Tl U: zaterdag 15 mei 2004 ^r Veel nieuws van Oost Europa Werkgroep Middeiharnis i w u w u u |s X^CT^cUkcn 9 c |r |m Allemaal tot kijk zullen we hopen! Dirkslander Leen Poortvliet uit Dirksland exposeert in Ebbe en Vloed Regiowedstrijd LOS ^Zb/t^ \>nenA,e.n en vricnAlnncn vdn de ^tiZZeCAöek/ "^ei^Tunn 3 V |v 'T^ern^^eükt: ElüUrfDBI-raEUWS Gevonden voorwerpen D A A A J I A N A N R E V C K H T E N Z B T E O U G R N A Y R G I L I 0 E K L N Z E E G 0 Z G N 0 R N Z U L T G VLA U_ L U X I N I K B 0 N V T N R E V I D T H V E A N A C P 0 S T E A U M Y_ S I A K L 0 S M Y I I H T I S N A B A N G W V N G Z I Y N V A A N S 0 D ->> o-/ s^v^ Matthias Lodder (Sommelsdijk) kunnen we geluk wensen. Marijn Villerius (Dirksland) Naomi Clement (Oude-Tonge) Bijeenkomst NBvP- 'Vrouwen van Nu' met reisverslag Open ociitend 'Van Vrouw tot Vrouw' in Ouddorp Jubileumbijeenkomst en reünie Bosseschool: 1879-125 jaar-2004 PAGINA 13 VRUDAG 13 FEBRUARI 2004 Afgelopen zaterdag 7 februari was er weer de maandelijks inzameling actie dag van de Oost Europa Werkgroep Middeiharnis. De werkgroep werd overstelpt met bijdragen van veel inwoners uit geheel Goeree-Overflak- kee. zoveel mensen van geheel Flak- kee. "Ze kwamen werkelijk overal vandaan met hun hulpgoederen en goede gebruikte kleding. In totaal werden er een goede 150 verhuisdozen gevuld, nadat de kleding was gesor teerd", aldus de Werkgroep. De kleding die werd gebracht, werd direct door enkele dames uitgezocht, opengevou- wen en in dozen gedeponeerd. Deze dames doen dat geheel op vrijwillige basis voor hun hulpbehoevende naaste in Oost Europa. "Zonder deze dames, het zijn er heel veel en ze werken op toerbeurt, zou de inzameling zaterdagen niet dat gestalte hebben van wat het nu is". De werkgroep vraagt een vrijwil lige bijdrage van ongeveer 1,50 Euro per doos of zak die wordt gebracht. Velen geven hun vrijwillige gift en dat resulteerde in een totaal bedrag van ruim 100 Euro. Dat geld wordt gebruikt ter ondersteuning van de transportkosten. De werkgroep moet onge veer voor elke vrachtwagen die naar Oost Europa vertrekt ongeveer 2.500 Euro beta len. Dit geld is dus een zeer welkome onder steuning. De Werkgroep maakt u er verder op attent dat de volgende inzamel zaterdag ochtend gehouden wordt op zaterdag 6 maart van 09.30 uur-11.30 uur in de loods aan de Waterweg naast huisnr. 37 te Middei harnis. Waar de nieuwe loods van Aanne mingsbedrijf Wielhouwer staat. De oude loods die er naast staat wordt door hun kos teloos geschonken voor het opslaan van alle materialen. Blijft u alstublieft komen met uw kleding en goederen, want de mensen in Oost Europa zijn er zeer zeer dankbaar voor. Winterhulp aan armen in Roemenië Vorige week heeft er een transport naar Roemenië plaats gehad met o.a. heel veel winterhulppakketten. Deze pakketten heb ben veel levensmiddelen als inhoud. Op het platteland heerst er nog ontzettend veel armoede en is men absoluut niet in staat om zichzelf van de eerste levensbehoefte te voorzien. Hun geld gaat voor het grootste gedeelte naar de 'nutsbedrijven' die hun van gas voorzien voor de kachels en warm water. Er blijft dan te weinig over om bijvoorbeeld brood te kunnen kopen. Vele gezinnen trek ken dan bij elkaar in om de kosten zo te kun nen delen. Er zijn voorbeelden van drie gezinnen met kinderen van totaal 23 perso nen die in de koude winter maanden leefden in één klein huisje. Wat is het dan geweldig dat de werkgroep deze mensen kan onder steunen met geld voor gas en elektra en ook pakketten met levensmiddelen. Naast de levensmiddelenpakketten en het geld is er aan een hele grote groep men sen ook een kinderbijbel en/of Bijbel gege