GEZOND WEL winter Aantal onderhoudsbeurten caravans en aanhangwagens groeit Operatie Lifeline Alle jeugd- en senior turnsters Olympia en Sparta plaatsen zich voor districtsfinale LOS H Vervoer: sociaal en maatschappelijk H verkeer voor iedereen li^: kleuren ©mantische kaarten OIÏ N H H N H H H H N N H EIIAnDEtf-IIICiJWS Flexa Flexa warme Pieten ""«1 Jannie Bechthum GEMEENTE GOEDEREEDE Sluiting gemeenteliuis Goedereede Woongoed Flakkee Ons kantoor in Oude Tonge is gesloten van 13 februari t/m 12 maart 2004. Het spreekuur van de v/oonconsulent op dinsdag van 9.30 tot 10.30 uur gaat gewoon door. van 14 t/m 23 april 2004 ini. J. Hoek-van Poortvliet Tel. (0187)6817 80 voor verloving of huwelijk Gebr. De Waal Drukkerij (0187)47 10 20 De lente is begonnen op de Mèkkerstee. Deze weken worden er veel lammetjes geboren. Breng eens een bezoek aan de Mèkkerstee en geniet mee van deze kraamperiode. Toegang tot de stal is gratis (kinderen onder begeleiding) Volop akties in onze boerderijwinkel. Zorgboerderij 'De IVIèkkerstee' Ook voor aanhangwagens Garantie Nu afspreken NIMWEGEN Reclameborden - Autobelettering - Spandoeken Rekla»"® Textielbedrukking - enz... Julianaweg 84c - 3248 AN - Melissant Tel.: 0187-487557 Mobiel: 0626-368 886 Pércent^se volhouders naar verwachting hoger dannomiaal Hulp verhoogt kans op succesvolle stoppoging U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Mobiliteit is voor iedereen belang rijk. Veel afstanden leggen we te voet af of op de fiets. En onze wereld zou erg Idein worden als we daar naast geen gebruik konden maken van tram, metro, bus, trein of de eigen auto. Gemakkelijk je kunnen verplaatsen en het reizen met open baar vervoer is niet voor iedereen zo vanzelfsprekend. Voor rolstoelge bruikers, ouderen, gehandicapten, mensen met een psychische beper king of reizigers met kinderen in 'buggy's' kan een verplaatsing aar dig wat problemen met zich mee brengen. Uit onderzoek is gebleken dat het openbaar vervoer ontoerei kend en ontoegankelijk is voor, let wel, drie miljoen mensen. Dat ter wijl aan geschikt vervoer steeds meer behoefte is. Vooral ook omdat mensen zo lang mogelijk zelfstandig thuis blijven wonen en dus voor ont moeting en activiteiten buitenshuis- vaak op vervoer zijn aangewezen. Knelpunten openbaar vervoer Vervoer in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten Rolstoelen Vervoersvoorzieningen Bovenregionaal vervoer n Vervoer door vrijwilligers Knelpunten speciaal vervoer H Lijn 22 PAGINA 4 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2004 K L E U R E N 1< droom •^LEUREN «i*^ voor een warme Verf- en Behangspeciaalzaak ,^i^' Hoflaan 27 3241 GK MIDDELHARNIS Tel. (0187)4847 39 Dinsdag 17 februari 2004 is het gemeentehuis vanaf 15.00 uur gesloten. Zaterdag ao maart, www.opendagzorg.nl Met bezoek aan Napels, Vesuvius, Latina, St. Pietersplein, Collosseum, Vaticaanmuseum enz. Verblijf in goede liotels (H.P.) mÊÊÊsm De Mèkkerstee voor uw: Geitenkaas Natuurvoedings producten Kado-artikelen Streekproducten Koffie met gebak, Hofdijksweg 34, 3253 KB Ouddorp Tel. (0187)68 40 50 Bij BOVAG aangesloten caravanbedrij- ven voerden vorig jaar 70.500 onder houdsbeurten voor caravans uit. Dat zijn er bijna 10.000 meer dan in 2002: toen werden 61.550 BOVAG-onderhouds- beurten voor caravans geregistreerd. Ook het aantal onderhoudsbeurten voor aanhangwagens nam vorig jaar toe. Waar in 2002 nog 18.900 BOVAG-onder- houdsbeurten voor aanhangwagens genoteerd werden, waren dat er in 2003 maar liefst 20.400. "Men ziet steeds meer het belang van deze