aan het Militair Gezag te Dordrecht. Dit verslag handelt over de gebeurtenissen op Flakkee tijdens de eerste dagen na de bevrijding. Er was echter eerst nog een lange weg te gaan voordat het zo ver was. De Duitsers roofden en plunderden alles wat maar enige waarde kon hebben, fietsen, paarden, wagens. Woningen werden gevorderd of de bewoners moesten één of meerdere kamers afstaan aan soldaten en officieren voor huis vesting. Mensen werden opgepakt en ver hoord. Een zeer dramatische gebeurtenis vond plaats op 10 december 1944 toen op Schou wen: 10 verzetsmensen werden opgehangen. Zij stonden in verbinding met de geallieer den in het bevrijde gebied, op steenworp afstand. Vijftien mensen voeren in een boot je van Noord Beveland naar Zierikzee. Na een vuurgevecht werden 11 mensen daar door de Duitsers opgepakt (10 Nederlanders en 1 Armeens onderofficier). 4 mensen (een echtpaar en twee Engelse piloten) ontkwa men. Via Zierikzee werden de gevangenen naar Brouwershaven vervoerd, vandaar per schip naar Ouddorp en verder per vrachtauto naar Middelharnis om daar berecht te wor den door 6 Duitsers in burger en 2 in uni form, waaronder de Commandant voor Schouwen en Duiveland. De commandant voor Goeree-Overflakkee, Von EUersleben, speelde de rol van voorzitter van de 'recht bank'. Tijdens de boottocht van Brouwers haven naar Ouddorp was de Armeense offi cier overboord gesprongen (het is niet bekend of hij ook is gered). Er bleven dus 10 Nederlanders over, die allen werden veroor deeld tot dood door de strop. Op 10 decem ber werd het vonnis voltrokken in Renesse, nabij het slot even buiten het dorp. Het was ook de tijd van wanhopige pogingen van de Duitsers om Engeland te bestoken met de vliegende bommen (VI en V2), waarvan er enkelen voortijdig zijn neerge stort op Flakkee. Nabij Dirksland zijn twee projectielen neer gekomen (één in het natte gebied bij een boerderij aan de Ouden Dijk en één in de Onwaardse polder, nabij de boerderij van de heer Punt). Het was voor iedereen wel duidelijk dat de Duitsers de oorlog niet zouden winnen maar de vraag was hoe lang nog en hoe de mensen die zware periode zouden moeten doorko men. Op Flakkee is er niet echt honger gele den, maar het was juist in die tijd dat de hon gerwinter in alle hevigheid toesloeg in de grote steden, met name in Rotterdam. Er werden allerlei voedseltransporten naar Rot terdam en Den Haag georganiseerd door misleiding van de Duitse controleautoritei ten. Gerommel met papieren, bijv. doordat de tonnage van een beurtschipper op papier veel lager uitkwam dan in werkelijkheid, gaf de nodige ruimte voor illegale voedselpak ketten, (wordt vervolgd) Op zaterdag 17 april wordt het jaarlijkse Jeugdsolisten Concours weer gehouden in 'Melishof te Melissant. Deelnemers tot en met 18 jaar worden tot dit concours toegela ten. Na de geslaagde uitvoering ter gelegen heid van het 40 jarig jubileum van vorig jaar, belooft ook deze dag weer veel muzikaal genot voor de luisteraars. Bovendien is het voor de muziekleerlingen belangrijk om zich te presenteren en toe te werken naar het con- coiu-s. De professionele landelijk bekende jury zal de beoordeling op deskundige wijze verzorgen. De indeling is als volgt: - klavier instrumenten: piano, orgel, klave cimbel; - kleine instrumenten: blaasinstrumenten, gitaar, cello, viool, accordeon, enz.; - zang: solo, duo's, trio's, enz; - instrumentaal: solo's, duo's, trio's, enz. Het maximale aantal deelnemers bedraagt 75. Daarom is het van groot belang om tij dig de inschrijfformulieren op te sturen. Binnenkort krijgen muziekleerkrachten en muziekscholen de aaimieldingsformulie- ren. ledere deelnemer mag uitkomen met één of twee nummers, van in totaal ten hoogste 7 minuten, en ontvangt een diplo ma en een juryrapport. Voor meer inlichtingen kan men contact opnemen met de heer F. van Leersum, tel.: 0187-602790 of met de heer C.J. Smit, tel: 0187-601290. CM OO CQ r\3 Wethouder De Jong met z 'n Tuimkaartenschilderij op weg naar het gemeentehuis. In november hebben de kinderen van de openbare basisschool d'n tuun kaarten ont worpen. Elke groep mocht rondom een thema een kaart ontwerpen. Alleen of met elkaar. De kinderen werkten vol enthousiasme aan de volgende thema's: 'geboorte' (groepen 1/2), 'verjaardag' (groep 3), 'beterschap' (4), 'algemeen' (5), 'groeten uit Middelhamis' (6), 'rijbewijs' (7) en 'valentijn' (8). Afgelopen vrijdag is het eerste setje kaarten door Sandra Kasteleijn (groep 5) verkocht aan wethouder de Jong. San dra overhandigde de wethouder als dank voor zijn komst naar d'n tuun een schilde rij met afbeeldingen van alle kaarten. Sandra vroeg de wethouder het schilderij op een voor iedereen zichtbare plek in het gemeentehuis te hangen. Wethouder de Jong zegde toe hiervoor zijn best te doen. Hij vond de kaarten bovendien erg mooi en sprak de hoop uit dat veel kaarten verkocht worden. Hij is er van overtuigd dat het team een goede bestemming kan vinden voor de opbrengst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7