ven. Deze Bijbels zijn ingekocht van geld dat afkomstig is van de kerstpostactie 2002 van de Nederlandse Hervormde Kerk te Middeiharnis. Toen heeft de werkgroep het prachtige bedrag mogen ontvangen van 2.500 Euro. U begrijpt dat dit bedrag al behoorlijk is uitgedund. Wij vragen u dan ook beleefd uw vrijwillige bijdrage te willen overmaken naar rekeningnummer 34.20.07.408. We kunnen dan ook in Roe menië het Evangelie blijven uitdelen met de hoop dat dat Woord gezegend mag worden. Open haard hout te koop U zult het niet geloven, maar u kunt zelfs uw haardhout kopen bij de werkgroep. De werk groep heeft namelijk beslag weten te leggen op veel oude bomen. Enlcele vrijwilligers gaan in hun vrije tijd met aanhanger en motorkettingzaag op pad om gezinnen van haardhout te voorzien. Het haardhout wordt geheel kant en klaar in kleine stokken bij u thuis afgeleverd. U hoeft dus niet meer naar hout te zoeken, u hoeft dus niet meer met zaag en bijl het hout in stukken te hakken en u bespaart u enkele blaren op uw handen. Het enige wat u nu nog moet doen, is de tele foon pakken en te bellen naar K. Nelis (0187-483650) en uw bestelling doorgeven. Bestellingen kunnen in principe alleen per kubieke meter worden opgegeven. Het geld wat hiermee wordt verdiend komt geheel ten goede aan de werkgroep dus aan de armsten in Oost Europa. Geef dus met uw warm hart een beetje warmte in Oost Europa! Nieuw contact in Roemenië Via de landelijke stichting 'Hulp Oost Euro pa' is de werkgroep aan een nieuw contact gekomen in de plaats Turda in Roemenië. Turda is een stad met ongeveer 55.000 inwo ners, waarvan er ongeveer 40.000 ortho doxen zijn. De christelijke Hongaren in deze plaats zijn verdeeld over 3 kerken: Hongaars Gereformeerde Kerken van 1000, 11(X) en 500 leden. In één van deze gemeenten gaat o.a. Ds. Nagy, Albert voor. De gemeente telt 1000 leden, waarvan er een paar honderd zondags ter kerke gaan. Met Pasen en Kerst is dit beduidend meer. De gemiddelde leef tijd is circa 60 jaar. Er hoog dus. Per jaar worden er maar enkele kinderen gedoopt en worden er tientallen begrafenissen gehou den. Het grote kerkgebouw staat in het cen trum van Turda en stamt nog uit de 13e eeuw. Het is een ruim en fraai gebouw, ech ter met een orgel wat kapot is. In deze stad is er veel gebrek aan geloof. Ds. Nagy zoekt naar mensen met een levend geloof in deze stad met veel verkeerde tradities en een hoge werkloosheid van 28%. De jeugd trekt weg uit de stad naar o.a. Italië, Spanje en Enge land om daar geld te verdienen. U begrijpt nu ook waarom er zo'n ernstige vergrijzing heeft plaats gevonden en er minder zorg is. De sociale structuren veranderen hierdoor. De in 1961 geboren predikant is zeer Bijbels gefundeerd, welke de waarde en waarheid van de Bijbel kent en ook zijn gemeente dat wil leren. De enige weg voor een levende gemeente is volgens Ds. Nagy, de weg tot Christus. Een andere weg is er niet. Zijn bei de collega's in de andere gemeenten zijn tra- GOEREE-OVERFLAKKEE - In de maand januari zijn de volgende gevonden voor werpen bij het politiebureau in Som- melsdijk afgeleverd: Sommelsdijk: kinderhorioge 2004002640; speelgoed eekhoorn 2004004346; porte monnee met beertje, 2004005271; tele foon, 2004019448. Middeiharnis: armband kralen, 2004010328; schrijfgerei en tasje, 2004012777; dameshorioge, 2004027112; portemonnee, 2004027133; ketting, 2004030017; hor loge, 2004031822. Goedereede: horioge, 2004029966. Ook zijn er diverse sleutels gevonden. Deze kunt u bekijken in het politiebureau te Sommelsdijk tussen 10.00 en 17.00 uur. ditioneel ingesteld. Ds. Nagy heeft de cor rectie gedaan van de vertaling van het boek 