onderhoudsbeurten. Ook de ANWB wijst haar leden op het belang van de BOVAG-onderhoudsbeurt voor caravans. De ANWB is betrokken geweest bij de samenstelling van deze onderhoudsbeurt. Zolang er geen APK voor caravans en aanhangwagens komt, is de BOVAG-onderhoudsbeurt het beste alternatief licht Maurice Manders van de BOVAG toe. Manders is secretaris van de Afdeling Mobiele Recreatie (AMR) en de afdeling Aanhangwagenbe- drijven(AWB) van de BOVAG. Bij deze afdelingen zijn respectievelijk 235 cara- vanbedrijven en 108 aanhangwagenbe- drijven, verspreid over heel Nederland, aangesloten. Zorgeloos op reis Elk jaar plukt de politie tijdens de grote vakantie-uittocht tientallen caravans van de weg, die een gevaar voor de verkeersveilig heid blijken te zijn. De teleurgestelde cara vanbezitter is meestal oprecht verbaasd. De caravan staat toch altijd binnen? En hij ziet er toch prima uit? Maar stilstand is bij een caravan achteruitgang. De vitale delen (rem men, schokdempers, gasinstallatie) kunnen verslechteren, zonder dat u iets merkt. Daar om is een jaarlijkse BOVAG-onderhouds beurt geen overbodige luxe. Aan de hand van een lijst met vaststaande punten keurt het caravanbedrijf uw caravan en verzorgt ook het onderhoud. Reparaties voert het bedrijf altijd in overleg met de klant uit. Bij de jaarlijkse onderhoudsbeurt let de monteur op: het onderstel: o.a. koppeling, stabilisators, schokdempers, remmen, chassis, banden; de opbouw: o.a. zijreflectoren, bevestiging; gas/elektra: o.a. gasstel, kachel, stopcontac ten, aarding, verlichting, koelkast; vocht: men doet een algemene vochtmeting, bij twijfel kan een uitgebreide controle wor den uitgevoerd. Goed onderhoud is van levensbelang voor aanhangwagens én voor de verkeersveilig heid. Bij een regelmatig gebruik van de aan hangwagen is een jaarlijkse BOVAG-onder houdsbeurt aan te bevelen. Gebruikt u uw aanhangwagen alleen tijdens de vakantie, dan kan eens per twee jaar al voldoende zijn. Overleg altijd met de vakman. De BOVAG- onderhoudsbeurt is een standaardvorm van onderhoud. Alle bij BOVAG-afdeling AWB aangesloten bedrijven kunnen deze beurt voor u uitvoeren. Belangrijke punten van aandacht in de BOVAG-onderhoudsbeurt zijn: remmen, assen en chassis, opbouw, verlichting. Voldoet de aanhangwagen of caravan inder daad aan alle normen die de BOVAG-onder houdsbeurt stelt, dan krijgt deze de BOVAG-jaarsticker (alleen geldig in combi natie met het onderhoudsrapport van BOVAG). De sticker is het tastbare bewijs van goed onderhoud volgens BOVAG-kwa- liteitseisen. Op de werkzaamheden die tij dens de onderhoudsbeurt zijn uitgevoerd, krijgt u drie maanden garantie. Dit geldt bij onderhoudsbeurten voor zowel caravans als aanhangwagens. Klachten over de uitvoe ring van de BOVAG reparatiegarantie en/of aankoopgarantie? Probeer er met de verko per/reparateur uit te komen. Lukt dat niet, bel dan het BOVAG-bemiddelingsbureau: 0900-2692268 (35 eurocent/min.) Het bemiddelingsbureau is onpartijdig en pro beert voor beide partijen een aanvaardbare oplossing te zoeken. Wie een BOVAG-onderhoudsbeurt willen laten uitvoeren aan caravan of aanhangwa gen doet er verstandig aan juist nu een afspraak te maken met het bij BOVAG aangesloten bedrijf. "Straks in het voorjaar is het bij deze bedrijven traditioneel heel erg druk. ledereen haalt immers de caravan uit de stalling om in het eerste mooie voor- jaarsweekend erop uit te trekken. Als je zeker wilt zijn datje caravan of aanhanger tijdig gecheckt en indien nodig gerepa reerd wordt, kun je het beste nu al even bellen met het bedrijf dat de BOVAG- onderhoudsbeurt kan uitvoeren", besluit Manders. Alle bij BOVAG aangesloten bedrijven zijn te vinden op de internetsite van BOVAG: www.bovag.nl. Morgen komt er een ex-alcoholverslaafde praten van de 'Stichting Voorkom' over wat alcohol met je doet en wat het allemaal kapot kan maken in je leven. De Ark is open om 19.00 uur en we beginnen om 19.30 uur. Entree is gewoon 0.50 eurocent. Denken jullie nog aan de sponsorkaarten voor de nachtmarathon? Er is al een dame die 200 euro opgehaald heeft zij is met de vierde sponsorkaart bezig dus ga van deur tot deur. Het is voor een goed doel; bijbels en bijbelstudiemateriaal voor Sudan een land in Afrika waar het christendom groeit maar waar weinig bijbels zijn. Maar ook voor ons eigen land om jongeren te stimuleren de bijbel te lezen. Dit valt allemaal onder het projecf'operatie lifeline" van de HGJB. Voor dit laatste is er ook een TOV avond georganiseerd in Zierikzee op 12 maart. Het thema voor die avond is "de tweede tafel" dat wil zeggen: over leven zonder-God-of- gebod óf anders! Morgen is de laatste avond dat je je kan opgeven voor de Tov avond. Tot morgen tot Spirit DEN HAAG - Met het aanbreken van het nieuwe jaar hebben heel veel Neder landers hun laatste sigaret ge-rookt. Zij staan nu voor de opgave het niet-roken vol te houden. Een stoppoging is pas echt geslaagd als de stopper langer dan een jaar niet heeft ge-rookt. Normaal gespro ken is 5 tot 10% van de stoppers na een jaar nog steeds rookvrij. Tijdens de mil- len-niumcampagne in 1999/2000 was dat percentage hoger: 12% van de stoppers hield het vol de sigaret blijvend te mij den. De verwachting dit jaar is dat door de campagne 'Nederland Gaat Door Met Stoppen' het percentage volhouders nog hoger zal liggen. De campagne 'Nederland Gaat Door Met Stoppen' wU stoppers zo goed mogelijk ondersteunen in het volhouden van de stop poging. Uit onderzoek weet STIVORO dat het gebruik van hulp de kans op een succes volle stoppoging aanzienlijk vergroot. In de campagne wordt dan ook meer aandacht dan anders besteed aan hulpmiddelen en onder steuningsmethoden bij het stoppen en vol houden. STIVORO verwacht dan ook dat dit jaar een hoger percentage volhouders ople vert. STARTpakket After Care Op de campagnesite www.nederlandgaat doormetstoppen.nl treft de stopper alle informatie over het STARTpakket voor stoppers en een gratis 'After Care' pro gramma. Ook zijn er concrete volhoudtips te lezen zoals: - Vraag aan uw directe omgeving om reke ning met u te houden; - Krijgt u zin om te roken? Ga dan snel iets doen waarbij u zich moet concentreren; - Neem pauzes en tijd voor uzelf als u gespannen bent. Haal een paar keer diep adem en ga rustig zitten; - Schrijf de redenen op waarom u gestopt bent nog eens op en hang dit goed zicht baar op. Naast de campagnesite biedt STIVORO een informatienununer (0900-9390, 0,10 p.m.) en een informatiewebsite (www.stop- effec tief.nl) aan, waarop informatie is te vinden over alle soorten en maten hulp bij stoppen die op dit moment verkrijgbaar zijn in Nederland. Zaterdag 7 februari vonden de regiokam pioenschappen turnen plaats voor de jeugd, junioren en senioren LOS in het Topsport- centrum Rotterdam. Tijdens deze wedstrijd werd er geturnd op de hoogste 3 niveaus bin nen het LOS. Olympia uit Dirksland had 1 jeugdtumster, Monique van Loo. Na een jaar nauwelijks wedstrijden te hebben geturnd door bles sures is Monique nu weer terug op het hoog ste niveau LOS voor de jeugd. Zij moet haar oefeningen turnen op niveau 3. Er deden maar liefst 82 jeugdtumsters mee