'The Reformed Pastor', welke door Koino- nia is uitgegeven en volgens hem in iedere pastorie moet worden gelezen. Het echtpaar Nagy kiest bewust de christelijke lijn, zeker wat betreft de opvoeding van hun drie kin deren door ze naar de Reformatorische school in Cluj te sturen. De hoge reiskosten hebben ze dat er voor over. Doordat Ds. Nagy regelmatig ook op begrafenissen spreekt in het Roemeens, krijgt hij regelma tig het verzoek om ook het Evangelie door te geven in Roemeense gezinnen, omdat in hun eigen kerken geen Bijbels geluid wordt gehoord. Hierdoor is Ds. zeer geïnteresseerd in Roemeense Bijbels. Ds. Nagy preekt nog regelmatig in 21 andere gemeente, waaron der vacante en diaspora-gemeenten. Enkele leden van de werkgroep hopen D.V. 19 februari te vertrekken naar Turda. Daar zullen de contacten worden uitgebreid en een eventueel programma worden gemaakt voor een hulpverleningsproject. We hopen dat u deze contacten in uw gebed wilt ondersteunen. Info bij Willem Zoeteweij, Tel: 0187- 486775, Fax: 0187-481235, GSM:06- 53836592. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a EUanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. 2. Per maand ïijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgeniaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brieQe, dat woedt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bonvan 10,-. Amette Vogelaar (Rhoon) tekende een grappige rebus. Weet jij wat ze beweert? Heeft het bij jullie ook zo gestormd? Er staat niets voor zo'n windkracht hè. Alles waait over al naar toe. Moet je eens even wat in de container gooien. Tja, dan dwarrelen de boterpotjes, lege plastic tassen en koffiedrabzakjes al gauw over je erf. Oom Ko hipt er achter aan als een kangoeroe. Meestal met weinig succes. Zoek maar een stil plekje om je raadsels op te lossen. Flapperende krantenpagina's is ook niets. Jacob Meijer (Ouderkerk a/d Ussel) mailde een doolhof met Bijbelse uitkomst. Probeer de weg maar eens te vinden in zijn mooie labyrint. Begin bij de pijl links bovenaan en eindig bij de pijl rechts onderaan. Als je de goede weg gevonden hebt, lees je een tekst uit Ruth 1Lees in deze opgave de 'y' als 'ij'. Tip: Kleur de weg met een licht kleurtje. Jantine Mans (Ooltgensplaat) Kijk, kijk. Jij pakt de raadsels aan, ook al zijn ze soms wat moeilijker. Jantine is maar wat mans. Je heet niet voor niets zo. Van zelfsprekend kunnen we je puzzel gebrui ken, onder voorbehoud dat er niet al te veel fouten inzitten. Aan het handschrift te zien, was de vorige brief (zonder afzender) inder daad van jou. Als nog krijg je de punten erbij (95!). Fijn dat dit ook weer opgelost is. Hanneke Berkenbosch (Den Bommel) De inzending was helemaal zonder fouten. Weer 20 punten erbij. Natuurlijk hoefje niet elke week de zaak op te sturen, 't Wordt duur aan postzegels. Één keer per maand is ook goed hoor. 1. Wat is je oudste herinnering? Dat we naar de dierentuin Blijdorp zijn geweest weet ik nog. 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent. Bij de Lesse in de Belgische Ardeimen. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een leeuw. Lekker sterk en dapper! 4. Favoriete cd. De kerstuitvoering van het Hollands Boys Choir. 5. De grootste blunder die je in je leven maakte. We zouden op een vlot van de ene naar de andere kant varen en ik wilde op het vlot springen. Helaas sprong ik naast het vlot in het water. 6. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Dat ik langzaam eet. 7. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Van mijn vader die zich vroeger eens voordeed als zwarte Piet en mij in de zak stopte! 