uit de regio Zuid-Holland zuid. De beste meisjes konden zich plaatsen voor de districtsfinale. Monique startte haar wedstrijd uitstekend, haar minst goede toestel - paard - werd pri ma geturnd. Een 7,4 was een goede uit gangspositie. Het 2e toestel was de brug ongelijk. Met een technisch goed uitgevoer de oefening kon de jury niet meer dan 0,6 punt aftrekken. Een 8,9 was haar beloning. De balk werd door Monique stabiel uitge voerd en de jury waardeerde haar oefening met 8,25. Het laatste toestel was vloer. Met een mooie oefening en een 8,50 besloot Monique haar Ie regionale wedstrijd bij de jeugd. Bij de prijsuitreiking eindigde zij met een totaal van 33,05 punten op de 5e plaats. Gezien het grote aantal deelneemsters kreeg Monique een medaille plaatst ze zich ruim schoots voor de districtsfinale op 27 maart in Amsterdam. De andere jeugdtumster traint bij Sparta Stellendam. Angelique van Dam traint voor het 2e seizoen bij deze vereniging en het zou haar Ie regiokampioenschap worden. Net als haar trainingsgenootje Monique, begon ook Angelique met een goede sprong. Een 7,3 is een mooie score voor een overslag. Haar brugoefening turnde zij prima, een oefening die ze nog maar enkele weken beheerst en dan al 8,60 scoren. Ook op balk het Angelique zien dat zij de laatste maan den keihard heeft getraind en met sprongen vooruit is gegaan. Haar vloeroefening was het laatste onderdeel en met een 8,25 was de wedstrijd voorbij voor Angelique. Een pri ma debuut voor deze 12 jaar oude turnster. Met een totaal van 32,40 punten plaatst ook AngeUque zich voor de districtsfinale. Zij eindigde met dit puntentotaal op de 9e plaats. In de ene baan de jeugdmeisjes en in de andere baan de senioren. Deze laatste mei den bewijzen datje nog lang kan blijven tur nen en datje niet op je 13e hoeft te stoppen. De senioren turnen op niveau 1In dit niveau worden behoorlijk hoge eisen gesteld aan de elementen en samenstelling van de oefening. Bijna 40 senioren uit de regio deden mee. Voor Olympia kwam Arlette Wagenaar voor het Ie jaar in deze categorie uit. Na een jaar vol blessureleed is Arlette weer terug op het hoogste niveau LOS. Arlette turnde weer geweldig, haar sprong is nog iets minder, maar op de andere toestellen turnde ze toch weer met een unieke uitstraling. Haar brug oefening komt nog 1 element tekort, maar werd goed uitgevoerd en leverde 8,15 op. Op balk ging ze 1 keer in de fout en daardoor werd het geen cijfer boven de 9. Ze moest genoegen nemen met 8,5. Haar vloeroefe ning was super en de jury waardeerde dat met een 9! Met een totaal van 32,75 punten kreeg de 15 jaar oude Arlette de zilveren medaille omgehangen. De ander twee seniortumsters komen van Sparta Stellendam. Mirjam 't Mannetje had er al meerdere wedstrijden opzitten bij de senioren. Zij begon sterk op sprong met een 7,7. Het begin van haar brugoefening verliep niet foutloos, maar zij herstelde zich prima. Een 7,75. Op balk maakte ze 1 fout en dat leverde haar 7,7 op. Tot slot turnde Mirjam een hele sterke vloeroefening en dat werd gewaardeerd met 8,8. Mirjam eindigde op de 6e plaats met 31,95 punten, zij plaatst zich voor de Ie keer bij de senioren voor de dis trictsfinale. Christa Korthals turnt voor het 2e seizoen bij de senioren. Wist ze zich vorig jaar net niet te plaatsen voor de volgende wedstrijd, nu liet ze zien bij de top te horen. Haar sprong - niet haar sterkste toestel - ging goed. Op brug liet ze een vrijwel foutloze oefening zien, alle onderdelen volgden elkaar in hoog tempo op en ze besloot haar oefening met een zeer originele afsprong. Score 8,7. Op balk kan Christa zeer elegant turnen, helaas speelden de zenuwen haar parten en moest zij er 1 keer af. Haar balkoefening was toch nog goed voor 8,25. Haar vloeroefening was prima. Met een 8,7 beëindigde Christa een topwedstrijd. Tot haar eigen grote verrassing werd zij kampioene van de regio bij de seni ortumsters. Een unieke prestatie, die nog niet eerder is behaald door een tumster van Flakkee. Zowel de 3 genoemde seniortumsters als de 2 jeugdtumsters strijden op zaterdag 27 maart in Amsterdam bij de beste 36 tumsters van Zuid-Holland om een plekje voor de Nederlandse Finale LOS. Het huidige openbaar vervoer is op veel plaatsen ontoereikend. Slecht renderende buslijnen worden opgeheven. In sommige dorpen op de Zuid-Hollandse Eilanden rijdt het streekvervoer al helemaal niet meer. De meeste inwoners hebben een eigen auto of doen een beroep op familie, vrienden of kennissen. In sommige stre ken van het land worden buurtbussen als aanvullend vervoer ingezet. Ook komt er steeds meer Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV). Dit is lokaal of regionaal vervoer op afroep en vaak opengesteld voor alle inwoners van een gebied. Als u een beperking hebt, is het reguliere open baar vervoer meestal geen geschikte mogelijkheid. De haltes zijn te vaak te ver en bussen, trams en treinen, perrons en sta tions zijn ontoegankelijk voor rolstoelge- braikers. Het streven van de overheid is dat uiterlijk in 2010 alle bussen voor ieder een toegankelijk zijn. Voor treinen geldt de streefdatum van 2030. Zolang dit nog niet het geval is, kunt u een beroep doen op speciale vervoersvoorzieningen. Ook om andere redenen dan toegankelijk heid kan het openbaar vervoer ongeschikt zijn. Angst, of een fobie om samen met onbekenden te reizen, een enstige allergie of chronische ziekte kunnen maken dat u niet in staat bent gebraik te maken van lijnvervoer. Ook dan kunt u in aanmerking komen voor aangepaste vervoersvoorzie ningen. De voorzieningen zijn echter alleen bedoeld voor sociaal verkeer, niet voor school of werk: daarvoor zijn andere regelingen. De Wet voorzieningen gehandicapten is een landelijke wet die iedere gemeente verplicht om te zorgen voor voorzieningen voor gehandicapten. Naast het aanpassen van woningen betekent dat er ook rolstoe len ter beschikking moeten worden ge steld en dat er voldoende mogelijkheden moeten zijn voor vervoer. Onder rolstoelvoorzietringen vallen hand- bewogen en duwrolstoelen, elektrische rolstoelen, scootmobielen en sportrolstoe- len. Hoewel rolstoelen niet onder ver voersvoorzieningen vallen zijn deze hulp middelen van groot belang voor wie zich in en rond het huis en in de eigen omge ving moeilijk kan verplaatsen. Met een elektrische rolstoel of scootmobiel kutmen ook langere afstanden worden afgelegd, te vergelijken met afstanden die op de fiets gangbaar zijn. Een driewielfiets, tandem of aankoppelfiets voor de rolstoel behoren ook tot de mogelijkheden. De genoemde voorzieningen worden in het algemeen in bruikleen verstrekt. Hebt u aangepast vervoer nodig, dan is een indicatie vereist. Voor het verkrijgen van deze indicatie kunt u terecht bij uw ge meente. Veel gemeenten hebben de indi- catiestelüng uitbesteed aan het Regionaal Indicatie Orgaan. Gemeenten hebben de plicht vervoer aan te bieden tot en met vijf zones vanaf uw woonadres of een tege moetkoming te verstrekken in de ver voerskosten. Een gemeentelijk vervoers systeem is op afroep. Tot meestal twee uren van te voren kunt u een rit aanvragen. U wordt bij uw huisadres opgehaald en