1. Wat is je oudste herinnering? Dat ik op 2/4 jarige leeftijd een duimope- ratie heb gehad in het Sophiaziekenhuis. Nu is het een mooi Utteken. 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent We zijn al 3 keer op vakantie geweest in Asten op het familiepark Oostappen. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een hond! 4. Favoriete cd. K3. 5. De grootste blunder die je in je leven maakte. Als ik iets ergs gedaan heb wat niet mag, dan mag ik als straf niet honkballen en ook 14 dagen geen vriendjes om mee te spelen.. 6. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Velen weten niet dat ik door mijn astma wel eens flink kan snurken. 7. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Op een keer zat er een dikke zwarte spin boven mijn bed. Ook heb ik mezelf wel eens opgesloten op de wc en dat duurde heel, heel lang. Veel ouderen kennen Leen PoortvUet als actief wieh-enner, hij reed zelfs enkele Ron den van Frankrijk in wielertermen beter bekend als de Tour de France. Dit is al weer 35 jaar geleden en thans heeft Leen een andere hobby die hem intensief bezighoudt: olieverven. Leen ziet zelf overeenkomsten met het wiel rennen. "Je moet het allebei met volle over gave doen, want anders komt er niet van terecht", zo stelt hij. Leen schildert vanaf 1993 en hij is er inmiddels zo bedreven in dat hij zijn werk ook exposeert. Als verjaardagscadeau voor zijn 50e verjaar dag kreeg hij een schilderscursus van zijn vrouw. Tot op heden volgt Leen nog steeds schilderlessen bij Harold Jean Jassoy uit Goedereede. "Je raakt met schilderen nooit uitgeleerd". Leens exposeerde al eerder met zijn werken in ondermeer Vroonlande te Dirksland, Verpleeghuis De Plantage in Brielle, Dijkzigtziekenhuis en St. Franciscus Gasthuis, verzorgingshuis St. Anthonius in Rotterdam en Ruwaard van Putten zieken huis in Spijkenisse. Vanaf heden is het werk van Leen Poortvliet te bewonderen in Ebbe en Vloed in Oude Tonge. De meeste werken zijn ook te koop. Ebbe en Vloed heeft speciaal voor amateur kunstenaars van Goeree-Overflakkee een expositiegang ter beschikking. Directeur Wim Nattekaas vindt het leuk dat Leen in Ebbe en Vloed exposeert. "Leen schildert erg uiteenlopende onderwerpen, van (zelf) portretten tot landschappen van bijvoorbeeld Indonesië. De expositie is daardoor erg gevarieerd en biedt voor ieder wat wils". Nattekaas hoopt dat behalve bewoners, vrij willigers en medewerkers ook publiek van buitenaf de expositie bezoeken. De expositie is tot en met de zomervakantie dagelijks te bezichtigen in de expositiegang in Ebbe en Vloed aan de Washingtonstraat 2 te Oude Tonge. Voor meer informatie kunt u bellen: 0187 641844 of mailen: receptie@ebbeenvloed.nl De afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar maandelijkse bijeenkomst op woensdag 18 februari in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge, aanvang 19.45 uur. Riet Brugman uit Zwijndrecht heeft vele verre reizen gemaakt, o.a. naar Marokko, IJsland, Noorwegen en het grote uitgestrek te Rusland. De langste reis was van Hoek van Holland naar Wladiwostok in Oost-Siberië. Deze zeer verre reis met de Trans Siberië Expres was maar liefst 11.000 km lang. Riet Brug man komt naar de Plattelandsvrouwen toe om met behulp van dia's over deze zeer bij zondere reis te vertellen. De Trans Siberië Expres, de langste spoor lijn ter wereld, waar dagenlang in vertoefd moest worden: dus eten, slapen, enz. samen met de andere passagiers. Hoe leef je in de trien en wat beleef je alle maal onderweg? Riet Brugman is een hele goede vertelster en de vrouwen zullen op boeiende wijze gecon fronteerd worden met haar belevenissen. Introduces en andere belangstellenden