op de afgesproken plaats weer terag naar huis gebracht. In Rotterdam heet dit 'Vervoer op Maat'. In andere gemeenten komen we namen als Teletaxi of Telemobiel tegen. Het is een vorm van collectief vervoer omdat er meestal meerdere personen naar meerdere bestemmingen worden ver voerd. Als de gemeente geen vervoerssys teem heeft opgezet of als u om medische redenen geen gebraik kunt maken van dit aangepaste vervoer, dan kunt u een ver voerskostenvergoeding aanvragen. In een enkel geval wordt uw auto aangepast of, maar dat gebeurt zelden, krijgt u een aan gepaste auto in bruikleen. Als u denkt in aanmerking te komen voor een vervoers voorziening, kunt u contact opnemen met de afdeling Wvg van uw gemeente. Ook kunt u uw gemeentegids raadplegen voor U informatie. n Uiteraard wilt u, ook als u een beperking H hebt, verder kunnen reizen dan de vijf- u zonegrens. Het Ministerie van Volksge- H zondheid. Welzijn en Sport (VWS) heeft U daarvoor een landelijke vervoersservice M opgezet. TraXX, onderdeel van vervoers- U maatschappij Connexxion, voert dit bovenregionaal vervoer uit tot 1 april H 2004. Daarna neemt een andere vervoers- j maatschappij, Transvision, dit over. Als u vervoer nodig hebt voor een afstand van u meer dan vijf zones vanaf uw woonadres, n dan kunt u rechtstreeks, zonder overstap- ki pen dus, met TraXX reizen. Ook hiervoor hebt u een vervoersindicatie nodig. Meer U informali over TraXX treft u aan in de bro- chure 'Gewoon reizen' die u kunt aanvra- M gen via telefoonnummer 0900-0987. In veel gemeenten zijn diensten opgezet met vrijwilligers die veelal alleen overdag U tegen een schappelijk tarief mensen bin- nen een bepaalde regio vervoeren. Ook H het Rode Kruis verzorgt in bepaalde li regio's vervoersdiensten. Voor een derge- lijke service kunt u uw gemeentegids U raadplegen. fi Een groot knelpunt is dat het voor mensen H met een psychische beperking in de prak- tijk vaak moeilijk blijkt te zijn om een beroep te kunnen doen op vervoersvoor- U zieningen. Ook is er ondanks alle ontwik- n kelingen en initiatieven helaas nog geen ki sprake van een landelijk dekkend ver- voersnetwerk voor mensen met een beper- U king. Men kan bijvoorbeeld geen gebruik malcen van een Wvg-vervoerssysteem bin- H nen een andere gemeente. Daamaast is het u aangepaste vervoer vaak duurder dan het fl openbaar vervoer. Kortingskaarten zoals U een jaartrajectkaart of de roze strippen- n kaart zijn meestal niet van toepassing. Een U ander knelpunt is dat het gezamenlijk rei- zen met familie of vrienden veelal niet H mogelijk is. Wel kan een begeleider koste- f loos meereizen. Verder gaat er voor en tij- fj dens de rit nog wel eens iets mis. Men u wordt bijvoorbeeld veel te laat opgehaald, H waardoor men een deel mist van een bij- ki Het RPCP-Rijnmond en het Tympaan In- U stituut hebben in opdracht van het Zorgbe- fl raad Rijnmond Zuid de 22 Standaardre- U gels van de Verenigde Naties voor het bie- den van gelijke kansen aan mensen met W een handicap vertaald op het gebied van vervoer. Het resultaat is Lijn 22: tweeën- f^ twintig regels waaraan goed vervoer moet u voldoen vanuit het oogpunt van mensen r1 met een beperking. Lijn 22 kan worden ki gebruikt als handvat door overheden, ver- voersmaatschappijen en zorgvragersorga- nisaties bij beleidsvraagstukken op het gebied van vervoer. H Indien u belangstelling hebt voor het rap- port en/of de verkorte brochureversie van f| lijn 22, kunt u deze aanvragen bij het U eenkomst. RPCP-Rijnmond. Tel. (010) 4670522. V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4