zijn van harte welkom op deze informatieve, leerzame, maar zeker ook gezellige avond, waarvan de entree 4,- per persoon bedraagt. Zaterdag 14 februari organiseert de product groep turnen dames van regio Zuid-Holland zuid in samenwerking met rayon Goeree- Overflakkee de regiokampioenschappen tur nen LOS in recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk. Deze wedstrijd is voor turn sters die geboren zijn in 1995, 1994 en 1993. Zij turnen op niveau 6, 5 en 4. De wedstrijd begint om 9.00 uur en zal ongeveer 17.30 uur zijn afgelopen. In totaal doen er 42 ver enigingen mee uit de hele regio. De bijna 200 turnsters zijn verdeeld over 3 wedstrijd- rondes. Iedereen is van harte welkom om te komen kijken. Woensdag 18 februari wordt de maandelijk se open ochtend voor vrouwen in Ouddorp gehouden. Voor deze ochtend is als gastspreekster Marian Hellendoom uitgenodigd. Zij zal dan spreken over het thema 'Leve de vrijheid!' De koffie staat klaar vanaf 9.00 uur, het pro- granmia begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.15 uur. De open ochtend wordt gehouden in een zaal van den Doopsgezinde Gemeente, Dorp- stienden 3 in Ouddorp. Iedereen is van harte welkom. Het jaar 2004 is voor de Bosseschool een heel bijzonder jaar. 125 jaar geleden werd uit de nalatenschap van Dirk Bos een wees huis en een school gesticht. Daarmee is de Bosseschool de oudste Christelijke school van Goeree-Overflakkee. Dit unieke jubi leum zal in de maand mei op vele manieren worden gevierd. Er is een groots feestpro gramma voor de leerlingen. Voor de oud-leerkrachten, oud-leerlingen en oud-bestuurders wordt een jubileumbijeen komst gehouden op 15 mei 2004 om 13.00 uur in de aula van de Christelijke scholenge meenschap "Prins Maurits" te Middeiharnis. In deze bijeenkomst zullen we God danken voor het feit dat al zo lang op de Bosseschool aan diverse generaties Christelijk onderwijs gegeven kon worden. Mw. Hannie van Leeuwen, ook eregast en spreker op de bij eenkomst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Bosseschool, zal opnieuw in ons midden zijn en het woord voeren. Daar naast zijn er bijdragen van Barend van Zijll (oud-leerling en oud-leerkracht), ds. Moni que Maan (oud-leeriing) en Bert Kraaijen- brink, de huidige directeur. Er zal ook muziek zijn, kortom: het belooft een gedenk waardige bijeenkomst te worden. Aanslui tend aan de jubileumbijeenkomst zal van 14.30 tot 17.30 uur een reünie worden gehouden. Oud-leerlingen, oud-leerkrachten en oud-bestuurders krijgen volop gelegen heid om elkaar te ontmoeten en herinnerin gen op te halen. Iedereen die de jubileumbijeenkomst en/of de reünie wil bijwonen, wordt opgeroepen om zich aan te melden en aan te geven met hoeveel personen de jubileumbijeenkomst wordt bezocht en welk jaar uw laatste 'Bos- seschooljaar' was. Opgeven kan (liefst voor 15 april a.s) per post: Bosseschool, Postbus 92, 3240 AB Middeiharnis per email: info@bosseschool.nl per fax: 0187-484232 pertelefoon:0187-484881 (bij voorkeur alleen op dinsdagmiddag) Er wordt ook een herdenkingsboekje gedrukt. Degenen die zich aanmelden wordt gevraagd of en zo ja hoeveel boekjes men wil aanschaffen. De prijs is nog niet bekend, maar door sponsoring wordt de prijs van het boekje zo laag mogelijk gehouden. Voor acmele informatie kan de website van de Bosseschool bezocht worden: www.bos- seschool.nl. Ieder die dit bericht leest wordt opgeroepen om dit nieuws door te geven aan andere oud- leerlingen, oud-leerkrachten en oud-bestuur ders. Want dit jubileum is een mooie aanlei ding om elkaar misschien na lange tijd weer te ontmoeten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13